Woensdag 16 Januari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE&Co's BANK - GOES Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle V Het roode gevaar in Zeeland. FEUILLETON Het huisje aan den zeedijk Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. De Socialisten hebben van hunne pro paganda in Zeeland groote verwachtingen. Niet omdat de Zeeuwen, enkele streken uitgezonderd, zooveel voor de Socialis tische beginselen gevoelen, maar wel omdat de maatschappelijke toestand van niet weinigen van dien aard is, dat ze maar al te geneigd zijn, aan de mooie beloften van de S.D.A.P. het oor teleenen. Van de Soc. Democratische begin selen wordt daarom niet gerept. Deed men dat, was men eerlijk genoeg om duidelijk te laten uitkomen, dat die be ginselen in vierkanten strijd zijn met het Christendom, dan zou de buit niet zoo groot zijn. Maar daar zwijgt men yan. Als de menschen maar eerst geleerd hebben rood te stemmen en in het roode zog mee te varen, dan komt de rest vanzelf wel in orde. Vandaar dat alle nadruk gelegd wordt op de maatschappelijke misstanden, waar in, zoo het heet, het socialisme verbe tering zal brengen. En nu kan niet worden ontkend, dat wat dit betreft het Socialisme in dit gewest, althans in sommige streken een goede voedingsbodem vindt. Wij zullen niet_ nalaten voortdurend de aandacht te vestigen op de anti-christe lijke beginselen, van de sociaal-democra tie, beginselen wier toepassing, niet an ders dan ellende en verergering van den socialen nood tengevolge kan hebben. Een Christen, die ernst maakt met zijn belijdenis, kan en mag geen socialist zijn, kan en mag er ook nooit toe mede werken door middel van zijn stembiljet of hoe dan ook, de S.D.A.P. te versterken. Door dat te doen verloochent hij metter daad den Christus. Maar aan den anderen kant willen wij ook niet nalaten er op te wijzen, dat het roeping en plicht is van den Christen, om tot wegneming van sociale misstan den mee te werken en dat het oud-libe rale beginsel, dat nog maar al te veel aanhangers vindt, even revolutionair is en zich met de beginselen van het Chris tendom evenmin verdraagt als het Socia lisme. o Wij weten het ook wel, dat men lang niet altijd kan doen, wat men wel zou willen doen. De wal keert vaak het schip. Er is menigmaal een tegenstel ling tusschen het sociaal-wenschelgke en het economisch mogelijke. Aan den anderen kant is het echter ook waar, dat er in vele gevallen, wel verbetering mogelijk is. En in elk geval is het noodig, dat daaromtrent overleg wordt gepleegd. Vooral met het oog daarop is het zoo ontzaglijk jammer, dat onzo Christelijke organisaties in Zeeland niet meer tot ont wikkeling zjjn gekomen. Als er overal waren afdeelingen van Patrimonium, dan zouden werkgevers en arbeiders gelegenheid hebben daar op den basis der gemeenschappelijk beleden beginselen, de maatschappelijke toestan- door HUGO KINGMANS. 28) o— Het was geheel anders uitgekomen. De Grootmoeder begon sympathie te koes teren voor haar kleindochter, die zeer beleefd en voorkomend was tegenover haar, die niet den neus ophaalde, als zjj in het kleine vertrekje rondkeek, maar die dankbaarheid toonde, dal zij juist in deze omgeving zijn mocht- Meer en meer ging Grootmoeder Blan kert de hoop koesteren, dat door Lia zij het met haar dochter weer in orde zou brengen. „Kom, het eten is klaar, Lia- Je doet je best maar. Als je hier gekomen bent, omdat je last van de zenuwen hebt, dan moet je maar flink eten. Er is geen beter middel tegen de zenuwen.'" Lia schoof aan tafel tegenover de oude vrouw, die de handen vouwde, tot groote verlegenheid van Lia, wat Grootmoeder Blankert wel