US IINT Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. GlaasjeI" •1 Ziekenzorg ■an den heer aidering bij- e voorzitter de vereenil- oefte voor- nee in zijn leden wa|- ledental is )0 leden is aar geleden, rekening en beheer. De r ontgelden, geschaft, en e laat toch Een druk het verpla- edende be- A. W. van isgeving af- 1 I king volgde an handelen de vereen, leden gaven oor in som- rorden. d hield de adering, die .preker voor inister J. J- met te zeg extra-parle- hield buiten lit oogenfolik eenige poli :oo dat spr. niet behan- ezen avond solen". beginselen, gstukken ge- ;t een ideaal itreefd moet ai vallen in „rechts ep hetgeen uit a mensch is. van God en rast te hou- achtig, hoofd louvereiniteit 3e zonde ge- "bristus met Koning van loof dat God en voor het chelijke ver- happelijjk en >r Gods ge- wil de over- resffe Gods'. Ion uitgedra- es levens, gratie Gods kte bevoegd- b.v. in het Immers ten wij de leuze Door spr- de artikelen waarbij hij nde zaken, stelling vra- Helaas moet aakt worden n die eigen en duidelijk kwestie van brengt tus- Ds Kersten wekking, dat len mede te tembusstrijdj ize partij te iet stille aan- dat nog ver- beantwoord |er van Dijk volking over ivestigd: Ba- Joh. A. Wes- er uit Waar- udekerke. en gezin n- L. deTroije van Belzen, 15; C. Groot- en, Prinsen!- dagavond ge- Coöp. Electr- 73 stemmen n 1 blanco, de P.Z.E.M. ïedenmorgen ipoedeischen- sinde te ba le raadsleden man en van nemen om- van verschil- Niettegenstaande het water bijna 10 c.M. hoog stond op het ijs gingen de natio nale weistrijden op de schaats te Oud- Karspel toch door. De oude kampioen J. P. de Koning reed om het hardst met zijn spiegelbeeld in het water op de ijsbaan te Oud-Karspel. lende raadsleden van meerdere gemeen ten teneinde te geraken tot ontbinding van de Zeeuwsch-V laamsche waterleiding maatschappij. B. en W. verwijzen in hun prae-advies naar het rapport der oommissie van on derzoek, dat dezer dagen aan allle Raads leden is toegezonden en besproken zal worden in de aandeelhoudersvergadering van 14 Febr. a.s. Zjj meenen, dat eerst na die vergadering, als daarvan aan den Raad rapport is uitgebracht, een beslis sing kan worden genomen. Zij waarschu wen tegen een ontij lig besluit en stellen daaTom voor bedoeld adres aan te hou- dpn tot de aandeelhoudersvergadering ran 14 dezer heeft plaats gehad. Na eenige bespreking diende weth. Og- gel (A.R.) een amendement in op het voorstel van B. en W., inhoudende', dat de heeren Claessens en 't Gilde in de gelegenheid worden gesteld hun bezwa ren vóór de e.v. aandeelhoudersverga, dering schriftelijk in te dienen en op die vergadering mondeling toe te lich ten. Het aldus geamendeerde voorstel van B. en W. werd aangenomen met 6 tegen 4 stemman (die der heeren Claes sens, 't Gilde, F. Dieleman en v. d. Bilt). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kerkdriel, W. R. Boerendans te Harmeien. Te Parrega c.a., F. G. van Bins- bergen te Haamstede. Bedankt voor Doom, G. Verdoes-Kleyn te Dordrecht. Geref. Kerken. Tweetal te Bussum, D. J. B. Allaart ts Kollum en J. A. Schep te Bolnes. Beroepen te Scharendyke, J. Oussoren, cand. te Utrecht. Kerk en tooneel. Te Alphen a. dl. Rijn heeft, naar de N. R. Ct. meldt, Dr J. P. Cannegieter, predikant, het initiatief geno men, om door tooneel voorstellingen het reli gieus besef zijner vrijzinnige Gemeente te verdiepen. Gisteren zou 't gezelschap Verkade een voorstelling geven van: „De dienstknecht in het huis".' Tweede predikantsplaats. De Ned. Herv. Gemeente te Krimpen aan. den IJssel c.a. is voornemens, over te gaan tot vestiging eener 2de pred. plaats. ibletten >ijn etting Ghr. Volksonderwijs. De jaar- lijksche algemeene vergadering van de Vereeniging voor Ghr. Volksonderwijs zal Vrijdag 24 Mei a.s. onder presidium van prof. dr J. W. Aalders, van Gronin gen, te Amsterdam worden gehouden. Prof. dr Hans Windisch, hoogleeraar in de Nieuw Testamentische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Leiden, is benoemd tot opvolger van prof Kogel aan de Universiteit te Kiel. Regeling aanvullend on derwijs. