No. 108 Woensdag 6 Februari 1920 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN S Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. S.D.A.P. en revolutie. De Eerste Kamer heeft bij de behande ling van de Begroodng 19-9 in de afdee- lingen, breede beschouwingen gewi/d aan den politieken toestand. Veel nieuws heeft dit hooge college, na alles wat wij in de laatste maanden heb ben kunnen h-ooren etn lezen, niet ver teld. De beschouwingen van vele leden, som mige leden, andere en weer andere leden waren in hoofdzaak herhalingen van wat reeds vele malen herhaald was. Het meest belangrijke schijnt ons nog, wat, blijkbaar van Sociaal- Democratische zijde omtrent de mogelijkheid van de vor ming eener parlementaire meerderheid werd opgemerkt. Of neen, belangrijk is hier het rechte woord niet. Belachelijk is misschien een betere uitdrukking. Op den voorgrond wordt gesteld, dat de S. D. A. P., gelijk bekend, bereid is, onder zekere voorwaarden met andere partijen samen te werken en de ver antwoordelijkheid en de lasten van hei regeeren te dragen. Maar dan moet eerst het arbeiders* element in de R.-K. Staatspartij over de brug komen. Het moet zich bereid toonen, den rooden kant uit te gaan, het beginsel op den achtergrond te plaat sen, den klassenstrijd te voeren en een klasse-politiek te voeren. En dan volgt deze verbluffende uit spraak „Zoolang dit niet, het geval is, dreigt het gevaar, dat 'het parlement meer en meer zijn invloed zal verliezen, hetgeen anderen steun zal doen vinden om door revolutie hun doel te bereiken. Wel is de kans daarop voo-rloopig nog gering, maar mocht het zoover komen, dan zou dit te wijten zijn aan de houding van het arbeiderselement onder de R.-K." Dat is toch wel kostelijk. Zooiets van: bon me vast of er komt revolutie. De brave S.D.A.P., hoezeer ook revo lutionair getint, wenscht geen revolutie. Alleen: zij wil de lakens uitdeelen. Zij moet het voor het zeggen hebben in ons land. Zij eischt voor zich de macht op- Al© het niet goedschiks kan, dan kwaad schiks. Als 'tniet kan langs democratil- schen weg, dan door middel van revo lutie, desnoods met geweld. Maar de baas moet zij worden. En nu zijn de R.-K. arbeiders de aan gewezen personen om haar die positie te verschaffen. En wanneer ze weigeren daartoe hunne medewerking te verleenen. dan zullen ze de gevolgen daarvan hebben te dragen. Dan is het hun schuld, dat do S.D.A.P. revolutie maakt. Een mooie tactiek is dat. Het is de tactiek van den roover, een heele beste brave man, die alleen een moord begaat, omdat zijn slachtoffer zoo dwaas is niet vrijwillig zijn hebben en houden ter beschikking te stellen. Deed hij dat, dan zou er niets gebeuren. Maar al® hij weigert, welnu dan is het ook zijn schuld aïs er ongelukken ge- beuTen. De roover is een goedaardig man, hij hoopt niet, dat het zoover zal komen, maar mocht het gebeuren, dan zou 'dat te wijten zijn aan de houding van den aangevallene. Precies zoo, en niet anders, is de hou ding van de S.D.A.P. Men kan dit optreden belachelijk vin den. Want dat is het. Maar men kan de zaak ook van een anderen kant bezien en er uit leeren, dat de S. D. A. P. haar revolutionair karakter volstrekt niet verloren heeft, en dat zij veel meer met revolutie-plannen rond loopt, dan men oppervlakkig wel zou denken. De Valera aangehouden. De bekende Iersche leider De Valera is aangehouden nadat hij1 zich per spoor op het gebied van Ulster had begeven, krachtens een oud besluit, dat hem den toegang 'tot dit gebied ontzegt. Hij werd 's avonds naar Belfast overgebracht. De Valera zou te Belfast een vergade ring bijwonen en ook als spreker optre