No. 06 Woensdag 23 Januari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE&Co's BANK - GOES EERSTE BLAD. rg. Menwagen »rsknecht, »rsknecht, Dienstmeisje, nstbodo uishoudster, t RATTEN MUIZEN icaal uit. Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank d 4 pCt. I prachtige nieuwe ers Rijwielen met 3, zwart celluloid 1 met hangveeren. Je fabriek van H. >ningen en Velp. en f 57,50, Dames arantie. Vrij zicht. 6, uitgevers dezer OOP: CE, Ellewoutsdijk. jen 1 Maart IR, Ierseke. gevraagd Bakkerij, Ierseke. den geplaatst in Ook Arbeidersi igen beschikbaar, n bij de bedrijfs- in den dienst on- .3. E DIRECTEUR. Februari a. s. of nderen. Huiselijk per week. duize „Gertrude", (N. H.) |kbder tegenwoor- IIDWEG, Bakker, dijke. gevraagd Veere, IV 4* r$ et van 50 cent en Bij aile Drogisten* D irecteur- H oof dredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ï/eZeeitw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummersfO.Q5 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. De Unie van Utrecht. Het is een gedenkdag vandaag. Herdacht wordt, dat 350 jaar geleden de Unie van Utrecht plechtig werd afge kondigd. Nadat in 1572 de Staten van Holland en Zeeland het Spaansche juk hadden afgeschud was Prins Willem van Oranje rusteloos in de weer om de Noord- en Zuid-Nederlandsche gewesten in een Unie te vereenigen. Maar zijn pogen had geen of althans geen duurzaam resultaat. Daarvoor waren de tegenstellingen op godsdienstig gebied te scherp. En toen het dan ook aan Parma, een man „sterk en buigzaam als de Toledo- kling aan zijn zijde de eerste krijgsman en een der eerste staatslieden van zijn tijd", gelukte de Zuidelijke gewesten dichter aan elkaar te verbinden, kwam vanzelf de gedachte op den voorgrond om ook de Noordelijke gewesten in een „naerder Unie" te vereenigen. Aan Jan van Nassau werd opgedragen deze gedachte uit te werken, met hei resultaat, dat op 6 December 1578 te Utrecht een concept-Unie tot stand kwam, die een maand later in een definitieve werd omgezet. Het doel van deze Unie, die niet be oogde de Generale Unie te ontbinden, was uitsluitend: verdediging tegen den vreemden geweldenaar. De toestand was hoogst onzeker, nie mand wist wat de toekomst brengen zou, maar bij al het onzekere was één zaak duidelijk en klaar: oorlog fegen Spanje, afwerping van het zoo zwaar drukkende Spaansche juk. Met lijf en goed zouden de gewesten die zich verbonden alsof zij maar eene provincie waren, elkaar bijstaan tegen ieder, die haar aanviel. Zij zouden onafscheidbaar zijn, maar met behoud van ieders rechten. Dit laatste gaf vaak tot groote moei lijkheden aanleiding, maar hoe groot die moeilijkheden ook waren, toch is er van de Unie van Utrecht een grooten in vloed uitgegaan. Zij was de hoeksteen, waarop later het machtige gebouw van de Republiek der zeven Vereenigde Ge westen werd opgetrokken. Het doel, waarvoor zij in de eerste plaats werd opgericht, de verdediging van het grondgebied werd bereikt, en daarnaast werd de mogelijkheid gescha- Een van de ontwikkeling van het saam- oorigheidsbesef. Er is dan ook, zooals Dr de Pater in „Stemmen des Tijds" schreef, reden, om thans, nu het 350 jaar geleden is, dat de Unie werd opgericht, God te danken voor wat ons land daarin ge schonken werd. „Waar menschelijke berekeningen faal den en het vertrouwen op buitenlandsche mogendheden beschaamd werd, bracht het oogenschjjnlijk zoo zwakke pogen van de verbondenen van Utrecht uit komst. In stille herdenking gaan onze gedachten naar hen heen, maar tevens naar den grooten Oranjevorst, die de grondlegger werd van onze staats- en gewetensvrijheid." V Gods daden niet vergeten. De stichting van nog een andere Unie wordt in deze dagen herdacht. Wij