No. 109 Donderdag 7 Februari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Het huisje aan den zeedijk Buitenland. Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN S Binnenland nl Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle "feuilleton- alle Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf 0.09 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. V De leidende gedachte. Tusschen de „Maasbode" (R.-K.) en de „Nederlander" (G.-H.) is dezer dagen een polemiek gevoerd, die voor de beantwoor ding van de vraag of straks een parlemen tair Kabinet, steunend op de drie recht sche partijen mogelijk moet worden ge acht, niet zonder belang is. De „Nederlander", en dat schijnt ons in de gegeven omstandigheden juist gezien, meent dat in dit verband niet moet worden gesproken van coalitie of bondge nootschap, maar van samenwer king. Na zijn bedoelen met een voorbeeld te hebben verduidelijkt, vervolgt bet Ghr.- Hist. orgaan: „Juist zóó is het gegaan bij de kabinets formatie na 1917 en zoo zal bet weder moeten gaan in 1929, zal er sprake kun nen zijn van een krachtig bewind, door een parlementair kabinet. De door de Koningin aangewezen kabi netsformateur (ontwerper) zal zich heb ben te wenden tot de leiders der Kamer fracties, bij wie hij eenige sympathie on derstelt voor zijn leidende gedachten. De groepen, van welke bij vooraf weet, dat zij de oplossing der staatkundige en maat schappelijke vraagstukken zoeken in ganscb andere richting, zal hij uiteraard voorbijgaan. Kan de kabinetsformateur, met de eerstgenoemde Kamerfracties, die een meerderheid vormen, tot overeenstem ming komen omtrent den te volgen weg, zoodat deze hem medewerking en steun toezeggen, dan ontstaat er, via dien kabi netsformateur, zekere samenwerking,-ook tusschen deze Kamerfracties. Maar niemand zal dan spreken van staatkundig bondgenootschap tusschen deze groepen; het blijft bij een indirect con tact, met den kabinetsformateur als ver bindend middelpunt. Zóó, en niet anders, zal, zoo lang wij be waard blijven voor terugkeer tot het dis trictenstelsel, elke politieke samenwerking (tusschen welke groepen ook) moeten wor den aangevat, om te' komen tot een parle mentair kabinet. Elke andere vorm van contact zou de samenwerkende groepen komen te staan op verlies van haar zelf standigheid. Maar dan moet men het aan vaarde contact ook noemen met den juis- ten naam, d. i. samenwerking en moet men niet bezigen den naam coalitie of bondgenootschap, die niet zou passen op de werkelijkheid". Dit betoog schijnt ons juist, al moet men het ook weer niet al te letterlijk opvatten. Want de Koningin zal natuurlijk maar niet een willekeurig persoon aanwijzen om een Kabinet te vormen, maar een verte genwoordiger van een of andere fractie, van wien verwacht kan worden, dat hij een regeeringsprogram kan ontwerpen dat steun vindt bij een meerderheid in de Kamer. Zulk een formateur zal, het ligt voor de hand, overleg plegen met de partijleiders, die op hun beurt hun fracties zullen raad plegen, en het gevolg zal dan kunnen zijn samenwerking van verschillende partijen, wat ongetwijfeld iets anders is dan een coalitie of bondgenootschap. door HUGO KINGMANS- 46) „Dat weet ik, Lia," hoorde zij* haar tante zegden. „Het spijt mijl, dat het niet zoo is. Maar je bent er ons niet minder om. Je bent altijd welkom, als je de kinderen maar geen dingen vertelt, die niet goed voor ze zijn. Wij zijin gewoon, anders te leven, dat heb je bij Grootmoe aer wel gemerkt. Als je je daar in kunt schikken, dan zul je van 'ons geen last hebben." „Ik schik mij er in, tante, al