DE ZEEUW TWEEDE BLAD. FEUILLETON Het huisje aan den zeedijk Uit de Provincie. Nu de Gouwzee is d cht- ;evroren en Marken daardoor geïsoleerd, ge schiedt de levensmidde- lenvoorziening van het Eiland per slede. Een tweetal Marker-visschers die meel en boter aan voeren. VAN MAANDAG 11 FEBRUARI 1929. No. 112. NAAML. VENNOOTSCHAP EN OPEN BAARHEID. Het „Centrum" is niet geheel tevreden over do voorgestelde wijziging van de wet op de Naaml. Vennootschappen. Minister Donner stelt toch niet alleen voor de z.g. familievennootschappen van den publicatiepli ht te ontheffen, maar hij stelt tevens voor naamlooze vennoot schappen, die wel tot publicatie verplicht zijn, zekere eischen waaraan de balans in elk geval heeft te voldoen. In de door den Minister benoemde Commissie wareji sommigen, die tegen elke verplichte publicatie der balansen waren. Immers, aan andere vennoot schapsvormen wordt die verplichting ook niet opgelegd, zelfs niet aan de com manditaire vennootschap op aarideelen. Die verplichte publicatie achtten zij zoo wel onnoodig als gevaarlijk: Onnoodig voor de aandeelhouders, die toch al het recht hebben deze* sttukken ten kantore der N.V. in te zien. En derden kunnen zich op andere wijze veel beter op de hoogte stellen van de N.V. dan door de balansen bij het handelsregister te gaan nasnuffelen. En gevaarlijk kan deze publicatie voor vele naamlooze vennoot schappen zjjn, doordat zij, een inzicht in de bedrijfsresultaten openende, de concurrentie den weg zou kunnen Wgzen of somtijds aan oneerlijke concurrentie wapons kon geven. Andore loden och tor bleven publicatie noodig achten ter bescherming van het publiek, Do Minister heeft zich mot het ge voelen dor meerderheid voreenigd en stelt nu voor, dat als minimum in een balans oenor naamlooze vennootschap de navolgende afzonderlijke posten moeten worden vermeld: a. do kas en de onmiddellijk opeisch- bare vorderingen op banken, kassiers en giro-instellingen; b. do deelnemingen in andore onder nemingen en do vorderingen op onder nemingen, waarin is doolgonomen; c. do fondsen, welko zijn opgenomen in de prijscourant van eon beurs, voor zoover het bezit daarvan niet oplevert deelneming in andere ondernemingen; d. do foridson, welke niet zijn opge nomen in de prijscourant van eon hours enz. (als .bij c.) e. vordoringon, voor zoover niet val lende onder a en b; f. ,de roerende zaken in bewerking of voor boworking of verhandeling be stemd; g. de onroerende zaken, do werk tuigen en toestellen met hun toebe- hooren en do geroedschappen; h. de onlichamelijke zaken, voor zoo ver niet in dit artikel uit anderen hoof de daarvan, afzonderlijke vermelding wordt vorlangd; i. hot tegoed aan inkomsten, verval lende in volgende jaren; j. do koster» en verliezen, welke naar het volgende boekjaar worden overge bracht; k. het niet gestorte gedeelte van het geplaatste kapitaal. Natuurlijk bedoelt dit voorschrift niet, de vennootschappen te verhinderen in het verder detailleeren der activa, noch ook een bepaalde volgorde in de op somming dei' activa voor te schrijven. Dc eonige bedoeling is 'te voorkomen, datt activa, welke behooren tot ver schillende 'letters van dit artikel, worden samengesmolten tot één post. Op zichzelf is deze gedachte juist. Als de wet. publicatie verplichtend voorschrij't, dan is 't ook logisch, dat die publicatie ook op zoodanige wijze geschiede, dat het doel: het publiek in to lichten, be reikt worde. Toch is 'tde vraag, zegt het Cen trum, of 't verstandig is, dat de Minister thansdit voorstel doet bij dit wetsont werp. door HUGO KINGMANS. 