No. ill Zaterdag 0 Februari 1920 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr HENDRIKSE Co's BANK - GOES in ws. EERSTE BLAD. Voorjaars- en Zomerstoffen J. DONNER-MEIJLER - Goes Buitenland. KLOKKEN en PENDULES BANK VOOR ZEELAND - GOES Binnenland Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. NOG EENS: DE JONGEREN. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. T. FABERIJ DE JONGE GOUD en ZILVER GOES ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN HYPOTHEKEN - ASSURANTIËN ALLE ihuis schoten verdieping op :te slaagden de tuis binnen te aers gevangen, en rug vast en Daarna sloe- Toen de dor- er hulp wilden irs hun uitge- Ingang van de verscheen een agenten kon- zich (hadden ad in het dorp adelijk maken. den voorraad dden verteerd, en. P a d a n g. Bij jn. onregelmatig- van f 1.011.000. ïarang is over- ht. lk besluit? te Wageningen itrafzaak tegen eiag|vaard om- n voorhandeln lende melk, op inhoud stond waren geijkt. gemeld heeft smber 1.1. voor >recht gediend toen door den l. <otg dat ten op- al werd aange- ■tikel 6 van do t worden be- daarop stond er zitting van ".at *de inhoud >M was, om te jfc voorschrift O.M. had op gewezen, dat, daats van de woorden „be ntal' c.L. me'.k) meening aan ssluit w.as vol- reding tan de een dusdanige ijln aan te mer- ihoud" daarop nede, in dezen e hebben uitge- neele fout van herstellen en ens over een i. Primair was rom ten laste l art. 29 lid 3 ovendien subs. lid ls jlicrzelfde Lcn hebben van 1. 0. M. vroeg 'in ran het primair vertredin'g van IJkwet, op de- leze vrijspraak echter was ge laste geleg'e vettig en over irtikel 6 van de e'flesschen a1;s omdat de in drukt, namelijk houd 95 c.L. dac.hte, mr H. ravenhage, 'kon vrijspraak ten re, maar niet opzichte van legde feit. Deze lat" in den zin .e beschouwen, er als inhouds- »ok hieruit b' ij- ïl'k, inhoudende oor denzelfden bovendien bei- melk bevatten, over een week dag 9 Febr. uur 1852 M. .30 Concert. 3.00 30 Gramofoonmu- RoosmalenHet 07.30 Engelsche 10 Concert. Am- salom-orkest o.l.v. X)10.15 Morgen. 3.004.00 Aansl. 4.00—5.00 Ita- n 5.306.00 Fra». meert. 6.457.45 m. uitz. Kerkdienst. 1.20 7.05 Pianomuziek De militaire ka- '50 M. 7.05—.750 phonieconoert. 35 Gramofoonmu- c. 12.25—1,50 Or- ofoonmuziek. 7.20 Irkestconcert. 7.05 imuziek. 8.35 Ope- jnuziek. r> Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Wanneer men vraagt wat de oorzaak is, waarom de jongeren van wie men toch iets anders zou mogen verwach ten zich in den politieleen strijd op de<n achtergrond houden, dan zijn velen met hun antwoord al spoedig gereed. Het is, zoo heet het dan, een gevolg van de Evenredige Vertegenwoordiging. De aardigheid is er af. De partijbesturen hebben de macht aan zich getrokken, de invloed van de kiezers is tot nul gereduceerd, er is niet meer de span ning die vroeger tot geregelde actie prik kelde en dus behoeft het heusch geen verwondering te wekken dat vele oude ren zich terugtrekken en vele jongeren zich afzijdig houden. Deze oplossing kan echter niet bevre digen. Op die wijze wordt de Evenredige Vertegenwoordiging toch wel wat al te zwaar belast. Toegegeven kan worden, dat aan dit stelsel bezwaren k even, maar daar staat toch ook weer tegenover, dat men nu overal voor eigen caniidaten in 'tvuur kan gaan en dat in districten waar men vroeger nooit een schijn van kans had om iets te bereiken, nu alle stemmen tot hun recht komen. Zóó bezien, zou 't veeleer verklaarbaar zijn, dat do belangstelling vermeerderd was en dat waar vroeger de politieke polslag slechts flauw werd waargenomen, thans een opgewekt leven, ook onder de jongeren