No. 112 Maandag 11 Februari 1920 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BESTEVAER HENOBIKSE Go's BAHK - GOES Udiggekmr€éJmk EERSTE BLAD. Birtenland. Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V 'Mits, MItsI ar düm pcosirn'' is Gefabriceerd volgens den stelregel: „NIET ALLEEN STEEDS MEER, MAAR VOORAL STEEDS BETER TE LEVEREN, alle; niek optroa- roedsel te n een ho om ters moeten lizing voor- •eld zei een r hem vroeg at hij geen ir de ander ze in Ame- n soort hal£ 3.50 M. 70 M. 70 cM. d. 75 ct. JS. 4s? m Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ^)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertcntiën: 14 .-egels f1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. In een vergadering van landbouwers in een onzer dorpen, werd de vorige week de vraag gesteld, of er geen gevaar be staat voor overproductie in den tuinbouw. Deze vraag werd ontkennend beant woord. De redactie van „Do Tuinderij", het orgaan van het Centraal Bureau der Vei lingen, blijkt er niet anders over te denken. Zij is volstrekt niet bevreesd voor over productie en meent zelfs, dat een verdub beling van den afzet tegen toonenden prijs best mogelijk is. Maar dat gaat natuurlijk niet vanzelf. Er behoeft voor overproductie geen vrees te zijn, mits door do tuinbouwers en de handelaren gezorgd wordt voor een doeltreffende reclame in die landen, waar de producten van don Nederlandschen tuinbouw tot dusverre nog niet voldoende bekend zijn en... mits gezorgd wordt voor goede waar en 't spreekt van zelf uitstekende verpakking. De tuinbouw neemt ook in Zeeland steeds in omvang toe. Een verblijdend verschijnsel. Immers de uitkomsten van tien tuin bouw zijn naar het algemeen gevoelen gunstiger dan die van 3en landbouw, en bovendien kan de tuinbouw ,aan een veel grooter aantal menschen werk en brood geven. Aan den tuinbouw daarom ook in Zee land volle aandacht geschonken. Maar daarbij de mitsen hier boven noemd, niet uit het oog verloren! Os Engelsche Konfm naar Bognor over gebracht. Zaterdagochtend is de Koning van En geland in een ziekenauto van het palois van Buckingham uit Londen vertrokken en naar Huize Craigweil te Bognor aan de Zuidkust van Engeland overgebracht. Toen de berrie waarop Z. M. uit zijn slaapkamer naar de ziekenauto werd overgebracht, buiten verschoen, werd de koninklijke standaard op het paleis ge streken en daarmee het sein gegeven, dat de Koning op zijn tocht van drie uur onderweg was. Na enkele minuten reed de auto lang zaam door de noordelijke toegangsbek ken weg. Er was een ontzagl'jke menigte sa mengestroomd om van 'sKonings vertrek getuige te zijn. Toen do auto naderde, bleef het stil tot ipen den Koning, in antwoord op dezen stillen groet, door het raampje van de auto met even op geheven hoofd met de rechterhand zag wuiven. Op dit oogenblik kon de menigte haar gevoelens van verlichting over het weer zien van den Koning na zijn lange ziekte niet meer bedwingen, en geweldig da- verde bet gejuich los, toen de auto door bet hek heenreed. Nog steeds zag men den Koning terugwuiven. De Koningin verliet enkele minuten na den Koning het paleis. Zij kreeg een buitengewoon hartelijke ovatie. Zij glim- lichte en boog voortdurend ter beant woording van het gejuich. "De Koning is behouden te Bognor ge arriveerd. De onlusten te Bombay. Zaterdagochtend vertoonden de onge regeldheden te Bombay nog niet de min ste neiging on} te beiaren. Integendeel, er werd vrijwel in alle wijken van de stad gevochten. Er