FORMAMINï b Uit de Provincie. Kerknieuws. geneest keelpijn voorkomt besmetting Onderwijs. Uit de Pers. -V strafzaak, welke waarschijnlijk aanhangig zal werden gemaakt tegen een drietal zelf- bestuurders in Sangihé. .De aanleiding wordt gevormd door de Sangihé-affaire. Nadat door het Euro- peesch bestuur een kas-inspectie werd ge houden, zijn daar drie zelfbestuurders ge schorst en zelfs onder politiegeieide naar Menado gebracht. Op voorstel van controleur De Boer van Tahoena werden deze zelfbestuurders door den resident, den heer Eachieger Tuor, ge schorst en onder politietoezicht naar Me nado gezonden. Tegelijk werd conservatoir beslag gelegd op hun bezittingen. Het po litietoezicht is later opgeheven; een justi tieel onderzoek volgde. Tegen dit alles wordt nu van de zijde der zelfbestuurders ingebracht, dat: het onderzoek in strijd met de rechten der zelfbestuurders geschiedde; dat het con servatoir beslag eveneens streed met die rechten; dat het vervoer onder politie geieide noodeloos krenkend en in strijd met hun privilegiën als volkshoofden ge schiedde; dat op het aanbod om ongeacht het onderzoek aan te zuiveren niet werd ingegaan en vooral: dat de tekorten ont stonden door onregelmatige boekhouding, maar dat van fraude of baatzucht geen sprake was, omdat men de tekorten pre cies kan verantwoorden. Deze protesten zijn in een uitvoerig schrijven aan den gouverneur-generaal gericht. Maar wie zou kunnen vermoeden, dat deze zaak zooals de regeering van ieder land er jaarlijks vele op te lossen heeft, het décor zou gaan vormen voor een ge heel nieuw tooneel in de Indische revue van de S. D. A. P. Nochtans staat dit te geschieden. Er is namelijk, nadat de zelfbestuurders ver trokken waren, een Volkscomité gesticht door sommigen hunner onderdanen, en nu behoort tot de goede vrienden van den Radja Sarapil, een Nederlander met goede relaties in de S. D. A. P.-kringen in Ne derland. Dies seinde het comité naar Hol land een lang telegram vol beschuldigin gen en met een beroep op de Tweede Ka mer. En ziet men mocht de voldoening smaken om een mooi telegram terug te ontvangen: recht zal geschieden stop zaak, in han den van mr Duys stop weest sterk". Vooral dat „weest sterk" zal den diep- bedroefden onderdanen van Tahoen goed gedaan hebben. Zoodat men moed vatte en uit Taboekan terug seinde: „verzoeke over komst Duys". Weliswaar worden de Ka merleden niet franco Sang'ihe geleverd, maar het lukte toch, want er kwam een telegram terug. „accoord mr Duys Januari naar Indiö zend 0 mille kosten". Zes mille leek den eenvoudigen zielen van het verre eiland weliswaar hoog, om dat men er de tarieven der politieke advo catuur niet zoo goed kent, maar na eenig aandringen van „zekere zijde" wist men toch de familie van een der radja's te overtuigen. De zes mille zijn verzonden en Mr Duys komt kijken. Sonneheerdt. De jaarvergadering van de Vereeniging tot Christelijk Hulpbetoon aan Blinden is bepaald op Woensdag 27 Maart .e.k. te Ermelo op Sonneheerdt. Op de leden vergadering, die des mid lags aanvangt, zal voorzien moeten worden in de vaca ture ontstaan door het overlijden van Generaal Ophorst. Behalve d? gewone ver slagen, die zul'en worden uitgebracht, worden enkele mededeelingen gedaan over de werk verschaf ing, waarmede in kleinen opzet, een begin gemaakt werd. De Doetinchemsche gas- kwestie. Gisteren is verschenen het Staatsblad no. 26 bevattende een Kon. besluit van 4 Februari, waarbij vernietigd is het be sluit van den gemeenteraad van Doe- tinchcm van 9 