No. 117 Zaterdag 16 Februari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland vROSSEM'* ZEEPAARD I5cr EERSTE BLAD] Buitenland. A. C. VAN DER REST - Ass. Apotheker Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN S Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. DE HOOP DER TOEKOMST. cM tfuap cbviitjjLi LICHTE MARYLAND BAAI, IN PATENTVERPAKKING. Lange Kerkstraat - GOES - Telef. 168 ALLE D irecleur- H oofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummers(0.03 Prijs der AdvertentESn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cJ Bij abonnement belangrijke korting. Wij hopen dat het niemand zal verdrie ten wanneer wij ons nogeens met de jon geren bezig houden. De zaak is van veel belang. Het betreft de toekomst. Gelijk de pijlen zijn in de hand eens holds, zoo leert ons Gods Woord, zoodanig zijn de zonen der jeugd! Het mag dan al niet geheel juist zijn dat wie de jeugd bezit ook de toekomst heeft, wel is het waar, dat wie de jeugd kwijt raakt geen hoop meer heeft voor de toe komst. Daarom is het jeugdvraagstuk ook op politiek terroin van zoo groote beteekenis De weinige geestdrift voor de politiek bij de jongeren, zoo betoogden we een vorig maal, is niet een gevolg van de Evenredige Vertegenwoordiging en vindt ook geen vol doende verklaring in de verwarring die er thans op politiek gebied heerscht, zoodat bij een rechtsche meerderheid toch geen rechtsch Kabinet kan optreden. Wat dan wel de oorzaak mag zijn? Het is niet gemakkelijk hier een geheel bevredigend antwoord te geven. Maar iets kan er toch wel van worden gezegd. En dan meenen we, dat als een der oor zaken kan worden genoemd de groote ver deeldheid die er ook in Christelijke krin gen heerscht en die oorzaak is dat zij die zich onder de banier van Koning Jezus scharen niet alleen naast elkaar marchoe- ren, maar ook in 't gezicht van den v ijand elkaar bestrijden. Dat moet op de jongeren wel een ont nuchterenden en een verwarrenden indruk maken. Immers, meer nog dan de oude ren, zijn zij geneigd, om de beginselen te beoordeelen naar de dragers daarvan. En dan is er zeker wel reden voor te leurstelling. Het is verklaarbaar dat er zijn die zich onbehaaglijk gaan gevoelen en die maar al te licht geneigd zijn, om hun plicht en een volstrekt niet altijd aangename plicht te verzaken. En daarbij komt nog, en dat is van niet minder ernstige» aard, het verkeerde voorbeeld van vele ouderen. Wat zijn er nog velen, die, nu ja, nog wel stemmen, maar zich overigens abso luut afzijdig houden. Wat kan men 'tniet vaak hooren: 'tis mij 't zelfde of ik van de kat of van den kater gebeten wordt. En dan meent men heel iets gewichtigs gezegd te hc'bben. En dat is goed beschouwd ook zoo. Want daarmee heeft men niet meer of minder gedaan, dan een streep gehaald, althans getracht dit te doen. door hst le venswerk van mannen als Groen, Kuyper, Lohman en zoovele anderen, die de poli tiek altijd hebben bezien bij 't licht van Gods Woord, die de» politieleen strijd ge zien hebben als een heilige strijd, die het deelnemen aan de politiek gezien heb ben als een goddelijke plicht en wier vurig bcgeeren 'het was ook op het terrein van de Staatkunde den Naam des Heeren te verheerlijken. Zij hebben 't zóó gezien, dat God ons ook op dit gebied een taak heeft gegeven. Dat wij in heel ons leven, ook op 't gebied van Staat en maatschappij, hebben te vragen: geef dat wij onzen eigen wil verzaken en Uw wil volbrengen. En wat hebben ze veel mogen doen op dit gebied. Zij hebben onder veel strijd en moeite de revolutiebeginselen op meer dan één gebied terug gedrongen en de Chris telijke beginselen tot toepassing gebracht. En het is daarbij hun bede geweest, dat het volgend geslacht in hunne voetstappen zou wandelen, dat het hun werk 7-ou i oort- zetten, dat het de vuren brandende zou houden. En tal van jongeren hebben aan hunne stem gehoor gegeven. Zij hebben gezonden, met jeugdige geestdrift: wij willen óók zoo wezen; hun zonen, niet ontaard En zij hebben 't Da Costa nagezongen: „Zij zullen het niet hebben, de goden van den tijd!" Maar wat is er van die heerlijke gerst drift vaak bedroevend weinig overgeble ven. De practijk was soms zoo heel anders, dan