den. Bij het overschrijden van de grens van Ulster werd hij echter door twqp grenswachters gearresteerd, die hem een voorschrift van 1924, dat nog niet in getrokken was, toonden, waarin hij met name als ongewenschte vreemdeling in Ulster genoemd wordt. De Valera is naar Belfast gebracht en in de gevangenis op gesloten, maar men verwacht dat hij, na betaling van een boete, vandaag vrijge laten en onmiddellijk uitgewezen zal wor den. 4 Een goed jaar voor de Duit3Che post. In de vergadering van den bestuurs raad van do Duitsche posterijen heeft minister Schatzl meegedeeld, dat niet tegenstaande de slechte algemeene con junctuur, het afgeloopen jaar voor de rijkspost zeer bevredigend is geweest. De inkomsten bedroegen 20 millioen mark meer. Hierdoor is de post in staat ge steld nieuwe telefoontoestellen aan te schaffen en hel telefoonverkeer meer al gemeen automatisch te maken. Voorts is men voornemens, nieuwe postauto's te koopen en andere verbeteringen in het verkeer aan te brengen. Op een vraag om het posttarief te ver lagen werd door den beheersraad geant woord, dal dit onder het oog gezien zou worden, wanneer de toestand zoo gun stig blijft als in het afgeloopen jaar. Ook werd onderzocht, of de lomen der arbeiders niet verhoogd konden worden. De geheele economische toestand van het radiowezen zal ook nader onderzocht worden. De ziekte van Kon'ng George. Voor de zionlichtbehandeling van den Koning worden op Huize Craigwell te Bognor toebereidselen getroffen. Men is daar n.l. begonnen, do kamers waar de Koning vertoeven zal, van nieuwe rui ten te voorzien. .Vijf ramen in zijn slaap kamer en zijn „zonnekamer" worden van een bijzondere soort van glas voorzien. Teneinde den Koning een ongestoorde reis naar Bognor te verzekeren, worden de tijd van zijn overbrenging daarheen en de weg, dien hü zal volgen, geheim ge houden. De Koning zal den tocht in een gerie felijk ingerichte ziekenauto doen. Ingesneeuwde treinen. Een Turksch stoomschip is naar Tsmid vertrokken, ten einde de reizigers van de Angora-Express die aldaar in de sneeuw is blijven steken, naar Stamboel te bren gen. Ook de Adana Express met reizigers uit Palestina en Syrië is bij Ismid blijven steken. Tusschen Stamboel en Adrianopel liggen 4 treinen naar Europa vast. Trotzky. Gisteren is Trotzky, onder strenge be waking, per salonrijtuig in Moskou aan gekomen. Hij zal in de omgeving der stad blijven wonen, totdat hij naaf het bui tenland zal vertrekken. Hierdoor zijn dus alle geruchten over zijn vlucht, zijn schip breuk in de Zwarte Zee e.d, gelogenstraft. Uit Moskou wordt gemeld, dat het Cen traal Comité der Communistische Partij besloten heeft in Maart a.s. de partij' te zuiveren v,an alle aan het communis me vijandige elementen. Naar verluidt, zullen meer dan 6000 personen, die niet volgens de grondbeginselen der commu nistische ethiek leven, uit de partij geslo ten worden. Een exportschandaal. Ongeveer drie weken geleden is ©en Londensch boterimporteur te Warschau aangekomen, om daar een g'rooten koop in boter te sluiten. Het duurde niet lang, of hij werd op gezocht door een bekend Warschausch, boterexporteux, die he,m een aanbieding van zijn waren deed. De Londensche koopman sloot met hem een contract over den koop van vier wa gons boter, af Londen. De WarschaucT kreeg een chèque van meer dan duizend pond sterling op1 een Warschausche bank. Nadat de zaken waren afgesloten, keerde de Eng'elschman naar Londen te rug. Spoedig daarna kwam ook in War schau de boter aan, en was eenige dagen later op de Londensche markt. Zij1 had evenwel een zonderlingen smaak en bij1 de analyse kwam aan het licht, dat