Wetenschap en Kunst Gemengd Nieuws. Rechtzaken Land- en Tuinbouw. met 6 stemmen toot en 1 stem tegen (dhr P. J. de Pagter) aangenomen. Dhr P. J. de Pagter wilde de rloot over de geheele lengte half laten dempen. Met algem. st. werd aangenomen het voorstel van B. en W. om den straatweg bij den ingang van het dorp te verbree- den, door een deel te nemen van den aangrenzenden tuin, die aan de gemeente behoort. Van de vleesch- en spekvoreeniging „Helpt Elkander" was een verzoek inge komen, om een gemeente-slachthuis te bouwen. Naar aanleiding van dit ver zoek, z-ei de voorzitter, dat bij het bou wen van een slachthuis de kosten niet zullen meevallen, aangezien aan de wet telijke bepalingen moet worden voldaan. Hij heeft reeds met enkele personen er over gesproken en stelde nu voor om in een geheime zitting over te gaan, ten einde nadere inlichtingen te kunnen geven. Na heropening der openbare vergade ring deelde de voorzitter mede, dat B. en W. zijn gemachtigd in overleg te tre den met een deskundige tot het ramen der kosten om in een volgende vergade ring met een definitief voorstel te komen. In de begrooting 1928 werden eenige wijzigingen gebracht. De voorzitter deelde mede, dat de hoornen op de begraafplaats zijn gerooid. Het hout, dat is afgehakt, zal tegelijk verkocht wonden met het hout langs den Ritthemschen weg. Over het opruimen of opzetten van den uit de waterleiding gekomen delf- grond, heeft hij naar het bestuur van den Polder Walcheren geschreven, maar tot dusver geen antwoord ontvangen. Bij de rondvraag wees dhr v. d. Putte op een put in den Bosschaartstraatweg. Dhr Boogaard vond het jammer, dat de kruinen Her boomen niet bij vriezend weer zijn weggehaald. Hij vroeg om in lichtingen over den brandtijd der straat lantaarns. Hierop antwoordde de voor zitter, dat nog geen bericht van de gas fabriek was ontvangen. Dhr Jn de Pagter wees op het stukrij den van den nieuwen grindweg. De voor zitter zou aan de aangelanden in overwe ging willen geven den weg wat op te ran den, en dan l>gt die weg z.i. vrij goed. Dhr P. J. de Panter sluit met dankgebed. „Toonkunst." Door de afdeeling Goes, van de Mij. tot be vordering der Toonkunst, directeur de heer Otto Lies, werd gisteravond in de Prins van Oranje een uitvoering gegeven. Zooals genoem de vereeniging dit bij winteruitvoeringen meer placht te doen, werden ook nu verschillende kleinere werken gegeven, ditmaal uitsluitend Vlaamsche. Aangevangen werd met „Kollebloemen", ly risch poema voor tenorsolo, gemengd koor en orkest van Edgar Tinei. De tekst van Pol de Mont heeft zijn ontstaan te danken aan den verschrikkelijken oorlog. Met droeven weemoed wordt bezongen de vergelijking tusschen de stervende strijders en het lot der kollebloemen. In afwisseling met den tenorsolist is dit no. zeer treffend gezongen, vooral„Is 't de wind" en: „Zie, daar zijn ze, ziel" Hierop volgden drie liederen van HuIIebroecb voor tenor-solo, n.l.„Hemelhuis", „Voor 't kantkussen" en „Het liedje van den beiaardier" Dat de tenor-solist na zoo'n korte afwezigheid wederom in Goes optrad, mag, dunkt ons, worden aangemerkt als een bewijs, dat zijn soli-vertolking uit „Der Messias" groote vol doening heeft geschonken. Inderdaad is de heei Marcus Plooyer dan ook een zanger van be teekenis. Dat bleek ook nu weer uit de ver tolking van bovengenoemde drie liederen, dio met de uitnemende pianobegeleiding van den heer Lies, werden gezongen. No. 3 van het programma was een treur en triomfzang, waarin Victor de la Montagn den Vlaamschen dichter Conscience herdenkt (muziek van P. Benoit). Dit lied met zijn dikwijls veranderde maatindeeling is zeer mooi weergegeven, vooral het gedeelte met man nenstemmen: „Dan heeft met koninklijke pracht" en de „Triomfzang" door het geheele