No. 105 Zaterdag 2 Februari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland jirin- v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5ct EERSTE BLAD. 'tabletten bij Griep en Influenza Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. WAAR ZIJN DE JONGEREN? LICHTE MARYLAND BAAI "«A IN PATENTVERPAKKING Buitenland. iMiJNHARDTS Belangrijkste Nieuws. GEMEENTE DEVENTER. S Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf9.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. De klacht over gebrek aan belangstel ling in de politieke actie, die ook in onze kringen wordt gehoord, is niet zon der grond. Wig hebben de vorige week enkele oorzaken van dit verschijnsel meer van nabij bezien en niet nagelaten er op te wijzen, dat de onverschilligheid waarvan velen bljjk geven, als een ern stige fout moet worden gezien en ver oordeeld. Maar dl is er dan niet die belangstel ling, die, gezien de groote zaken, waar om het hier gaat, verwacht mocht wor den, er is dan toch nog altijd een kern, die, om met den heer Coljjn te spreken, de haardvuren brandende houdt. En al zijn de vergaderingen van de Kiesvereenigingen niet zoo druk bezocht als men dat wel zou wenschen en al zijn er velen, die voortdurend op het appèl ontbreken, er wordt dan toch regel matig vergaderd om de aan de orde zijnde vraagstukken te bespreken en in verkiezingsdagen de noodige actie te kun nen ontwikkelen. Een opvallend verschijnsel is echter, dat men in deze vergaderingen meestal aantreft mannen van middelbaren en meer gevorderden leeftijd, en dat de jongeren maar zeer matig vertegenwoor digd zijn. Vandaar de vraag, die wij hierboven plaatsten: Waar zijn de jongeren? Het is niet gemakkelijk hierop een ant woord te geven. Vooral niet, omdat het zoo heel na tuurlijk en vanzelfsprekend zou zijn, wan neer de jongeren ver in de meerderheid waren en indien door hun jeugdige geest drift ook de ouderen bezield werden en tot nieuwe krachtsontplooiing in staat ge steld. In werkelijkheid is het echter zoo, dat het als regel de ouderen zijn, die, al loopen ze dan wat minder hard en al is hun stem wat minder krachtig, toch de rechte warmte en bezieling we ten te brengen en het oude vuur weer doen oplaaien. Dat is eigenlijk ietwat ongerijmd. Men zou veeleer het omgekeerde heb ben verwacht. Wij leven nu in dsn tijd van de h e r - denkingsda gen. Het is 50 jaar geleden dat de A.R. partij werd gesticht. De Unie „Een school met den Bijbel" vierde de vorige week ■haar gouden jubileum. En de Bond van Jongelingsvereonigingen op Geref. .Grond slag, die zich speciaal ten dool stelt de jongelingen voor de taak die hen op ker kelijk en maatschappelijk en staatkundig gebied wacht, voor te bereiden, mocht het vorig jaar zijn 40-jarig bestaan her denken, Toen deze organisaties werden opge richt, leefde men nog in den tijd van voorbereiding. Er was wel een kleine kloeke schare die onder het A.-R. vaandel optrok, mw van ^pen geordend leger kon nauwelijks worden gesproken. Er was nog geen ka der gevormd dat leiding kon geven, onze pers was nog niet tot ontwikkeling ge komen en de studie der beginselen en de toepassing daarvan lieten nog veel te wenschen over. Maar dat zou alles anders worden, als maar eerst de leerlingen van de Christe lijke scholen, nader gevormd in de Jon- gelingsvereenigingen en door de pers, bij het leger konden worden ingelijfd. Dan zou een kracht worden ontplooid als tot nu toe niet was gezien. Deze verwachtingen zijn echter