beerscht ten gevolge van de plun deringen en vechtpartijen een atmosfeer van argwaan. De troepen hebben weer op twee plaat sen vuur moeten geven. Zes personen werden gedood, elf gewond. In de ziekenhuizen zijn weer veertig menschen opgenomen. De gevechten te Bombay zijin vrijwel m alle inlandsche wijken weer opgeleefd en na herhaalde sommaties hebben po- jre soldaten weer moeten schieten, waarbij 35 personen gedood zjjn; niet minder dan 191 zwaargewonden moesten aaax de hospitalen wonden vervoerd. De gouverneur he^ft om 4 uur een ver bod van samenscholing uitgevaardigd. De religieuse hartstochten zijn echter zoo zeer aangewakkerd, dat reeds weer op een groep Mohammedanen moest gescho ten worden, die trachtten een Hindoe- schen tempel te ontwijden. Daarbij werden nog 4 personen gedood en 30 gewond. Er is nog een regiment troepen uit Lahore en Calcutta aangekomen en des nachts worden alle straten door militaire en po- litie-patrouilles bewaakt. Handel en nij verheid staan zoo goed als stil; aan de kaden wordt door enkele Europeesche sjouwers gewerkt en in de katoenfabrie- ken houden enkele voormannen den ar beid .gaande, maar van de 160.000 arbei ders, die er in normale tijden werk heb ben, zijn er geen 5000 aan den gang. Onthoofding. Te Straatsburg is een man terechtge steld, die daar den 20sten October een agent, Nast geheeten, had gedood toon deze hem wilde meenemen naar het bu reau. Toen de moordenaar naar het scha vot werd gebracht, zag h'j ondeir de agen ten, die het terrein afzetten, een agent, die, bj de behande'ing van de moordzaak voor het gerecht, tegen hem had getuigd. In het voorbijgaan riep hij dezen agent toe: „Als jij in de plaats van Nast was geweest, zou het je net zoo vergaan zijn!" Twintig seconden later viel het hoofd van den moordenaar. Aiitcb"SS"in fj Jeruzalem. Eerst na den oorlog deed de auto z'n intrede in Jeruzalem. Thans spreekt men van een voTedige stadsbus-dienstregeling, 75 bussen toch onderhouden een geregel- den 'dienst tusschen Jeruzalem (Taffa- poort) en de buitenwijken en verder af gelegen dorpen. Vermits deze bussen bijna alle omgebouwde auto's zijn. bieden ze het meest verschillende model. 69 be- hooren aan Joden tegen 15 aan Arabieren. De busdienst, bestaat m op 20 trajecten Het ligt voor de hand. dat er veel con currentie V staat op de hoofdwegen van Beth'ehem, Jericho, Nazareth, Jaffa eveneens tusschen de stad en de Grioks"he ko'onies. Maar die concurrentie ontaardt nimmer in chauffeur-relletjes. Trotzky. Naar het „Ncue Wiener Tageblatt" meldt, is Trotzky voornemens, daar zün aanwezigheid in Dui'schland n:et schijnt te worden gewenscht, zich te Weenen te ves'igen. De Oostenrijk sche autoriteiten hebben tot dusver geen dergelijk verzoek van de Russische regeering ontvangen. Het valt te betw 'felen, of de Oostenrijksche regee- ring toestemming zal geven tot de vesti ging van Trotzky in Oostenrijk- Da ZulcL'lav'cohe dHatuur veroorloof! aoht feestdagen 's Jaara. Naar uit Belgtado bericht wordt, heeft de Zuid-Slavische minister pres:dent Ziv- hovié eene circulaire gericht tot de ver schillende regeeringsbureaux, waarin hij het aantal feestdagen tot acht per jaar beperkt. Tot dusver waren de staatsbu- reaux op een buitengewoon groot aantal feestdagen gesloten, zoodat de circulaire waarschijnlijk door de ambtenaren met zeer weinig vreugde zal worden begroet In de verordening verbiedt de minister president verder het. alcoholgebruik, ge durende den bureautijd, evenals het zeer verbreidie