Februari 1,123, g rokkende tot het met ingang van dazen datum i verleunen van oneervo» ontslag aan den heer G. Pieterson als directeur van het gemeentelijk gasbedrijf. Mede is krach tens dit Kon. besluit vernietigd het be sluit van genoemden raad van 11 Fe bruari 1928, strekkende tot ontzegging aan den heer Pieterson, van den toe gang tot de terreinen en gebouwen van de gasfabriek dier gemeente gedurende den termijn verloopende tusschen het ont slag en de beslissing door de Kroon te nemen omtrent de gevraagde vernie tiging van het raadsbesluit van 9 Febru ari 1928. Motor- en Rijwielverordeningen. De Min. van Waterstaat heeft aan do Ged. Staten der provinciën medegedeeld, dat het voorkomt, dat besluiten van Ge meentebesturen, waarbij krachtens art. 36 van het Motor- en Rijwielreglement we gen in klassen worden ingedeeld, of waar bij krachtens art. 47 van dat reglement wegen voor het verkeer met bepaalde motorrijtuigen worden gesloten veritlaa d, niet zoo tydig ter kennis van den Mi nister worden gebracht, dat gelegenheid blijft om na te .gaan, in hoeverre aan leiding bestaat om tegen die besluiten beroep bij de Kroon te doen instellen. De Minister verzoekt dat van de zijde van de Gedeputeerde Staten zooveel noo- dig wordt bevorderd, dat de besluiten steeds tijdig te zijner kennis worden ge bracht. De ziakenhuiskwestie te Vlissingen. Door Burg. en Weth. is het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan: In uwe vergadering van 23 November jl werd in onze handen om advies gesteld een De vorige week is de dijk van het Wilhelmi- nakanaal nabij de brug van de Oisterwijksche baan te Tilburg, tenge volge van de vorst door gebroken over een lengte van 10 meter. Alle om liggende landen kwa men blank te staan. Door de Tilburgsche brandweer werden de eerste werkzaamheden verricht. adres van het bestuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding van een Christelijk Ziekenhuis „Beth- e s d a", met verzoek hem voor een tijd van een jaar optie te willen verleenen op den grond, gelegen tusschen de Kerkhoflaan en den Hoogeweg, groot 13770 vierk. M., teneinde daarop, na aankoop, een zieken huis te bouwen en zulks tegen den prijs, waarvoor indertijd voor een gelijk doel grond verkocht is aan het St. Joseph-Zie- kenhuis. Bij schrijven van 23 Januari jl. onder ging dit verzoekschrift zoodanige wijzi ging, dat het recht van optie werd ver langd voor een gedeelte van het terrein, ter grootte van 9840 vierk. M. Inmiddels werd met het bestuur van „Bethesda" omtrent deze aangelegenheid overleg gepleegd. Daarbij werd in het licht gesteld, dat het voor de gemeente van een groot belang zou zijn, indien voor haar een bevredigende oplossing van het zieken- huisvraagstuk kon worden gevonden. Deze zou te bereiken zijn als de gemeente op eigen kosten en op eigen terrein een geheel afzonderlijken vleugel zou kunnen bijbou wen en exploiteeren, doch met gebruik, te gen vergoeding, van de röntgenafdeeling, de operatiekamer, de polikliniek en even tueel de keuken van „Bethesda" Dit zou voor de gemeente financieel voordeel kunnen opleveren en bevrediging brengen. In een overgelegd schrijven van het be stuur van „Bethesda" wordt uiteengezet, d.at eenstemmig het bestuur bij de overtui ging is gebleven, dat zoowel op practische als op principieele gronden de gedachte die zich aandient als een oplossing ter „bevrediging", eerst recht den strijd, dien onze stad reeds geruimen tijd ten opzichte van de ziekenhuisverpleging in twee kam pen verdeeld hield, nu op het terrein zelf van „Bethesda" zal verlengen tot in lengte van dagen en ontzaglijk veel ellende zal veroorzaken. Inmiddels bereikte ons het bericht, dat het bestuur van „Bethesda" er in geslaagd was op een ander terrein voor den zieken- huisbouw -de hand te leggen. Echter ont vingen wij 21 Januari jl. van het bestuur een schrijven, waarin het verzocht zijn adres om optie op het terrein aan de Kerk hoflaan met der meesten spoed in de ver- gadcrin - v.