DE ZEEUW DERDE BLAD. ITELLE. zon. aande met Co. A wende Do. 7 t WAT HEBBEN WIJ IN ONZE VRIJE UNIVERSITEIT? Binnenland Uit de Provincie. Zoekiichtjes. Leestafel talen. ZN 4* VAN ZATERDAG 9 FEBRUARI 1929. No. 111. i. In September 1926 kwam er aan de Vrije Universiteit een student uit Zuid- Afrika. Hij was niet de eerste student, die vandaar tot ons kwam. Wij hopen, dat hij niet de laatste is geweest. Een jaar slechts heeft hij het onderwijs aan de V. U. kunnen volgen. God nam den stu dent Bennie Roode weg door den dood. Toen hij gestorven was, werd er getuigd, dat hij iets bcteekend had voor velen. Nog slechts een paar maanden was hij in ons land. Toen sprak hij het: „Wat is het heerlijk te studeeren aan een Gere formeerde Universiteit. Als ik weer in Kaapstad was en ik moest loopende te rugkomen als ik hier wéér studeeren wil de, 'k geloof, dat ik het probeeren zou. Wat is Holland rijk door zulk een Uni versiteit." Hij zag het. Zien wij het ook? Of gewennen we heel spoedig aan den grooten zegen, dien God in de V. U. ons volk geeft? Zóó, dat we liefst enkel eri- tiek oefenen op Gods gave? Wanneer we gaan rekenen dan valt de rekening zeker ten onzen nadeele uit. wanneer we zien op datgene wat de Universiteit geweest is voor God. Zooals bg alle menschclijke werk, is ook het werk van de V. U. vol zonde en tekort koming. Jegens God hebben volk en Uni versiteit steeds weer enkel reden lot schuldbelijdenis, als ze zien op eigenwerk en eigen loven. Maar hot zou ondankbaar zijn, om niet te letton op datgene, wat God gaf in de V. U. De resultaten, materiëol en ideëel, zijn toch aan te wgten. Resultaten van den arbeid der Btich- ters. Resultaten zegeningen van onzen God. En ook hier hebben we de roe ping om op Gods daden te merken. Daar zgn in de eerste plaats de meer tastbare resultaten. Toon in 1905 Prof. Dr J. Woltjer de eerste vijf en twintig jaren der V.U. overzag, wees hij op de groote beteekenis van de tot dien tgd gehouden rectorale oraties. Eon indrukwekkende rij van tite's liet hiji de revue passeoren. Het was voornamelijk in deze oraties, dat vele dor hoogleeraren een goed deel' van do rosultaton van hun .arbeid publiceerden. Enkelen uitgezonderd, zagen blijkbaar de moesten toch juist in die oraties het middel bij uitnemendheid om hun weten schappelijk werk het licht te doen zien. En nu, drie en twintig jaar later, mogen nog do redevoeringen, die aan de V. U. worden- gehouden, tot die wetenschappe lijke 'geschriften gerekend worden, die in breeden kring d;e aandacht trekken. Maar er is méér. In allerlei boekwerk, in tijdschrift en courant, vindt ons volk thans datgene, wat a's resultaat dik'wij's van moeizamen arbeid, door Hoogleeraren in de Theologie der V.U. wordt geboden. In eendrachtige samenwerking met de Professoren van de Theol. School' te Kam pen, en met enkele andere geleerden, geven zij de „Korte Verklaring" van den Bijbel, met een nieuwe vertaling; speciaal voor theologen verschijnen de commen taren op het Nieuwe Testament, mede vrucht van den arbeid der V.U. Op het gebied van de wijsbegeerte bloeit er aan de V.U. nieuw leven op, en een eigen wijsgeerig stelsel1, daar gedoceerd, trekt algemeen in den lande de aandacht; voor rechtsfilosofie worden er de lijnen ge trokken; omtrent belangrijke historische vraagstukken werd, ook in de laatste jaren nog, tot het volk gesproken; belang stelling in de literatuur omtrent en in het werk van een man als Dullaert werd gevraagd op een wijze, die van