is het alles zeer vreemd. Thuis was ik dat niet ge woon." Er volgde geen rechtstreeksch ant woord. „Je zult het bij ons best kunnen vin den, hoor. Ik twijfel er geen oogenblik aan. En ik ben blij, dat Grootmoeder nu den heelen winter gezelschap hebben zal. Zij heeft het zoo eenzaam. Ik wilde zoo gaarne, dat zij hier kwam, al was het dan alleen maar in den winter. Maar Alleen we zouden hier aan toe willen voegen, dat men, als eenmaal tot samen werking is besloten, ook op elkaar moet kunnen rekenen. Men neemt niet eikaars program over. Dat kan niet. Een Antirevolutionair zal niet het R.-K program onderschrijven, evenmin als een lid der Ohr. Hist. Unie dat zal doen en omgekeerd. Er zal, bij alle partijen, verschil blijven en in sommige opzichten zelfs diepgaand verschil. Maar daar gaat het ook niet om. De vraag is of er, zooals de „Nederlan der" terecht zegt, omtrent de leidende gedachte overeenstemming bestaat. Met de partijen der linkerzijde is dat niet het geval. Die gaan een andere richting uit. Al zijn er soms punten van overeenkomst, hun leidende gedachte is een andere dan die van de rechtsche partijen. De rechtsche partijen daarentegen, gaan in vele opzichten in dezelfde richting. Daarom is het zeer goed mogelijk, dat zij het, voor een bepaald tijdperk, over de leidende gedachte eens worden. Maar is dat het geval, dan moet men ook aan die gedachte vasthouden, dan moet men op elkaar kunnen rekenen. Dan moet wat de R.-K. betreft, de S. D. A. P. niet den koers bepalen, dan moeten de Antirevolutionairen en de Ghr. Histo- rischen zich niet door dissidente groepen die hun weg kruisen laten leiden, maar dan moet men het gemeenschappelijk doel ook gezamenlijk willen bereiken. Anders krijgen we een herhaling van 1925. Toen was het in hoofdzaak gegaan, zoo als de „Nederlander" zich de zaak denkt. Maar inplaats van toen de leidende ge dachte in het oog te houden hebben, zoo wel de R.-Kath. als de Chr.-Hist., zich laten beheerschen door groepen, die geen ander doel hadden dan de leidende ge dachte op den achtergrond te dringen. We behoeven slechts te herinneren aan de houding van de Vrijz. Democraten, die door een politiek spel van den eersten rang te spelen, twee van de drie samenwerkende groepen op een zijweg wisten te brengen, waarbij de leidende gedachte uit het oog werd verloren. Samenwerking goed. Wij hopen dat het er toe komt. Maar dan zoo, dat men op elkaar aan kan, en dat men zijn marschroute niet door anderen Iaat bepalen. Mfoilsterorisls in Duitschland? De nieuwe pogingen van den rijkskan selier om toch nog de groote coalitie tot stand te doen komen, zijn mislukt. Von Guerard, de tot het centrum behoorende minister van verkeerswezen, heeft zijn ontslag aan den rijksminister aangeboden. Wat hu moet gebeuren is nog1 een' raadsel; waarschijnlijk zal het riykskabinét eerst bijeenkomen ter bespreking van den toestand. Men vermoedt in goed ingelichte wjj kunnen haar met geen stok uit haar huisje krijgen." „Ja, Grootmoe is er verbazend aan gehecht," zei Marie, die tot nu geluisterd had. .„Zij heeft er te veel in dóórgemaakt, Marie. Dat is de zaak." „Wat wordt het al donker. Hoe laat is het, tante? Ik moet weg, wil ik vóór de avond valt, weer bij Grootmoeder zijn. „Weg? Geen sprake van. Het is pas half vier. Een boerenbezoek duurt altijd lang. Je blijft hier natuurlijk eten. Dat is zoo de gewoonte." „Maar, tante, Grootmoe zal ongerust zijn." „Weineen, Lia. Zij zal het wel begrij pen hoor." „En hoe moet ik dan thuis komen? 