No. 102 Woensdag 30 Jannari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HEHDRIKSE Ca's BAHK - GOES EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-con'röle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. D irecf eur- H oofd redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. Meer dan ooit plicht. In het gisteren aangekondigde vlug schrift van den heer H. Colijn wordt er met steiligien nadruk op gewezen, dat het in onze dagen meer dan ooit, plicht is, aoor onzen gang naar de stembus, getuigenis af te leggen, dat de regeering des lands gevoerd moet worden in gehoor zaamheid aan Gods heilige ordinantiën. De verlokkingen van een were1 dieven, dat vriendelijk l'okkend zijn beloften uit bazuint; dat vermaak, -vreugde, verstrooi ing en vergetelheid in uitzicht stelt, doch tenslotte niets anders dan een verkil1 lende levensleegte schenkt, nemen met den dag in aantal en in lokkende be* geerlijlkheid toe. „In talrijke openbare dansgelegenheden en cabarets; in wufte tooneelspelën en bioscoopvoorstellingen worden de geneug ten der zonde gevierd en het volk ge voerd op een weg, die met een Chris telijke levensovertuiging onvereenigbaar is. Schunnige lectuur van al el r. ei aard wordt in toenemende mate verspreid. De ontheiliging van 's Heeren Dag wordt vaak vergemakkelijkt door bijzon dere inschikkelijkheid op het stuk van verkeersmogelijkheden. Omtrent Huwelijk en Gezin worden denkbeelden verkondigd, die er op ge richt zijh de hechtheid van den huwe lijksband los te weeken en die de-gaaf heid van het gezinsleven van zoo groote beteekenis ook voor het welzijn der geheele maatschappij met ernstige gevaren 'bedreigen. Ook het Gezag wordt meer en mee* ondermijnd. Ja, van gezagsoefening hoort men liefst in het geheel niet meer. Milde* woord zoekt men er voor 'in de plaats te stellen, maar daardoor wigken de opvat tingen over de zaak zelf steeds meer af van wat Gods Woord ons daarover leert. Zoo is er van allen kant een toene mend opdringen van gevaren voor ons Christelijk volksleven entege'ijker'ijfd een afnemend weerstandsvermogen tegen die gevaren bij het volk zelf." Er zal onder ons wel' niemand zijn, die deze teekening onjuist acht, of die meent dat hier te donkere kleuren zijn gekozen. Wie zijn oogen gebruikt, kan het el- ken dag zien, hoe er is een kennelijk streven 'om de fundamenten van ons volksleven te ondergraven sn de ontker stening der natie te voltooien. Welnu, daartegenover heeft oo-k de Overheid als dienaresse Gods een taak1 te vervullen. En nu zal het mede van ons optreden bij de komende verkiezingen afhangen of we zullen krijgen een Overheid die dit erkent, en die tegenover de van alle kanten dreigende gevaren wenscht te stel len de eeuwige beginselen die ons in Gods Woord zijn -geopenbaard en die dienover eenkomstig wenscht te handelen. Geen verbrokkeling, maar saam werking. De heer Colijn wijst voorts ook op de noodzakelijkheid van saamwerking van alle belijdende Christenen. Niet genoeg kan daarop worden aange drongen. En daarom laten wij' een gedeelte'van het betoog van den heer Colijn hier vol gen: „Het is, aldus onze partijleider, nu eenmaal niet anders, dan dat de hand having der Christelijke beginselen in de Staatkunde evenzeer afhangt van de over tuiging van de leden der Staten-Generaal als van den wensch der Regeering. „Juist daarom is het ook van zoo hoog belang, dat alle belijdende- Christenen op saamwerking aansturen, inplaats van ver deeldheid te bevorderen. Eendracht maakt macht! In tweedracht vindt, wat machtig was, zijn doodl Had men dit altijd ingezien, hoe anders zou voor de