groote nauwgezetheid en brandende liefde tot het Calvinisme getuigt, zoodat richting werd gegeven aan het denken en zoeken; over vraagstukken van internationale strekking ontving men voorlichting; de historie van den schoolstrijd werd bespro ken in boek en blad; vraagstukken van taal-filosofischen aard werden aangesne den; over paedagogische en psychologi sche vraagstukken werd voorlichting gege ven. Daarbij komt dan nog de journalistieke arbeid van meer dan één hoogleeraar, die, zooal niet direct, dan foch wel zij delings mede te danken is aan het feit, dat de V.U. mannen met gaven om te leiden, tot leiden de gelegenheid en de ruimte biedt. Dankbaar mag ons Antirevolutionaire volk zijn voor den politieken arbeid van meer dan één hoogleeraar, waar zo ons volk vertegenwoordigen in staten en ra den. En nu spreken we enkel nog van de hoogleeraren. Toen Prof Woltjer zijn feestrede hield hij het 25 jarig bestaan der Universiteit, sprak hij over „een <24-t,al dissertatie», waarop leerlingen onzer Universiteit ge promoveerd zijn". Nu, 23 jaar later, is dat vierentwintig'tal geworden een getal van 1761 En wat toen van die dissertaties gezegd werd, mag thans nog ongewijzigd herhaald worden; „sommige daarvan, ik mag wel zeggen vele, hebben opgang gemaakt en zijn in binnen- en buitenland- sche wetenschappelijke tijdschriften zeer gunstig beoordeeld". Dan hoeveel arbeid is er niet ver richt door hen, die leerling der V.U., juist krachtens hun opleiding tot dien arbeid voor ons volk in staat waren? Er wordt wel eens geklaagd maar geeft God ons geen stof tot dankbaarheid in dezen, wanneer we zien, hoe in allerlei kringen, in allerlei colleges en besturen de anti revolutionaire beginselen worden uitge dragen en verdedigd door hen, die in den wetenschappelijken en .den pTactischen kamp (welke laatste intusschen dikwijls meer met wetenschap te maken heeft, dan velen denken) met eere strijden? Daarbij, blijde mogen we constateexen, dat bij ons gymnasiaal onderwijs, oud- leerlingien van de V. U. veelal een lei dende of in ieder geval een invloedrijke plaats innemen. Weldra zullen het niel enkel classici zijn, die ons voorbereidend hooger onderwijs dienen. Reeds zijn ©r, die Ned. letteren en geschiedenis studee ren, in den practischen arbeid. Al meer begint de V. U. eon centraal punt te zijn, van waaruit lijnen getrok ken worden, principieels lijnen, naar al lerlei levenssfeer. En hoevele jonge menschen hebben God niet gedankt voor de leiding, die ze zelve in hun leven, door het onderwijs aan de V. U., ontvingen I Maar dit zijn alle min of meer mate rieels óf althans eenigszins tastelijke re sultaten. Hoe staat het echter met het resul taat ideëel gezien? Daarover in een volgend artikel. J. WATERINK. DiPHTHERIE EN ROODVONK. Aangezien deze beide ziekten de laat ste weken in verschillende Zeeuwsehe gemeenten heerschen, achten wij het van genoegzaam belang hieronder over te nemen, wat dr Hegermans in „Het Volk" schrijft: Terwijl men bg pokken met levende ziektestof ent, is dit met diphtherie niet het geval. Bg' de immunisatie tegen de diphtherie worden doods producten, che mische stoffen, getrokken uit do ziekte kiemen, onder de, huid gespoten, waar door in het Woed of het lichaam tegen- stoffen ontstaan, welke het binnendringen van de diphtheridriemen beletten of lie ver gezegd: de door deze kiemen voort gebrachte giften volkomen neutraliseeretn en onschadelijk maken. De immunisatie tegen diphtherie is dus een geheel