zij 'tzich hadden voorgesteld, 'tl? hun gegaan als de soldaten, die droomde' van een opmarsch met vliegende vaandwi? en slaande trom en die in de Icopgrave.. hun afmattend en eentonig werk hadden te doen. En bovendien werd op hun geestdrift dan nog de domper gezet door ouderen, die met hun kat- en kater-wijsheid veel meer schade hebben gedaan, dan ze zelf ooit hebben beseft. Daarom ligt hier onze taak duidelijk aangewezen. Wij hebben te zoeken naar wat kan ver- cenigen, en bovendien hebben wij èn door ons woord, èn door ons voorbeeld onze jonge menschen het besef bij te brengen dat zij op politiek terrein van Godswege een taak hebben te vervullen, dat zij ook op staatkundig terrein God hebben te d'e- ncn met geheel hun hart en met alle krachten. Doen we dat, dan is er voor de hoop der toekomst, nog hoop voor de toekomst. Troizki ie Constantinopel. Trotzki zou zeer ter neergeslagen zijn, hij brengt het grootste gedeelte van den dag in bed door en eet en slaapt zeer wei nig. Na zijn rust loopt hij de groote ka mer, welke hij bewoont in diep gepeins op en neer. Zijn vrouw en dochters houden zich onledig met de zorg voor het huis houden. Zij zijn eveneens terneergeslagen en ten prooi aan ongerustheid. Er is nog niets gemeld over de plaats, waarheen Trotzki verbannen zal worden. Hij zou, naar men zegt, de voorkeur geven aan Constantinopel. Korie berichten. In een dorp nabij Petrikau (Polen) reed een bruidspaar op een wagen naar de stad om in het huwelijk te treden. Bij aan komst te Petrikau bleek, dat de bruid tij dens den rit was doodgevroren. Ook uit Palestina en de omliggende landen wordt een bu! ten gewone water temperatuur gemeld, terwijl daar gewel dige wolkenbreuken voorkomen. Het spoorweg- en het autoverkeer is in ver schillende streken onmogelijk geworden. De directeur van het Brusselsch blad „Le Soir" spreekt het bericht tegen, vol gens hetwelk zijn courant voor 40 mil- lioen francs aan een bank zou zijn ver kocht. Noorwegen heeft het Kellogg-pact geratificeerd. Tijdens afwezigheid der moeder zijn te Nordhausen drie kinderen door kolen damp gestikt. De vrouw had aan buren verzocht tijdens haar uitblijven een oogje op de kinderen, die 1J4, 3 en 5 jaar oud zijn, te willen houden. Nuttige arbeid van Bulgaarsche gevangenen- In Bulgarije bes'aat roods zeven jaar een we1, volgons welker bepalingen do helft van het bolrag, dat de ge/angenen door hun arbeid verlionei, ii een lends ges ort wordt, dat bestoml 13 tot betere inrich ing der gevangenissen. In den loop der jaren is di-t fonds tot 33 millioen Lewa aangegroeil en nu is dc regocring daardoor in s aat ge steld, om twee moderne gevangenissen te bouwen. Deze beide gevangenissen, die geheel volgens de eischen der mo derne techniek gebouwd worden, kosten den staat geen cent, daar de gevange nen zelf dit werk zullen uitvoeren. Tot nu toe behielp men zich in Bul garije mot de oude gevangenissen uit den tijd der Turks che overheers ch ing, doch vooral op hygiënisch gsbied li-eten deze gebouwen heel veel te wenschaa over. Voor de gevangenen zelf echter wa ren zij veel gezelliger, want zij waren met 53 of 60 min ondergebracht in oen groote zaal, waar zij ongehinderd mot elkander kondon sproken. Ia de moderne gevangenissen Ï3 hier natuurlijk geen sprake van, want die zjjn ingericht vol gens het cellens ysteeia. Wij dienen U op de beste wijze I Telefonische aanvragen worden spoedigst behandeld. i i Hier staat echter woor tegenover, dat er in de nieuwe gebouwen op alle mo gelijke manieren rekening wordt gehou den met. do eischen, die de moderne hygiëne ook aan het govangenisleven stelt. Regeerlngsfabriek voer uurwerken. Na lange aarzeling hoef; men thans in Leningrad eindelijk beslo en om over te gaan tot het bouwen van de eerste regeoringsfabiiok voor het vervaardigen van uurwerken voor Sovjet-Rusland. Deze fabriek zal gewone zakuurwerken en armbandhorloges op de Russische markt brengen. Een commissie van Russische vaklui, zal zich zoo spoedig moge ijk naar het buitenland begeven, om daar ook het vervaardigen van hangklokken en pendules to loeren. De bestaande Russische fabrieken kun nen maar tien procent leveren van het geen Rusland noodig hooit; bovendien