DE ZEEÜW TWEEDE BLAD. Üit de Pers. Staten-Generaal. Het huisje aan den zeedijk Uit de Provincie. I VAN DONDERDAG 14 FEBR. 1929. No. 115 De zfel overwint. In een driestar in „De Standaard" le zen wij o.m. het volgende. Wat Trotski, wat Kerenski over Bolsje wistisch Rusland schrijven, vindt bevesti ging in het vele merkwaardige, dat de vroegere consul van België in Rusland, Joseph Bouillet, in zijn opzienbarend boek „Moscou sans voiles (Neuf ans de travail au pays des Sovjets) meedeelt. De stoffelijke en geestelijke ellende is groot, het bederf vreet al verder voort. En dat in Rusland, in Sovjet-Rusland, waar alles is ingericht op de verheerlij king van den arbeid! Het kiesrecht is toebedeeld aan degenen, „die productieven arbeid verrichten" en met name worden uitgesloten deze lugu bere personen: monniken, geestelijken, die naren van de vroegere politie, leden van het oude regeerende huis, krankzinnigen en zwakzinnigen, die onder curateele ge steld zijn, wegens diefstal of tot onteeren- de straffen veroordeelden tijdens de Sov jetrepubliek en ondernemers, rente niers, kooplieden. Een Sovjet-orde ter eere van de helden van den arbeid werd ingesteld. En toch zedelijk verval, zóó groot, dat Mevrouw Roland Holst, na haar bezoek aan Rusland, getuigen moest: „Men be hoeft maar 1 of 2 Sovjet-bureaux gezien te hebben, om te weten, dat waar is, wat iedereen over het uiterst sloome arbeids- tempo in doze broeikassen van luiheid weet te vertellen. Er is tijd te veel en werk te weinig; ook vaak een bedroevend gebrek aan hart voor het werk, aan toewijding en gemeenschapszin". De ervaringen in Rusland zijn een waar schuwing te meer togen de gedachte, als of bij een andere voortbrengingswijze, bij werken in dienst der gemeenschap zonder meor vrede zou worden gesmaakt, de ar beidsvreugde zou worden hersteld. Do ervaringen in Rusland zijn een be wijs te meor van de waarheid, dat geen niouwo maatschappelijke orde, geen stel sel, geen wet of decreet, geen verenigings statuut of organisatiebesluit kan spreken het verlossende woord. De ziel overwint! Nooit mag worden verzaakt de geeste lijke aotie, die nadert tot de ziel. Het hoogste dool onzor sociale bemoei ing moet wezen, dat ook bij de economi sche bedrijvigheid, bij den strijd om het dagolijksch brood, hoerscht vreugde, vre de, rust in de ziel. tweede kamer. Zulderzeestcunwet. In de vergadering van gisteren werd dom- den heer Dnvmaer v, Twist verlof gevraagd voor eon interpellate over de uitvoering van de Zuiderzeesteun- wet. Deze interpellatie zal worden gehou den op een nader te bepalen dag. Daarna kwamen aan de ode een groet aantal kleinere ontwerpen en conclusies. Bij de concmsie van het verslag der commissie omtrent inlichtingen op het adres van een ontslagen b-ugloncht -te Jlpendam, protesteeide do heer ,T. ter Laan, S.D., tegen de rechteloosheid der ambtenaren. Spr. drong aan op een on derzoek. De heer Schokking, C.-H-, verdedig de, de conclusie der "meerderheid. Hot geval, dat hier aan de orde is, is geens zins als een grensgeval te beschouwen. Adressant erkent in zijn adres zelf. dat er heel wat is gebeurd, vóór de gedwon gen overplaatsing, waaraan hjj1 zich heeft wi'len onttrekken. De conclusie der mindcrheidscommis- FEUILLETON door HUGO KJNGMANS. 