koor. Het laatste no. betrof het derde deel van het oratorium „Franciscus", van Edgar Tinei, n.l. „Franciscus' dood en verheerlijking", ge dicht van Lodewjjk de Koninck. Met veel ge noegen hebben wij dit mooie gedeelte van hel programma gevolgd. Zeer goed waren de bas sen in het eerste en tweede Reciet., vooral in 't laatstgenoemde: „De nacht is zwijgend neer gezonken". Ook het „Maria zoet" en. „Franciscus", hel laatste door den tenor-solist, zijn gevoelig ge zongen. Het glanspunt van den avond was echtei het slotkoor: „Glorie aan God". De vertol king hiervan was glorieus. De steun van den zang, het orkest, in zijn uitgebreide bezetting met koper, klarinet en fluit, komt een woord van lof toe voor d<? serieus opgevatte en uitgevoerde taak, terwijl het optreden van de pianiste, mejuffr. M. Ba reman, Wolfaartsdijk, mag worden gekenmerkt als: „Zeer goed voldaan aan de gestelds eischen". In de pauze werd haar door den Voorzitter, den heer Joh. Pilaar, een fraai bloemstuk aangeboden. De heer Lies heeft met deze uitvoering wederom getoond, uitnemende gaven als koor dirigent te bezitten. Het zal den kundigen jioorder wel zijn opgevallen, dat sommige ge deelten van het programma moeilijk waren, doch door de onberispelijke leiding van den heer Lies is dq uitvoering in elk opzicht ge slaagd. Zooals „Toonkunst" dat gewoon is, werd op den avond vóór het concert een volksop voering gegeven {net hetzelfde programma. Dat hiervoor geen voldoende belangstelling was, behoeft nauwelijks vermeld. We zijn dat, he laas, reeds gewoon. Kan, dat nu heusch, niet andera worden Een verdachte huishoudster. In den loop van de vorige week merkte de heer S. te Rotterdam, dat hij in zijn woning herhaaldelijk geld vermiste. De heer S. droeg gewoonlijk veel geld bij zich .zoodat hij niet zeker was over de be- dragen, welke hij in zijn zak had. Op een dag had hij echter zijn vest en zijn colbert jasje uitgetrokken en hij wist, dat zich in zijn vest één of twee briefjes van f 100 moesten bevinden. Toen hij later zijn vest weer wilde aantrekken .miste hij het geld en hij vond de portefeuille, waarin hij het geld geborgen was geweest, in zijn colbert terug. De verdenking viel op de huishoudster van den heer S., de 35-jarige A. v. T. en Don. derdag j.l. heeft de heer S. in tegenwoordig heid van getuigen twee briefjes van f 25 en een briefje van f 10 in zijn jas gestoken, waarna hij, de jas achterlatende, is uitge gaan. Bij zijn thuiskomst vond hü in de plaats van een briefje van f 25 een briefje van f 10 in zijn jas. Hierna heeft hij aan gifte gedaan bij de politie en bij de huis zoeking werden er bij de huishoudster onder haar matras twee briefjes van f 100 en een briefje van f 60 gevonden. Bovendien vond men in een geldkistje nog een groot bedrag aan geld, terwijl ook op het spaarbankboekje van de huishoudster een aanzienlijk bedrag geboekt stond. De huishoudster had zich voorts verschillende nieuwe kleedingstukkien aangeschaft, en daar haar familie niet in al te goede omstandigheden verkeert, werd de verdenking, welke op haar was gevallen, ver scherpt. De huishoudster ontkent evenwel iets met de diefstallen uitstaande te hebben. Inbraak in een magazijn van zilverwerken. Gisternacht is ingebroken in de kantoren en bergplaatsen van de edel- metaalbedrijven van Kempen, Begeer en Vos aan den Jffiddensteiger te Rotterdam. Uit de vitrines in de bergplaatsen is voor een waarde van f 5000 aan zilveren voorwerpen, hoofd zakelijk' lepels, vorken en vischcouverts gesto len. De bergplaats en de kantoren zijn geves tigd in een huis, waar verschillende kantoren zijn en waar de buitendeur meestal openstaat. Vermoedelijk heeft een der inbrekers zich laten insluiten en de andereu binnen gelaten. De daders hebben zich van gummihandschoe nen