gebruik, zich koffie te laten serveeren, waarmede tot dusverre in de Servische bureaux zeer veel tijd werd zoek gebracht. De ingesneeuwde Slmplon-express. Naar de Times uit Konstantinopal meldt, maakt men zich ernstig ongerust over de reizigers van den Simplon-ex- press, die 29 Januari uit Parijs naar Konstantinopel is vertrokken. Het schijnt, dat de trein, die 1 Februari had moe ten aankomen, in Oost-Thracië inge sneeuwd is. Tot dusver was het niet mogelijk met de reizigers van den trein, onder wie zich ook een vertegenwoor diger van de Engelsche regeering be vindt., in verbinding te komen. De spoor weg-autoriteiten verklaren, dat de inge- sneeuwdon geen gebrek hebben aan le vensmiddelen en water en dat er vol doende kolen aanwezig zijn om den trein te verwarmen. De rantsoeneereng van het brood. Volgens berichten uit Moskou aan de Berlijnscho bladen zal vermoedelijk in de sovjet-hoofdstad tot raataoeaeering van het brood worden overgegaan. Hiermede zou het voorbeeld van andere steden worden gevolgd. Vermoedelijk zal de rantsoeneering in dier voege geschieden, dat aan de leden van de arbeiderscor poraties twee pond per dag zal worden verstrekt, aan de ambtenaren van den staat 1V2 pond, en wel tegen verlaagden prijs. De overige bevolking zal elke ver krijgbare hoeveelheid tegen een-hoogeren prijs kunnen koopen. Men hoopt door deze regeling een einde te maken aan hel in de steden heerschende broodge brek, dat daardoor zou zijn veroorzaakt, dat de boeren en veehouders in de ste den groote hoeveelhedeb brood voor het voeren van het veo opkoopen, wat voor- decligor is gezien het verschil tusschen de officieule broodprijzen en de parti culiere graanprijzen. Het nadeel der re geling zou daarin bestaan, dat niet al'een de beter gesitueerden maar ook de arme bevolking" het brobd aanmerkelijk duur der zal moeten betalen, dan de arbeiders en de ambtenaren van den staat. Aanslag op den president van Mexico. Gisterochtend vroeg is een poging ge daan om den president van Mexico, Por- tes Gil, te vermoorden door een dyna- mietaanslag op zijn trein. De aanslag mislukte. De president werd niet ge kwetst; zijn wagon bleef in de rails, maar twee andere wagons en de loco motief ontspoorden eai werden ernstig beschadigd. Een stoker kwam daarb'j om. De bom was gelegd op de rails even voor een spoorbrug op hot traject tus schen Comonfort an Rinconcillo in den staat Guanajuato. Da ontploffing was zeer hevig. (Men zie verder onder telegram men.) Da koude in hel buitenland. Nadat het kwik in den thermometer te Berlijn Vrijdagnacht tot 23 graden Celsius onder nul was gedaald, onder vond men Zaterdagmorgen een tenpe- ratuur van slechts 4 en 6 giraden vorst als zeer aangenaam. Het officieel® weer bureau to Berlijn verzekerde echter dat nieuwe koude op komst is en waar schuwde de bevolking, dat in de eerst vo'gonde dagen een temperatuur van 30 graden en meer vorst niet tot de onmo gelijkheden behoort. Inderdaad was het Zaterdagmiddag te Koning'.bergen ree'? 