52.) g)— De bladzijdo ging spreken tot Lia. Zij werd or stil van. Een onverklaarbare angst maakte zich van haar meester on zij liop het vertrek uit, door het keukentje, waar zij een doek om het hoofd sloeg, naar buiten. Maar dat duurde niot lang. Ook dilr trof haar de indrukwekkende stilte. Nie s, niots werd vernomen: geen mensohclljko stom; goen dierlijke s en; ook de zee, die anders zoo ruischon kon, zwoeg nu. Lia ging weer naar binnen en blader'e werktuigelijk in den Bijbel. Psalm 147 had Grootmoedor gezegd. Wéér zou zij die kunnen vinden? Zij begon maar met de eerste bladzijle en las: '„in den beginne sihiep God den hemel on de aarde". Het boeide haar zóó, dat zij bleof doorlezen, Genesis I geheel uit, Met een kleur als vuur zat zij over 'den Bijbel gebogen. Want het ontcijferen van den druk, dmn z'j niot kende zij begreep, dat het kwam, om dat het zulk een ouden Bijbel' was kostte haar groota moeite. Diep werd ajj s!e (herplaatsing) werfl verworpen sast T 58 tegen 18 stemmen. Verdrag met Dultsohland. Vervolgens werd behandeld het wets ontwerp tot goedkeuring van het verdrag met Duitschland betreffende samenvoeging van douanebehandeüng op den R"n. w,-lk ontwerp na eenige discussie met 46 tegen 18 stemmen werd aangenomen. Monll'sat'e-slaohtoffers. Aan de orde kwam daarna de conclusie van het verslag der Commissie omtrent de Inlichtingen on het adres van hef be stuur van den Bond van Mobilisatie-in validen, betreffende betere steunverlee- ning aan z.g. „mobilisatie-slachtoffers". Dhr Van Zadelhoff. S.-P., maakte bezwaren tegen de vragenl'ist en enkele der vragen in die lijst in het bijzonder aan de invaliden voorgelegd, waaruit blijkt, dat men het recht der invaliden niet erkent, doch hen beschouwt als arm lastigen. Het zijn vooral vragen als die naar de inkomsten van het gezin, waarop spreker in dezen doelt. Inmiddels is een commissie van onder zoek ingesteld en spr. verwachtte, dat de klachten in dat adres genoemd, in dio commissie vanzelf aan de orde zullen komen. In die verwachting heeft hij zPh hij de conclusie van het rapport, strek kende om den Minister dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen, neerge legd. De heer Duymaer van Twist, A.-R., had wel gaarne op schrift gezien, hoe de heer van Zadelhoff zich de op lossing van het vraagstuk van den steun aam mobilisatie-invaliden denkt. Ook spr- ziet met belangstellmg het rapport van de ingestelde commissie van onderzoek tegemoet, doch hij acht haar niet juirt samengesteld; hij mist er nl. een sociaal democraat, met name den heer Zadel hoff, in. i De heer K. ter Laan (S.D.) hoopt, dat, wanneer de ingestelde commissie haar tank zal hebben vervuld, de zaak voor hot laatst in de Kamer zal komen, Daarom is het onnoodig thans nog op do zaak in te gaan. Do'Minister van Defensie, de heer Lambooy betoogde, dat ook bij hem hot streven bestond in de commissie monschon te hebben, die in deze materie ervaring hebben. Daarom heet h'j in do eerste plaats hen gevraagd, die in de commissie Scheurer hebben zitling gehad, Hij heet o.a. den hoer Zado'hoT uitgenoodigd, doch kroeg ten antwoord, dat h\j deze benoeming niet aanvaardde, doch dat hij in overweging gaf, in z'jn plaats te benoemen den voorzitter van den Bond van Mobi'isatieS'achinfVs, den hoor De Boer te Drachten. Daartoe is