bediend, zoodat geen vingerafdrukken kon den worden genomen. Alle voorwerpen, die niet gemakkelijk waren mee te nemen, hebben zij laten staan. De Luiksch e öplichtingszaak. De hotelier te Maastricht, die door twee Bel gen voor 60.000 francs was opgelicht, bij het koopen van z.g. goudstukken en die, toen hij daarvan aangifte deed te Luik, werd gearres teerd, als verdacht van verboden handel in geld, is thans op vrije voeten gesteld, onder betaling van 5000 francs als borgstelling. De aanvaring van de „Merauke" Volgens een Lloyds-telegram hebben de op. varenden van het bij Dungeness aan den grond gezette Nederlandsche stoomschip „Merauke" het schip verlaten, wegens het ruwe weder. De bemanning is overgegaan op de sleepboot „Lady Duncannon", welke naar Dover is te rug gekeerd. Er schijnt gevaar voor te bestaan, dat de „Merauke" tengevolge van de hoog a „:.i ie zeeën zal breken. Zekeringenfabriek afgebrand Gisternacht is te Hardenberg afgebrand do zekeringenfabriek van de firma Van Nispen De fabriek was laag verzekerd. Men schat da schade op f 25.000. De vermoedelijke oorzaak is kwaadwilligheid. De politie stelt een onder zoeik in. Ruim 9000 erupties van den K r a k a t a u. De Krakatau vertoonde in het afgeloopen etmaal 9324 erupties, waarvan de grootste hoog.e 575 M bedroeg. Des middags om 1.41 uur verscheen de oostelijke krater- "1 een halven meter boven het water, doch :.u later weer bedekt. Onafgebroken stijgen dampwolken op, waarvan er een een hoogte bereikte van 3500 M. Voortdurend worden bevingen geconstateerd. Zwakheden van groote mannen en vrouwen. Niemand is voor zijn kamerdienaar groot. Zelfs de grootste man heeft zijn heb belijkheden, welke den minder grooten menschen gelegenheid geven, om hem te lachen. De verborgen zwakheden van groote mannen hebben daarom altijd onze innige belangstelling. Dat Baldwin aan zijn pijp verslaafd is, Lloyd George trotsch gaat op zijn mooie haren en Minister Kan angst vallig over zijn teint waakt, stemt ons erg prettig. We voelen ons daardoor één met die grooten, vinden voor hén en voor ons zeiven een verontschuldiging. Geen enkele groote figuur blijkt tenslotte boven de menschelijke natuur uit te staan. Veroveraars, kunstenaars, wijsgeeren en geleerden, allen hebben ze iets, dat be lachelijk is vergeleken bij bet ontzag, dat ze weten in te boezemen. De groote mannen van nu lijden even goed aan kleine zwakheden als die van voorheen. Alleen weten we ze nog zoo niet, omdat bakers, gouvernantes, schoonmoe ders en lakeien hun memories omtrent de dagen, doorgebracht in de omgeving van tot dusver niet publiceerden. Maar van de groote mannen van vroe ger weten we alles. En telkens, als we weer iets nieuws booren, schudden we medelij dend bet hoofd. Vaak blijven bet onschul dige dingen. Het blijkt echter meer dan eens, dat groote mannen in een zeker opzicht een klap van den mallemolen beet hadden, of wel er een „tic" op na hielden waardoor ze zich zelf en anderen het leven lastig maakten. Victor Hugo b.v. beeldde zich in en ten slotte werd het werkelijkheid, dat hü al leen boven op omnibus dichten kon En aldus liet hijx urenlang rondrijden. Rodin beweerde, alléén te kunnen beeld houwen, wanneer hij een blauwe, per sé een 'blauwe werkmanskiel droeg, terwijl Balzac slechts in een monnikspij werken kon. Napoleon was buitengewoon bijgeloovig. Zoo kan men doorgaan. Van de bekende figuren van dezen tijd, die met een „tic" behept zijn, zij ten slotte de Prins van Wales vermeld. Die verbeeldt zich, een uit stekend ruiter te zijn. De talrijke malen, dat hij van zijn paard gevallen is, hebben hem niet van dit waandenkbeeld kunnen afhelpen Dok de vrees heeft in het leven van vele groote mannen een rol gespeeld. „Wie nooit de sensatie van echte vrees heeft", schreef