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van het aanvullend onderwijs. Onder aanvullend onderwijs wordt in het ontwerp verstaan het onderwijs, dat ten doel heeft, aan de niet meer leerplich tige jeugd, die geen volledig dagonderwijs ontvangt, ter aanvulling barer ontwikke ling die kennis en vaardigheid bij te bren gen, welke noodig is opdat zij in de maat schappij haar taak naar behooren kan ver vullen. De wet zal niet van toepassing zijn op cursussen: uitsluitend bestemd voor per sonen boven een bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen leeftijd; door militaire onderwijzers gegeven aan mili tairen; verbonden aan tuchtscholen en aan scholen in gevangenissen, bedelaarsge stichten of Rijkswerkinrichtingen en in Rijsokp voedingsges lichten. Aan gemeenten en aan rechtspersoon lijkheid bezittende instellingen of vereeni- gingen wordt ten behoeve van de door haar in stand gehouden cursussen uit 's Rijks kas en subsidie gegeven op den grondslag van het leerlinguur. Blijkens de Memorie van Toelichting be rust het ontwerp in hoofdzaak op het rap port der Staatscommissie, ingesteld bij K B. van 7 Maart 1927. De Staatscommissie wenschte de land en fuinbouwcursussen ook onder de nieu we regeling te begrijpen. De minister van Onderwijs volgt haar echter in dit opzicht niet, voornamelijk omdat deze cursussen onder het beheer van een ander departe ment behooren, hetwelk daarvoor een af zonderlijke regeling heeft vastgesteld. De minister juicht het toe, dait de Staats commissie eenparig de financieele gelijk stelling van openbaar en bijzonder onder wijs ook ten aanzien van het cursusonder wijs als grondslag voor haar regeling heeft genomen. Op welk bedrag per leerlinguur het Rijkssubsidie zal moeten worden bepaald, kan uiteraard eerst later onder het oog worden gezien, want mede de aard van den cursus zal dit bedrag bepalen. Even min is thans aan te geven, hoe hoog het gezamenlijk subsidie van Rijkswege aan deze cursussen zal zijn; dat het binnen be scheiden grenzen zal blijven, neemt de mi nister met de Staatscommissie aan. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Rozenburg dhr K. Ra- mondt te Goes. Schoondijke. In de Dinsdag gehouden raadszitting werd eervol ontslag verleend wegens benoeming te Herwijnen, aan den heer J. Jumelet, hoofd van school B te Sasput, op nader te bepalen datum. In zijn plaats werd benoemd dn heer F. A. Engels, met 5 st., 2 st. waren uitgebracht op den heer J. P. Wage. Op een verzoek van het bestuur der bij zondere school om vergoeding voor het aanschaffen van leermiddelen, werd afwij zend beschikt In verband met de heerschende roodvonkgevall'en zijn in deize gemeente alle scholen gesloten. Ongelukken. Ir J. B. van der Most van Spijk is gisteren op de olie- fabriek Calve-Delft te Delft van een. der pers-zalen gevallen en daarbij zoo on gelukkig terecht gekomen, dat hij kort daarop overleed. Te Lochem kreeg een kindje van veertien dagen, dat op schoot hij haar moeder zat, een ketel met kokend water over het lichaam, doordat de moeder plotseling flauw viel en daar bij tegen de kachel stiet. De moeder heeft brandwonden bekomen, het kindje is over leden. Een 15-jarige jongen