„n uwc-n Raad aan de orde te s teilen. Te gelijkertijd deelde de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr Terburch ons mede, dat hij1 het bestuur van Bethes la" had geadviseerd het hierbovengenoemde terrein aan de Kerkhoflaan van de ge meente te koopen voor een som over eenkomende met het bedrag, dat door de gemeente is besteed voor aankoop en voor hot bouwrijp maken van. het ter- rein. In zijn schrijven van 21 Januari 1.1'. veroorlooft hij' zich er bij on3 ten sterkste op aan te dringen aan dat verzoek ge volg te willen geven, aangezien dit ter rein zich bij uitstek leent voor het bou wen van een ziekeninrichting. Hij. vertrouwt dan ook, dat Uw raad met het oog op de groote belangen, die voor de Vlissingsche burgerij op 'het spel staan, de gevraagde medewerking zal wil len verleenen.. Alvorens het adres van „Bethesda" ter tafel Uwer vergadering te brengen stelden wy dit met de bijlagen in handen van de Commissie van het Grondbedrijf om daarover van advies te willen "dienen. In de vergadering van deze Commissie werd allereerst de principieele vraag aan de orde gesteld, oif tot verkoop van het terrein zou moeten worden overge gaan, welke vraag door de meerderheid der Commissie bevestigend werd beant woord. Ook ons College en daarmede wordt in dit prae-advies de grootst mogelijke meerderheid bedoeld kan zich met dit standpunt vereenigen. Zooals door den voorzitter in de Raads vergadering van 23 October 1.1. naar aan leiding van het bericht van hst bestuur van .„Bethesda" betreffende de ontvangen schenking van f250.000 reeds is te ken nen gegeven, acht ons college voor drie goed geoutilleerde ziekenhuizen te Vlis singen geen plaats, zoodat het meent, dat van afzonderlijken nieuwbouw voor de gemeente onder deze nieuwe omstandig heden moet worden afgezien. Van daar dan ook, dat tegen den ver koop van een deel van het terrein voor den bouw van een ziekenhuis door het bestuur van „Bethesda" geen bezwaar bestaat: Ten aanzien van den prijs, welke voor het terrein zal mooten worden bedongen, deelen B. en W. het volgende mede: De meerderheid der commissie voor het Grondbedrijf wenschte by het bepalen van den kostprijs de in het Grondbedrijf bijgeschreven rente en aflossing, ton be drage van f 7219, buiten berekening te laten, $och daarentegen wel rekening te houden met de kosten van bestrating en rioleering. Op dezen grondslag boro- kend stelt zij voor, den prijs per M-'. te bepalen op f 3.53. Hierbjj zij medegedeeld, dat naar den wensch van de minderheid der commis sie bij het bepalen van den prijs reke ning zou moeten worden gehouden met de volle rente van de kosten van het opspuiten in plaats van die welke in de boeken van het Grondbedrijf voor komt. Met inbegrip van de kosten van bestrating en rioleering zou de prijs per Ma. pp f5 vastgesteld moeten worden. B. en W. meenen zich te kunnen scha ren aan de zijde van de meerderheid der commissie voor het Grondbedrijf, daarbij erkennende het groote belang.dat de gemeente heeft bij het tot stand ko men van het ziekenhuis. In verband hiermede stellen zij