bedoelen de Unie „Een school met den Bijbel", die nu 50 jaar geleden even eens te Utrecht tot stand kwam. Deze Unie vertoont met de andere Utrecbtsche Unie meerdere punten van overeenkomst. Zij werd ook uit den nood der tijden geboren. De overheersching helaas niet van vreemde dwingelanden bracht de voorstanders van de School met den Bijbel bijeen. Het ging ook hier om de verdediging van de rechten en vrijheden des volks, om de vrijheid van hen, die God, ook in de opvoeding van hunne .kinderen, wenschten te dienen en te gehoorzamen. Na de spannende dagen van het Volks petitionnement in 1878, toen het scheen alsof alles verloren was, alsof het met de zaak van 't Christelijk Onderwijs voor goed gedaan was, werd op wonderlijke wijze de kracht van het geloof 'bij het Christelijk volksdeel openbaar. Het ge loof, dat eerst naar boven ziet en dan over alles heen ziet, het geloof, dat bergen doet wijken. Terecht werd toen door de voorman nen ingezien, dat het vuur van geest drift overal ontwaakt, niet uit gebrek aan onderhouding mocht inzinken en uit- dooven. „Het moest aangewakkerd wor den tot een bestendigen .gloed, opdat de zaak van de School met den Bijbel daar uit nieuw leven ontvangen mocht." Vandaar, dat toen besloten werd een band te leggen tusschen alle Locale Co- mité's, die hare 'hulp bij de totstandko ming van het Petitionnement hadden ver leend, teneinde bij den voortduur elk op zijne wijze de belangen van de school met den Bijbel te bevorderen. Zoo kwam de Unie tot stand. En zij heeft niet minder dan de eerste Unie van Utrecht, rijke vruchten ge dragen. Zij is geweest in de afgeloopen jaren, voor de voorstanders van 'de school met den Bijbel een bron van warmte en be zieling. Zjj heeft door de Unie-collecte, die in totaal bijna 5 millioen gulden opbracht, door de Unie-sprekers en de Unie-blaad jes en door zoovele andere middelen, het zaad gestrooid van het Christelijk onderwijs en ons volk de gedachte bij gebracht en die gedachte .levendig gehou den, dat het recht op de school niet berust bij den staat maar bij het gezin. Zoo is zjj geweest een bron van volks kracht, van Christelijke volkskracht. En zoo is er dan alle reden om ,op dezen dubbelen gedenkdag God te dan ken voor wat Hjj pok in deze Unie aan ons volk geschonken heeft, en nog wil schenken. Er zjjn er wel, het jongste debat bij do Staatsbegrooting heeft het weer op nieuw geleerd, die deze bladzijden uit hel. boek der historie zouden willen weg scheuren. Maar wie God vreezen en wie oog hebben voor den vinger Gods in de his torie van ons volk, spreken het op dezen dag den Psalmist na: „Wij zullen het niet verbergen voor hunne kinderen, voor het navolgende ge slacht, vertellende de loffelijkheden des Heeren, en Zijne sterkheid en Zijne won deren, die Hij gedaan heeft; opdat het navolgende geslacht die we ten zoude, de kinderen die geboren zou den worden, en zouden opstaan en ver tellen ze hunnen kinderen; en dat zij hunne hoop op God zouden stellen en Gods daden niet ver geten, maar zijne geboden bewaren". Nieuwe zwentlelzaak In Frankrijk. Sedert eenigen tijd wordt door den rechter van instructie te Parijs het oog gehouden op de zaken van de Société de Fermières et Sucreries. Bij zekere suikertransacties, die geschiedden op re kening van de herstelleveringen in na- tura, moet de maatschappij zich aan oplichtingen ten nadeele van den staat hebben schuldig gemaakt; het verduis terde bedrag moet 80 millioen francs bedragen. De Kanaaltunnel. Gisteren is het Engelsche parlement weer bijeen gekomen. Baldwin kondig de aan, dat hij zich voorstelde het groote plan voor een tunnel onder het Kanaal weer in studie te laten nemen. De minister wenschte vooraf een ding