No. 95 Dinsdag 22 Jannari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HIM»-GOES Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle FEUILLETON Het huisje aan den zeedijk Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. nn duren onaf weeker. Ge- te Amersfoort tot een visch- a beweerde een n, dat hij' van ig uit Mecklen- eenigen tijd bij knecht had ge- wilde in zijn i groote visch- in eenige plaat- raarin arbeiders waren een niet- geven. Eenigen selfs waren er, staken. aanleg van het e kleinere visch- noest het broed- inere konden de to-t de gewensch- gegaan, maar ik R. niet meer rn de arbeiders ie praatjes van eer geloofd. Nu binnenkort een n vader in ont- zou een of an- n plotseling uit- geering subsidie tijdje door, er want er waren n R. hadden, te Dieselmotor bij die beekwater npen. den motor door n Rotterdamscke e plan is thans antastische visch- waarschijnHjfc is Woudenbergscha anden heeft, in- rar de adressen, te hebben, zij (N. R. C.) p. Een 14-jarige te Almelo, af- W oensdagmiddag stuk ijzer door van slager Jac. Almelo. Blijkbaar oodschap, dat de ergoed diende te ais over te bren ging op stap en ;en schrik zijner is, Toen deze het nen hadden, werd g verzocht. Naar is hij Vrijdag te roren teenen aan- r m a n n-a f f a i- ordt, dat Lieber- iiga verb'ij't, van oedelijk over zee worden gebracht, de reds per trein ■zet naar Berlijn, iga o.m. aan de gemeld, zag Lie- >p tegen de con .iga. Maandenlang gasohe dagbladen Liebermann ge- ;enslotte heeft de omkoopingsaffa re oge Riga'sche po- de interesse tot doen stijgen, lig is tot heden bekend geworden koopingen en af geven onder leiding chef der Krimmal- zijn rechterhand, iebermann in Riga [gezet, met elkaar f 100.000, waar- vermoedt wordt, ft in zijn, ruime heeft gestoken, dat ïoofddaders achter el zitten, zeker de robeeren, van heö geld terug te krij- D vroeger een be- 5 genietend, en met bij de politie ge- thans bezittingen, die alleen reeds eschat wordt. Daar reel wat te halen. als mei hoo-rt, bemannen tot wie che inspecteurs zich irtrouwen wendden, geleid werden, wen spraken zij na- en met mede- onzen vice-consul lie zich heel veel leze zaak gegeven is, dat Liebermann de hoogte werd ge- cht maanden lang a Riga dan hier, erborgen gehouden. :hen werd hij ge- n soepkip. De dol- guldens, stroomden ch ophield. Zooge- ctives kwamen hem Liebermann schrok een kostbaren 'ring lieten zij zich ver in zijn schuilplaats Vil <4* Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per past f3.— Losse nummersf0.09 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. V Verkiezingsbeloften. Nu de verkiezingen beginnen te nade ren, beginnen ook de gebruikelijke ver kiezingsbeloften weer los te komen. Zelfs de liberale partij „De Vrijheids bond" van wie men toch, nu een man als Mr Fock de leiding heeft, iets beters mocht verwachten, gaat hierin voor. Zij strooit met de millioenen, dat het een lieve lust is. Men is n.l. begonnen, de kiezers weer eens met een denkbeeldig staatspensioen gelukkig te maken. In het rapport van de Sociale Com missie uit genoemde partij wordt als eisch van de allernaaste toekomst ge noemd: een premievrij ouderdomspen sioen voor alle 65-jarigen, die zonder geregelde uitkeering niet in hun onder houd kunnen voorzien van f3 per week voor ongehuwden en van fö voor ge huwden. Een staatstoelage voor behoeftigen dus. De kosten van dit plan worden ge raamd op f 16 millioen meer, dan de tegenwoordige ouderdomsvoorziening. De Commissie voegt hieraan toe, dal dit slechts een eerste stap is op den weg die verder voert. Zelfs .oppert ze reeds de wenschelijk- heid van een gratis invaliditeitspensioen. Maar ook zonder dat, komt men wel verder op dezen weg. De Vrijz. Democratische Bond heeft wat het z.g. Staatspensioen betreft, reeds een veel hooger bod gedaan. Hg wenscht n.l. een gratis uitkeering aan alle 66-jarigen tot een bedrag dat een redelijk levensonderhoud