NK No. 104 Vrijdag 1 Februari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland UIKSE& Cos BANK-GOES EERSTE BLAD. 259. 000, NZA eve iuis, d k a st. slaar sknecht, jcht, of een itbode. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. GEMEENTE DEVENTER. Uit de Provincie. alle ssie voor ïgenoemd it, om te t examen, ri van het ordt afge- ir moeten nmlssle N, Voorz. :is. n Dag. dag. het ldeling. f 1.10. Voor- huur LKEBEEKE abbendijke. ven Jaren; 4 Hectare tm. 97 R.) Irie jaren: oot 1 Hec- em. 239 R.) arde, voor ihoek te ire 71 Are l) A eet na de I te leveren 1929, des ntore van E te Krul- nlichtingen koop i >ond door :ht vóór of dhr. JAN apolder. EIJBOER, Pendule ikerke. HENDE- ketbakkerij. irsknecht 18 jaar, in- l. bakkerij. de Hof- A. C. v. nrustpolder ij AT 99a, Veere. enwoordige ES, Rotter- ielburg. •k D irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiin: regels f1.20, elke regel meer 30 «I Bij abonnement belangrijke korting. Het etelse! der wanhoop. In verband met wat wij dezer dagen opmerkten omtrent de gevolgen van het z.g. staatspensioen lees: staatsarmen zorg laten wij hier nog een en ander volgen omtrent de ervaringen in andere landen met dit stelsel opgedaan. In zijn indertijd uitgebracht rapport over de Engelsche wet, schreef Mr V. H. Rut gers o.m.: „Dat pensioenen door particulieren be taald, in verschillende gevallen na het invoeren der pensioenwet zijn ingetrokken of verminderd, staat vast. Dat werd mjj meermalen bevestigd als een algemeen bekend feit; ik hoorde van een Londen- sche gasfabriek' en van de spoorwegmaat schappijen, die de pensioenen tot 8 sh. verminderden, gevallen, die volstrekt niet als uitzondering worden voorgesteld." „Dat ondernemers pensioenen, die tusschen 8 en 10 sh. beloopen tot 8 ah. terugbrengen, is volkomen begrijpelijk. Dit strekt ook niet om de gepensionneerden in minder gunstigen toestand te brengen, immers het staatspensioen bljjLt evenveel beneden 6 sh., als het particuliere 8 sh. te boven gaat." Later deelde de heer Rutgers in de Tweede Kamer hieromtrent nog het vol gende mede: „Van de zijde der vakvereenigingeh die een pensioen verzekerden, wordt ge klaagd, dat, wanneer een man van een vakvereeniging een pensioen had van 10 sh., de staat hem voor die voorzorg die hij getroffen had, strafte door hem 2 sh. minder pensioen te geven en van de zijde van de Friendly Societies is die klacht nog veel1 duidelijker gehoord. Het wordt niet alleen hard geacht, dat degeen die zelf gespaard heeft nu minder pen sioen krijgt, maar ook in strijd met d e eischen van een beleidvolle, velksopvoedende politiek. „Gjj stelt een boete op spaarzaam- h e i d", zoo wordt der Regeering verwe ten. In Denemarken werden soortgelijke klachten gehoord. Niet alleen de eigen zorg wordt op deze wijze verlamd aldus een over Denemarken uitgebracht rapport, maar ook da zorg door verwanten. „Verwanten hebben er geen belang moer bij, het inkomen van een adspirant pensioengerechtigde boven een zekere grens op te voeren, wast daardoor ver minderen zjj de pensioen-aanspraak en steunen zij in werkelijkheid niet hun ver- wanton, maar de staatskas." Het staatspensioen is duls niet alleao uiterst kostbaar, maar het werkt ook in hooge mate onbillijk, het bevordert de zorgeloosheid en het is in strjjd met een beleidvolle, volksopvoedende politiek. Niet ten onrechte werd het indertijd in de Tweede Kamer aangediend als: het stelsel' der wanhoop. V Moreel en economisch geoordeeld. Bij het ten vorigen jare in de Tweede Kamer gevoerde debat over de motie- Sannes, werd door den heer Snoeck Hen- kemans de tegenstelling tusschen het stel- t>el van sociale verzekering en dat van etaatspensionneering aldus aangegeven: „Moreel en economisch zal het staats pensioen een volk verzwakken en zal so ciale verzekering een volk sterker mar ken." Een stelling die als volgt verduidelijkt