Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Ingezonden Stukken. Wetenschap en Kunst Volgons de jongste berichten heeft Koning Aman Oellah van Afghanistan af stand moeten doen van den troon ten gevolge van de groote veranderingen, die hg in zijn rijk heeft willen aanbrengen. Do vorst met de Koningin in Europeesche kleederdracht. loe bereid; de Kassen aanvaarden de noodige rijks-controle; zij zijn in staat tot het verzekeren van elk verlangd be drag, tot een maximum van het gemiddeld plaatselijk loon; hun uitkeeringsduur. dik wijls 2 jaren, is langer dan do wet eischt; hun vorm van oplossing van geschillen is in overeenstemming met de in de con ventie van 1927 te Gcnève aangenomen beginselen; tezamen zijn zij de grootste instelling in ons land op het gebied der ziekte-verzekering; zij bezitten mogelijk heden, die geen staats instelling, noch de in het leven te roepen instellingen zullen kunnen ontplooien; onze bestaande Kas sen kunnen, behalve de Wet uitvoeren: le de vrijwillige verzekering voor kleine zelfstandigen, neringdoenden, enz. kort om, voor allen die maatschappelijk met arbeiders gelijk te achten zijn, terwijl de wet zich beperkt tot de arbeiders in vas ten loondienst; 2e. do individueele ver zekering, n.l. voor hen die dan weer in loondienst, dan weer z.g.n. zelfstan digen zijn. en 3e de collectieve verzeke ring; reeds hebben de samenwerkende Kassen een provinciaal reservefonds ge sticht en streven ernstig naar een onder linge landelijke her-verzekering. Waarom toch zouden die nuttige in stellingen moeten verdwijnen? Geen conservatisme leidt ons tot den wensch van hun behoud, maar alleen het belang van de verzekerden. Wij zien geen enkele reden tegen de voortzetting van dat werk, dat altijd nieuw blijft. In tegendeel zijn alle argumenten aan te voe ren vóór hun behoud. Slechts machtsoverwegingen leiden dan ook tot hun verdwijnen. Daarnaast doet het o.i zwakke argument opgeld: er moet wat nieuws komen! Groote organisaties moeten er komen. Ja, dat is veel waard. Maar de tegenwoor dige, plaatselijke uitvoering is toch van veel grooter waaide, door het kennen van de verzekerden en door de zeker heid van wekelijksche uitbetaling van het ziekengeld. Het bestaan dier plaatselijke Kassen is in gevaar, ernstig in gevaar. Om dit gevaar te weren, hebben wij Uwe hulp dringend noodig. Wij willen ten spoedig ste een adres richten aan de Tweede Kamer met de namen van hen, die we ten, dat in zoovele gemeenten een belang rijk deel der mannelijke bevolking lid is van de ziekenkas; een adres, met de namen van hen, die door hun mede leven en mede-voelen weten wat het werk der Kassen tot heden beteekend heeft voor de bevolking; met de namen van hen, die door hun opleiding kunnen we ten, dat voor de ziekte-verzekering de individueele verzekering noodzakelijkheid is en willen medewerken lot de wettelijke erkenning der Kassen. Officier van den marinestoomvaart dienst 2e kl. K. C. J. Lugten, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserboot Brinio te Vlissingen, is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië. De Kota Baroe. Het motorschip „Kota Baroe", op de werf ,,de Schelde" gebouwd voor den Rolterdamschen Lloyd, heelt gisteren in alle opzichten voldaan bij do otficieele proeftocht VlissingenRot terdam. Gisteren bemerkte de landbouwer K. te Souburg1, dat een hem onbekend persoon uit de schuur vandaan kwam, met een groote partij baalzakken, die in een sloot werden gegooid. Eenigen tijd later kwam de persoon terug teneinde de zakken te halen, waarop de politie werd gewaarschuwd, die den koopman zekere V. uit Middelburg, aanhield en proces-verbaal opmaakte. Aagtekerke. Dinsdagavond kwam de brandstoffenvereeniging afd. Aagteketke in haar jaarvergadering, bijeen. Aanwezig 51 leden. Uit het verslag van