No. 116 Vrijdag 15 Februari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Co's SANK- GOES EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE D f recteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no: 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.- Losse nummers fO.OS Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. Het zomlenreglsfer der liberalen. Wg hebben er gisteren op gewezen, dat de voorstelling, die de heer D Hans gaf van het zondenregister der liberalen op onderw"sgebied, in strijd is met de werkelijkheid. Het was niet het liberalisme, dat de vrrheid heeft verdedigd. Toegegeven kan worden, dat de liberale partij, of althans een deel der liberalen, in de latere jaren een andere houding heeft aangenomen, en meer vrijzinnig is opgetreden. Dit geeft echter nog niet het recht, om het liberalisme als kampioen voor de de vrijheid voor te stellen. Dat tens'otte het dwangsysteem werd losgelaten, geschiedde onder den drang der omstandigh-den. De actie voor de vrjje school we'd al te sterk. Langer ver zet kon niet baten. Men moest wel het roer wenden, maar dat het niet van harte ging en dat het dwangsysteem nog vele aanhangers vond, is jrekend. Nog dezer dagen w<rd er aan herin nerd, dat de heer Roodhuijzen van do liberale candida'enl 'st geweerd werd om dat hij zich als een overtuigd voorstan der van de pac'fira'io openbaarde. Bekend is ook, wat de liberal-' burge meester van Epe in don jaro 1S23 ver klaarde: „Ik ontken met volle overtui ging den eisch van algeheele gelijkstel ling van het bijzonder onderwijs, vcor de geldelijke regeling, met het staats- of oninbaar onderwijs; het had bjj eene bi'liike tegemoetkoming in d3 kosten moe ten bTjven." Maar dat is toch geen leidende figuur zal men zeggen. Pest mogelijk. Maar vast staat toch wl, dat hij uitsprak, wat in veler hart leefde. Dat bleek wel uil de hu'deboMging die deze Vr'jhéidsbonder van „Het School blad" in ontvangst had te nemen. En het bleek ook uit wat Mr Bel'nfante schreef in ,.De Vrijheid" van 3 Sept. '1924, toen hij zich tegen het verbreken de:' EacifiraÜo verzette, omdat dit zou neer omen op het uitoefenen van geestelij ken dwan-, echter onder opmerking, dat een inzender, die de pacifica'ie bestreed, „gedachten weergeeft, die bjj vole vrij zinnigen leven." Trouwens, wo behoeven niet zoover uit de buurt te gaan. D-nk slechts aan de houding, door de liberalen in den Gemeenteraad van Nieuw- en St. Joosland bjj de stichting der Christelijke school aangenomen- En we behoeven voor bewijsmateriaal ook niet al/een ia de lagere regionen te zoeken. Het was niemand minder dan het libe rale Kamerlid, Mej. Westerman, die, ge steund door Mr Dresselhuijs in 1922 v'er- kant in str"d met de Grondwet, een wij ziging van de b. O. wet voorstelde, waar bij de vrijheid van het Christelijk onder wijs volkomen werd vernietigd. Wij erkennen gaarne, dal een deel der liberalen een milder standpunt inneemt tut Troo§ere machthebbers. Maar 'tgaat toch al te ver, wanneer de heer Hans het voorstelt, alsof het zondenregister der liberalen op onder wijsgebied zoo heel klein zou zijn. Watergebrek. het Zuiden van den Palts heerscht in vele plaatsen ten gevolge van de hevige zoude sedert dagen gebrek aan water, daar de grond tot een diepte van bijna een meter bevroren is. Men vreest, dat in de wijnbergen de wijnstokken voor een groot gedeelte bevroren zijn- Te Marburg aan de Lahn zijn ten ge volge van de koude twee groote bruggen over de geheele breedte gesprongen, zij dreigen in te storten. 