29 graden en te Berlijn 20 graden vorst. De strenge winter brengt vreemd wild in de Hongaarsche laagvlakte. Naar gemeld wordt, is bij de hout vesterswoning in Syunyogvór (Hong.l 't anderhalf jarige kind van een koeherder door een wilde kat aangevallen, welke diersoort men voor twint'g jaar het laa'st in deze streek had gezien. Verder school de rentmeester van een landgoed darn* een witte sneeuwgier, welke interessanle rootvogelsoort anders slechts in h i h>oge noorden van Europa gevonden wordt. Op een andere plaats ving men in een hooiberg een „wild damhert. In tal van Amerikaanscho staten is de kou nog toegenomen. In Wyoming en Montana worden temperaturen van 40 graden onder nul waargenomen. In geen jaren heeft het zoo overvloedig in deze gebieden gesneeuwd. Vooral in Oklahoma en Noord-Texas heeft de sneeuwval aanzien ijke schade aangericht en verkoersstoringen veroorzaakt. Te Berlijn stond gisteren een onaange name wind en de straten waren "dan ook nagenoeg leeg. De laagste temperaturen waren orgetee- kend in Opper-Silazië. Te Koningsbergen daalde de temperatuur tot 34 graden Celsius, in de Silazische bergen zelf tot 40 graden. De telefoonverbindingen zijn gestoord en gesprongen waterleidingen zijn aan 'de orde van den dag'. De Oostzee ligt dicht gevroren. In de MeCklenburgsche bocht liggen 40 schepen in het ij's vastgevro ren. Ook de Waddensee lig,t dicht. De verbinding tusschen Husum en het eiland Nordstrand wordt door autobussen over het ijs in stand gehouden. De hevige koude in Rusland houdt aan. De levensmiddel'entoevoer naar "Moskou ondervindt groote vertraging. In Siberië zijn temperaturen van 50 graden beneden nul opgeteelcend. In, Roemenië zijn ten gevo'g® van de hevige koude 9 menschen doodgevroren. Gisteren daalde de temperatuur te Bel grado tot 56 graden Fahrenheit vorst be neden het vriespunt. Onder do bevolking van Belgrado hecrscht groote ellende, daar de meeate huizen niet berekend zijn op verf epen terwtj) ih tot voordeel befl. O Verbeet mei een proef te nemen met dit overheerlijk $euri^ product a.vd.BIGOELAAR ROOSENDAAL een dergelijke koude. De prijs van steen kool is den laatsten tijd enorm gestegen en men vreest, dat er over een paar da gen geen kolen meer verkrijgbaar zullen zijn. De Donau is geheel dichtgevroren. Het ys is meer dan een voet dik. Men maakt zich zeer bezorgd over eventueel over- stroomingsgevaar wanneer de dooi in treedt. Uit Rusland wordt gemeld, dat aan de Witte Zee en in de provincie Archan- gelsk een groote ommekeer in het weer is ingetreden, die zich in Zuidelijke rich ting voortplant. De Commissie van deskundigen. De leden van de commissie van des kundigen zijn Zaterdagochtend in de Bank van Frankrijk bijeengekomen. Volgens berichten uit Parijs zijn de deskundigen het er thans over eens ge worden om Owen Young tot voorzitter te benoemen. Havas neemt aan, dot er twee sub com missies zullen worden ingesteld. De eene zal de bctalingscapaciteit van Duitsch- land bestudeeren, terwijl de andere naar de geschiktste middelen zal zoeken om de eventueele commercialiseering1 der Duitsche betalingen -te waarborgen. In het verloop der bespreking is het komen vast te staan, dat het niet in de bedoeling van de deskundigen ligt ge regeld mcdedeelingen aan 'de pers te ver strekken" Dit zal slechts «f en toe ge beuren De opkssfng der Romelnsche kwestie. Het verdrag tusschen het Vaticaan en Italië over het herstel van het wereld lijk gebied van den Paus zal vandaag onderteekend worden. Naar van Italiaansche zijde wordt mee gedeeld zal het gebied van den nieu wen kerkdijken staat den naam „Stad v,an het Vaticaan" verkrijgen. In dit ge deelte van Rome zal een eigen station worden gebouwd. Men verwacht, dat naar aanleiding van de verzoening tusschen het Vaticaan en den Italiaanschen staat door de Italiaan sche regeering een vèr-strekkende poli tieke amnestie zal worden afgekondigd, waardoor het aan een groot aantal ver- bannenen en politieke tegenstanders van het fascisme