Vrouwenhanden Binnenland Uit de Provincie. Gemeenteraad van Middelburg. Het aantal leden van de sociaal democratische partij in Duitschland is sinds 1927 gestegen van 823.520 tot 937.381, dus met 113.861; alleen in hei laatste kwartaal van het afgeloopen jaar werden 36.010 nieuwe leden geboekt. By een contröle van de aanwezige spoorkaartjes aan de loketten van het hoofdstation tp Neurenberg zijn verduis teringen ten bedrage van ongeveer 20.000 'mark aan het licht gekomen. Een kaar- tjesverkooper en een boekhouder, die samen geknoeid hebben, zijn reeds ge schorst. Te Oldenburg zijn alle scholen we gens het heerschen van de griep voor een week gesloten. In sommige klassen was de helft van de leerlingen ziek. welke door hulshoudelijken arbeid ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL Van het Hof. Aan den disch van de Koningin en den Prins waarbij ook Prinses Juliana aanzat, namen met de leden van het ge volg, gisteravond deel: de burgemeester van Leiden, tevens president-curator van de Leidsche Universiteit; de burgemees ter van Katwijk; de rector-magnificus en de secretaris van den Senaat van de Leidsche Universiteit, eenige andere hoog leeraren, de Praeses-Collegli van het Leid sche Studentencorps^ en enkele vrouwe lijke studenten en studiegen ooien van de Prinses. De Tweede Kamer-verkiezingen. Naar wjj vernemen, zal het voorloopig comité op de conferentie tot stichting van een revolutionair-socialistische par tij voorstellen, aan de a.s. Kamerverkie zingen deel te nemen. De heer Stenhuis zal als aanvoerder van de lijst optreden, verder zullen bestuurders der revolution- naire vakvereenigingen er op voorkomen De volgorde zal op de conferentie wor den vastgesteld. Dr Ir C. Lely. f Gistermiddag is te 'sGravenhage plot seling op 74-jarigen leeftijd overleden de oud-minister dr ir C. Lely. De heer Lely, die zich zeer gezond voelde, en nog midden in het werkzame leven stond, was na de lunch nog uit geweest en had zich, thuis gekomen, naar zjjn kamer begeven om te werken. Men vond hem daar om vyf uur, blijkbaar aan een hartverlamming gestorven. De overledene, die vooral bekend ge worden is door de voorbereiding van de gedeeltelijke drooglegging van de Zui derzee, is driemaal minister geweest. In 1891 weid dr Lely voor de eerste maal hoofd van het ministerie van Wa terstaat fn het Kabinet-Tak van Poort vliet, daarna van 18971901 in het Ka- binet-Pierson, en voor de derde maal van Aug. 1913Sept. 1918 in het mi- nisterie-Cort van der Linden, toen het hem gelukte, de Staten-Generaal voor zijn droogmakingsplannen te winnen. Na een korten tijd lid van den Haag- schen Gemeenteraad te zijn geweest, werd Dr Lely onder het ministerie-Kuyper be noemd tot gouverneur van Suriname. Na beëindiging van dat hooge ambt in het moederland teruggekeerd, herkreeg hij, inmiddels door de Techn. Hoogeschool te Delft begiftigd met het doctoraat hono ris causa £Ün mandaat als lid van den Haagschen Gemeenteraad, die hem kort 'daarop tot wethouder var. Open bare Werken benoemde. Met het wethouderschap vereenigdedr Lely het lidmaatschap van de Eerste Kamer. In 1901, van 19051907 en van 19181922 was hjj lid van de Tweede Kamer. Toen de commissie tot nader onder zoek van de droogmaking der Zuiderzee haar hoogst belangrijk rapport had uitge bracht, erkende, de Koningin de verdien sten van dr Lely door hem te benoe men tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw; later werd hij in diezelfde orde bevorderd tot comman deur. Voorts droeg dr Lely de onderschei dingsteekenen van groot-kruis in de Da- nebrog-orde van Denemarken en van groot-officier in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Nederland en België. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Crt." meldt: In de jongste bijeenkomst van den ministerraad heeft de minister van b-ui- tenlandsche zaken, de heer Hijmans, zijn collega's op de hoogte gebracht van den stand der Nederlandsch-Belgische onder handelingen. Naar hij blijkt te hebben verzekerd, zou het Belgische antwoord te 'sGra venhage een gunstigen indruk gemaakt hebben. Van officieuse zijde wordt bevestigd, dat de Belgische nota uit twee deelen bestaat: het eerste bevat een chronolo gische uiteenzetting der besprekingen, d'e in October gehouden zijn tusschen de Belgische en de Nederlandsche experts welke besprekingen, zooals bekend is, tot geen tastbaar resultaat hebben geleid. Deze uiteenzetting is bedoeld als een middel tot rechtvaardiging van de dooi de Belgische experts toen aangenomen afwijzende houding ten aanzien van het door de Nederlandsche deskundigen voor gestelde tracé tot verbinding van Ant werpen met den Rijn via het weder ge opende Kreekrak en het Hellegat. In hel tweede gedeelte van de nota wordt hel nieuwe Belgische voorstel geformuleerd, dat zoowat het midden houdt tusschen het oorspronkelijk geëischte Moerddijk- kanaal en het afgewezen Nederlandsche tracé. De algemeene toon van de nota blijkt zeer gematigd te zijn, en getuigt, naar in de De Wetstraat wordt verzekerd, van den wezenlijken wensch, om einde lijk tot een overeenkomst te geraken. Notariaat. Benoemd tot notaris te 'Ommen, H. Hospers, candidaat-notaris, wonende te Vriezenveen; te Ambt-Hardenberg, G. J- Schut, candidaat-notaris te 'sGravenhage. Op verzoek .eervol ontslagen P. C. L. Eikendal als notaris te 's Gravenhage. Hooge Raad van Arbeid. Bij Kon. besluit van 11 Januari zijn benoemd tot leden van den Hoogen Raad van Arbeid Mr M. P. L. Steenberghe te Goirle, en J. S. Ruppert Jr te Utrecht, thans plaatsvervangend lid, en zijn be noemd tot plaatsvervangende leden mr B. J. M. van Spaendonck, te Tilburg, L. Vermeulen te 's Gravenhage, en J. Hof man, onder bepaling, dat deze plaatsver vangende leden zullen optreden onder scheidenlijk ter vervanging van de leden van den Hoogen Raad van Arbeid Mr M. P. L. Steenberghe, J. S. Ruppert Jr en K. Kruithof. Emma-stad in Curasao. De waarnemend gouverneur van Cura- Cao heeft, na verkregen toestemming van H.M. de Konin|in-Moeder, bij proclama tie van 10 Januari 1929 bepaald, dat met ingang van dien dag het gedeelte van het Tweede district op Curasao waarop ge legen zijn de terreinen van de Curasao- sche Petroleum Industrie-Mij, thans be kend onder de namen Negropont, Asien- to en Valentijn den naam zal dragen van Emmastad, en zulks ter herdenking van het feit dat het op dien dag 50 jaren geleden was, dat Hare Majesteit den Nederlandschen bodem betrad. Dr Borms in ons land. Gisterenmiddag half drie kwam per auto, die de Leeuwenvlag droeg, te 's-Her- togenbosch Dr Aug. Borms uit Merxem aan, om eenigen tijd bij zijn broeder, Dr Borms, directeur van het geneeskun dig gesticht „Reinier van Arckel" door te brengen. Naar men verneemt, zal dr Borms de vergadering, die hedenavond door het Algomoen Nederlandsch Verbond ter ge legcnheid van het 350-jarig bestaan van do Unie van Utrecht wordt gehouden, bjjwonen. Het ligt in het voornemen der bjj het Verbond aangesloten studentencorpsen, hem te