No. 107 Dinsdag 5 Februari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HET IJSVERMAAK HENDRIKSE Co's BANK - GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Buitenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen, Is dit seizoen van langen duur. De liefhebbers kunnen hun hart ophalen. Maar de mooie witte en kleurige truien, mutsen en sjaals worden op een zware proef gesteld! Houdt ze frisch en fleurigwascht ze in een heerlijk zacht sopje van Winterhanden - Wintervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid Belangrijkste Nieuws. GEMEENTE DEVENTER. Binnenland D irecteur- H oofd redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.- Losse nummersf 0.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. De Borms-betooging te Antwerpen. Zondag' heeft te Antwerpen, de Borms- huldiging plaats gehad. Van alle hoeken van Vlaanderen waren betoogers naar de Scheldestad gekomen om er aan deel te nemen. Lang voor den aanvang was het Rubenspaleis dan ook veel' te klein om de ontzaglijke Vlaamsche massa te bevatten. Op het podium hadden plaats genomen Dr Borms en zijn familie, de leden van het huldigingscomité met Leo Augu'steyns aan het hoofd: tal van activisten, uit Nederland overgekomen, en fro-nt-volks- vertegenwoord igers Onder giroote geestdrift opende Leo Augusteyns de bijeenkomst. Hiji huldigde Borms als den karakteivollen strijder, die groote offers bracht voior zijn taak. Rosa de Guchtenaere bracht den h ar telijken groet der Vlaamsche vrouwen en meisjes. Mr de Koning! uit Amsterdam huldigde Borms namens de Noord-Nederlandsche vrienden, die, zoo zeide hij, zeer talrijk zijn. De heer Loos sprak namens den Diet- schen stam in Zuid-Afrika. Na deze beide redevoeringen werd het- Wilhelmus en het Transvaalsche volks lied gezongen. Ten slotte kwam onder een storm van enthousiasme Dr Borms aan het woord. Hij begon in de eerste plaats lof te brengen aan ''degenen, die hem hadden bijgestaan in zijn offer; in de eerste plaats aan God, die hem de kracht gaf 'j1 ^el?- strijddan aan zijn vrienden' de activisten. Hij huldigde de nagedach tenis van zoovele-n, die hun leven gege ven hebben voor de Vlaamsche zaak. De activisten kunnen zeggen, dat stg hun plicht gedaan hebben. Andere Vla mingen, op wie wij: zooveel hoop gesteld Werk aan den winkel. Er is voor onze Kiesveroen'igingen straks weer werk aan den winkel. Wij bedoelen daarmee niet de verkie zingen voor de Tweede Kamer, die in den loop van dit jaar gehouden worden. Er is iets anders. Om te kunnen stemmen moet mien eerst op de k i e z e r s 1 ij st staan. Al voldoet men aan alle wettelijke ver- eischten 'tzijn er maar weinige! en men staat niet op de kiezerslijst, dan mag men aan de stemming niet deel nemen. Daarom hebben onze Kiesvereenigingen er op te letten, dat er aan de kiezerslijst die binnenkort wordt vastgesteld niets ontbreekt. Dat geen van onze mannen en vrouwen om welke reden dan ook, vergeten wordt of ten onrechte wordt afgevoerd. Men heeft met dit werk nog wel even den tijd, maar het is toch gewenscht tijdig de noodige maatregelen te nemen, opdat de te verrichten werkzaamheden straks met de noodige accuratesse wor den verricht. Waarop te lettsn valt. Om op de kiezerslijst geplaatst te worden moet men op 15 Mei van d i t jaar den 25-jarigen leeftijd hebben be reikt. Daar moet dus terdege op worden gelet. De kiezerslijsten worden vastgesteld op 22 Maart. Van 23 Februari tot en met 16 Maart worden ze ter inzage gelegd. Aanvragen om verbeteringen moeten zijn ingediend voor of op 9 Maart, zoo- dat er dus precies 14 dagen tijd is om de lijst te bestudeeren. Tot en met 16 Maart is er dan nog gelegenheid om zoo noodig bezwaren te gen de aangevraagde wijzigingen aan te brengen. De lijst wordt van kracht op 1 April en blijft dat tot 1 April 