voor: a. den prijs van het verlangde terrein groot circa 9840 M3., te bepalen op f3.50 per M3., met inbegrip van de kosten verbondon aan de bestrating, trot:oir en rioleering van de aangrenzende straten; b met ingang van heien voor den tijd van één jaar aan het bestuur van de bovengenoemde vereeniging het recht van optie op dit terrein te verleenen. Vlissingen. Burg. en Weth. hebben nog enkele voorstellen bij den gemeenteraad in gediend. Een drietal betreffen verkoop van grond direct of in de toekomst. De Kon. Mij. „de Schelde" wil direct koopen 2400 vierk. M. van het industrie terrein aan de Lampsensstraat en stellen B. en W. voor dit te verkoopen tegen f 5 per vier^. M. cf in totaal f 12.000. Verder vraagt „de Schelde" optie voor de overschietende 4400 vierk. M. en ook de Vereeniging tot verbetering van de Volks huisvesting vraagt optie op grond B. en W. achten het billijk, dat voor optie in het vervolg iets wordt vergoed en stellen voor dit te bepalen op 5 cent per vierk. M. (erseke. Oesterverzending. Ge durende de maand Januari 1929 zijn ver zonden naar: Nederland 260.580, België 377.775, Duitschland 403.893, Engeland 2.141.035, Frankrijk 22.600, Diversen 13060. Samen 3.220.834 oesters. Oostkapelle. Dinsdagavond vergaderde het Ondersteuningsfonds „Onderlinge Hulp" onder voorzitterschap van dhr J. Geldof Jz. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter het feit, dat de ver eeniging thans 10 jaar bestaat. Uit het verslag van den secretaris, dhr W. v. d. Woestijne, bleek, dat het ledental thans 47 bedraagt. De penningmeester, J. Koo- man, sloot zijn boekjaar af met een ba tig saldo. In de plaats van de heeren W. v. d. Woestyne en Chr. Joziasse, die niet meer in aanmerking wenschten te komen werden als bestuursleden gekozen Alb. Willemse en C. Wondergem. Hot reglement werd herzien. Door het be stuur werden de functies onderling ver deeld als volgt: J. Geldof, voorz.; F. C. de Roo, vice voorz.; Alb. Willemse, secr.; J. Kooman, penningm. en C. Wondergem, alg. adjunct. N.- en St. Joosland. Maandagavond, hield de kolenvereeniging „Uit Voor zorg" alhier de jaarvergadering. Aanwe zig waren 29 leden. In 1928 kwamen 3 nieuwe leden bij en gingen er ook 3 af. Het aantal leden bedraagt thans 169. Uit het jaarverslag bleek o.m., dat aanwezig is voor een waarde aan kolen ad f 694 891/2, terwijl het te goed der leden bedraagt f 574.52. Aangekocht zijn in 1928 1 1463 H L. kachelkolen, 769 H.L. eier kolen en 3150 K.G. bruinkoolbriquettan. De ontvangsten hebben bedragen f3892.20, de uitgaven f3332.84, alzoo een batig saldo van f580.35. Als bestuurs leden werden herkozen de heeren M. Joosse en C. Brakman. Besloten werd in 1929 wederom do benoodigde brandstof aan te besteden in twee partijen n.l. leve ring 'in de eerste helft van September en Januari 1930. Arnemuiden. De busjes der visschers in de Ned. Herv. Kerk hebben opge bracht f 454.661/j, idem de opbrengst dor inteeken'.ysten bij de burgerij f316. Te vens werd ontvangen een gift van f 100 van jhr Rademaker Schorer van Nieuwsr- kerk. Dit alles komt de diaconie ten goede. De opbrengst der visschorsbusjes by de Geref. kerk bedroog f 68.401/2. Daar de meeste visschers behooren tot de Herv. kerk is dit bedrag aanmerkelijk minder. Axel. Naar „Zelandia" meldt, is door een viertal leden van den Gemeenteraad een spoedeischende Raadsvergadering aangevraagd ter behandeling van een re quest, waarin de ontbinding der Z.- Vlaamsche Waterl.