No. 110 Vrijdag 8 Feliruari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland I s EERSTE BLAD. Bu'tenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. BANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentïën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. In strijd met de waarheid. In het Januari-nummer van „A.-R- Staatkunde geeft Dr Beumer het eerste gedeelte van een beschouwing over de parlementaire geschiedenis 1925-1928. Hij mérkt daaiin o.m. op, dat de A.-R. partij in den verkiezingsstrijd vóór bet jaar 1925 zware aanvallen had te door staan, maar dat niet bij al'le bestrijders voldoende liefde voor de waarheid werd gevonden. Een gedeelte van bedoeld artikel laten wij hier volgen, eenerzijds, omdat het een juisten kijk geeft op de wijze waarop toen van zekere zijde de strijd gevoerd werd en anderzijds, omdat het niet onmo gelijk is, dat de leugens van toen, straks opnieuw zullen worden gebruikt om ziel tjes te winnen. Dr Reuiner herinnert dan aan een soci aal democratische huisbezoekster, die zich niet schaamde, in „De Proletarische Vrouw" te vertellen, dat zij1 een vrouwtje van 75 jaren, hetwelk ouderdomsrente genoot, overhaalde, den candidaat der S.D.A.P. te stemmen, 'door haar wijs te maken, dat Minister Colijn de rente zou intrekken. Verder wijst de schrijver op een strooi biljet, onder den titel: „De brandstichters brandblusschersl" door de S.D.A.P. over het geheele land verspreid. Daarin werd medegedeeld: „De Chris>- telijke regeering regeerde oppermachtig van 1.9181925. In 1918 bedroeg onze staatsschuld ruim 1800 millioen gul den. In 1925 bedroeg ze ruim 2900 mil lioen gulden Wie weigerden, toen er in ons land nog honderden millioenert winst werden gemaakt, daarvan een zoo danig deel in eens te heffen, als'noodig was voor de uitgaven van onzen Staat? Colijn en de Christelijke partjjen. Wie gingen de benoodigde gelden toen tegen 6 pet „leenen", zoodat onze Staat werd opgescheept gedurende 20 jaren met on geveer 100 millioen aan rente en aflos sing wegens crisisschuld? Colijn en de Christelijke partijen." Uit het algemeen verslag van den stand der staatsschuld op 31 Dec. 1918 blijkt, dat het totaal dier schuld toen bedroeg f 2.457.843.556.0G1/2in het algemeen ver slag van den staftd der staatsschuld op 31 Dec. 1925 is het totaal op dien datum vermeld als: f'2.888.561.871.68. In de tweede plaats zij in herinnering gebracht, dat eene oorlogswinstbelasting is gehe ven, die, van 1916 tot en met 1923, 756 miliioen gulden heeft opgebracht, en die is afgeschaft, toen het oogenblik was aangebroken, waarop het Rijk niet meer zou ontvangen, maar moest terug betalen. In de derde plaats zij vermeld, dat de verdedigingsbelastingen, over het U'dvak van 1916 tot en met 1920, 223 millioen hebben opgebracht en dat na 1920 de op brengst in het Leeningsfonds wordt ge stort. Ten vierde wordt medegedeeld, dat het totaal der 6 pCt. Nationale Schuld niet meer geweest is dan 585 millioen, zoodat rente en aflossing van die schuld in de verste verte geem. 100 millioen per jaar eischt gedurende 20 jaar; dat 185 millioen reeds is afgelost en met 1 April 1929 nog 100 millioen zal worden afgelost; dat het profijt der leeners dus niet zeer groot is. Ten vijfde worde gevraagd, wat de heer Colijn te maken heeft met de euaestie van eene heffing-in-eens, welke quaestie aan de orde was, toen Minister Treub het De partement van Financiën beheerde, en welke verantwoordelijkheid hij draagt, voor de 6 pet. leeningen, die zijn uitge geven krachtens de wetten van 17 Febr. 1922, en 22 Dec. 1922, welke wetten zijn tot stand gekomen, toen Jhr Mr D. J. de Geer Minister van