1930. En nogeens: al had men overigens alle recht om te stemmen, als men op de kiezerslijst niet voorkomt, doet men niet mee. Oppassen cn uitkijken is dus de bood schap 1 LUX N.V. DE LEVER'S ZEEP MIJ., VLAARDINGEN hadden, hebben zulks niet gedaan. Spr. doelde daarbij op v. Cauwelaert en Huis mans. Als Borms verklaart, dat de koning zijn woord niet gehouden heelt, ontstaat er een groot gejoel en gejouw. Men zegt, zoo vervolgde 'Borms, dat wiji met de Duitschers hebben samenge werkt. Inderdaad, wiji hebben met de Duitschers gewerkt om het Vlaamsch rechtsherstel te bekomen, maar wij; heb ben niet voor de Duitschers gewerkt- Wij zijn armer uit den ooriog gekomen dan wjji waren. Daarop sprak Borms over de toekomst. Wat wij willen is Vlaanderen aan de Vlamingen. Ons minimum is: Vlaanderen bekome een politieke zelfstandigheid, zelf bestuur met als ideaal: Groot-Nederiand. (Zwak applaus.) Ieder van ons moet offers brengen en zoo zullen onze kinderen eindelijk een vrij! Vlaanderen zien. Ik ben bereid mijn laatsten druppel' bloed te geven. Daarop vormde zich de stoet, die on geveer een half uur noodig had om voor bij te trekken. Er vielen g;een incidenten voor. Een groote politiemacht was trouwens op de heen. Strenge vorst en archeologische ontdekkingen. Tengevolge van de strenge vorst is het Bodenmeer geheel dichtgevroren en dui zenden -schaatsrijders maken een druk ge bruik van de groote ijsvlakte. Door het glasheldere ijs zijn in de nabij heid van Mammern twee overblijfselen van bouwwerken op den bodem van het meer zichtbaar, waarvan één volkomen onbe kend was. Niet alleen geheele balkenlagen maar ook een aantal handwerktuigen zijn door het heldere ijs heen goed waar te nemen. Communisten gearresteerd. Te Boekarest zijn gisteren 200 commu nisten in hechtenis genomen, die deel had den genomen aan een betooging tegen het koninklijke huis, waarbij verschillende sprekers bedreigingen tegen de koninklijke familie uitten. Belgische munt geweerd. Het zoo spaarzame Franscbe volk is diep geschokt in zijn gevoelens door de van officieele zijde gedane mededeeling, dat er duizenden francs per jaar verloren zijn gegaan ten gevolge van het verschil in va luta tusschen den Franscben en Belgi schen franc. De eerste is immers sedert de stabilisatie ongeveer tien, de tweede onge veer zeven cent waard. Belgische francs worden dan ook uiteraard niet in Frank rijk aangenomen, wel echter 25 centime- stukken, die in den handel vaak als equi valent worden beschouwd. Dit is thans niet langer het geval. Op de Fransche spoorwegen, bussen en in post kantoren zullen voortaan de Belgische 25 centimestukken geweigerd worden, omdat ze minder waard zijn dan de Fransche. De schaarsch te aan kleingeld in Frank rijk heeft tot de groote circulatie van Bel gische munt aanleiding gegeven. De revolutiepogimgen in Spanje. In, tegenstelling, met de tot nog toe gegeven verklaringen geeft de Spaansche regeering in haar hedenmorgen gepubli ceerde nota toe, dat de rust nog niet geheel is weergekeerd. Een revolutiepoging in Valencia, waar aan pok troepen deelnamen, is onder drukt. Eenige infanteriebatta^ons zouden Za terdagavond naar Cadiz getransporteerd zijn, waar eveneens allarmeerende berich ten vandaan kwamen. Ook in Barcelona schijnt een revolutiow- naire stemming' te hee-rschen. In Madrid zijn de voormalige liberale minister Villa Nueva en de generaal A-gui- lera, die reeds in vroegere opstandige bewegingen gewikkeld was, gearresteerd.. Na een onderhoud met Primo de Ri vera heeft koning1 Alfons verscheidene ko ninklijke besluiten onderteekend. Primo verklaarde aan de pers, dat 'de besluiten in de eerste plaats de instel ling van een bijzondere rechtbank betrof fen voor het berechten van de muiters Bovendien zal strenge censuur ingevoerd worden. Strenge koude