Dagblad voor de Provincie Zeeland Donderdag 17 Jannari 192d 43e Jaargang EERSTE BLAD. ?ok voor kinderen t$£1: «IKSE&Co's BANK-GOES Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE ZIEKTEVERZEKERINQ. Buitenland, Veie kinderen lusten niet gaarne pepermunt. Een uitzondering hierop vormt PEPERMUNT omdat deze, dank zij de origineele samenstelling, geen scherpen of bitteren bijsmaak heeft. Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank a 4 pCt. Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. Het schijnt met de ziekteverzekering nu eindelijk ernst te zullen worden. Minister Slotemaker de Bruine hoopt het zoover te brengen, dat het wets ontwerp tot wijziging der Ziektewet-Tal- ma door de Kamers wordt aangenomen en verschillende ingewijden hebben als hun oordeel uitgesproken, dat er inder daad een goede kans is, dat deze hoop zal worden verwezenlijkt. De heer Smeenk, lid van de Commis sie van voorbereiding, liet zich in „Pa trimonium" in optimistischen geest uit en hel hoofd der afdeeling Arbeiders verzekering aan het Departement van Ar beid, Mr Groeneveld, schreef onlangs in de Telegraaf: „Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal ei op mogen worden gerekend, dat het gewijzigde wetsontwerp in de maand Februari a.s. in openbare behandeling komt. Wordt het ontwerp door de Ka mers aanvaard, dan zal derhalve weldra misschien zelfs nog in dit kalender jaar do wettelijke voorziening in gel delijke gevolgen van ziekte voor den loonarbeider in werking kunnen treden en daarmede een blijde eindigend slot worden verkregen op een bewogen tijd vak uit de geschiedenis onzer sociale verzekering." Dit laatste klinkt wel wat al te mooi. Immers al gelukt het aan Minister Slo temaker deze wel in het Staatsblad te krijgen, dan is het nog zeer de vraag of zjjn opvolger die zich toch eerst weer een weinig moet inwerken, met de uit voeringsbesluiten zóóveel haast zal ma ken, als hier verondersteld wordt. Maar hoe dan ook, alles wjjst er op, dat er nu eindelijk aan de lijdens geschiedenis van de Ziektewet een einde zal komen. Een 1 ij d e n s geschiedenis was het. Het is nu ongeveer een kwart eeuw geleden, dat Minister Kuyper een ont- werp-Ziektewet bij de Staten-Generaal aanbangig maakte. Maar Kuyper moest weg. Zoo eischte het 't arbeidersbelang. En Dr Kuyper ging weg. Vrijzinnigen en Socialisten kregen hun zin, maar een van de ge volgen daarvan was, dat het ontwerp- Ziektewet werd ingetrokken. Zijn opvolger, Mr Veegens, zou het beter doen, maar toen deze Minister af trad, was hij nog niets verder dan Dr Kuyper in 1905. Of de arbeiders ook reden hadden om te juichen I Toen kwam Talma. Het gelukte 'dezen stoeren werker niet alleen de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekèring in het Staats blad te brengen, maar ook een regeling voor de Ziekteverzekering. Voor hij echter in staat was de wet uit te voeren, werd Minister Talma tot aftreden genoopt. Daar hadden de Socialisten, die "t zoo goed met de arbeiders meenen, voor ge zorgd. Ongetwijfeld, Minister Talma had op sociaal gebied zeer veel tot stand ge bracht. Dat kon niet worden ontkend. Maar hij behoorde tot de Antirevolutio naire partij. Hij plaatste zich op den grondslag der Christelijke belijdenis. En dat was onduldbaar in het oog der Socialisten. De meest verstokte oud-liberaal was in hun oog altijd nog beter dan een Talma. En hun toeleg gelukte. Minister Talma ging heen. Met het gevolg, dat zijn verzekerings wetten onuitgevoerd bleven. Het Ministerie door de Sociaal-demo craten op het kussen gebracht, weiger de de reeds aangenomen wetten uit te voeren. Minister Treub zou het werk van Tal ma nogeens overdoen, en het resultaat was, dat er van de Jieele verzekering niets kwam. Gelukkig kwam er toen weer een rechtsch Kabinet. Minister Aalberse zorgde, dat de In- validiteits- en de Ouderdomsverzekering werkelijkheid werd en hij nam ook maat regelen om de Ziektewet-Talma nadat eenige noodzakelijk gebleken wijzigingen waren aangebracht, in te voeren. Wéér echter kwam er een spaak in het wiel. De heeren Posthuma en Kupers kwa men met een geheel nieuw plan, n.l. om deze verzekering in handen te geven van de werkgevers en de