bemerkte. »0", zeide zjj op off en toon, als gold het de gewoonste zaak ter wereld, „dat den te bespreken en ze te toetsen aan de eischen van Gods Woord. Als er waren aan de eene zijde de af deelingen van den Christelijken Roeren en Tuindersbond, en aan den anderen kant die van den Christelijken Landar- beidersbond, dan zou er zijn gelegenheid voor rustig en ernstig overleg. Dan zou het mogelijk zijn bestaand misverstand weg te nemen, en inplaats van de door de S.D.A.P. beoogde verwijdering en strijd tot toenadering te komen. Met ernst en nadruk roepen wij daar om zoowel onze land- en tuinbouwer* als onze landarbeiders op zich naar eigen beginsel in eigen organisatie te organi- seeren. Of de socialistische verwachtingen ver vuld zullen worden is ons niet bekend. Maar laten onze mannen er in elk geval niet toe meewerken om voor het revolutionaire zaad een goeden voedings bodem te bereiden. Laat het Christendom zjjö, ook m Zee land, ook ten opzichte van het sociale leven, een zoutend zout, oen stad op een berg! De griep te Berlijn. Op 14 Januari 1929 werden in de stedelijke en in eenige andere zieken huizen te Berlijn totaal 190 grieplijders opgenomen. Wederom een vijfde gedeelte der op genomen zieken heeft longontsteking. Het aantal dageljjksche aanmeldingen van grieplijders bij de algemeene plaatselijke ziekenkas bedraagt de laatste dagen om streeks twaalfhonderd hetgeen een ge ringe afname js vergeleken bij de voor gaande dagen. Hieruit kan echter een neiging tot, vermindering der ziekte nog niet duideljjk worden afgeleid. Het Leger des Heiis. Mevrouw Bramwell Booth is gisteren van Southwold naar Sunbury gereden en heeft den hoogen raad van het Leger, die daar vergadert, het antwoord van den leider op de bekende voorstellen, overhandigd. De raad heeft het antwoord in een lange zitting in behandeling genomen. Ook js het antwoord niet openbaar gemaakt, maar uit de lange discussies gelooft men te mogen afleiden, dat de generaal of botweg geweigerd, of ten minste ingrijpende tegenvoorstellen ge daan heeft. Uit Londen seint Reuter nog dat ge neraal Booth in den loop van een par ticulier gesprek verklaard heeft, dat de hooge raad alleen saamgeroepen kan wor den om een generaal af te zetten, die geestelijk onvermogend zou zijn en om een opvolger te verkiezen. Volgens de wet mist de hooge raad absoluut de macht om welke wijzigingen ook voor te stellen of aan te brengen in de con stitutie van het Leger des Heils, maar, zeide generaal Booth, „ik ben bereid om zjjn jullie zeker niet gewoon, hé? Hier is het wel de gewoonte. Je moet je daar bij natuurlijk aanpassen." Vrouw Blankert sloot de oogen en bad hardop: „Onze Vader, Die in de hemelen zijt" HOOFDSTUK VIII. „21 December. 'kHeb mezelf beloofd, een dagboek te zullen bijhouden. Maar dit dagboek moet niet al' te letterlijk worden opgevat 1 'kZal zoo nu en djan maar eens wat schrijven. Eigenlijk doe ik het om twee redenen. In de eerste plaats, omdat ik vrees, dat ik mij wel' eens vervelen zal. En dan is het schrijven van eien dagboek een aardig .tijdverdrijf. Maar in de tweede plaats zal zoo nu en dan werkelijk wel eens wat op te schrijven zijn, dat de moeite van het onthouden waard is. Want hoe ongelooflijk het ook moge klinken: ik doe hier in deze omgeving een massa indrukken op, die je zoo een, twee, drie maar niet verwerken kuntl Wat het eerste opvalt, is wel de rust die hier heerscht. Je hebt niet dat gejaag van fietsen, auto's en wagens, die je in een stad zoo zenuwachtig maakt. Er is niets van dat alles. Ik ben hier nu drie dagen, maar een paard (laat staan een auto!) heb ik .nog niet gezien, behalve elk redelijk plan te