No. 89 Dinsdag 15 Jannari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Co's BANK - SOES SANATOGEN, kken. I/VS. :en Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle FEUILLETON Het huisje aan den zeedijk Buitenland. A. C. VAN DER REST, Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. berelkwi, meeat Gelukkig be ter, zoodat de ■te van de zee het strand van n de Redactie), irbriefkaarten. verkoop der in verstreken eren het re den verkoop dit nog niet Te het Comité legewerkt kan verkocht wer- 2798 k 8 ct; ct. In 't vorige 4339 k 4 ct; ct; en 988 arten, 'dat ver- lar 169 tegen egels als brief- Lstiger dan in omt aan het vende kind. rg maakt van bruik Qm zijn n aan de da- in het tentje ot het gunstig en en voorts et koopen van willen afzon kind. te Middelburg, Secretaris. ig 14 Januari. V.uitz eindingen. Ph. Caro. o,-orkest. 88.30 Lezing de: De nieuwe concert. )5 Bach's koor- t. De militaire f 1750 M. '7.05 8.35 Concert. Oostenrijks che solistenconcert Gramofoonmuz. 15 Januari. 6 uur 1852 M. —1.30 Concert, rruziek. 6.30 9 Concert. Het st. 10—10.1.5 Mor- oncert. 2 -4 Kniples. 6—7.15 gelsche les. 8.30 „De srette. n. 0.35 Morgenwij- nuziek. 12.20 rkestconcert. 7.05 Bach's iek. 10 Grand 1750 M. 12.50 4.05—5.05 Or- Gramofoonmu- t en solisten. 11.30 Mechani- 1.50 Orkestcon- he operamuziek, avond. Orkestconcert; 8.35 Orkestcon- middelburg. Januari 1929. Middelburg heeft wagenvoerder belemmering op niet tot stilstand urg: Ontslag van te Vlissingen school voor den T., met een proeji- S. te Vlissingen B. te O. en W. h. ettelijk uitlokken schenderij: B. v* ïg in eene tucht- één maand voor- ftijd van 2 jaren, voorwaarde bin- et vonnis onher- betalen aan Chr. schadevergoeding rijtuig, zonder dat odanig is aange* Minister is voor- te Middelburg fö elij'ke bel: K. Z., 3 d.h, ikerzijde van den niet noodzakelijk bij het inhalen reien, andere rij - rekdieren of vee: b. 2 d.h. /r|jh D irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259. Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. Boerenbedrog. De Sociaal-Democraten, die in de groote steden zoo langzamerhand het hoogte punt bereikt schijnen te hebben, gaan zich nu met kracht werpen op het platte land. Het zijn thans in 't bijzonder de land arbeiders en 'de kleine boeren, die rijp gemaakt moeten worden voor het Socia lisme. En: eere wie eere toekomt, er wordt geijverd, wel niet voor de verbreiding van de Sociaal-Democratische beginselen, maar dan toch voor het lokken van kie zers met een kracht en bezieling, waar aan andere partijen wel een voorbeeld kunnen nemen. Aan openbare vergaderingen en pak kende vlugschriften geen gebrek. Ook in Zeeland wordt een geweldige actie ontwikkeld, en men heeft van die actie zeer goede verwachtingen. De arbeidsverhoudingen laten hier nog wel een en ander te wenschen over. De toestand van vele arbeiders is ver van benijdenswaard. Op sociaal gebied hebben de Christe lijke beginselen nog lang niet overal door gewerkt. En daarvan profiteert de S.D.A.P. Hoe slechter de maatschappelijke toe stand, hoe meer kans op winst voor de S.D.A.P. die rijk is in het doen van beloften >n daarbij' voor een beetje boe renbedrog niet bang is. Zoo heeft een van de landbouwdes kundigen van deze partij uitgerekend, dat de zuivere opbrengst van den bodem on geveer 1000 millioen gulden bedraagt en dat, war.neer dit bedrag geheel en al onder de werkers kon worden verdeeld, het gemiddelde loon ongeveer f2000 per jaar zou kunnen bedragen. Om te watertanden I Nu