Onze Kleeding. Ingezonden Stukken. Dammen. 5 Damesjaponnen. Mr J. B. Kan, Minister ran Binnenland- sche Zaken, Dr J. Th. de Visser, Oud-Mi nister van Onderwijs, K. en Ds L. D. Poot, Predikant te Haarlem, Mr A. J. van Waveren, te 's Gravenhage, Dr L. Ra- demaker, te 's Gravenhage, de heer L. F. Carrière, Referendaris aan het Depai te- ment van Buitenlandsche Zaken, Ouder ling van wijlen Dr van Gheel Gilde- meester, Ds Joh. Rauws, Zendingdiiec- tor te Oegstgeest. In dit boek wordt tevens opgenomen een en ander van de hand van den over leden predikant, o.a. zjjn aangrijpende leerrede in de Groote Kerk te 's Graven hage uitgesproken op Oudejaarsavond 1928. „Stemmen des T ij d s" Februari nummer bevat do volgende bijdragen: „De classis van Amsterdam" door Dr A. Eekhof; Anna van Unia II, door W. van Riesem; De houding van Pierre Lotj ten aanzien van het verleden, door Dr J. W. Marmelstein; Gedichten door A. J. D. van Oosten; Kroniek der Engelsche Letteren, door Dr J. Veldkamp; Studiën en critieken, door Dr C. Tazelaar; Econo mische Kroniek, door Prof. Dr P. A. Diepenhorst, waarin gehandeld wordt over het vraagstuk van trusts en kartels Als gewoonlijk een rijke en belangrijke inhoud. Uitgeefster is de N.V. G. J. A. Ruys' Uitg. Mij., Zeist. „De Vriend des Huizes", uitgave Neerbosch' Boekhandel, is al een oud tijdschrift (wij ontvingen afl. 2 van den 47sten jaargang1, maar het tracht, naar de nieuwe hoofdredacteur Ds H. Kluin opmerkt, hoewel het zooveel mogelijk in de ljjn der historie wenscht te blijven, toch met onzen .tijd mee te gaan. Daar dit overigens getracht wordt dit maandschrift blyvend een plaats in het Christelijk gezin te verzekeren, kan blijken uit de in houdsopgave, die we hier laten volgen. Gebed, door Willem de Merode; Van maand tot maand, door H. Kluin; Do ver overaar van Mexico, door H. Alkema; De vrees in het kinderleven, door P. Oosterlee; Over muziek en het genieten daarvan, door C. Rijnsdorp; Wat kleinig heden mij herinnerden, door Dr H. H. Meulenbelt; Nederland en de Nederlan ders, door Mr H. Verkouteren. De plaats van den eenvoudige, door P. H. Muller, De andere, vervolgroman door C. van Hel len; Voor de jeugd, door C. van Op- hemert. „Nederland en Oranje". Het Ja nuarinummer van het orgaan van het Verband van A. R. Propagandaclubs be vat de volgende bijdragen: Artikel' 36; De A. R. Partij en het kiesrecht; Antirevo lutionair en Chr. Historisch; Schetsen. „Ons eigen tijdschrift". Aan dit tijdschrift, uitgave C. J. van Houten en Zn., Weesp, wordt altijd zeer veel zorg besteed. Mooi papier, fraaie illus'raties en meermalen belangwekkende art.kelen, met den tijd meegaan in goeden zin is bedoeld, een lofwaardig pogen. Maar juist daaiom zou 't misschien gewenscht zijn, indien sommige bijdragen wat werden bekort, b.v. die over „Muziek en het ge nieten daarvan", en indien getracht werd hier denken we aan het maandover zicht wat meer actueel te zijn. Da.;. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie} Geachte Redacteur, Zeeuwsch-Vlaanderen staat, volgens het artikel over de Z.-VTaamsche Water leiding, voor een gewichtige beslissing en dat wil ook ik, werkmansvrouw, gaarne aannemen. Het gaat om iets waar we toe verplicht worden. Ik weet dat vele werkmansvrouwen gaarne de water leiding willen hebben, maar die zou w nig geld moeten kosten. De waterleiding zal van ons, werkmansvrouwen, groote offers vragen. Wanneer die „zegenin gen'^?) ons op den nek worden ge schoven, kost het in mijn gezin wekelijks een stukje vleesch milder. Volgens de tarieven zou men in de volkshuizen (Julianastraat) f32 per jaar moeten betalen. Wie kan dat? Mijnheer Dieleman en mijnheer