uit Hel den is op de Noordervaart bij het schaat senrijden door het ijs gezakt en verdron ken. Op de Ringvaart te Aalsmeer is een 19-jari,ge bloemistknecht op het ijs gegaan, hoewel dit des morgens nog open gebroken was. Hij is in de open vaargeul verdwenen en verdronken. Een 83- jarige beer uit Rotterdam werd op het HollandiSche Spoorstation te 's Gravenhage door een beroerte getroffen en overleed na korten tijd. Na de verduisteringen van Meppel's oud-secretaris. De erf genamen van wijlen den heer J. v. d. Zi„ oud'-secretaris van Meppel, hebben aan het gemeentebestuur van Meppel mede gedeeld, bereid te zijn f 19.000 in de ge meentekas terug te storten, wat met de reeds gerestitueerde f 3200 een totaal uit maakt van f 22.200. Het gemeentebestuur zal ten gevolge hiervan zijn besluit om het faillissement van de nalatenschap aan te vragen, intrekken. Zooals men zich zal herinneren, bedroeg het totaal der door den secretaris verduisterde gelden onge veer f 40.000. (Tel.) De inbraak in de kluis. De Berljjnsche politie heeft den portier van de Disconto-maatschappij verhoord. Aan gezien zij in zijn verklaringen tegenstfiji- digheden ontdekte, zijn hijl en zijln vrouw voorloopig in hechtenis genomeft. De gearresteerdekruier. De kruiersknecht Van Ingen te Amsterdam, die de vorige week er met f36.000 van door was, welk geld hij moest innen voor een bankier, is, zooals reeds ge meld, gisteren door twee rechercheurs aangehouden. Hij was in gezelschap van een anderen man, die bij de politie zeer ongunstig bekend staat. Van Ingen werd overgebracht naar het bureau, waar hem door de commissaris een eerste verhoor •ftrerd afgenomen. De man verklaart zich weinig te her inneren, van wat er eigenlijk gebeurd is. Sinds hij er met het geld vandoor is ge gaan, is hij bijna al dien tijd aan den zwier geweest. Hij verklaarde geen geld meer te heb ben. Bij fouilleering bleek dat zoowel v. I. als de andere man, die eveneens is op gebracht, zoo goed. als geen geld bij zich hadden. De politie gelooft echter niet, dat al het geld is opgemaakt, doch vermoedt, dat een gedeelte hier of daar is ver borgen. In deze richting wordt dan ook een onderzoek ingesteld. Een watertoren opgebla zen. Te Rotterdam is gisteren op het terrein der voormalige gasfabriek aan den Oostzeedijk een 26 M. hooge toren opge blazen. Voor dit werk was de genie te hulp geroepen. Nadat uitgebreide maat regelen waren genomen, volgde een zware slag. Een felle vlam sloeg op en 'de toren zakte om. Eerst heel langzaam, toen al sneller en sneller sloeg 'het ge vaarte naar beneden. Tot het oogenblik, waarop de vallende toren den sluitmuur raakte, bleef hij oogenschijnl'ijk nog vrij wel intact. Maar toen hij op den muur stuitte, brokkelde hij ras ineen tot groote meppen kalk en steen. Een dikke geel- roode rook steeg van de puinhoopen op en hulde alles in een dichten mist, welke langzaam optrok. Toen werd de ruïne zichtbaar. Van den toren restte niets als puin en het lag precies, waar men het had gewenscht, hetgeen een mooi succes voor de genie beteekent. De slag is tot ver in de stad waar genomen. Merkwaardig was, dat men in de on middellijke nabijheid van 'den vallenden toren bijna geen sèhok heeft gevoeld. Van het kantoorgebouw heeft één ruitje het moeten ontgelden. Overigens is in het geheel geen schade veroorzaakt. Een geheimzinnige histo- r i e. Ergens aan het Bezuidenhout te Den Haag deden zich sedert eenige weken in een groot heereuhuis eigenaardige ver- schijnse'en voor. A's de huisgenooten bij de te'e'oon kwamen om te telefoneeren, dan voelden zij een klein schokje. Hier werd in den beginne weinig aandacht