slechts ten deele vervuld. Neen, we willen niet onbillijk worden en niet over het hoofd zien de voor rechten die we ontvingen. Onze partij te't een groot aantal man- inen, kloeke Antirevolutionairen, die zich hun beginsel niet schamen en die niet al leen in de Kiesvereenigingen, maar ook in het publieke leven, in het organisatie- leven, in Raden en Staten hun plaats met eere vervullen en met kracht en talent voor de A.R. beginselen het pleit voeren. De tijd ligt nog niet zoo ver achter ons, dat de liberalen in.'hun enghartig heid en eenzijdigheid ia allea erast meen den dat de zaken verkeerd zouden loo pen, indien Provinciën en Gemeenten door Antirevolutionairen bestuurd zouden wor den. Maar de ervaring heeft ze wel van dien waan genezen. Tal van Antirevolu tionairen worden thans met eere ge noemd. We zjjn gewassen in dit land. Met dankbaarheid wil'en wij het erkennen. Maar toch voor voldaanheid is hier allerminst reden. Wie eens rondziet in de vergaderin gen van onze Kiesvereenigingen en eens Iet op het percentage jongeren en daa,r moe bedoelen we meer speciaal het 'thans opgroeiend geslacht, die zal' het ons toe stemmen. Als de jonge'ingisvereenigingen 6n pro pagandaclubs jaarlijks hunne nieuwe lich tingen afleverden, dan moeiten die jon geren een zeer belangrijk contingent vor men. En toch is dat niet het geval. Hoe dit verschijnsel te verklaren? Wij geven op deze vraag thans niet het antwoord. Alleen vestigen we er de aandacht op dat we hier te doen hebben met een z»er ernstig verschijnsel van ^genoegzaam be lang om er over na te denken en te trachten een bevredigend antwoord te vinden. Wanneer er onder de lezers zijn die hierover hun licht wi'len laten schijnen, dan zullen we daartoe gaarne gelegenheid geven. Onverdraagzame liberalen. De heer Roodhuijzen, de politieke hoofdredacteur van „Het Vaderland" is in de afgeloopen week gehuldigd in ver band met het bereiken van den 70-jari- gen leeftjjd. Door een der bladen werd daarbij de opmerking gemaakt, dat het verdwijnen van den jubilaris uit de Kamer een go- volg zou zijn van fle waarlijk liberale houding door hem hij de oplossing van het onderwijs-vraagstuk aangenomen. De juistheid van d»ze opmerking werd door den heer Roodhuijzen toegestemd. In een hsrinneringsartikel schreeft hij o.m. het volgende: „Mijn vertrek uit de Kamer hing nauw samen met. de onderwijskwestie. Vroeger was ik het met Kappeyne eens, dat de minderheden maar onderdrukt moesten worden. Maar hiervan bon ik door een Friesch boertje genazen. Ik hield een lezing in Friesland en liet nogal eenige eritiek hooren op Dr A. Kuyper. Toen kwam een boertje naar mjj toe en zeide: Ik verdien f7 per week; mijn buurman, die liberaal is, verdient ook f 7 per week. Waarom krijgt hg nu zjjn school voor de kinde ren gratis, en waarom moet ik f 12 betalen. Toentertijd was ik nog zoo brutaal om te antwoorden, dat wie met een extra-trein wil rijden ook maar extra moet betalen. Maar de woorden van dat boertje hebben mij toch niet met rust gelaten. En ten slotte heb ik dan voor de pacificatie gestemd." Hieruit bTjkt, dat het stelsel Kappeyne „dan moeten de minderheden maar on derdrukt" worden, jaren later zelfs nog door vooraanstaande politici gehuldigd De heer Roodhuyzen wijzigde zijn standpunt. Hij' liet zich tenslotte over tuigen. En dat eert hem. Maar het Kapneynsche standpunt, aan vankelijk door hem ingenomen, werd nog langi door zijne volge'ingen gehuldigd. Levendig herinneren we ons hoe de