v. Nif- trik, ja die wel, maar die wonen niet in de volksbuurt. Nu zult u misschien aanvoeren, dat een enkele niet verplicht zal worden. Mijnheer de Redacteur, wij oudere men- schen weten zeer goed hoe zoo'n belofte in de practijk wordt toegepast. U merkt wel, dat mijn schrijven niet gericht is tegen de waterleiding, maar wel tegen de dure verplichting. Het is zeer goed gezien door F. Diele man, 't Gilde, v. d. Bilt en Claessen, die den geest van de bevolking kennen. Gaarne geloof ik, dat een cartonfa- briek, tram-maatschappij en een koekjes fabriek gebaat zijn met een ruime water toevoer. Wij, werkmansvrouwen, een enke'e uit gezonderd, kunnen er niet zooveel geld voor missen en daar gaat het over. Zuid-Beveland en Walcheren wordt al tijd als voordeeld genoemd, maar rriijr.heer de Redacteur, u weet zeer goed dat men daar niet verplicht wordt en het water ook niet zoo duur is. Voor f 18 gebruikt men in een gesloten huis maar raak. Ook zijn daar nog huizen die niet aan gesloten zijn. Die vergelijking met Z.-Beveland gaat dus niet op. Mijnheer de Redacteur, wil dit schrijven beschouwen als EEN STEM UIT HET VOLK. Axel, 7 Februari 1929. Naschrift. Da inzendster beeft vermoedelijk niet gelezen, wat wij uit het uitvoerig rap port der commissie publiceerden aangaan de de tarieven. Deze commissie heeft vóór alles gestreefd naar lage tarieven, opdat de druk zoo licht mogelijk zij. Zij heeft voorgesteld, niet als kamers te beschouwen: kelders, gangen en por talen, vertrekken van minder dan 6 vierk. M. oppervlakte, bergplaatsen voor huis houdelijk gebruik en zolders of zolderka mers, d.w.z. kamers waarvan één of meer wanden geheel of ^gedeeltelijk door het dak of dakbeschot worden gevormd. Dit laatste is juist voorgesteld, ter wille der nieuwe arbeiderswoningen. De commissie stolde het volgende ta rief voor: woning met één in de termen vallende kamer f 7 per jaar, met twee kamers f 11met drie f 15, enz. Onder deze drie categorieën, zullen dus wel de meeste arbeiderswoningen vallen. Deze bedragen z(jn minder dan in an dere deel en van prize provincie. Welke arbeiderswoningen hot dan wel zijn, waarvoor f32 per jaar zal moeten worden betaald, is ons een raalsel. Dat moeten dan huizen zijn met drie groote on twee kleine kamers (die dan geen van alle zolderkamertjes, en alle grooter dan 6 vierk. M. zijn). Ons dunkt dat hier misverstand in 't spel is. Redactie. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mens, Westerstraat 221, Amsterdam. Oplossing probleem No. 74. Auteur: J. Daane, Zoutelande. Stand: Zwart: 11 sch. op 3, 5 tot 9, 12, 17, 18, 30 en 36. Wit: 11 sch. op 15, 24, 26, 28, 33, 35 37, 38, 47, 48 en 49. Oplossing. Wit: 28—22 26—21 46—43 35—30 47— 41 30X24 15X4. Zwart: 17X39 30X19 39X48 48X17 36X47 47X20. Oplossing probleem No. 75. Auteur: W. Dommisse, Bergen op Zoom Stand: Zwart: 10 sch. op 1, 2, 3, 4, 10, 13, 15, 31, 34 en 45. Wit: 10 sch. op 12, 17, 24, 27, 28, 33, 36, 43, 48 en 50. Oplossing. Wit: 50—44 12—7 33—29 24—20 44— 40 43—38 48X6. Zwart: 31X11 1X12 34X32 15X24 45X34 32X43. Oplossing probleem No. 76. Auteur: J. Zuiver, Amsterdam. Stand: Zwart: 6 sch. op 7, 8, 20, 29, 30 en 37. Wit: 7 sch. op 21, 27, 31, 38, 42, 43 en 44. Oplossing. Wit: 44—39 39—34 38—32 27—22 22X13. Zwart: 37X17 30X37 37X28 28—33. Oplossing probleem No. 77. Auteur: J. Daane, Zoutelande. Stand: Zwart: 10 sch. op 7, 11, 12, 13, 14, 22, 23, 28, 29 en 35. Wit: 10 sch. op 16, 31, 32, 34, 36, 37, 38, 39, 43 en 49. Oplossing. Wit: 3430 39—34 38—33 31—26 36X18 49—44 32—27 26X6. Zwart: 35X24 29X40 28X48 48X31 X23 40X49 49X21. Goede oplossingen ontvangen van: P. Boone te Nieuwdorp; W. Dommisse te Bergen op