andere gang van zaken dan bij' de pokken in het laatste geval bezorgt men de men schen goedaardige pokken en hierdoor onvatbaarheid bg de diphtberitis-im- munisatie is er geen sprake van, dat men de kinderen, ook in de geringste mate, met deze ziekte besmet. De diphtherie-im- munisatie is volkomen onschadelijk- Wif hebben hier te doen met de over winning van de wetenschappelijke zoe kers op een ziekte, welke van zooveel beteekenis is. Daarom heeft de Regeering ingeleid een systematische propaganda vpor de inenting tegen diphtherie en de groote steden als Amsterdam gaan hand in hand, om een stelselmatig doorgevoer de immunisatie van de geheel© bevolkinrr te bevorderen. N a a r "m ij n m e e n i n g laden de ouders een groote ver- antw oordel ij kheid op zich, wan neer zij hunne kinderen niet op jeugdigen leeftijd laten inen ten tegen de diphtheritis. Het doet geen pijn, nadeelige gevolgen als koorts, blijven uit en drie behandelingen, eenmaal per week, zijn noodig en af doend. Amsterdam stelt gratis de bevol king in de gelegenheid, kinderen tegen diphtheritis te immuniseeren. Wij moeten ten sterkste ontraden, te wachten, tot zich de eerste verschijnselen van de ziekte openbaren om dan met serum in te spuiten, omdat de gevaarlijkste vpr- men dezer ziekte dan hiernaar niet luis teren. Voor Roodvonk staat een en ander hog niet zoo wetenschappel'ïk vast, zoo dat wij raden, tot deze inenting te beslui ten, zoodra er zich gevallen van rood vonk in de omgeving voordoen, of er eene plaatselijke epidemie uitbreekt. Het is hier naar onze meening nog een kwestie van tijd en van observatie. Het jubileum van de Koningin-Moeder. De Indische „Koerier" schrijft, naar aanleiding van het jubileum der Konin gin-Moeder o.m.: „Primo heeft men van officiëele zijde in Indië hiervan geen nota genomen (re den onbekend); secundo werd officiëel er angstvallig voor gewaakt, dat de stem van de Ko ningin Moeder langs radio-telefonischen weg in Indië beluisterd werd (het was blijkbaar een particulier gesprek, hetgeen uit den tekst van het door de echt- genoote van onzen Landvoogd gesprokene wel allerminst blijkt); tertio, het herdenkings-comité in Tegal kondigt in een plaatselijk blad aan, dat de reeds gestorte gelden voor het jubi- leumsfeest weer afgehaald kunnen wor- nen worden, (logisch gevolg van het voor gaande). En voor de rest hebben de officiëele kantoren vrij-af gehad, wegens Mo hammed's Hemelvaartsdag1 Inderdaad, voegt het „Bat. Nieuwsblad" hier aan toe, en toen men Donderdag de vlag uitstak, deed de een dat in ver band met Hü.'s feest... de ander droeg op deze wijze bij tot de hulde aan de Minahassa. In Batavia was de verwarring ook „offi ciëel" zeer groot. Den 7den Jan. vlagden bijv. de Volksraad en eenige andere ge bouwen; bij informatie bleek ons, dat dit was ter gelegenheid van Koningin Em ma's feest. Toen den lOden de vlaggen nog een3 uitgingen, informeerden wij con- ciëntieus opnieuw en toen werd ons ge antwoord, dit is nu voor het Minahassa- jubileuml Overigens: wanneer is nu eigenlijk Ko ningin Emma's gedenkdag gevierd? Den 8sten, toen het galadiner plaats had? Den 9den, toen H. M. haar huwelijksdag her dacht? Den lOen, toen de publieke hulde in Den Haag plaats had? Het zou in ieder geval niet overbodig zijn geweest, wanneer althans ten op zichte van de eenvoudige en toch feeste lijke hulde door middel van het uitsteken van de vlag ditmaal eenige officiëele lei ding ware gegeven. Verspreiding ongeadresseerde