No. 100 Maandag 28 Jannari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BESTEVAER KEIRIKSE&Cq'sBANK-GOES eerste: blad. «2)e goudblonde k ^Biggfehaps9a6aA Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Oit nummer bestaat uit 2 bladen. DE VUREN BRANDENDE. Coupons Effecton Deposito's Credieten Wissels Spaarbank a 4 pCt. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posi 13.— Losse nummers fO.QI Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ef Bij abonnement belangrijke korting. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Standaard bevat een warme op wekking oin, ook met het oog op de ko mende verkiezingen, de vuren brandende te houden. Er zijn verschillende factoren aan te wijzen, die er toe hebben bijgedragen, dat het tegenwoordig zooveel moeilijker is dan vroeger, om den warmtegraad bij de ver kiezingen op peil te houden. „De arbeid onzer plaatselijke voorman nen is nu ongetwijfeld zwaarder dan voorbeen. Ook al door bet sterk toegeno men aantal kiezers, en afgezien dus van de reeds genoemde oorzaken. De bearbei ding van een kiezersgroep van 20.000 is niet viermaal moeilijker dan een van 5000, maar misschien wel acht maal zoo zwaar. Vooral in de groote steden is bet per soonlijk bezoek, het eenige waarlijk doel treffende middel, baast niet meer te doen. En toch mogen we niet 'bij de pakken neerzitten. De krachtsinspanning (moet meer dan verdubbeld of verdrievoudigd. En bet kan ook nog wel. Als maar het oude vuur weer terug keert, de tijd toen professoren, leeraren, predikanten, onderwijzers, studenten, le den van jongelingsvereenigingen naast den dag ook den nacht aan het werk gaven. Hoevelen zijn er nu nog, die een ac tief aandeel nemen in den strijd? Gelukkig, we kennen er nog versohei denen, die dit doen. Maar hoevelen zijn het er in het percentage, vergeleken bij vroeger? Moeten we dan geen achteruitgang con- stateeren? Is het bij velen niet zóó alsof bet verkiezingswerk hen eigenlijk niet raakt? Toch behoeft !het zoo niet te zijn. Zie slechts naar de provinciën want die z ij n er: heele provinciën waar het nog steeds gaat als van ouds. Waar het oude vuur nog niet gedoofd bleek'en de ouderen door het voorbeeld de jonge ren trekken. Vergeten we niet, dat Rome door zijn innerlijke eenheid van de genoemde be zwaren heel wat minder te lijden beeft dan wij. Zie ook niet over het hoofd, dat de Sociaal-democratie, door een krachtige vakbeweging gesteund, al kent ook zij haar moeilijkheden, als jonge partij met rijke beloften van materieelen aard, die ze nog niet behoeft in te willigen, een ijver en werkwilligheid aan den dag legt, die vaak beschaamt. Zelfs de Christelijk-Historische partij verkeert in nog gunstiger omstandigheden dan wij, omdat ze nagenoeg niet te maken heeft met kerkelijke verschillen onder haar kiezerscorps. Bij ons liggen de dingen moeilijker dan bij vele anderen. Maar daarom juist moe ten we naar grooter krachtsinspanning streven. En vooral niet alles op het laat ste laten aankomen. Met ons organisatorisch werk zijn we op tijd. Over ons stembusprogram is reeds in November een voorloopige beslissing ge nomen. In zijn nieuwen vorm is bet, voor zien van een uitgebreide toelichting, reeds aan de Kiesvereenigingen toegezonden. Met onze candidaafcstellingen hopen we in een 14 dagen klaar te zijn. Dan stevenen we recht op onzen toog- dag aan, die ditmaal in het teeken staat van herdenken naast getuigen. En daarna is het kort dag. Daarom moet reeds nu overal worden aangevan gen. En dat niet alleen met spreekbeur ten en verspreiding van verkiezingslec- tuur. Dat alles is goed, maar bet is niet genoeg. Waarschijnlijk zelfs het v o o r- n a a m s t e niet. Het is de stille arbeid, het persoonlijk bezoek, die we nog altijd beschouwen als van de hoogste waardij. Natuurlijk sluit dit de openbare verga deringen niet uit. Zelfs kunnen deze ook nut stichten, maar men vertrouwe niet daarop alleen. En ook handele men 'in de zen met overleg. Nu we met 12 lijsten uitkomen, die als het ware 12 kiesdistricten bestrijken, en waarschijnlijk elke lijst zijn eigen, door de kiesvereenigingen zelf gekozen, lijsttrekker