Zoom; J. Daane te Zoutelande; P. de Visser (alleen 75, 76 en 77) te Aagtekerke; J. de Witte (alleen 75, 76 en 77) te Zoutelande. Probleem No. 79. Auteur: W. Dommisse, Bergen op Zoom 1 2 3 4 5 16 26 36 46 15 25 35 15 47 48 49 50 Zwart: 8 sch. op 4, 12, 13, 21, 25, 31, 36 en 45. Wit: 8 sch. op 14, 24, 28, 30, 33, 42, 48 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Correspondentie. Verschillende oplossers. De diagram- stand van probleem 78 is correct. P. B. te Nieuwdorp. Na 26X6 van wit speelt zwart 2328 of 2329, wit 61, zwart 711, wit 16X7, zwart 2832, wit 72, zwart 3237, wit 123, zwart 37 42, wit 23X37 en 2—19. J. d. W., te Zoutelande en P. de V. te Aagtekerke. Na 2924 van wit slaat zwart niet 47X20, maar eerst 1930 en dan verliest wit. De Van Gogh-vervalsching. Volgens 'de Vorwarts gaat sin k eenigen tijd in Berlijnsche kunstkringen het be richt, dat de maker der valsche Van Gogh's zou zijn gevonden in den schilder C. E. Schuffenecker. Het heet dat zijn stukken voor den oorlog reeds zijn aan gekocht om als „Van Gogh's" in den han del te worden gebracht. De kluis der Ned. Bank. Naar aanleiding van de inbraak in de kluis der Discontogesellschaft te Ber lijn deelt het Hbl. mede, dat de kluis der Ned. Bank te Amsterdam door bankdirec teuren, ingenieurs en archi tecten der geheele wereld als voorbeeld wordt bezocht. Een vloerinbraak als in Berlijn is hier niet mogelijk; een dergelijke operatie ruim drie meter onder water, met steekvlamapparaten, zou me- nigen duiker in verrukking brengen. De kluismui hebben een dikte van een m r met mid denin, behalve de zware ge wapend betonwapening, een versterking met een dubbele laag rails. De deuren zijn „waterdichte toedrukdeuren" van het zwaarste type, dik 45 c.M. Sleutelgaten zijn er zelfs niet en tijdsloten maken het onmo gelijk voor iedereen om de deuren te openen tusschen 's avonds 5 uur en 's morgens 9 uur. Als 's nachts de kluizen ge sloten zijn, is alle communi catie tusschen kluis en buiten wereld verbroken. Geen snoer, geen draad gaat door wanden, vloer of dek. Op vernuftige wijze wordt door een sluisconstructie overdag frissche 'lucht inge blazen en oude afgevoerd. De ventilatie-opening is afgeslo ten met een gelijkwaardige deur met tijdsloten als die voor den hoofdtoegang tot de kluizen. Ook hier natuurlijk weer een controlegang, en een gang, welke werkelijk dag en nacht wordt gecontroleerd. De nachtwacht is genoodzaakt zijn controle op de kluismuren uit te oefenen; bij nalatigheid van enkele minuten in zijn ronde gaat het alarmsignaal. Het uur van openen en slui ten der deuren wordt automa tisch geregistreerd en boven dien zoo, dat bij storing in de electrische apparaten, nimmer kan verschijnen de aanwij zing dicht, als de deuren wer kelijk open zouden zijn. Bij zoo'n storing zou steeds komen de vermelding open, terwijl dan bij onderzoek ter plaatse de deur dicht gevon den zou worden. Een vergeef- sche wandeling naar de kluis deur dus, maar onheil uitge sloten! Nog dezer dagen is tijdens kantoortijd de alarm-installa tie beproefd. En met succesl Met één knopdruk alle buiten deuren gesloten, sirenes loei den, volledige, niet meer te dooven electrische verlichting, enz. Door kolendamp bedwelmd. De slager v. d H., zijn vrouw en kind te Den Haag zijn gisterochtend be wusteloos in hun woning ge vonden, bedwelmd door ko lendamp. Met behulp van een zuurstofapparaat zijn zij bij gebracht en ter verdere ver pleging naar het R. K. zie kenhuis aldaar vervoerd. Een gevaarlijke tocht. Hoe gevaarlijk het is, als mannen, die geen visscher van beroep zijn e Zuiderzee op gaan ter -ingsvangst, bleek Woensdag weer. Dins dagmorgen waren een paar mannen er op uit getrokken en 's avonds waren ze nog niet teruggekeerd. Doordat het mistig geworden was, be greep men in Huizen, dat ze den terugweg niet konden vin den. Tot 's nachts 1 uur heeft men toen aan den zeekant ge blazen op een sterken horen. Dat geluid klonk zeer ver. Het werd door de op zee rond- dolenden gehoord. Daar lie pen ze op af en zoo kwamen ze nog behouden weer aan wal. 