L No. E9 Zaterdag 26 Januari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland v.ROSSEM'* Z Dl i Bank voor Zeeland - Goes HEiRIKSE Go's BANK-GBES PAA EERSTE BLAD. Alle Bank- en Effectenzaken. n Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HET REÜHTE BESEF ONTBREEKT. |E LICHTE MARYLAND BAAI f 19 CT. 1N PATENTVERPAKKING Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank a 4 pCt. Binnenland y in Rijkswater en is zelfs nog 12. Voorts heb- op de belang- ing in de laat- L-ocht worden, tijd de aan- lereikt. .s Hendri-kweg e, dat de mo- ebouwde kom politieoneele et den Prov. lomvaartdienst S. bij dien im enten deel- wegen binnen mmerking ko- fevolge de We- |urg. en Weth. en erop, dat de |orkomt op het m nader ant ieven niet ont- L, dat hunner- It, -wat als een jal worden be- meenen ten j. de aanvrage frine Hcndrik- >r Ged. Staten lewijzigd dient |Soc. Anonyme haar verleen-' [en en hebben in en over den het openbaar |ragen aan de A. op 28 Dec. |te dragen aan jeertonnen op- lurg. en Weth. 1 beerputten en lerekenen voor tusschen den Lterstaat en de In gewijzigd in [jaar de sluis- popmanshaven steenen spui- luden van den It nu in over- jdirecteur van teld dit te ver- knd. van den grond |g van de zee- de K.P.M. en |0 van de 720 van het Rijk plgens den be- lellen Burg. en |ede te nemen, te ontvangen desbetreffend woningen ter fch. voor, J. M. lar kwijtschel- It op een per- |elweg en Ho- bedrag van verbetering te |;hten toestand iet Rondeel in aven verkeert, leuren en ga lde fundeering van dit werk, rden geraamd, jkapitaaldienst [gedurende 10 deel daarvan bate van den worden ge- mevrouw de jieulen, zonder f, f 16 50 terug belasting 1928 ertsen 36, dat td is geweest.' re daan ten be- IVlissingen ten lerceel Glacis- lele jaar 1928 rare straf- I de zaak van J. VV. Roos, J. E. M. Bri- nantslijper G. y Iral de eerste |ijke inbrekers nog feitelijk de vierde nsterdam gis- drietal heeft met den in- I van 16 op 17 in perceel Itot vier jaren, (evangenisstraf der verdach- af geëischt. Iroordeeld. is de heer J. aen van steek- van directeur- gasfabriek te 1923 tot 1927 f 100 boete brdeeld. In gevangenis- V Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummersf 0.03 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 (4 Bij abonnement belangrijke korting. Het feit kan niet worden ontkend, dat politieke vergaderingen over het alge meen slecht worden bezocht. Bijna algemeen is de klacht, dat er zoowel voor de gewone huishoudelijke als voor openbare vergaderingen, als regel weinig belangstelling is. Dit verschijnsel doet zich voor bij alle partijen. Zelfs de S. D. A. P., die nog leeft in de eerste jeugd en jdie voortdurend in de weer is de massa met mooie toekomst muziek- en schoonschijnende beloften in beweging,te brengen en te houden, ziet zich genoodzaakt., allerlei vermakelijkhe den te organiseeren, teneinde de ver gaderingen voor het 'publiek aantrekke lijk te maken. Erger is echter, dat ook de Anti-revo lutionaire partij reden heeft om te klagen. De Anti-revolutionaire partij, die zulke hop,ge idealen nastreeft, en bij wie het niet alleen gaat om de behartiging van stoffelijke belangen, maar die ook de propageering en de toepassing van de eeuwige beginselen van Gods Woord in haar program schrijft I Hoe dit verschijnsel te verklaren? Meermalen wordt de opmerking ge maakt, dat er ook zooveel vergaderd wordt in onzen tijd, en dat dus de weinige belangstelling niet behoeft te verwonde ren, maar dit antwoord kan niet bevre digen. Want dan zouden ook filmvoorstellin gen, zanguitvoeringen e.d. deze klacht moeten slaken. Maar dat. is als regel niet het geval. Op zulke avonden is er altijd wel een betrekkelijk groot publiek, dat tijd beschikbaar heeft en dat voor een avond zonder bezwaar veel