49.) -,o- „Moet. ik achter 'in het rijtuig?" vroeg Lia toen Jan het portier van het Utrecht- sche wagentje opende. „Mag ik niet naast je komen zitten? Dat is veel gezelliger." „Welja, waarom niet? Zot de fiets er dan maar in, Jan", vond de boerin. Jan voldeed met eenige moeite aan het verlangen en Lia zat weldra naast hem, een dikke deken over de beenen. Want al was het niet meer zoo koud, nu de sneeuw begon te vallen, het viel Lia toch niet mee. Het wagentje reed het erf af. Tersluiks keek Lia naar 'den jeugdigen koetsier, dien zij niet erg vertrouwde, maar zij bespeurde, dat hij met hetzelfde gemak de leidsels hanteerde, als hij zooeven aan tafel zijn brood had opgegeten. „Item maar gauw terug, hoor, Lia", riep tante nog. „En zeg Grootmoeder, dal wij haar morgenochtend op gewonen tijd zullen halen voor 'de kerk." „Vooruit, Bles", zei Jan. En dan: „Het paard heeft niet veel zin. Ze was liever in den stal gebleven." Het eigenlijke doel ervan is: de be sloten vennootschappen van den publica tieplicht vrij te stellen. De ervaring leert, dat verschillenden tegen deze vrijstelling gekant zijn. Komt daarbij nu nog een geheel ander voorsttel, n.l. om den publicatieplicht voor de andere vennootschappen te ver scherpen, dan kan gevreesd worden, dat hier twee minderheden tezamen een meerderheid zullen vormen, die het voor stel in zijn geheel zal verwerpen. Want het is zeker te verwachten, dat het aan tal tegenstanders van eiken publicatie plicht thans grooter zal worden. Zoolang de wet niet voorschreef, wat in de balansen moest worden opgeno men, had de publicatieplicht practisch weinig te beteekenen: door samenvoeging van posten kon men veel aan spiedende oogen van concurrenten onttrekken. Wij hopen, dat onze yrees niet be waarheid zal worden, en dat Minister Donner, door teveel in eens te vragen, niet platzak moge thuis komen. De Plompetoren van Kou- d e k e r k e. Bij den gemeenteraad van Haamstede (Schouwen) was een schrij ven ingekomen van den heer jhr C. A. van Cilters te Noordgouwe, waarin gewe zen wordt op de noodzakelijkheid van de restauratie van den Plompetoren van Kou- dekerke, het bijna geheel door de zee verzwolgen dorp, welke toren nu in de gemeente Haamstede ligt. Uit een an der schrijven blijkt, dat de toren aan Marine behoort, terwijl er op gewezen werd, dat in 1837 in den raad ook reeds de kwestie der restauratie werd bespro ken. Besloten werd, daar de Raad de restauratie ook dringend noodig achtte, zich te wenden tot het Departement van Marine, de Rijkscommissie voor do mo numentenzorg, het Zeeuwsch Genoot schap dor Wetenschappen en Ged. Sta ten van Zeeland. Vrydagavond werd voor 't personeel en patiënten der stichting; „Vrederust" do Java Soemba-film vertoond. Middelburg. Op 46 jarigen leeftijd is al hier overleden de heer mr J. A. Fokker, lid der firma J. A. Zip en van Tsj'.in- gen. De heer Fokker was lid van het Bur ge rl ijle Armbestuur, penningmeester van hot departement Middelburg van de No- derlandsche Maatschappij' van Handel en Nijverheid, van de Vereemifing Ham dolsOJldorwijs en van de vereoniging! Kin dervoeding en Kassier van da Nutsspanf- bank. Kapells. De Veroen. Land en Tuinbouw- belang kwam in vergadering bijeen ondef voorzitterschap van dhr J. v. Win'gcn. De secretaris doelde mee in zijn jaar- vorslag dat de vereen. 