spr. niot overgegaan, omdat deze hoer do actie gevoerd heeft op heftige en niet altijd zuivere wjji'e. Do heer v. Zadelhoff a"htte een li't- eenzetting van zijn opvatting over do steunrwe'ing volkomnn on'ijlig; dit zou, hangendo hot onderzoek, dor ingestelde commissie, een groote dwaasheid z'jn. Sur. hoeft in de commissie geen zifting genomen, omdat do Minister de direot belanghebbenden niet wilde doen ver tegenwoordigen in de commissie. De hoor Duymaer v Twist nv-on- de da.t de heer v. Zadelhoff zich vrijer voo't in zijn critiek als hiji uit de com missie bloot. Do soc.-dem. hebben zich aan de verantwoordelijkheid onttrokken en sur. kan dat staaltje vun beleid niet bewonderen. De conc'us:e werd zh.st. aangenomen. De vergadering werd daarna verdaagd tot Donderdag 1 uur. De Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. De Raad van IJzen- dijke verklaarde z'ch met algemeene stem men voor ontbinding der N. V.,' terw'jl de Raad van Clinge een afwachtende hou ding aanneemt tot na de aandeelhouders vergadering die vandaag plaats heeft. Hot verkeer van en naar de Z u i d-H o 11. en Zeeuwsche Eilan den en West-Brabant. Het comité voor verkeersverbotering van en naar de getroffen door de eenvoudige en toch zoo machtige taal. Het was alles volko men nieuw voor haar. Achtereenvo'gm.9 las zij Hoofd-tuk II en III van het eerste Bijbelboek. En toen dui zelde het haar, als voelde zij instinct matig, dat hot leven der menschen op aarde hier zijn oorsprong vond. Zó Wee] begreep zij er wel van, dat hier scheiding word gemaakt tusschen het goede en het kwade. Maar verder kwam zij niet. Het bloef haar een onoplosbaar raadsel. Zij sloeg de bladen om. Tot aan het hoofd der pagina's zj het woord „Psal men" ontdekte. En toen was de honderd zeven en veertigste gauw gevonden. Ingespannen ging zij lezen: „Looft den Heere, want onzen God te psalmzingen is goed, dewjjl Hij liefelijk is; de lof is betamelijk. ,;De Heere bouwt Jeruzalem, Hij ver gadert Israels verdrevenen. „Hij geneest de gebrokencn van hart en Hij verbindt ze in hunne" smarten. „Hij telt het getal der sterren. Hij noemt ze alle b'j name. „Onze Heere is groot en van veel kracht, Zijns verstands is geen getal. „De Heere houdt de zachtmoedigen staande, de goddeloozen vernedert Hg tot de aarde toe. „Zingt don Heere bj beurto met dank zegging, psalawiagt onzen God op do harp, Zvli Hollandsche eilanden *a West-Bra bant heeft in zijn tweede verga-lering be sloten, in verband met de a.s. behande ling van de begrooting van het wegen fonds voor 1929 in de Staten Generaal, zich in afwachünq van een meer ui'ge- breid plan per adres tot de Tweede Ka mer te richten met verzoek, te bevor deren het spoedig tot stand komen van: le. een zoo goedkoop mogelijk, regel- malig varend veer van Numansdorp naar Wi'Iemstad; 2e. het opnemen in het rijkswegenplan van den weg Willemstad—Halsteren—B. op Zoom. Hierdoor zouden, aldus schrijft het comité, tot uitdrukking komen, naad brt internationale belang, het groot nationaal belang van dezen weg, welke zoo d'cht mogelijk de eilanden Goeroe en Overflak- kee en Schouwen-Duiveland en St. Phi- lipsland nadert, en hierdoor zouden deze eilanden dan, door het tot stand brengen van een verbinding van dien weg, een be hoorlijke verbinding krijgen op -het we gennet