meer aan entree betaalt, dan de contributie van een Kiesvereniging in een geheel jaar bedraagt. De oorzaak moet dus ergens elders liggen. En wel hier, dat 3e rechte waar de e r i n g ontbreekt. Dat men de vraag, naar welke begins© len 's lands belangen moeten worden be hartigd, een onverschillige zaak acht, van geen genoegzaam behang om er een paar avonden in den winter voor vrjj! te ma ken; dat men een zanguitvoering of een filmvoorstefing van meer be'ang acht dan het bespreken van vraagstukken van po- litieken aard en het georganiseerd pogen om do Christelijke grond s'agsn van ons volksleven door middel van de staatkunde te behouden en te versterken. Het behoeft, voor wie nadenkt, geen betoog, dat dit een geheel verkeerde voorstelling is. Hetgaat toch in den politieken strijd om vraagstukken van diep ingrijpenden aard. Het gaat daarbij om financieele en eco nomische en sociale vrag-n, maar ook en meer nog om beginselen. De rechten en vrijheden van het volk komen daarbij aan de orde. De vraag of al dan niet met Gods Woord zal worden gerekend, Het gaat om de handhaving en de bevestiging van het gezag en het gezin, om de toekomst van land en volk. Hot gaat daarbij om de vraag of God de Heere zal worden geëerd en gediend of ook in de staatkunde met Zijne ordi nantiën zal worden gerekend, dan wel' of de beginselen van hen die zich in de staatkunde uitsluitend door het licht der menschelijke Rede willen laten leiden, tot toepassing zullen worden gebracht. Dat zijn toch waarlijk geen zaken van ondergeschikten aard, maar vraagstukken van de hoogste orde. Op de vraag, hoe het komt dat er voor onze politieke vergaderingen vaak zoo weinig belangstelling is, kan dus geen ander antwoord gegeven worden dan dit: dat óf het rechte inzicht ontbreekt, dat men niet beseft welke groote dingen hier op het spel staan, óf dat er is een betreurenswaardige en nooit goed te pra ten onverschilligheid ten opzichte van deze dingen. En 't is zeker wel gewenscht, dat onze mannen en vrouwen zich eeo3 ernstig gaan bezinnen en zich stellen voor de vraag of zij door zich afzijdig te houden, tegenover land en volk, méér nog: tegen- over God die hen ook op dit een taak gaf, wel verantwoord zijn. 't Is toch niet toevallig, dat wij het stembiljet ontvingen om door middel daar van op 's lands zaken jnvloed uit te oefenen. Wij hebben daarin te zien Gods be stel, en alleen wie met dat bestel Gods niet rekent, kan onverschillig staan te genover den staatkundigen strijd. Het is God die ons hier een taak heeft gegeven. En daarom moet de onverschilligheid waarvan velen blijk geven, als een ern stige fout worden gezien en veroordeeld. Wij belijden dat het God de Heere is die alles begeert en bestuurt. Maar Hij wil daarbij gebruik maken van den dienst der menscben. Daarom past hier geen laksheid en traagheid en onwil. Wij hebben te zijn een gewillig volk, bereid om met heel ons hart, onzen God ook op dit terrein te dienen en Zijnen Naam te verheerlijken. V Ongehuwds moeders en Ziektewet. Zeer sterk schijnen ons de argumenten van de Kamerleden, dn b'j de behandel'ng van de Ziektewet door de Commissie van Voorbereiding, zich verklaarden tegen de gelijkstelling van de ongehuwde rtiet de gehuwde moeder. Verscheidene leden, zoo lazen wij, be twistten, dat het zedelijk geoorloofd zou zijn, deze voorzieningen ook aan de on gehuwde moeder ten goede te doen ko men. Zij betoogden, dat hiermede wordt ingegaan tegen de Christelijke zedeleer. Het gaat niet aan, om voor de gevolgen van deze zonde den omgang van man en vrouw buiten huwelijk een gelde lijke aansprakelijkheid op te leggen aan personen, ten aanzien van wie geen en kele reden of aanleiding bestaat, hen voor het begaan van die zonde aansprakelijk te stellen, n.l. op alle werkgevers