8 personen op een ijsschots weggedreven. Bij Wasserburg, aan het Bodenmeer, werden gistermorgen tegen 8 uur acht per sonen gezien, die op een ijsschots naar het open water weggedreven waren. Met groo te moeite slaagde men er in ijf personen ia bedenkelijken toestand te redden. Het bleek, dat de mannen zich reeds sinds Woensdagmiddag op de ijsschots bevonden. Hun hulpgeroep was niet ge hoord. Nader wordt gemeld, dat de op de ijs- schotsen weggedreven personen, vijf kin deren van 8 tot 13 jaar zijn, en drie vol wassen mannen, die zich later op 't ijs be geven hadden om de kinderen te redden De vijf geredden zijn de drie mannen en twee kinderen. In den loop van den middag is men er in geslaagd ook de tweede ijsschots te be reiken. Daarop bevonden zich nog twee kinderen, die bevroren waren, terwijl d derde jongen waarschijnlijk verdronken is Van de vijf geredde personen zijn er drie met ernstig bevroren ledematen naar hef ziekenhuis overgebracht. Een driest bandietenstuk. Een aantal lieden, die zich voor politie beambten uitgaven, zijn binnengedrongen in het hoofdkwartier van een bende drank smokkelaars in het noorden van Chicago Zij dreven de menschen die zij daar von den bijeen in een achterkamer, waar zij. hen dwongen tegen den muur te gaan staan. Toen werden de slachtoffers met geweren en een machinegeweer afgemaakt Van de acht aldus overvallen menschen waren er zes dood en twee zwaar gewond. De daders waren met vrachtauto's geko men. ben vrouw, die in de buurt woonde, en die had hooren schieten, waarschuwde de politie, die de zes lijken, die letterlijk van kogels doorzeefd waren, vond. Allen dooden en gewonden hadden zes a tien kogels in het lijf. Het bloedbad speelde zich af in een garage, die blijkbaar gebe zigd werd voor den clandestienen drank handel. De politie denkt, dat men hier niet een wraakneming van een concurreerende smokkelbende te doen heeft, die haar te genstanders grondig heeft willen uitroeien. Van de daders is tot dusver geenerlei spoor gevonden. Naar aanleiding van het gebeurde heeft de hoofdcommissaris van politie in Chi cago verklaard, dat hij thans een strijd op leven en dood gaat beginnen tegen de mis dadigers. Griep, Naar men uit Dusseldorp meldt, heerscht daar zoo erg de griep, dat er in geen van de ziekenhuizen, die toch met elkaar 3300 patiënten kunnen opnemen, meer een bed vrij is. Men heeft thans in naburige gemeenten ziekenhuisruimte ge zocht en ook een paar scholen tot zieken huis ingericht. Er worden per dag twee- en-een-half-maal zooveel zieken naar de ziekenhuizen gebracht als in normale tij den. Gelukkig is de sterfte aan de ziekte voorshands niet groot. Da nieuws leiding In het Leger des Hells. Commandante Evangelina Booth, de ernstige mede-candidate voor het leider schap van het Leger des Heils, heeft, na dat commissaris Higgins was gekozen, verklaard, dat zij en het Leger in Amerika zich loyaal onder Higgins leiding zouden scharen. Een nieuw soort suiker ontdekt. Er is een nieuw soort suiker ontdekt, welke o.m. wordt ge'rokken uit dahlia's cn diifructose anhydride wo dt genoemd. Zij is on'dekt door scheikundigen in de laboratoria van hot Amerikaansche mi nisterie van handel door proeven op inu- lino, een soort ze'meel, dat wordt aan getroffen jn dah'ia's, chichorei, artisjok ken en andere planten. Malversaties met tramkaartjes. Bij de gemeentetram van Danzig is men een uitgebreide verduistering op het spoor gekomen, waarvan de juiste om vang nog niet vaststaat. Een kassier en twee kanloorbeamLten zijn gearresteerd in verband met malversa ies, die zij sinds oenige jaren moeten hebben gepleegd cn die vermoedelijk een bedrag van 70.000 Danziger guldens bcloopen. Naweeën van do safe-Inbraak te Berlijn. Omtrent de inbraak in de safe der Dis- konto Gesellsc-haft aan de Wittenberg- platz, wordt gemeld, dat de bank op al.e verklaringen