waarborgt. Dat is een zeer rekkelijk begrip, maar ook al stelt men hier niet de hoogste eischen, dan is bet duidelijk, dat de kos ten enorm moeten zjjn. En de S.D.A.P. blgft natuurlijk niet achter. Zij heeft een ander systeem, maai goedkooper zal het zeker niet zijn. Tientallen en tientallen millioenen zul len noodig zjjn om deze plannen uit te voeren. Daarvoor schrikt men echter niet terug. Als de Commissie uit den Vrijheids bond wijst op de groöfe consequenties van hare plannen dan merkt zij daarbgf op: Dit vooruitzicht behoeft echter niet af te schrikken. Zóó oordeelt de .Commissie. Maar zij-, die wat verder zien dan hun neus lang is, en die ook nog rekening houden met het landsbelang, zullen daar waarschijnlijk anders over denken. En zg zullen zich, of ze dan liberaal zjjn of niet, ongetwijfeld afvragen, of zg het met hunne verantwoordelijkheid over een kunnen brengen, aan de liberale party en de andere linksche partgen ge legenheid te geven, ons land in den fi- nanciëelen afgrond te storten en de toch al zwaar belaste ingezetenen een nieu wen last van vele tientallen millioenen guldens op de schouders te leggen. door HUGO KINGMANS. 33) -o— „Wel, Moeder, dat is een verrassing, hé? Komt me 3aar Hans zoo opeens uit de lucht vallen 1" „Ja, Vader, 'k wist niet, wat ik zag. Maar het is beter zoo. De feestdagen: zonder Hans, het zou voor het eerst geweest zijn." „Toch komt dat er van, Moeder, als 'tGod belieft, 't Volgend jaar, bij leven en welzijn, dan is het voor Hans ook „tiendaagscbe veldtocht". Niet, jongen?" „Praat er nog maar niet over, Vader. Want daar zie ik nu al tegenop." „Je zult je er wel doorslaan, kom, kom. Ben je al lang thuis?" „Nog geen half uur, Vader. 'kHeb Lies nog niet eens gezien." „Waar is die dan?" „Zij is met Marie Blankert op stap voor de Zondagsschool." „0, je zult er nu weer aan moeten gelooven, Hans." „Waarom, Vader?"' „Vertellen op het Zondagsschoolfeest. Alleen voor de parade. De S. D. A. P. die thans de kiezers tracht te lokken met de leuze „eenzijdige nationale ontwapening" zit een weinig verlegen met de houding van de leidende partijgenooten in andere landen. Vooral1 de uitspraak van het ronde hoofdorgaan in Duitschland dat de abso lute weerloosheid geen waarborg geeft dat een land niét in den oorlog wordt gesleept en dat het ergste wat een volk kan overkomen is, dat het door zijn machteloosheid gedwongen wordt mee te doen aan een oorlog van anderen, zit de roode heeren dwars. Natuurlijk tracht men er zich uit te red den, door te betoogen dat het hier geen socialistisch dogma betreft, en dat de eischen voor een groot land heel anders zijn dan voor een klein land. Een leger mag goed zijn voor landen als Duitschland, voor een land als hei onze is een behoorlijk' leger gevaarlijke dwaasheid, en zij die zich tegen eenzijdige nationale ontwapening verzetten zijn ge vaarlijke dwazen. Maar dan moet toch even worden op gemerkt, dat de S. D. A. P. ook een groot aantal van dergelijke dwazen telt. In 1911 verklaarde de groote Bebel dat, zoolang de groote mogendheden tot aan de tanden gewapend zijn, do kleinere staten onmogelijk ongewapend kunnen zijn. Toen in 1914 de groote oorlog uitbrak stemden alle Soc. Dem. leden van 'de Tweede Kamer voor de mobilisatie-eren dieten, daarmee betuigend, dat zjj het leger voor de veiligheid van ons land van groot belang achtten. Mr Troelstra schreef indertijd, dat po gingen om de ontwapening nationaal door te voeren, voor een volk de schrikke- lijkste gevolgen kunnen hebben, daar op die wijze het volk bij aanval gedreven zou worden in een Ijanctireurstrijd, den vreeselgksten dien men rich denken kan. Deze uitspraken zouden gemakkelijk met vele te vermeerderen zijn. Waren het nu toevallig alleen 3e dwa zen onder de S. D. A. P.ers die zoo spraken en handelden? Maar dat is toch moeilijk vol te hou den. Vermoedelgk was Mr Troelstra dichter bg de waarheid toen hgl schreef, dat