Napoleon, „is geen moedig man". En deze zelfde Napoleon, dio zich toch herhaaldelijk een mensch van groote kracht en grooten moed heeft getoond, was buitengewoon bang voorkatten. Waar de keizer zich ophield, maakten zijn dienaren hardnekkig jacht op kat ten. Het zien van een kat joeg hun meester den schrik op het lijf. De beroemde keizerin Catharina II van Rusland kon het maanlicht niet verdra gen. Wanneer het volle maan was, 'ble ven alle ramen van het keizerlijk pa leis hermetisch gesloten. Julius Caesar sidderde, wanneer het onweerde. De befaamde Peter de Groote durfde niet over bruggen te gaan. Om die vrees te overwinnen, liet hij in den tuin van zijn paleis een brug bouwen, waar zijn hovelingen over heen gaan moesten, terwijl hij volgde. Doch hij werd telkens zóó angstig, dat hij z'n po gingen tenslotte moest opgeven. Koningin Elisabeth kon het woord „dood" niet hooren, vooral toen ze ouder werd. Talleyrand werd bleek en begon te beven, als hij het woord opving. Bvron vluchtte weg, als iemand aan tafel het zoutvat omwierp. De beroemde philosoof Bacon sidder de bij een zonsverduistering over al zijn leden. De moderne psychologie heeft hier een dankbaar veld van onderzoek gevonden en ze behoeft zich overigens niet tot de groote mannen te beperken. Hoe komt het b.v., dat een dierentemster zonder eenige vrees tusschen kwaadaardige leeu wen en verraderlijke tijgers staat, maar op tafels en stoelen klimt, wanneer ze een muis gewaar wordt?(Msb.) Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 29 Januari 1929. De volgende personen, werden- gedagvaard J. M„ 19 jaar, landbouwerskne-.ht te Middel burg, wegens diefstal van een geldbedrag van plm. f 6, toebehoorende aan Cornelia Waltel- aldaar. Eisch en uitspraak f 25 of 25 dagen. J. van S„ huisvrouw J. S., 41 jaar, zonder beroep, te Kruiningen, wegens beleediging van Catharina Timmerman aldaar. Eisch en uit spraak f 10 of 10 dagen. C. P. M., 30 jaar, schipper, Sas van Gent, wegens beleediging van Arie Walbroek daar. Eisch en uitspraak f 10 of 10 dage V., 57 jaar, leurder, zonder vaste woon .atq, wegens beleediging van Adriana Hillebrand te IJzendijke. Eisch en uitspraak f 10 of 10 dagen. J. van den- B„ 19 jaar, landbouwersknecht te Koudekerkie. wegens diefstal van 2 konijnen, toebehooren de aan A. C. Mathysen, te Middelburg. Eisch en uitspraak f 25 of 25 dagen. D. P. J„ 24 jaar, varensgezel te Hoek, werd ten laste ge- 'egd, dat hij, na zich op 3 December te Ter Neuzen, ten overstaan van den Waterschout te Ter Neuzen, C. Klaassen, te hebben doen aanmonsteren als stoker op het Nederlandsche stoomschip „Sint-Jansland", voor het maken van 3 reizen van Nederlandsche naar Noord- Europeesche havens, opzettelijk de tweede reis, die aanving op 8 December j.l., niet heeft meegemaakt, doch te Ter Neuzen is achter gebleven. Eisch en uitspraak 1 maand gevan genisstraf. A. M., 18 jaar, schippersknecht te IJzendijke, wegens mishandeling van J. M. de Leeuw t-e Ierseke. Eisch 14 dagen gevang. Uitspraak f 25 of 25 dagen hecht. A. E. C. 18 jaar, landbouwersknecht te IJzendijke, we gens diefstal van 2 konijnen, toebehoorende aan A. J. Verroste. Eisch en uitspraak f 25 of 25 dagen. P. A. van W., 29 jaar, arbeider te Philippine, wegens beleediging van den rijksveldwachter de Poene en den gemeente veldwachter Loo:ens, Eisch en uitspraak f 15 of 15 dagen. V. van H., 37 jair, huisvrouw E. J., caféhoudster te Westdorpe, wegens mTs- 'handeling van Julia de Coninck. Eisch en uitspraak f 10 of 10 da^en. E. van V„ 40 jaar, huisvrouw A. de M„ te '"IJzendijke, we gens mishandeling van Rosalia de Boever Eisch f 10 of 10 d. hecht. Uitspraak: vrij spraak. J. C„ 28 jaar, monteur te Vlissingen, wegens mishandeling van Steven Duif aldaar. Eisch en uitspraak 1 maand gev. M. K„ huis vrouw J. K„ 65 jaar, zonder beroep te Zie- rikzee, wegens beleediging van J. H. in den Bosch, aldaar Eisch en. uitspraak: vrijspraak. PLUIMVEETEELT. Diphtherie-verscbifnselen en gapende kippen. De diphtherie treedt behalve bij kip pen en duiven ook hij wilde vogels op, zooals patrijzen en soms hij eenden. Onder jonge duiven kan zij zoo hevig heerschen, dat alle jonge dieren sterven Veredelde dieren en geïmporteerde die ren uit warmere landen hebben er meer van te lijden dan inheemsche dieren. De ziekte wordt, zooals ik thans dui delijk uitgelegd heb, door een filtreer- b&re smetstof veroorzaakt terwijl een massa bacteriën op de zieke plekken van de slijmvliezen woekeren» De ziekte wordt vooral overgebracht door drinkwater en voer. Feitelijk de meeste besmettelijke pluimveeziekten zijn drinkwater-ziekten en als eenmaal in een koppel één kip ziek is, is het drinkwater in korten tijd be smet. Natuurlijk worden de dieren meer vatbaar in tochtige, vochtige hokken, bij verwondingen door onderling vechten, pa rasieten enz., vitamine-arm voer enz. Het schijnt zelfs, dat 'door een steek van steekvliegen de smetstof overgebracht kan worden. Vliegen in een kippenhok en vooral in een kuikenhok zijn al heel on- gewenscht daar zij allerlei besmettingen kunnen brengen, o.a. ook worm-kiemen. Natuurlijk zijn vrij vliegende v-ogels ook heel gevaarlijk met het oog op overbren ging fler smetstof. Het slijmvlies van keel en neus schijnt gevoeliger dan de huid, want als men kippen op de huid besmet, krijgen zfj vaak diphtherie in de keel, terwijl men zou verwachten, dat zich pokken op de huid zou-den vormen. Als men kippen een klein beetje smet stof in een der aderen spuit, dan krijgen ze meestal diphtherie en geen pokken. Gaat men echter eerst de huid min of meer schaven, zoodat zij dus verzwakt wordt, dan krijgt men op die plekken vaak pokken. V e r s c h ij n s e 1 e n. De ziekte kan in allerlei vormen voorkomen en dat maakt dan ook Je onderkenning in den be ginne zeer moeilijk. Ie. Als een gewone ontsteking van neus en oogslijmvlies, wat men meestal „snot" noemt. 2e. Als een diphtherie in keel, neus en oogen. 3e. Als pokken, die meestal beginnen op kam en lellen, oogleden, hoek van den mond, doch ook op de huid van den rug, de borst, vleugels of beenen voor kunnen komen. 4e. Als een mengsel van al deze vor men bij elkaar. Het beginstadium verloopt meestal zoo weinig opvallend, dat de éigenaar het vaak niet eens opmerkt. Let men er goed op, dan constateert men bij eenige die ren in het koppel in den beginne, moei lijk ademhalen, niezen, opzwellen en tra nen der oogen, minder levendig zijn, min der eetlust, stil in een hoekje zitten. Vooral 's avonds kan men het soms ty pisch hooren als men in het donker het hok opent, terwijl de kippen rustig op stok zitten. Men hoort dan het bewuste dier min of meer piepend ademhalen en kan men dan zoo'n dier er voorzichtig uit halen, dan voorkomt men ook veel be smetting. Als de neus aangedaan is worden de neusgaten al heel gauw vochtig en vor men zich korstjes van ingedroogd slijm en stof. Als we maar eventjes twijfelen aan een kip, doen we het best haar even beet te pakken, onder den linkerarm te houden en nu voorzichtig met den duim der rechterhand van het oog naar de neusgaten te drukken. We persen dan het gevormde slijm in het neusgat en zien dan direct een paar druppels te voorschijn komen. Zet zoo'n kip onmiddellijk apart en ontsmet uw handen grondig voor gij weer een andere kip onderzoekt. Door het niezen en schudden met den kop en het afvegen van den neus aan hals en borstveexen, worden deze al heel gauw vochtig en vies, wat ook bij goed toezien, in een koppel opvalt. Zooals ik beschre ven heb, zwellen door het gevormde slijm ook al spoedig de holten onder