is de inrich ing van deze fabrieken niet ge- modernise.rd, zoodit do verkoopprijs ab normaal hoog wordt. De horloges, dio men invoert uit hot buitonlaal, kosten in het land van herkomst 15 roebel en dezelfde uurwerken worden in Rusland voor 60 lot 75 roebel verkocht. Ge uitvoer van landbouw- tuinbouw- en zuivelproducten. De bespreking over evcntueele controle maatregelen betreffende den uitvoer van landbouw-, tuinbouw- en zuivelproducten tusschcn den minister van binnenlandsche zaken en landbouw en vertegenwoordigers van verschillende organisaties op het ge bied van landbouw, tuinbouw en zuivel bedrijf, heeft gisteren plaats gehad in één der Grafelijke zalen. De voorstellen, welke van vertrouwelij- ken aard waren, bleken in beginsel nage noeg algemeene er waren zeer enkele uitzonderingen instemming te hebben gevonden. Van verschillende zijden werd de hoop uitgesproken op spoedige tot standkoming van zoodanige maatregelen Het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kuiper: lo. Wil de minister mededeelen of, en zoo ja, in hoeverre waarde is te hechten aan de geruchten omtrent ernstige stagna tie bij de invoering en toepassing van de aanhangige wijzigingen in het Bezoldi gingsbesluit voor de Rijksambtenaren? 2o. Kan de minister mededeelen, wan neer de in oering van het gewijzigde Be zoldigingsbesluit is te verwachten, en wil Zijn Excellentie, mede met het oog op de extra kosten der huidige weersgesteldheid, de bedoelde invoering zooveel mogelijk be spoedigen? heeft de minister van financiën geant woord: 1. De ondergeteekende weet niet, op wel ke geruchten gedoeld wordt. Stagnatie is er niet geweest. Wel een veel langzamer verloop van de normale voorbereiding dan verwacht en gewenscht was. 2. De invoering is in het begin van Maart te verwachten met terugwerkende kracht tot 1 November en wordt zooveel mogelijk bespoedigd. Nederlandsche Spoorwegen. Naar de „Volkskr." verneemt, zou bij de directie der Nederlandsche Spoorwegen ernstig worden overwogen, met ingang van de nieuwe dienstregeling de vierde klasse in te v en. De zittingen der derde klasse zouden -an volgens 1' ransch systeem met leer bekleed worden. Hel luchtverkeer en de koude. Vanwege de K. L. M. wordt medege deeld: Ondervinden scheepvaart en spoorwegen tijdens deze felle koude ernstige stoornis, het luchtverkeer wordt, behoudens een en kele vertraging, regelmatig uitgevoerd. De bezetting van de toestellen is belangrijk grooter dan in vorige jaren, hetgeen be wijst, dat de reizigers zich niet door deze weersomstandigheden laten afschrikken. In dit verband moge er op gewezen wor den dat alle vliegtuigen van centrale ver warming voorzien zijn en in onze periode bovendien reisdekens en voetenzakken worden medegegeven. De K. L. M. heeft uit het Noorden een uitnoodiging ontvangen, om in verband met de groote stagnatie in het verkeer ie water en te land, te helpen de verbinding op Scandinavië te verzekeren Op grond van het toenemende verkeer op Londen, Parijs en Brussel heeft zij echter de be slissing om vliegtuigen naar het Noorden te zenden, aangehouden. De loodsdienstopde Schel- d e. Wegens zwaren ijsgang is de loods- dienst op de Schelde gestaakt. Veel ijs op de Schelde. Op do Schelde bij Antwerpen neemt het ijs steeds toe. De hoele Schelde is nu een ijsvlakte, waarin al.een groo.e schepen zich nog kunnen bewegen. Er komen vooifdurend grootere mas sa's ijs van da Boven-Schclde afzotlen. Sommigo jjsschotsen z.jn meer dan 'aan meter dik. Ook op da Benoden-Scholde hoopt zich meer en meer jjs op, zoodat zelfs do zoovaart bcmoei.ijkt wordi; vooral in do passen van Bath en Walsoorden is er zooveel ijs, dat vcrsch l endo zees:hepen genoodzaakt waren daar voor anker te gaan. Outlelantfe. Gisterenavond hield de ver een. voor Ghr. Nat. Schoolonderwijs haar jaarvergadering, welke door 22 leden werd bijge.vomd, onder voorzitterschap van D. Hieu e.ib .rg, wel.ce de vergadering op gebruike ijke wijs opende. De secr. dood jaarverslag: 4 leden vertrokken, 1 bedankte, 3 nieuwe loden traden toe. De comm. tot nazien der rekening van don penningmeester ahv.seerdo tot goedkeu ring; de iiaancién geven geen bijzondere zorg. De af.r, bestuursleden