stukken. Teneinde te voorkomen, dat de gevoe lens van hen, hij wie ongeadresseerde stukken door de post worden afaegeven, worden gekwetst door een met deze ge voelens niet strookenden inhoud, wordt bepaald, dat van een dergelijke wijze van bestelling, behalve de stukken, waarvan de verspreiding ingevolge eenig wettelijk voorschrift niet toelaatbaar is, mede zijn uitgesloten de stukken van godsdienstigen of politieken aard. De ziekenhuiskwestie te Vlissingen. Door den heer Harts, wethouder van Vlissingen, is tot den gemeenteraad een schrijven gericht als minderheid in het college van B. en W. ten opzichte van het voorstel tot verkoop van grond aan de Kerkhoflaan aan do vereeniging Bethesda. De hoer Harts wijst er daarin op, dat de verpleging van zieken in het Gasthuis reeds jaren lang verbetering eischte. Er was echter onwil om tot die dringende verbetering mede te werken. Het blijkt daigelgks, dat onder dë bevolking verple ging in het Gasthuis op hoogan prijs wordt gesteld, zoowel door eerste, als tweede klasse patiënten. De heer Hart? brengt hulde aan hen die met dergelijke gebrekkige middelen een dusdanig aantal verpleegden, als thans daar genezing zoekt, hebben weten op te nemen en een goede verzorging te geven. Zonder tegenspraak te verwachten durft hij te mogen vaststellen, dat een groote meer derheid in Vlissingen voor verpleg'ng in een overheidsinstelling' gevoe't en bij' to taal vrge keus het gemoderniséerle gast huis in een noodzakelijke behoefte zou blijken te voorzien. Rekening te houden met een dergelijke sterke stroom zou niet alleen billgk zgn, doch tevens getui gen van een hoogheid van geest, waartoe blgkbaar velen zich niet kunnen opwer ken. De heer Harts herinnert dan aan hef bostaan van de stichting voor den bouw van een nieuw gemeenteziekenhuis, wel ke een vermogen bezit, dat om zijn grondbezit niet onaan denlij'k mag worden genoemd. Bij de vernietiging' van het laatste raadsbesluit tot den bouw van een gemeenteziekenhuis, werd door de kroon geïndiceerd, dat de bouw van een be scheidener project voor Vlissingen, noodig en mogelijk was. In dit stadium nu wenscht Bethesda grond die aan de ge meente toebehoort en mede door bestuur- deren der gemeente, reeds jaren is be stemd voor den bouw van een gemeente ziekenhuis. Persoonlijk, zonder B. en W. aanvanke lijk er in te hebben gekend, heeft dhr Ilarts meenende, dat combinatie van de belangen van de gemeente en die van Bethesda zeer goed mogelijk was, bij een paar leden van het bestuur van Bethesda voorgesteld, dat Bethesda zou bouwen op het terrein bestemd voor het gemeenteziekenhuis een compleet zieken huis met operatiekamer, röntgeninstallatie, keuken en polikliniek, dat de gemeente op hetzelfde terrein een ziekenhuis voor 30 bedden bouwt, zonder genoemde in richtingen, dat beide .ziekenhuizen door een goed afsluitbare gang worden ver bonden en op aesthetische gronden als één bouwwerk worden beschouwd, dat beide inrichtingen volkomen zelfstandig blijven en de gemeente inbrengt den grond en de röntgeninstallatie, operatiekamer en verdere instrumenten. Op grond van de zen inbreng wordt het tarief vastgesteld volgens hetwelk de gemeente gebruik mag maken van genoemde installaties, poli kliniek etc. Dhr Harts meende, dat hierdoor tege moet werd gekomen aan de wenschen van hen, die neutrale ziekenverpleging wen schen en de oude ziekenhuisstrijd ein delijk zou zijn uitgestreden. Er zijn daartegen z.i. geen steekhou dende argumenten