de oogen op en krijgen de kippen dikke koppen. De holten in den kop kunnen zoo vol raken, dat het gehemelte als het ware uitzet en de kip haar bek niet meer dicht kan krijgen en met geopenden sna vel zit te hijgen. De vogel houdt de ontstoken oogen dicht door het taaie slijm. Verder gaat dichtt door het taaie slijm. Verder gaat ook vaak het hoornvlies zélf in ontste king en worden de oogen dan troebel. Als het zoover is, wordt de vogel vol slagen blind. Gaat het proces in een ver der stadium, dan ontwikkelen zich in den mond en de keel typische gele punt jes en vliesjes der diphtherie. Bij dui ven ziet men deze gele stukjes vooral in den hoek van den snavel. Krabt men met den vingernagel of een lepeltje, of scherp houlspaantje deze vliesies weg, dan houdt men een bloederige plek over en soms een diepe zweer. In dit stadium zit de kip meestal met geopenden bek heel benauwd adem te halen. Uit deze beschrijving volgt, dat zoowel „snotstadium" als het „diphtherie-stadi um'" gemakkelijk te herkennen zijn. Een andere vorm is echter veel moei lijker te onderkennen en daarom staat men hierb-ij dan ook vaak voor raadsel achtige sterfgevallen. Heel vaak krijgt de vogel namelijk alleen maar een diphtherie van de luchtpijp, vooral van het boven ste stuk, waar de luchtpijp met een nau we spleet begint. Men ziet dan ook zoo'n kip plotseling doodvallen met blauwe kam, wat op benauwdheid en verstikking wijst. Opent men dan de kip en knipt men de luchtpijp open, dan vindt men een klein propje gele kaasachtige stof in de luchtpijpspleet of wel, en dat is verbazend eigenaardig om te zien., men vindt in de luchtpijp als het ware een heele, dikke, gele worm van zulke kaas achtige stof, die men er in haar geheel uit kan halen. Men doet daarom wijs als men een benauwde kip heeft, het dier door een helper vast te laten houden, dan met de linkerhand den snavel te openen en met de rechterhand met duim en wijsvinger het strottenhoofd naar ho ven te duwen. Op die manier kan men het begin der luchtpijp dan goed bekijken, en als men handig is en de zon of sterk licht er op laat schijnen, dan kan men den geheelen binnenkant van de lucht pijp tot aan den borstingang bekijken. Dit is ook van belang, omdat dezelfde verschijnselen soms ook door een ty- pischen worm veroorzaakt worden, den z.g. gaapziekteluchtpijpworm, een rooden worm, ter lengde van 2 c.M- Over deze gaapziekte spreek ik later wel eens in apart artikel. Soms worden bij de diph therie ook de longen en de luchtzakken aangedaan en sterft de kip aan longont steking. Bij duiven, doch ook bij kippen, ont wikkelt zich ook vaak darmontsteking en diarrhee. De gele vliezen ontwikkelen een heel vieze lucht en als in een hok meer dere diphtherie-lijders zitten, ruikt men het al zoodra men het hok binnentreedt. Soms ruikt men het nog gauwer als men den bek van de kip open doet, dan dat men het ziet. Als we dus aJ deze verschijnselen in aanmerking nemen, kunnen we het dus een fatsoenlijke kip niet kwalijk nemen, dat zij het al heel gauw aflegt, als zij met 'diphtherie flink besmet is. Verder kunnen we nu zelf wel aangeven, wat ik op den volgenden brief antwoordde, die ik juist heden ontving. Ik merk er bij op, dat deze trouwe lezer zoo vriendelijk was geen postzegel voor antwoord in te sluiten, zoodat hij eigenlijk heelemaal geen recht op antwoord had. „Als lezer der „Meppeler Courant" hen ik zoo vrij, u eenige inlichtingen te vra gen over een ernstige ziekte onder mijn kippen. Volgens mijn meening hadden de kip pen voor twee maanden snot. Door het verwaarloozen van den oppasser werden de gevolgen slimmer en kregen de kippen diphtherie (diphtheritis zegt de schrijver) waarom wij in het drinken permanganas kalicus gebruikten, doch dit hielp ook niet. Later werd mij