74 leden telt. In het afg-eloo-pein jaar werden 1.248 mus- schon verdelgd, waarvoor een premie werd betaald van vgff cent per musch in do 6 zomermaanden en van 2 cent voor een musch in do overige maanden. De penningmeester deed rekening en verantwoording. Het kassaldo bedroeg 148.48. Vrijdag, kwam do a'fd. voor Ziekcn- huisvorp-leging in a'gomeene ledenverga dering bijeen, onder voorzitterschap van Ds A. Scheel©. Rekening en verantwoor ding van den pemningm. Ontvangen was f 111.58, uitgegeven f58.45, kassaldo f53.13. De vereen, werd opgericht met 473 le den en klom tot 484, waarvan 435 be talende. Met de oprichting van de Mij. Ziekenfonds voor Z.-B. bedankten 62 be talende leden. Vastgesteld werd het regle ment. Herkozen werden de aftredende bestuursleden Ds A. Scheele, voorz., D. Ganseman, penningm. en A. J. v. Liere en gekozen in de ontstane vacature Keim, dhr R. v. d. Hoek, hoofd der sch'ool te Biezelingie. Naar de Centrale vergadering werd het bestuur afgevaardigd. Dhr G. Lepoeter stelde voor aan te dringen-op vergoeding van een percentage van operatiekosten. Aldus besloten. Na een bespreking over de werking van Ziekenhuisverpleging en de Mij. Zie „Het is niet zoover, hé, Jan?" „Weineen, het beteekent niets. Over drie kwartier ben ik weer thuis." „Je kunt goed met paarden omgaan, geloof ik." „Dat moet ook", zei Jan. ,,'kWord de opvolger van vader," „En Evert?" „Dat weet ik nog niet. Die is nog zoo jong. Maar hij kan toch ook al paard rijden", zei hij met trots. „Paardrijden?" vroeg Lia verbaasd. „Ja, den heelen zomer hebben we sa men de paarden naar de wei gebracht." „Is dat niet gevaarlijk?" „Welnee. We hebben maar één paard, dat bang is voor die vervelende auto's. Maar dat zullen we hem wel afleeren", zei Jan, vol zelfbewustheid. „Jij wordt vast een goede boer," „Ik hoop het", zei de jongen. „Het is wel een zwaar werk, hé?" ,,'tGaat wel. Wat doet oom, je vader?" „Architect." „O ja, dat is waar ook. Is dat een zwaar werk?" „Niet mét de handen, wel met het hoofd." „O ja, teekenen en zoo. Ik zou er geen geduld voor hebben. Blyf je lang hg Grootmoeder?" „Misschien wel een paar maanden. Ik weet nog niet precies. Waarom vraag je dat?" kenfonds voo-r Zuid-Beveland werd deze vergadering besloten. Ovezand. De Raad vergaderde Vrijdag. Afwezig D. van den Dries en 'C. Ver- meule, beiden met kennisgeving. In ver band met een aanschrijving van den Mi nister van Arbeid wordt een nieuwe ver ordening op de keuring van waren vast gesteld. Ingevolge art. 103 der Lager Onderwijs wet 1920 wordt aan de bijzondere school 80 pet. voorschot verleend voor 1929 rijn.de 1*1435 voor de R. IC. en f533 voor de Chr. School. De pensioengrondslag van don burge moe-ster wordt nader vastgusle'd. Op een verzoek van P. Schuerman om bij het verlengen van zjjn garage vorder op don djjk to bouwen, woillt afwijzend beschikt en de rooi'ijn bep-aa'd in de richting van de bestaande garage Nlsse. Vrijdag werd de jaarvergadering gehouden van do weegbrug „De Palm boom". Uit het verslag! bleek dat or in 1928 gewogen was een totaal vnnl 