aangevoerd. De be zwaren waren, dat 2 zelfstandige groe pen in één gebouw slechts aanleiding tot wrijvingen zou geven en dat nergens een dergelijke samenwerking bestond en dus waarschijnlijk niet uitvoerbaar zou zijn. Dhr Harts acht deze redenen zeer ge zocht en weinig klemmend. Te Haarlem is wel een samenwerking als door hem bedoeld tot stand gekomen tusschen een Israëlietische inrichting en een stichting als het gasthuis te Vlissingen. Nu stellen B. en W. voor een deel van het terrein, bestemd voor het gemeentelijk ziekenhuis, aan Bethesda te verkoopen, waarbij een prgs wordt berekend, die niet gemoti veerd is. Ala tot verkaveling werd overgegaan zou het terrein ettelijke malen meer op brengen en moet buiten beschouwing blij ven, dat het voor de gemeente laag te boek stond. Dit was een taxatie, die alleen voor eigen gebruik bedoed was. Spr. begrijpt niet hoe de meerderheid aan f3.50 per M2. is gekomen. Men heeft geen rekening gehouden met den aanleg van straten en rioleering en ook niet met het renteverlies op dien grond gedurende meerdere jaren. Bethesda wil koopen 9840 M2. voor £33.410, dus de heer Harts berekent, dat de grond aan de gemeente f 55890.54 kost (aankoop f4368.70, opspuilingskosten f2.819.15, renteverlies f 11580.82 en straat en riool f 11221,87). Er zou dus een subsidie aan Bethes da worden gegeven van .f22450.54. Door dezen verkoop zal de mogelijk heid om de gemeentelijke instelling ooit aan de meest bescheiden eischen te la ten voldoen zeker uitgesloten zijn, zoo niet diezelfde meerderheid, die thans be sluit den grond veel te goedkoop te ge ven, haar even loyale medewerking zal verleenen om de gemeentelijk ziekenzorg op te heffen of te doen verschrompelen. Als minderheid stelt de heer Harts daarom voor: a. den bouw van een gemeentezieken huis van bescheiden .afmetingen en com pleet geoutilleerd (bijv. 46 bedden); b. den grond, bestemd voor de gemeen telijke ziekeninrichting niet te verkoo pen; c. indien de Raad besluit den grond wel te verkoopen, dan per M2. te be rekenen f 55890.54: 9840 f 5.70. Besmettel ij, ke ziekten. Het aantal geval en van besmettelijke ziek ten over de week van 27 Januari tot en met 2 Februari in de provincie Zee land bedroeg: Roodvonk: IJzendijke 3, Scboondijke 8, Wemeldinge 1. Diphteri- tis: St. Annaland 1, Goes 9, Kloetinge 1. In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid gekomen. De locaalspoor. De ontvang sten van de locaalspoor op Zuid-Bcve- land over de maand October hebben be dragen: reizigers f2110,28; bagage f4475; goederen f32.126,90; levende die ren 'f83,69; diverse f 144,61; totaal f35.010,23. Ontbinding der Société Anonymo. In een buitengewone verga dering van de Soc. Anonyme des Tram ways k Vapeur FlessingueMiddelbourg et ses extensions zal worden voorgesteld tot ontbinding over te gaan, nu de maat schappij hare herittingen aan de P Z.E M. heeft verkocht. Deze vergadering is be paald op Dinsdag 25 Februari. Zoufelande. Gisterenavond we'd alhier in de school een openbare vergadering gehouden, die druk bezochl was. en waar in door den heer L. Onderd'jk uit Middel burg, secretarispenninymeester der ver- eeniring voor Ziefcenhuisverpleg'mg op Walcheren, doel en werking der Vereeni- ging werd uiteengezet. Na de rede werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt van de gelegenheid om vragen te stel len. Waarschijnlijk zal het gevolg zijn. dat op 1 Maart een afdeeling der vereeniging kan worden opgericht. Men 'kan zich aks