huldigen. Dr Borms zal zich a.s. Donderdag naar Den Haag begeven. Gelijk bekend, woont een broer van hem te Scheveningen. Nieuwe postzegels voor N e d. -1 n d i In verband met de op 1 Januari in No-derlandsch-Indië in werking getreden portverlaging zullen op een nader te be palen tijdstip aldaar worden ingevoerd: le. frankeerzegels van 15 cent in de kleur blauw van den tegenwoordigen 20- centszegel; 2e frankeerzegels van 35 cent in de kleur bruin van den ingetrokken .zegel van 17Va cent; 3e. portzegels van 30 cent in de ge bruikelijke kleur; 4e. briefkaarten van 5 cent van groo- ter formaat (10.5 X 14.8 c.M.) met een afdruk van den tegenwoordigen lichtblau- wen zegel van 5 cent; terwijl voorts, 5e. de kleur van den 3-centszegel wordt gewijzigd ia het groen van den tegen woordigen 4-centszegel. De nieuwe zegels van 15 en 35 cents zullen van hetzelfde type z(jn als de overige zegels in de serie 121/240 cent. HET GOUDEN JUBILEUM VAN DE UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL". Oe herdenking. Nadat gisteravond een vnjdingsure was gehouden (zie 2e blad) werd vandaag in „Tivoli" te Utrecht, het. 50-jarig be staan van de Unie „Een School met den Bijhei" feestelijk herdacht. De herdenkingsbijeenkomst werd om- bijgewoond door de Ministers van Bui- tenlandsche Zaken Jhr Beelaerts van Blokland; van Waterstaat, Mr v. d. Vegte en van Justitie Mr Donner. Verder wer den o.m. opgemerkt de Minister van Staat oud-minister Idenburg, Mr Th. Heems kerk, lid van de Tweede Kamer, en Jhr B. C. de Savornin Lohman, lid van de Eer ste Kamer. De vergadering werd gepresideerd door den vice-Voorzitter Ds J. L. Pierson, die een uitvoerige openingsrede uitsprak, waaraan het volgende is ontleend: Openingsrede Ds Pierson. Ds Pierson begon met de nagedachtenis to eeren van Ds A. de Geus, die 17 ja ren lang de Unie gediend heeft als voor zitter en die hij toekende als een waardig handhaver van dien Uniegeest, die, uit het Volkspetitionnement geboren, de die poro eerbied van ons volk in weerwil van zijn grenzelooze verdeeldheid tot. uiting wist te brengen. Vervolgens werd herinnerd aan den oorsprong der Unie waarbij de bijzondere aandacht gevraagd werd voor deze woor den van den eersten voorzitter der Unie Jhr Mr A. F. de Savornin Lohman: „Evenmin als het Volkspetitionnement beoogt de Unie een politiek doel. Veel eer wil üj de school losmaken van de olitiek, al is het onvermijdelijk om ook et politiek terrein te betreden, zoolang onze tegenstanders de Volksschool op dat terrein brengen gn haar met staatsgeld, dus met dwang, in stand houden. Maar, als Unie, beoogen wij alleen: De Vrije, Christelijke school." Aan het einde zijner toespraak richtte de toenmalige voorzitter deze oproep tot de aanwezigen „Voorwaarts met God: niet tegen den vijand, maar vóór onze vrije, Christelijke school! Vóór de school met den BijbelI" In deze enkele woorden, aldus Ds Pier son, waarin zoo gedurig de nadruk ge legd wordt op de vrijheid der school, thans zoo verdonkerd, was heel het Pro gram van Actie voor onze Unie uitgespro ken. Zij heeft er zich 50 jaren lang, trouw aan gehouden. Door haar arbeid, die haar al meer invloed verzekerde in het land, heeft zij de langzaam zich ontwikkelende gebeurtenissen, die onze scholen met den Bijbel eerst het bestaan dragelijker maak ten en eindelijk gelijkberechtigd met de Staatsschool stelden, helpen voorbereiden. Die invloed heeft, Gode zij1 dank, stand gehouden tot op dezen dag. De Unie was het mosterdzaad, dat