de nationale ontwapening hoogstens aan de partg een mooi lijkend programpunt kan verschaffen, waarmede in zekere krin gen te paradeeren valt. Zóó is het. Wij hebben hier te doen met een pa rade-ïeuze, die geen andere beteekenis heeft dan weinig nadenkende kiezers in verrukking te brengen. De activisten in België. De amnestiewet is officieel afgekon digd in het Staatsblad van Zondag. Naar verluidt zal dr Borms de lei- I—T—I Ze zaten er al geducht mee in hun maag." „Hadden ze nog niemand?" „Voorzoover ik weet niet. Het zou wel op Lies neerkomen. Nu, dat zou best ge gaan zijn. Maar doe jij het nu voor deze ééne keer nog maar eens. De deur werd geopend. En mèt klonk er feen frissche, vroolijke, meisjesstem: „Hoeral Hans is erl Een pak van mgn hart, Dag broer!" „Dag zusje, neen, géén zoen nog. Eerst opbiechten. Waarom ben je zoo blij, dat ik gekomen ben?" „Omdat je natuurlijk met Kerstmis ver telt." „Zoo, hier heb je je zoen. Maar 'kwou je even meedeelen, dat ik niet van plan ben "te vertellen. Het ligt in mijn voor nemen, om eens naar jou te komen luis teren." „En in mijn voornemen ligt het, om in ieder geval niet te vertellen, als jij onder mijn gehoor bent." „Dat zullen we nog wél zien." ,,'tls toch wel erg", zei mevrouw met een quasi zucht, „nauwelijks is Hans in huis, of het gekibbel begint al." „Maar dat is niet mgn schuld", lachte Lies, die zich van haar Meeding ont doen ging. Zij keerde terug met Hermien, die in de keuken vertoefd had. Eeu dienstbode hield de pastorie er sinds jaren niet meer op na. Alleen voor heit ruwe werk op zich nemen van het Vlaamsch- nationalistisch blad „De Schelde". Tal rijke activisten zijn reeds op grond van de amnestie-wet uit Holland naar Bel gië teruggekeerd. Een gedeelte van hen zal aan „de Schelde" meewerken. Zaterdagavond had te Merxem, waar hiji tijdelijk zijn intrek genoipen heeft, de eerste Bormshuldebefcooging plaats. Bij den ingang der gemeente werd Borms door de Vlaamsche fronteis op gewacht. Toen hij: te kwart voor acht per automobiel arriveerde, werd dadelijk een cordon van Vlamingen, waarschijn lijk ter bescherming, rond den invrijheid gestelde getrokken. Na een korte toespraak ging het in optocht naar het Sint Franciscus-plein, waar de voorzitter der V.O.S. en ook Borms enkele woorden van dank spra ken. Tegen Zondag 3 Februari wordt te Ant werpen een groote Bormshulde op touw gezet. Lenteweer In Parijs. Terwgl in verschillende deelen van het land nog groote koude heerischt en uit Bonneville en een deel der Arv© 20 tot 25 graden koude gemeld worden en uit an dere deelen 11 graden onder nul, was het Zondag in Pargs voorjaarsweer. De temperatuur, die in de vroege morgenuren nog 4 graden onder nul was, was spoedig gestegen van 3 tot 4 gra den boven nul. Een razzia In Chicago. De hoofdcommissaris van politie te Chicago heeft Zondag en Maandag ein delijk een algemeene razzia onder het geboefte van Chicago aangedurfd; door een politiemacht van 8000 man zijn 3000 bandieten van allerlei slag ingerekend. Wanneer men echter tegen 300 van hen een aanklacht kan formuleeren, zoo wordt er 'in het telegram eenigszins mistroostig bijgevoegd, dan zal het de burgerg van Chicago al tot groote voldoening en op luchting strekken. Aman Oellah doet een nieuwe greep near dé macht. Volgens een bericht uit Pero heeft Aman Oellah een proclamatie gepubli ceerd, waarin hij zijn troonsafstand nie tig verklaart en de heerschappij opnieuw aanvaardt. Generaal Mohammed Wali Khan werd door Aman Oellah belast met het treffen van verdere militaire maatregelen tegen de opstandelingen. Er worden voorberei dingen getroffen voor den verderen strijd tegen den nieuwen koning Habib Oellah. Deze poogt blijkbaar een nieuwe regee ring te vormen. Hij heeft zijn intrek ge nomen in het koninklyk paleis te Kaboel en is bezig zgn positie te bevestigen. Reizigers, die uit Kandahar komen, zeg en, dat de ex-koning Aman Oellah