heeft echter indertijd de heer v. d- Heuvel aangetoond, dat deze berekening heelemaal fout is. Verschillende factoren, als uitgaven voor kunstmest, enz. waren eenvoudig buiten beschouwing gelaten, evenals de rente van het bedrag, dal thans de Ne- derlandsche bodem waard is. De Socialistische landbouw-propagan- dist, de heer v. d. Sluis, noemt dit een dwaze redeneering. Hij spreekt van kapita listische hokus-pokus. Maar hij vergeet daarbij, dat het be roemde Socialisatie-rapport van de S.D- A.P. een redelijke schadeloosstelling aan de bezitters noodzakelijk acht. Volgens dat rapport zal en dat spreekt ook vanzelf de rente van het kapitaal niet verwaarloosd mogen worden, tenzij men Van plan mocht zijn de Russische methodes in toepassing te brengen. Wil men dat niet en zóó stelt men het nog altijd voor, dan zal pok de rente berekend moeten worden. Waaruit volgt, dat de Soc. Democrati sche propagandisten voor een beetje boerenbedrog niet bang zijn. Jammer voor hen, dat onze kleine boe ren en landarbeiders ook rekenen geleerd hebben. Zij laten zich niet alles wijs maken. door HUGO KINGMANS, 27) De oude vrouw ging haar voor naar het kleine kamertje. „O, wat is het hier heerlijk warml" riep Lia uit. En zij nam de beide han den van haar Grootmoeder in de hare. „Geef mij maar een kus, kindje." Lia voldeed gaarne aan dit verzoek, blijde als zij was, dat zij weer vriende lijke woorden te hooren kreeg. Dan ontdeed zij zich van hoed en mantel. „Waar moet ik ze doen, Groot moeder?" „Leg maar even op een stoel, kind", zei vrouw Blankert, die zenuwachtiger was, dan zij het wilde doen voorkomen- „Het komt straks wel in orde. Warm je eerst maar wat bij de kachel, want je zult het vast wel koud hebben. DatAdri- aan nu ook de tilbury genomen heeftI" Adriaan Blankert stond juist in de deur en hoorde die opmerking, die tevens een aanmerking was- „Het rijtuig moest nagezien worden, Maarschalk Foch ernstig ziek. Maarschalk Foch ligt reeds eenige da gen ziek in zijn woning te Parijs. Gisteren is bekend gemaakt, dat de veldheer een ernstige hartkwaal heeft en de geneee- heeren hem absolute rust hebben voor geschreven. De zieke is door 7 dokters onderzocht. Gisteravond kon een kleine verbetering worden vastgesteld. Corruptie-schandaal. Te Berlijn houden politie en justitie zich reeds eenige dagen bezig met het onderzoek naar een geval van corruptie, waarbij twee regeeringsraden van het Rijks schad e v erg oeding sbureau betrokken zijn. Zij wouden er van beschuldigd, van de Berlijnsche vertegenwoordiging van een buitenlandsche verzekeringsmaatschappij belangrijke bedragen aan steekpenningen te hebben in 'ontvangst genomen, ten einde de hoogere instanties gunstig to stemmen inzake een vordering, welke de verzekeringsmaatschappij op het bureau had, en de uitbetaling dezer vordering zoo veel mogelijk te bespoedigen. De beide ambtenaren, die voorloopig ge schorst zijn, ontkennen, eenige strafbare handeling te hebben gepleegd. De verte genwoordiger der verzekeringsmaatschap pij ontkent, eveneens, zich aan corruptie te hebben schuldig gemaakt. De politie heeft de in beslag genomen stukken reeds aan de Justitie overgedragen. De beide beschuldigden bevinden zich nog op vrije voeten. Het weer in het Buitenland. De dooi, die op het einde der vorige week in het grootste deel van Duitschland inzette, is slechts van korten duur ge weest. Gistermorgen was de thermometer bijna overal weer tot nul, of ver daar onder gedaald. In Oost-Duitschland, waar de warme luchtstroom