mogelijk zal worden naar Italië terug te koeren. Zoowel in Zwitserland als inde volken- bondskringen heeft men met groote be langstelling kennis genomen van het be langrijke feit, dat een verzoening tusschen het Vaticaan en het Quirinaal is tot stand gekomen en dat de Paus thans ook een souverein met wereldlijke macht i3 geworden. Binnenland. De actie der Aannemersbonden opge schort. De gezondheidstoestand in het leger. Kindermoord te Dordrecht. IJsberichten. De pontverbinding Dor drechtZwijndrecht gestremd. Do over tocht heeft te voet over het ijs plaats. Pogingen om Schiermonnikoog te berei ken. Onregelmatigheden te Nieuwer-Amstel. Buitenland. De Engelsche koning naar de Zuidkust van Engeland. De onlusten te Bombay. De hevige koude in het buitenland. De overeenkomst tusschen den Paus en de Italiaansche regeoring geteekend. Aanslag op den president van Mexico. Wat den volkenbond betreft, neemt men op het volkenbondssecretariaat aan, dat de geruchten, dat de Paus thans tot den volkenbond zou willen toetre den, zelfs een raadszetel zou wenschen, ongegrond zijn. Indien het Vaticaan echter beslist in ternationale waarborgen zou wenschen, voor rle naleving van de overeenkomst met Italië, dan zou de toetreding tot den volkenbond het eenvoudigste middel hiertoe zjjn. Volgens art. IJ van het volkenbondsverdrag waarborgen toch de volkenbondsleden e'kander het behoud van hun grondgebied. In volkenbondskringen rcrent men ech ter, dat dit voordeel van toetreding tot den volkenbond niet groot genoeg zal zjn, om wijziging in de houding van het Vaticaan te brengen. Men denkt, dat de Paus ermede vol staan zal, de tusschen den H. Stoel en de Italiaansche regeering tot stand gekomen regeling door het volkenbondssecreta riaat te laten registreeren, zooals alle internationale conventies. Da revolutionaire actie In Spanje, Naar uit Madrid wordt gemeld, heeft de Spaansche regeering een verordening uitgevaardigd, waarb'j de arrestatie wordt gelast van alle personen, die critiek oefe nen op de handelingen der Spaansche regeering. Verder .gelast de verordening, dat al die clubs en bonden ontbonden moeten worden, waarin de handelingen der regee ring aan critiek worden onderworpen. De verordening richt zich verder te gen alle personen, die in het openbaar zich minachtend over de regeering of over de Spaansche politiek uitlaten. Treinbotsing te Gent. Een rangeerlocomotief is Zaterdagoch tend nabij het St. Pieterstation te Gent op een kruisspoor in botsing gekomen met een goederentrein. Do geweldige schok had ten gevolge, dat verscheidene wagens omsloegen. Het treinverkeer op het hoofdspoor BrusselGent was den ganschen voor middag in de war. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor maar de materieele schade is aan zienlijk. Korte berichten. De inzameling van geld voor het verstrekken van een lijfrente aan dr Borms wordt voortgezet. Sedert diens in- vrijheidsstelling is in Vlaanderen weer ruim fres. 1UO.OOJ bijeengebracht. Het totaal bedrag heeft thans reeds de 270.000 fres. overschreden. Naar aan do „Magyar Hirlap" bericht wordt, is een breede strook van de Adria- tische Zee bij' Sebenico toegevroren, iets wat sedert honderd jaren niet is voorge komen. i Volgens een bericht uit Moskou heeft de regeering beperkende bepalingen voor den verkoop van alcoholische dran ken uitgevaardigd. Nieuwe verkoopgele- i genheden voor brandewijn en andere al coholhoudende dranken mogen niet meer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1