No. 103 Donderdag 31 Januari 1920 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Go's BANK - GOES Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Buitenland. tevreden winkeliers In de rapporten van onze verkoopers staat dikwijls vermeld :„King pepermunt is een succes voor koopers en verkoopers." Dit geeft inderdaad de werkelijke toestand weer. PEPERMUNT wordt door de winkeliers mei genoegen verkocht, w de tevredenheid hun ne klanten straalt terug op henzelven. Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.- Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentifin: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. Minder geestdriftig. In de op 31 Maart 1928 gehouden al gemeens vergadering van den Vrijheids bond, heeft de nieuwe leider, Mr D. Fock, den aanwezigen een hart onder den riem gestoken, door zrjne profetieën omtrent de toekomst van het Liberalisme. Hij had in verschillende deelen van het land groote geestdrift waargenomen; hg had gezien, hoe er overal groote werk lust was en werkkracht om de positie van de liberale Staatspartij te versterken, en daarom meende hij van een groote toe komst te mogen gewagen. Nadien hebben ook mindere goden zich in gelijken geest uitgesproken. Het schijnt echter, dat de heer Fock, thans, 10 maanden later, heel wat minder geestdriftig gestemd is. Schreef onlangs het Handelsblad, dat er gebrek aan geloof is in de moge lijkheid van de verbreiding en toep'assimg der liberale gedachte en voegde het V a der land daaraan toe, dat het groote élan van de liberalen in den lande er nog niet is, het heeft allen schijn, dat Mr Fock zelf ook begint te twijfelen. In een onderhoud dat de heer D. Hang met hem had, vroeg deze o.m.: „U ziet toch nog perspectief in het liberale beginsel?" En het antwoord luidde: „Stellig. In latere jaren hebben we door allerlei omstandigheden de stemmen ver loren van tal van kiezers*, die eigenlijk bij ons behooren. Maar in den laatsten tijd meen ik een zekere neiging te zien om "bij onsterug te komen. Ik durf echter niets te voorspellen." Dat is heel wat voorzichtiger uitge drukt dan in Maart 1928. De toekomst schijnt voor het liberalis me toch niet zóó hoopvol te zijn als Mr Fock het vorig jaar meende te mogen profeteeren. V Geen parlementair Kabinet, Op de vraag van den heer Hans of Mr Fock een parlementair Kabinet als het re sultaat der verkiezingen verwacht, ant woordde de leider van den Vrijheidsbond: „Ik kan bet mij in de gegeven omstan digheden haast niet voorstellen. Veel aan nemelijker lijkt het mij, dat de extra-par lementaire periode zal voortduren, mis schien wel onder hetzelfde of een gewij zigd Kabinet. Al zou ik herstel van den normalen toestand wel beter vinden. Het parlementarisme is nog altijd onze beste regeeringsvorm; iets beters zie ik op bet oogenblik niet, al blijft het jammer, dat het bestaande kiessysteem de belangstel ling der kiezers en de voeling tusschen hen en de gekozenen sterk heeft doen ver minderen". In deze opvatting staat de heer Fock niet alleen. De politieke vooruitzichten zijn nog ver van gunstig. Op een linksche meerderheid in dien zin, dat de linksche partijen zouden samen werken tot de vorming van een Kabinet, bestaat niet de minste kans. Een Roomsch-Rood Kabinet schijnt vooralsnog ook ondenkbaar. En al behoeven we de hoop op herstel der samenwerking van de recbtsche par tijen nog volstrekt niet op te geven zeer terecht maakt de „Nederlander" van gis teravond onderscheid tusschen coalitie en samenwerking het is toch ook volstrekt nog niet zeker, dat het gelukken zal het te kwader ure verbroken contact te her stellen. Het zou ongetwijfeld te betreuren zijn indien de voorspelling van Mr Fock juist bleek te zijn. Maar op onze actie en dat worde niet uit het oog verloren behoeft dit niet den minsten invloed te hebben. Onder alle omstandigheden is het ge- wenscht dat er in de Kamer is een sterke Antirevolutionaire fractie, om daar in 's lands belang, hetzij dan onder een par lementair hetzij onder een extra-parle mentair Kabinet of wat dan ook, de Anti revolutionaire beginselen -te verdedigen en de verdere doorwerking van de revolutio naire beginselen in wetgeving en bestuur, zooveel mogelijk te verhinderen. Groote brand bij Tietz te Berlijn. De