en alle werknemers met wier premies de uitkee- ringen aan deze moeders moeten worden gedekt. Geen enkele grond kan worden aan gevoerd, waarom een werkgever aan sprakelijk zou worden gesteld voor de gevolgen van onzedelijke daden, welke staan buiten de dienstbetrekking. Ook tegenover de vrouwen achtten deze leden deze bepaling onbehoorlijk en van de zijde van denStaat onverdedigbaar. Tegenover de ongehuwde vrouwen in dienstbetrekking achtten zij een gedwon gen verzekering tegen een eventualiteit als hier aangenomen, een beleediging. Wij hopen, dat de „verscheidene leden" hier aan het woord, straks de meerder heid aan hunne zijde zullen blijken te hebben. V De bijzondere ziekenkassen. Over de al of niet handhaving van de bijzondere ziekenkassen, zal bij de behandeling van de Ziektewet nog wel een hartig woordje worden gesproken. Blijkens het verslag van de Commissie van Voorbereiding hebben sommige leden met warmte voor het behoud van deze kassen gepleit. Zij zouden er, zoo lezen wij, „hunne medewerking niet toe kunnen verleenen. dat de bijzondere kassen zouden moeten verdwijnen. Zij zouden zich vierkant daar tegenover stellen. Wat men in eigen kring doet is steeds het best en het voordee- ligst. Bij de particuliere kassen bestaat de beste controle, n.l. de controle der mede-werklieden. Men heeft daardoor de laagste premie bij de hoogste uitkeering. Bij alle andere instituten, waar geen di rect belanghebbenden of benadeelden bij simulatie of aggravatie zijn, zal dan ook de controle het zwakke punt zijn." De hier aan het woord zijnde leden vinden steun in wat door den Minister in zijn afwijzend antwoord werd opge merkt. „Het kan aldus de Minister niet worden ontkend, dat deze kassen in den loop der jaren op het gebied der zieken geldverzekering nuttig werk hebben ver richt, zoodat zij daarin aanspraak zou den kunnen vinden op voortbestaan als orgaan der wettelijke verzekering. Niet dan na lange aarzeling is ondergeteekende dan ook teruggekomen van zijn aanvan kelijk voorstel, strekkende tot toelating ook van deze organen." De Minister voelt dus veel voor de bijzondere kassen. Maar hij heeft tenslotte toegegeven, in verband met de vermeerdering der admi nistratieve moeilijkheden, terwijl ook bij hem heeft gegolden de overweging, dat deze kassen nog nuttig werk zullen kun nen verrichten, door de verzekering van niet verplicht verzekerden, dienstboden, enz., terwijl ze tevens dienstbaar ge maakt zouden kunnen worden voor een aanvullendó verzekering op de ziekengeld- uitkeering van 70 pCt.. (inmiddris ver anderd in 89 pCt.) van het dagloon. Bijzonder overtuigend sch' nen ons de door den Minister aangevoerde argumen ten niet. Ongetwijfeld, behoud van de kassen geeft eenige administratieve moeilijk heden. Maar daar tegenover staat dan ook het behoud van wat uit het leven opkwam, een aanmoediging van het. zelf-doen een erkenning van den regel, dat de Over- Qnlusten te Kaapstad. Een betooging van werlrioozen ter ge legenheid van de opening van het Zuid Afrikaansche parlement te Kaapstad is uitgeloopen op ernstige onlusten in de armenwijk, waarbij een bakkers winks' werd geplunderd en een agent bewuste loos geslagen. De bereden politie werd gealarmeerd en was spoedig ter plaatse. Zij slaagde er echter pas in de orde te herstellen nadat ook nog andere win kels geplunderd waren. Sneeuw in Tsjechcslowakije, In het grootste deel van Tsjechoslowa kije, o.a. in Bohemen, sneeuwde het giste ren al van Donderdag onafgebroken door. In de dalen ligt 10 a 20 cM. sneeuw, op do berghellingen 20 50 cM. en 'hooger op do bergen K a 1Ü M. Het verkeer onder vindt veel hinder van de sneeuw, doch trein en autobus weten het nog gaande to houden. Te Praag heeft men veel last om de sneeuw weg te krijgen, daar een