van het overige gedeelte van ons land. Middelburg. De diaconie der Geref. Kerk te Delft heeft hef echtpaar J. Belksma al hier, benoemd tot ouders van haar rust huis. Gisteren werd eene vergadering ge houden op de bovenzaal van de Sociëteit „De Vergenoeging" met het dool een IJs club op te richten. Ongeveer een 60-tal personen hadden aan den oproep vol daan en werden welkom geheeten door den heer A. de Jonge. Spr. heeft voorloopige plannen bedacht, die hij gaarne voor boter .geeft. Eerst zal moeten worden beslist, of een ijsclub zal worden opgericht, en dan zal een bestuur of commissie van bijv. 10 per sonen moeten worden benoemd, om de plannen verder uit te werken. Getracht zal moeten worden, ook dit jaar reeds iets te doen als het blijft vriezen. Dit zal kunnen bestaan uit het schoonvegen van een vost, waarop dan de leden en zij, die bjjv. 25 conj betalen, kunnen rjjden, maar ook andore personen kunnen vol gens mededeeling van den burgemeester, niet worden geweerd. Daarvoor zou in ieder geval eerst een raadsbesluit noodiq zjjn. Spr. gelooft, dat als het electris-h gemaal werkt, er geen plasjes zullen zi;'n dan moet de club trachten een weiland in huur te hebben, dat kan vyorden onder water gezet. O.a. do heeren Mr baron v. d. Feltz en Enldaar, ondersteunen het plan tot oprichting van een IJsclub en gevm en kele wenken, terwijl de heer Rejjnierse er op w'jst, dat het onder water zetten van een weide op Walcheren niet best. gaat, omdat het water direct wegzakt. Besloten wordt kt oprichting van oen club over te gaan en een bestuur te kieren ma f perienen. 81e onderling fle functies zullen verdeel en en daar naast no' een tiental commissarissen aan te stellen. 1 Aan de stemming voor bestuursleden nam een 51-fal aanwezigen deel en wor den gekomen de dames mevrouw G. M- Kooiman—van Middendorp en mej. P. .1. Reijnierse en do heeren m'r W. F. E. baron v. d. Fe.lt': A. de Jonge L. Leij- derdorff, II. A. Enklaar en C. Dorts. Hierna werd besloten, dat het bestuur uit hen. 'd'o' zich daarvoor opgeven, de commissa i-sen zal aanw'jzrn. De contributie werd bepaald op f125 voor een heerenkaart, fl voor een da- meskaart, f 2 voor 2 personen uit één gezin, f 2.40 voor 3, f2.60 voor vier, f2 70 voor vi'f, en f 2.80 voor zes of meer per sonen. 11 1 f Nog werd medegedeeld, dat men ten spoedigste de zorg voor een der vesten waarschijnlijk die tusschen Langcvide en Seisbrug, op zich zal nemen en b:j door gaande vorst Zaterdag wedstrijden zal trachten te organiseeren, te-w'jl ook de verlichiing der banen een onderwerp van bespreking zal uitmaken. 's Heer Abtskerke. Maandagavond is al hier met aanvankelijk pin. 25 led-m een ijsclub opgericht, genaamd „De Poel". Het doel is om een laaggelegen stuk weiland te huren en daar een paar banen op aan te leggen. Er werden 7 bestuurs leden gekozen, waarvan de heeren Jac. Braam, voorzitter, P. C. Drijgers, secre taris en A. de Graag, penningmeester, het dagelijksch bestuur vormen. Wolphaar'sd'jk. Door de hevige vorst in den morgen van Maandag j.l. zijn naar verluidt van verscheidene landbou wersknechts en arbeiders, die zich in den vroegen morgen naar hun werk be gaven, neus en ooren bevroren. Bij het verrichten van hu:selijko werkzaamheden had de huisvrouw van don kleinlandbouwer P. van M. hot