ank BKEN T No. 04 Maandag 21 Januari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BESTEVAER s KS h Ieder is er vol van! 03/ 0/ EERSTE BLAD. STELLE. FOORT «z solied deviaxcL- er zeker- HOLEN. J7 ïn kantore 12.95 ichtband HASEBROEK Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. is een heerlijke, zachte,geurde volrype pijptabak,die in <?een enkel opzient t vertrouwen dat de haam wekt, beschaamd maakt Binnenland Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. staler». /4 /O 100 bladz. druks, en drie gulden wel voldoende ouders geboren, an de einden der ;ee! Da Costa's ;ukt en vervolgd rland werd voor moeting met den :n. In de St, Pie- •genwoordigheid ng gedoopt. De Bllderdljk. Met er Eeuw. Hoort spoeden I ld! i voeden, zultl ch en bezielend. zoetmystieke of en zijn poëzie is jen en ontroeren, ïgrijpend is ,,DE :erlng). En welk :t, sprankelt b.v. arin „de moeder waait. indeling uit het :n warm Vader- e herinnering aan n tijd van afval, t paneel in zijn hij het gedicht s spanning vanaf zoo doodsch 1" :a het Huwelijks ki 40 jaren lang, in haar is menig ;chen trant, maar :esterstukken als: ,acht? 1648— van Babel, enz. gedachten, den losta zijn omge- landl" den inhoud: De >ek Job. Het lied roenlands bergen, erzen. De Traan. Heeren, enz. enz. van menigeen wel am geslacht werd, jebracht werd, tuur Israelliet, die zijn lichtwerken, 1000 ht voor 295 cent. die nooit veroudt I r worden gelezen! :ndt postwissel of Costa''. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.- Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiün: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 'cj Bij abonnement belangrijke korting. V Hard en koud Christendom? Wij hebben in het vorig nummer enkele bezwaren aangevoerd tegen de gelijkstel ling van de ongehuwde- met de ge huwde vrouw wat betreft de uitkeeringen in verband met de Ziektewet. Dat er zijn die uit barmhartigheids- overwegingen of omdat zij van de niet- gelg' stelling andere gevaren duchten deze bezwaren niet deelen, is verklaarbaar. Dat er zijn die nog verder willen gaan dan het voorgestelde ontwerp en die v o 1- ledige gelijkstelling verlangen, omdat zij het Christelijk huwelijk uit den booze achten is mede verklaarbaar. Maar niet verklaarb ar ie de wijze waarop zelfs een blad ds het „Vader land" de tegenstanders van de gelijkstel ling beoordeeld. Dit liberale orgaan heeft zelfs bezwaar tegen de door Minister Slotemaker de Bruine gemaakte bepaling, dat bij alge- meenen maatregel van bestuur ten aan zien van de ongehuwde verzekerde voor de uit keer in g van ziekengeld bij be valling en zwangerschap, een bijzondere regeling wordt getroffen. Zelfs deze beperkende bepaling wordt zonder meer veroordeeld in de volgende bewoordingen i i I „Wj betreuren nu het beginsel is aanvaard dat de mogelijkheid bestaat, dat de ongehuwde moeder anders, allicht niet beter, dan de gehuwde wordt be handeld. Wij vreezen zoo, dat een zeker erg zelfingenomen, hard en koud Christendom zich hier zal laten gelden en wij willen er sterk op aandringen, deze alinea weer terug te nemen, vooral daar nu het voor schrift van facultatief in imperatief is overgegaan. Wij zien in dit toegeven van den mi nister aan de geopperde bezwaren reeds een kleine overwinning voor dat harde Christendom en wj begrijpen niet, dat de minister, die de gelijkstelling in be ginsel gehandhaafd wil zien, nu ter wille van een ander beginsel weer terug krabbelt en de gelijkstelling ongeluk wil maken. Wij vreezen echter, dat, om weer een3 een, tegenwoordig zoo .zeldzame, triomf van de „christelijke" politiek te kunnen boeken, de bepaling wel gehandhaafd zal