deel van de werklieden, die daar anders voor 'beschikbaar zijn, met griep te bed ligt. Gisteren waren 1600 man en 130 sneeuw- Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) heid hier slechts hulp diensten heeft te verrichten. De aardbeving in Venezuela. Blijkens oen officmele mededeeling heeft de aardbeving, die de Venezolaan- sche havenplaats Cumana en het omlig gende gebied zoo ernstig had geteisterd, aan 390 menschen het leven gekost. Er zijn 2000 gewonden. Generaal Booth. De zaak van Generaal Booth' afzetting, die gisteren voor het Kanselarijhof zou worden behandeld, is wederom uitgesteld en nu tot Dinsdag. Rechter Eve zeide gisteren, alvorens zijn beslissing in kort geiing over het ontslag aan generaal Booth te verschui ven tot Dinsdag, dat hij dit uitstel nog maals wilde verleenen, in de hoop dat beide partijen het intusschen eens zou den worden en geen verdere rechterlijke beslissing over het gewraakte punt zou den inroepen. Voor een zedelijk en gods dienstig genootschap als het Leger be hoorde een rechtsstrijd om de macht tot de minst sympathieke verschijnselen, en wanneer spr. als mensch dezen goeden raad gaf, hoopte hij, dat parijen bij hem als rechter niet meer zullen terugkomen. Hoog water verwacht. Fr is in de Duitsche middelgebergten veel sneeuw gevallen, in het Zwarte Woud wel ter hoogte van anderhalven meter. Daar de ondergrond hard bevro ren is, en deze dus niet in staat is water op te nemen, .zal bij dooiweer met regen ongelooflijke watermassa's moeten worden weggevoerd. Met het oog op dit groot gevaar heeft men aan alle zijrivieren van beieekenis den waarschuwingsdienst verschorrt en dit jaar voor het eerst ook de radio in het waarschuwingswerk betrokken. Ook treft men nu reeds maatregelen om houtvoorraden, die door hoog water in gevaar kunnen komen, in veiligheid te brengen. Deze maatregelen wij:en er wel op, hoe groot men in Zuid-Duitschland de gevaren schat, die bj eenigpzins on gunstig weer voor de deur staan. Uitsluiting in Saksen en Thuringen. De uitsluiting in de textielindustrie van Saksen en Thüringén is een feit geworden. De uitsluiting is een tegenmaatregel van de werkgevers tegen het voortduren van de partieele stakingen in de industrie. Door de uitsluiting worden 27.000 fa brieksarbeiders getroffen en 6 tot 8000 thuiswerkers. ploer aan het' werk, maar de sneeuw- mas ras zoo groot, dat dit aantal onvol- doenv bleek. De hongersnood in China. Uit berichten uit Saratsi over den vree- seiijken hongersnood in de provincie Sjansi blijkt, dat 'het aantal dooden zoo groot is, dat het onmogelijk is graven te maken groot genoeg om de lijken te begra ven. Buiten de stad liggen 'hooge stapels lijken; de lijken worden door honden en wolven verslonden. Verleden week zijn er veertig menschen op straat gestorven. De honger drijft velen tot rooverij. Vorige week trokken 3000 bandieten door Saratsi; zij' martelden tal van hoeren om te weten te komen waar deze hun graan verborgen hadden. Korte berichten. Te Apolda is in de wolfabriek Schmieder een helsche machine ontploft. De post had aan da fabriek een pakje bezorgd, hetwe'k bij het openmaken on.t plofte. Eén man werd ernstig in het gezicht verwond. In het kantoor zijn alle ruiten vernield. Door het breken van een gasleiding te Leipzig zijn de bewoners van twee huizen vergiftigd en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een 81-jarige vrouw is reeds overleden. In het vulkaangebied van den Etna op Sicilië is men met het herstel begon nen. Een firma heeft reeds opdracht ge kregen tot het bouwen van honderden huizen. Verder worden de spoorverbin dingen weer hersteld en de waterleidingen weer in orde gemaakt. De heer en mevrouw Lloyd Geor ge zijn met hun jacht te Napels aan gekomen, waar zij verscheidene