aan geschonken, men vermoeide, dat de te'efoondienst niet geheel in orde was en vergissen wij ons niet dan verzocht men ook aan „Storingen" het toestel te willen nakijken. Maar het ver schijnsel b'eef b'staan en wat merkwaar diger was, bij andere voorwerpen in de kamers ontstond bij aanraking met de bloote hand, dezelfde gewaarwording. Wilde men den pook bij den haard opnemen, dan kreeg men bij aanraking een zelfde schokje. Een bronzen Boedha- beeld op den schoorsteenmantel vonkte, wanneer men het met een metalen voor werp benaderde. De hanglamp deed pre- feies hetzelfde. Armstoelen en sofa met goudbrocaat bekleed knetterden, wanneer de huisgenooten gingen zitten en de handen op de leuningen plaatsen J.l. Zondag werden de verschijnselen zoo erg, dat men bij de aanraking van gele Darwintulpen, die in een kristallen vaasje op tafel stonden, geknetter hoorde en een schokje kreeg. Bij het passeeren van huisgenoooten, wanneer de rokken van de dames in aanraking met elkaar kwamen, ontstond hetzelfde verschijnsel. Ja, toen een der familieleden, om te plagen, met den vinger het gelaat van een huisgenoote aanraakte, kregen béi den een gevoelig schokje. Toen besloot de heer des huizes voor dit geheimzinnig verschijnsel, technische hulo in te roepen en hij belde, als een rechtgeaard Hagenaar, de brandweer op. Brandmeester Otten verscheen met de ■motorspuit, maar hier viel niets te blus- schen, noch was dit een gewoon kar- weitje, waarmede de gemeentenaren onze brandweer plegen op te knappen, en de brandweer verklaarde, na onderzoek, dat deze geheimzinnige affaire niet op zjjn terrein lag, doch dat hij andere diensten zou waarschuwen. En zoo verschenen achtereenvolgens in het huis met zijn geheimzinnige elec- trische verschijnselen de hoofdingenieurs en ingenieurs van verscheidene diensten. Van het trambedrijf, die waar aan den gevel een verbindingsdraad van het bovengrondsche geleidingnet bevestigd is een nieuwe isolatiepot aan den gevel deed bevestigen. Van den telefoondienst, van de Gemeentelijke Electriciteitswerken, technici uit Delft enz. De technici namen proeven, brachten instrumenten mee, om den electrischen stroom te kunnen meten, experimenteer den den heelen Zondag en den Maan dag, kortom zij hadden van dit geval een studieobject gemaakt. Tot een van de heeren ontdekte, dat de .verschijnselen optraden wanneer men over het dikke Deventer tapijt, dat overal in het huis den vloer bedekt, liep of geloopen had. In "het huis was centrale verwarming, bovendien brand den in verschillende kamers nog open haarden: het huis was door en door droog. En hiermede waren de voorwaar den tot het verkrijgen van statische elec- triciteit, wrijvingselectriciteit, vervuld. Door het loopen of schuifelen over het tapijt werd de electriciteit door de huisgenooten opgewekt, zoodat bij aan raking van zekere voorwerpen een ont lading plaats vond! De ingenieurs gaven de familie den raad het huis vochtiger te doen zjjn, door meer water te laten verdampen of de vensters dikwijls open te zetten. Vreeselijk familiedrama te Antwerpen. In de stille Potgieterstraat te Antwerpen heeft een aJlerschrikkelijkBt drama plaats gehad, dat niet anders kan zijn dan het werk van een waanzinnige. In het huis 36 heeft zékere Victor de C., 53 jaar oud, een agent in mar garineboteor, drie zijner vijf kinderen door revolverschoten gedood. De slachtoffers zijn de zoon Julien, 25 jaar oud, de dochter Joanna, 20 jaar, en de kleine Jozef, 9 jaar oud, terwijl deze in zijn bed sliep. De moeder was met een der anderië kinderen, Mathilde, naar de bioscoop en is aldus gelukkig aan den dood ontsnapt. Het kleinste