werd: „Ten eerste blijkt deze tegenstelling klaar en duidelijk omdat het spaarsysteem der sociale verzekering' rijkdommen, ka pitalen vormt, reeds gebezigd en in de toekomst nog te bezigen voor allerlei uitnemende doeleinden, woningvoorzie ning, ziekenhuisbouw, schoolinrichting, enz., van welke kapitalen alleen de rente voor do sociale verzekering wordt gebruikt. Do sociale verzekering dwingt den bur ger een deel van zijn inkomsten te be sparen en legt deze gezamenlijke reserven in gemeenschappelijk kapitaalbezit op. Het staatspensioen, daarentegen is een aanmoediging voor den burgee al zjj» in komsten te verteren. Komt da ouderdom, komt de invaliditeit, dan staat de open bare kaa open. Het gaat dan uit da Staatskas en ook deze uitkeering wordt weder geheei verteerd. Het volk als ge heel wordt armer." Hongersnood in China. Kinderen worden verkocht. Ondanks de aanzienlijke hulpactie, wel ke door het buitenland werd op touw ge zet, om den nood in Shansi te lenigen heerscht er in dit uitgestrekte millioenen- land een schrikkelijk leed. In deze provincie zijn 12 millioen men- schen geheel ondervoed, ze leven van boomschors en gekookt gras en met milli- oenen trekken ze bedelend door het arme land. Met deze hongercatastrophe gaat ge paard een mensch-onwaardige handel in kinderen. Vele families verkoopen hun kinderen aan vreemdelingen, om zich al dus in het leven te houden. Sinds 1878 werd het land nimmer door zulk een vreeselijken hongersnood geteis terd. Toen stierven er 8 millioen van den honger. Volgens vertrouwbare inlichtingen moet deze hongercatastrophe een nog gruwzamer einde beschoren zijn, indien niet spoedig grootere hulp opdaagt. Een missionaris schrijft: De tegenwoordige toestand in Shansi is ontzettend. Het ergste zijn er de kinderen aan toe. De ouders trachten zich zooveel mogelijk van hun kinderen te ontdoen. Wanneer we de verzorging van hen op ons konden neinen, zouden we aanstonds 12 groote weeshuizen kunnen bevolken. Een ieder ia slechts bedacht op zijn eigen be houd. En de toestand wordt steeds ellen diger. Na den opstand In Spanje. Volgens bericht uit Hendaye zou in Bil bao, Granada en Cordova een beweging zijn ontstaan voor een algemeene staking Uit Ciudad Real wordt gemeld, dat het proces tegen de gemuit hebbende artille risten verscheiden dagen zal duren, daar de krijgsraad 40 officieren en 200 soldaten benevens eenige burgers moot hooren. Gerstvergiftiging In de Ver. Staten. Naar de Associated Press uit Washing ton meldt, heeft president Goolidge het congres verzocht een buitengewoon crediet van 38.280 dollar toe te staan voor een we tenschappelijk onderzoek naar den aard van de plantenziekte, die in 1928 de gerst heeft vergiftigd. De president deelt mee dat bij het ministerie van landbouw de laatste maanden tal van berichten zijn ingekomen, dat varkens weigeren de gerst van den oogst 1928 te eten. Trotskl niet verbannen? Naar Wolff uit Moskou meldt, zijn de daar in omloop zijnde geruchten over een verbanning van Trotski noch van officieele zijde, noch door de bladen tot dusver be vestigd. De Sowj et-Russische bladen schijnen niet precies te weten wat er eigenlijk met Trotski aan de hand is. Geruchten doen nog steeds hardnekkig te Moskou de ron de, dat hij zal worden verbannen; beweerd wordt echter ook, dat hij naar Turkije zou zijn vertrokken, wat hetzelfde als een ver banning zou beteekenen. De laatste dagen zijn weder tal van aanhangers van Trotski, zoowel leden als niet-leden der communis tische partij in hechtenis genomen. Zware sneeuwval in den Harz. De zware sneeuwval der laatste dagen in den Harz heeft weer sterke verkeers- storingen ten gevolge gehad. Op sommige punten bereikt de sneeuw een manshoogte, zoodat een auto letterlijk in de sneeuw wegzonk. Op den landweg tusschen Schlanstedt en Dingelstedt zijn zoowel postauto's als particuliere