over geleden schade in een kort. an woord elke verantwoordelijk heid heeft afgewezen, ook wanneer de benadeelde den koopprijs van haar sie raden nauwkeurig kon bewijzen. Het schijnt, dat de Disconto Gesell- schaft goen plicht tot schadevergoeding wil erkennen ten minste niet boven het bedrag, dat zij van de verzekering ont vangt en over welks omvang zij geen tnodedeelingen doet. De benadeelde cli 'nten hebben de zaak veelal reeds aan advocaten in handen gegeven. Om onnoodige kosten te vermijden doet men pogingen om een vereenig'ng ter be scherming der benadeelde sa'ohouders te stichten, weke eerst voor een gedeelte van het bedrag wil opkomen en vervol gens bij gunst'ge uitspraak, overeenkom sten voor haar leden wil sluiten. De stich'ing der vereen:g'ng is tot dus verre mislukt door het feit, dat de bank weigert de lijst der sa'ehouders aan bui tenstaanders af te geven. Korte berichten. De politie te Munchen heeft het aan staande optreden van Josephine Baker verboden, aangezien zij daarin een kwet sen van de goede zeden ziet en daardoor verstoring van de openbare orde vreest. In Nederland mooht deze naaktdanseres wèl vertooningen geven! Het gemeentebestuur van Brussel heeft in de straten vele open kolenvuren laten aanleggen. In geheel België over lijden vele personen aan de gevolgen van de intense koude. DE SPOORWEGEN EN DE VORST. Overbelasting bij het goederenvervoer. De Nederlandsche Spoorwegen onder vinden groote moeilijkheden van de felle koude, vooral omdat thans het verkeer en vervoer te water geheel stop staat en dus alle goederenvervoer zich op de spoorwe gen poogt te dirigeeren. Bovendien zijn daar allerlei inconveniënten, als bevroren wissels en wisselbakken, bevroren lucht pompen der locomotieven en bevriezen der stoomverwarmingen van de cou'to's bij on voldoend doorblazen der geleidingen na gebruik. Ook ontstond stagnatie door het bevriezen der vetpotten van de wielen. Het sterkst deden al deze onregelmatigheden zich gevoelen des morgens, als de treinen den geheelen nacht hadden stil gestaan en op de kleinere stations, waar geen con- tinu-dienst is. Men is bij de Spoorwegen, wat betreft het goederenvervoer, zóó overstelpt met opdrachten, dat zij, zooals gemeld, beslo ten om heden en Zaterdag alle aanneming van goederenvervoer, behal e levensmid delen e. d., stop te zetten om alsdan „schoon schip" te krijgen. De hoop het met doorwerken op Zondag gereed te zullen krijgen vóór Maandag, moest als ijdel wor den opgegeven. Nader wordt nog "aan de „N. R. Crt." gemeld, dat niet aangenomen worden goe deren. welke ter verzending worden aan geboden als vrachtstukgoed of a's wagen- lading vrachtgoed. Verzending als ijlgoed of als bestelgoed blijft toegestaan. Van he! verbod tot aanneming ter vervoer als vrachtgoed zijn bo 'endien uitgezonderd levensmiddelen voor mensch en dier, waaronder ook verstaan worden koffie, thee en cacao, alsmede grondstoffen, als b.v. vetten. Ook worden aangenomen zen dingen zonder onderscheid, voor de jaar beurs te Utrecht. Door dezen maatregel hoopt men den achterstand als gevolg van den langeren omloop der wagens en de overvolheid der goederenloodsen op drukke stations in te halen. Waar de moeilijkheden voor den reizigersdienst eenigermate verminderd worden door het vanwege de felle koude kleiner aantal reizigers en men bij dezen tak van dienst de zaak thans vrijwel onder de knie heeft, wordt juist bij den goederen dienst de toestand hoe langer hoe moei lijker tengevolge van het al meer en meer bij den spoorweg ten vervoer aanbrengen van goederen, nu zoo goed a's alle wateren bevroren zijn. Door doeltreffende maatre gelen noopt men evenwel den toestand meester te blijven. De