zyi zeventig pCt. planteuvet bevatte. De ge heele zending werd in beslag genomen. De zaak wordt op het oogenblik te Warschau uitgevochten. De nood der Engelsche mijnwerkers. De „Daily News" verneemt, dat de Engelsche regeering door middel van het ministerie van arbeid bezig is met een uitgebreid plan voor de opleiding van mijnwerkers met het oog op hun emigratie naar Canada voor het in exploitatie bren gen van de 28 millioen H.A. vruchtbaar bouwland in de kolonie Peace River en voor het vellen van de Canadeesche wou den. Hiervoor zouden jaarlijks 20.000 man terdege moeten worden opgeleid. Directeur gearresteerd. De directeur van de Oostenrijksohe Sui- kermaatschappjj, de ministeriakat buiten dienst Victor Sauer is wegens verduiste ring en poging tot afpersing gearresteerd. Omtrent deze arrestatie woedt nog ge meld, dat bij1 genoemde maatschappij in het voorjaar 1928 belangrijke verliezen werden vastgesteld en bleek, dat bedragion tot een totaal van 200.000 schilling ver duisterd waren. Met de R 100 in iwee dagen naar indië? Uit Londen wordt aan de Köln. Volk's- ztg." gemeld: Het nieuwe luchtschip R 100, dat men reeds in de luchtschip'hal te Howden kan bezichtigen, is bijna de he ft grooter dan de „Graf Zeppelin". De R 103 heeft, net als een Oceaanstoomer een op^ bouw van vier dekken. De eetkamer, met kleine tafeltjes en één groots tafel is bijzonder imposant door zijn groole hoogte, daar hij: door het vo'g'ende dek heensteekt. Op het vierde dek zijn in eon galerij speeltafeltjes ge .laatst. Het nieuwe van deze dekken zijn de terrassen en wan delgangen, waardoor de p'assrg ei's zich in rujme mate gedurende de dagen'ango reis kunnen bewegen. Een buitenterras kan a s dansvloer gebezigd worden. Een Nieuwig heid van groot belang is 'de electrische verwarming op het dek. Behalve de be manning van ongeveer 40 personen, kun nen nog'100 passagiers vervoerd worden. Zes motoren in drie gondels, met een sterkte van 4200 paardekracht, zu'len het luchtschip een uursnehrid van 160 K.M. kunnen doen bereiken. Men verwacht, dat de R 100 met tusschenlanding! in vier dagen, doch zonder tusschenlanding 'in twee dagen Indië over Egypte zal kunnen bereiken. Naar Canada zal men slechts drie dagen en naar Australië acht dagen noodig hebben. Voor den eersten keer in den luchtschipbouw worden ook Diesel motoren voor ruwe olie gebruikt. Deze hebben in de eerste plaats het voordeel van een brandstof, die niet ontploffen kan en aan 'den anderen kant zal de ruwe olie ook economischer dan benzine zijn in het gebruik. Het verminderde ont ploffingsgevaar brengt mede, dat men 'den passagiers ook een rookkamer ter beschik king kan stellen. De Romelnsche kwestie opgelost. Gemeld wordt, dat de overeenkomst tusschen Italië en het Vaticaan in zake het herstel de facto van den Kerkelijken Staat Zondag geteekend zal worden, waar na de Paus op 12 Februari, den ver jaardag van zjjn troonbestijging, een toe spraak in den St. Pieter zal houden over dit onderwerp. Ernstige troebelen te Colombo. Inzake de tramstaking te Colombo is een overeenkomst g„teekend, waarbij het conflict gedurende twaalf dagen wordt opgeheven, teneinde de nieuwe onder handelingen mogelijk te maken. Intusschen heeft deze „wapenvtilstand" de opwinding niet kunnen bedaren. De leider der staking werd mishandeld, tijdens een operatie der politie, om de menigte uiteen te jagen. Vijftien duizend arbeiders van de spoorweghaven zijn in staking gegaan, echter heeft het meerendeel den arbeid weer hervat. Tegen den avond heeft hef gepeupel met steenen het hoofdbureau van politie gebombardeerd. De politie heeft drie char ges