kind Irène, 5 jaar oud, Stond bij haar vader, 'toen deze zijn gruwelijke misdaad pleegde. De dader heeft zelf per telefoon de politie verwittigd, die hem in zijn woning heeft aangehouden. Met de grootste kalmte beweerde hij dat hij sinds lang voornemens was dit te doen, want een jaar geleden had hij reeds een revolver gekocht en een maand geleden, een tweede revolver. Om deze gruwelijke slachterij te voltrek ken had hij niet minder dan 14 scho ten gelost. De verwondingen der slachtof fers zijn allerverschrikkelijkst. De politie heeft het parket verwittigd, dat oogenhlikkelijk ter plaatse is geko men. Het ij s. Het drijfijs op de Waal voor Nijmegen was Dinsdagavond wat minder. De rivier is voor ongeveer de helft der breedte met ijs bedekt, dat zwaarder was dan den dag daarvoor. Te Deventer heeft het drijf ijs in den IJsel zich vastgezet. De gemeentelijke veerdienst is voorloopig 'gestaakt. Het wa ter is 76 centimeter gewassen, waardoor kans bestaat, dat het zal gaan opstuwen. De postboot „Jhr. van Geusau" vertrok gisterenmorgen om 8 uur van Kampen doch kon wggens het vele ijs en zwaren mist hét eiland Urk niet bereiken en is weer naar Kampen teruggekeerd. Een briefje aan den ooie vaar. Zooals men weet is de Engelsche vertaling van „de ooievaar" „The Stork" En aan deze omstandigheid waarschijnlijk dankte de machinefabriek der Gebr. Stork Co. te Hengelo het dat zij een briefje ontving uit Stratford in Ontario (Canada) van den volgenden inhoud: Dear Mr Stork. I am writing you a letter to ask to come and fix my By lo baby, because her eyes are loose in her bead. Your friend Nora Flanigan. Hetgeen vertaald zooveel beteekent als: Lieve Mijnheer Ooievaar! Ik schrijf u om te vragen of u hij ons ko men wilt om mijn poppekind weer beter te maken, want haar oogjes zijn los inhaar hoofdje. Uw vriendinnetje, Nora Flanigan. Dit is, zoo schrijft de Fabrieksbode, ze ker wel een van de merkwaardigste bestel lingen, die onze Klein-commissie afdeeling ooit heeft gehad. De directie der Machinefabriek heeft aan Nora geschreven, dat de ooievaar in Holland het erg druk heeft met zulke be stellingen en haar daarom maar liever een nieuwe pop heeft gestuurd in Hollandsch costuum. Ameland en Schiermon nikoog geïsoleerd. Ook gisteren kon de postdienst OostmahornSchier monnikoog niet worden hervat. De zee is zoover het oog reikt één ijsmassa. Bij aan houdenden oostelijken wind zal deze dienst voorloopig onmogelijk blijven. Het eiland is nu al zes dagen geïsoleerd De K. L. M. deelt mede, dat heden om 12 uur van Schiphol een postvliegtuig naar Schiermonnikoog zal vertrekken, in de eerste plaats om post te brengen en in de tweede plaats om post te halen en en kele passagiers. Bestond Dinsdag door den ingevallen dooi en den Noord-Westenwind de hoop, dat Ameland spoedig uit zijn isolement '.verlost zou worden, thans, nu de wind weer Oostelijk is, en de vorst met alle kracht toeneemt, is die hoop vervlogen. Men begint aan verschillende dingen ge brek te krijgen, vooral aan gist. Men heeft in geen zes dagen verbinding gehad. Er zijn twee mogelijkheden om de post en de noodige levensmiddelen te verkrijgen, nl. per vliegtuig, waarvoor de landing op een terrein ten Zuid-Westen van Hollum, groot 1500 bij 300 M., geschikt is. Ook is het mogelijk per boot het" Amelandsche gat te bereiken. De Wadden zijn één groote ijs vlakte. De postboot is door ijsbergen inge sloten. Indien de dooi invalt, zit deze zeer gevaarlijk. Ook de beide beurtschepen zit ten vast op de reede. De mogelijkheid wordt overwogen om een marinevaartuig te zenden naar de geïsoleerde eilanden, om de post en de noodige levensmiddelen