No. 101 Dinsdag 29 Januari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland lENOfilKSE&Co's BANK - GOES EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrêle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V liberale „Staatspensioen". Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. fye Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf0.09 Prijs der Advertentifin: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Enkele dagen geleden hebben wij; de financieele bezwaren van het z.g. staats pensioen in werkelijkheid een staats- bedeeling van behoeftigen in het licht gesteld. Dat is een zeer belangrijke zaak. De vraag wie de vele millioenen voor deze bedeeling noodig, betalen zal, mag zeker weieens ernstig onder de oogen worden gezien. Maar er zijn ook andere, niet minder ernstige bedenkingen. De Commissie uit den Vrijheidsbond wenscht een bijdrage uit de staatskas te verleenen, voor gehuwden varieerend tusschen f 100 en f 260 per jaar, met dien verstande dat het totale inkomen van een gezin de f800 niet te boven gaat. Een gehuwd echtpaar, dat b.v. aan eigen inkomsten en bedragen van kin deren f500 inkomen heeft zou dan ont vangen f260 toelage, maar als het eigen inkomen f700 bedraagt, zou het staats pensioen worden beperkt tot f 100. De bezwaren liggen voor het grijpen. Hier wordt openlijk een premie gesteld op de zorgeloosheid. De „Nederlander" gaf van dit verder felijke stelsel de volgende pakkende il lustratie: „Gesteld, twee menschen van gelijke opvoeding en arbeid zullen beiden ge durende een kleine halve eouw hebben gewerkt, maar de één leefde voorzich tig en spaarzaam; hq. verzorgde ook met toewijding de opvoeding zijner kinderen, zoodat deze hem op den ouden dag gaarne eenigen steun bieden. Zijn inko men haalt nu juist de f800; dan ont vangen hij en zijn vrouw op hun 65ste levensjaar van den Staat niets. Maar zijn buurman, in gegevens en kansen hem gelijk, maar die het leven wat los ser en luchtiger opnam, zoodat hq niets bespaarde en zijiie kinderen hem ook niet kunnen bijstaan hij wordt voor zijne zorgeloosheid beloond met een we- kelijksche uitkeering van den Staat van vqf gulden. Herinneren wij ons niet al de ellende en de onbillijkheden bij de invoering van de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet, toen voor éénmaal de bejaarden, met een inkomen beneden zekere grens, instaat werden gesteld gratis of bijna gratis de rente te genieten? Hoe is er toen ge plooid en geschipperd? Hoe werden trouwe, ijverige werkers achtergesteld bij Zondagsvisschers en Maandaghouders omdat deze werkers zoo; lang mogelijk gearbeid en zoo zuinig mogelijk ge leefd hadden, en dus juist de vereischte inkomengrens haalden I Moeten deze din gen terugkeeren? Gevoelt men niet hoe zulk een re geling sociaal en economisch, zou wer ken juist in de verkeerde richting? De zorgvuldigheid zou gestraft de zorge loosheid zou beloond worden." Maar hierbij komt nog iets anders. Het spreekt vanzelf dat bij een zoo kostbare maatregel een scherpe controle niet uit kan blijven Voortdurend moet worden nagegaan of er in de bedeelde gezinnen geen nieuwe inkomsten zijn en zoo ja, hoeveel die bedragen. Het noodzakelijk gevolg is dus, dat een groot deel der ouden van dagen onder toezicht wordt gesteld van arm bezoekers of ambtenaren van Maatschap pelijk Hulpbetoon, of hoe men 't noemen wil. De naam is hier van ondergeschikt belang. Op de zaak het onder toezicht stellen van oude menschen komt het aan. In het door de liberale staatspartij aan bevolen staatspensioen, beter staatsbe- deeling, armenzorg, zit dus ten eerste een financieel gevaar