worden." Aan de principieels bezwaren, verband houdende met de opvatting van het hu welijk vooral van beteekenis nu van alle kanten, ook door middel van de wetgeving getracht wordt het Christelijk huwelijk te ondermijnen en heidensche op vattingen den voorrang te geven wordt hier niet de minste aandacht geschon ken. Deze uitspraken maken dan ook sterk den indruk dat het blad geen kennis genomen heeft van de argumenten tegen de gelijkstelling aangevoerd. Zij maken den indruk dat de schrij ver geen kennis heeft genomen van wat van Christelijke zijde gedaan werd helaas onder heftige bestrijding van vrij;- zinnige zijde om aan de verschrikke lijke slavernij waaraan vroeger tallooze vrouwen en meisjes in ons land werden opgeofferd, een einde te maken. Dat de schrijver nooit gehoord heeft van wat van Christelijke zijde gedaan werd om gevallen vrouwen te helpen en te redden, om te voorkomen dat ze zou den worden weggetrapt, om ze op te hef fen en ze te maken tot nattige leden van de maatschappij. Zij maken den indruk, dat het tot den schrijver nooit is doorgedrongen dat wel de zonde werd veroordeeld, maar dat de Christelijke liefde zich ontfermd heeft over haar, die aan de zonde der on zedelijkheid ten offer vielen. Deze indruk kan echter niet juist zijn. De ,„Vaderland"-redactie is met dit alles zeer goed op de hoogte. Maar dan blijft ook geen andere con clusie over, dan deze, dat we hier te doen hebben met een treurig staaltje van verdachtmaking, met een pogen om deze kwestie die toch waarlijk niet zonder be teekenis is door dikke woorden en harde en koude verwijten te vertroebelen. Intusachen blijkt hier weer, de schrjj- ver zelf vestigt er de aandacht op, dat de zoozeer gesmade „Christelijke poli tiek" zelfs bij een zoo neutraal schij nend vraagstuk als de Ziekteverzekering van groote beteekenis kan zijn. Storm en sneeuw. Aan de kust van Noord-Italië heeft een hevige storm veel schade aangericht. Een motorboot met een bemanning van negen koppen is vergaan. Een andere motorboot met vijf man wordt vermist. Ook worden tal van visschersbooten ver mist,. Een vrachtschip geraakte in nood. Toen de manschappen in de boo ten zouden warden gelaten, scheurde plotseling een zeil, waardoor twee matro zen tewater geraakten en verdronken. Naar gemeld wordt, woeden er sinds Donderdag in Roemenië hevige sneeuw stormen. Op sommige plaatsen te Boeka rest ligt de sneeuw een meter hoog. De treine'n ondervinden groote vertraging. De telefoon- en telegraafverbindingen zjjn gedeeltelijk verbroken. 'De sneeuwval in Servië is van disn aard geweest, dat het spoorwegverkeer in het Noorden des lands practisch ge staakt is. Intusschen schijnt de omslag van het weer thans ook Servië bereikt te hebben. Te Split (Spalato) is na de sneeuwstormen en de felle koude een krachtige dooi ingetreden en zoo is het langs de geheele Damatijnsche kust. De leiding van het Leger des Hells. De ontzetting uit het leiderschap van generaal Bramwell Booth van het leger des heils door den hoog on raad van het leger werd Zaterdag ten behoeve van den generaal behandeld voor de afdeeling voor civiele zaken van het hooggerechts hof te Landen. De advocaat van den generaal vroeg een uitdrukkelijk bevel aan den hoogen raad van hel leger des heils om geen gevolg te geven aan het besluit den ge neraal af te zetten. Hjj zeide, dat de urgentie van een dergelijk bevel zeer groot was, daar de hooge raad nu in zitting bijeen was en men tot 'afzetting zou overgaan, tenzij belet werd, dat een opvolger werd be noemd. Vervolgens bestreed de verde diger de geldigheid van de afzetting. Rechter Eve stond toe, dat er een interimbevel