Protestantsch-Christelijlce volksgroep in den lande de toestand zijn I „In stede van verbrokkeling over 4 gtroolere of kleinere partijen zou men dan één machtige phalanx zien die bij: geen andere Staatspartij in invloed zou achterstaan. Een groep die aan het ge tuigen ook het doen zou kunnen pa ren. Het verbrokkelen van de Protestantsche Christenheid heeft aan Rome en aan de sociaal-democratie een positie geschon ken welke die der Protestantsche Chris tenen ver overtreft. Bij de Protestantsche Christenen schijnt elk verschilpunt tot uiteengaan te moeien leiden; het wordt dan 'Israël en Juda. Ginds wordt, ondanks de oo-k daar voor komende verschilpunten, vóór alles naar eenheid gestreefd. Moet die verdeeldheid nog verder gaan? Moet de verbrokkeling bij: ons nog gro-o- ter worden? Moet de invloed der Protestantsche Christenen op het Staatsbeleid nog meer gaan tanen? Geenszins willen we staande houden, dat in hetgeen dissentieerende broederen voorstaan, nimmer een deel waarheid geléigen 'kan zijn. De vraagstukken waar voor we bij het Staatsbeleid geplaatst, worden, zijn vaak zóó ingewikkeld en het licht dat er over verspreid is, is soms zóó gering, dat ook de best doorgedachte voorstelling nog verbetering kan behoe ven. Maar wien het waarlijk te doen is om tot zuivere gedachten en heldere formu leering te t geraken, wien het waarlijk gaat om de zuiverste omschrijving van wat God de Heere van ons eischt, d i e slaat niet den weg in die tot verbrokkeling en machteloos heid voert, maar die streeft in gemeenschap pel ij'ken arbeid naar bereiking van zijn doel." De Borme-hulde te Antwerpen. In strijd met het van anti-Vlaamsche zijde verspreide gerucht als zou de Bonus- hulde op 3 Februari a.s. te "Antwerpen niet doorgaan, wegens verbod van de stedelijke autoriteiten, meldt het dagblad „De Schelde" thans dat het Antwerpsche stadsbestuur wel degelijk toestemming tot het houden van deze betooging heeft .ge geven. Een tweede Borms-hulde tegen 24 Febr. wordt te Aalst op touw gezet. De toestand1 van den Koning. Van officieel e zijde wordt tnedegedee'd dat de Engels-che koning blijft vooruit- giaan. Het consult van meerdere doctoren is reeds eenigen tjjd gestaakt, terwijl de koning thans niet langer dagelijks een bezoek van zijn geneesheer zal ontvangen. De koningin zal deze week „Craigiwell House" te Bognor bezoeken teneinde een blik te slaan op de voorbereidingen voor het verblijf van den koning aldaar. De datum waarop de koning naar Bognor zal vertrekken, is nog niet vastgesteld, maar zal ook afhangen van de weersgesteld heid. De majoor-sneeuwruimer. De rechtbank te- Weenen heeft na drie jaar procedeeren vonnis ge-wezen in een proces, dat een hel l'icht werpt op- den nood van zekere voor den o-orlog en vooral in den oorlog sterk bevoorrechte standen. Een oud-officier, die in 1906 werd gepensionneerd, doch. in 1914 weer werd opgeroepen en tot 1918 diende, waarbij, hij in den oorlcg vete heldendaden verrichtte, tot majoor bevorderd weid en tal van onderscheidingen ontving, was de klager. Hij' vorderde van de Oo-sten- rijksehe rege-ering' uitbetaling van zijh in 1920 gestaakt p-ensioen. Deze staking was geschied omdat de- majoor bij zijn ontslag uit den dienst na de omwenteling zou hebben verzwegen, dat hij van "1906 tot 1914 al gepensionneerd was geweest. De majoor bestre-ed dat hij zulks verzwe gen had, maar zijn pensioen kreeg hij niet. Het ging hem al slechter en slech ter en de laatste drie jaren moest hij 's zomers als kranten verkoopcr e-n win ters als sneeuwschepper aan den kost zien te komen. De majoor, die indertijd een Van de elegantste en