vakcentralen. Minister Aalberse kon wel niet anders doen, dan deze heeren een kans geven. De uitvoering van de Ziektewet werd opgeschort, met het gevolg, dat er in 1925 toen het tegenwoordige Kabinet op trad, nog niets tot stand was gebracht. Langen tijd scheen het, alsof ook Mi nister .Slotemaker de Bruine de ziekte verzekering niet tot stand zou brengen. Maar het begint nu toch te dagen. Het in 1927 ingediende ontwerp werd door de Tweede Kamer in handen ge steld van een Commissie van voorberei ding, die met den Minister zoowel schrif telijk als mondeling overleg heeft gepleegd en het resultaat daarvan is geweest, dat de Minister verschillende wijzigingen heeft aangebracht en dat nu binnenkort de openbare behandeling een aanvang kan nemen. En zoo is er althans een goede kans, dat het gewijzigd ontwerp althans nog voor de verkiezingen in het Staatsblad komt, wat, zooals 1913 leerde, nog piet beteekent, dat het ook onmiddellijk wordt uitgevoerd. In een volgend artikel een en ander over den inhoud van dit wetsontwerp. HEVIGE SNEEUWSTORMEN IN VER SCHILLENDE LANDEN. Van alle kanten komen berichten om trent hevige sneeuwstormen die de laatste dagen hebben gewoed. Denemarken, zoo wordt gemeld, is dit jaar door sneeuwstormen bezocht, zoo als in jaren niet zijn voorgekomen. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw twee meter 'hoog. Het spoorwegverkeer is voor een groot gedeelte onderbroken. Ko penhagen was gisterenmorgen zonder eenige verbinding met het grootste gedeelte van het land. Het scheepvaartverkeer ondervindt even eens groote vertraging. In de 'havenplaat sen hebben overstroomingen plaats -gehad, waarbij verschillende visschersschepen beschadigd zijn. Men vreest dat op Jutland verscheidene personen tijdens den sneeuw storm het leven hebben verloren. Een stoomschip uit Kopenhagen dat naar Danzig onderweg was, is aan den grond geloopen. Ten gevolge van de sneeuwjacht zijn er twee spoorwegonge lukken gebeurd, n.l. bij Helsingfors en Ma- ribo, waarbij slechts materieels schade werd aangericht. Het eiland Rügen is Dinsdag en giste ren door zware sneeuwstormen bezocht. Op het oogenblik is het eiland van alle verkeer afgesloten, alle straten zijn onbe gaanbaar. In Tumber Stralsund en Rügen is de veerpont met een trein in het ijs blij ven steken. Ook in Engeland hebben gisteren sneeuwstormen gewoed, het ergste in den omtrek van Newcastle en Middlesbrough, waar de dorpjes North Haddon en Lyttel- ton van het verkeer afgesneden zijn, om dat de sneeuw er 30 c.M. hoog ligt. De groote weg NewcastleMorpeth en verder langs de Oostkust ligt onder een laag van 20 c.M., maar ook aan de Zuid kust, vooral bij Hastings tot Deal heeft het uren aan een stuk gesneeuwd. In Londen is de sneeuw bij buien geval len en 'heeft men alleen in de buitenwijken vertraging in het verkeer ondervonden. Uit Duitschland wordt gemeld, dat tengevolge van de sneeuwstormen het in terlocals spoorwegverkeer in Vóór-Fom- meren is gestaakt. De treinen van de staatsspoorwegen komen met een vertra ging van 2 a 3 uur binnen. Ook het telefoonverkeer ondervindt zeer veel moeilijkheid. Het scheepvaart-verkeer van Stralsund naar Rügen is stopgezet. De sneeuwstormen hebben ook in Meck lenburg storingen in het spoorwegverkeer en andere verkeersstoringen veroorzaakt. De D-treinen WarnemündeBerlijn en WarnemündeHamburg hebben groote vertraging, daar de Duitsch-Deensc'he veerbooten tengevolge van de sneeuwstor men met 35 minuten vertraging in de ha ven van Warnemünde binnenloopen. Terwijl de temperatuur de laatste dagen in Italië iets gestegen was, is gister- ternacht belangrijk gelaaid. In de nabij heid van Lucca stortte een huis van een fascistische organisatie in onder den druk van den zwaren sneeuwlast. Er kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. Ook in Dalmatië komen sedert twee dagen hevige sneeuwstormen voor, die tal van storingen in het trein- en telefoonver keer veroorzaakten. Een scheepsramp in China. Omtrent de scheepsramp in China, waar omtrent wij gisteren onder laatste berich ten nog een en ander konden mededee- len, wordt nog het volgende gemeld: Het vergane stoomschip waarvan te voren noodseinen waren ontvangen, was