kon worden geconstateerd. Gewezen wordt ook op de verwarring die er op politiek gebied heerscht, waar door de kracht van de rechterzijde in het parlement gebroken werd. De waarde van dit argument kan ze ker niet geheel worden ontkend. Wanneer men ziet dat er bij een ds- hoorlijke rechtsche meerderheid toch geen rechtsch Kabinet kon worden gevormd en een kleurloos Kabinet, dat angstvallig alle principieel® vraagstukken ontwijkt de leiding heeft, dan behoeft het niet te verwonderen, dat de jeugd, die gewopn is de zaken scherp critisch te 'bezien, zich onvoldaan gevoelt en gaarne luis tert naar hen, aio steeds in de weer zijn om 't overal rond te bazuinen dat het toch niets geeft en dat men op die manier net zoo goed thuis kan bljjven. Het is eenigszins verklaarbaar. Maar daarom is het nog niet een juist standpunt. Vooreerst is het toch een feit, dat de Antirevolutionaire partij aan deze verwar ring met als gevolg de verzwakking van het parlementaire stelsel, volmaakt on schuldig is. Het is hier niet de plaats, om na te gaan wie dan wel de schuldi gen zijn, maar de Antirevolutionairen zyn hel zeker niet. Bovendien is het een misvatting van de ergste soort als men meent dat het toch niet geeft en dat onder deze om standigheden toch geen invloei kan wor den uitgeoefend. Een partij kan, ook al behoort zij niet tot de regeeringsmieer- derheid nog wel terdege invloei hebben op den gang van zaken. Dat is ook in de nu bijna afgeloopen periode wel gebleken. Er wordt wel de gelijk met de A.-R. fractie gerekend. We zouden wel wat anders beleven, als de linkerzijde het eens voor het zeggen kreeg en als de revolutionaire partijen een kans kregen hunne „idealen" te verwerkelij ken. Daarbij komt nog, dat vaak te een zijdig alleen met de Staten-Generaal wordt gerekend en dat uit het oog wordt ver loren de groote invloed die in Staten en Raden door de A.-R. leden wordt uitgeoefend. Men moet daarover niet licht denken. Het leven van ons volk zou in minder dan geen tijd een geheel ander aanzien krijgen, wanneer onze mannen, Gedepu teerden, Statenleden, Weihouders, Raads leden, zich uit al die colleges terug trokken. Er wordt door onze mannen op elk gebied wel terdege invloed uitgeoefend; positief en negatief, door de wetten en verordeningen die zij tot stand helpen brengen en ook doordat z'y de totstand koming van allerlei minder gewenschte maatregelen helpen verhinderen. Er is allerminst reien om in zelfvol daanheid neer te zitten, omdat wij 'tal zoo heerlijk ver gebracht hebben. Maar er is wel reden, om, met belij denis van schuld over onze ontrouw en onze tekortkomingen, God te danken voor den zegen dien hij heeft willen schen ken ook door het optreden der Anti revolutionaire partij. En vele ouderen die zelf rustig thuis blijven omdat „het toch niets geeft", en die daarmee ook de jongeren terug houden, deden dan ook beter zich in de historie te verdiepen en de jongeren aan te vuren, ze te bezielen en te verwarmen, door ze te spreken van wat God gedaan heeft, ook in en door den zwaren maar toch ook zoo rijk gezegenden strijd, die op politiek terrein gestreden werd. We zijn dus door de gegeven verkla ringen van de weinige geestdrift bij do jongeren niet voldaan. De aangevoerde argumenten zijn niet steekhoudend. Een volgend maal hierover meer. ONTVANGENde nieuwe Voor Costuums en Demi-saisons NAAR MAAT. PRIJZEN VANAF f 50—. Steeds degelijke en fijne afwerking. TELEF. I30. Grooto fraudes. De Leipziger Bonthandelaar Creuzber- ger en zijn procuratiehoudster Bochmann zjjn wegens groote bedriegergen gearres teerd. Het gaat o.a. om wissel- en