uitgroeide in een boom, wiens takken het geheele land overdekken. Zij bezit de erkenning van 850 Locale Comité's, die hare vertakkin gen zijn. Zeker er zijn enkele doode of al leen afstervende takken ik denk hier aan die 194 (het getal is te groot) Lo cale Comité's, die sedert eilkele jaren geen Uniecollecte meer houden, en zich kennelijk niet bewust zijn, dat zij daardoor het voor de Unie zoo noodige bloed, de bijdrage aan de Uniokas, haar onthou den. Moge dit 50-jarig feest der Unie de oude en zoo trouwe liefde van ons voorge slacht, dat haar in hot leven riep, weer in het tegenwoordige geslacht doen her.e- ven, opdat de woorden, gesproken in de eerste algemeene vergadering, niet in ver vulling treden: dat, als de begeerte der Locale Comité's, om als broeders saam te werken, ophoudt, de Unie uitéén moet vallen. Na verder gewezen te hebben op het verleden der Unie, die steeds arbeidde alleen door vrijwillige offers, de over redingskracht van het woord en door het gebed, vervolgde spreker: Dat verleden mag niet sterven en kan niet vergeten worden. Wij hebben op dit 50jarig feest op nieuw trouw te zweren aan onze Unie „Een school met den Bijbel". Zij ging als ons Vaandel ons vóór in den strijd. Haar oprichters stonden pal toen de strijd het hevigst woedde. Zij hebben den vijand nooit don rug toe gekeerd. Met. open vizier werd gestreden, oog in oog. Laat ons de oude traditie handhaven. Onze tyd biedt groote moeilijkheden. Er is onder het jongere geslacht een zekere afkeer van traditie. Toch wekt de Bijbel ons rusteloos op, deze vast te houden. Het verleden is geen flood ding. liet is uit Gods leiding geboren en moet levend blijven door herdenking. 'k Zal gedenken hoe vóór dezen. Ons de Heer heeft gunst bewezen. Christen zijn is de eeuwigheid in zich voelen, d.w.z. verleden, heden en toe komst saam te vatten. Wie het doet, voorkomt de geestelijke armoede. Hier is zoo waar het woord van den Heiland: „Wie {ïeeft, dien zal gegeven worden en hij zal overvloedig hebben." De jongeren hebben de Unie noodig, opdat zij den levensband met het verleden zouden voelen in zijn zegen; maar, de Unie heeft vooral het jongere geslacht noodig, dat haar toekomst alleen kan verzekeren. In de plaats van Uwe vaderen zullen Uwe zonen zijn, belooft ons het Woord. Ik kan voor onze Unie in dezen dag niets beters wenschen, dan dat zijde levende bevestiging worde dezer belofte. Bij het 25-jarig feest der Unie zeide Professor Bavinck zoo terecht: „Door de Uniecollecte maakt gij pro paganda, strooit gij het zaad uit voor het Christelijk Onderwijs. Houdt U, zoo gij de laatste jaren niet gecollecteerd hebt, dan niet afzijdig maar neemt deel aan den strijd. „Bezielt, zoo gij wel collecteert, onze jonge mannen en vrouwen voor dien kamp, opdat zij straks het vaandel uit Uwe bevende hand overnemen. Zorgt voor Uwe opvolgers." De Schoolstrijd zal nooit eindigen om het even of wij onder de wet van 1878 of van 1920 leven. De Unie heeft hare belangstelling ge toond aan de jongeren. Zij droeg aan Ds Rullmann op het Gedenkboek der Unie saam te stellen, opdat het verleden één bleef met het heden. Hem voor zijn gedegen arbeid een woord van dank aan te bieden is mij een voorrecht. Toen de scholen waren van hout, wa ren de harten van goud. Moge, nu voor de scholen het omge keerde is verkregen, ons hart het goud der liefde niet verliezen. Onze scholen met den Bijbel waren kinderen van vele tranen; zij kunnen niet verloren gaan. Haar bestaansmogelijkheid is