No. 02 Vrijdag 18 Januari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Go's BAHK - GOES EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrêle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET ONTWERF-ZIEKTEWET. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraaf 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummersf0,05 Prijs der Advertentiün: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. Wij dienen thans op enkele van de voornaamste bepalingen van hei ontwerp- Ziektewet de aandacht te vestigen. En dan 'komen v/e allereerst tot de vraag, wie volgens dit ontwerp verzekerd zullen zijn. Het antwoord luidt, dat verzekerd zul len zjjn de loonarbeiders, die in een on derneming werkzaam zijn en van wie het loon niet meer dan f3000 per jaar bedraagt. Zij die meer dan f 3000 per jaar verdie nen, vallen er dus buiten, maar ook, en dal is van veel meer belang, de breede groep van arbeiders, die in dienst wor den genomen voor persoonlijke diensten zoo als particuliere klerken, chauffeurs, huispersoneel, huisnaaisters, werkvrou wen, enz. en vooits een deel van de losse arbeiders, n.l. zij, die alleen in buitengewone gevallen, tegen loon arbeid van korten duur verrichten. Uit de commentaren in verschillende bladen is wel gebleken, dat tegen deze bepaling nogal bezwaren bestaan, bezwa ren, die ongetwijfeld ook bij de open bare behandeling wel tot uiting zullen komen. Een ander punt van belang is, dat het ziekengeld, in het ontwerp-Talma vast gesteld op 70 pet. van het loon in het nieuwe ontwerp is verhoogd tot 80 pet. van het loon. Van twee kanten worden hiertegen be zwaren gemaakt. Aan de eene zijde staan zij, die in ver band met het te betalen premiebedrag deze wijziging houdt in, dat ten aanzien van de tijdelijke uitkeeringen ingevolge de Ongevallenwet eenzelfde gedragslijn wordt gevolgd een bedrag van 80 pCt. te hoog vinden, en die meenen, dat in geen geval verder mag worden gegaan dan ,70 pCt, en aan den anderen kant zijn er, die de uitkeering gaarne op 100 pCt. zagen gesteld. Opzichzelf zou voor het laatste zeker veel te zeggen zijn. Maar het spreekt vanzelf, dat dan ook de kos ten in niet geringe mate zouden stijgen, Een zeer belangrijke vraag is ook, wie de premie zal hebben te betalen. Daaromtrent bepaalt het ontwerp, dat de werkgevers de premie zullen hebben te storten, maar dat zij het recht heb ben, de helft van de premie van de ar beiders terug te vorderen. De opmerking is meermalen gemaakt, dat het feitelijk onverschillig is, wie de premie betaalt daar het te storten be drag toch in de loonen verwerkt wordt. Moeten de patroons betalen, dan zullen zij, als hun die last hun te zwaar is, wel probeeren een evenredige loonsverlaging door te voeren en moeten de arbeiders voor de premiebetaling zorgen, dan zul len zij wel trachten, door het voeren van loonacties dezen last op de patroons af te wentelen. Dat is de theorie. Maar in de practijk dit blijkt wel uit de geopperde bedenkingen blijken zoowel vele patroons als vele arbeiders er een weinig anders over te denken. De groote vraag hierbij is natuurlijk hoe men deze vaak beschouwt. En de zuiverste beschouwing schijnt ons deze, dat een arbeider jook in dagen van ziekte uit den arbeid zijner handen moet kun nen leven. Alles hangt hier dus af van de vraag hoe de loonen geregeld zijn. Dat het storten dor premies aan de patroons is opgedragen is een zeer prac- tische maatregel. De verzekeraar heeft dan slechts met één adres te doen en kan alle premies van een bepaalde onderne ming tegelijk innen. En in de practijk zal het