uitgevoerd. Verscheiden p rsonen heb ben zoodanige wonden opgeloopen, dat zij naar het hospitaal moesten worden overgebracht. Tien politiebeambten zijn gewond. De toestand is gevaarlijk en de politie is van wapenen voorzien. Alcohol-smokkelschip opgebracht. In de buurt van Narvik is een kotter van den bekenden alcoholsmokke'.aar Bre mer door de Noorsche douane aangehou den en opgebracht. Bremer, die onlangs aan de vertegen woordigers van de pers zijn voornemen te kennen had gegeven, om den smokkel handel te laten varen, heeft klaarblijkelijk eerst nog een goeden slag willen slaan. Naar het heette, stond hij op het punt van zijn ondergang. Hij had, door een Nederlandschen compagnon gehol pen, ditmaal 145.000 liter uit Neder land afkomstigen alcohol aan boord. De smokkelaars, die door Noorsche douane-ambtenaren achtervolgd werden, hebben hun schip in de buurt van Narvik aan den grond gezet. Voordat Bremer en zijn makkers het schip verlieten legden zij in do machine kamer vuur aan, dat echter door de dou ane-ambtenaren, die kort daarop aan boord kwamen, nog tijdig werd gebluscht. Twee makkers van Bremer zijn nog gearresteerd. Bremer zelf is ter nauwer- nood ontkomen. Baron van Hühnefeld. f Baron von Hühnefeld is aan de gevol gen van een maag- en» darmoperatie in een sanatorium te Berlijn overleden. In Von Hühnefeld verliest de Duitsche luchtvaart een harc-r stoutmoedigs'e en bekwaamste pioniers. Zijn transa lanlische vliegtocht met de Bremen, op 12 April 1928 in samenwerking met kap'te'n Koehl en kolonel Fiizmaurice, bev 1 lebber van de lersche luchtmacht, volbracht zal in de geschiedenis van de luchtvaart steeds een gedenkwaardig feit blijven. Het was de eerste» geslaagde tocht van oost naar west over den Oceaan. Later heeft von Hühnefold u't Duitsch- land een tocht in étappes naar het Voir1 Oosten, met als eindpunt Tokio, tot een goed einde gebracht. Diamantkrach te Antwerpen. Een Russische diamanthandelaar te Antwerpen heeft zijn betalingen gestaakt. Hij heeft groote verliezen geleden in den handel met het buitenland. In totaal be draagt het tekort ongeveer 21/2 millioen frank. Er is een actief van ongeveer 50 procent. Korte berichten. De electrische centrale van Günz- burg (Beieren) is door brand verwoest. Alles ligt daardoor stil in de stad. In de fabriek kan niet gewerkt worden; geheel Günzburg was des avonds en des nac-hts in duisternis gehuld; ook de kranten kun nen niet verschijnen. Te Rijssel is brand uitgebroken in het f;' al van een Parijsch warenhuis. Het «uw, dat drie verdiepingen hoog was, l nd binnen enkele minuten geheel in vlammen. De brandweer *had moeite om de naburige huizen te beschermeln. In het district Ukamba in Enge'sc.h- Oost-Afrika heeft een zwerm sprinkhanen over oen uitgestrekt gebied de vruchten- plantages verwoest. Ook voor de koffie- aanp'lantingen in Nairobi bestaat gevaar. Onder het bezettingsgarnizoen van Landau is een zich snel uitbreidende griep-epidemie uitgebroken. Het garni zoensziekenhuis is propvol patiënten. In de twee laatste dagen zijh 9 leden van de bezettingsmacht aam de gevolgen van de griep overleden. Te Antwerpen is een gezin, bestaan de uit een vrouw en vier kinderen door lichtgas vergiftigd. De vier kinderen zijn om 'bet leven gekomen. In de buurt van Kaap Finisterre is door hevigen storm groote schade aan gericht, in het bijzonder in de haven van Corcubion. Verscheidene voor anker liggende schepen zijn vergaan; 20 ma trozen worden vermist. Drie arbeiders, die een granaat van groote afmetingen in het duinzand te Groenendijk, bij Nieuwpoort, hadden ge vonden, begingen de onvoorzichtigheid met een hamer op den