misschien te goed verzekerd; mogen zij in ander opzicht niet gaan wankelen. Wij hebben het einde van den School strijd nog niet bereikt, zooals onze Voor gangers zich dit dachten, en wij ons dit wenschen. Laat ons den moeilijken strijd niet vergeten, die veel grooter vrij heid voor onze scholen met den Bijbel en voor heel ons schoolwezen moet ver werven. Het moet eens worden: De Vrije school voor heel de Natie. Zij daarom de blijde, immers dankbare herdenking van het Verleden in dit He den, onze sterkte voor de Toekomst. En daarom eindig ik met dezelfde woorden waarmede de eerste voorzitter der Unie, Jhr A. F. de Savornin Loh man de constitueerende vergadering der Unie besloot, met de bede, dat zij iets van het onbreekbare, oude enthousiasme in ons aller hart mogen wekken en ver sterken. Voorwaarts met Godl niet tegen den vijand, maar vóór onze 'Vrije Christelijke school 1 Vóór onze school met den B ij b e 11 Na deze openingsrede kregen de af gevaardigden van tal van corpoiratiën ge legenheid hunne gelukwen'schen aan te bieden, waarna de morgenvergadering me het zingen van Gezang 31 gesloten werd In de middagvergadering trad als feest redenaar op, oud-minister A. W. F. Idenburg. Feestrede Idenburg. De heer Idenburg begon met te zeggen dat er na het verschijnen van Ds Rullmann's voortrjf e'.ijk Ge. denkboek weinig reden is om thans uitvoerig stil te staan bijl feiten en gebeurtenissen uit het leven der jubila- resse. Al het feitelijke is in dit standaard werk volledig medegedeeld. Daarom wor de thans zonder de historie geheel te laten rusten allereerst de aandacht ge vestigd op het geestelijk karakter van den strijd, waarvan de geboorte der Unie een der hoogtepunten was. Het geestelijke toch is oorsprong en drijfkracht van. de heldhaftige worsteling voor de school met den Bijbel, waar de Naam van Jezus in het centrum kan staan en het kind naar den eisch des Verbonds kan wor den onderwezen. Spr. herinnerde, hoe het in den strijd tegen de gemengde volksschool, steels in de eerste plaats ging om de eero Gods en om de ziel van het in den H. Doop Hem toegewijde kind. En die strijd zich con centreer end om de school ging in beginsel eigenlijk om de doorwer king der Chr. beginselen in het geheele volksleven. In de jaren vóór de geboorte van de Unie viel te dien opzichte menige scha duw. Op politiek gebied het weder op komen van de Liberale partij1 onder Kap- peijne van de Coppell'o; de breuk in eigen kamp met de ethisch-irenischen; het ge ringe succes van de krachtproef van Groen toen hij in 1871 met de conserva tieve party brak; de ziekte van Kuyper spoedig na diens cptrelm. als Kamor'id: het ontslapen van Groen va.n Prinstercr in 1876. En op eigonlyk schoolgebied vielen ernstige klachten over verminderde of.er- vaardighcid en verzwakt? geestkracht. _In 1877 trad het kabinet-Kap,;eijne op en'in Maart 1.878 werd diens ontwerp schoolwet ingediend. De schoolstrijd had toen een hoogtepunt bereikt, maar ook een keerpunt. Het drei gend gevaar weird in wjjden kring inge zien en in het petitionnement kwam tot uiting hoe groot de schare was, die Christelijk onderwijs begeerde, en hoe-zoei de jver voor de school met den Bijbel was verwak'kerd. Men besefte de kracht van het schouder aan schouder staan. Wat op Christelijk gebied vóór 1878 schier niet gelukken wilde, kwam na 1878 in betrekkelijk korten 'tijd -tot stand. Op onderwijs gebied en op sociaal gebied, maar ook op 'politiek gebied kwam er kentering. In 1888 trad het