lid aanmelden bij den heer J. Kleinepier, die ook gaarne bereid is behulpzaam te zijn bg het invul len der formulieren. Kloetinge. Gisteravond hield de kleine Meisjesvereeniging „Het Mosterdzaadje" baar jaarvergadering in het Ned. Herv Verenigingsgebouw. De zaal was geheel gevuld. Ds Joh. A. Raams opende deze vergadering met een woord van welkom en gebod. Daarna sprak hij over Johs. 6 vers 1621, den nadruk er op leggende, hoe Jezus het levensduister komt ver lichten. Immers in 't duister wordt het hart van den menscb onrustig en alleen de gemeenschap met den Heiland brengt ware vrede. De presidente, mej. West- strate," kreeg hierop het woord en gaf in eenige woorden de noodzakelijkheid aan om de jonge menschen tot Jezus te leiden. De secretaresse, mej. A. Been hakker en de penningmeesteres, mej. L- van Liere, deden hierop verslag van den stand der vereeniging en lieten op keu rige wijze zien, hoe de vereeniging een goed jaar achter den rug had; uit beide verslagen klonk een opgewekte toon. Het programma werd thans achtereenvolgens afgewerkt op uitnemende wijze, de meis jes 'gaven blijk dat ze goed waren voor bereid. Aardige samenspraken en mooie tableaux wisselden elkaar af en het her haald applaus gaf te kennen, dat het publiek genoot. We kunnen niet alles opsommen, doch vooral „Het Sprookje" en het tableau met zang: „De Poort" maakten grooten indruk. Dankbaar zien we terug op dezen mooien avond en het woord van dank, dat de predikant aan het einde bracht aan de leidsters dezer vereeniging, was ten volle verdiend. On geveer 12 uur sloot Ds Raams deze gezel lige bijeenkomst met dankzegging en werd door allen gezongen Gezang 96. Rilland-Rail» Gisteren vergaderde de Raad. Afwezig de heer Van 't Leven met kennisgeving. Aan den heer C. M. van Boven wordt op diens verzoek eervol ontslag verleend als correspondent der Arbeidsbemiddeling en als zoodanig be noemd de heer P. A. van Boven, Aan de bijzondere scholen wordt voorschot toegekend op de gemeentelijke vergoe ding voor 1929. De voorzitter deelt msde, dat de heer Rothuizen te Goe3 zich be reid heeft verklaard tot het ontwerpen van een uitbreidingsplan voor deze ge- meant*. Medegedeeld wordt, dat de heer Bij Kon. Boodschap van 29 Januari 1929 is aanhangig gemaakt een wetsont werp tot wijziging van de wet regelende het armbestuur. Natuurlijk zal op dit ontwerp wel wat aan te merken vallen. Maar men zal toch nooit kunnen zeggen, dat de Minister en zijne ambtenaren bij de voorbereiding over ijs van één nacht zijn gegaan. In de Memorie van Toelichting wordt toch medegedeeld, dat deze herziening een gevolg is van enkele wenschen, in de Kamer geuit in 'het najaar van 192 5, töen door de Regeering de ge vraagde wijziging in uitzicht werd gesteld. Men "heeft dus ruim drie jaren noodig gehad, om deze belofte te vervullen. Het ontwerp is er nu. Maar een kans dat het nog voor de verkiezingen in be handeling komt, is er met. Op zijn allervroegst komt hot in 1925 in uitzicht gestelde ontwerp in-1930, dus vijf jaar later, aan de orde. En dan klagen sommige menschen nog, dat de parlementaire molen zoo langzaam maalt. t OPMERKER. Butijn bij voorkeur niet bereid is om den grond aan den Adriaan Butijnweg te verkoopen, doch bereid is deze aan de verschillende koopers van gemeentes- grond in erfpacht te geven. Van verschik lende zijden wordt opgemerkt, dat het voor eiken kooper hier slechts gaat om een' zeer klein stukje grond, en het uit geven in erfpacht extra kosten