koperen kop te slaan. De granaat ontplofte en de drie ongelukkigen werden letterlijk aan jjtuk- ken gereten. De Eerste Kamer. In de gisteravond gehouden vergadering van de Eerste Kamer, deelde de Voorzit ter mede, dat de heer Reymer bericht van afwezigheid gedurende de maanden Fe bruari en Mlaart, wegens ziekte, heeft ge zonden. Voorts deelde spr. mede, dat in de ver gadering van morgen de aangekondigde Binnenland. Een persconferentie over de Zeeuwsch- Vlaamsche waterleiding. Treinverlraging te Den Haag. De publiceering van de Belgische nota aan Nederland. Aansprakelijkheid van leden van Boe renleenbanken. De ziekenhuiskwestie te Vlissingen. Mr Duys naar Indië. Waarom? De Doetinchemsche ga^kwestie. Buitenland. De Valera aangehouden. Ingesneeuwde treinen. Trotzky te Moscou aangekomen. Troebelen te Colombo (Ceylon.) wetsontwerpen zullen worden behandeld en dat het in zijn voornemen ligt, in ver band met den aandrang van de heeren om dit ontwerp niet te spoedig te behandelen, daar er nogal een en ander aan vast zit, het wetsontwerp betreffend het Indisch re- geeringS'beleid te behandelen na de alge meene beschouwingen der Rijksbegrooting 1929. De vergadering werd te 8 u. 45 verdaagd tot Woensdag 11 uur. Centraal Comité A.-R. Klesvereeniglngen. De vergadering van hot Centraal-Com. die op 2 Februari j.l. niet geheel met haar werkzaamheden gereed kwam, zal daartoe worden voortgezet op a.s. Vrjjdag 8 Fe bruari des voormiddags om half tien. In den namiddag van denzolfden dag om half twee zal worden vergaderd met de gedelegeerden der kieskringcentralas voor het overleg, voorgeschreven in de artt. 16 en 17 van het Reglement Can- didaatstelling. Nederland en België. De Brusselsche correspondent van het II d b 1. meldt: Volgens de „Etoile Beige" heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken Hymans in de gistermiddag gehouden vergadering van den Ministerraad, in verband met de opmerkingen in vele dagbladen over het bezwaar, aan de niet-publicatie van" de Belgische nota in zake de Nederlandsch- Belgische onderhandelingen verbonden, verklaard dat niet de Belgische regeering tegen de openbaarmaking van. de nota ge kant is, maar dat de nota integendeel ge publiceerd zal worden, indien de Neder- landsche regeering er in toestemt, doch dat hij tot nog toe geen verzoek daartoe uit Den Haag heeft ontvangen. Aan de N. R. Grt. wordt omtrent de vaargeulen in de Wester se h e ld e uit Brussel gemeld: Het Antwerpsche blad „La Métropole" had een onderhoud met den directeur der diensten van de Zeeschelde, ingenieur To- bie Glaes, die 0. m. mededeelde dat de bag- gerwerken in de pas bij Valkenisse thans voltooid zijn. De heele vaargeul, tusschen de Kruisschans te Antwerpen en de Noordzee, is aldus 50 cM. dieper gemaakt en ook in de passen van Santvliet en Bath bedraagt de diepte nu 814 meter bij laag water. Op de vraag of bet mogelijk is de Schel de op een nog grootere diepte te brengen, antwoordde de heer Claes bevestigend. Een andere vraag was nog of de Schel de alsdan bevaarbaar zou worden voor schepen tan grootere afmetingen nog dan de „Belgenland", waarop het antwoord luidde: „Dit is een andere kwestie, want er dient ook rekening te worden gehou den met de lengte der schepen. Vast staat evenwel dat, van heden af aan, de groot ste moderne schepen, die op negen na, te Antwerpen kunnen binnenloopen, met meer gemak nog dan vroeger de Schelde zullen bevar.en. De Indische reis van het Kamerlid Duys. De Loc. vertelt bijzonderheden over de komst van Mr Duys naar Indië. Er blijkt uit, dat die komst in verband staat met de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1