D. Moulen- berg en P. de Dreu werden bij accla matie herkozen. Bij de rondvraag bleek dat de nieuwe bepalingen in de onder wijs v\ et moei ijkheden brongen zullen. Soiiburg. Vrijdag vergaderde de gemeen teraad. Deze wordt met gebed geopend. Dhr de Pagter door ongesteldheid afwezig. Aan de orde is: wijziging leerplan open bare lagere school. De toelichting zegt het volgende: In het leerplan der openbare la gere school komt de bepaling voor: „In bijzonder 3 gevallen kan ook nog vacantie gegevf rorden door den Burgemeester" Bij mieene circulaire van 4 Januari j.l. w'ijz. n Ged. Staten er op, dat voor tij delijke sluiting eener openbare school, bv. het heerschen eener besmettelijke ziekte, een raadsbesluit noodig is, hetwelk de goedkeuring van Ged. Staten behoeft. Voorgesteld wordt te besluiten als boven is aangehaald. Binnenland. De Io"d:d'.enst cp de Schelde stopgezet. De ziekenhuiskwes ie in den Vlissing- schen Gemeenteraad. Een vierde klas bjj de spoorwegen. Jubileum Pref. H. Vis3cher. Buitenland. Trotzky te Constantinopel. Alleen in Hongarije de temperatuur iets goslegen. Besloten wordt, den Burgemeester te machtigen, dat hij bij besmettelijke ziekten de school kan sluiten. Behandeld wordt een adres van P. Over- duijn e. a. om verbetering Braamstraat. Het Dag. Bestuur geeft de volgende toe lichting: Zooals u bekend is werd bij do behandeling der begrooting voor 1929 voorgesteld 2 bochten in de Nieuwstraat te verleggen, welk voorstel werd afgewezen. Uit het thans ingediende adres blijkt we derom, dat verbetering van de straat nood zakelijk is, daar door adressanten bedoeld wordt één van de bochten, welke bij de be handeling der begrooting voorgesteld wer'd te verbeteren. Daar verbetering van de bestrating ter plaatse dringend noodig is, wordt voorgesteld aan het verzoek te voldoen en de kosten daarvan te dekken uit den post onvoorziene uitgaven. Wat de verlichting betreft, wordt voor gesteld deze ongewijzigd te laten, daar zij voldoende is. Verbetering Braamstraat wordt aange nomen. Dhr Jobse tegen wegens finan cieels redenen. Behandeld wordt verzoek Zuid-Neder- landsche Radio Distributie Maatschappij om vergunning tot het aanleggen van dra den enz. Daar de in December 1927 aan de Maat schappij erleende vergunning was komen te ver\allen, is opnieuw vergunning aan gevraagd en wordt voorgesteld deze te ver- Icenen overeenkomstig het volgende con cept: Aan adressant vergunning te ver- leenen draden te spannen, alle schade, welke wordt veroorzaakt aan gemeente eigendommen, wordt voor rekening van den vergunninghoudster van gemeente wege hersteld; de vergunninghoudster zal zich moeten neerleggen bij de beslissing van Burg. en Weth. bij verschil van mee ning. Dit wordt aangenomen. Behandeld wordt: verordening op het geb-uik gemeentelijke slachtplaats en ver ordening op de heffing van rechten voor het gebruik daarvan. Ter toelichting dient het volgende: De gemeente O. en W Sou burg behoort volgens de vleeschkeurings- wet lot den kring Vliss'ngen, alwaar een inri Uiting is voor de noodslachtingen. Daar het echter voor de inwoners van Sou burg te bezwarend is hun noodslachtingen te Vlissingen te laten verrichten, is in hun belang besloten ook hier een noodslacht- plaats op te richten. Burg. en Weth stel len daarom voor, op het gebruik van de slachtplaats rechten te heffen, welke een billijke bijdrage vormen in de voor de ge meente blijvende kosten. De verordening op het gebruik van slachthuis wordt aan genomen. Bij verordening tot heffing van rech ten wensch't dhr de Visser voor landbou wers gratis gebruik. Dhr Jobse wil terug halen, wat terug te halen is en wil land bouwers niet vrij stellen. Spreker zegt, dat Ritthcm ook iets moet bijdragen. Het is volgens spreker vreemd, dat Burg. en Weth. zich niet met llitthem in verbin ding hebben gesteld. Dhr de Priester wijst er op, dat het kleinzielig is van de vleesch- en spekveree- niging om van zulk een klein bedrag nog vrijstelling te willen hebben. Verordening tot heffing van rechten aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, die der heeren de Visser en Jobse. Verordening op de invordering van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1