onderzoeken, dat een uitbreiding der constitutie beoogt. In ieder geval wensch ik, dat men mij tijd geeft om weer mijn normale gezond heid terug te krijgen, op welk herstel de doctoren mij hoop geven." De generaal besloot met te zeggen: „Ik zou geen man zijn als ik aannam mij terug te trekken op het oogenblik, dat er agitatie heerscht ten aanzien van de wijziging der constitutie. Bijgevolg ben ik genoodzaakt te weigeren om mijn functie neer te leggen." De Amerikaansche Senaat en het verdrag van Kellogg. De Amerikaansche Senaat heeft het ver drag van Kellogg geratificeerd. De ra tificatie had plaats met 85 stemmen te gen 1. Senator Rlain die de eenige tegenstan der van het verdrag was, oefende scher pe kritiek uit op het pact en uitte een waarschuwing tegen de dreigende wereld- overheersching door Engeland. Senator Borah slaagde er in, de Sena toren, die vroeger wantrouwen tegenover het verdrag koesterden, te overtuigen door het verslag van de commissie van buitenlandsche zaken am den Senaat over te leggen, waarin haar interpretatie van het verdrag gegeven wordt. Dit verslag drukt de meening uit, dat het verdrag het Amerikaansche recht op zelfverdedi ging niet verkort en dat de Monroeleer een onderdeel is van Amerika's stelsel van zelfverdediging. De melk voor den Koning van Engeland. Uil Londen meldt Reuter, dat offici eel op het Buckingham-paleis wordt me degedeeld, dat de bizondere melk, welke onlangs uit Amsterdam gezonden was, dadelijk aan de armen uitgedeeld is. Ge schenken van dezen aard worden, hoe goed zij ook bedoeld mogen zijn, geheel gedaan op initiatief van den gever. Het is onnoodig te zeggen, dat de melk voor den Koning vanZijner Ma- jesteits eigen boerderij afkomstig is. Waar zit Aman Oellah? Een telegram uit Pesjawar meldt, dat de toestand in Kaboel hoogst verward en onzeker is. Het is zelfs niet eens zeker, dat Aman Oellah de koning van Afganistan, naar het Zuiden vertrokken is en een bericht meldt zelfs, dat hij nog te Kaboel zou zijn om de stad te helpen verdedigen tegen de rebellen van Saquao, wien het hoofdzakelijk slechts om buit te doen zou zijn. Saquao zelf is, nu de gelegenheid schoon is, mis schien geneigd om te trachten in troe bel water te visschen, maar de groote meerderheid zijner aanhangers zijn ge wone roovers, bjj wie godsdienstige noch politieke beweegredenen aanwezig zjjn. Het gerucht van Aman Oellah's aanwe zigheid in de hoofdstad wordt zijdelings uit Kandahar bevestigd, waar hij noch per vliegtuig, noch per auto is aange komen en evenmin heeft iemand hem onderweg ontmoet, zoodat zijn verblijf plaats ten minste onbekend is. dan het paard van oom Adriaan, „Adri- aan den Zwijger" noem ik hem in mijn gedachten, dat mij hier bracht. Nu komt dat natuurlijk, omdat Groot moeder wat achteraf woont. Op het dorp zal het wel iets levendiger zijn, ofschoon het volgens Grootmoeder niet veel is, want het is een stil dorp. Ik kan mij nu heel goed begrijpen, dat de boeren, die bij ons wel eens in de stad komen, zulke kalme, bedaarde menschen zijn, die nooit tgeen haast hebben en toch hun zaken goed doen. Zij kennen in hun dagelijksch leven geen haast. En zij heb ben zenuwen van staal, geloof ik. Overigens lieb ik nog maar met een paar bceren kennis gemaakt. De een was oom Adriaan. Die kennismaking viel niet erg mede. Grootmoeder zegt, dat het wel veranderen zal. 