al et mogelgke doet, om de plaatselijke bevolking aan zgn zgde te krijgen. Berichten uit Herat zeggen, dat een aanzienlijke troepenmacht uit het gebied van Kandahar en Gazoni te Gagni samen kwam tweemaal per week een werk vrouw. Maar overigens verzorgden de beide zusters het huishouden. „Zoo, nu zijn we weer compleet", zei dominé Meinema opgewekt. ,,'kBen big, dat je gekomen bent, Hans. We zullen gezellige dagen hebben." „Vermoedelijk het laatste Kerstfeest met z'n allen", merkte Hermien op. „Ik kan mij het nog maar niet voorstellen, Hans, dat je al zoo gauw als Vader zult zijn." „Ja, en dan nog niet eens een aan staande vrouw", zei Lies. ,,'tvls toch wel het toppunt! Wou jij zonder vrouw de pastorie in?" „Pardon", verdedigde Hans zich, „het lag in mijn bedoeling mijn zuster Lies mee te nemen. Maar die blijkt meer en meer ongeschikt. Gelukkig is Hermien er nog." ,,'t Zou een pretje zijn, met jou mee te gaan", plaagde Lies terug. „Ik gun het Hermien." Dominé en Mevrouw lachten maar wat. Alleen had de laatste Hans al eens scherp en onderzoekend aangekeken. Maar hij bleef gewoon. Wat haar speet. Zij had zoo graag uiit zijn mond vernomen, dat hg zijn hart verloren had aan een jonge- dochter, die een goede „pastoorsche" zou zgn. „Zeg, Vader", vroeg zij dan opeens, „hoe schandelijk, dat ik er nog niet eer getrokken wordt. Aman Oellah zal ze aanvoeren bij een poging om den troon te heroveren. Men verklaart, dat het ge brek aan levensmiddelen te Kaboel, de stijging der prijzen en de stilstand van den handel de stemming ten gunste van Aman Oellah hebben doen omslaan. Volgens een bericht uit Londen heeft men laar uit Pesjawar de mededeeling ontv jn, dat er geruchten in omloop zijn, Igens welke de nieuwe machtheb ber in Afghanistan Habib Oellah gedood zou zijn. In een ander bericht wordt echter beweerd, dat bij zou zijn gevlucht. De ziekte van den Koning van Engeland. Het bulletin van Zaterdagavond, het honderdste dat sedert het begin van de ziekte van den Koning verscheen, werd als het gunstigste beschouwd dat nog uitgegeven was. Niet alleen maakte het gewag van het aanhouden van den langzamen vooruit gang, maar het vermeldde ook dat de patiënt nu voldoende voedsel gebruikte en zijn krachten toenamen. Maandagochtend verklaarde men offi cieel ten paleize, dat de Zaterdagavond waargenomen vooruitgang zich gehand haafd had. Mag een Minister gapen? Tijdens een rede van den afgevaardig de Ernö Bródi in het Hongaarsche par lement gaapte de minister van onderwgs een paar maal geweldig, waarop de af gevaardigde opmerkte, dat hij betreurde, de geachte belangstelling van den heer minister niet te kunnen wekken en dat, wat hem betrof, de minister ook wel kon heengaan. De voorzitter verzocht den afgevaardigde hierop, zich van per soonlijke beleedigingen te onthouden. De minister onthoude zich dan van per soonlijk gapen, zei de afgevaardigde. Korte berichten. Naar de „Daily News" meldt, heeft Hoover, de nieuwe president, Hughes de portefeuille van Buitenlandscho Zaken in de plaats van Kellogg aangeboden. Hughes, op het oogenblik lid van het Internationaal Gerechtshof te Den Haag, was minister van Buitenlandsche Zaken onder president Harding en werd bij de presidentsverkiezingen tegen Wilson ver slagen. In de Italiaansche begrooting voor 1929'30 zijn gelden uitgetrokken voor den bouw van 16 nieuwe oorlogssche pen. In de Beiersche bergen heeft een sneeuwstorm lawinegevaar veroorzaakt. Zaterdag en Zondag zijn reeds verschei dene skiloopers door lawines overvallen. De griep-epidemie te Madrid en omstreken eischt per dag ongeveer hon derd slachtoffers. De epidemie heeft zich zoo sterk uitgebreid, dat een derde deel van de stadsambtenaren en het lagere personeel niet tot arbeid in staat is. Verscheidene scholen moesten worden ge sloten. j der aan dacht: hoe maakt vrouw Blan kert het? Is zij werkelijk ziek? Of was het maar een ongesteldheid van voorbij- gaanden