uitgevaardigd zou worden, den hoogen raad gelastende, het besluit tijdens het week-end niet uit te voeren. De hooge raad, die reeds bijeen was om een opvolge:: van generaal Booth te kiezen, verdaagde de vergadering, toen dit besluit bekend werd. Eon tragisch Incident In den Hoogen Raad van het Leger des Hells. Vlak voor de vergadering van den Hoo gen Raad van 't Leger des Hails, kreeg de vice-president en waarnemende com missaris Haines een benauwdheid. Hij gaf kort daarna den geest. EI ai nes was directeur van de Levens verzekeringsmaatschappij van het Leger en had deel uitgemaakt van de deputatie, die generaal Booth verleden week ee<n bezoek was gaan brengen, om hem het besluit, waarbij hem verzocht werd af te treden, mede te deelen. De griep. Niets wijst nog op een verminderde hevigheid van de influenza-epidemie, welke over Engeland heerscht. In Londen heeft de ziekte bijna ieder kantoor gedupeerd, doordat zoovele be dienden ziek zijn. Ook winkels, fabrie ken enz. ondervinden groote moeilijkhe den. In sommige groote bedrijven is 25 pet. der employés ziek. Meer dan 1000 gevallen van longontsteking, ten gevolge van influenza hebben zich voorgedaan. In Glasgow zijn de ziekenhuizen vol. Zeer veel kinderen zijn door de ziekte aangetast. Van officiëele zijde wordt medegedeeld, dat het aantal doodelijfce griep-gevallen te Leipzig in de week van 6 tot 12 Januari 24 bedraagt. De stedelijke ziekenfondsen te Dres den hadden gisteren 36J0 gevallen van verkoudheid in behandeling, waaronder ruim 2730 griepgevallen. De meeste blij ken van lichten aard maar in het zieken huis zijn er toch 4 dooden. Tot sluiting der scholen is nog niet overgegaan, maar zij wordt bij verdere uitbreiding over wogen. De wijn in 1928. Het „Journal Officie!' publiceert do resultaten van den wijnoogst in het ai geloopen jaar. Voor Frankrijk zonder de koloniën wordt de oogst geraamd op 58 mil lioen hectoliters. Deze opbrengst be draagt 18.000.000 hectoliters meer dan in 1926 en 9.000.000 hectoliters mes: dan in 1927. Sinds 1907 gaven alleen de jaren 1922, 1924 en 1925 een nog overvloediger oogst; 1928, reeds begunstigd door de qualiteit, is het dus ook door de quan- titeit. De aardbeving In Venezuela. Volgens een bericht uit Caracas is het aantal dooden tengevolge van de aard be ving in de stad Cumana daarom zoo gering, omdat de bewoners, gewaar schuwd door de voorafgaande lichte aard schokken, hun huizen hadden verlaten, toen de zware aardschokken begonnen, welke de stad tot een puinhoop maakten, In een officieel bericht uit Caracas wordt het aantal personen, dat bij de aard beving om het leven is gekomen, met 30 aangegeven, terwijl in de eerste berich ten van 230 dooiden werd gesproken. Het aantal gewonden moet zeer groot zijn. Ooggetuigen van de aardbeving van Cumana, die aan boord van het Nede-r- landsche schip Commewijne zijn aange komen, gaven een schrikwekkende be schrijving van de ramp van 17 Januari. Alle gebouwen waren onmiddellijk ver nietigd. De menschen die zich op de kaden van de haven bevonden, werden in het water geworpen, en een aantal zeilschepen werden verbrijzeld door de vloedgolf, die volgde. De Commewijne zelf verkeerde in gevaar. Straatsteenen en groote stukken muur werden in de lucht geslingerd, terwijl men een luid onderaardsch gerommel vernam. Een spoorwegongeluk In Canada. Zaterdagochtend verspreidde zich te Ot tawa het gerucht, dat er een ongelu' met een expres-trein bij Lees Crossing in Ontario gebeurd was. Er is een stuk van den trein van het spoor geloopen. Het aantal slacht offers bedraagt één dooie en een aanta. gewonden. De stoker van den exprestrein is ge dood