brandweer staat machte- t e 1 o o s. In het Noorden van Berlijn is gister avond weer een groote brand uitgebroken en wel in het bekende warenhuis Tietz in de Ghausseestrasse. De brandweer kon weinig uitrichten Het gebeele gebouw, dat vier verdiepingen hoog is, vormt een groote vlammenzee. De vlammen laaien 10 a 15 meter boven het dak uit. De brand woedt op alle verdiepingen en de brandweer is niet in staat het gebouw binnen te dringen of zelfs brandladders op te stellen. Daar alle blusschingswerk vruchteloos is, beperkt de brandweer er zich toe de be lendende huizen te beschermen, die voor- loopig ontruimd zijn. Zoover men nagaan kan is de brand te gen 8 uur beneden ontstaan. Verschillende bedienden, die daar tegen dezen tijd aan het werk waren zagen plotseling dat aan het plafond de electrische leiding, stoffen en papier in brand stonden. Het vuur breidde zich dan zoo snel uit, dat de be dienden de vlucht moesten nemen. Giste ren waren aan bet gebouw reusachtige lichtreclames voor de „Witte Week" aan gebracht, die voor het eerst beproefd wer den. Daardoor is waarschijnlijk het licht- net overbelast, hetgeen kortsluiting ver oorzaakte. Dyphtheritis In het Rijnland. Nadat reeds eenige weken geleden in het naburige Leichlingen in zoo hevige mate dyphtheritis was opgetreden, dat de plaat selijke scholen moesten worden gesloten, is thans ook aldaar de ziekte epidemisch op getreden. Tot dusverre zijn ongeveer 30 gevallen aangegeven, waarvan drie den dood ten gevolge hadden. In hoofdzaak werden de scholen door de ziekte getrof fen. Het gemeentebestuur heeft bepaald, dat alle kinderen zullen worden ingeënt. Mussolini en de Paus, De Romeinsche correspondent van het „Journal de Genève deelt bijzonderheden mede over de voorloopige overeenkomst die 6 December van het vorig jaar tus schen het Vaticaan en den Italiaanschen staat is tot stand gekomen. De onder handelingen hierover hebben anderhalf jaar geduurd. De voornaamste bepalingen zijn: 1. Het Vaticaan krijgt eigen grondge bied, bestaande uit het pauselijk paleis te Rome (het eigenlijke1 Vaticaan), de villa Doria Pamphelia, villa'Gabneli, het station St. Piefer en een groot deel van een tuin; 2. het ontvangt als schadevergoeding voor de in 1870 onteigende gebieden 1 milliard lire; 3. de militaire dienstplicht van hen, die op pauselijk grondgebied vertoeven, zal in een bijzondere overeenkomst wor den geregeld; 4. het bij het Vaticaan geaccrediteerde diplomatieke korps zal naav het pause lijk grondgebied overgaan; 5. de betrekkingen tusschen het Vati caan en den staat zullen opnieuw wor den aangeknoopt door een bezoek van den Italiaanschen koning aan den paus. Daarop zal de paus een mis in de hoofd kerk van het Lateraan celibreeren en vervolgens een contra-bezoek by den ko ning afleggen. Het spoorwegongeluk in Beleren. De machinist van den D-trein, welke op den goederentrein van de lijn Hattling- Regensburg bij Sünching is geloopen, is verhoord. De machinist is eeD zeer be trouwbaar man. Volgens zijn zeggen kon hij door den dichten mist de signalen niet zien. Eerst toen het spoorwegpersoneel den trein met roode lampen tegemoet ijlde, werd hij op het naderende gevaar opmerkzaam ge maakt; hij remde dan ook terstond. Onge lukkigerwijze was de D-trein. slechts 50 meter van den stilstaanden goederentrein verwijderd, zoodat de botsing niet meer te voorkomen was. Later wordt gemeld: De machinist is in hechtenis genomen op bevel van den officier van justitie te Regensburg. Het geschil In het Leger des Heils. Generaal Booth heeft van den rechter te Londen een uitspraak gekregen, waarbij de Hooge Raad van het Leger des Heils wordt gelast zich te onthouden van uilvoe ring van het besluit waarbij hij ongeschikt is verklaard. De rechter zei, dat Generaal Booth gelegenheid moest krijgen om door den Raad over de quaestie van zijn ge schiktheid gehoord te worden. De raad zal nu generaal Booth verzoe ken alsnog te verschijnen. Daar de recht bank den raad niet het recht ontzegde om Booth te ontslaan, zal deze nu een motie opstellen, waarin Booth onbekwaam wordt verklaard om zijn functie verder uit te oefenen. Booth zal dus binnenkort worden afgezet. De tunnel onder het Kanaal. Talrijke parlementsleden waren gister avond verschenen op een