ook wel zoo gaan_ dat vele patroons aan terugvor dering niet denken, temeer daar thans reeds een vrij groot aantal arbeiders in gevolge collectieve contracten een premie- vrije ziokengelduitkeering ontvangt. Tcdh zal dit wel een van de punteio zijn waarover bij de openbare behandeling zal worden gestreden en wij hopen dan niet na te laten de argumenten die over en weer worden aangevoerd, ter kennis van de lezers te brengen. Bij het tusschen den Minister en de Commissie yaa Voorbereiding gepleegde overleg, is ook aandacht geschonken aan de vraag of bij staking of uitsluiting de verzekering doorloopt. De Minister heeft deze vraag in ontken- nenden zin beantwoord, door een nieu we bepaling in het ontwerp op 'te nemen, die aldus luidt: „Voor de 'toepassing var. deze wet gelden staking van den arbeid en uitsluiting als beëindiging der dienst betrekking." Bij loonconflicten wordt de verzekering dus stopgezet. Hiervoor is, althans wanneer het een staking betreft bjj uitsluitingen staat de zaak nog wel een weinig anders zeker veel te zeggen. Er zijn gerechtvaardigde, maar er zijn ook niet gerechtvaardigde stakingen. En dan gaat het toch niet aan, dat een werkgever verplicht zou zijn voor zijn stakende arbeiders de ziektepremie te be talen. Men heeft wel de opmerking ge maakt, dat zulk een patroon na afloop van het conflict nog altjjd de betaalde premie terug kan vorderen, maar prac- tisch zal dit in dp meeste gevallen niet mogelijk zijn. Na afloop van een staking is de finan- ciëele positie van de arbeiders als regel niet van dien aard, dat er dan nog van terugbetaling van achterstallige premie sprake kan zijn. Veel beter is daarom, dat gedurende een conflict, de vakorganisaties voor de premiebetaling zorgen, althans wanneer zij zulks in hun belang mochten achten te zijn. En dan eindelijk is er nog de vraag, welke organen met de uitvoering der ver zekering moeten worden belast. Volgens het ontwerp-Talma was de uit voering opgedragen aan de Raden van Arbeid, de erkende bijzondere ziekenkas sen en 'de Plaatselijke kassen. In zfijn eerste ontwerp wenschte Mi nister Slotemaker de Bruine hierbij tevens te betrekken de erkende onderneming s- ziekenkassen en de kassen van erkende bedrijfsvereenigingen. In het nieuwe ontwerp worden echter als uitvoerende organen aangewezen de kassen van erkende bedrijfsvereenigingen met mogelijke oprichting van aldeelings- kassen en de kassen van de Raden van Arbeid. De bijzondere kassen worden dus niet erkend, evenmin als de ondememiags kassen, tenzij dan als afdeelingskassea van 'de bedrijfsvereenigingen. Voor velen zal dit voorstel ongetwij feld een teleurstelling zijn. Het was immers Minister Slotemaker de Bruine zelf, die de bestaande particu liere kassen zooveel mogelijk wilde be houden, omdat hij wat uit de maatschap pij zelf was opgekomen n'iet zonder meer om hals wenschte te brengen. En thans is het dezelfde Minister, die er toe meewerkt, om deze vrucht van het particulier initiatief, die toch als een stuk volkskracht kan worden aangemerkt, ter dood te veroordeelen. Wat hiervan te zeggen. Erkend_ kan worden, dat aan de er kenning van diverse kassen verschillende bezwaren kleven. De eenheid van de sociale verzeke ring wordt er niet door bevorderd, er kunnen zich allerlei bevoegdheidskwes- ties voordoen, die een vlotte afdoening van -zaken belemmeren, er kan twijfel bestaan of plaatselijke kassen wel onder alle omstandigheden aan hunne verplich tingen kunnen voldoen, terwijl ook van belang is, dat dergelijke kassen weinig zullen kunnen doen ter voorkoming van ziekten, wat