flinkste honvedofficieren was, is ook een verdienstelijk amateur- beeldhouwer. Hg- liep- ook wel eens de koffiehuizen af met eigengemaakte beeld jes om zoo een kleinigheid te verdienen. Het laatste jaar was hij zoo arm, dal. een oude houten kist, waarin hij sliep, zijn eenig bezit was. Thans heeft de rechtbank hem in het gelijk gesteld en de regoering veroordeeld hem van 1925 af pensioen te betalen, zoodat hij. nu 10.000 schilling in eens ontvangt. Het ,.Bakviseh"-ki€srecht. Zooals men weet zullen hij1 de a.s. ver kiezingen in Engeland, de vrouwen voo-r het eerst volgens de nieuwe kieswet stem men, waarhij de kiesgerechtigde leeftijd der vrouw van 30 tot 21 jaar werd terug gebracht. Volgens de bladen hebben de nieuw opgestelde kiezerslijsten de mannen doen schrikken. Want er is uit gebleken, dat het aantal vrouwelijke kiezers Hat der mannelijke n-og meer zal overtreffen dan aanvankelijk werd gedacht. Toen in den afgeloopen zomer de z.g. Flapper Vote Act weM aangenomen, heette het, dat er 5.240.000 vrouwen tusschen de een-en- twintig en dertig jaar aan het kiezers* corps zouden worden toegevoegd, waar door de vrouwen een meerderheid vaii 2.200.000 stemmen op de mannen zou den erlangen. Thans echter blijkt uit de registers, dat men de sterkte der vrouwen heeft onderschat, betgeen wel eens va ker gebeurt. In het kiesdistrict Hull is het verschil zelfs 30 pCt., terwijl alleen reeds in Kensington 40.000 nieuwe vrouwelijke kiezers het kiezerscorps komen verster ken. Tot dusver hadden in Kensington 84.930 vrouwen stemrecht. De misrekening der autoriteiten is zelfs zoo gro-ot geweest, dat bv. in Wands worth 5000 vrouwen meer zullen stem men dan men had geschat. In de meeste plaatsen sche-elt het duizenden stemmen. De tegenstanders van het kiesrecht voor „bakvisschen" lachen reeds schamper. Hebben zij er niet voor gewaarschuwd? Brand op een olieveld. Naar de bladen uit Moreni (Roem.) vernemen, is door kortsluiting in een der p-etroleum-installaties een brand uitgebro ken, welke zich snel uitbreidde. Reedis zijn drie boortorens en talrijke reservoirs vernield. Men is het vuur nog niet mees ter en er bestaat gevaar voor de nabij gelegen woonhuizen. De schade wordt voorlo-opig op 50 millio-en lei geschat. Alle pogingen om het vuur meester te worden waren veVgeefsch. De telegraaf- en telefoonverbindingen met de petroleumterreinen zijn alle ge stoord. De arbeiders die in dit gebied wonen, moesten hunne woningen ont ruimen. Om tien uur waren de andere bronnen geïsoleerd, zoodat voor de e geen gevaar meer bestaat. i Eem mislukte revolutie in Spanje. Onmiddellijk na de opening] der natio nale vergadering legde Primo de Rivers, gisteren een verklaring af, waaruit blijkt, dat -dien nacht een revolutie 'in geheel Spanje moest uitbreken. De beweging mislukte overal, behalve in de provincie-hoofdstad Ciudad Read, waar het eerste 'regiment lichte artillerie- in openlijken opstand kwam, de kanonnen naar buiten bracht, een kleine gendar merie-kazerne beizette, overal op de stra len en we-g'en kanonnen opstelde, en de komende en vertrekkende treinen ophield. De regaeringi heeft geen andere berich ten ontvangen, maar kan meded'eelen, dat in gehee-l Spanje absolute rust heerscht Er zijh maatregelen getroffen om de opstanjdbeweging te onderdrukken. Het garnizoen te- Madrid is gealarmeerd. Zooal-s bekend, zijh het 'leger en vooral de artillerieofficieren herhaaldelijk tegen het bewind van Primo de Rivera in ver zet gekomen. Vooraf in het najaar 1926 was do beweging zeer ernstig en is zij slechts door het persoonlijk ingrijpen van den koning onderdrukt. Uit het