'kWil het hopen. Want ik zou op zijn boerderij wel eens willen gaan kijken. Volgens Grootmoeder istanle Mart je (wat een leuke naam!) een heel aardig mensch en ook de kinderen. Met oom Adriaan moet best land te bezeilen zijn. Hij is alleen maar zoo onbeleefd tegenover mij om het .gedrag van Mama. Dat 'heb ik tenminste begrepen uit een opmerking van Grootmoe, die overigens over Mama nog niet veel heeft gepraat. En dan doe ik het ook maar niet, want 'k vind het een pijnlijk onderwerp. De andere boer, met wien ik kennis Het suikervraagstuk en den Volkenbond. Het Comité Economique van den Vol kenbond, (beter bekend als het oude Eco nomische Comité) behandelt voorname lijk de meestbegunstigingsclausule in de handelsverdragen. In zijn a. s. vergadering van Janu ari te Genève, zal in het bijzonder het suikervraagsluk aan de orde komen, dat ook voor Nederland van zoo veel belang is, omdat de Nederland- sche bietsuikercultuur en bietsuiker-in dustrie zeer lijden onder de gevolgen der protectionistische maatregelen van ande re Europeesche landen. Het laat zich echter aanzien, schrijft „Het Hcibld", dat bij deze andere landen geen geneigdheid te vinden zal zijn, om hun protectionistische maatregelen to laten varen, of zelfs maar te verzachten, zoodat men in bevoegde kringen reeds thans aanneemt, dat in afzienbaren tijd van een Internationale Suiker-conventie en van een nieuwe Suiker-conventie, ot wel van herstel van de oude Suiker conventie van 1902, geen sprake zal kun nen zijn De dictatuur in Servië. De correspondent van het „Rerl. Tag." heeft aan zijn blad geseind, dat op last van den minister van Binnenl. Zaken de „Pester Lloyd" en het „Berl. Tag." in Zuid-Slavië zijn verboden. Als reden voor het verbod van het „Berl. Tag." wordt opgegeven, dat in het hoofdartikel van 8 Januari een beleedigende passage voor den koning voorkomt, voornamelijk dat gedeelte, waarin een toespeling op de koninklijke schoonmoeder wordt ge maakt. In dat slot wordt n.l. gezegd, dat de koning, wanneer hem niets meer aan grondwettelijke instanlies gelegen was, nog niet zoo slecht gedaan zou hebben, bij zijn koninklijke schoonmoeder om raad te gaan. De schrijver bedoelde hiermee, zegt het „Berl. Tag." dat in Roemenië een omwenteling tot stand is gekomen langs wettelijken weg. Dit zou voorname lijk aan het inzicht der koningin-moeder te danken z(jn geweest. Het „Berl. Tag." kan in het gewraakte hoofdartikel van 8 Januari niets belee- digends voor den koning zien en ziet in het verbieden van buifonlandsche bladen een zwakheid der Zuid-Slavische dicta tuur. Het concert-schandaal te Berlijn. Naar „Der Tag" meldt, heeft de heer Gaberle, de man van mevrouw Mayer, de dirigente, die Vrijdagavond het con cert in de Berlijnsche Pliilharmonie diri geerde, ook te Weenen denzelfden truc uitgehaald als te Berlijn, om zijn vrouw een vc 3 zaal te bezorgen. Kort vóór het vertr .--am mevrouw Mayer naar Ber lijn zi zij ook in de groote muziekzaal te Weuien een concert dirigeeren. Kort vóór het concert verscheen ook in één der .Weensche bladen een annonce, waar in de dochter van een fabrikant, die vol gens de advertentie alle goede eigenschap pen bezat, kennismaking met een „goeden gemaakt heb, het was gisteren, draagt den grappigen' naam van Goedegebuure. 'k Moest toch even lachen, toen Grootmoe mij dien naam noemde. Goedegebuure, wie heelt er ooit van gehoord. Hij is eigenlijk geen boer. Zoo noem ik hem maar. In de stad noemt men alle .men schen, die buiten wonen, boeren. Maar 'kheb nu al gemerkt, dat daarvan niets deugt. Je hebt boeren, die een eigen boerderij hebben; je hebt er, die een boerderij pachten, wat oom Adriaan doet, en je hebt boeren, die op een boerderij gezet worden door den eigenaar en die men zetboeren noemt. De werklui van al die boeren zijn de arbeiders of de dag- looners. Zulk een daglooner is nu Goe degebuure. Daglooners verdienen, geloof ik, nie* heel veel. En bij Goedegebuure, die