te zenden. Men zou dan, indien het weer dit toelaat, aan de noordkust van de eilanden landen. Belangrijke arrestatie. De marechaussees te Waalwijk hebben giste ren een vermoedelijk belangrijke vangst gedaan. Bij aankomst van de stoomtram te 's-Hertogenbosch arresteerden 'zij twee mannen, die zij uit Waalwijk gevolgd wa ren als verdacht van drie kleine inbraken, daar gisternacht gepleegd. Beiden waren in het bezit van wapens en inbrekerswerk tuigen. Er zijn sterke aanwijzingen dat zij de voornaamste leiders zijn van de bende, die den laatsten tijd Oostelijk Noord-Bra bant onveilig maakt. Later is ook een der de verdachte gearresteerd. Meisje tusschen de mangel rollen. In een stoomwasscherij te Zand- voort geraakte een meisje tusschen dm man gel bekneld. Een loshangend dasje, iets waar voor herhaaldelijk gewaarschuwd is, werd door den mangel gegrepen en deze trok het meisje tusschen de rollen. De eigenares zag het ge vaar en spande alle krachten in, om het meisje tusschen de rollen uit te houden, wat haar niet gelukte, daar de machine sterker was. Het meisje loslaten, om de stop uit de electrisehe geleiding te halen, teneinde de ma chine te doen stoppen, was ook niet mogelijk, daar het slachtoffer dan direct gegrepen zou worden. Gelukkig kwam op dat hachelijk mo ment de eigenaar, die direct de riemen door sneed .De kaak van het slachtoffer ia ver brijzeld. (Tel..) Hemeltergende toestan den. Iedereen in de Jordaan te Amster dam kent Zwarte Jans (alleen haar naam ia gefingeerd). Velen kennen haar maar al te goed en l'oopen een straatje om, als ze haar in de verte zien naderen. Jans is geldschietster. Zij leent bedragen van f 10 tot f 50, soms nog meer, tegen een rente van 10 pot. per gulden per week. Onder „week" verstaat zij dan ook wel eens den termijn tusschen Zaterdag avond en Maandagmorgen, dien een an der mensch I V2 dag noemt. Jans verkoopt ook op afbetaling: vloerkleeden en de kens. Als men nu denkt dat de vele- vrouwen, die deze kleeden en dekens gekocht hebben, dan toch tenminste zich in het bezit van deze voorwerpen kunnen verheugen, vergist men zich. Zij worden gekocht en verhuizen onmiddellijk na:. „lOome Jan". Het doel van den koop was slechts bij de Bank van L&e&ing baar geld in handen te krijgen ten einde schulden bij andere geldschieters af te lossen. Waarom zij dan niet liever een voorschot in geld vrc en? Wel, degenen, die door Jans van 't eeden en dekens voorzien worden, zijn goede klanten, die reeds diep bij haar ia de schuld zitten'. Zij wil hun geen nieuw voorschot ge ven, maar wel op afbetaling leveren. Bij het beleenen van deze 1 oederen treedt Jans ook dikwijls zelf als tusschenpersoon op. Haar kinderen brengen ze dan naai de Bank van Leening en het Bank-van- Leening briefje blijft in den regel' ondei haar berusting. De koopster ontvangt f 12 of f 14 voor een meed dat f30 of f40 waard is. Meestal wordt de koop slechts voor den vorm gesloten. Het kleed en dé Bank-van-Leening spelen dan geen rol1. De „koopster" ontvangt f12 of 14 en moet f 30 of f40 terug betalen. Ook weet Jans op bijzonder handige wijze aan vrouwen, die reeds tot over de ooren bij haar in de schuld zitten, gramofootns, naaimachines e.d. op te dringen. Zp ont vangen ze dan „in huurkoop", een gramo- foon b.v. voor f 100, een naaimachina voor f 200. Denzelfden dag dat ze ie ontvangen, komt Jans ze echter weer weghalen, om ze „ten voordeele" van haar slachtoffer te verkoopen voor f20 resp. f40. Dit bedrag wordt dan van de schuld „afgeschreven". Jans weet den schrik erin te houden bij haar klanten. Z(j heeft een paar flinke knuisten en ontziet zich niet de vrouwen te