boek- vervalschingen. Het totaal bedrag, waar voor de slachtoffers benadeeld zijn, be loopt 1 millioen Mark. Dreigend watergebrek ie Weenen. In verband met het dreigende gebrek aan water heeft het gemeentebestuur van Weenen gisteren het gebruikmaken van badinrichtingen in particuliere woningen verboden. In de koffiehuizen mag water slechts op bijzonder verlangen worden verstrekt Ook voor het openstellen der open bare badgelegenheden zjjn beperkende voorschriftten uitgevaardigd. Indien deze maatregelen niet het ge wenschte gevolg hebben, zal binnen en kele dagen tot afsluiting van de water leiding moeten worden overgegaan, en zal slechts gedurende enkele uren gele genheid bestaan water te tappen. De Romeinsche kwestie opgelost. De oplossing van de Romeinsche kwestie is thans het onderwerp van alle gesprek ken in diplomatieke en geestelijken-krin gen. In R.-K. kringen meent men te weten, dat de onderteekening van alle documen ten a.s. Maandagmorgen zal plaats heb ben. Dinsdag zal de Paus den verjaardag van zijn kroning vieren. Men veronderstelt, dat de Paus in een toespraak tijdens de Mis de verzoening met Italë zal bekend maken Wat den omvang van den nieuwen ker- kelijken staat betreft, loopen de meeningen uiteen. Sommigen gelooven, dat de uitbreiding nog al omvangrijk zal zijn. Daarbij doet zich de vraag voor wat er in geval van oorlog zal geschieden en of de gezant schappen dan het Italiaansche grondge bied zullen moeten verlaten. NIEUWSTE MODELLEN Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) De inbraak in de Berlijnsche kluis. De te Boedapest aangehouden inbre kers hebben met de berooving van het filiaal der Disconto-Gesellschaft te Ber lijn niets uit te staan. In Burgau echter is ten huize van den bur gemeester inbraak gepleegd. De inbreker is vi.a den kelder in de woning doorge drongen, waar hij de brandkast heeft opengebroken. Nog denzelfden dag is de dader gevat; hij bleek bij onderzoek der vingerafdrukken een der bankroovers uit Berljj'n te zijn, n.l. een "zekere Bertrin- ker. In zijn bezit werden dan ook en kele sieraden, ui;t de bank afkomstig, aangetroffen. De geweldige koude. Naar het meteorologisch instituut te Warschau mededeelt, heeft het in Po len de laatste 50 jaar niet zoo hard gevroren als thans. Gisteren hcerschte er 'n gemiddelde tem peratuur van 25 tot 35 gr. C. onder 0. Het koudste was het in het Wilnags- bied, waar op sommige plaatsen tempe raturen van 44 gr. C. onder nul werden opgeteekend. Uit Oost-Galicië komen eveneens be richten van felle koude. De storingen in het spoor- en telefoonverkeer hou den aan. In Krakau en Lemberg heerscht al gebrek aan steenkolen. In een groot deel van Letland, voor al in Noord Lijfland, heerscht een Sibe rische kou. De thermometer wijst op sommige plaatsen 49 graden vorst aan. Door de steeds aangroeiende ijsmassa's aan de Zweedsche kust ontstaan voor de scheepvaart de grootste moeilijkhe den. Talrijke schepen bevinden zich in gevaar, voortdurend komen in Gothen- borg noodseinen binnen. In het Katte gat zitten ongeveer 100 schepen in het ijs; de staatsreddingbooten zijn onder weg. Het scheepvaartverkeer is nog slechts mogelijk voor zeer krachtige stoomsche pen of met behulp van ijsbrekers. Militaire vliegtuigen zijn in de weer om aan de geïsoleerde eilanden hulp te brengen. Korte berichten. By gunstig weer zal de koning van Engeland heden naar Bognor wor den vervoerd. Uit Melbourne wordt gemeld, dat door het binnendringen van water in een kolenmyn bij Sidney Heads 13 mijnwer kers ingesloten zijn. Tot nu toe gelukte het slechts er 6 te redden. Een protestvergadering tegen de Ziektewet. Scherpe critiek op den Minister. Op aanstichting van het Nederlandsch Verbond van Ziekenkassen en den Chr.