militaire salarissen. De regeering heeft, naar officieel ge meld wordt, het eenstemmig advies van de Commission voor 't Georganiseerd Overleg betreffende de militaire salarissen goed gekeurd. De laa'jsts temperatuur overtroffen. Ten tweede male is in deze w^ok het j record voor de laagste gemiddelde hm I poratuur in Februari ro'gens waa nemin- j gen te de Bildt overtroffen. Maandag was gemiddelde temperatuur 12 9 graad ider nul (1G, 3, 8, 8, 13, 6 graad -^rst). Donderdag 13.1 graad onder nul (17, 8, 9, 9, 11, 6 graad vorst) Het laatst bekende daggemidde de voor andere maanden is 14 gralen vorst o,i 22 Januari 1S50; dit is echter berekend uit waarnemingen te 8 14 en 22 uur, terwijl nu de waarnemingen van 8.14 en 19 uur zijn gebeci d. Vervangt men d t naai 19 door 22, dan wordt het gemidde'de van Maandag 13.5 graad vor t, tegen 13.1 graad op 17 Februari 1835. Ook de hoog ste temperatuur van Donderdagmiddag 9 7 graad vorst is voer zeever na te gaan in een vorstperiode vroeger nooit zoo laag geweest. Na do mededee'ing van Maandag 1.1. was nog te Vlissingen en wellicht te Maastricht de abso.uu-t laagste tempera tuur aangetroffen; te Vlissingen werd Dinsdag 15 graden en "to Maastricht Donderdag 20 graden Celsius voret ge meld. Wijziging Ziektewet. Hot hoofubestuur der Nederlandsche Unie voor Vrouwenbelangen schijjft in ceri adres aan de Tweede Kamer, dat in het gewijzigde on werp van wet tot wjziging van de ziektewet een bepaling on breekt, dat het ziekengeld, waarop een gehuwde vrouw krachtens de bepalingen der wel aanspraak heeft, aan haar wórdt ui'gckeerd, met uitsluit ng van haar echt genoot; dat zij daarvoor kwijting kan geven, en dat zij daarover kan beschik ken te eigen behoeve. Adressant is van meening, dat de wet er voor behoort te waken, dat het zie- kongeld komt in handen van dengene, voor wicn het bestemd is, opdat deze het kan besteden voor hot doel, waar voor hel bestemd is. Tijdelijke regeling voor de Wegenbelasting. Do Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland deelt mede, dat naar aanlei ding van zijn verzoek door den Minister van I inanciën. in verband met de bijzon dere vorsttoestanden, is bepaald dat tot 15 Maart a.s. aan alle houders van vracht auto's op hun verzoek door de ont angers der directe belastingen speciale wegen- belastingkaarten zullen worden verstrekt. Deze dagkaarten gelden voor minstens ze ven achtereenvolgende dagen, het tarief is per dag 1/360 van het jaarbedrag voor de ze vrachtauto's aan wegenbelasting ver schuldigd. Zij, die hun wagens buiten be drijf stelden, kunnen nu wellicht hun auto's goed gebruiken. Deze regeling geldt niet voor vrachtauto's, welke een geldende wegenbelastingkaart hebben. Nadere in lichtingen zijn te verkrijgen aan het se cretariaat van den B. B. N., Laan Cop-s van Cattenburgh 10, Den Haag, Tel. 17763 Het bezoldigingsbesluit voor de Rijksambtenaren. Door den heer Kuiper zijn aan den mi nister van Financiën de volgende vragen gesteld: lo. Wil de minister mededeelen of, en, zoo ja, in hoeverre waarde is te hechten aan de geruchten omtrent ernstige stag natie bij de invoering en toepassing der aanhangige wijzigingen in het Bezoldi gingsbesluit voor de Rijksambtenaren? 