dait niet onderschat mag worden. En vervolgens bevat het, inplaats van een opvoedend karakter te dragen, een voortdurende prikkel tot zorgeloosheid, terwijl voor de menschen die prijs stel len op vrijheid en onafhankelijkheid, het neerdrukkende element niet ontbreekt. Propagandaieotuur. Met hartelijke instemming hebben wij gisteren uit de „Standaard" overgenomen een artikel, waarin betoogd werd, dat nu de tijd om te werken is aangebroken. Volkomen terecht werd daarin opge merkt, dat bij den verkiezingsarbeid van de hoogste waardij is: de stille arbeid, het persoonlijk bezoek. Dit neemt echter niet weg, dat ook de massabearbeiding van de kiezers door het houden van openbare vergaderingen en het verspreiden van propagandalec- tuur van groote beiteekenis moet worden geacht. Hieraan wordt dan ook reeds de noo- dige aandacht geschonken. Het is bekend, dat de eerste candidaat op de Zeeuwsche lijst zijne krachten speciaal aan dezen kieskring zal wijden. En daarnaast mogen we nu reeds wij zen op een tweetal bijzonder goed ge slaagde propagandageschriften. Wq bedoelen: „Ter wille van geeste lijke waarden" door H. Colijin en „Rood Boerenbedrog" door Chr. v. d. Heuvel. De fout van heel wat propagandablaad- jes is vaak, dat ze te lang zijn en te weinig pakkend. Het gevolg is, dat ze ongelezen ter- zqde worden gelegd. Maar dat kan niet worden gezegd van de hierboven genoemde vlugschriften. In het eerste wordt in klare en dui delijke taal aangetoond, dat het hij de verkiezingen gaat niet om zaken van ondergeschikten aard, maar dat de strijd gevoerd wordt terwille van g e e s t e - 1 q k e waarden. En in het tweede wordt het boeren bedrog dat de S.D.A.P. meent noodig te hebben om de plattelandsbevolking aan hare zijde te krijgen en waarvan ook in Zeeland een dankbaar gebruik wordt gemaakt, naar behoo-ren op de kaak gesteld. Aan onze kiesvereenigingen de taak om te zorgen dat deze geschriften nu ook verspreid worden. De huisbezoekers moeten ze in hun bezit hebben,- ze moeten met den inhoud terdege bekend zijn. En voorts moet ook voor een syste matische en oordeelkundige verspreiding zorg worden gedragen. Hier is prachtig verkiezingsmateriaal. Maar 't heeft geen waarde als het niet onder de menschen wordt gebracht. Drie schepen In nood'. Op het oogehblik bevinden zich op den Atlantischen Oceaan drie schepen in nood, met een gezamenlijke beman ning van 93 koppen. Men heeft alle hoop op redding opgegeven, wat betreft de be manning van de sleepboot „Seiner", die uit 20 koppen bestaat. Het Engelsche vrachtschip „Silvermaple" met 48 kop pen aan boord, zal pas vandaag door de beide te hulp gesnelde Amerikaansche schepen kunnen worden bereikt. Van het Italiaansche vrachtschip „Capo Vado" is sinds Vrijdagavond geen enkel signaal m8er vernomen. De storm woedt onver minderd voort. Dreigende staking in de katoen-industrie van Lancashire. In de toch reeds zwaar getroffen ka toen-industrie van Lancashire (Engel.) dreigt een staking door het besluit der patroonsvereeniging om de zoogenaamde „olie- en schoonmaak"-overeenkomst te gen het einde dezer week op te zeggen. De patroons eischen, dat het oliën en schoonmaken der machines huiten den 48-urigen werktijd zal geschieden, de ar beiders wenschen dit in den werktijd te doen en hebben met staking gedreigd, wanneer de patroons niet voor Vrijdag hun maatregel zouden intrekken. Als de spimjers 'hetgeen waarschijnlijk is, zich hij de staking zouden aansluiten, zouden Zaterdag 16U.000 man het werk neer leggen. Sneeuw en koude. Zondag en gisteren heeft het in ver schillende deelen van Duitschland zwaar gesneeuwd, vooral in het