de Hsin-Wah van de China Merchants Cy, onderweg van Sjanghai naar Hong kong. Het schip passeerde te dicht onder den noordkant van de Waglan-rots en stootte op de klippen. Het schip begon tc zinken, en dadelijk werden noodseinen uitgestuurd. Een paar minuten later kwam het los van den grond en trachtte toen nog de kust te halen. Echter zonk het nu voorgoed op 300 yards ten noordwesten van Wag- lan. Dat was om kwart voor vjjf. Twintig Chineesche passagiers in een reddingsboot werden opgepikt door een jonk en zijn te Hongkong aangekomen. Omtrent de officieren en de bemanning van het schip is nog niets bekend. Toen het licht was, begaf zich een sleepboot naar 'de plek van de ramp en zocht de zee af. Van het schip stak nog een mast hoven water uit. Van over levenden was er echter geen spoor. Verder nieuws uit Hongkong bevestigt den indruk, dat het vergaan van de Hsin- Wah een verschrikkelijke ramp is ge weest, en dat er meer dan 350 menschen bij zijn omgekomen. Onder de passagiers waren 30 vrouwen en verscheidene kin deren. Er waren bjjna geen nïet-Chinee- zen aan boord. Het aantal personen van wie men weet dat zij gered zijn, is 26, onder wie vier passagiers. Het wordt nog mogelijk geacht dat sommige slachtoffers op naburige eilanden aan wal zijn kunnen komen. Het onderzoek ter plaatse wordt dus voort gezet. Tot dusver echter helaas zonder succes. Het aantal personen was met inbe grip van de bemanning van 103 kop pen ongeveer vier honderd. De ge zagvoerder was een 'Deen, Jensen, de eerste officier een Estlander, Jacobsom. Bij de redding van drie personen bleek, dat dezen dxe reddingsgordels omhad den te zeer verkleumd waren om de touwen te grijpen die hun werden toege worpen. Visschers in het. schuitje, dat de redding bracht, moesten in het water springen om de schipbreukelingen aan boord te kunnen krijgen. De geredden zjjn in ziekenhuizen opgenomen. Zes Jonge menschen verdronken. Naar uit Rosmuck (in het Iersche graaf schap Gal way) wordt gemeld, zijn daar drie jonge meisjes en drie jonge mannen, die in twee roeib oioten over de baai voeren, verdronken. Sedert Zondagavond werden zijl ver mist; gisteravond zijn hun lijken aange spoeld. Sprinkhanenplaag. Naar uit Amman wordt gemeld, neemt de sprinkhanenplaag in Transjordanië een zeer ernstigen omvang aan. De zwermen sprinkhanen hebben de steden Maan en Kerak reeds bereikt. Het ergst is Akaba door de plaag ge troffen; geen sprietje groen is daar meef overgebleven. Nog geen ontwapening. Gisteren heeft de Fransc'he Kamer het wetsontwerp besproken betreffende de uit voering van het vlootbouw-program en de bedragen, die voor dit doel tot 1933 in de begrootingen moeten worden uitgetrokken. Het ontwerp stelt voor in de begrooting van 1929 140 millioen francs uit te trek ken voor den aanbouw in die van 1930 368 millioen, in 1931 278 millioen, in 1932 150 millioen en in 1933 48 millioen. Spoorwegongeluk in Roemenië. Te Prusnila bij Turn-Severin is een postwagen van den sneltrein Temesvar Parijs ontspoord. Twee ter hulpverlee ning naar de plaats van het ongeval gezonden treinen liepen even na mid dernacht in het station Prusnila op elkaar. Aanvankelijk heette het, dat 5 perso nen gedood waren, maar uit Latere be- richten blijkt, dat het ongeluk van ern stiger aard is geweest. In het geheel zijn er 14 menschen om het leven gekomen en 40 zwaar ge wond. T' personeel van het station Prus nila, -. ,r de trein uit Temesvar ont spoorde, verloor geheel zijn kalmte en vergat, dat er uit de richting Boekarest nog een sneltrein in aantocht was. Deze reed op den ontspoorden trein, waar door er bijna onmiddellijk brand uitbrak. Bij het onderzoek bleek, dat het personeel van den sneltrein uit Boekarest niet ge heel nuchter was geweest. Van dezen trein kwam geen passagier er zonder kwetsuren af. Aardbeving in China. Door een aardbeving in de Chineesche provincie Shansi, in Mongolië, zijn hon derden personen om het leven gekomen. Het getroffen gebied behoort tot de streken, die het meest door hongersnood bezocht zijn. De ziekte van Koning George. Van bevoegde zjjde wordt volgens Reu ter gemeld, dat de koning thans beslist sterker is dan hjj sedert het begin zjjner ziekte