Financiën was". We zouden geen behoefte hebbem, deze dingen nog eens op te halen, als we de zekerheid hadden, dat de onware voor stellingen, die in 1925 dienst moesten doen, om de kiezers te bewerken, verder ongebruikt zullen blijven. Die zekerheid hebben we echter niet. Bovendien kan het bovenstaande lee- ren, hoe voorzichtig men moet zijn met wat de Socialistische propagandisten ver tellen. Bij hen schijnt het doel de middelen te heiligen. Daarom is het noodig, die middelen scherp te controleeren en zich niet door den schijn te laten bedriegen. Maria Christina, t Maria Christina, Koningin-Weduwe van Alphonsus XII van Spanje, was geboren in 1858 en jn 1879 gehuwd met ge noemden vorst. Uit dit huwelijk werden twee kinderen geboren Maria Mercédès 1880, van Asturië (huwde 17 Febr. 1901 met Don Carlos van Bourbon, e,n stierf ïieedjs 7 Oct. 1904) en Maria Theresia, geb- 1882; en een zoon Alphonsus, geboren 13 Mei 1886, na den dood zijns va ders, en derhalve 'terstond bij zijn ge boorte, opgetreden als Koning Alphon sus XIII onder regentschap Van zijne moeder. Deze laatste, de dezer dagen overleden Maria Christina was de dochter van den een j,aar vóór haar huwelijk overlederl hertog van Montpensier. Zl] stamde a) van onzen Prins Willem I, uit diens hu welijk met Charlotte Van Bourbon, als mede van de Stuarts en van de Oostetr- rijksche Keizerin Maria Theresia. Haar grootvader was Aartshertog Karei, die in 1809 Napoleon versloeg. Haar moeder, Aartshertogin Elizabeth van Oostenrijk, geboren 17 Jan. 1831, was gehuwd 1847 met Ferdinand d'Es'te, die in 1850 overleed. Zij: huwde daarna, 1854, met Aartshertog Karei Ferdinand, die in 1903 overleed. Kinderen: Aarts hertog Frederik, Maria Christina, voor noemd, Karei Stefanus en Eugenius. Een moeitevol leven, een leven van stri'd en smaad is met deze Maria Chris tina geëindigd. Nijmegen. J. B. De financieels schandalen. Het gerechtelijk onderzoek naar de fi- nanciëele schandalen in Frankrijk die ge durende de laatste maanden in ontstellend aantal aan het licht zijn gekomen, schiet niet op, en herhaaldelijk reeds is geklaagd over de traagheid der justitie bij het uit pluizen der bijzonderheden. Zelfs is reeds te kennen gegeven, dat de autoriteiten de zaak der „Gazette du Franc" maar liever zouden willen laten „verloopen'", om bekende en vooraanstaande mannen, die er bij betrokken zouden zijn, niet te compromitteeren. Gisteren is de Parijsche justitie weder om tot een opzienbarende arrestatie over gegaan; van den Griekscben bankier Cos ta Mavromati, beschuldigd van mede plichtigheid in het bedrog van Pol'er, Hij zou een kooper hebben aangebracht voor de 30.000 ton suiker, tot welker verkoop Polier niet gerechtigd was, en met onge dekte chèques op de Comptoir gónéral des Warrants hebben betaald. Mavromati heeft allerlei duistere zaken gedreven. Fraude in Oostenrijk. Over de huiszoeking, welke verleden week door het parket bij den vroegeren president der Zugspitzbahn, dr Stern, is verricht, weet de „Neneste Ztg." nog de volgende bijzonderheden te melden: Terwijl het parket in het gerechtsge bouw bezig was, werd opgemerkt, hoe stukken Snel uit een andere kamer naar de op de tweede verdieping gelegen par ticuliere woning van dr Stern werden gebracht. De leden van het parket snel'- der^ toen zij op dit geval werden opmerk zaam gemaakt, na:ar de woning, waar zij aankwamen op het oogenb'ik, dat in de keuken de stukken juist in het fornuis werden verbrand. De rechter van instruc tie greep terstond in en trok de brandende stukken uit het vuur, waarbij1 hij brand wonden aan de handen opliep. Een ge deelte der brieven en stukken is wel ge schroeid, doch