in ihet Buitenland. Van alle kanten komen berichten om trent hevige koude, strenge vorst, sneeuw val enz. Uit Berlijn wordt gemeld: Van een verbetering van het weder is in de laatste 24 uur weinig te be merken. Het kwikzilver daalde gisternacht tot 13 graden, in de voorsteden zelfs tot 18 graden onder nul. Gisteren oip het middaguur heerschte nog een koude van 8 graden. Ook in de prvincie is het nog bitter koud, behalve in Oost-Pruisen, waar de thermometer in het algemeen steeg tot ongeveer 1 graad onder nul. Doos30-60-90ct.Tube 80ct. Bij Apoth.en Drogisten Uit München werd daarentegen een koude van 23 graden gemeld. In Silezië daalde de thermometer tot 2-3 graden onder nul, in West-Duitschland is de vorst minder streng; daar heerscht gemiddeld een kou de van 6 graden. Uit Sassnitz wordt gemeld, dat de Oost? e bij de heerschende vorst meer en me achtvriest. Van Riigen ziet men, zoo-vei et o-og reikt, slechts één enkele groote rijvende ijsschots. Stoomschepen en visschersschepen varen niet meer uit, alleen de veerboot SassnitzTralleboirg komt, zij het met moeite, binnen. Het Noord-Oostzeekanaal is door het ijs geblokkeerd, zoodat er geen schepen meer doo-r kunnen. Vo-or het kanaal liggen een dertig schepen inge vroren. Op de Elbe van Luehe tot Oste staat een zware ijsgang, -zoodat. zelfs sche pen met zware machines moeite hebben om van hun plaats te komen. Uit Triest en Fiume wordt -een nieuwe .koudegolf gemeld. In beide ste den werden Zaterdagavond temperaturen genoteerd van 10 graden onder nul. De -daar heerschende Noord-Oostenwind wordt de ko-udste genoemd van dezen winter. Toch hoopt men, dat de koude niet lang meer zal duren. De storm heeft een buitengewone snel heid bereikt. In de nabijheid van Padris, een uur afstand van Triest is een wolf neergeschoten. In Gradiska noteerde- men 13 graden koude. De Isonzo- is gedeeltelijk dichtgevroren. In Pola is eèn man dood gevroren. Naar uit Rome gemeld wordt, neemt de koude ook in Zuid- en Midden- Italië gestadig toe. In Napels vriest het 7 graden. Op den Vesuvius is veel sneeuw gevallen. De vele fontijnen van Rome Ijebben groote ijskegels, die ook in de middagzon niet smolten. Ten gevolge van de kou zijn op vele plaatsen de waterleidingen gebarsten. In geheel Roemenië is het de laat ste -drie dagen buitengewoon ko-ud ge weest. Gisteren zijn in eenige streken temperaturen van 30 graden onder nul genoteerd. Het lot van een autobus, die met zijn passagiers van Konstanza naar Tulcea onderweg was, is onbekend, daar de autobus reeds geruimen tijd over tijd is. In Jassy zijn drie boeren doodge vroren gevonden. Ten gevolge van den aanhoudenden sneeuwval, die den toevoer heeft stopge zet, .begint in Konstantinopel een gebrek aan meel voelbaar te worden. De ingang van den Bosporus is op verscheidene plaatsen dichtgevroren. Se dert 25 jaar is een dergelijk verschijnsel niet opgetreden. Volgens een bericht uit Konstantino pel is de „SimpIon-Express", tus schen Adrianop-el en Konstantinopel, in gesneeuwd. Tot nu toe is tevergeefs getracht den trein uit te graven. Ook uit Engeland komen berich ten 'omtrent een nieuwe koudegolf. Men meldt uit verschillende plaatsen eenige ongelukken, die een gevolg van de koude zijn. Te Loruden zelf kon een trein, die eenige minuten in een station stilgehou den had, niet meer vertrekken, omdat eenige onderdeden van de machine be vroren waren. Volgens nadere berichten houdt de koude in Britseh-Indië aan en heb ben in de provincie Bombay en andere d-eelen van het land den katoen- en man go-oogst ernstig geleden. Eenige rivieren in de bergen zijn dicht gevroren. Uit C ina wordt gemeld, dat tenge volge een koudegolf een groot aan tal mei chen gestorven is. De koude maakt ae kustvaart zeer moeilijk; de s-chep-en hebben moeite om door net ij-s heen te