onge luk te struikelen, en hierdoor te vallen met het ongelukkig gevolg, dat een haror polsen gebroken was. Hansweert. De Engrische zeemotor „To wer Bridge" van Terneuzen naar énlwer- pen bestemd, is gisteren b'j Walsoorden terug moeten keeren van hot vele drijf- ijs. De boot is hier in de haven vast gemaakt. De sleepboot „Rusland" van P. Smit Jr, welke gistermorgen van Antwerpen is gekomen, heeft buiten de gasbooi No. 36, welke was weggedreven met het vele dr'jfijs, opgepikt, en hier behouden bin nengebracht. Op de platen van Ossonrse is gis termorgen een Engelsche zeebont, do „Bil ly" gestrand cn blijven zitten. Mot laag water zat. de boot geheel droog. T«?«a hoog water ehto?t*!tv*a3 ki«A de sleepboot „Mercuriu»" de boot vlot kunnen steepen en hier in de haven ge bracht. De booten „Go'iath" en „Aloys" zijn ook nog uitgevaren, maar hoofden geen hulp te verleenen. Op de Wcsterschelde zit al'ee vol dr'jfijs, blank water is niet meer te be kennen. Voor vele klein' bootjes is het haast onmogelijk om door hot vele drijfjjs heen te komen. Het kanaal doer Zuid- Beveland ligt geheel d chtgevroren. Er loopen reeds verschillende personen over. Kapelle. De vereeniging van Oud-leer- lingcn van de Tuinbouwcursussen kwam onder voorzitterschap van dhr Johs. Oele in vergadering bijeen. Allereerst deelt de voorz. mee, dat de Rijkstuiirbouwconsulcnt Ir A. W. v. d. Plassche telegrafisch heeft bericht de toe gezegde lezing wegens ziekte heden niet te kunnen houden. Ontvangen is de circulaire „Zeeland's Proeftuin", waarin wordt verzocht om toe te treden ais lid of begunstiger. Werd aan gehouden. De voorz. van de vereen. Glasculturen, dhr J A. Mol, zag liever dat proeven met glascultuur te Kapelle, dus in het centrum werden genomen. De Wilhelminapolder ligt wel wat ver. Ook wordt door spr. de aandacht geves tigd op koelhuizen voor bewaring van fruit. De secr. verklaarde zich bereid in lichtingen ter bevoegder plaatse in te win nen. i De voorz., het nut bepleitende van de bijen, zag gaarne dat dhr S. A. de Visser practicus op dit gebied eens een lezing hield over het uitwinteren der bijen. Aldus werd besloten. Dhr de Visser zal daartoe in het laatst van Febr. aangezocht worden. Besloten werd na een breede 'bespreking over het nut van de bijen voor de fruitteelt om de Veilingsvereen. alhier te verzoeken het doen komen van bijenvolken uit Noord- Brabant te bevorderen. De Landbouwvereeniglng alhier kwam ondor voorzitterschap van dhr J. Ganseman in vergadering hijeen. De reke ning werd goedgekeurd. Het kassaldo bedraagt f215,47. Beslo ten werd om f 200 te voteeren om oen reu te maken naar het Westland eind Mei a.s of begin Juni. De voorz. deelde mee, dat 25 Febr. een Pluimveefilm zal vertoond worden, welko ook toegankelijk is voor de huisgenootcn der leden. i lü Alhier is een IJsclub gevormd mof aanvankelijk 30 leden. Het bestuur is al dus gevormd: A. van der Have, voorzitter, II. Eversdijk, socr., D. Ganseman en 0. Drinkwaard. De veroeniging stelt zich voor, wanneer daartoe zich gelegenheid Maandag werd, onder ontzaglijke belangstelling, er waren ongeveer 350 deelnemers, de Elfstedenrit van Friesland ver reden. Jongert (voor) en Pronk (achter) passeeren Hindeloopen. „die de hemelen met wolken bedekt, dio voor de aarde regen bereidt, die het