den. secretaris bleek dal in het afgeloopen jaar waren verhandeld 8040 K.G. anthrac.iet, '170.680 K.G. eierkolen, 84.240 K.G. steenkolen, 11.840 K.G. bruinkolen en 13.050 stuks turven. Uit het verslag van den penningmeester tbleek dat er een goed slot te boeken viel, daar de inkomsten bedroegen f5352 de uitgaven f 5249. De aftredende bestuursleden P. Wester- belco en G. Janse werden met meerder heid van stemmen herkozen. Tot leden van de controle commissie t.ot het nazien van de boeken van den penningmeester werden gekozen L. Wisse en C. J. Mal- jers. Vervolgens kwam aan de orde het. voorstel van het bestuur om de kolen voortaan van de losplaats Middelburg tot het station Aagtekerke in zakken te laten kernen, welk voorstel met bijna alg. stem men werd aangenomen. Westkapelle. Tengevolge van den hoo- waterstand met den storm ui't het den van Dinsdag op Woensdag, voor al in het noorden, zijn heel wat klei en zandzakken weggespoeld uit de gaten, wel ke nog niet hersteld zijn. Ook de rails, gelegd over de palen in de gaten, en waarover de kipkarren klei aan voeren, zijn met enkele palen weggeslagen. De keet van den opzichter, welke ge plaatst is in het noorden op den dijk, is geheel uit elkaar geslagen. De weer aangebrachte schade betrof al leen de gaten in het noorden. Domburg. Dinsdagavond werd in het café ,,De Roode Leeuw" alhier door dhr Versluijs van Serooskerke, een lezing me! lichtbeelden gehouden, voor leden en be langstellenden van dc afdeeling voor de verbetering van het geitenras. Spreker bepaalde zijn gehoor hij hel nut en de noodzakelijkheid dier „Stam boekhouding". Op eenvoudige en duidelijke wijze werd er op gewezen, van welk groot nut de keuringen voor het werk der verbetering zijn. En dat de stamboekhouding van vroe ger niet tot zijn recht kon komen, om practische fouten, maar de tegenwoordige, die door de Prov. Vereen, wordt uitge voerd, in alle deelen uitvoerbaar is, wan neer de leden maar zorgen dat de keurin gen die worden gehouden, slagen. Bij de gegeven lichtbeelden, die keu rig slaagden, werden telkens weer de noodige toelichtingen gegeven, die de lezing nog verduidelijkten. Dhr Bakker was dan ook zeer zeker de tolk van 3e aanwezigen, toen hij dhr Versluijs hartelijk dank bracht voor het gehooide, en het aanschouwelijk onder wijs. Een 25-tal personen woonde de ver gadering bij. De oudere beschaving? Men vergelijke, zegt het H b 1 d., de beide volgende uitingen van officiéél so cialistische zijde: „Het Volk" schrijft: „De feesten ter gelegenheid van het jubileum der koning-moeder, die in hoofd zaak de Haagsche hofkringen beroeren, duren voort. Gisteravond had in het paleis aan het Noordeinde een gala-diner plaats. Behalve de koninklijke familie, zat ook een aantal ambtenaren en militairen aan, die in de hoftaal, „de hoogsten in den Lande" worden genoemd, doch in wer kelijkheid maar weinig invloed op 's lands zaken hebben. De koningin hield een rede, die goed deels een particulier karakter droeg en ons dus geen aanleiding geeft tot een bespreking. Waar echter de koningin zei- de, dat dit zijn „schoone dagen, die heel ons volk als hoogtij viert", daar moeten wij opmerken, dat wij daar maar heel weinig van gemerkt hebben. En wij we ten zeker, dat stellig een derde deel van het Nederlandsche volk in deze persoon- lijko aangelegenheid geenerlei belang stelt In deze barre winterdagen heeft do Nederlandsche arbeidersklasse wel andere zorgen De Engelsche draadlooze dienst meldt: „De Engelsche arbeidersleider Ramsay Macdonald heeft Vrijdagavond in een rede wederom over de ziekte des konings ge sproken en zeide, dat allen er diep ge troffen door zijn. „Dit medevoelen is geen slaafschheid", zoo betoogde hij. „Degenen van ons, die het groote genoegen hebben den ko ning persoonlijk te kennen, die weten hoe oprecht