- Nationalen Werkmansbond is gisteren te Utrecht een druk bezochte vergadering gehouden om te protesteeren tegen het laatste ontwerp-Ziekte wet, waarbij' de plaatselijke ziektekassen als uitvoerings organen voor de Ziektewet worden uit gesloten. De heer H. Neuteboom, voorzitter van het Ned'erl. Verbond van Ziektekassen, zeide in zijn openingswoord o.m., dat, ter wijl bij het eerste ontwerp-Slotem'aker aan de kassen een groote plaats was inge ruimd, het ontwerp van December 1.1'. aan all'e hoop den bodem insloeg. Alleen een massale actie zou de zaak nog kun nen redden. Het Verbond deed daarom een oproep aan alle ziekenkassen. Van alle zijden kwam steun. De Secretaris van het Verbond, de h er J. F. Kuyer, deelde mede, dat op verzoek 181 burgemeesters instem ming betuig Ier. op een aan de Tweede Kamer te ver zenden adres, dat voor behoud van de ziekenkassen pleit. Het dagelijksch beeluur van Zierikzee betuigde in zijn geheel instemming. 58 Kassen zonden lijsten met adhae-iebetuiging met 7880 namen: be vend nog 4 met 3340 namen. Onder dio nen 'zijn er van burgemeesters, wethv ders, doctoren, predikanten, gees telijken en werkgevers. De belangs'elling blijkt verbazingwekkend te zijn. Toch wil men de 'kassen van "Me baan knikkeren. 'Daarbij voegende alle 260,000 leden bij de Federatie van Ziekenfondsen aange sloten, kwam spr. tot de slotsom, dat in deze vergadering een 359.000 man verte genwoordigd zijn. Verschillende sprekers voerden daarbij1 het woord. De heer A. Broen te Enschedé, propa gandist van den Chr.-Nat. Werkmansbond, wees er op, dat na het eerste ontwerp1 van minister Slotemaker de Bond aan het werk is gegaan om 'Se kassen te centra- liseeren en te reorganiseeren, zoodat zy aan het wetsontwerp waren aange, ast. Als een donderslag by! helderen hemel kwam nu het nieuwe ontwerp. Nog nooit is gezien, en daartegen komen we dan ook op, dat een bewindsman binnen den tyd van één jaar twee wetsontwer pen indiende, die lijnrecht tegenover el kaar staan. (Luide bijVul.) We.'ke invloe den hebben gewerkt om den minister zoo algeheel van standpunt te doen ver anderen? De Chr. Nat. Werkmansbond wil tegen dit ontwerp strijden, omdat het ingaat tegen zijn beginsel. Ook daarom, omdat duizenden arbeiders buiten de ver zekering komen. Alle veenarbeiders zullen buiten de wet komen. De Chr.-Nat. Werk mansbond wil geen groote groepen builen sluiten. En al die duizenden, ook de christelijke kleine zelfstandigen, zullen wel aan de 'kosten moeten betalen via, hun belastingbiljet. Spr. beschouwt deze wet als een ramp voor de arbeidende klasse. (Luide bijval.) Besloten werd, dat het Verbond nan Ziekenkassen in Nederland en de Chris- telyk-Nationale Werkmansbond een adres aan de Tweede Kamer zullen zenden, waarin dringend verzocht wordt het wets ontwerp slechts dan aan te nemen, als daarin de individueele verzekering ge lijke kans heeft als de collectieve ver zekering en indien de uitvoering der wet mede wordt opgedragen aan de plaat selijke bijzondere kassen. Aangenomen werden voorts de volgen de moties: I. De afgevaardigden van 477 kassen, vertegenwoordigende 373.000 verzekerden, in vergadering enz. bijeen, geven beleefd te kennen: dat zij met ernstig leedwezen hebben kennis genomen van de plannen der re- geeiing, neergelegd in het wijzigingsont- werp der Ziektewet, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, waardoor de uitvoe ring der Ziektewet geheel zal worden opgedragen aan de raden van arbeid en bedrijfsvereenigingen dat hiervan