vergadering in het Lagerhuis, om het plan te bespreken van den aanleg van een tunnel onder het Kanaal. Men opperde er de vorming van verscheiden commissies om de verschil lende zijden van het ontwerp te bestudee- ren. Eenige vragen beantwoordend, zeide baron d'Erlanger, één der oudste voor standers van .het plan, dat de tunnel 30 millioen pond sterling zou kosten tusschen de Engelsche en de Fransche kust, waar van 5 millioen voor den droogmakings tunnel, die in 2% jaar klaar zou zijn en 25 millioen voor de twee tunnels met enkel spoor, die binnen 4 jaar gereed zouden zijn. De lengte der tunnels zou 24 mijl zijn. Trolski zal uit Rusland verbannen worden. Naar uit Moskou gemeld wordt is het ■lot van Trotski nog niet met zekerheid be paald. Van welingelichte zijde wordt ech ter medegedeeld, dat het bureau der Com munistische Partij' Trotski heeft voorge steld, de Sowj et-Unie te verlaten en zich ergens in het buitenland te vestigen. Trotski heeft daarin toegestemd, maar moet nog beslissen, naar welk land hij' zich zal begeven. Intusschen zou de Sowjet- regeering stappen hebben gedaan om zich op de hoogte te stellen, welk land bereid is, om Trotski onderdak te verleenen. Het plan, volgens hetwelk Trotski naar Tur kije zou gaan, is door hem zelf afgewezen Hij zou zelf voornemens zijn, naar Europa te gaan, maar het is zeer de vraag of de Engelsche, Fransche of Italiaansche re geering hem het verblijf in baar land zou toestaan. Wat het levensonderhoud van Trotski betreft, zou de communistische partij alle desbetreffende verplichtingen op zich ne men en hem hebben toegestaan zijn vrouw en twee kinderen mee te nemen, onder de voorwaarde, dat dezen niet naar Rusland zullen terugkeeren. De communistische partij verklaart, dat de inmenging van Trotski in den politieken strijd haar tot de zen stap heeft gedwongen. Zijn uitwijzing is noodzakelijk voor de eenheid van de Sowjet-Unie. Het „Gazette tlu frano"-schandaal. De „Liberté" maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk het voornemen zou hebben bestaan, om de voornaamste beschuldigden in het financieele schan daal van de „Gazette du Franc" op vrije voeten te stellen, n.l. mevr. Hanau, Bloch, Audibert en anderen. Voorts maakt het blad nog melding van een gerucht, volgens hetwelk! men geweigerd zou hebben, den 70 jarigen be schuldigde de Courville in vrijheid te stel len in de hoop, dat een getuige, die onder omstandigheden hinderlijk zou kun nen worden, wellicht door den dood zou verdwijnen. De toestand van de Courville moet inderdaad zeer ernstig zijn, tengevolge van zijh ziekte en de ontberingen in de gevangenis. De Courville zou in het bezit van gegevens zijin, die bewijzen, dat hooge politieke personen bij1 het schan daal betrokken zouden zijh. De onderdrukking van den opstand in Spanje. In een officieuze nota aan de pers wordt gezegd, dat de opstandelingen, ingevolge de aankondiging van de komst van regee- ringstroepen, niet bij hun houding hebben volhard. Generaal Orgaz zou te Giadad Real zijn aangekomen om er het bevel op zich te nemen en een bijzondere rechter zal belast worden met een onderzoek naar het gebeurde. In de nota wordt nog gezegd, dat de oproerige beweging het werk is van eerzuchtigen, die daarmede bij alle vader landers in het geheele rijk protesten heb ben uitgelokt. fX, Generaal Orgaz is om 5 uur 's ochtends te Ciudad Real aangekomen en aanvaard de dadelijk het bevel over de stad. Hij be gaf zich naar de kazerne, waar alle offi cieren van het opstandige regiment opge sloten zijn. De toestanden werden weer normaal Ook de verbinding met de buitenwereld werd dadelijk hersteld. Volgens de laatste berichten uit Madrid zijn thans alle artillerieofficieren, die ge muit hadden, gearresteerd. De regeering liet door vliegtuigen biljetten afwerpen, waarin de muiters aangemaand werden om zich over te geven, aangezien anders tot beschieting zou worden overgegaan. De regeering verklaarde, da zij sedert geruimen tijd op de hoogte van de voor bereidingen van den opstand was. De aan stichters zijn haar bekend en de regeering zal er voor zorgen, dat bet land van dezen druk wordt bevrijd. De krijgsraad zou zoo spoedig mogelijk bijeenkomen om de schuldigen te von nissen. Over de verdere maatregelen zal de