mishan delen. Soms noodigt zij- ze bij zich thuis, sluit de deur af en gaat ze te lijf. Gaat na deze behandeling de afbetaling nog niet vlot genoeg naar haar zin, dan dreigt zij haar man (een baruchten bruut) of volwassen zoons te zullen Btu- ren. De vrouwen zijn ontzettend bang voor haar: sommigen doen een poging tot zelfmoord, anderen wagen zich maan den lang niet op straat, weer anderen durven zich daarentegen biet in haar eig'en huis vertoonen uit vrees Jans daar te zullen aantreffen en zwerven dagen en nachten op straat rond. Tegen Jans' transacties op het gebied van voorschotverleeming en verkoop op afbetaling is langs wettelijken weg niets te doen: er is geen wét of verordening, die haar in dit bedrijf kan hindetren. Wegens heling, het opkoo-pen van gra- mofoons, die op afbetaling: waren ge kocht, is zijl echter onlangs tot 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Een half jaar zal de Jordaan van haar 'bevrijd zijn. Maar ach, dat beteekent niet veel: er zijn daar meer zooals zjjl - Werkloozenrelletjes te Z w 01- 1 e. Aan de Zwolsche werkloozen, die gesteund worden door Armenzorg, is gisteren een uitkee ring gegeven van f 2, waarmee zij1 tot Zater dag moesten doen. Een groot aantal van hen was over deze uitkeering ontevreden en heeft een optocht geformeerd, waarin men borden meedroeg met opschriften als: Honger. Wij vragen brood I In de laatste week heeft men meer dergelijke optochten gehouden, maar deze zijn steeds rustig verloopen. Toen echter gis- ter de politie gelast heeft de borden af te geven .heeft men daarop met scheldwoorden geantwoord. Er werd weldra met Bteenen ge gooid, terwjjl de hoofdinspecteur en een agent werden mishandeld. Hierop heeft de politie een charge uitgevoerd, Twee werkloozen zijn toen gearresteerd. Gisteravond om zeven uur formeerde zich wederom een gToep van honderd werkloozen, die de stad doortrokken, m een demonstratie te houden, vergezeld dooi een inspecteur van de recherche. De stoet trok door de stad. Bjj de woning van, den loco-burgemeester riep men „Honger, hongert" en drong op. De re cherche heeft van de wapens gebruik gemaakt maar het gelukte eerst de g.oep uit elkaar te drijven, nadat versterking was gekomen. Een uur later kwam een groep mannen, waaronder werkloozen, door de Diezerstraat en viel de politie lastig. Toen deze een van hen wilde arresteeren, verzette deze zich. De omstanders namen .zoo'n houding aan, dat het noodig bleek, hen met de blanke sabel uiteen te drijven. Tot half elf bleef het op- treden van de politie noodig. Gestoorde bruiloft. Gistermorgen zou een 22-jarige schippersknecht te Amster dam in het huwelijksbootje stappen en hij had zich daartoe met zijn aanstaande vrouw en de wederztfdsche familieleden naar de trouwzaal ten stadhuize begeven. De bruilofts gasten waren uitstekend geluimd, gelijk het bruiloftsgasten betaamt en er was dan ook niets, dat deze trouwpartij van andere on derscheidde dan de aanwezigheid van twee rechercheurs in burger in de trouwzaal en een rijksveldwachter, die buiten had post ge vat. De plechtigheid verliep zonder stoornis en overgelukkig begaf de bruidegom zich naar den uitgang, waar op even plotselinge als af doende wijze een einde aan zijn geluk werd gemaakt door de politie-ambtenaren, die den bruidegom verzochten hen te vergezellen naar het hoofdbureau. Na eenige aarzeling vol- deed de bruidegom aan dit verzoek, zijn gade en zijn familie in vrij groote consternatie achterlatend. Op het hoofdbueau bleek, dat de man nog vier veroordeelingen te goed had, één zelfs van twee jaar geleden. ia

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 3