een klein eindje van Grootmoe van daan woont, is het nog al een groot ge zin. Grootmoe zegt, dat schraalhans er 'keukenmeester is. Maar als dat waar is, en dat zal wel, je kunt het trouwens wel zien, 'k ben er gistermiddag een uurtje geweest, dan sta ik er stom-verbaasd over, dat die menschen zoo tevreden zijn. Hoe zou dat toch komen? DAt weet ik wel, dat er bij ons thuis die tevredenheid niet heerscht. En daar is geld in overvloed en men kan er maar raak leven. Trouwens: Grootmoe heeft het ook niet al te breed. Ik weet au wel zooveel, dat Binnenland. Reddingsboot te Hoek van Holland om geslagen. Acht personen verdronken. Voorstellen van het Centraal Comité van A. R. Kiesvereenigingjein. De postviucht van Indië. De radio-telefoonverbinding met N. O.- Indië. Nieuwe voorstellen van België? Commissie voor verkeersverbetering Z.- HollandZeelandN.-Brabant. Buitenland. De Volkenbond en het suikervraagstuk. De leiding van het Leger des Heils. De verwarring in Afganistan. Groote sneeuwval in Duitschland. m kameraad" verlangde. Ongeveer 100 hee- ren schreven op deze advertentie en ont vingen daarop getypte brieven, waarin een Samenkomst in de concertzaal werd voorges Leid. Na de pauze liep de zaal, die aanvanke lijk goed bezet was, half leeg. Sneeuwstormen in Silezië. De in de laatste dagen 'in het Oosten van Duitschland heerschende storm heeft in de omgeving van Breslau groote sneeuwverstuivingen veroorzaakt. Vooral uit do districten Breslau en Schweidnitz komen berichten binnen over stremmin gen in h®t verkeer. O.a. zijn op den straatweg van Schweidnitz naar Grad- nitz talrjjke auto's in de sneeuw blij ven steken. In de nabijheid van Liegnitz ligt de sneeuw op den rijksstraatweg op sommige plaatsen tot anderhalven meter hoog. Korte berichten. Drie Duitsche stoomvisscherslvaar- tuigen, die te Tromsö aangekomen zijn, melden, dat het Engelsche stoomvisschers vaartuig „Thomas Hardy" in het ooste lijk deel der Noordelijke IJszee met 16 koppen vergaan is. Wegens het zeer stormachtige weder was het onmogelijk, hulp te verleenen. Het lordmayorsfonds voor den nood in de Engelsche mijngebieden was gister avond tot 500.000 pond sterling gestegen Daar de staat voor elk pond een pond bij draagt, is er thans een millioen pond ster ling beschikbaar. Gistermorgen is te Rome en ook in do provincie Latium gen aardbeving gevoeld, die echter geen schade heeft aangericht. .Ook in verschillende plaatsen in de Abruzzen zijn aardschokken ge- mijn overleden Grootvader eerst ook maar een daglooner was. Maar hij werd door hard werken en spaarzaamheid een klein boertje, zoodat „het huisje aan den zeedijk", zoo noem ik Grootmoeders huisje maar, zijn eigendom werd en Groot moe nu, heelemaal niet rijk is, maar dan toch leven kan. Ik vermoed, dat oom Adri aan wel eens wat toesteekt, maar dat weet ik toch niet zeker. Als dat waar is, dan wordt het toch hard tijd, dat Mama zoo nu en dan ook eens geld zendt. Zij kan het best missen en 'Grootmoeder kan het wel gebruiken, al' zegt zij, dat zij géén gebrek lijdt. Ik zou dat wel eens aan Mama willen schrijven, maar ik durf dat niet goed. 't Moest eens verkeerd worden opgevat I En ik weet ook niet, of Groot moe het ook wel zou willen hebben. Zij praat bijna niet over Mama en ik begin er maar n'iet over. Toch bemerk ik wel, dat Grootmoe er een stil verdriet van heoft. Misschien verneem ik in een ver trouwelijk oogenblikje wel eens iets meer. 'kZou toch zoo gaarne willen, dat het goed kwam. Nooit heb ik dat zoo gevoeld, als nu ik hier ben. Want Grootmoe is een juweel van een mensch. Zoo echt har telijk. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1