vast te stellen, voor hij aan een "derge lijk veelomvattend werk zou tijgen, n.l. dat do geheele aangelegenheid uitslui tend als een algemeen landsbelang zou worden beschouwd en geen der partijen er een politieke kwestie van zou ma ken, die door een volgende regeering weer ongedaan kon gemaakt worden. Dit was temeer een vereischte omdat het werk indien tot den aanleg be* sloten zou worden voor zijn voltooi ing wel meer dan één regeering zou kunnen overleven. De zaak moest dus bekeken worden uit een standpunt van economie en defensie, maar geheel vrjj en onafhankelijk, zoodat het „voor of tegen den Kanaaltunnel" geen kreet bij de verkiezingen mocht worden. Onder deze voorwaarden zou de regeering het materiaal, waarover zjj reeds beschikte, ten spoedigste ter kennis van de indi- vidueele leden van het Huis brengen. De toestand in Afganisfan. Volgens te Moscou ontvangen berich ten "is de toestand te Kaboel zeer ver slechterd. Er is gebrek aan levensmid delen. De boeren "hebben den aanvoer van levensmiddelen geheel stopgezet. Sinds de laatste vier dagen zijn de prij zen der levensmiddelen verdubbeld. De toestand van de buitenlandsche ge zantschappen is pnopgehelderd. Of de builenlandsche diplomaten te Kaboel zul len blijven, staat nog niet vast. De kooplieden te Kaboel zouden zich tegen Habib Oellah hebben uitgesproken en den terugkeer van Aman Oellah heb ben gewenscht. Uit Kandahar wordt gemeld, dat Aman Oellah zijn koninklijken standaard weer op het paleis aldaar geheschen heeft en eensklaps groote bedrijvigheid toonde in het winnen van aanhangers. Naar .uit Kaboel gemeld wordt, heefi Habib Oellah de diplomatieke betrekkin gen met Rusland afgebroken. Verder zou hij aan Engeland verzocht hebben een leening uit te schrijven, tot dekking der gedurende den eersten regeeringstijd ge maakte «onkosten. Ford' gaaf niet uit Antwerpen. In verband met de plannen van de Ford Motor Cy tot vestiging van een fabriek te Rotterdam, liepen er geruch ten, als zou hier sprake zijn van een overbrenging van Ford's filiaal te Ant werpen naar Rotterdam. Een telegram uit Antwerpen maakt thans melding van een bericht in de „Métropole", dat Gris- wald, de directeur der Ford-fabriek in Hoboken, verklaard heeft in staat te zijn absoluut deze geruchten tegen te spreken. Integendeel, zeide de heer Griswald. Wij gaan opnieuw uitbreiden, want de fabriek te Antwerpen zal van nu af, behalve de aan België grenzende landen, ook Hongarjje, Oostenrijk, Tschechoslowakjje en Joego-Slavië bedienen. De nieuwe plannen der Ford Cy in Holland houden, naar de. Tel. meldt, ver hand met het feit, dat de huur van do gronden, die de Ford Cy te Rotterdam in gebruik heeft, eerlang vervalt, en met een verdere expansie-politiek. Groote oplichterijen te Berlijn* De Berlijnsche recherche is, naar de Telegraaf meldt, een groote zwendel-af- faire met vervalschte wissels od het spoor gekomen. De bedoelde manipulaties zijn door den firmant van het bankiershuis Löwenberg Co, dr Lewin geheeten, gepleegd. Dr Lewin blijkt naar Parijs te zijn gevlucht, waarheen zijn vrouw hem is gevolgd. Ook de verblijfplaats van den procuratiehouder, Rappaport is onbekend. De bank heeft heden haar betalingen ge staakt. De firma Löwenberg Co., die reeds in 1848 is .opgericht, genoot vroeger een zeer goede reputatie. Zij werd in-1915 door Dr Lewin overgenomen. Sedert November j.l. doken bij diverse bankinstellingen in Duitschland wissels op van verschillend uiterlijk en op ver schillende valuta luidend, die meerendeels de handteekening van de grootste Duit- sche industriëele ondernemingen droegen. De wissels waren door Lewin in omloop gebracht, die ze bij bedoelde bankinstel lingen verdisconteerde, waardoor