krijgt, is die lijsttrekker de aangewezen spreker voor het gebied waarop de lijst be trekking beeft. Natuurlijk 'kunnen afwijkingen daarvan een enkele maal wensehelijk blijken, maar de regel moet toob zijn, dat wie in Leiden of Middelburg lijstaanvoerder is, in de al lereerste plaats zijn krachten aan dien Kieskring wijdt, en dat men daar dan ook zoo weinig mogelijk beslag tracht te leg gen op sprekers, die elders lijstaanvoerder zijn. Ieder zijn eigen district. Dat was de leidende gedachte ditmaal en daaraan dient men zich zoo getrouw mogelijk te houden. De tijd om te gaan werken is nu aangebroken. En eenmaal de vuren ontstoken, houde men ze brandende". HET NAARDENSCHE OPlUMr SCHANDAAL. Do behandeling In den Volkenbond. De geschiedenis van de chemische fa briek te Naarden, die betrapt is op ver vaardiging en uitvoer van groote kwan- tums verdoovende middelen, in hoofd zaak naar Chirua, heeft, naar de correspon dent van de „Msb." te Genève meldt, Vrijdag de opium commissie van. den Vol kenbond den geheelen ochtend bezigge houden. i 1 De vertegenwoordiger van Nederland, dhr van Wettum, legde een uitvoerig rap port over, waaruit blijkt, dat weliswaar de fabriek Naarden met haar handel in verdoovende middelen de bepalingen der Nederlandsche opiumwetgeving niet ge schonden had, doch toch stellig tegen den geest van onze wet gezondigd heeft door op reusachtige schaal verdoovende middelen uit Duitschland en Zwitserland in te voeren en deze daarna naar het Verre Oosten en vooral naar China uit te voeren, ofschoon de fabriek toch moet aannemen, dat al deze vergiften zeker niet uitsluitend voor medische en weten schappelijke doeleinden zouden worden gebruikt. De heer van Wettum gaf ronduit toe, dat hier een zware verantwoordelijkheid op Nederland rustte, dat voor langen tjjd een zoo groote leemte in zijn opium-wet geving had laten voortbestaan, waardoor de practijken van Naarden mogelijk wa ren gebleken. Nadat de heer van Wettum aldus voor Nederland de zonden had beleden, poog de ook de Zwitsersqhe gedelegeerde ar Serrière goed te doen met de erkenning, dat ook op Zwitserland een deel der schuld rust, dat de wereld aldus met een reusachtige hoeveelheid verdoovende mid delen begiftigd werd. Zwitserland was „onvoorzichtig" geweest door den uit voer van heroine en morfine op zoo groote schaal van Bazel 'naar Neder land toe te staan. Verschillende leden der commissie brachten den heer van Wettum hulde voor zijn openhartigheid en voor de la tere energieke handelingen der Neder landsche autoriteiten. Hoe reusachtig de door Naarden in omloop gebrachte hoeveelheid verdoo vende middelen geweest is, bleek uit de verklaring van den Engelschen gedele geerde sir Malcolm Delevingne, die de moeite had genomen aan de hand van de mededeelingen der Nederlandsche re geering uit te rekenen, wat al door Naar den was uitgevoerd. De cijfers luidden: 955 K.G. morfine, 3340 K.G. Heroine en 90 K.G. cocaïne. De groote meerderheid daarvan was naar China gezonden. Bijzonder ergerlijk noemde de Engel - sche gedelegeerde het, dat één enkele Bazelsche fabriek niet minder dan 1600 K.G. heroine en 3JO ,G. morfine aan Naarden had geleverd. Dit is meer dan gedurende 1.2 jaren in geheel Engeland noodig is voor de voorziening in de me dische en wetenschappelijke behoeften. Ds griep. Te Londen en in de groote steden van Engeland en Wales zijn er de vo rige week 179 menschen aan griep be zweken, of 57 (30 pet.) meer dan in de daaraan voorafgegane week. Te Londen alleen stierven verleden week 39 menschen aan griep. Vijfhon derd onderwijzers van de graafschaps- scholen waren afwezig. Volgens een of- ficieele mededeeling, blijven de kinderen over het algemeen van de ziekte ver schoond. Een vermakelijk incident heeft zich op het kantoor van een groote firma te Londen voorgedaan. De directie die den indruk had dat de eriep-epidemie te Lon den een bedenkelijken omvang had ge kregen, liet een kennisgeving aan het personeel aanplakken, behelzende, dat ieder die zich niet volkomen goed voel de, maar thuis moest blijven, liever dan op het kantoor te komen en anderen aan te steken. Den volgenden ochtend