wagens in de sneeuw blijven steken. Ook in het Ooste lijk gedeelte van den Harz veroorzaakt de sneeuw groote hindernissen. De crisis In het Leger des Heils. In de kringen van het Leger des Heils verluidt, dat de eerstvolgende stap welke in de kwestie van het leiderschap zal ge daan worden, mét het oog op de door den rechter genomen beslissing, de bepaling van een datum zal zijn, waarop de Hooge Raad bereid zal zijn generaal Booth's ver tegenwoordiger te ontvangen. De leden van den Hoogen Raad geven als hun meening te kennen, dat des Raada positie door de beslissing Yan den rechter tentarkt ia» 4uc mm issr bat kssrea tu een vertegenwoordiger van generaal Booth gezuiverd zou worden van eiken schijn van onrechtmatige handeling. Nadat men aldus een volmaakt onschul dige fout had hersteld, zou men vrij zijn om weder over het besluit een beslissing te nemen en, zoodra dit aangenomen is, over te gaan tot het kiezen van een nieuwen generaal. Een bank-kraoh. De bankzaak Joseph Rothenberg Co Unter den Linden te Berlijn, die verleden jaar was opgericht, is plotseling geliqui deerd. Het geheels personeel is ontslagen en de eenige vennoot der firma is spoor loos verdwenen. De firma Rothenberg, een filiaal van een Amerikaansche bank, was er in geslaagd het vertrouwen van het publiek te winnen en heeft dit ver trouwen misbruikt om haar cliënten met geheel waaidelooze aandeelen en obli gaties op te knappen. De schade wordt op meer dan een millioen mark geschat. De Centrale Bond van Duitsche banken had reeds enkele maanden geleden het publiek tegen de firma Rothenberg ge waarschuwd. Geweldige brand te Korinthe. Te Korinthe heeft een geweldige brand gewoed. De brand is uitgebroken in de op slagplaatsen van hout, die in het midden van de stad zijn gelegen. Dit hout was be stemd voor herstel van het stadsgedeelte, dat door de aardbeving het ergst was ver woest. Een geweldige storm die gedurende den brand woedde, droeg er toe bij dat het vuur zich met verbazingwekkende snelheid over de geheele stad verspreidde. De geheele stad met al haar houten ba rakken, houten huizen en tenten, waar dakloozen na de aardbeving waren onder gebracht, is afgebrand. Het reddingswerk, dat de bevolking beproefde, bleef door den hevigen wind en door gebrek aan blusch- materiaal tevergeefs. Den volgenden och tend woedde de brand nog voort. De tele fonische verbindingen met Athene en Ko rinthe waren verbroken. De inwoners uit de omliggende plaatsen die in auto's te hulp snelden, kwamen te laat en vonden alle huizen en het laatste have en goed van de slachtoffers van de aardbeving ver brand. De schade is ontzaglijk groot. Een armlastige prins. Tijdens het transport naar het stedelijke ziekenhuis te Berlijn is gisteren de te Ber lijn zwervende, daklooze en armlastige prins Alexander von Hohenlohe-Schrin- gen plotseling overleden. Hij had sedert ongeveer vijf maanden een onderkomen gevonden bij een restaurateur. De Berl. Ztg. a. M. herinnert er aan, dat de prins, die 1871 geboren is als een zoon van prins Felix Hohenlohe en een prinses von Ha- nau, reeds sedert jaren van den adelstand vervallen was. In 1923 werd de overledene betrokken bij een oplichtingszaak en van Weenen uit vervolgd en later, ondanks een vrijsprekend vonnis, uit Oostenrijk gezet. In 1925 werd hij, volgens het blad, bij een politie-razzia te Boedapest, in volkomen behoeftige omstandigheden opgepakt, zoo als later, onder dergelijke omstandigheden te Frankfort a. d. Main. Een nieuw paleis voor den rijkspresfdent. Het in de Berlijnsche Tiergarten gelegen slot Bellevue zal geheel worden verbouwd en tot paleis voor den Duitschen president worden ingericht. De kosten van de ver bouwing worden op 500.000 mark geschat Er was een tijdlang sprake van, dat het slot zou worden ingericht tot hotel voor de parlementsleden uit de provincie, maar dit plan heeft men