aard?" „Het laatste, Moeder. Zij was weer aardig monter en hoopt Zondag naar de kerk te kunnen." „Is de weduwe Blankert ziek geweest? Of hebt u het over de vrouw vanAdri- aan Blankert?" vroeg Hans. „Over de eerste", antwoordde de do miné. „Maar 'thad niet veel te beteeke- nen." ,,Z' vordt anders al aardig oud. Al zeve.. geweest, geloof ik. O, ja, dat is al eer een paar jaar geleden", meen de Hans. „Zij werd vorige maand 74, deze Moe der in Israël", zeide dominé Meinema warm. „Zij is een bijzondere gunstelinge van Vader", merkte Lies schalks op. „Dat zegt niets, Lies", zei Vader. „Zij is een bijzondere gunstelinge van den Heere, onzen God. Dat zegt veel meer. Dat zegt alles." „Tóch heeft zij veel smartelijks on dervonden", meende Mevrouw. „Dien God liefheeft, kastijdt Hij. Uit elke beproeving kwam zij gelouterd te voorschijn. En wie weet, of haar nog niet het geluk beschoren wordt, dat het met haar dochter weer in orde komt." „U hebt dat nichtje ontmoet, Vader?" Binnenland. Een geschenk voor Prinses Juliana. De postvlucht JavaNederland. Bijzonderheden omtrent de Belgische nota aan Nederland. De oplossing van de lichtkwestie te Aar denburg. Ernstig ongeluk bij Enschedé, (telegr.) Buitenland. Nieuwe gevechten in Afganistan. De toestand van den Engelschen Koning. In het Noorden van Italië blijft het hard winteren. Uit Udine wordt een tem peratuur gemeld van 7 graden onder nul, uit de Carnische Alpen van 17 graden en uit de laagvlakte van Friaul van. 7 graden onder nul. Volgens officieels berichten van den Boedapester gemeentelgken gezondheids dienst zijn daar thans 10.000 personen ziek aan een goedaardigen vorm van in fluenza. Uit Oslo wordt gemeld, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag brand is uitgebroken in een der grootste hoe den- en pettenfabrieken aldaar. De we verijen der fabriek werden geheel ver nield en een juist ontvangen zending weefstoffen werd eveneens een prooi der vlammen. De schade wordt op 500 k 600 duizend kronen geschat. Volgens berichten uit Oslo is de stad Mosjöen in het Noorden van Noor wegen sedert eenige dagen ingesneeuwd. In de stad, die anders een dagelijksche verbinding onderhield met Trondhjem, zijn nog slechts geringe voorraden le vensmiddelen aanwezig. Zoo is o.a. de meelvoorraad reeds op. De „Daily News" bericht, dat de prins van Wales, die reeds eenigen tijd geleden een oproep tot de bevolking get- rieht heeft om de noodlijdende mijnwer kers te steunen, een tocht door de En- gelsche kolengehieden zal maken, tenein de zichzelf een beeld te vormen van de 300.000 Britsche werklooze mgnwerkers en hun gezinnen. De Nationale Maatschappij van Bel gische Spoorwegen heelt beslaten enkele zware locomotieven te laten maken, die expresstreinen van 600 ton zullen kun nen trekken. De zwaarste locomotieven, die op het oogenblik worden gebruikt, kunnen maar een vracht van 430 ton trekken. vroegen Lies en Hermien tegelijk. „Jawel, meisjes. En haar ook geïn viteerd, om eens in de pastorie te ko men." „Dat doet zij natuurlijk niet", dacht Lies. „Je oordeelt, als méér gebeurt, weer te haastig, Lies. Zij heeft mij gezegd, te zullen komen." „Hoe ziet zij er uit, Vader? is zij knap? En hoe oud is zg?" vroeg Hermien, vol levendige belangstelling. „Wat een vragen I Hoe kom ik er doorl En wat een interesse I Wel, zij is van jullie leeftijd. En knap? Ja, daar heb ik zoo geen verstand van. Als ik nu 24 was! Het is wel een sympathiek gezicht. Maar meer weet ik er niet van, hoor. riet beste is,, dat jullie wachten, tot zij eens komt. Zg' wil eerst op bezoek naar Adriaan Blankert". „Waar ze niet bijzonder welkom is", zei Lies. „Hoe weet je dat, Lies?" „Van Marie, Vader". „O, ja, daar ben je vandaag mee op stap geweest. Nu, het zal daar wel los- loopen, denk ik", zei de predikant langs zijn neus weg, peilende zoodoende, om wat meer gewaar te worden. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1