Leger 'des Heils. Generaal Booth's eisch, waarin hij' de beslissing van den Hoogen Raad van het Heilsleger om hem uit zijn ambt te ont zetten, betwist, werd gisteren voor het Hooggerechtshof te Londen toegelicht. Zijh raadsman betoogde, dat de gene raal geen gelegenheid had gehad om die genen te ontmoeten, die beschuldigingen tegen hem uitten en om hem te beant woorden. Er werden verklaringen van beide par- tijen voorgelezen, o.a. e,en van de le den van den Raad, die naar Southwold waren gegaan om hem te verzoeken af te treden. Zij betoogden, dat hij ongeschikt was den last van zijh ambt te dragen en legden er den nadruk op, dat er geen persoonlijke beschuldigingen tegen hem waren geuit. De zaak werd verdaagd tot morgen. Sterke sneeuwval in Roemenië. Tengevolge van den hevigen sneeuw val in Roemenië moesten tal van spoor wegverbindingen stilgelegd worden. In Ze venbergen, Oud-Roemenië, Bessarabië en in de Boekowina moesten verscheidene treinen in het open veld den strijd tegen de sneeuw opgeven. Aangezien de trei nen ook niet door hulplocomotieven be reikt konden worden, moesten de rei zigers mét sleden worden afgehaald. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw vijf meter hoog. Omgekochte politie. Er is reeds herhaalde malen gewezen op mogelijke corruptie in het Lon.den.schp politiekorps, aanvankelijk zonder veel suc ces. Einde-lijk werd een onderzoek inge steld en daarbij kwamen ernstige- dingen aan het dagjicht. Zoo bleek, dat politie- chefs door eigenaars van nachtkroegen werden omgekocht. Een van deze heeren, zekere Goddard. is gisteren door de rechtbank veroordeeld. Terecht stonden 'Goddard, mevr. Meyrick, de „koningin" der Londensche nachtclubs, en de Italiaan Ribuffi, eveneens een riachtclubhouider, Goddard werd tot 18 maanden dwangar beid veroordeeld, de beide andere be klaagden ieder tot 15 maanden. Goddard had gelden aangenomen van mevr. Mey rick, waarvoor hij haar waarschuwde wanneer de politie voornemens was een inval te doen. Men vond in zij'n brand kast een bedrag van f240.000. Deze som had hij door omkoo-ping bijeen gebracht. De toestand in Afghanistan. Uit Kaboel wordt gemeld, dat de nieu we troonpretendent Ali Ahmed Yan met zijn troepen van Jagdalab oprukt nanï het 38 K.M. verder gelegen Djel'alabad. Hij heeft verklaard, dat hij voorstander is van samenwerking met Engeland en hij hoopt binnen korten tijd te Kaboel te zijn om daar een verdrag met Engeland te sluiten. Habiboellah heeft verklaard, dat hj Ka boel niet zonder strijd aan Amanöella's troepen zal overgeven. De voormalige ministers in het kabinet van Amanoellah zijn door Habiboel'ah ge arresteerd en worden als gijzelaars in be waring gehouden. Verder wordt nog medegedeeld, dat, Habiboellah het plan zou hebben, alle moderne bouwwerken, die tijdens het be wind van Amanoellah tot stand zijn ge komen, in de lucht te laten, springen. Korte berichten. De kotter Mojave van de Ameri- kaansche kustwacht^ heeft het Engelsche s.s. Silvermaple gevonden, dat in nood verkeer en sleept het thans naar de Berm- u 1 jury te Limburg heeft den koop man Jacob Schardt uit Hirzenhain, die in .Mei 1928 een weduwe met cyankali had vergiftigd, ten einde zich meester te kunnen maken van de erfenis van haar kort tevoren .gestorven man, ter dood veroordeeld, onder intrekking van zijn burgerlijke rechten. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 21 Jan. 1.425.600, hetgeen 9397' minder is dan verleden week, maar 246.850 meer dan verleden jaar. Naar Wolff uit Zürich meldt, is daar evenals in de dalen van Limmat en Flati gisternacht de laagste temperatuur van 'den winter waargenomen. De ther mometer daalde tot'15 graden onder nul. Op het meer van Zürich is reeds veel ijs. Ook in de eerste helft van Januari is het aantal werkloozen in Duitschland belangrijk gestegen. Het aantal onder steunden bedroeg op 15 Jan. 2.029.000 tegen 1.702.000 op 31 Deo. 1928. De Duitscho zendeling Schramm is in de omgeving van zijn standplaats Na- mon in de provincie 'Kiangsi door Chi- neesche communisten ontvoerd. Het con sulaat te Kanton stelt pogingen in het werk .om hem te bevrijden. Binnenland. Het Rijk en de aannemers. Een motie van het K.N.L.C. over de suikerbietenteelt. Installatie van den Radio-raad. Het Naardensche opium-geval. Buitenland. De toestand van den EngeJschen koning. Huldiging van Borms. De strijd tusschen de kroon-preten.-den.ten. in Afganistan. Petroleumbrand in Roemenië. De leiding van het Leger des Heils. Een mislukte revolutie' in Spanje. Betaling van belasting op postkantoren. Naar het Hdbl. verneemt is het bericht volgens hetwelk de plannen tot het ope nen van gelegenheid voor het betalen van belasting op alle postkantoren in Nederland geen voortgang zouden heb ben, van eiken grand ontbloot. In deze plannen is geen wijziging gekomen. Op het departement van Financiën wordt ge werkt aan een wetsontwerp, waarmee de goedkeuring der Kamers op deze reorga nisatie in de wijze van belastingbetaling zou worden aangevraagd. Het afzien van de plannen ware ook uitermate onwaarschijnlijk, omdat er juist zoo ontzaglijk veel te doen is geweest om ze in Departementale kringen aan genomen te krijgen. De Kamerverkiezingen. Het feit, dat de heer Stenhuis zich wegens ziekte heeft teruggetrokken, brengt naar gemeld wor^t, geen enkele verande ring in de bestaande plannen tot op richting van de Revolutionnair .Socialis tische Partij. Het voorloopig comité kwam Maandag in vergadering bijeen en heeft besloten de op 2 en 3 Febr. aange kondigde landelijke bijeenkomst te laten doorgaan. Voorgesteld zal worden aan de Kamerverkiezing deel te nemen en de heer Sneevliet als no. 1 op de lijst te plaatsen. Dè aannemerskwestie. Naar aanleiding van "het mislukken van de aanbesteding van het onderhoud der Barendrechtsche brug wegens het niet volledig inwilligen van de door de 'aan nemersbonden gestelde eischen, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland besloten, dit onderhoud in eigen beheer te doen uitvoeren. Steekpenningen. In de Maandagavond gehouden gpoed- eischende vergadering van den raad der gemeente Doetinchem werd met zeven tegen zes stemmen en twee onthoudin gen besloten niet in te gaan op het ver zoek van den Minister van Binnenland- sche Zaken om het dd. 9 Febr. 1928 aan den heer G. Pieterson .gegeven on eervol ontslag alsnog in te trekken, welk besluit zooals "bekend ter vernietiging bij de Kroon was voorgedragen. Installatie Radioraad. Gistermiddag is in een der zalen van het departement van Waterstaat de Ra dioraad door Min. v. d. Vegte geïnstal leerd, met een rede, waarin hij als een der voornaamste problemen waarover de Raad zich zal hebben uit te spreken, noemde: het in het leven roepen van een goed geregelden nationaleu omroep. Bij alle verschil van inzicht en over tuiging tusschen degenen, die als orga nisatie van den radio-omroep gebruik ma ken of willen maken, behoeft, aldus de Minister, een zoodanig instituut m.i. geenszins als een niet te verwezenlijken denkbeeld te worden beschouwd. Ik zo-u u daarom het in het leven roepen van een goed geregelden, krachtigen natio- nalen omroep als het doel en ideaal voor oogen willen stellen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1