hij toegewijd is aan zijn plicht, welke hij met volkomen constitu- tioneele onpartijdigheid verricht, gevoe len op dit oogenblik hoe buitengewoon goed hij zijn taak heeft gedaan, hoe hij geheel aan de natie toebehoort en zijn gansehe leven heeft getracht de nationale belangen te dienen. Er is geen lid van het vroegere Arbeiderskabinet, of hij zal zich aansluiten bij mijn bede, dat de koning herstellen .moge"." Indien de leid' onzer S.D.A.P. eens minister werden ouden zij naar huis keerende „wisi and sadder men" vermoedelijk tenminste enkele dingen ge wonnen hebben: een grooter hoffelijk heid en een minder vertroebelden kijk op alles wat boven de partijen staat, dan uit hun officiéél orgaan spreekt. Er is beschaving noodig om het eigen kleine partijbijltje nu en dan eens neer te leggen. Een treffend weerzien. Op het politiebureau te Roermond speelde zich de volgende gebeurtenis af: Zekere W., wonende te Dusseldorf, Ne derlander en afkomstig uit Roermond werd voor vier jaar wegens werkloosheid ingevolge het vestigingscontract uit het Duitsche Rijk uitgewezen. Op zoek naai werk trok hij naar Frankrijk, waar hij omzwierf in den Elzas en Lotharingen Zijn vrouw en twee kinderen bleven voor- loopig te Dusseldorf, tot hij werk zou gevonden hebben. Dit lukte echter maar steeds niet en van schrijven aan zijn vrouw kwam ook weinig. De man verloor den moed en bleef aan het dolen. Vier jaren lang! Zijn vrouw, die ingevolge haar huwelijk met W. van Nederlandsche nationaliteit geworden was (zij was geboren Duitsche) weid door het Duitsche Rijk voorlonpig ondersteund. Tenslotte begonnen de Dus seldorfsche autoriteiten echter aan de goede bedoelingen van haar man te twij felen en daar zij thans Nederlandsche was werd ook haar ton slotte te kennen ge geven, dat zij het land verlaten moest. Aan het grenscommissariaat verklaarde zij naar Roermond te willen gaan om van daaruit navraag te laten doen naar haai man. Via Venlo arriveerde ze dan ook Dins dagavond te Roermond, waar de Commis saris van Politie zich mei het onderzoek belastte. Het was duidelijk, dat het Neder landsche Rijk voor haar moest opkomen. Men zou een onderzoek instellen naai het verblijf van haar man. Terwijl de vrouw, die in tamelijk ver waarloosden toestand verkeerde, met haar twee kleinen van 10 en 4 jaar, nog bij den Commissaris vertoefde, meldde zich beneden in het bureau een man aan. die verklaarde W. te heeten, en al heel spoedig bleek het, dal hij de man was, dien men wilde opsporen. Een confronta tie zou het bewijzen. Toen men hen beiden samenbracht, speelde zich in het bureau in het bijzijn van den commissaris een hartroerend tooneel af. De man kon het maar niet vatten, dat het werkelijkheid was, hetgeen hier gebeurde. De vrouw, die veel ge leden had, brak in snikken uit, evenals het joudste kind, dat zijn vader herkende, en op wiens gezichtje vreugde en angst te lezen stond. Ook de omstanders geraak ten onder den indruk van dit onverwach te en treffende weerzien na vier lango jaren van omdoling. Door eenzelfde ge dachte geleid trok de een van uit Duitsch- land, de ander uit Frankrijk op, en beiden troffen elkaar op het oogenblik, dat bei den elkaar ver weg waanden. Het gezin is voorloopig bij familie-leden ondergebracht. De Urke lostboot. Gisteren middag half vier bereikte de postboot „Jhr von Geusau" na een zeer moeilijken tocht met de post van drie dagen aan boord, het eiland Urk. Een groote nalatenschap. Onlangs word het overlijden gemeld van den Amerikaanschen tabaksmagnaat en filantroop Benjamin Duke. Het blijkt nu, "dat hij meer dan 1 millioen dollar De vorige week werd het 115-jarig bestaan gevierd van het eerste Regiment Huzaren te Amersfoort. In den namiddag werd een jachtrit en een rit door Amersfoort gemaakt. heeft nagelaten voor liefdadige