gras op de bergen doet uitspruiten; „die het vee zijn voeder geeft, den jon gen raven, als zij roepen. „Hij heeft geen lust aan do sterkte des paards. Hij heeft geen welgevallen aan de been en des mans, „de Heere heeft een welgevallen aan degenen, die Hem vreezen, die op Zijne goedertierenheid hopen. „O, Jeruzalem, room den Heere, o, Sion, loof uwen God! „Want Hij maakt do grendelen uwer poorten sterk, Hij zegent uwe kinderen binnen in u. „Dio uw landpale in vrede stelt; Hij verzadigt u met het vette der tarwe. „Hij zendt Zjjn bevel op aarde, Zijn woord loopt zeer snel. „Hij geeft sneeuw als wol, Hij strooit den rijm ah asch. „Hij werpt zijn ijs henen als stukken: wie zou bestaan voor Zijn koude? „Hij zendt Zijn woord en doet ze smel ten; Hij doet Zijn wind waaien, de wato ren vloeien henen. „Hij maakt Jacob Zijn woorden bekend, Israël Zijn inzettingen en Zijn rechten. „Alzoo heeft Hij aan geen volk ge daan; en Zijn rechten, die kennen zjj niet, Hallelujah!" Lia keek op, toen zij den Psalm gelezen bad. Zij begreep or niets van. Zou Groot moedor, zouden de menschen, die in den Bjbel lazen, dat nu wel begrijpen? Zou den zij alles begrijpen? Toen ging haar in eenen een "cht op: in de kerk werd dat alles aan de men schen verklaard En in haar kwam een onzegbaar ver langen op, er méér van te weten Mijmerend bleef Lia zitten. Tot de oude Friesche hangklok half elf sloeg. Daar schrok zü van op. Half elf. En om twaalf uur zou Grootmoe pas terugkoeren. Zou z;j eens naar vrouw Goodegebuure gaan? Dat kortte het lange wachten wat. In lezen had z.(j nu toch goen zin. Lia stond op, sloeg, nadat zij de alee- kachel van brandstof voorzien had, haar mantel om cn liep door de sneeuw, die knerpte onder haar voeten, 'den weg af, om weldra aan te landen b'j de buur vrouw, die, in een huisje woonde, dat wonderveel op dat van Grootmoeder ge leek. Met verwondering zag vrouw Goedo- gebuure haar aan. „Mag ik wel een oogenblikjo met u komen praten?" vroeg Lia. „Ik ben zoo alleen en hel duurt nog zoolang eer Grootmoeder terug komt." „Mot alle ploizler, juffrouw", zei de vrouw, wat verlegen. „Ik dacht, dat u naai- de kork was." „Daar ga ik aict heoa", antwoordda Lia. ,,'k Ben er nog nooit geweest. Vindt u dat noodig voor jonge menschen?" „Voor jonge menschen? 'tls voor ieder noodig. Voor ieder. Ook voor kinderen. Ik bon juist bezig, de kinderen voor te lezen uit hot boek met Fijbelsche Gerc' ia denissen. Dat heeft Betsy verleden jaar Kerstmis van do Zondagsschool gehad." „Zoo", zei Lia. „Maar dat begrijpen ze toch nog met?' „Het valt wat mee, juffrouw. 7ooals het in dit boek staat, begrijpen ze het wel. En wat ze niet begrijpen, lecren zo later wel. Gaal u nooit' naar de kerk?" De buurvrouw stond versteld, over zich zelf, dat zjj zoo vrij met deze dame sprak en maar op den man af vroeg. Hot kwam zeker, doordat zij zoo vriendelijk en eenvoudig was. „Noen, ik kom nooit in oen kerk, Ilr, heb het thuis nooit geleerd", antwoord de Lia. 1 f 1 „Dan ia u met at uw rijkdom 'toch zéér arm, merkte vrouw Goedegebuuro nu op. „Hoe bedoelt, u dat?" vroeg Lia ver baasd. „Wat is het leven zonder Christus?" was de wedervraag. „Ik begrijp u niet, vrouw Goedegebuuro. Wie is Christus? Is dat God?" (Wordt vcrvo'gd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5