Oosten, Mid den en Noorden van Duitschland. Op den Broeken is de sneeuwlaag 188 •c.M. hoog, op den Zugspitze in Beieren 162 c.M. De kou-de is weer toegenomen. In Si- Iezië wijist de thermometer 14, te Mün- chen 9 graad Celsius vorst aan. De weervoorspelling luidt, dat helder der en warmer weer kan worden ver wacht, dat echter door een nieuwe koude golf zal worden gevolgd. De sneeuw hield gisterenmorgen te Berlijn nog steeds aan, zoodat het op- ruimingswerk daardoor bemoeilijkt werd en de hoofdstraten 3 tot 4 keer gerei nigd moesten worden. Het spoorwegverkeer in Oostenrijk on dervindt, tengevolge van de geweldige sneeuwmassa's, die gevallen zijn, groote belemmering. In het Zuiderstation te Weenen is gisteren na 4 uur geen trein meer binnengekomen. Van het garnizoen te Weenen zijn 1G0 man en van dat te Wiener-Neustad 203 man gerequireerd om aan het opruimingswerk op de lijnen van den Zuiderspoorweg te helpen. Electrisch licht in Jeruzalem. De electricitoitswerken te Jeruzalem zuilen naast het station een cen'rale op richten om van daar uit de heilige stad van electrisch licht te voorzien. Binnen een maand of acht zal het werk beëin digd zijn. De aardbeving te Cumana. De legatie van de Vereenigde Staten van Venezuela deelt mede, Tlat. volgens officieele berichten, welke zij heeft -ont vangen, het aantal slachtoffers van de aardbevingsramp, die de stad Cumana verwoest heeft, tot op het oogenblik 60 dooden bedraagt en bijna 2300 gewon den. De geheele republiek werkt nauw sa men met de regeering bij 't reddings werk en de maatregelen, die reeds ge nomen zijn voor den wederopbouw der stad. Korte berichten. Het dagelijksch aantal nieuwe griep gevallen te Berlijn vertoont de laatste da gen een teruggang. Ook het aantal zieken, dat in het ziekenhuis wordt opgenomen, is kleiner geworden. Gisteren werd het plaatsje Alhos Vedros, ten Zuiden van Lissabon, door hevige aardschokken bezocht, waarbq verscheidene huizen instortten. Daar de bewoners reeds na de eerste waarschu wende voorteekenen op straat gevlucht waren, zijn geen persoonlijke ongeval len geschied. Tuberculose onder het onderwijzend personeel. Door den heer Slotemakef de Bruine, Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, is op de vragen van mevrouw de VriesBruins betreffende het instellen van een offtlerzoek naar het voorkomen van longtuberculose onder het onderwij zend personeel der openbare scholen hier te lande o.m. het volgende geantwoord: Een summier onderzoek, door de in spectie van de volksgezondheid ingesteld, heeft doen zien, dat over een 'tijdvak van 4 jaar bij de consultatiebureaiux be kend zijn geworden 61 gevallen van open longtuberculose. Een onderzoek, als in de vragen be doeld, zou zeer kostbaar en tijdroovend zijn en zou onvolledig blijven, doordat het van vrijwillige medewerking afhan kelijk zou zijn. Het komt echter onnoodig voor, een speciaal onderzoek te doen plaats vinden, omdat inderdaad een aantal' onderwijzers (onderwijzeressen) lqdende is aan open longtuberculose en de moge lijkheid van besmetting van school'kinde- deren, die met bedoelde onderwijzers (on derwijzeressen) in aanraking zijn geweest, a priori moet worden aangenomen. In verband hiermede wijst de onder- geteekende er op, dat de organisatie van de tuberculosebestrijding, in het bijzonder die van de consultatiebureaus, geleidelijk is voltooid, zoodat thans overal deskun dig' advies kan worden ingewonnen, en daardoor de gelegenheid verkregen is, op dit punt tot eenigen maatregel over te gaan. Waar zoodanige maatregelen uiter aard de medewerking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen vereischen, hoeft ondergeteekende over het onderwerp reeds eenigen tijd geleden, gelijk bekend is, zich gewend tot den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Hij kan hieraan toevoegen, dat deze Minister een wijziging van het Kon. besluit van 29 Januari 1924 (Staatsblad nr 23) voorbereidt, waardoor lijders aan tuberculose, na deskundig ad vies, een gunstiger verlofregeling zullen kunnen genieten dan thans mogelijk is. Voorts doet de Regeering zich voorlichten omtrent de wenschelijkheid eener ver plichte keuring. Van de steden haar het land1. Bij de regeering bestaat het plan, dit jaar ongeveer 2000 arbeiders uit de groote sleden te werk te stellen in de provin cies Overijssel, Drente en Friesland. Die tewerkstelling zal geschieden, zoodra ver wacht mag worden, dat de vorstperiode is geëindigd (denkelijk begin Maart), maar zal slechts geleidelijk moeten geschieden, daar voor de huisvesting nog boerderijen en barakken in aanbouw zijn. Het voorgaande jaar bedroeg het aan tal towerk'gestel'den uk de steden ongeveer 1000. Belastingbetaling op de post kantoren. Naar gemeld wordt, zal aan het plan, om op alle postkantoren de gelegenheid te openen tot het betalen van belasting, geen uitvoering worden gegeven, De gasvoorziening door de m ij n e n. Naar wq vernemen, is de nieuwe gas houder op de Staatsmijn Maurits, welke dienst zal moeten doen als reservoir voor do levering van gas aan de gemeenten Eindhoven, Roermond en 'Sittard reeds met gas gevuld. Spoedig zal men met de levering kunnen beginnen. Giet1 !orn in moeilijkheden. Gisto i is op het provinciale gouver nementsgebouw te Zwolle een bespreking gevoerd tusschen den minister van Bin- nenl. Zaken, Ged. Staten van Overijsel' en het 'gemeentebestuur van Giethoorn. De laatste jaren sloot de begrooting geregeld met een aanzienlijk tekort. Van eenige jaren is dit tekort gedekt door een lee ning, van andere jaren staat het nog open. Reeds geruimen tijd geleden gaven Ged. Staten te kennen, te willen medewerken aan steunverleening, mits de raad een meer evenredige belasting invoert en ook verder aan bepaalde voorwaarden voldoet, o.a. pensioenverhaal, andere schoolgeld regeling, verhooging der grondlasten van 10 op 40. De raad bleek in meerderheid hiervan niets te willen weten. De conferentie van gisteren was een poging om uit de impasse te raken. Do vrijzinnig® en socialistische 'raadsleden bleven echter op hun standpunt staan. De minister zal nader overwegen, wat er in dezen zal gedaan worden. Verkeerd aangewende gelden. Aan den kassier van de coöperatieve Boerenleenbank te Katwq'k aan Zee, den beer P. de B., is op zqn verzoek met ingang van 28 Januari a.s. ontslag, ver leend. Naar „Het Volk" verneemt, houdt dit ontslag verband met het feit, dat de heer ae B., die tevens de functie vervulde van boekhouder bij de reederq der firma P. de B., waarvan hij mede>- eigenaar is, in zijn eerst vermelde be trekking gelden zou hebben aangewend ten behoeve van de reederq. Deze gelden waren hoofdzakelijk bij de leenbank gestort door familie van den beer de B. en beliepen eenige tien duizenden guldens. De reederq, die toe behoort aan de drie gebroeders de B., heeft haar geheele uitrusting, o.a. be staande uit twee visschereschelen, waar onder één moboxlogger, ter beschikking gesteld van het bestuur der coöpera tieve leenbank. De leenbank is boven dien door borgstelling gedekt. Hoewel door het gebeurde alleen maar familie leden gedupeerd worden, heeft het ge val te Katwijk aan Zee opzien gebaard. Het Belgische Loodswezen te Vlissingen. De Belgische minister van Zeewezen, de heer Liffeus, heeft naar verluidt, zestien nieuwe rivierlood- sen voor de Zeeschelde benoemd. De vorige week is het voorgekomen, dat verscheidene schepen te Vlissingen wegens gebrek aan loodsen, voor anker moesten gaan liggen en eerst veel later naar Antwerpen konden opstaomea. Binnenland. Het rapport der commissie over de Z.