ook als een punt van be- teekenis moet worden aangemerkt. Wij willen deze bezwaren niet onder schatten. Maar het kapot maken van wat uit het leven zelf opkwam, moet aan den anderen kant toch ook als een bezwaar worden gezien, en als een zeer ernstig bezwaar. Als we uitgaan van. Se gedachte, dat de Staat hier hulpdiensten heeft to ver richten, en 'dat het zijn taak is, niet om het volk op staatskrukken te doen strom pelen, maar om het zelf te leeren loopen en handelen, dan moeten we. het toch als een bezwaar en gevaar gevoelen, dat door wettelijke regelingen de volkskracht wordt gefnuikt. En dan kan een wat minder perfecte regeling voor de toe komst nog beter zijn, dan een regeling in de perfectie, waaraan het leven ont breekt. Ook tegen de toelating van Onder- nemingskassen zagen wij van verschil lende kanten bezwaar gemaakt. Zoo werd indertijd door den heer Amelink in A.-R- Staatkunde betoogd, dat daarbij in de practijk van de medezeggenschap der ar beiders weinig terecht zal komen. Deze bedenking schijnt ons niet van overdrijving vrij. Want wat komt er nu in de practijk van de medezeggenschap der arbeiders bij de Raden van Arbeid terecht? Immers niets. Wij hebben bij deze Ra den te doen met een zuiver a, m b t e 1 ij k e uitvoering. Dat kan ook wel niet anders- De uiteraard over 't geheel weinig des kundige Raad moge zoo nu en dan eens een vergadering houden, op den gang van zaken hebben de leden zoo goed als geen invloed. Wij maken daartegen geen bedenking. Het zal in de practijk, tenzij men een ge heel anderen koers gaat volgen, moeilijk anders gaan. Maar dan moet ook niet de voorstelling worden gewekt, alsof hier van meerdere medezeggenschap gespro ken kan worden dan b.v. bij ondernemings kassen. Het onderwérp is met deze enkele op merkingen niet uitgeput. Maar allicht kan dit korte overzicht er toe medewerken, in het voorgestelde ontwerp wat meer inzicht te geven en straks het volgen van de debatten in de Kamer te vergemakkelijken. DE INVRIJHEIDSTELLING VAN DR BORMS. Hij vertoeft te Merxem. Hij komt ook in Nederland. Na zijn invrijheidstelling heeft Borf®* gistermorgen zijn intrek genomen bij zijn schoonbroer, die een klein huisje be woont te Merxem, de voorstad van Ant werpen. De gebeele familie Borms was daar, naar de Msb. meldt, tegenwoordig en het behoeft niet gezegd te worden, dat het weerzien in de familie na tien jaren diep ontroerend was. Talrijke vrienden stroomden naar het huis te Merxem. Borms verkeerde in een zeer opgewekte stemming en de harte lijkheid, waarmede hij iedereen ontving was buitengewoon treffend. Hij vertelde, hoe hij des nachts te half vier gewekt werd. „Te half vijf stond ik buiten de ge vangenis. De regeering had twee automobielen te mijner beschikking gesteld. De eerste was bezet met agenten van den veilig heidsdienst. Ook naast onzen chauffeur had een agent plaats genomen. Eerst werd alles op de straat geïn specteerd of er geen gevaar dreigde, en dan werden de lichten der auto's aan gestoken. Do agenten verklaarden, dat ik mij kon laten rijden, waarheen ik wilde, maar de directeur der gevangenis ried mjj aan, onmiddellijk naar het buitenland te ver trekken. Ik antwoordde hem, dat ik eerst mijn zoon, die student is te Leuven, wilde bezoeken. Dit bezoek duurde tien minu ten en daarop ging het via Mechelen naar Merxem". Op de vraag of men hem bijzondere voorwaarden had gesteld voor zijn in vrijheidstelling, antwoordde Borms: Geen enkele. Nu ga ik eerst wat uitrusten en dan begin ik opnieuw mijn propaganda, tot dat Vlaanderen al zijn rechten zal heb ben