opgegeven. Korte berichten. Hoewel in hot gebied van Warschau Krakau en Kattowitz het verkeer weer normaal loopt, worden vut het overige deel des land's nog ernstige storingen gemeld. Er moesten reeds 127.000 arbei ders met het vrijmaken van de sporen worden belast. De schade, met inbegrip van het ruimersloon, beloopt reeds onge veer 17 millioen zloty. De Servische regeering is voor nemens krachtige maatregelen tegen het alcoholmisbruik te nemen, niet door een verbod, doch door strenge bestraffing van de openbare dronkenschap. Staatsambte naren, die op openbare dronkenschap be trapt worden, zullen extra-zwaar gestraft worden Het aantal dooden in Engeland ten geretg* tu de griep is ia de afgeleepea week aanzienlijk toegenomen; het is voor Londen en de groote steden van Engeland en Wales gestegen van 179 in de week, eindigende 19 Jan. tot 321 in de week eindigende 26 Jan. Voor Londen alleen is het aantal dooden meer dan verdubbeld: het steeg van 77 tot 158. Marschalk Foch is weer ingestort. De doctoren verklaren, dat er een bloed uitstorting in de longen heeft plaats ge had. De patiënt heeft zich weer te bed moeten begeven. Te Deb.ain stortte bij het gieten van staal een gebouw in, waardoor verschei dene arbeiders bedolven werden. Drie wer den er gedood en verschillenden gewond. Boven Buenos-Aires heeft een cy cloon gewoed. Een auto werd door den wind in de rivier geworpen. Verscheidene personen werden door den bliksem gedood. De telegrafische verbindingen zijn verbro ken. Terwijl de thermometer gistermorgen te Berlijn 2 gr. koude aanwees, zonk de temperatuur 's middags zoover, dat de thermometer om 2 uur reeds 5 gr. onder nul aar-Tees. Regeling Armbestuur. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de wet van 27 April 1912 tot regeling van het armbestuur. Het be oogt eene herziening met behoud van de grondslagen der wet en omvat der halve eene herziening van technischen aard. Zoo wordt bepaald dat indien de sta tuten of de stichtingsbrief niet vermelden, op welke wijze verandering kan worden gebracht in het beheer van eene instelling van weldadigheid, zoodanige verandering niet kan plaats hebben dan onder goed keuring van Ged. Staten. De overige artikelen betreffen o.m. de contróle, de belegging van kasgeld en de samenstelling en werking van de Ar menraden. Het instituut van 't dagelijkseh bestuur van den Armenraad heeft niet voldaan; op den gang van zaken bleek het be lemmerend te werken, eenerzijds omdat een afzonderlijke taak voor het volle*- dig bestuur, naast die van het dage lijkseh bestuur, niet wel te vinden is, anderzijds, omdat de leden van het vrij talrijk bestuur genoodzaakt zijn dezelfde onderwerpen tweemaal op vrijwel gelijke wijze te behandelen: eerst in het bestuur en later in den armenraad. Alle bepalingen in de wet omtrent de benoeming en den arbeid van het dage- lijksch bestuur zullen vervallen. De be sturen zullen een zoodanig aantal leden moeien tellen, dat het mogelijk zal zijn de verschillende soorten van armenverzor ging, richtingen en stroomingen in bet bestuur te vertegenwoordigen en daar bij toch een vlugge afdoening der za ken voldoende te verzekeren. Het hoofdstuk „van het verhaal" heeft in verschillende opzichten voldaan. Toch zijn in de practijk verschillende leemten aan den dag getreden. Zooi wordt het als een bezwaar gevoeld, dat het verhaal alleen kan worden toegepast voor reeds verleende ondersteuning, niet ook voor nog te maken kosten. Ook worden bij de executie volgens art. 65 moeilijkhe den ondervonden, indien de onderhouds plichtige van werkgever wisselt. Niet juist is ook, dat da wijze van verhaal van art. 65 slechts geldt ten aanzien van den onderhoudsplichtige en niet bij ver haal op den ondersteunde zelf. Een an dera onbevredigende toestand is, dat het Rijk, hetwelk zich de ondersteuning van behoeftige Nederlanders in het buiten land heeft aangetrokken, van het bijzon dere verhaalsrecht is verstoken. Naast voorzieningen op deze en andere pun ten beoogt het ontwerp enkele twistvra gen, waartoe de wet aanleiding heeft ge- geren, op te lossen. Daar bovendien het geldende hoofdstuk, wat den vorm be treft, weinig overzichtelijk is en niet door systematiscnen opzet uitmunt, is er thans de voorkeur aan gegeven, het hoofdstuk van het verhaal opnieuw vast te stellen. Voor zooveel zij voldeden, zijn de be- inselen van het geldende hoofdstuk daar- iij gehandhaafd. Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Naar De Crt." verneemt wordt de stel lige r-, irMfaitfrg gekeestee^ iat ie veer- 4 Binnenland. Mededeelingen omtrent de Zuiderzeewer ken. Nadere regeling van het Armbestuur. Knoeierijen bij den Burgl. Stand te Lich tenvoorde. Beetwortelsuikerfabriek „Dinteloord". Breede Watering bewesten Ierseke. Buitenland. Hevige hongrsnood in China. De crisis in het Leger des Heils. Een geweldige brand te Korinthe. Uitgifte van 47» °/o Obligatiën a 99"» °/o In stukken van flOOO.— tot Woensdag 6 Febr. 1929 zitter der Tweede Kamer jhr mr Ruys de Beerenbrouck, die na zijn ziekte naar buiten ging en nog steeds buiten Den Haag vertoeft, weer deze maand, wan neer de Kamer na het recès bijeenkomt hoogstwaarschijnlijk is dit 12 Fe bruari jiet voorzitterschap op zich zal nemen. Een droge Januari-maand. De filiaal-inrichting van het Kon. Ned. Meteor. Instituut meldt ons: Sinds in 1910 de regenwaarnemingen in den Hortus Botanicus zijn begonnen, is nimmer zoo weinig neerslag afgetapt als in de afgeloopen maand, toon slechts 24 m.M. werd bereikt. Bijzonder droog was ook Januari 1917 met 27 m.M.; de natste Januari was die van 1921 met 112, het gemiddelde bedraagt 62 m.M. Telefoonverkeer met Polen. Bij gunstigen uitslag van de binnen enkele weken te houden proefgesprekken, jnag opening van het telefoonverkeer Ne derlandPolen worden verwacht. In verband met het gering aantal ge leidingen tusschen Berlijn en Warschau zal de dienst echter voorloopig beperkt moeten worden tusschen Amsterdam of Rotterdam eenerzijds en Warschau an derzijds. i Knoeierijen bij den Burger leken Stand. Bij de behandeling van de gemeente- begrooting van Lichtenvoorde maakten verschillende loden bezwaar tegen de ver hooging van het salaris van aen burge meester en den secretaris, als gevolg van een door Ged. Staten vastgestelde ver hoogde salarisschaal, omdat het zielen tal tot 7G0D was gestegen. Aan dit bevolkingscijfer twijfelden ver schillende leden en besloten werd een onderzoek in te stellen of werkelijk het zielental van 7,100 was bereikt. Het inge stelde onderzoek heeft volgons het rap port aangetoond, dat het bevolkingsregis ter niet in orde is en dat aan de 7000 inwoners, waarop het verhoogde salaris was gebaseerd, 32 ontbreken. Bij de behandeling van dit rapport is do handelwijze van een der secretarie ambtenaren zeer afgekeurd en op zijn ontslag aangedrongen. Een beslissing aan gaande het rapport is verdaagd. Oplichting door een pseu- do-aannemer. Een caféhouder teZou- telande kreeg een dezer dagen een be zoek van iemand, die zeide, aannemer te zijn van voor het Rijk te leggen beton nen .brjtggen voor de waterleiding op het eiland Walcheren. Ten behoeve van dien bouw lag reeds een schip met 250 kub. M- zand en grint in hel kanaal te Middelburg welk zand naar Zoutelande zou worden vervoerd, zoo beweerde de aannemer. Hij vroeg daarop of de caféhouder een viertal personen, die bij den bruggenbouw zouden worden te werk gesteld, kon plaatsen voor kost en inwoning tot onge veer half Juni a-& De caféhouder had daar wel ooren naar en men trof daartoe een accoord, waarna de aannemer den caféhouder eenig geld vroeg, voorgeven de, nog meer zaken te moeten doen, bb getift caiigeU, bjj nok t» hebben, Iutf *1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1