ontbraken er ongeveer 120 menschen en de firma wenschte zichzelf geluk met haren wij zen voorzorgsmaatregel. Op andere kan toren was liet percentage zieken veel geringerI Te Frankfurt a. d. M. heeft de griep zich zoozeer uitgebreid, dat het ge meente ziekenhuis 'de lijders niet meer kan opnemen en de ambachtsschool als hulp-ziekenhuis moe~t wo-dm ingericht. De influenza-epidemie, welke thans te Belfast woedt, neemt een zoo ernstigen omvang aan, dat, naar de Tel. meldt, het aantal doodgravers op het stadskerkhof vermeerderd moet worden. Doctoren, apo thekers, verpleegsters en begrafenis-on dernemers zijn overladen met werk en in de armere stadswijken is de vraag naar verpleging zoo groot, dat Zaterdag door het Engelsche Roodë Kruis een vrij willigerscorps is gevormd. De apotheken der ziekenhuizen, die goedkoop of gratis geneesmiddelen ver strekken, worden belegerd en het is nood zakelijk gebleken den voorraad medicij nen onmiddellijk aan te vullen, ten einde aan de dringende vraag tegemoet te komen. Het gemeentebestuur heeft bij alle zie kenhuizen het medisch .personeel uitge breid. Ook Liverpool heeft zwaar te lijden van de influenza. Nog een mlllloenenzwendel. Na een nauwkeurig onderzoek heeft de justitie te Parijs gearresteerd de le den van den raad van beheer van de loodwinning-maatscharpij Borja, welker groeven in Spanje zouden liggen, wegens bedrog en misbruik van vertrouwen. Hst bedrag der gepleegde verduisteringen be loopt eenige millioenen franken. De be driegers hadden aandcelen met hun naam onderteekend aan den man gebracht, maar bij nader onderzoek te Bona bleek, dat daar in het geheel geen loodgroevem aanwezig waren. Een hard' vonnis. Een soldaat uit het Litausche leger was in 1920 gedurende den terugtocht van de Litauers uit Wilna in Poodsche krijgsgevangenschap geraakt. Hij' ont vluchtte, ging te Wilna wonen en trouw de daar. Dezer dagen ging hij naar Li- tauen om zijn stervende moeder te bezoe ken, Hij werd gearresteerd en is nu tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, om dat hij als soldaat in het Litausche le ger op Poolse!) grondgebied gebleven is, hoewel hem bekend wa3 dat tusschen Polen en Litauen de staat van oorlog heerschte en hij zich dus ten spoedig ste bjj zijn regiment had moeten voegen. Vacantie voor hulsvrouwen. Naar uit Boekarest gemeld wordt, is daar eene vereeniging in het leven ge roepen, die voor de vrouwen evenzeer vacantie verlangt als voor de mannen en dat niet alleen voor de vrouwen, die in kantoor of werkplaats werkzaam zijn, maar ook voor hen, die met het huishou den belast zijn. In het adres, dat de ver eeniging tot de regeering richt zegt zij, dat tal van huwelijkstwisten zouden worden vermeden, wanneer de vrouwen gelegenheid hadden een maandje in heit jaar vacantie te nemen. Een aanslag tegen Hoover? Er hebben in de Vereen. Staten ge ruchten geloopen over een samenzwering tegen het leven van den nieuwen presi dent Hoover. Deze worden thans te Was hington of iciëel tegengesproken, evenals het gerucht over een groot aantal aan houdingen te Miami, na Hoover's komst aldaar Men geeft 'wel toe, dat de politie alda- brie verdachte lieden heeft aange- houcl die na Hoover's vertrek weer op vrije oeten zijn gelaten, maar dat is een gebruikelijke voorzorgsmaatregel bij reizen van een aanstaand president. Oplichting In Duitschland. Den vorigenzomer verschenen te Ber lin in een dagblad advertentiën, waarin gelden op hypotheek werden aangeboden tegen een rente van 6 k 7 pCt. Reflec tanten kregen antwoord van iemand te Berlijn, die hen naar een Nederland sche Bank verwees, welke herhaalde lijk van naam wisselde. De bank liet gron den schatten, doch niet dan nadat een zeker bedrag gestort was. Dit deelde de bank met den taxateur. De hypotheek werd nooit verstrekt. Er zijn véle men schen benadeeld. Zware sneeuwval. Uit Noordelijk Italië worden weer he vige sneeuwstormen gemeld. In de provincie Udine ligt de sneeuw op sommige plaatsen 30 tot 50 c.M. hoog. Een trein is- tusschen Udine en Grade in de sneeuw blijven steken. In Lombar- dije is het telefonische en telegrafische verkeer tusschen Milaan en