3.330.641 K.G. Aan weegloon werd ont vangen 1*554,53. De inkomston over 1928 waren, met inbegrip goed slot, van 1937,, f713.92, on do uitgaven f521.0"). Besloten word om 6 pet, rente aan do aandeel houders uit te lceeron. Voorts besloot men een reservefonds te stichten en daarin thans f25 te storten, Herkozen word als bestuurslid dhr L. Nieuwen- huyso, f-ohore. Vr'Vlag vergaderde de Raad van de gemeente voltallig. Ingekomen: hetv-er. slag van de Commissie tot wering van schoolverzuim; vaststelling van de ge meente-rekening 1927, eveneens begroo ting 1929; Door hot Rijk is opgaaf ver zocht .over de onkosten van den Zoute weg over de afgelonpon laatste vijf jaren Deze weg zal in de toekomst door het Rijk worden onteigend. De kosten be-dracen ongeveer f 345 per jaar. De woning van het hoofd der schooi word op de gewono wij-ze aan hem verhuurd voor den tii-il van twee jaren voor f 310 per jaar. De gemeente' e"roo'ingen 19 8 en '29 werd- n over enkele posten gewijzigd. Op vc-orsfel van B. en W. werd de begrooting gezond heidscommissie 1939 goedgekeurd. Aan Ged. Staten werd verzocht vrijstelling te geven lichamelijke oefening voor de jaren 1929 en 1930. Op voorstel van B. en W. werd besloten dit jaar e-n partij Belgische macadam (porfier-Lcssines) aan te koo- pen. Op verzoek van den heer Zoeleweij- werd hieraan de bepaling verbonden de macadam te keuren na lossing op den wal. Hierna sluiting. lerseke. Zaterdagavond vergaderde de afdeeling lerseke van den Zeeuwschetn Mosselbond. Voorzitter dhr J. Vette. Aan wezig 19 leden. Tot li-d van het hoofd bestuur werd benoemd -dhr E. J. C. Poel- .man. Voorts werd overgegaan tot benoe „Om niets. Vader zegt niet veel tegen je, hé?" Lia was volkomen verrast. ,,'tls ook nog zoo vreemd, Jan." „Neen, dat is het niet. Marie heeft het me verteld." „Je vader of moeder niet?" „Nee, die hebben er met ons niet over gepraat. Maar moeder met Marie, geloof ik. Waarom komt tante uit Utrecht niet bij Grootmoeder? Grootmoeder is toch een best mensch? En wat geeft het, of je arm bent?" Jan, bemerkte Lia, was volkomen op de hoogte. Die jongen maakte van zijn hart geen moordkuil, maar zei onom wonden zijn meening en deed vragen op den man af. „Ik. vind het ook niet erg, als iemand arm is. Ik denk ook wel, dat mijn moe der wel eens komen zal, bij gelegenheid", antwoordde Lia, zonder daaromtrent ze- kei'heid te hebben. „Ja? Dat zou vader heel goed vinden. En dan was alles goed. Vader is niet kwaad, hoor. Hij is heel goed voor ons allen", zei Jan, op warmen toon, als wilde hij zijn vader verdedigen. „Dat heb ik wel bemerkt, Jan. Hert. is bij jullie 'heel gezellig. Ik kom eens weer." „Best. Maar dan moet je Grootmoeder ook meebrengen. Als wg weten wanneer, kom ik jullie wel halen." ming van een zestal schatters, n.l. dhrn J. Zuijdweg, C. Sinke, R. Stobbelaar, J. van. de PI as se, P. Stobbelaar, en A. de Waal. Uit dit zestal zal nu het hoofdbe stuur een drietal kiezen. Er heerschte trouwens onder de leden voor de distri butie van mosselzaad toch weinig enthou siasme, daar verwacht wordt, dat een en ander zoo niet onmogelijk in de prac^jk uit te voeren, dan toch reusachtig veel bezwaren zal opleveren. Koudekerks. Tegen Vrijdagavond was door het bestuur der school op Gerefor- moerdon grondslag alhier een vergadering bel-egd, welke door