dagen denken te blijven. Uit Kattowitz wondt gemeld, dat de politie hij een groote razzia aldaar 50 misdadigers in hechtenis genomen heeft. Daarbij bevonden zich 14 zeer gevaarlijke inbrekers, die reeds maanden lang ge zocht wenden. Voorts is een aantal deser teurs gepakt. Op de Engelscbe begrooting zal dit jaar ongeveer 503.000 pond sterling min der voor het leger worden uitgetrokken. Een dronken chauffeur reed te Boe karest het plein voor het hoofdbureau van politie op, waar juist 60 agenten marschvaardig stonden. De auto reed dwars door 3e colonne heen en ver wondde tien agenten, van wie drie ernstig Uit "Rabat wordt gemeld, dat een Fransch militair vliegtuig, bemand met Binnenland. Massa-vergiftiging te Rotterdam. De toestand in de suikerindustrie. Vergadering van de Kamer van Koop handel. Uitputting der mijnen? Buitenland. Hoog water verwacht. Hongersnood in China. Onlusten te Kaapstad. Groote sneeuwval. Uitsluiting in Saksen en Thuringen. ii j' Iwee onderot'icieren op 30 meter hoogte b'oven het vliegterrein te Marrakesj in brand geraakte en brandend naar bene den stortte. De vlieger was onmiddellijk dood, terwijl de waarnemer zwaar werd gekwetst. De bekende Belgische vlieger Thief- fry blijkt in alle stilte, samen met den luchtvaarder en journalist Opiersin. een nieuwe vlucht BelgiëCongo te hebben voorbereid. Het vertrek zal eerstdaags plaats hebben met 'een ééndekker ge naamd „Avincta". De prins de Ligne, die groote belangen heeft in de kolonie heeft deze vlucht bekostigd. STEUN AAN DE SUIKER-INDUSTRIE. 'De regeering tegen steun, d-oeh vóór herstel eener Suikeroonvenlie. Op de vragen van den heer van den Heuvel betreffende het onverwijld nemien van maatregelen tot. steun aan de suiker industrie hier te lande antwoordde de minister van Financiën o.m.: Het is der Regeering niet hekend, dat er in de provinciën Groningen en Fries land vroeger een bepaald inzicht bestond omtrent de wenschelijkhcid van sieun- verleening aan de suikerindustrie. Uiter aard is het der Regeering dan ook niet bekend, dat er verandering in dat inzicht is gekomen. Wel is aan de Regeerïng uit de nieuwsbladen bekend geworden, dat in December j.l. op een vergadering van het hoofdbestuur van de Groning- sche Maatschappij van Landbouw het be sluit is genomen, om ten aanzien van het vragen van maatregelen tot steun voor de suiker-industrie, voorloopig nog een afwachtende houding aan te nemen. Het is der Regeering hekend, dat in Duitschland onlangs het invoerrecht op suiker is verhoogd van 15 R.M. tot 25 R.M. per 100 K.G. Wat Amerika betreft, is verhooging van het invoerrecht op suiker niet ter kennis van de Regeering gekomen. Wel is haar een maatregel be kend geworden, welke in October j.l. is genomen 'in de Philippijnsche Eilanden, krachtens welken maatregel, bij invoer van suiker in dat eilanden-rijk, een gelijk invoerrecht wordt geheven als bij invoer in de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika. Het is der Regeering niet gebleken, dat er bn a'le belanghebbenden, in deze vraag bedoeld, een vrijwel eenparige meening bestaat omtrent de noodzakelijkheid van onverwijlde steunverleening aan de sui ker-industrie. De Regeering is tot heden niet tot de conclusie gekomen, dat, -met het oog op den uitzaai van suikerbieten in 1929, on verwijld pogingen hehooren te worden ge daan, om door -het in uitzicht stellen van steun belangrijke inkrimping der teelt te voorkomen. Afgezien van de groote bezwaren, aan dergelijken steun verbonden, wijst zij in dit verband er op, dat, blijkens te harer beschikking staande gegevens, de moge lijkheid zal bestaan tot afzet van de te ver bouwen bieten in het binnenland tegen een prijs van ongeveer f 16 per 1000 K.G. I N

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1