voorzitter van de liberale kiesvereeniging te Enkhuizen, waar de heer Roodhuizen een grooten invloed uitoefende, het ex tra-trein voorbeeld als het pas gaf aldus populariseerde: „als iemand iets extra's wil vreten, dan moet hjj! dat ook maar ëxtra betalen". En het is wel teekenend voor de op vatting van vele liberalen dat de rova'e houding van den heer Roodhuyzen bij de onderwijskwestie ingenomen, hem zjjn Ka merzetel kon kosten. i D8 ziekte van den Engeicohen Koning. De Engelsche Koning is nog zoo zwak dat de leden van zijn ge dn nog altijd enkel voor korten tijd bij' hem toegelaten worden en hem het spreken dan maat even vergund wordt. Zelfs het luis'eren naar de radio is hem voodoopig nog door do dokters verboden, omdat dit hem te veel zou inspannen. Het geneeskundig weekb'ad de Lancet spreekt de overtuiging uit da-t do Koning sneller in beterschap zal toenemen, zoo dra hy aan de Zuidkust is. Mislukte aanslag on den pauselijken Nuntius. Naar uit Madrid wordt gemeld, moet eon aanslag zijn -gepleegd op den Pause lijken nuntius aldaar. Een man loste 4 revolverschoten op den nuntius, die on gedeerd bleef. Zijn begeleider werd ech ter gewond. De dader, die trachtte te vluchten, werd in hechtenis genomen. De „B. Z. am Mittag" weet rtog ie melden, dat de Pauselijke nuntius te Ma drid, toen hij' Donderdagavond in een rijtuig een wandelrit maakte in de nabij heid der stad, door een jongeman over vallen werd, die vier schoten op hem loste. Het schijnt oen persoonhjke aange'eg^n- heid tusschen den nuntius en den da der te betreffen. Hevige koude In geheel Duitschland. Sinds Donderdagavond heerscht in ge heel Duitschland een strenge koude. De temperatuur is gedurende den nacht bij helderen hemel tot 28 graden onder nul in het Oosten gedaald. Oost-Opiper- Silezië en Silo :ië melden 28 graden vorst. In Koningsbergen bedroeg de tempera tuur 24 graden onder n'ul. Ta Munchen daalde de temperatuur tot 17, te Frank furt a. M. tot 11 graden onder het vries punt. Aken heeift daarentegen slechts é'n graad vorst en meldde gisterenmorgen zelfs drie graden warmte. Langs de Duitsch-Nederlahdsche grens is de temperatuur om het vriespunt. Men verwacht in Duitschland nog een langen duur van de vorstperiode.' Passagiersschip gestrand. Het passagiersschip „Garth Castle" is op weg van Hamburg naar Zuid-Afrika onder de kust van Suffolk gestrand. Er zjjn geen passagiers aan boord. Uit Londen zjjn sleepbooten gezonden om het schip weer vlot te maken. De „Garth Castle" is een schip van 7715 ton en was op weg van "Hamburg naar Londen. Het schip gaat alleen naar het Continent om lading in te nemen (vandaar, dat er geen passagiers aan boord waren) en was, na te Hamburg en te Rotterdam te zijn geweest, op den terugweg naar Londen om Donderdag a.s. naar Zuid- en Oost-Afrika te vertrekken. Belangrijke postdiefsial. De politie te Londen onderzoekt een gebeimzinnigen d'efstal van een postzak met aangeteekende stukken, inhoudende waardevoorwerpen, welke geschat wor den op 10.000 pond sterling en welke hoofdzakelijk uit juweclen best nden. De diefstal is Donderdagmorgen vroeg op het Londensche postkantoor Mount Plesant gepleegd. Brandkast vernield. Gisteren hebben te Bottrop inbrekers in een bijkantoor van de posterijen een brandkast, met een dynamietpatroon ver nield. Deze was juist zoo zwaar gela den, dat geen grootere schade kon wor den aangericht, Daar de directie echter onlangs heeft voorgeschreven, dat de bijkantoren hun gelden