ministerie- Mackay op, dat een herziening van Kap- peijnels wet tot stand bracht. De geboorte van de Unie talt op dit uiterst belangrijke keerpunt in den school strijd. Bedoeld werd consolidatie van de noodorg'anisatie, die voor het petition nement had gewerkt; opdat de gees'tdrift niet weder zo-u inzinken en het gemeen schappelijke doel' eens zou worden be reikt. Fundament en stuwkracht van de Unie bleef steeds de grootmaking van 'Is Heeren Naam en het heil van het gedoopte kind; haar streven was steeds dienen, niet heerschen; haar naam leeft het meest onder ons voort do-o-r het jaar lijksche offer, dat zjji voor het Christelijk onderwijs vraagt; haar arbeid was rijk ge zegend. Dit bleek uit de opbrengsten 'der Unie-collecten; uit de toenemende erken ning van het goed recht der Chr. school, leidende tot financieele gelijkstelling; en zeker niet het minst uit de zeer krachtige toeneming van de scholen met den Bijbel'. Getrouw aan de gewoonte, ingevoerd door hen, die bij vorige Unie-jubilea het woord hebben gevoerd, werlen 'ook door Spr. eenige opmerkingen over de toekomst der Unie gemaakt. Dat haar taak nog niet afgeloopen is, eigenlijk nooit voltooid zal zijn, staat voor haar vrienden wel vast en werd door haar leden herhaaldelijk uitgesproken. Zij- zal moeten voortvaren in de richting, waarin werd gearbeid en met name bedacht moe ton zijn op handhaving van de vrijheid der Chr. school. Nauwe financieele relatie met den staat vormt te dien opzichte steeds gevaar. En waar de schoolstrijd ook werd een strijd voor het ouderrecht. in do opvoeding der kinderen, wake de Unie voor het handhaven van dit recht en tegen het doorwerken van de ver keerde gedachte, dat onderwijs geven na#r zijn wezen staatszaak zou zijn. Daardoor alleen kan ook het beslist Christelijk ka rakter onzer scholen worden verzekerd Er blijft dus ook op politiek terrein werkzaamheid en waakzaamheid noodig en hieraan zal de Unie volle aandacht hebben t.e seftenken. Al is aan den school strijd het bittere element van financieel onrecht ontnomen, de strijd zelf is niet ge ëindigd. Hij blijft als onderdeel van de groote worsteling om de plaats, die den Christus toekomt in het leven van het volk. En in die worsteling heeft de Unie haar eigen taak; zij he3ft te ..waken voor het positief-Christelijk karakter onzer scho len; zij ziet met Groen de school in het nationale verband, mede geroepen om het volk bij Gods Woord te houden. Zij treodt den tijdgeest tegemoet met het „ar staat geschreven" en „er is geschied". In de vervulling van die taak moge niet alleen het bestuur der Unie trouw en standvastig zijn, maar niet minder hare locale comité's. Ten slotte werd met dankbaarheid de zegen herdacht, die God ook op dit ju bileum schenkt. Met erkentelijkheid gaan de gedachten terug naar hen, die de Unie hebben gediend en geleid en die nu reeds van hunne aardsche taak zijn afge roepen ook haar laatsten voorzitter, zoo kort geleden uit lijden tot heerlijkheid gebracht; en mede naar al die onderwij zers, die in vroeger jaren hun ambt hebben vervuld. Spr. eindigde met de Unie op te wekkein „standvastig." te zijn, „onbewegelijk, al tijd overvloedig in het werk des Heeren, als die weet, dat uw arbeid niet (jdel is in den Heere." Nadat de voorzitter nog een kort slot woord had gesproken, werd de verga dering met het zingen van Ps. 72:11 en dankzegging gesloten. Beperking vervoer op de wegen. De Commissaris der Koningin heeft in verband met ingevallen dooi- weer beperking