Venetië ge deeltelijk onderbroken. Een hevige koude wordt uit Zuid-Tirol gemeld, waar o.a. in het Pusterdal een temperatuur van 20 graden vorst is waar genomen. Tengevolge van den zwaren sneeuw val ondervindt het spoorweg- en ook het straatverkeer in Oostenrijk groote belem meringen. Alle internationale treinen, vooral die uit Joego Slavië en Italië, heb ben groote vertraging. Volgens berichten uit Belgrado is het spoorwegverkeer in J.oego Slavië dooi de ophooping van de sneeuw vrijwel on mogelijk geworden. Het straatverkeer 4e Belgrado staat bijna geheel stil. Bomaanslagen per pakket. Vrijdag en Zaterdag hebben te Thurin- gen verschillende aanslagen door bemid deling van "helsche machines plaats ge had. Vooreerts werd, zooals reeds is ge meld aan een fabrikant van wollen goe deren 'te Apolda een pakket gezonden, dat bij het uitpakken in het kantoor van de fabriek ontplofte, waardoor veel schade werd aangericht en enkele per sonen gewond, werden. Binnenland. Onteigening voor een beteren verkeers weg ZeelandBrabant. Voorstellen aan den Gemeenteraad van Goes. Vergadering van de Kamer van Koop handel Begrafenis oud-minister Lely. Nog eens: de ferryboot. De heer 'Stenhuis weer ongesteld. Mededeelingen over het wetsontwerp in zake de financieels verhouding tus schen Rijk en Gemeenten. Buitenland. Mijnontploffing in Virginië. Ernstige griep in Engeland. Het Naardensche opium-schandaal in den Volkenbond. Weer een miljoenenzwendel te Parijs. Hevige sneeuwval. Zaterdagavond kreeg een ingezetene van Weimar eveneens een dergelijk pak ket toegezonden. Hoewel de ontvanger reeds bezig was geweest, het open te ma ken, volgde hier echter gelukkig geen ontploffing, hoewel de inhoud van het pakket voldoende was, om ernstige ver woestingen te veroorzaken. Ook te Bemstedt bij Sangerhauscn is een pakket bezorgd, dat ontplofte, waar door 3 personen gewond werden. Naar wordt geméld, is de ven-aardi ger der hom-pakketten in een ziekenhuis in Thuringen opgespoord en gearresteerd. De dader, een smid uit Apolda, heeft reeds bekend. Hij zegt, drie hommen ver zonden te hebben. Volgens zijn zeggen heeft hij met de geadresseerden van zijn pakketten vroe ger oneenigheid gehad en wilde hg zich nu wreken. Mijnontploffing In Virginië. Reuter seint uit Kingston (Virginië) De mijn Pocachontas is door een ontplof fing vernield. Verscheidene loodsen zijn bij den 'in gang 'Her mijn vernield. Men hoopt, dat talrijke mijnwerkers er in geslaagd zjjn, door een achter-uitgang te ontsnappen, doch een twintigtal wor den nog vermist. Pangalos zal wederom vervolgd worden. Het Gfieksche parlement heeft naar de Tel. meldt, met groote meerderheid be sloten, een gerechtelijk onderzoek in te stellen tegen den oud-dictator Pangalos en zijn ministers Tavoelaris, Tandalidis, en Vogopoelis, wegens misbruik bij het toepassen van het strafrecht tjjdens het dictatorschap van Pangalos. Voor de politieke overtredingen is, zoo- als bekend, het vorige jaar amnestie ver leend. Venizelos stond er echter op, dat vergrijpen bij de toepassing van het straf recht vervolgd moeten worden. Een com missie zal rapport uitbrengen over de vraag, of de gewezen ministers voor een speciale rechtbank moeten verschijnen. Korte berichten. Uit Chicago wordt gemeld, dat de landelijke bond van bouw-ondernemera een resolutie heeft aangenomen, waarin besloten wordt, een commissie te be noemen, die tot taak zal hebben, de mo gelijkheid te onderzoeken van de invoe ring van de vijfdagenweek in de bouw bedrijven. Uit Ronge wordt het overlijden ge meld, op 80-jarigen leeftijd, van prinses von Bülow, echtgenoote van den Duit- schen oud-kanselier von Bülow. Een brand heeft te Frankfort a.d. O. 'een stijfselfabriek in de asch gelegd. Be halve de fabriek zijn een paar loodsen met stijfsel en dextrine in vlammen opge gaan. Door den brand moeten meer dan 400 arbeiders eenige maanden werkloos worden. De Letlandsche pers constateert, dat er in Letland teveel feestdagen zijn: 20, terwijl Estland er 15, Polen 14, Li tauen en Finland er ieder 12 hebben. Men weascht beperking, omdat het eco-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1