des nachts in het hoofdkantoor moeten bergen, -was de arbeid der in brekers nutteloos. Leger das Heils. Gisteren heeft de Hooge Raad van het Heilsleger weer vergaderd, maar thans in Londen, in het hoofdkwartier van het Leger. Er waren 61 afgevaardigden, on der wie comm. Katherino Boolh. Mevrouw Booth, was niet verschenen. De brief, dien generaal Booth op 14 Januari aan dm Hoog en Raad heeft gericht, zal Zater dag in een büvoegaa] van de „War Cry" worden gepuhlicee'd. Daarin wordt ge zegd. dat de stichter in zijn wijsheid heeft brs'oten. dat het Leger alt"d onder toezicht en bestuur van één persoon zou staan. Het had God behaagd, hem daarioe te verkiezen. Hp was niet voornemens, deze taak van heilig vertrouwen die hij voor Gods aangezicht plechtig bad aan vaard. op te geven. Hij achtte zich niet gerechtigd, die taak uit handen te geven, tenzii h.ii geloofde, dat hij er de verant woordelijkheid niet langer voor znu kun nen dragen. Hij had er zijn medisch» ad viseurs naar gevraagd en dezen hadden hem verzekerd, dat het maar een rruaest'e van -enkele maanden zou zijn of hij was geheel hersteld. Hij kan daarom zijn werk niet vri'wii'ig opgeven, zonder te falen in zijn plicht jegens den stichter van het Leger. In verband met de uitspraak van rech ter Eve heeft, naar de Britsche draad- looze dienst meldt,, de voorzitter van dm Hooigen Raad van het Leger des Heils opdracht gekregen een nieuw oordeel op te stellen over de geschiktheid van den genera- De voorritter heeft zich met den gener; in verbinding gesteld. De knoeierijen bij Loewenberg en Co. Naar de „Vossische Ztg." verneemt, heeft het onderpoek van den rechter van instructie naar de wisselvervalsching van de in staat van faillissement verkeerende hankfirma Loewenberg en Co, thans aan den dag gebracht, dat er door de firman ten dr Lew in en Rappaport valsche wis sel® in omloop zijn gebracht tot een bedrag van ongeveer 5 millioen mark. Terwijl de schade der Dudtsche banken betrekkelijk gering is, zal de schade voor de buitenlandsche, vooral do Panische, en Amsterdamsche banken 3ya 4 millioen bedragen. Let vooral op den naam Sanaplrin daar deze tablettea wettig beschermd zijn tegen namaak en vervalsching Prijs 25, 40 en 75 ct. Korte berichten. Gisternacht is in Noord- en midden- Bohemen opnieuw zware sneeuwval inge treden, waardoor ernstige verkeersstonn- gen zijn ontstaan. De treinen hebben deels groote vertragingen en bleven deels in de sneeuw stexen. In den nacht van 19 op 20 dezer is op de .Toodsche begraaf plaats te Glad- beek ergerlijke grafschennis gepleegd. De politie is er thans in geslaagd de da ders, twee 17 jarige jongens, op te spo ren en in te rekenen. Terwijl de Bormshulde te Antwerpen mag doorgaan, heeft de burgemeester van de Oost-Vlaamsche stad Aa'st, wair even eens een Bormshulde zou plaats hebben, deze verboden. Te Londen woedt de griep op het oogonblik zoo hevig onder het personeel van de autobussen, dat verscheidene er van uit den dienst zijn genomen. Men tracht in de ledige plaatsen zooveel mo gelijk met hulppersoneel te voorzien. Koning Boris van Bulgarije zal de volgende week een groote reis docr Euro pa maken, waarbij hij vergezeld zal zijn van den minister-president en den mi nister van buitenlandsche zaken. Omtrent het doel van de reis is geen officiöele mededee'ing verschenen. Te Sofia brengt men haar in verband met de plannen voor een huwe'ijk tusschen koning Boris en een Italiaansche prinses. De krijgsraad te Ciudad