doeleinden. Dat lijkt veel, maar is het niet, want het geheele fortuin bedraagt naar men aanneemt 60. millioen dollar. Het groot ste deel van het vermogen komt aan een dochter. Auto gestolen. Dinsdagavond is op den Schiedamschen Singel te Rot terdam een luxe auto gestolen. Even later hield een agent van politie een automo bilist aan, omdat hij zich schuldig maak te aan een overtreding. De agent vroeg den man naar zijn papieren. Hij kon deze niet loonen, weshalve hij is overgebracht naar het bureau van politie aan de Nas- sau-kade. Daar bleek, dat de auto dezelfde was, welke even tevoren op den Schie damschen singel was gestolen. De man, de gasfitter H. van S„ uit Schiedam, is opgesloten. Weer bewaakt. De onbewaakte overweg bij wachtpost 69 op de lijn Eist Dordrecht zal met 28 Januari weder veranderd worden in een bewaakten. Drie kinderen verdronken Bij de Nederlandsche grens te Nordhorn (Duitschl.) vermaakten zich gisteren vier kinderen op het ijs. Plotseling bezweek het ijs en de kinderen geraakten te water. Ondanks het feit, dat onmiddellijk hulp werd verleend, kon slechts een der kin deren worden gered, terwijl de drie ande ren, onder wie een tweeling, den dood vonden. Land- en Tuinbouw-ongevallenwet. Bij Kon. besluit van den 28sten De cember 1928 (Staatsbl. 504) tot herzie ning van het in artikel 79, eerste lid, der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 bedoelde tarief, vastgesteld bij Kon. besluit van 21 September 1923 (Staats blad no. 430), is het volgende bepaa d Artikel 1. Het tarief, vastgesteld bij Ons besluit van 21 September 1923 (Staatsblad no. 460) wordt, te rekenen van 30 December 1928, vervangen door het navolgende tarief. De premie bedraagt per één gulden loon zooveel maal 0.0009 gulden als het gevarencijfer eenheden bevat. Artikel II. Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staat blad, waarin het is geplaatst (n.l. op 17 Janu ari 1929). (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Mijnheer de Redacteur, Mag ik voor onderstaande regelen een klein plaatsje in ons veelgeleden dagblad? Bij voorbaat mijn dank. Bij de eerste in dit jaar gehouden raads vergadering deed het mij (en velen) goed, dat onze geachte burgemeester Schwartz een lans brak voor onze vereeniging, namelijk de vereeniging tot verkrijging van grond in huur of tot het verkrijgen van een plaatsje voor landarbeiders. En dat dit Luctor in ons Zeeuwsch hoekje ook niet is ontgaan, stemt ons tot blijdschap. Veel wil ik hier niet aan toevoegen, eigenlijlk niets. Alleen betreur ik het, dat èn bij de pach ters, èn bij de eigenaren niet meer animo bestaat voor dit doel. Reeds 8 jaren doet het bestuur zijn best, tot het verkrijgen van eenigen grond, doch tot op heden nog met weinig resultaat. Alleen alle lof aan den heer M. Bouman en zijn eigenaar, die dadelijk bereid waren, om ruim 4 hectaren af te staan aan de vereeniging, en dat voor een billijken .prijs. Als allen zoo deden, dan was de vereen, geholpen en vele landarbeiders hadden een stukje grond in pacht of konden een plaatsje machtig worden. Spreekt men persoonlijk èn met pachters èn met eigenaren, ja, dan voelt men er wel wat voor, sommigen zelfs veel, totdat men komt aan den prijs, en die is dan meestal zóó hoog, dat men er van af moet zien. Men zegt wel, en klaagt zelfs, dat de beste krach ten de gemeente uitgaan, doch daar blijft het bij. Terecht wees de burgemeester op dit gevaar, dat niet denkbeeldig is. Ook de on tevredenheid wordt er door feevoed en ge kweekt; de verwijdering tusschen boer en arbeider wordt steeds grooter. Eu wie zal de gevolgen moeten dragen? Alle lof aan burgemeester Schwartz als hoofd der gemeen te, die niet alleen zoo veel voelt voor deze belangrijke zaak, maar ook zoo veel er voor doet. Ook dank aan den heer Rijk, die zich met alle