het gevolg zal zijn, dat de plaatselijke ziekenkassen, die als de oudste instellingen op het terrein der ziektegelduitkeering, steeds door de be- langlooze werkzaamheid der leden zelf, zooveel tot leniging van den grootsten nood hebben bijdragen, thans voor een ambtelijke uitvoering der wet zullen moe ten wijken; dat daardoor de uitvoering niet alleen veel kostbaarder maar bovendien veel hartelonzer zal worden; dal >orts door beperking der verzeker den de in een onderneming werkzaam Binnenland. Een protestvergadering tegen de ziekte wet. De ziekenhuiskwestie te Wissingen. De moeilijkheden in de suikerindustrie. Buitenland. Felle koude in het buitenland. Dringend watergebrek te Weenen. De inbraak in de Berlijnsche kluis. zyndo arbeiders en door de bepalingen betreffende losse arbeiders en de werk- loozen, een zeer groot aantal van alle verzekering zal uitgesloten zijn, daar ver reweg het grootste aantal der zieken kassen niet zal kunnen blijven bestaan; dat de uitvoering der collectieve verzeke ring den verzekerde de 'vrijheid ontneemt om zich te verzekeren naar hij wenscht; deelt aan de Tweede Kamer mede, dat dit wetsontwerp voor de verzekerden alleen dan aanvaardbaar is, wanneer als nog een bepaling wordt getroffen, waar- by de erkenning van de organisaties der verzekerden vaststaat; redenen waarom zy aan de Tweede Kamer beleefd doch dringend verzoeken geen wet in het leven te roepen, die de door de verzekerden bestuurde plaatselijke ziekenkassen zal vernietigen en de vry- heid der verzekerden bedreigt. II. De vergadering enz. van oordeel, dat alleen in versterking van de landelyke samenwerking de kracht tot wettelijke er kenning is gelegen, draagt allen afge vaardigden van niet-aangesloten kassen op, zoo spoedig mogelijk in hare kas- vergadering een voorstel aanhangig te maken tot aansluiting, omdat een betee- kenisvolle versterking van de landelijke organisaties de Kamer nog kan overtui gen van den ernsttigen wil tot behoud van de bizondere kassen, en gaat over tot de orde van den dag. Ongevallenwet 1921. De jongste tariefsverhoo ging. Het Tweede Kamerlid de beer Beumer had de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is de Minister van meening, dat het Koninklijk besluit van 28 December 1928 van welk Koninklijk besluit de eerste ali nea van Artikel I luidt: „Het tarief, vastgesteld 'bij ons besluit van 16 April 1925 wordt, te rekenen van 1 Januari 1929, vervangen door bet navol gende tarief", niet in strijd is met de wet van 26 April 1852, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 26 Juli 1918? 2. Is de Minister, zoo hij meent, dat strijd, als bedoeld in de sub 1 gestelde vraag, niet aanwezig is, bereid mede te deelen, op welke gronden deze meening steunt? 3. Is de Minister bereid mede te deelen, wanneer de wetenschappelijke balans, in verband waarmede de bovenbedoelde ta- riefsverhooging heeft plaats gehad, is op gemaakt? Het antwoord van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid hierop luidt als volgt: 1. Het antwoord op de eerste vraag luidt bevestigend. 2. Strijd, als bedoeld in de sub 1 -gestelde vraag, is niet aanwezig, omdat de tariefs- verhooging niet betreft op 1 Januari 1929 reeds afgeslq^pn betalingstijdvakken, maar uitsluitend betalingstijdvakken, waarvan de vervaldag der over die tijdvakken ver schuldigde premie is gelegen na 15 Janu ari 1929 (in den regel dus te beginnen met 1 Juli 1929). Voorts moge worden verwezen naar bet op 27 Mei 1926 inge zonden antwoord van ondergeteekende op de dd. 20 October 1925 door den b jer Beu-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1