oen -honderdtal man nen en vrouwen, ouders van schoolgaande kindoren en belangstellenden in het Chr. onderwijs werd bezocht, tot herdenking van den schoolstrijd in de laatste 50 jaar. Als sprekers hadden zich boroid ver klaard het hoofd der school, dhr Rui tenbeek, en Ds Heg. De eerste sprak over het begin van den schoolstrijd in het tijdperk van 1806 1857, Spr. herinnerde aan verschillende toestanden op schoolgebied in dien tijd. Ds Heij sprak over hot volkspetitionnc- ment, le-rile aanleiding, 2e de voorberei ding en 3e de vrucht. Er worrl a.ls het ware medegeleefd met den strijd on-'er vaderen. Spr. uitte don Mensch, dal we vast zullen blijven houd-en aan do School met, den Bijbel en „do school aan do ouders." Wesfkapelle. Op uitnoodiging van de landbouwve-eeni-ing „Westkapelle", afd. van do Z. L. M. trad Vriidagavom1 in de Openbare school op do heer Ir Stevens uit Goes, om te spreken over de verbe tering en veredeling van landbouwgewas sen en over het ontstaan en vorkomen van enkele ziekten, voo-nam olijk rnder de aardappelen. Spr. deelde mede hoede Wilhelminalarwe in de laatste jaron lang zamerhand de Zoouwsche heeft vervan gen; hoe prof. Broekoma door kruising met gewono tot een hetere soort is ge komen. Meer uitvoerig besprak hij enkele voorkomende ziekten onder de aardappe len, als bladrol en topbent, risotania, stippel en strcepziekte en ringvuur. Het speet spr., geen middelen aan te kunnen geven, om deze ziekten te bestrijden. Deze zijn meest van erfelijken aard. Aan de hand van platen deed spreker uitkomen, hoe op kweekerijen getracht wordt door selectie tot gezond p-ootgo-ed te komen. Mede aan de han-d van een plaat, toonde hij aan, hoe op de proef- en kweekveldgn van de firma Koopman en Co te Zierikzee getracht wordt, tot een betere soort van bruine boonen te komen, die weinig vatbaar is voo-r ziek ten. Daarna werden enkele zeer duidelijke lantaarnplaatjes vertoond, welke den aan wezigen een kijkje gunden op de proef velden en kweekerijen -en daarmede ver bonden installaties van de firma Kuhn uit Naarden, Mansholt uit Groningen, Van „Goed", lachte Lia, „dat komt wel in orde. Hu, wat wordt het koud." Het wagenlje was den tweesprong ge naderd en draaide den Krommen weg in. „We zitten dwars in den wind", zei Jan, met moeite. Lia verstond hem niet meer. Sneeuw vlokken dwarrelden haar in het gezicht. Gelukkig, dacht zij, zijn wij zoo bjj Groot moeder. „Ho, Bles", riep Jan en sprong er af. Zij stond vóór het huisje aan den zeedijk. Jan bond het paard vast, op welks rug hij daarna een deken wierp, om vervolgens de fiets voor der» dag te halen. Lia was a! naar binnen gegaan. „Gelukkig", zei de weduwe Blanked, „ik was al ongerust. Wie bracht je? Je oom?" „Neen, Grootmoe, Jan. Daar is hij al." „Dag, Opoe." „Dag, Jan. Heb jo Lia gebracht?" „Ja, Opoe. De groeten van. thuis." „Alles goed, Jan?" „Ja, Opoe." Hij kroop in den stoel bij de slee- kachel. „Heb je al gegeten, Lia?" „Ja, Grootmoe. En flink gegoten ook. Dat moet je wel", lachte zij, „want bij tante Martje eten ze als dolvers." „Gewoon, hé, Opoe?" zei Jan. „Natuurlijk, jongen. Wie niet eet, kan niet werken. Maar je lust toch nog wel der Have uit Kapelle, en den Wilhelmina- polder, waarbij de aanwezigen een duide lijk beeld kregen, hoe men tot verbete ring en veredeling van sommige gewas