hij groote bedragen in handen kreeg. Daar de firma Löwenberg Co op grond van haar oude reputatie voor credietwaardig gold, kwam aanvankelijk niemand op de gedachte, dat men met vervalschte wis sels bad te doen. Intusschen lekte uit, dat een aantal groote banken weigerde, langer wissels van Löwenberg Co in disconto te ne men en ten slotte kwam bij den officier van justitie een aangifte binnen van een buitenlandsche bank-instelling, die ver klaarde voor een bedrag van 300.000 M- door Lewin te zijn opgelicht. Een ernstig ongeluk. Gisteren is bij Bellevue in Ohio een autobus, waarvan de chauffeur verblind was door een hevigen sneeuwstorm, tegen een electrischen trein opgeireden. De botsing kwam zoo- geweldig aan, dat de autobus in de sloot geslingerd en volkomen verbrijzeld werd. Twintig in zittenden werden gedood en een aantal gewond. Eenige lij ven zijn zoo verminkt, aai onherkenbaar zijn. Schepen in nood. Het Italiaanscbe s.s. Florida seinde draadloos aan de America, dat zijn toe stand ernstig wasbet had zijn stuur gebroken. De van Bremen komende Ame rica seinde om 1,5 u. n.m. Am. tijd, dat het de Florida tegen het aanbreken van den dag ongeveer zou bereiken. De bemanning van de Florida telt 32 koppen. Het eveneens in, gevaar verkeerende s.s. Dannedaike, met35 man aan boord, bevindt zich 22 mijlen van de Florida. De President Harrison, van de Dollar- lijn, die zich op 625 mijl van New-York bevindt, snelt de in nood verkeerende schepen eveneens tegemoet. Er staan bui tengewoon hooge zeeën. Het Leger des Hells. Van de acht leden van den Hoogen Raad van het Heilsleger, die tegen de resolutie tot afzetting van generaal Booth hebben gestemd, hebben vier hun steun aan hem onttrokken nadat de familie Booth besloten heeft, de zaak voor den rechter te brengen. De vier overgeble ven verdedigers(-sters) van Bramwell Booth zijn: zijn vrouw en drie dochters Volgens de Engelsche aladen heeft hel in het Leger veel kwaad bloed gezet, dat het tot wettelijke actie zal komen, Want dit is tegen de beginselen van hel Leger. In het „Reglement voor Heils soldaten" staat het voorschrift, dat geen onderlinge geschillen voor den rechtei worden gebracht; dit onder verwijzen naar 1 Cor. 6:6. Men beweert, dat de Hooge Raad een brief van mevr. Bramwell Booth zelf in bezit heeft met de zinsnede: als ge een gerechtelijke actie begint, zijit ge niet lan ger lid van het Leger des Heils". DM wordt nu tegen haar en haar man uitgs- speeld. De crisis in het Leger des Heils is nu niet alleen een strijd om de macht, maar, aldus het „Hbld.", nog meer een om de fondsen. Zelfs als de Engelsche rechter mochi uitmaken, dat de Hooge Raad de bevoegd heid heeft, om den generaal uit zijD functie te ontzetten en zijn opvolger aan te wijzen, dan is daarmee nog geens zins uitgemaakt, wie de beschik king heeft over de bezittingen van het Leger. Over de wettelijke bevoegdheden van den Hoogen Raad bestaat groot ver schil van meening. Eendeels staat in artikel 6 van de Stichtingsacte uitdrukkelijk, dat de ge neraal zijn opvolger benoemt, dus ni-el de Hooge Raad, anderzijds heeft wel de Hooge Raad volgens een speciale acte van 26 Juli 1904 het recht, den gene raai af te zetten, doch hij kan geen titel of jot-'' in de statuten van het Legei verac en zonder de medewerking van den g eraal. Hoe het dus mogelijk zal zijn, a, l de Hooge Raad niet alleen den- generaal afzet, doch ook zijn opvolger benoemt zonder dat deze zijn daartoe noodzakelijke medewerking verleent vol gens de statuten en zonder dat die sta tuten buiten hem om veranderd kunnen worden, is een probleem waarover de laatste woorden nog lang niet gesproken zijn. Want de generaal weigert elke me dewerking. Maar zelfs als het