het sterkst was, is de temperatuur Maandagmorgen weer tot 3 graden onder nul gedaald. In Berlijn woedde Maandagmiddag een hevige sneeuwstorm, die echter niet van langen duur was. De in heel Polen voorgekomen sneeuwstormen hebben op verscheidene spoorlijnen stagnatie veroorzaakt en het telegraaf- en telefoonverkeer gestoord. Op een aantal lijnen zijn treinen in de sneeuw blijven steken. Dok in Engeland is veel sneeuw ge vallen. Het op de heide gelegen dorp Simonshath is vijf dagen lang van de buitenwereld afgesneden geweest, maar nu is er van Dulverton uit een pad heen gebaand. De koudegolf, die al geruimen tijd over Italië heerscht, heeft nu ook Sicilië be reikt. 'In Syracuse woedde geruimen tijd een zware sneeuwjacht. In Zuid-Tirol beeft de koude een streng heid bereikt, zooals men zich niet kan herinneren, die ooit meegemaakt te hebben. Ook in Italië heerscht een ongekende moeder", zeide hjj, op kort afgemeten toon. „Kier is het koffertje. Heb je nog een boodschap aan huis, moeder?" „Drink je niet een kop koffie mee, Adriaan?" „Neen, moeder, het is al laat. Ik ga direct maar terug." „Je moet het zelf weten, jongen", zei de oude vrouw wat teleurgesteld. „Doe je de groeten thuis?'" ,,'kHoop het te doen, moeder. Goeden avond." Zonder Lia, die bij de .sleekachel was gaan zitten, welk meubelstuk zij vol ver bazing bekeken had, met een blik te ver waardigen, verliet de boer het huisje. Weldra hoorden de twee achtergebleve nen de tilbury over den harden grond wegrijden. „Zoo, laat mij je nu eens goed aan kijken, kindje", zei de oude vrouw. Glimlachend stond Lia op en liep naar de lamp. „Je lijkt het meest op je vader", meen de vrouw Blankert. „Is het. thuis goed?" „Jawel, Grootmoe, u moet van allen de groeten hebben." „Mooi. 'tls wel onverwachts, dat je komt. En dat midden in den winter I Ik hoop toch niet, dat je van de koude reis ziek zult worden. „Neen, Grootmoe, dat zal wel gaan. 't Is hier zoo lekker warm." koude. Op sommige plaatsen werd 18 graden vorst geconstateerd. In de ber gen in de omgeving van Trient vroor het 28 graden. Te Medena daalde de tempe ratuur tot 15 graden onder nul. In de laatste 50 jaar is een dergelijke koude niet meer voorgekomen. In de Apenijnen sneeuwt het nog steeds. Koning Amanocila gaat heen. Gistermiddag laat is te Londen offi- ciëele bevestiging ontvangen van geruch ten, dat de Afgliaansche koning afstand van den troon zou hebben gedaan. Het Afghaansche gezantschap te Lon den kon dit feit bevestigen, en ook ai meedeelen, dat de koning en de koningin per auto uit Kaboel naar Kandahar in het Zuiden des lands vertrokken waren. Niet bevestigd is het gerucht, dat de koning ten gunste van zijn jongeren broe der Iüayatoella afstand gedaan zou heb ben. Een nader bericht uit Kaboel meldt, dat de toestand na het vertrek des ko- nings in de hoofdstad rustig is gebleven en dat voorloopig geen vrees voor de veiligheid der Europeanen behoeft te be staan. De rebellen zijn Kaboel echter nog niet binnen gerukt en men beweert,'dat op 12 K.M. ten N.