verworven. Omtrent de invrijheidstelling van Borms werden nog de volgende details bekend: De directeur der gevangenis had*hem nog vroeger in den nacht op straat willen zetten dan half vijf, doch Borms had geweigerd. „Dat is goed voor dieven", antwoordde hij. De directeur had natuurlijk in opdracht vari hoogerhand, zachte .pressie uitgeoe fend om Borms over te halen direct naai' het buitenland, in casu Nederlarïd, te ver trekken. Borms zeide hieraan vooreerst gee'ri gevolg te zullen geven. Het is in het belang van uw eigen veiligheid, dat ik dezen raad geef, zei de directeur nog. Maar toen Borms bleef weigeren, zei hij, d£t „God u behoede". Ondervraagd door journalisten, zeide Borms, dat. hij nooit een verrader is ge weest, maar altijd heeft geworsteld voor de ontvoogding van het Vlaamsche volk. Ontelbaar waren de bloemstukken, ex- pressebrieven en telegrammen, welke dr Borms en zijn gezin in den loop van den dag mochten ontvangen. Uit alle hoeken van Vlaanderen en later ook uit Nederland. Vele vrienden kwamen hem persoonlijk geluk wenschen. Trots het gure weder verdrong zich spoedig een vrij groote menigte voor het huis, welke Borms, met vrouw en kinderen toejuich te. In de gemeente zelf werden enkele Vlaamsche leeuwenvlaggen uitgehangen. Volgens de „XXième Siècle" is 'Borms voornemens twee dagen in Merxem te blijven. Daarna zal hij zich naar St. 'Nico-' laas begeven, waar hij zijn tachtigjarigen vader zal bezoeken. Vervolgens zal hij zich naar Nederland begeven om te Amsterdam, 's-Hertogen- bosch, Haarlem en Scheveningen eenige leden van zijn familie te bezoeken. Uit Afganistan. G< ld wordt, dat de rebellen gistex- morgfc. tot in het haft van 'Kaboel door gedrongen zijn en tegen den middag het Koninklijk paleis omsingeld hebben. De pas gekroonde koning zond een vertegen woordiger naar Saquao en beloofde af stand van den troon te zullen doen, op voorwaarde van lijfsbehoud en vrijen aftocht voor zijn gezin en zijn naaste aanhangers. Inayatoella heeft daarop het paleis verlaten en mien heeft zich niet meer om hem bekommerd. Waarschijn lijk is evenwel, dat hij ook naar Kan dahar is gevlucht, waar de stam der Doerani's, tot welke beide ex-koningen behooren, oppermachtig is. Een nader bericht uit Kandahar meldt, dat Amanoella, de eerste koning, bij het vernamen van de tijding van de vlucht zijns broeders en de innaming van zijn paleis door den rebellen-hoofdman, bevel heeft gegeven om den koninklijken stan daard weer op het paleis te Kandahair te hijschen. Dit is onder uitbundig enthou siasme van de bevolking geschied en men veronderstelt hieruit te mogen aflei den, dat Amanoella van het Zuiden uit en met hulp der hem trouw gebleven Do- rani's zal trachten de koninklijke macht te heroveren. Sneeuw en vorst. In' het grootste gedeelte van Duitsch- land heeft het Woensdagnacht weer flink gesneeuwd. Donderdag,morgen was overal in Duitschland de temperatuur tot onder het vriespunt gedaald. Te Miinchen vroor heit 19 graden, in Berlijn elf graden. Uit Hannover wordt gemeld, dat men daar in vele jaren niet zooveel sneeuw buien heeft gehad als Woensdag. Het verkeer in de stad wordt zeer bemoei lijkt. De D-treinen BerlijnHannover Keulen hebben gemiddeld twee uur ver traging, Uit Duisburg wordt gemeld, 'dat "de sleepvaart op het RijnHernekanaai we gens ijsvorming moest worden gestaakt. Het spoorweg,verkeer is door de ge weldige sneeuwstormen van de laatste dagen in de war geraakt. De uit Mi laan. komende sneltrein kwam met een vertraging! van- 78 minuten te Berlijn bin nen. De sneltrein uit Frieidiïchshafen had 116 minuten