mogelijk mocht blij ken den generaal aan den kant te zet ten en een ander generaal te benoemen, dan eerst bereikt de crisis haar scherp ste stadium. Want aan wie behooren dan de ontzaglijke roerende en onroerends goederen van het Leger? Zeker is b.v., dat voor de Nederland- sche wetgeving de- stichter van het Le ger, William Booth, de eenige eigenaar was van alle bezittingen van het Leger des Heils in Nederland. Dit blijkt uit een notariëele akte. De vraag is nu, op wien die eigen domsrechten van den stichter van het Leger, William Booth, zijn overge gaan. Hierover is steeds de grootste ge heimhouding betracht. Het is echter aan het licht gekomen, dat William Booth bij testamentaire beschikkingen belang rijke eigendomsrechten heeft overgedragen aan zijn zoon, den tegen woord igen ge neraal Bramwell Booth. En wederom zal de rechter hebben uit te maken, of het mogelijk is, den generaal van deze rech ten te ontzetten. De macht over het Leger des Heils is zoo gecentraliseerd te Londen, dat jiet bijvoorbeeld niet mogelijk is, dat eenige landelijke Leger organisatie zich afscheidt Binnenland. Het gouden jubileum van de Unie „Een school met den-Bijbel". Nieuwjaarsrede van den Burgemeester van Middelburg. Oud-Minister Ir Dr C. Lely overleden. De Nederlandsch-Belgische onderhande lingen. Herdenking van de Unie van Utrecht. Buitenland. De griep in Canada. De crisis in het Leger des Heils. De toestand in Afganistan. van het geheel, omdat alle bezittingen aan de Legerleiding in Engeland blijven toebehooren. Dat is de reden waarom het Amorikaansche Leger des Heils on der Eva Booth, de zuster van don gene raal, zich niet reeds lang afgescheiden heeft. En daarom ook is de thans heer- schende crisis zoo buitengewoon gecom pliceerd. De griep in Canada. Het departement van gezondheid te Ontario deelt mede, dat veertig procent van de bevolking in Ontario aangetast werd door de jongste griep-epidemie, doch dat deze thans aan het afnemen is. Vijftig procent van de inwoners van Toronto lijdt thans nog aan de griep, doch het aantal dooden is betrekkelijk gering, ofschoon het aantal dooden aan longont steking tengevolge van de griep, verge leken met den vorigen winter mêt 50 pCt. is gestegen. Vlektyphus te Petersburg. De laatste dagen zijn te Petersburg 30 gevallen van vlektyphus geregistreerd. Er zijn haarden van vlektyphus vast gesteld in de districten Pskow, Tsjerepo- wets en Welikieje Loeki; uit deze di stricten is de vlektyphus naar Peters burg overgebracht. Alle treinen zullen na aankomst te Petersburg gedesinfecteerd worden. Aardbevingen. De hevigste en langdurigste aardbe ving in dit deel der wereld is eergisteren nacht om half een in Alaska geregistreerd De aardbeving duurde bijna vier uur. De bewoners vluchtten uit hun huizen op straat, om aan het gevaar te ontkomen. Korte berichten. Er woedt een hevige brand in de Grieksche wijk Tatavla te Konstantino- pel. Het vuur wordt door een hevigen noordenwind aangewakkerd. Het blus- schingswerk wordfcedoor de koude en de sneeuw bemoeilijkt. Een groot aantal per sonen is dakloos. De schade is zeer groot. Naar uit Moskou wordt gemeld, heerscht in bet Oeralgebied zulk een ont zettende koude, dat vele bedrijven het werk hebben moeten stop zetten. Het magazijn van een coöpi Ver- bruikersvereeniging te Brussel is gisteren in brand geraakt; de aangerichte schade bedraagt bijna f300.000. De oorzaak staat nog niet vast. Voor de eerste maal in ruim 2 jaar is gisteren geen enkel vliegtuig van dé 4 vaste luchtdiensten Keulen, Brussel, Parijs en Amsterdam van Croydon kun nen vertrekken wegens den mist, die 's middags 3 uur nog niet opgetrokken was. Iffii

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1