2o. T tl de minister mededeelen, wan neer avoer'ng van het gewijzigde Be zoldig! sbcsluit is te verwachten, en wil Zijn Excellentie, mede met het oog op de extra kosten der huidige weersgesteldheid, de bedoelde invoering zooveel mogelijk be- speafjigen? Een kras stuk je. In het jaarverslag van de aid. Haarlem van de Ned. Chr. Vareen. van Kantoor- en Handelsbedienden wordt het volgen de medegedeeld „Wat onze gevoerde acties betreft, diene het ipeest naar voren gebracht, die tegen de N.V. Werf Conrad, welke instolüng niet schroomde een onzer jonge leden, on'slag te geven wogen3 het wei geren om des Zondagsmorgens de post te halen en deze te bezorgen ten huize van een der direc'euren, die nota bene te Overveen woont en dat wel onder kerk'ijd. Ondanks een schrijven van ons Hoofdbestuur aan gom-He ins'e'Iing wij zende op het laakbare van dit ontslag, werd het laats'genoom de niet alleen ge handhaafd, doch verwaardigde doze ven nootschap zich niet eens, ons met eon anlwoord te dienen." Het' is, merkt do „Amsterdammmer" hierbij op, wel een kras stukje van, het Binnenland. Tijdelijke regeling voor de wegenbelasting. De spoorwegen en de vorst. De militaire salarissen. Sneeuw en koude. De gestremde scheep vaart. De schade in het Westiand. De bijna of geheel geïsoleerde deelen van Zeeland. De temperatuur der laatste dagen Nog kouder dan in 1855. Nieuwjaarsrede van den burgemeester van Vlissingen. Aandeelhoudersvergadering van de Z.- Vlaamsche Waterleiding-Mij, Buitenland. De aanhoudende strenge koude. Acht personen op een ijsschots weggedre ven. Een ongekende bandietenstreek te Chicago optreden van de directie van een der grootste bedrijven te Haar'em en dit in een tijd, dat bljni alle groote werkgevers met de organisaties onderhandelen. Het verdient aan de vergetelheid te worden ontrukt! DE AANHOUDENDE STRENGE KOUDE De lichte verbetering in de temperatuur Woensdag in sommige doelen van Bel gië geconsla.eerd, is niets anders geweest dan een voorbode van een nieuw koude-' record. In de Ardennen wees de ther mometer g.'s eren 24 graden onder nul. Daar de gevallen dat personen door de koude bevangen werden, zeer talrjjk zjjn, heeft de Roode Kruis-vereeniging te Brussel en in de voorsteden 16 hulp- posion r,ingericht, waar ook gratis warme kof,ie wordt verstrekt. De Senaat besloot Donderdag in ver hand met de koude en de daarmede ge paard gaande ontreddering op de spoor, do vólgende week niet bijeen te komen. In de hoofdstad is verder een aantal scholen gesloten en moest het tramver keer worden ingekrompen daar verschei dene honderden tramconduc.euis ziek zjjn. Te Antwerpen ondervindt de dienst der overze booten veel hinder van het jjs, men vreest dat vandaag a lo scheepvaart op de Schelde naar zee onmogelijk zal worden. In vorschelden industriesteden moesten werkplaatsen en fabrieken, die ü'iet vol doende konden verwarmd worden, wor den gestolen. Weer zijn te Brussel en in de province cenige personen als een govo'g van de koude gestorven. De wolkenlaag, die zich in de laatste dagen in hel Zuid-Oosten van Europa heeft gevormd, heeft zich gistoren ver der naar Midden-Europa uitgebreid en zich vereenigd met de wolkenlaag uit hel Oostze-gebied. Dientengevolge is over geheel jffidden-Europa sneeuw gevallen. Boven Engeland blijft nog s'renge vorst hoerschen en de koude wordt nog ver ergerd door een scherpen Oostenwind. Vooral Wcs'-Engeland en Schotland heb ben veel van de sneeuw te lijden. Ook vele rivieren zijn bevroren. In de havens van Dui-burg-Ruhrort hebben reeds meer dan 1030 schepen beschutting gezocht tegen den ijsgang. Hier en daar is het ijs-anderhalve meter dik. Het. aan'al werklooze schippers knechts en havenarbeiders is de laatste dagen met 1000 gestegen. De Rijn zit" boven Laufenburg tot Rheinsulz; de rivier ligt daar volkomen dicht. Men kan van den Zwitserschen oover loopen naar den Badonschen oever. Op de Schneekunpe is gisteren de tompera'uur plotse'ing elf g-aden geste gen, zoodat. het daar op 1603 M. hoogte veel warmer is dan in de omringende vlakte, een verschijnsel, dat ook vlie gers dezer dagen meermalen ontmoet hebben. i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1