en twaalf reizigers zijn gewond Andere passagiers zijn op wonderbaar lijke wijze ontkomen. De misdadigheid in Frankrijk. De Fransche minister van justitie heef in een rapport aan don president van de Republiek medegedeeld, dat de zware misdaden in Frankrijk, die, welke voo een hof van assiesen worden berecht, bleven afnemen. Het aantal kleinere ver grijpen neemt echter toe. In het afgeloopen jaar zijn er minder moorden of pogingen tot moord gepleegd dan in eenig jaar na 1913. Maar ei zijn meer diefstallen en frauduleuze han delingen gepleegd dan gewoonlijk en d< statistiek wijst uit, dat de criminalitei onder de jeugd toeneemt. Er worden in Frankrijk gemiddeld twee moorden ,per week gepleegd, maar ir het afgeloopen jaar zijn er slechts een en-dertig menschen ter dood veroordeeld van wie er maar zeven zijn terechtgesteld. Korte berichten. Een telegram uit Barcelona meldt dat Primo de Rivera aan hevige rheuma tiek lijdt en het bed moet houden. Te vens heeft hij een onderhuidsche ontste king aan de linkerwang. Zijn to es tarn is niet verontrustend. Uit New-York wordt bericht, da Henry Ford op het punt zou staan, een contract met Sovjet Rusland af te sluitei voor het doen bouwen van een fabrie te Moskou, met een jaarlijksche capacitei van 100.000 automobielen. Van de aan deelen der daarvoor nieuw op te rich ten Ford-maatschappij zou de Sovjet regeering 69 procent en Ford de overig( 40 procent in bezit krijgen. Te Evansville in Indiana zijn tien menschen door een orkaan, die over strooming had veroorzaakt, gedood. In de Thuringsche we ver'jen is een staking uitgebroken in de steden Gera Greiz, Glauchau en Merane. Er staken tot dusver 6530 arbeiders, maar vermos deljk zal het conflict zich uitbreiden. In de weverijen werken 25.000 man. A.y.o.BIQGELMR,7hOcjXR005ENDAAL In Londen is wederom een gasont ploffing geschied, waardoor het plaveisel over een afstand van 8 meter werd open gescheurd. Door het strooien van zand kon de brandweer een brand voorkomen; persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gisteren is in verschillende plaatsen van het Duitsche rijk het feit herdacht, dat tien jaar geleden de nationale vergade ring van Weimar werd gekozen. Mussolini heeft kort geleden ver ordend, dat in heel Italië alle gezinnen geteld zullen worden, die meer dan tien .anderen hebben. De uitkomst der telling was, dat er 11.437 Italiaansche gezinnen met meer dan tien kinderen zijn. Onder deze kinderrijke families bevonden er zich 4168, waarvan de gezinshoofden staats beambten en arbeiders zijn. Cfir.-Hlstorlsche Unie. Dinsdag 15 Januari heeft het hoofd bestuur rler Christ. Hist. Unie in Den Haag vergaderd. Aan het verslag, dat „De Nederlander" daarvan geeft, is het volgende ontleend: Mededeeling werd gedaan vg,n een mo- tié van de Chr.-Historische Kiesvereeni- ging te Onstwedde i.z. toenadering tot de Hervormde (Gereformeerde) Staatspar tij. Besloten werd, aan genoemde kies- vereeniging te antwoorden, dat ook het hoofdbestuur de bestaande verdeeldheid tusschen de Protestantsche politieke groe pen, met name de verdeeldheid, waarop door de vereeniging te Onstwedde was gewezen, ten zeerste betreurt, ook om dat de invloed van het belijdend Protes tantisme daardoor wordt verzwakt; dat het hoofdbestuur, voor zoover het bij het afzonde "Ijk bestaan van de H. G. S., de vraag icht betreffen van het nationaal Gerefo? .eerd beginsel, de bestaande scheiding onnoodig oordeelt; dat het, er kennende, dat het Christelijk beginsel vor dert, dat pogingen worden gedaan tot verzoening, waarbij het gewenscht is, de schuldvraag te laten rusten, ook bereid zou zijn, zulke pogingen