kracht geeft voor onze zaak. Do vereen, heeft plm. 180 loden geteld; 14 heb ben een stukje grond gekregen, velen wach ten nog steeds. Ik zou den leden willen toeroe pen: houdt stard, steunt uwe vereen, en bedankt niet, want dit zag men gaarne. Eens zal het lichten 1 Daarom moed gehouden en niet versaagd. Rilland. J. Opgravingen te Ephese. Prof. Dr Adolf Öeismann te Berlijn, theoloog, archeoloog en bovendien een der leidende personen in de oeconomische beweging, heeft te Sophia, op zijn terugweg van Klein Azië naar huis een voordracht gehouden over zjd opgravingen te Ephese. „Das Evang. Deutschland" meldt o.m. er van: Deze opgravingen te Ephese zijn ook in den herfst door het Oostenrijksche Archeologische Instituut in samenwerking me' het museum te Smyrna voortgezet; niet minder dan 240 ar beiders waren er bij aan het werk. Ret ten noorden van het Stadion gelegen gymnasium dat met reusachtige badgelegenheden verbon den is en dat 4 toit 7 M. onder de aarde be dolven lag, werd met zijn goed geconserveerde binnenruimten, en vooral met zijn groote ver warmingsapparaten, voor drie vierde bloot gelegd. Daarbij werden ook talrijke kunst werken ontdekt. Verder werd ook de grootste Ephesische ru ne uit den Keizerstijd, waarvan het ka rakter nog niet geheel en al is vastgesteld, men vermoedt hier met een regeerings- gebouw te doen te hebben voorloopig onderzocht. Vooral belangrijk en moeilijk was de uitgraving van de beroemde basiliek van den H. Johannes den Theoloog, welke door keizer Justinianus op den heuvel van Aja- soluk werd gebouwd. Men heeft nu hot ge bouw, dat onder een aardlaag van 5 tot 6 M. bedolven lag, bijna geheel blootgelegd, zoodat thans het drieschepige heiligdom in een leng te van ongeveer .100 M. toegankelijk is. De massieve kolommen, de witte marmeren zuilen van twee verdiepingen met hare kapiteelen en gesneden lijsten zijn. evenals groote brok stukken van het uit baks.een opgetrokken ge bouw, in een voortreffelijken toestand be waard gebleven. ■Ook van de vóórjustiniaansche, oudere Jo- hanniskerk, welkte waarschijnlijk dateert uit den tijd van Constantijn, zijn groote resten ontdekt. Talrijke antieke inscripties en reliefs en vele chistelijke inscripties werden bloot gelegd. Even zoo een groot aantal Christelijke graven, zoowel binnen als buiten de kerk ruimte. Bij de aparte opgravingen kwam er een byzantijnsche bron met prachtige beeld houwwerken en een groot familiegraf te voor schijn, dateerende uit den eersten tijd der derde eeuw na Chr. De violen van Stradivarius. Er zijn te Bergamo, gelijk men reeds ge lezen heeft, uiters't belangrijke dingen ge vonden: brieven van en aan Stradivarius, dlie op last van de regeering dadelijk in be slag genomen zijn, teneinde te voorkomen, dat ze bun weg naar het buitenland zullen vinden. De waarde van de stukken wordt op een 20.000 pond geschat. Onder de stukken bevinden zich vijf brieven van Bartholo Gbristofori, den uit vinder van de forte-piano, gedateerd tus schen 1690 en 1710, en geadresseerd aan Stradivarius. Uit een dier brieven blijkt, dat Christofori twintig jaar over zijn vin ding nagedacht heeft. De collectie bevat voorts een levensbe schrijving van Stradivarius, geschreven door een Pater-Jezuit, genaamd Teodora Bonaventura, een boekje over bet maken van violen, niet zelf door Stradivarius ge schreven, maar vermoedelijk door hem ge dicteerd en talrijke brieven van leerlingen en van hooggeplaatste personen als Paus Benedictus XIII, Koning Jacob II van Engeland en Koning Karei van Spanje. Aan de echtheid van de documenten kan niet getwijfeld worden. Op verzoek van de regeering beeft een bekend expert de stuk ken nauwkeurig onderzocht en hij verze kert, dat er aan de echtheid geen oogen blik getwijfeld kan worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6