komen. De haven van Tsjinwani- tao is totaal dichtgevroren. Het ijs strekt zich 27 K.M. ver- in zee uit. Auto van een -rots gestort. Bij Toulouse is een auto, waarin zich zes arbeiders bevonden, door een defect aan de remmen van een rots in de diep te gestort. De zes slachtoffers zijn niet allen dood, want men hoort nog hulpge roep. Men vreest evenwel, dat de red ders hen -niet meer kunnen bereiken. Korte berichten. Verleden week hebben wij melding gemaakt van een grooten brand te Ko- rinthe, die do geheele barakkenwijk in de asch zou hebben gelegd. Blijkens de na,- Binnenland. Mededeelingcn omtrent de elec-trificatie van de Middengroep. Bestrijding van de rupsenplaag. Do Eerste Kamer ovex1 den politieken toestand. De bevaarbaarheid van het Hellegat. Buitenland. De Bormsbeitoogingen te Antwerpen. De revolutie-pogingen in Spanje. Hevige koude in het buitenland. Uitgifte van 47» °/o Obligatiën 991°/o In stukken van flOOO.— tot Woensdag 6 Febr. 1929 dere berichten is het gelukkig zoo ernstig niet geweest, al is do aangerichte schade toch aanzienlijk. Behalve de houtopslag- plaats zijn n.l. alleen 'de aangrenzende houten huizen in de asch gelegd. De Graf Zeppelin is gistermiddag om 3 uur opgestegen voor een vlucht in de omgeving van Friedrichshafen. Aan boord ^werden door ingenieurs van den Duitschen studiedienst voor de Lucht vaart verscheidene waarnemingen ver richt. Om ongeveer uur is het lucht schip vlot geland. In Trömsö heerscht groote ongerust heid over het lot van 10 vischkotters, die sinds een week in het Malanger Fjord door het ij® zijn ingesloten. Men vreest, dat hij den eersten storm het ijs de sche pen zal verbrijzelen, weshalve het Mini sterie van Handel om een (jsb-reker en springstoffen geseind heeft. De Koningin-Moeder. Het Zuid-Afrikaansche blad „Die Bur ger" wijdt een zeer waardeerend opstel aan het jubileum van Koningin Emma. Het blad schrijft: Dat Koningin Wilhelmina en ook Ko ningin Emma in so hoë aansien by hul volk staan, dank hulle in die alereerste plek aan hui gebrek aan sug na uiterlike skyn en daarteenoor die aanwezigheid van innerlike vorstelikheid, wat die bly- wende eerbied afdwing. De wetsontwerpen-Donner. Het Maandblad voor Berechting en R-e- classeering bespreekt waardeerend het jongste weteontwerp-Donner over Onder houdsplicht en Vaderschapsactie en het besluit met den we-nsch: „dat nog in deze parlementaire periode minister Don- ner de voldoening mag smaken, o-m niet alleen de oudejaarsges'èhenken 1927, het nieuwejaarsgesche-nk 1928, maar ook het Kerstgeschenk 1928 met het zegel der Staten-G-eneraal daaraan gehecht in het Staatsblad te zien opgenomen. Ons volk zal hem er dankbaar voor moeten blij'- ven". De Volkenbond en het Naardensche geval. De twaalfde zitting van de opium-com missie van den volkenbond is gesloten. De commissie heeft den tekst vastge steld van het rapport aan den volken- bondsraad. Hierin wordt over het geval „Naarden" het volgende verklaard: „Een der gevallen van ongeoorlo-ofden handel werd door de commissie met bijr zondere aandacht beschouwd. De Neder- landsche regeering had een nota overge legd met betrekking tot de practijken van een Nederlandsche firma. Dit was zeker het meest belangrijke en meest gedetail leerde bericht over de verschillende me thoden van het leveren van verdoovende middelen aan den internationalen han del, dat ooit aan de commissie was voor gelegd en het toonde aan op welke uitge breide schaal de levering aan andere dan geoorloofde bestemmingen plaats vindt. Ofschoon de practijken der Nederland sche firma niet in strijd waren met de op dat £>agenblik in werking zijnde Neder landsche wetgeving, werd aangetoond dat de door deze Nederlandsche firma ver zonden vexdoov-endie middelen bestemd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1