te doen, wan neer van schuld sprake kon zijn; dat de oprichting van de H. G. S. echter geheel buiten de Christelijk/Historische Unie is omgegaan en niet het gevolg was van tweedracht of splitsing, in de Unie, zoodat er voor de Unie „.wat haar be treft, geen aanleiding 'kan zijn, over ver zoening of hereeniging te spreken; dat de Christeljjk-Historische Unie intusschen Binnenland. Werking van den Krakatau. De toestand in de suiker-industrie. De Indië-Holland-vliegers te Praag. Begrafenis van vier slachtoffers van het reddingsboot-drama te Hoek van Hol land. Buitenland. Aardbeving te Venezuela. Griep in Engeland en Duitschland. De leiding van het Leger dos Heils. Sneeuw en storm in Italië en op den Balkan. steeds bereid gevonden zal worden, wan neer van een ernstigen wensch naar toe nadering mocht blijken, daaraan tegemoet te komen. Na uitvoerige beraadslaging werd het concept-verkiezings-manifest voor de a.s. Kamerverkiezing door de vergadering vast gesteld. De algemeene vergadering der Unie, te houden te Amsterdam, werd bepaald op 3 April 1929. 'Behoudens voorstellen, welke van de afdeelingen mochten inko men, zullen ter vergadering geen andere punten worden aan 'de orde gesteld dan de vaststelling van het verkiezingsmani fest en de verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur wegens de perio dieke aftreding van de heeren Van Eyck van Heslinga, Van Veen en Voorsteegh, Den volgenden dag, Woensdag 16 Ja nuari, vergaderde het versterkt hoofdbe stuur, tot vaststelling van de te volgen ^erlfiezings-tactiek en tot het bespreken van de groslijst van voorloopige candi- daten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Na uitvoerige beraadslaging werd een- slemmig besloten, ook bij de verkiezing van 1929 uit te komen met één candidatenlijst der Unie, be vattende twintig namen, be stemd voor het geheele land. De achttien Kamerkringen werden veree- nigd tot zeven groepen, in welke de stem mingen voor de samenstelling van de candidatenlijst zullen worden gehouden. Als datum voor deze groepsvergaderingen werd aangewezen Zaterdag 2 Maart. Bij de breedvoerige bespreking van de personen, wier namen door de afdee lingen der Unie tot plaatsing op de gros lijst waren opgegeven, trad sterk de wensch naar voren, dat het dagelijksch bestuur der Unie de toelichting bij deze gros lijst zóó z£>u inrichten, dat daarin aan de groepsvereenigingen met volledige handhaving van haar volle vrijheid van keuze, toch zekere leiding zon worden geboden. Ongevallenwet en Land- en Tuinbouw ongevallenwet. Het Tweede Kamerlid Beumer heeft den minister van arbeid, handel en nijver heid gevraagd: 1. Is bet juist, dat het tarief, bedoeld in art. 40, lid 1, der Ongevallenwet 1921 en dat, bedoeld in art. 79, lid 1, der Land en Tuinbouwongevallenwet 1922 zullen worden verhoogd? 2. Is er, bij bevestigende beantwoording der sub 1 gestelde vraag, eenige redeiï om aan te nemen, dat die verhoogingen uitsluitend haar grond vinden in de aan neming van het amendement der com missie van rapporteurs, strekkende tot invoeging van een nieuw artikel 1 in het ontwerp van wet tot wijziging der Ongevallenwet 1921, hetwelk heeft ge leid tot de wet van 2 Juli 1928, Staats blad no. 2£3, en in de aanneming van het overeenkomstige amendement, strek kende tot invoeging van een nieuwe bepa ling in het ontwerp van wet tot wijziging der Land- en Tuinbouwongevallenwet'22 hetwelk heeft geleid tot de wet van 2 Juli 1928, Staatsblad no. £24? 3. Moet, indien de sub 2 gestelde vraag ontkennend wordt beantwoord, worden aangenomen, dat de bewuste tariefsver- t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1