re geering nog beraadslagen. Men neemt aan, dat Primo de Rivera thans tegen het ge heele corps der artillerieofficieren zal op treden. De Volkenbond en de Naardensche opiumfabriek. De opiumcommissie van den Volkenbond heeft na harden strijd met 6 tegen 4 stem men besloten in haar rapport aan den Vol kenbondsraad uitdrukkelijk de chemische fabriek Naarden en drie fabrieken van verdoovende middelen in Duitschland, Frankrijk en Zwitserland, te vermelden als ondernemingen, waardoor een belang rijke hoeveelheid verdoovende middelen haar weg in den ongeoorloofden handel heeft weten te vinden. Het besluit werd genomen door China, Engeland, Britsch-Indië, Italië, Nederland en Servië. Tegen stemden Duitschland, Frankrijk, Zwitserland en Japan, terwijl Portugal en Siam niet meestemden. Samenzwering tegen Woldemaras. Te Kowno is een militaire samenzwe ring tegen Woldemaras ontdekt. De ex- chef van den generalen staf Plechawits- joes is in zijn woning in arrest gesteld, 18 hooggeplaatste officieren zijn in hechtenis genomen. Korte berichten. Gisteren werd het draadloos telefoni sche verkeer tusschen Parijs en Buenos Binnenland. Gemeenteraad van Goes. Nieuwjaarsrede van den burgemeester. Het suikerbieten-vraagstuk. Een vergade ring te Bergen op Zoom. Een notariskantoor te Leeuwarden staakt zijn betalingen. Buitenland. De Volkenbond en de Naardensche opium- fabrieR Groote brand te Berlijn. Na den mislukten opstand in Spanje. Het geschil in het Leger des Heils. Zal Trotzky verbannen worden? Aires geopend. Minister Briand voerde bel eerste gesprek, van zijh kamer uit, met den Argentijinschen minister van bui- tenlandsche zaken. De geweldige sneeuwval heeft het verkeer in verschillende streken van Joe- go-Slavië totaal ontredderd. In Montenegro moeten tien mehschen in de sneeuw zijn omgekomen. In de streek ten Zuiden van Moga- dor zijn eenige vluchten sprinkhanen ge signaleerd. Alle controle-autoriteiten heb ben onmiddellijk den strijd tegen 'deze plaag georganiseerd. De sprinkhanen trek ken naar het Noorden langs de kust van den Atlantischen Oceaan. Ofschoon het gistermorgen te Praag nog 16 graden vroor, kwam tegen elf uur een met rook vermengde dichte mist op zetten, die binnen een kwartier de gebeele stad in volslagen duisternis hulde. Alle lantaarns moesten aangestoken worden, evenals de lichten in winkels en woonhui zen. Om één uur begon de mist op te trek ken, maar was het toch nog zoo donker, als in de schemering. NEDERLAND—BELGIE. De normaliseering van 1de Wesferschelde. De redacteur van „Het Vaderland", die zich naar België begaf om daar in be voegde kringen de stemming te peilen en inlichtingen in te winnen omtrent den stand der onderhandelingen schrijft in zake het Scheldebeheer, dat men van de grievenpsychose volkomen genezen schijnt. „Intusschen wil men nu toch wel iets meer recht bekomen op de Schelde: geen enkel politiek recht weliswaar van de beruchte reserve is er geen sprake meer! Wat men wel hoopt te verkrijgen is de mogelijkheid om de rivier langzamer hand te normaliseeren. Nederland kan daarbij heel wat grond winnen en voor Antwerpen verkrijgt men dan een veel beteren zeevaartweg. De jongste Neder- landsche voorstellen echter hebben ook op dit punt de Belgen teleurgesteld: zoo dra men tot normaliseering overgaat, moet men zekerheid hebben, dat de onmis bare gronden zullen onteigend kunnen worden. Dat België noch de commissie van beheer zelf zullen mogen onteigenen, wil men te Brussel graag toegeven, maar men wil de zekerheid, dat de onteigening geschieden zal, wanneer de technici ze noodzakelijk achten: „een situatie, waarbij de koppige eigenaar van een mosselbank de uitvoering van werken, die millioenen kosten, kan doen staken, lijkt ons niet billijk", aldus een Belgisch ingenieur. Wat de kosten betreft is men thans te Brussel en te Antwerpen algemeen van oordeel, dat er geen enkele goede grond bestaat om Nederlandsche betaling te eischen van werken, die Belgische belan gen moeten dienen. Wil Nederland, om redenen van souvereiniteit, liever zelf ©en deel betalen, of leveren sommige werken (drooglegging) voordeelen op voor beide partijen, dan zal men het over die geld kwestie zeer gemakkelijk eens worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1