- Vlaamsche Waterleiding. De malvorsaties te Barendrecht. Het klokluiden te Goes. De kwestie NederlandBelgië. De Bel gische nota. De toestand in de suiker-industrie. Tuberculose onder de ondeafwijzers(essen). Buitenland. Schepen in nood. Dreigende staking1 in Engeland. Sneeuw en koude in Duitschland en Oostenrijk. Middelburg. Na een korte ongesteld heid is gisterenmiddag alhier overleden de heer Charles Boasson, voor zitter van de Israëlietische gemeente, al hier en lid der Permanente Commissie tot de Algemeene zaken van het Nederl. Israëlietisch Kerkgenootschap. Ook bui ten deze kerkelijke betrekkingen stond de overledene in de geheele gemeente Middelburg in hoog aanzien, door zijn groote meiischlievendheid. Hij was werk zaam als lid van den Armenraad, waar in hq het Isr. Armbestuur vertegenwoor digde. De afdeeling Middelburg van de vereeniging „Volkenbond en Vrede" ver liest in hem haar qverigen penning meester. De verdiensten van den overledene wer den erkend door zijn benoeming tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Goes. Gisteravond werd op initiatief van den Ghr. Besturenbond te Goes e. o. en onder leiding van zijn voorzitter, den heer A. de Lange, een vergadering gehouden met de kerkeraden te Goes en omgeving, teneinde te bespreken het onderwerp: „D e kerk en het sociale leven". Verschillende kerker aden uit Goes en omliggende dorpen waren vertegenwoor digd, al was de sneeuw zeker mede oor zaak, dat niet meerderen aanwezig waren. De spreker, de heer W. Strijbis uit Den Haag, zette in een duidelijk, boeiend betoog uiteen, wat de kerk is, wat de Ghr. sociale beweging bedoelt en hoe de kerk in haar woord (prediking, catechisa tie en huisbezoek) maar ook in haar daden rekening dient te houden met het maat schappelijk leven en met de Ghr. sociale actie. Speciaal wat betreft de daden der kerk toonde spr. aan, hoe ze hier in soci aal opzicht een voorbeeld dient te geven en ook hier het Woord des Heeren in toepas sing dient te brengen. Op deze, onder stille aandacht aange hoorde rede, volgde een leerzame, hoog staande discussie, waarbij deze ernstige kwestie», nog eens van meerdere zijden werd bezien. Den heer Strijbis mocht het gelukken meerdere vragers te bevredigen. Het is zeker een goede gedachte geweest van den Chr. Besturenbond om deze ver gadering te beleggen. Kerk en Chr. sociale actie hebben in dezen tijd elkaar meer dan ooit noodig. Hansweert. Gisterenmorgen is in het Hellegat omhoog gevaren het schip „Paula Jean", schipper Verbraken, geladen met kolen voor Antwerpen. Later is het schip gebroken en gezonken. Aan v. d. Tak's Bergingsbedrijf is opgedragen schip en la ding te bergen. Kruiningen. Maandagavond hield de Kolenver. „De Nieuwstraat" haar jaar vergadering. Aanwezig waren 48 leden. Uit de rekening van den Penningmeester bleek, dat de vereeniging 118 leden telt met 139 aandeelen van f 26 per jaar. Geleverd werden in 1928 3948V2 H.L. steenkolen en 6240 K.G. sloffen. De in komsten bedroegen f5177.69; de uitgaven bedroegen f 5325.30. Nadeelig saldo f 147.61, waarvoor in de bergplaats lig gen 1981/2 H.L. kolen. Per aandeel van f26 werden dit jaar 20 H.L. kolen aan de leden verstrekt. 'De aftredende be stuursleden H. Oostdqk en J. Goeree wer den herkozen. Nadat besloten was met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1