voor de autoriteiten nog bruikbaar. De daders der groote inbraak ie Berlijn gevonden? De politie te Boedapest meent de da ders van de inbraak bij de Discontogosell1 schaft te Berlijn je hebben gevonden. Vol gens haar zijn het de Zuid-Slaviër Fried- mann en de Roemeen Gerstein. De politie heeft beiden gearresteerd in een klein hotelletje in de nabijheid van de Ost- Bahnhof. Niet minder dan zes koffers met inbrekerswerktuigen werden in be slag gienomen. Vooralsnog ontkennen bei den iets met de inbraak uitstaande te hebben en zeggen ook niet in Berlijn te zijn geweest. Plannen met de Graf Zeppelin. Wanneer de wind het uitbrengen van de Graf Zeppelin toelaat, zal dit lucht schip vanmorgen een proefvlucht onder nemen in de omgeving van het Boden- meer, ten einde de radio-mogelijkheden te beproeven. Deze vlucht staat in verband met voorbereidingen voor den grooten tocht naar Egypte en Palestina, die nog deze maand zal begonnen worden. Brand in de Qpel-fabrieken. Gistermiddag zijn op het terrein der Opel-automobielfabrieken te Frankfurt eenige nieuwe fabrieksruimten In brand geraakt. Door den storm kon de fabrieks- brandweer niets uitrichten. Trots vele benzine-ontploffingien 'gelukte het de nabu rige gebouwen behouden. De schade beloopt ongeveer f 300.009, die door ver- zékering gedekt is. Er zijn geen menschen- levens te betreuren. De ziekte van Koning George. Gistermorgen is op het Buckingham- paleis het vo'gende bulletin gepub'iceerd: Hoewel het stadium van herstel' nog niet is aangebroken, is de vooruitgang in den toestand van den koning zoodanig', dat de voorgestelde verandering, namelijk zijn overbrenging naar de Zuidkust, "thans wenschelijk is. Het bulletin is door vijl doktoren getee- kend. Het Britsche 'geneeskundige vakblad zegt, dat de toestand van den Koning' nog steeds langzaam beter wordt. Het eigenlijke herstel is echter nog niet begon nen en zal waarschijnlijk eerst een aan vang nemen, verscheidene weken na de overbrenging naar zee. De griep in Engeland. Het aantal dooden door de griep ver oorzaakt in de afgetoopen week over 107 dorpen en steden in Engeland en Wales heelt 652 bedragen tegen 321 in de voorafgaande wéék. De hertogin van York is een 'der nieu we slachtoffers van de griep, die bij haar een normaal verloop, heeft, maar haar dwingt om in bed te blijven. De parlementaire vergoeding. Men méldt uit Brussel', dat de sociaal democratische leden van de coovptabi'i- teitscommissie der Kamer voortstellen de parlementaire vergoeding, weke thans francs 25.000 bedraagt op francs 49.00) per jaar te brengen. Sommige- katholieke Kamerleden b" ijken accoord te gaan mét dit voorstel, maar veto andera aPge.a'r- digden vinden bet ongepast, nu de ver kiezingen in het zicht komen, een derge lijk voorstel nog in dezen zittijd in behan deling- te ne-men en goed te keuren. Verkiezingen in Engeland'. Opnieuw heeft de Engetsche Arbeiders partij- een Lageirhuiszetel van de conserva tieven gewonnen, thans in South Batter- sea, welk district jaren l'ang een conser vatieve burcht is geweest. De uitslag, luidt: Arbeiders partijl 11.789 stemmen, conservatieven 11.213 s-t., libe ralen 2.858. De Arbeiderspartij wint in d.en tijd van één week twe.e zete'.s van (le con servatieven. De achteruitgang der conser vatieven is overal groot. Verleden week verloren zij in Mid Lo-thian 450D stem men, thans in Bat-tersea niet minder dan 8375. Korte berichten. In de Finsche golf is een autobus waarin zich 12 personen bevonden, doof het ijs gezakt. Allen zijn verdronken. Volgens een bericht uit Belfast is de gearresteerde leider der Ieren de Va lera overgegaan tot de hongerstaking. Uit