-Mij wordt gevraagd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bahr en Lathum, H. G. Va- Jeton, cand. te Utrecht. Te Vleuten, J. H. Ch. Israël te Asch. Bedankt voor Suameer, W. H. A. Nelck te Nes en Wierum. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Papendrecht, D. J. van Bram men te Driebergen. Doopsgezinde Gem, Drietal te St Anna Parochie: Mej. M. T. Gerritsma te Delft, W. Hilverda te Holwerd en H. Hulshof te Oldehoom. AAGTEKERKE. Zondag j.l. werd door Ds Nooteboom aan de Ned. Herv. gemeente me degedeeld, dat door een ingezetene d zer ge meente een nieuw kerkorgel was toegezegd. Beroepbaar. De heer H. J. Labber- té, cand. t. d. H. D., tijdelijk werkzaam als hulpprediker te Amsterdam ben. het IJ, zal thans gaarne een eventueel beroep in over weging nemen. Adres; Zwanempl6in 33, Amster dam-Noord. Predikanten te veel? Naar aan- leiding van de discussie in de Gereformeerde kerkolijke pers, of er, gezien het groot aantal theologische studenten niet allengs te veel predikanten komen, schrijft rev. J. van Del len in de (Amerikaansche) Wachter: „Weet ge waar we behoefte aan hebben? Aan mannen. Voor hen is er werk te over. En zij zijn aangelegd op het werk als het oog op het licht. Ze zijn onrustig met een van God ge werkte onrast. Ze houden niet op, tot z? hun omgeving hebben wakker geschud. Ze kunnen niet kalm neerzitten in rustige roest. Ze moeten spreken. De profeet is in hen wakker geworden. Ze kunnen zich niet storen aan de armzalige, piet-peuterige tra dities van een slapende, doodende omgeving. Gevaar voor overvloed van predikanten? Praat er niet vanl Daar is nog veel land. dat we moeten bezetten. Er is geen eind aan het werk. We zijn eigenlijk nog haast niet begonnen". Bid om mannen om ar beidersl De oogst is groot, de arbeiders zijn wei- nige in getal. Geve de Heere ons opene oogen voor de ontzettend» nooden, en harten, brandende van liefde voor Zijn Naam en voor Zijn zaak". Hulpprediker. De KerkeraaA der Geref. Kerk van Eindhoven heeft, naar de Stand, meldt, in zijn vergadering besloten als hulpprediker toe te voegen aan zijn predikant Ds K. Sietsma, Dr J. Jansen, em. pred., die sinds «enigen tijd in Eindhoven woont, laat stelijk in Zeist. Vrijzinnige geloofsbelijdenis? Naar aanleiding van een onlangs verschenen boekje van den vrijzinnigen Dr C. E. Hooy- kaas: „Tien punten van ons geloof", schrijft de heer H. G. van Wijngaarden, voorganger van de Amstardamsche Vrije Gemeente: Neem P de keelontsmettende tabletten P „Ja ja, een boekje schrijven ,dat allen vol doet: hen, die het woord God liefhebben; hen, die het verouderd vinden; hen, die aan een wordenden God gelooven; hen, die dit als dwaasheid verwerpen; hen, die een par- soonlijk God belijden; hen, die dit als een onmogelijkheid schrappen; 'n boek.e, dat omvat de overtuiging van hen, die Jezus als historische persoon looche nen; hen, die Hem den meest verheven mensch achten; hen ,die erkennen, dat men haast niets zekers van Hem weet; hen, die Hem den eersten socialist, humanist, enz. vinden 'n boekje, dat tegemoet komt aan de ver langens van hen, die de zonde positief, maar ook van hen ,die haar negatief achten; van de vrijheids- en gebondenheidsgrioovigenvan de sociaal en van de individualistisch aangelegden; van de belijders van ee.i filoso- fischen Christus, of van een kosmischen Christus, of van hen, die alle christologie uit den booze achten. Ja, als er nog eens een kunstenaar opstond die dat kon. Dr Hopykaas is dat, met alle waardeering niet. Hij wil dat ook niet zijn. Ik geloof niet, dat er ooit zoo een komt". De schrijver heeft gelijk. Een vrijzinnige ge loofsbelijdenis ,dat gaat niet. Het is een on gerijmdheid. 