is geweest. De toeneming der krach ten gaat echter zeer geleidelijk en kan niet bij den dag worden afgemeten, hoe wel de koning, vergeleken bij veertien dagen, aanzienlijk sterker is. De moei lijkheid om den koning er toe te brengen voedsel te gebruiken is men in groote mate te boven gekomen en de laatste week heeft h\j meer voedsel gebruikt. Dit heeft zich afgespiegeld in de toe neming der sterkte. In het Buckingham Palace heerscht een geest van aanzienlijk vertrouwen. Slachtoffers van den storm. Tengevolge van den hevigen sneeuw storm is aan de Zuid-Zweedsche kust een schoener gezonken, waarbij de ka pitein en twee leden der bemanning zijn verdronken. Zwaar weer op den Oceaan. Naar de kapitein van het gisteren te New-York aangekomen While S.ar schip „Majestic" rapporteert heeft het schip, toen het zich Maandagmiddag op onge veer 1530 K.M. ten Oosten van de Ame- rikaansche kust bevond een geweldige stortzee over den boeg gekregen. Door het overkomende water werd een kok gedood, terwijl verscheidene schepe lingen verwondingen opliepen. Een aantal stalen luiken werd inge drukt, zoodat het water verschillende rui men van het schip binnenstroomde. Een gedeelte der lading werd ernstig bescha digd en geheel doordrenkt. De 283 derde klasse passagiers moesten in een an- Binnenland. De scheepsramp aan den Hoek van Hol land. De bemanning van de „Valka" gered. Autoverkeer Nederland-België. Buitenland. Hevige sneeuwstormen in het buitenland. Da ziekte van den Engelschen Koning. Spoorwegongeluk in Roemenië. Generaal Booth ongeschikt verklaard voor de verdere leiding van het Leger des Heils. Dr Borms in vrijheid gesteld. der gedeelte van het schip worden on dergebracht. Toen het schip binnenliep was de be manning nog steeds bezig het water uit de ruimen te pompen. Rassenhaat in Polen. Het in het district Kowel gelegen Oekraiensche dorp Stara-Wyzna is in brand geraaid en in de asch gelegd. De toevallig langs komende burgemeester van een naburig dorp, die wegens zijn Poolschgezindheid niet bemind was, werd, toen hij hulp wilde halen uit zijn eigen dorp, door twee inwoners van het brandende dorp neergeschoten en in de vlammen van een brandend huis gewor pen. Beide misdadigers zijn aangehouden. Onder communlstischen druk. Te Limbach in Saksen hebben de werk- loozen Dinsdagavond, na afloop van een druk bezochte vergadering, een deputa tie gezonden naar den gemeenteraad om een buitengewone ondersteuning te vra gen. Daar «de gemeenteraad dezen eisch van de hand wees, bestormden vele hon derden werkloozen het raadhuis en dron gen de zittingzaal binnen. Onder pressie der communisten werden alle communis tische eischen ingewilligd. Korte berichten. Een autobus met een twintigtal jonge miliciens, welke deelgenomen had den aan een sportfeest in den omtrek van Triest, is geslipt en in een ravijn gevallen. Twee der inzittenden kwamen cm. De anderen, die er in slaagden bij tijds uit den wagen te springen, zijn onge deerd. 'Een hevige brand heeft te New- York twee woonhuizen van vijf verdiepin gen verwoest. Vijlf versonen werden ge dood. Honderd bewoners zijn dakloos. De Amerikaansche kopermagnaat Daniel Guggenheim heeft, naar uit New- York gemeld wordt, aan de Chileensche regeering 530.000 dollar geschonken voor de ontwikkeling van de luchtvaart in Chili. Guggenheim heeft groote bezittin gen in Chili. De Albaneesche regeering heeft be sloten in plaats van den mbhammedaan- schen rustdag op Vrijdag voortaan den christelijken Zondag als rustdag voor rijksinstellingen en scholen te laten geil den. Een Havasbericht uit Ostende meldt, dat het stoombootverkeer Ostende-Dover onderbroken is. Het passagierschip, dat deze route aflegt, kon gisterenmorgen wegens op de Noordzee woedende stor men de haven ,niet verlaten. Een Reuter-bericht uit Tokio meldt het overlijden van graaf Tsjinda, Ja- pansch oud-ambassadeur te Londen. Te Brussel is bij 't oppoken van een kachel een ontploffig otstaan in een lompenpakhuis. Zes arbeidsters zijn ge wond, twee zijn aan brandwonden be zweken. Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana zal, in ver band met de hervatting der colleges aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1