'kHeb geen licht." „Ik zal je wel' thuisbrengen met het rijtuig. Je fiets kan dan wel hier blijven Die kan misschien ook wel mee. Dat komt alles wel in orde. Maak je maar n'iet ongerust. Je moet hier maar doen of je thuis bent. Overal waar je komt in het dorp. En dan zul je eens zien, dat het op het land nog zoo kwaad niet is. Ik zou voor geen geld in een stad willen wonen." „Nu, dan blijf ik," zei Lia wie de idee wel aanlokte. „Maar," lachte zij, kringen, dat het kabinet zal besluiten aan het bewind te blijven en de verdere ontwikkeling van den parlementairen toe- istand af te wachten. Tegen de bevuiling der rivieren. Vóór den oorlog reeds werd herhaal delijk en scherp geklaagd over de toene mende verontreiniging der Be'gische ri vieren en kanalen, vooral in het Vlaam- sche land en het industrieele gebied van het Walenland, maar sedert den oorlog zijn al deze klachten nog: bitterder gewor den. De talrijke visschers van de dorpen langs de Beneden-ScheTde, tusschen Den- dermonde en Antwerpen, zagien zich ver plicht elders een broodwinning te zoeken, daar de palingvangst, welke vroeger een paar milliocn trancs per jaar 'opbracht, evenals de ellft- en spieringVangst, thans geheel tot het verleden is gaan behooren. Ook de gewone hengelaars zij'n zeer on tevreden over de bevuiling: der rivieren en de daarmede gepaard gaande verdwij ning van de visciï en hebben nu besloten onder de auspiciën van het verbond der lijhvisschers van de Schelde en -IJzer- bekkens, op 12 Mei a.s. een groote be- tooging te Brussel te houden. Strenge vorst. Een ongewoon .strenge vorst heefscht in Europeesch Rusland. Te Moskou daal de de thermometer tot 35 en "38 gra den onder het vriespunt. Het tramverkeer moet, daar de rails geheel' bevroren zij'n, jgjrootendeels rusten. Alle treinen komen met vertraging ter bestemming: aan. Te Jaroslaf en 'Nisjni Nowgorod zijn de scholen geslóten, daar aldaar een koude van 37 graden heersclit. In de ziekenhuizen zijn talrijke personen met bevroren ledematen opgenomen. In Bulgarije heerschen nog steeds tem peraturen tot 24 gpraden onder nul. De Do- nau is op sommige plaatsen dichtgevro ren. Het verkeer tusschen Bulgarijie en ^Roemenië gaat over het ijs. In het geheele land komen talrijke ge vallen voor van dood door bevriezing. In Sofia zijn de scholen wegens de bit tere koude gesloten. Aan de kust van de Zwarte Zee heer schen hevige sneeuwstormen, die het ver keer volkomen onmogelijk maken. Een nieuwe koudegolf is uit Rusland over Duitschland gekomen, zoodat de tem peratuur ten Oosten van de Elbe weer ge daald is. Te Berlijn vroor het gistermorgen 11, te Koningsbergen 27 'graden. Aan den Rijn is het weer echter mild en wijst de thermometer 1 graad bo ven het nulpunt aan. Het vlootprogram der Vereenigde Staten. De Amerikaansche senaat heeft he.t vlootprogram aangenomen met 68 stem men tegen 12 stemmen. Volgens het pro gram zullen thans tot 1931 jaarlijks 5 kruisers gebouwd worden. In de senaatsdebatten betreffende het vlootprogram verklaarde senator Borah o.a., dat de wereld op' het oogenblik belangrijk zwaarder gewapend was dan in 1914. Ieder program ter vermindering der bewapeningen was derhalve wensche- „als ik hier thuis moet raken, zou ik de boerderij toch wel eens willen zien." „Zullen wij direct gaan?" vroeg Marie levendig. ,,'k Zou het maar doen, Marie, vóór het heelemaal donker wordt." De beide meisjes verlieten het ver trek, gevolgd door Evert. „Hier, Evert," zei de boerin. „Mag ik niet mee, moeder?" „Neen, jongen op een andere keer" Vrouw Blankert vond dat de meisje? maar eens alleen moesten zijn. Dan korf den ze eens praten en zou het ijs wel heelemaal breken. Zij had