echter den raad ge geven om ze 2 seconden met den kop er onder te houden en dan den bek in te smeren met jodium tinctuur en enkele zijn hiervan weer beter geworden. Nu koop ik er 270 kippen bij, die ingeënt zijn en nu krijgen die kippen het ook. Wat te doen. Mijn plan is de hokken te ont smetten met carbol." We hebben hier dus waarschijnlijk te doen met de z.g. diphtherie-snot, het eer ste stadium der diphtherie, dat later in echte diphtherie overging. Alles grondig ontsmetten, de zieke dieren apart zetten, het hok tochtvrij maken, kopbaden ver strekken, vitamine-rjjk voer, daar begin nen we mee. Verder loopen we als een haas naar een dierenarts om te informee- ren of de kippen werkelijk diphtherie heb ben en dragen hem de verdere behande ling op. Dat goed geënte kippen diphtherie krijgen is zeldzaam, mogelijk zijn ze te laat geënt. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door ahonné's aan de redactie wor den ingezonden. Maar: Postzegel voor antwoord insluiten 1 Coöp. Suikerfabriek DcnteloorcL Donderdag a.s. wordt te Roosendaal de a'ge meene vergadering gehouden van de Coop. Sui kerfabriek en Raffinaderij Dinteloord te Stam persgat. De agenda bevat o.m.bespreking van den toestand der Nederlandsche suikerin dustrie door den heer J. van Bommel van Vloten. Aan het verslag over het boekjaar 1927 1928 is het volgende ontleend: De campagne begon 2 October 1927 en ein digde 11 December 1927 na een regelmatig verloop. De bietenoogst, zoowel als het gehalte der bieten was beneden het middelmatige. Bij leverantie bedroeg het gehalte 17.211 aan de snijmolen, 16.76. Per etmaal werd gemiddeld vei werkt 3.247.488 K.G., terwijl de hoogste verwerking per etmaal 3.583.009 K.G. bedroeg. De suikerprijs was in het begin van het boekjaar bevredigend, doch geleidelijk daalde deze zoodanig, dat hij op het einde van het boekjaar op zeer laag niveau is gekomen, dat sedert dien nog lager geworden. De suiker industrie maakt op het oogenblik dan ook een moeilijken tijd door. De Bond van Coöperatieve Suikerfabrieken blijft een krachtige actie voe ren om te trachten verbetering te brengen in den onhoudharen toestand, waarin biji de te genwoordige suikerprijzen de Nederlandsche suikerindustrie tegenover hare beschermende zusters in het buitenland verkeert. Als gevolg van den slechten bietenoogst werd in totaal slechts 222.039.540 K.G. bieten geleverd, tegen 265.504.870 K.G. in 1926. Wij betaalden ge middeld per 1000 K.G. bieten f 21,46. De ge middelde vracht bedroeg f 1,23, zoodat netto werd betaald f 20,23. De productie bedraagt 31.619.922 K.G. wit- suiker, 55.921.215 K.G. natte pulp, 10.395.590 K.G. droge pulp en 7.016.088 K.G. melasse. Uit de ruwsuiker der deelnemers werd verkregen 43.878.810 K.G. witsuiker, terwijl voor eigen rekening nog 13.881.223 K.G. witsuiker werd geproduceerd uit aangekochte suiker. De suikerbietenteelt. Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-co- mité heeft onder dagteekening van 29 dezer de volgende motie ter kennis wan den tjjdelü- ken voorzitter van den ministerraad gebracht: „De eerste afdeeling van het Koninklijk Ne derlandsch Landbouw-Comité, op 29 Januari te Amsterdam in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de antwoor den namens de regeering van den minister van financiën op de vragen van het Kamerlid van den Heuvel; is geenszins bevredigd door de eenzijdige motiveering, welke in deze antwoorden naar voren is gebracht; besluit der regeering te verzoeken, een na der onderzoek in te stellen naar den toestand in de suikerindustrie en de gevolgen daarvan voor de suikerbietenteelt in. Nederland en na- dier te overwegen, of en zoo ja, welke maat regelen te dezen, opzichte kunnen worden ge nomen".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6