sen komt. rj Enkele van de aanwezigen maakten ge bruik van de gelegenheid om den spr. vragen te stellen, die door dezen werden beantwoord. De heer Mr Woldringh van der Hoop, die den spreker ook had ingeleid, bracht aan dezen hartelijk dank voor zijn interes santo en zeer leerrijke voordracht. Zierikzee. Tot dijkbaas van het Water schap Schouwen, district Schnrendijke, is benoemd de hoor A. K. Giljam te Schor- penisse. Hulst. Do gemeenteraad hoeft besloten den afgevaardigde in de aandeelhouders, vergadering van de Zeouwsch-Vlnamscho waterleiding op te dragen te stemmen togen ontbinding dior maatschappij-, Alhior zijn tweo knaapjes, rosp, 10 en 8 jaar oud, door het gs gozakt en vordronken. UIT HET LAND VAN AXEL, Langs don ocmigon rijksweg, dien we hior in Zoeuwsoh-Vlnanderen in hot land van Axel hebben, en dio op sommige godeolton zeer voel te wenschon overlaat, rijden we naar Sas van Gont on laten het dorpje Hoek rochts liggen. Langs het kanaal Gent—Torneuzen voortgaande komen wo aan Sluiskil, 'een gohucht, onder Neuzen's grondgebied go- logen, dat met do overzijde van 'het ka naal gemeenschap houdt door een bmg, genaamd naar don "thans overleden oud- ministor Lely; een prachtbrug, voor het moderne verkeer uit teleend geschikt als men het treft, dat mon er over kan. Het is workclijks niet ovordrovon wanne r gezegd wordt, dat ze per 24 uur do helfl; voor het porsonenverkoor en goo- derenvorvoer afgesloten is daar do scheep vaart de eerste rechten heeft. Iemand, die de andere zijde van Sluiskil moet bezoekon, doet het best reeds in Ter- neuzen een andere route te nemen, ten-» minste als men niet- meer veel tijd heeft. Een groote leemte is hierbij ook nog, dat een dergelijke brug met de hand bediend wordt. Wanneer een dergelijke brug Amster dam of Rotterdam versierde was cle be woging binnen het etmaal electrisch, in Zeeuwsch-Vlaanderen schijnt dat niet te kunnen. Tusscben Sluiskil en Sas van GiRt aan den linkerkant het kanaal, aan de rech terzijde vruclitbai-e landouwen, ontwaart men dc grootsche inrichting, die Z. Vlaanderen voor CO cent per K.W.U. van licht en voor 25 cent per K.W.U. van kracht voorziet. Op de vraag hoe het komt, dat de productie zooveel duurder is dan in het naburige België, waar dit een kop koffie met een 'babbelaar, Jan?" „Nou", zei de jongen. „Maar ik moet gauw terug, hoor, Opoe. Het gaat zoo sneeuwen." „Sneeuwt het?" vroeg de oude vrouw, verbaasd. ,,'kHeb het nog niet gemerkt." „Was het niet vreemd, Grootmoeder, weer alleen te wezen?" ,,'kBen niet veel alleen geweest, Lia. Eerst kwam Vrouw Goedegebuure een praatje maken. Toen kwam Jensema, do winkelier uit het dorp, met boodschap pen. En om even vier uur verscheen zoowaar Hans van den dominé. Heb je Gretha van den dominé gesproken, Lia?" „Ja, Grootmoe, wij zijn samen naar het dorp gefietst." „Dat zcide hij. .En daarom 'kwam hg mij, oudo vrouw, gezelschap 'houden. Tig is niels veranderd. Net zijn vader." Lia gaf er geen antwoord op. Die zoon van den dominé kon haar weinig schelen. Een jongmensch, die straks predikant zou zijn, dio moest wel droog en saai wezen. Jan stond op. ,,'kMoet weg, hoor, Opoe." „Goed, jongen. Laat het paard niet to lang in de kou staan. Heeft vader niets voor morgen gezegd?" (Wordt vervolgd.) *3

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5