zal ver oorzaken, terwijl, wanneer de gemeente den grond heeft, alles in één overdracht zal geschieden. Daarenboven is niet ge zegd, dat ieder van deze aanbieding zal gebruik maken, waardoor het aanzien der straat zal worden bedorven. Ook bestaat er bedenking om een voetpad aan te leggen op den grond van een particu lier. Om deze redenen zal aan don heer Butgn worden meegedeeld, dat do Raad volhardt bij zijn wensch om hot perceel grond, liggende tusschen het gemeentelijk bouwterrein en den weg, te koopen. Aon- gozien uit oon onderhoud met den eige naar en den rentmeester van den heer J. Blok Jz. Jr. gebleken is, dat dozen aan het verkrijgen van oen strook grond als uitweg voor de hofstede naar den Adriaan Butijnweg geen waarde toeken nen voor de hofstede, daar langs twee zijden ter plaatse voldoende uitweg is, is de Raad vau oordeel, dat er geen' voldoende grond beslaat om grond voor uitweg aan' den heer Blok persoonlijk to verkoopen, te moer waar dit het bouw plan zou schaden. De verordening op de keuring van waren wordt met een tweetal bepalingen aangevuld. Op voor stel van B. en W. wordt een regeling ontworpen voor hot gebruik dor school-' lokalen voor vorgaderingsdoo einden. Een lokaal der O'. L. Schooi te Ridand wordt afgestaan voor een te houden moeder cursus tegen eon vgrgooding van f 15. De stembureaux worden aldus samen gesteld: District I: Voorzitter de Burge meester, plvv. Weth. J. Deurloo, leden de heeren A. David en M. N. van de Linde, plvv. de heeren F. M. Boot en G. Weststrate. District II: Voorzitter Weth. P. A. van Boven, plvv. de heer A. Blok Jz., leden de heeren J. van de Sande en C. A. Kalle, p'.vv. de heeren J. van 't Leven en M. Boonman. Daarna sluiting. Bij de firma J. N. Voorhoeve te 's-Gra- venhage is een tweetal geschriftjes ver schenen, waarop wij gaarne de aandacht vestigen. Het eerste is een ernstig „woord tot de rijpere jeugd", door den heer A. W. F Idenburg. Vriendelijk maar met grooten ernst wijst de heer Idenburg in dit ge schrift, dat onlangs een plaats vond in „Timotheus", de jonge menschen op de vele gevaren die hen bedreigen. Het is een woord uit het hart, dat niet nalaat indruk te maken, Het zou goed zijn als alle jonge men schen van Christelijken huize, dit woord waaruit wij op een andere plaats in dit blad een gedeelte overnemen, konden lezen. De prijs is zeer billijk. De uitvoering so ber en keurig. Het andere geschriftje, eveneens een overdruk uit „Timotheus", is getiteld „De Bijbel" en het keert zich tegen het veel vuldig pogen om het gezag der Heilige Schrift aan te randen. Dr F. van Gheel Gil'demees? ter. f Bij de N.V. A. W. Sijithoff's Uitgevers-Mij. te Leiden is ter perse om in het begin van Februari te verschijnen het Boek ter Gedachtenis aan den op Nieuwjaarsavond overleden Haagschen Predikant. Het werk is getiteld: Dr F. van Gheel Gildemeester, Zijn l'even en weritan ge schetst door zijn vrienden. Dr J. R. Callenbach, predikant te Rot terdam, geeft een uitvoerige levensbe schrijving met tal van treffende herin neringen. De veelzijdigheid der gaven en talenten en de groote karaktereigenschappen van Dr F. van Gheel Gildemeester worden beschreven in bijdragen van: Ds W. L. Weiter, Hofprediker, Prof. Dr Joh. de Groot, Hoogleeraar te Gro ningen, Prof. Dr J. A. Cramer, Hoogleer aar te Utrecht, Prof. Dr G. van der Leeuw, Hoogleeraar te Groningen, Dr H. Schok- king, Predikaat te 'a üraveahag e, Z.E*.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 9