niet verkeerd gezien. Want een half uur later kwamen Lia en Marie, druk redeneerend, terug. „Tante, ik heb nooit geweten, dat het er op een boerderij zóó uitzag," zei Lia geestdriftig. „En wat is het overal zinde lijk." De boerin was gestreeld. yJa, maar het is een heel onderhoud Wij hebben met ons drieën de handen vol, niet waar, Marie?" „Dat zal waar wezen, moeder. Maar dat is niet erg." Lia dacht er aan, wat een ontzettend leeg leven zij altijd had geleid. Deze vrouwen waren gewoon de handen uit de mouwen ta steken. En zij waren de te- lijk, aangezien het grootste deel' der belas tingen voor bewapening werd besteed. Het is plicht aldus Borah alle middelen aan te wenden om een nieuwen oorlog te vermijden. De griep-epidemie. Naar de correspondent van de N. R. C. te Brussel meldt, is het aantal 'griepgeval len, waarvan sommigen met doodelijken afloop, sedert een paar weken, het heele land door weer aanzienlijk toegenomen. Te Brugge is ongeveer een derde der be volking bedlegerig en moesten twee katho lieke middelbare scholen worden gesloten. Ook het militaire hospitaal ligt vol zieken. Nader wordt gemeld: Ook de lessen aan de Nederlandsohe school te Brussel zijn geschorst. De kerstboom in Rusland. Zooals bekend is, voert de Sovjetregee- ring een voortdurenden strijd tegen de Christelij'k|e feesten en tracht zij op> alle mogelijke manieren de Christelijke kerk te bemoeilijken. Eenige weken geleden heeift zij een krachtige actie gevoerd te gen de viering' van het Kerstfeest. Een van de heeren van "het Departement van onder verklaarde bij de opening van de an.i oligieuse Universiteit te Moskou, dat men de viering van het Kerstfeest onder geen voorwaarde zou dulden. Er modest een einde "komen aan Tiet verkoo- peii van Kerstboomen en men moest fees ten invoeren, die een uitsluitend, revo lutionair karakter dragen. Uit de berichten uit Rusland blijkt, dait in den Kerstnacht 350 kerken te Mos kou de klokken hebben geluid, zoodat de boodschap der geboorte van Christus aan dej geheele stad werd verkondigd. Ook hdd men van tevoren alles zoo geregeld, dat in de 310 kerken diensten zouden worden gehouden voor al de geloovigen. Een massa menschen was overal samen gestroomd om de diensten bij te wonen. Wanneer men zulke berichten leest, beseft men weer, wat daar in Rusland eigenlijk 'gebeurt en ziet men hoe de Hussische 'kerk in het vuur wordt be- roefd, om er straks des te krachtiger eer uit te voorschijn te 'komen. Wie weet, wat er in Rusland nog wordt ge boren? Korte berichten. In de nabijheid van Kaap Finisterre lis door zwaren storm groote schade aan gericht in het bijzonder in de haven van Corbucion. Verscheidene voor anker lig gende schepen zijn vergaan; 20 matrozen worden vermist en worden als verloren beschouwd. Mej. Anita Borms, dochter van den activistischen leider Dr August Borms, zal voor de a.s. verkiezingen candidaaf zijn op een fronterslijst te Gent. De sneeuwstorm, die te Konstanti- nopel woedde, is bedaard. Het spoorweg verkeer is echter nog niet hervat. De stadswijk Ejoeb ligt als het ware onder de sneeuw begraven. Tal van huizen zijn ingestort. De overheid heeft 20.000 T.P. onder de arme bevolking verdeeld. vredenheid zelf. Nooit, nooit zou zij zoo worden. En wat een leuke dienstbode hebt u! Dat is een type. Die is net zoo oud als u, tante?" „Een jaar jonger. Zij heeft nog bij mijn ouders gediend, maar wilde persé met mij mee. Ze is nu al twintig jaar hier." „Weer anders dan bij ons in de stad," zei Lia. „Mama en ook onze kennissen hebben soms vier dienstboden in één jaar." „Vier dienstboden in één jaar!" riep Marie verbaasd. „Maar clan ken je ze nauwelijks." „In een stad kennen de menschen el kaar toch niet. Dat van die dienstboden heb ik ook wel eens gehoord. Ze vliegen net in en uit. 