't Zou worden oen belijdenis van ongeloof. Chr. Bewaarschoolonderwijs. De Vereeniging van Christelijke Bewaarschool onderwijzeressen in Nederland stelt weer de gelegenheid open om examen af te leggen voor de hulp- ot hoofdacte als Bewairschool.onder- wijzeres. De aangifte moet geschieden bij Mej. B. Brayninghuys, N .Binnenweg 229b, Rot terdam. Een fout in de Onderwijswet? Dezer dagen ging in de pers hst bericht rond, dat er ten opzichte van de nieuwe wettelijke regeling, wat betreft de leerlingenschaal en het aantal onderwijskrachten per school, een zwarigheid bestaat, doordat er „een fout in de Wet" is. Bedoeld was de fout, welke in derdaad begaan is bij de formuleering van Art. 21 der Wet van 29 Dec. 1923 (Stbl. 503) Het Maandblad van de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs (van welke vereeniging o.a. de heer J. C. Ligtvoet, chef-administra teur van de financieels afdeeling aan het Departement van Onderwijs, bestuurslid is) geeft nu een geruststellend bericht in dezen. „Chr. Volksonderwijs" schrijft, dat de fout in de Wei geen inbreuk maakt op de bepa ling van Art. I der Wet van 29 Deo. 1928. Krachtens dit artikel herleeft Art. 28 der L. O.-wet, zooals dat in 1928 werd gewijzigd, op het tijdstip der aanspraak op Rijksvergoe ding voor het dienovereenkomstige aantal leerkrachten. „En wat nu", zoo gaat het blad verder, „het door het Bureau van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel gesignaleerde foutje betieft, mag worden verwacht, dat de Minister van Onderwijs in de weinige geval len, waarin een Schoolbestuur daarvan schade zal ondervinden, wel het middel zal weten te gebruiken om dat te verhinderen. Het ligt in de toepassing van he; 2e lid van Art. 56 der L. O. Wet. Geen Schoolbestuur late zich echter weerhouden om te zorgen, dat het aantal onderwijzers bij den aanvang van den eerstvolgende^ cursus voldoet aan den schaal van de Wet 1923. De daarvoor be stemde Ryksvergoeding is in da Wet gewaar borgd". De staat als modieus. Wy' lezen in de N. Pr. Gr. Crt: Wij hebben ontzettend veel last gehad van den staat, die schoolmeester wilde zijn. Wy zyn er nog niet af, al heeft het Christenvolk zijn vryheid voor een groot deel herkregen. Thans komt men met wat nieuws. Nieu we ketenen worden gesmeed. Een nieuwe slaverny dreigt: de staat als medicus. De gang van zaken is niet zoo, dat de staat den medicus exploiteert en gebiedt, maar dat de medicus er op uit is, om den staat te exploiteeren pn zich met staatsgezag te bekleeden en den staats- dwang te annexeeren ten bate van zijn „wetenschap". Men zie hier geen onderschatting in van den medicus. Evenmin als er onder schatting in was van 'de onderwijswereld, toen men in ons [and den moed nam om den stryd aan te binden legen dat deel dier wereld, dat de macht van den staat wilde grijpen om zijn denkbeelden en zijn opvoeding aan heel het volk op te dringen en te dwingen. Do mensch is in den grond der zaak een groote dwingeland. Daarom moet een volk altijd op zijn hoede zijn, dat het niet onder den eenen of anderen onge- oorloofden dwang vervalt. De medische wetenschap is een groote zegen voor een volk. Ook kan men zon der voorbehoud de ontwikkeling van de hygiëne toejuichen. Maarde weten schap moet willen dienen, en niet heer- schen. En wat zien wij nu? De medische wetenschap maakt zich op, om te heer- schen in de rechtzaal, om te heerschen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2