't Had hun anders het leven kunnen kosten. Sprinkhanen sma ken niet slecht. Honger maakt rauwe boonen zoet, zegt een spreekwoord. Het waren wel geen rauwe boo nen, maar papegaaien; een even ongewoon voedsel, dat twee onderzoekers, die in de binnenlanden van Nieuw Gui nea waren verdwaald, moes ten rangen, slachten en eten om in 't leven te blijven. Zij hadden daar geen bezwaar tegen en zouden ook doorge gaan zijn met 't leven van papegaaien, als niet op een goeden dag een donkere wolk aan den hemel verschenen was, die, neer gestreken, uit sprinkhanen bleek te be staan. Na een uur was er in velden of wegen geen groen blaadje meer te zien. De papegaaien waren genoodzaakt te ver trekken, de onderzoekers volgden hun voorbeeld, maar waren onderweg gedwon gen sprinkhanen te eten. Bovendien wer den de onderzoekers nog opgehouden, doordat de wilde dieren in paniek optrok ken naar oorden, waar nog voedsel te vinden zou zijn. In den top van een boom hebben de twee sprinkhaneneters moeten wachten, tot de dierenverhuizing voor bij was. Terug in de bewoonde wereld zei een van hen, toen een verslaggever hem vroeg hoe sprinkhanen smaken, dat hij geen vergelijking kon trekken, maar de ander zei: Net als het goedje, dat ze in Ame rika voor het lekker eten, een 9oort half rijpe mais uit de koef. I oven wijdte 84 C.M. Lengte 105 c.M. Deze Jurken kunnen gemaakt worden van ztjde of fluweel. Model A wordt omboord met tres als men fluweel neemt, bij ztjde met schuin biesje in dezelf de kleur of afstekende kleur. Voor model B. neemt men velours chiffon, fluweel chiffon of ztjde veloutine. Neemt men fluweel, dan knip; men de jurk met de vleug naar boven, oe ceintuur echter met de vleug naar beneden, bij ve loutine neemt men voor de jurk den doffen kant boven en de ceintuur glimmend, of andersom. Bewerking model A. a. Op het Hjfje maakt men eerst de stukjes feston. Men teekent de schulpjes af, wat men het eenvoudigst doet, door een stukje stevig papier te nemen, en daar het schulpje van te knippen, men kan het dan steeds natrekken. Het tres wordt gelijk een blesje op de stof aangestikt en in het stiksel overgezoomd, op dezelfde manier als laatst bij die jurk met blezen beschreven is; b. schouders en zijnaden dichtstikken, de voor- echouder komt met ruimte; c. de zijstukjes en onderkant worden nu ook om boord (op den kant aanstikken en verkeerden kant overzoomen). Dan worden de zijstukken op de Jurk aangestikt op de maatlijn, welke op het patroon aangegeven staat (de zijstukken komen met een weinig ruimte). Zorgen dat de schulpen precies on der elkaar uitkomen; d. de kraag wordt uit één stuk geknipt en ook ultgeschulpt. Men rijgt nu den hals om (van de Jurk) daarna speldt men de kraag eruit, welke daarna op 't kantje uitgestikt wordt, zorgen dat men overal knipjes geeft, anders gaat de kraag trekken. De binnenkant wordt dan met een boor- lintje afgewerkt, ook zorgen dat men dat niet te strak neemt, omdat de hals iets nauwer is dan de kraag; e. het ceintuurtje maakt men van dubbele stof. Voor deze Jurk heeft men noodig 3.50 M. k 70 c.M. breed. Voor model B. ook 3.50 M. 70 cM. breed van zijde 2.50 100 c.M. breed. Patroon model A. 60 ct.; model B. 75 ct. O M- 2.S 3# I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 10