en de sneltrein uit Woenen zelfs 2.30 uur vertraging. De sneltrein van Parijis kwam Donderdagochtend 70 minuten te laat, terwijl de treinen uit het Oosten alle gemiddeld twee uur ver traging hadden. Een ongewoon schouwspel voor Italië is, dat de Italiaansche Alpen en de Apennijnen tot Napels met sneeuw zijb bedekt. Binnenland. Vreeselijk drama te Grootegast. Vier veld wachters doodgeschoten. De Indië-Holland-vlucht. Hoe men in Utrecht de t.b.c. onder het rundvee bestrijdt. Werkloosheid in de margarine-industrie. Bijzonderheden over het drama te Hoek van Holland. Buitenland. De leiding van het Leger des Heils. Borms in vrijheid gesteld. De gebeurtenissen in Afganistan. Sneeuw- en vorstberichten. Het suikervraagstuk en de Volkenbond. Eergisteren heeft boven Genua en de Italiaansche Riviera een hevige sneeuw storm gewoed, welke gisterenmorgen Rome bereikte. Rome ligt onder de sneeuw. Verder naar het Zuiden ligt nog sneeuw op de bergtoppen, ook op de Vesuvius en de Etna. Het Suikervraagstuk te Genèvo. Het O economische Volkenbondscomité heeft gisteren het suikervraagstuk be handeld. i De heeren Brunet en Nederbragt heb ben voorgesteld dat het oeconomische co mité de voorbereidende enquête inzake het suikervraagstuk zal voortzotten, jan- einde later te kunnen nagaan of een in ternationale actie tot opheffing van de moeilijkheden in de suinerindustrio ge- wenscht en mogelijk zal zjjn. Het oeco nomische comité heeft zich met dit voor stel der twee rapporteurs vereenigd en beslpten, om thans over te gaan tot het bijeenroepen van een raadgevende tech nische conferentie van deskundigen uit de suiker-industrie. Zoowel uit Nederland als uit Nederl.- Indië zullen deskundigen uitgenoodigd worden om aan de conferentie deel te nemen, hetgeen iets ongebruikelijks is in den Volkenbond. Dit feit, zal moeten wor den toegeschreven aan de omstandigheid, dat 'in Nederland voornamelijk beetwor tel-suiker en in Nederlandsch-Indië riet suiker verbouwd wordt. Uit het Leger des Heils. In afwachting van de verkiezing van een opvolger van generaal Booth heeft Higgins, stafoverste, voorioopig de lei ding van het Leger des Heils op zich genomen. Higgins is sedert geruimen tijd de rechterhand van Bramwell Booth ge weest, en heeft hem tijdens zijn langdu rige ziekte vervangen. Men acht het waarschijnlijk, dat hij op volger van den generaal zal worden. Commandant Lamb, de internationale secretaris, die een groote reputatie heeft voor zijn staatkundige kennis van emi gratie-kwesties, wordt ook genoemd. Commandant Hay, de president van den Hoogen Raad, heeft veel waardeering ge vonden door zijn leiding in de laatste zitting. Ën dan wordt commandante Eva Booth de leidster van het Leger in' de Ver- eenigde Staten en zuster van den Gene raal, genoemd. Zij heeft over de geheele wereld een groote reputatie door haar lei derscapaciteiten, maar zij heeft aan het hoofd gestaan van de beweging tegen de autocratische positie van haar broer en daarom achten velen haar beneeming een al te scherpe wending. Gister heeft een speciale koerier gene raal Booth het besluit van den Hoogen Raad schriftelijk medegedeeld. De Hooge Raad zou voorts hebben besloten tot vor ming van een raad van beheer, be staande uit zeven leden. Besluiten van den toekomsitigen generaal kunnen door dezen raad van beheer ongeldig worden verklaard. Er komen voortdurend telegrammen aan voor generaal Booth met betuigingen van steun en sympathie. De kwestie van 'de geldigheid van het ontslag, dat aan den generaal verleend

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1