van vervoer gelast op alle wegen in Zeeland, geen rijkswegen zijnde. lerseke. Namens den sche'penzuig^r v. d. Wal worden pogingen in 'twe-rk ge steld do oesterhandelaren te bewegen coöperatief kokhanenschelpan in te koo- pen. Waren het voorheen 3 verschillende firma's, nu zal worden getracht samen te worken. Maar de groote vraag is: is levering verzekerd? Terneuzen. De boot die gistermiddag ongeveer 2 uur uit Vlissingon vertrok, is in verband met don mist eerst te on geveer 7 uur hier aangekomen. Bij hei binnenloopen van de haven had de boot bovendien nog het ongeluk op de s'teenen te loopen met het gevolg, dat de voor steven zoodanig beschadigd word, dat het water naar binnen drong en de boot he denmorgen niet kon uitvaren. Reizigers naar Middelburg enz. waren daardoor ge noodzaakt, over Hoed-ekenskerke en Goes te reizen. In de hoden gehouden vergadering van den gemeenteraad van Midde burg hield de burgemeester, alvorens met de werk zaamheden aan te vangm, een Nieuw jaarsrede, waaraan wij het volgende ont- loenen: In de samenstelling van uw collego kwam in den loop van 1928 verande ring, doordat de heer mr van der Reke Callenfels, door vertrek uit de gemeente, ophield Raadslid te zijn; mr baron van der Feltz heeft zijn plaats ingenomen De oeconomische toestand is nog vrij wel gelijk aan die van vorige jaren. Gelukkig dat de „Vitrite Works" steeds volop werk heeft, en in het afgeloopen jaar geregeld nieuwe werkkrachten heeft aangenomen. De oplossing van het werkloozen vraag stuk baart nog altijd zorg. Door Uw be sluit werd in Januari van het vorig jaar een begin gemaakt met te werkstelling van werkloozen bij uitbreiding der werken aan de duinwaterleiding aan de Oranje zon, zulks onder leiding der Nederl. Hei demaatschappij. De steunverleening kon zoodoende gedurende het grootste deel van het jaar worden stopgezet. Na beëin diging van deze werken hoop ik dat uw raad besloten zal hebben tot uitvoering der door ons geprojecteerde werken aan den Kleverskerkschen weg, dan zal ook dit jaar weer een goed object voor werk verschaffing gevonden zijn. Belangrijke besluiten werden in het af geloopen jaar door u genomen, b.v. de nieuwe erfpachtsuitgifte van gronden aan den Blauwendijk, die voor de gemeente niet onbelangrijke voordeelen meebracht en de kans opent, voor den bouw van nieuwe woningen aldaar. Voorts kwam een nieuw contract met de Société Anonymo tot stand, welke overeenkomst voor de gemeente belang rijk voordeeliger is dan de bestaande In de laatste dagen van het jaar werd de P. Z. E. M. eigenares van de bezit tingen der Société Anonyme, waardoor nu vaststaat, dat de P. Z. E. M. de zooge naamde middengroep, waartoe ook het. eiland Walcheren behoort, electriciteit za) leveren, en onze gemeente dus daarvan voor goed is uitgeschakeld. De regeling van het marktwezen werd definitief aan de Politie toevertrouwd. Behalve enkele weken in November is de Meelfabriek vorig jaar niet in wer king geweest, met het gevolg dat de steunregeling samen met eigenaren en den Staat telkens door U is verlengd. De financieele administratie van ge meentowerke-n kwam onder controle van het accountantsbureau der Vereen, van Nederl. Gemeenten. Nu zijn alle gemeente diensten onder die controle gebracht. In het „Park van Nieuwenhove" wer den weder verschillende perceel en ge meentegrond verkocht en bebouwd, zoo dat het geheele park geleidelijk aan zijn bestemming zal beantwoorden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2