'tls een groot verschil bij vroeger." „Ze willen geen dienstboden meer zijn," meende Lia, en dacht aan de ellenlange gesprekken en 'die reeks van klachten, die kennissen in de stad hielden en uitten. „Dat is best mogelijk," merkte tante op. „Maar ik vrees, dat zij ook niet goed be handeld worden." „Zij krijgen toch goed loon, tante. Onze keukenmeid heeft vierhonderd en vijftig gulden, het binnenmeisje drie honderd vijl' en zeventig. En dan nog veel verval'. Maar 1 is nooit goed." Binnenland. De Eerste Kamer over de begroetingen van buitenlandsche zaken en arbeid. De Gemeenteraad van Axel en de Z.- Vlaamsche Waterleiding. Het nieuwe lotingstelsel bij de militie. Wetsontwerp- tot regeling van het aan vullend onderwijs. Buitenland. Het Amerikaansche vlootprogram. Vreeselijk drama te Antwerpen. Ministercrisis in Duitschland. Een ultimatum van Rusland aan HaJbib- Oellah. Hevige koude in sommige landen. Gistermorgen is te Zimdorf (Beie ren) in de Brouwerij Zimdorf een wat met kokende teer ontploft. Twee arbeiders, die aan het teeren waren hebben ernstige brandwonden opgeloopem. Er is ernstige matcrieele schade aangericht. Een hevige brand brak uit in het warenhuis van Aubervilliers bij Parijs. De brand nam geweldige afmetingen aan. Er zijn verscheidene gewonden. De oor zaak van de ramp is nog onbekend. Te Kowno heeift de politie groote hoeveelheden bonbons in beslag: genomen, die in communistische pxopagandapapier- tjes verpakt waren. De dader Is zoek. Tengevolge van een brand in de de electrische centrale, die gistermorgen tien uur te Parijs uitbrak en pas twee uur later bedwongen was, zijn de l'ichtlei- dingen zoodanig beschadigd, dat de stad Parijis voor het grootste gedeelte om zes uur gistermiddag nog volslagen in het donker zat. Winkels en particulieren be hielpen zich met kaarsen en gas, maar de geheele straatverlichting op de boule vards was uit en het verkeer ondervond daardoor ernstige vertraging. Burgemeesters. Naar de „Rotterdammer" verneemt, zou er alle kans bestaan, dat binnen kort de benoeming zal afkomen vah den heer H. Stulemeijer, burgemeester van Bergen op Zoom, tot burgemeester van Schiedam. Bij Kon. besluit van 5 Februari is aan J. P. J. H. M. Brouwers, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente N o o r b e e k. ,,'tZit niet altijd in het loon, Lia. Frans heeft tweehonderd en zij is meer dan tevreden." „Ik begrijp er niets van," zeide Lia, met oprechte verbazing. „Waarom noemt u haar Frans?" „Zij heet Francina. We korten haar naam af. 'tls nooit anders geweest. Maar misschien zul je het wel' begrijpen, als je hier geregeld komt. Een dienstbode moet lid van het gezin zijn. Zij moet niet alleen geduld worden. Dan deugt het niet. En dat is nu juist in een stad zoo vaak." Maar de dienstmeisjes zijn ook niet voor de poes, tante," zei Lia. ,,'k Geloot het gTaag. De schuld zal wel aan beide kanten zitten." Het werd een gezellig gesprek over al les en nog wat. Lia was blij, dat zij gegaan was en voelde zich geheel' op haar gemak. Alleen zag zij er nog wat tegen op, dat oom Adriaan straks komen zou. Dat kon ieder oogenblik zijn, had tante zooeven gezegd. Het was vijf uur geweest, toen over den hardbevroren weg een rijtuig kwam aanrollen. Stemmen werden vernomen. Lia herkende alras de zware uitspraak van oom, dien zg nog niet goed aan schouwd had. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1