berichten, wel'kip van over de grens zijn ontvangen, blijkt, dat de toe stand in Spanje nog ernstig is. Er wordt gezegd, dat ontevreden artilleristen te Va lencia enkele straten der stad bezet heb ben. De griep heeft te Frankfort aan de Main dergelijke afmetingen aangenomen, dat de balans der stadsziefceakas reeds een tekort van 900.000 mark aanwijst. h'et veer bij Moerdijk. Het Propaganda comité voor Wegenver betering schrijft: De dringende noodzakelijkheid van be- spoedicing van den bouw van bruggen over ze groote rivieren is den laat- sten opnieuw gebleken en de urgen tie ee r oplossing van het brugvraagstuk dringt telkens naar voren, wanneer in deze wintersche dagen mist en nevelig weer de veerdiensten over de breede stroomen in ernstige mate bemoeilijken, waardoor het verkeer grooten hinder on dervindt. Het varen met de veerboot over het Hollandsch Diep te Moerdijk bijvoorbeeld heeft in de maand December j.l. op niet minder dan negen dagen stagnatie onder vonden, doordat wegens mist veerdiensten moesten uitvallen. Op 3, 4, 6, 10, 14, 16, 17, 20 en 22 December is dat het ge val geweest. Ook in Januari heeft om dezelfde reden het- verkeer meermalen oponthoud gehad, omdat de veerdienst korter of langer tijd moest worden ge staakt. Op Woensdag 9 Januari o.a. is wegens dikken mist de dienst geheel ge staakt gedurende de voor het verkeer belangrijkste uren. De eenige kans om bij: staking van den veerdienst met een auto over het Hollandsch Diep te komen zou zijn, dat men zijn wagen te Lage Zwaluwe op den trein naar Dordt of Willemsdorp zette (of van Dordt naar Lage Zwaluwe) maar dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan, want in den regel zal men moeten wachten tot er eens een goederentrein ga.at en die loope-n op dit traject hoofd zakelijk 's nachts, zoo-dat er feitelijk geen gelegenheid is om denzelfden dag nog den overkant te bereiken. In de prak tijk komt het dan ook niet voor, dat auto's op die manier het Hollandsch Diep passeeren. Bij staking van den veerdienst loopt dus het verkeer te Moer dijk en Willemsdorp vast. Maar ogk reeds bij' nevelig weer het behoeit nog niet eens dik van mist te zijn ontstaat er verke-ersstagnatie, omdat de veerbooten dan wel langzamer moeten varen, de dienstregeling dienten gevolge danig in de war loopt en dege nen die overgezet willen worden uren lang moeten wachten. De moeilijkheden aan dit veer worden nog vergroot, nu de nieuwe veerboot, die heit vorig jaar te Moerdijk in Moer dijk in gebruik werd genomen, thans weer twee maaij/len buiten dienst gesteld is, wegens reparatie van de aanlegsteigers. Er wordt nu weer met de oude boot ge varen en .een gev.olg daarvan is, dat het zware verkeer niet meer te Moerdijk kan worden overgezet, tot groot ongerief van het vrachtgoederenvervoer per auto. Dit is slechts één enkel recent voor beeld van den hinder die door het ont breken van vaste verbinding wordt ver oorzaakt. Een groot nadeel van de veren is bovendien, dat het verkeer er 's nachts en in vele gevaLen al vrij vroeg 's avonds, stil ligt en dat bij hoog wa ter en ijsgang de veerdiensten herhaal delijk moeien worden gestaakt. Niet genoeg kan er op worden gewe zen, dat bespoediging van uitvoering der plannen tot brugbouw in 't belang van het groeiend verkeer dringend noodig is. Het C. N. V. Ui.t een overzicht door hef Christelijk Nationaal Vakverbond genub-liceeM, blijkt dat in deze beide weken bijna 1000 nieuw leden door de diverse- vakbon den ien ingeschreven. Niet alle pro fiteert! in dezelfde mate,, maar 16 bij het C.N.V. aangesloten bonden mochten vooruitgang boeken, waaronder een vier tal meer dan 100 en nog een drietal bijna 100 nieuwe leden rijker werd. Het 1evensverzekerings - b e d r ij f Een wetsontwerp tot wijziging van de wet op het levensverzekeringsbedrijf met het oog op bedrijfspensioenfondsen heeft het departement van justide verlaten. F. van der Goes. De heer Frank van der Goes, een der bekende pioniers van de S.D.A.P., zal op 13 dezer zijn 70sten verjaardag vie ren. Er is een commissie gevormd om hem op 17 dezer te Amsterdam te huidi ge11- i Binnenland. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrootingen van Justitie, van Onderwijs en Defensie. De in No-v. 1928 op Walcheren aan gerichte stormschade. Een beschouwing van het Kamerlid Van den Heuvel over 'het voorontwerp Landbo-uwarbeidswet. Moeilijkheden bij het veer te Moerdijk. Driedubbele aanvaring bij Rotterdam. De Gerei studentenbeweging. Buitenland. Weer bankschandalen te Parijs. De .daders van de groote inbraak te Berlijn gevonden? Ernstige griep in Engeland. i Tramweg person eel. Dezer dagen werd aan het personeel van de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Maatschappij een dienstorder uitge reikt, die aanleiding heeft gegeven tot heel wat ongerustheid onder het perso neel. De directie is n.l. van meening, dat de noodige zekerheid ontbreekt, dat het personeel voldoende op de hoogte is en blijft van de bij den dienst toe te pass-en voorschriften, waarom dit personeel ver plicht zal worden om ieder jaar een examen af te leggen omtrent de ken nis dezer voorschriften. Een cursus zal ingesteld worden, waar aan het personeel in zijn vrijen tijd kan deelnemen. De directie zal het slagen op het exa men als een bewijs van geschiktheid aan nemen. Ten opzichte van een geëxami neerd beambte, wiens geschiktheid aan de band van dit bewijs, te wenschen overlaat, kan de dienstbetrekking wor den opgezegd, de periodieke loonsver- hooging of de eventueele jaargratificatis worden ingehouden. In verband met dezen dienstorder, die óók van toepassing is op het personeel, dat reeds jarenlang in dienst is, en die men voor het personeel een gebaar acht, hebben de hoofdbesturen van de Nederl. Vereeniging „St. Ra.phaël" en den P. C. B. een onderhoud met de directie aange vraagd en tevens hun laden opdracht gegeven om het ontvangbewijs van de zen dienstorder tot nader order ni-e-t in te leveren. 860 Naaml. Vennootschappen opgericht. Er zjjn dezer dagen maar even 860 Naaml. Vennootschappen opgericht, alle dochtermaatschappijen der Enka, „N.V. Vereenigü Industrieel Bezit", die* zich ten doel stellen het deelnemen in industriëele en financiëele ondernemingen door het aankoopen, administreeren en beheeren van aandeelen dier ondernemingen. Deze massa-creatie van N.V.'tjes, zegt de Maasb., is natuurlijk met een voor opgezet doel geschied, hetwelk zich slechte laat gissen. Uit de omschrijving van het maatschappelijk doel der N.V. is af te leiden, dat elk der N.V. aan deelen wil verwerven in industriëele on dernemingen, waarmede, naar men aan mag nemen, wel aandeelen Enka ofMae- kubee of van mede gelieerde maatschap pijen zullen zijn bedoeld. Waartoe, is de volgende vraag welke zicli opdoet, is het noodig, dat men 860 N.V.'tjes opricht, die ieder houdster van aandeelen Enka of Maekubee zullen wor den? De reden ligt wel eenigszins voor de hand: De statuten der Enka kennen, in art .22 1.1. de gewone clausule, dat nie mand meer dan 6 stemmen voor zichzelf en 6 stemmen als gemachtigde mag uit brengen. De gewone wijze van ontdui king van deze bepaling, die als art. 54 in het W. v. K. voorkwam, is het ge bruik maken van stroomannen. De nieu we wet laat het maximum door ieder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1