Real (Spanje) heeft twee kolonels en een ma joor, als aanstichters van de jongste po ging tot oproer, ter dood veroordeeld. Het lijkt, waarschijnlijk dat de vonnissen niet zullen worden uitgevoerd. Binnenland. Verbetering van de ontwatering van de Breede Watering bewesten Ierseke. Veiüghei lsmaatreg--len bij de s; oorwegen. De vlasindustrie in Zeou wsch-VI aand er en Buitenland. De toestand van d3n Engolschon koning. Een mislukte aanslag op den Pauselijk ken Nuntius te Madrid. Koude in Duitschland. Een schip gestrand. Uitgifte van 47a °/o Obligation a 991 a °/o In stukken van flOOO.— tot Woensdag 6 Febr. 1929 i Veiligheidsmaatregelen b'j de spoorweg overgangen. Als gevolg van het in Maart 1926 ge houden Veiligheids-congres werden des tijds eenige commissies benoemd voor de veiligheid van het verkeer. Een uit voerig rapport, bevattende een aantal conclusies, is thans verschenen. Wat de veiligheidsmaatregelen voor spoorwegovergangen be.r.ft, lezen wij daarin o.m. de volgende conclusies: Er dient gestreefd te worden naar het onafhankelijk van elkaar maken van de spoorwegen met de gewone wegen en de kruisingen te doen vervallen. Daartoe is het noodig, den gewonen weg of over, dan wel onder den spoorweg door te voeren. Het verdient aanbeveling, indien de weg onder den spoorweg wordt doorge voerd, in den weg geen bochten te ma ken, maar den weg rechtdoor te voeren. Is dit niet mogeljjk dan zal beoordeeld dienen te worden of de bochten voor en na het kunstwerk door signalen op den weg aan te brengen, moeten worden aan geduid. Ook bij kruisingen op gelijke hoogte zal het rechtdoor voeren van den weg in de meeste gevallen aanbeveling ver- dionen. De meest betrouwbare beveiliging is voor de kruisingen op geljjke hoogte te verkregen door afsluitboomen ter plaatse bediend. Afsluitingen op afstand bediend, staan wat de veiligheid betreft bij de ter plaatse bediende ten achter, doch zjjn toelaatbaar, wanneer tjjdig voor het sluiten der hoo rnen een geluid en een zichtbaar sein gegeven wordt. Overweging verdient in het midden op de afsluitboomen twee rood geverfde ban den aan te brengen, omdat dergelijke in het buitenland reeds aangebrachte ban den zeer opvallend en goed zichtbaar zijn, dan wel op de afsluitboomen een ronde rood geverfde schijf aan te brengen. Onafgesloten spoorwegovergangen zjjn in vele gevallen toelaatbaar. Aangedrongen wordt op het overal aan geven van de juiste plaats van een afge sloten overweg door het zoo de plaat selijke toestanden dit toelaten, steeds plaatsen op 25 M. daarvan van de waar schuwingskruizen. Er moet gestreefd worden naar het verkrijgen van één internationaal teeken, aangevende de onmiddellijke nabijheid van een onafgesloten spoorwegkruising. Het Andreaskruis verdient hiervoor aan beveling. Als voor-waarschuwingsteeken komt het in het rapport genoemde teeken in den vorm eencr V meer in aanmerking dan andere thans reeds aanwezige teekens. Normalisatie is gewenscht en het aan brengen van meer dan één onderling ver schillende teekens voor eenzelEden spoor wegovergang dient verboden te worden. Bij onafgesloten overwegen in locaal- spoorwegen moet het uilzicht voor den weggebruikor zoodanig zijn, dat deze op een afstand van 15 M. uit de as van het naastbijgelegen spoor over een af stand van 250 M. kan worden overzien. Aangedrongen wordt op het bepalen van de snelheid, waarmede een spoor weg vanaf de merkpalen of waarschu-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1