-O. van de stad nog gevochten wordt. De ontwikkeling, die de dingen in de eerstkomende dagen zul len ondergaan, wordt te Pesjawar en Nieuw Delhi met eenige bezorgdheid gade geslagen. Het Leger des Heils. Generaal Booth, die een brief van den Hoogen Raad van het Leger des Heils heeft ontvangen, waarin hem wordt ver zocht met het oog op zijn zwakke gezond heid de leiding van het Leger neer te leggen, heeft gisteren op dit verzoek ge antwoord. De Hooge Raad zal Dinsdag zijn zitting hervatten, die nogr2 a 3 dagen zal duren. Mocht de generaal weigeren, dan zou de Hooge Raad zich beroepen op zijn onvoldoende gezondheidstoestand én hem van het opperbevel ontheffen. Er zijn aanwijzingen, dat het grootste deel van den raad voor het aftreden zal stemmen. Het aantal zelfmoorden neemt toe. Blijkens de thans verschenen statistiek der mortaliteit in 1927 is het aantal sterf gevallen in den loop van dit jaar, in België, 2009 hooger geweest dan het jaar te voren. Geboekt werden, over het ge heele land, 106.751 sterfgevallen, waar door het sterftecijfer per 10.000 inwoners steeg van 133.08 in 1926 tot 134.60. Treffend is de stijging van het totaal cijfer der zelfmoorden. Dit bedroeg 1074 in 1925 en 1197 in 1916 en steeg dus per 100.000 inwoners van 13.7 in 1927 tot 15.5 in 1927. „Ja, ik stook altijd flink. Maar als je naar buiten gaat, moet je oppassen, hoor. Jullie in de stad zijn nooit warm gekleed." Lia had een wollen japon aan, die haar onderarmen en hals vrij liet. An nie had haar voor een „begijntje" uitge maakt vanmorgen. En nu vond Groot moeder, dat zij nog te luchtig gekleed was! Intusschen schonk Grootmoeder koffie in, die Lia met smaak opdronk. „Daar knapt een verkleumd mensch van op", lachte zij. „Ja, hé? En nu nog wat brood! 'kHeb ook maar met eten gewacht. Dat 13 ge zelliger.'" „Grootmoe?" aarzelde Lia. De oude vrouw keek op. „Ja kindje, wat is er?" „U vindt het toch wel goed, dat ik gekomen ben?" „Wel natuurlijk. Je kunt hier blijven, zoolang je wilt. Maar het zal je gauw vervelen, vrees ik. Je bent hier niet in de stad. En 'tis hier zoo klein. Ik kan je niet geven, wat je thuis hebt, hoor Lia. Je moet met het eenvoudigste maar genoegen nemen." „O, dat is niets, Grootmoe. Ik ben zoo blij, dat ik hier ben. Als u eens wist, hoe het leven „Stil maar Lia, we praten daarover nog wel eens," viel vrouw Blankert haar het versterkingsmiddel bij uitnemendheid, wordt U steeds versch geleverd door Ass. Apotheker, Lange Kerkstraat 42, GOES. Telef. 168. De Lafham. De commissaris van politie van de Lo- fodden heeft medegedeeld, dat de com missaris te Borge een door visschers op een afgelegen deel van de kust gevonden benzine-reservoirnaar Borge gebracht en onderzocht heeft. Naar verluidt droeg het reservoir duidelijk leesbaar het opschrift „Latham". Het reservoir zou naar het ministerie van oorlog te Oslo gezonden worden. (Zooals men weet, was de La tham het vliegtuig, waarmee Amundsen omgekomen is.) Een gasontploffing. In het district Ottakring (Oostenrijk) ontstond gisteren een ontploffing in een gasleiding, waardoor de eleclrische kabels met name die welke naar het westen lei den, zijn beschadigd. De ontploffing is vermoedelijk ontstaan doordat een arbeider die onder de Flotzersteij-brug naar een lek in de lei ding zocht, door een hamerslag op een hrugpij'ler een vonk deed ontstaan, die het nitstroomende gas tot ontploffing bracht. De arbeider werd zoo zwaar ge wond dat hij is bezweken. Het vrouwenkiesrecht in Roemenië. Als eerste stap tot de vrouwen-eman cipatie in Roemenië, zal door de wet tot herziening van het kiesreglement, die deze week voor het parlement komt, in begin sel 't kiesrecht aan vrouwen worden toe gekend. ,Aan het parlement wordt echter overgelaten, den termijn vast te stellen, waarop de vrouwen dit recht voor hei eerst zullen kunnen uitoefenen. Een des betreffende bepaling moet met twee derde meerderheid van stemmen worden aan genomen. Het nieuwe bewind in Servië. De Staatscourant publiceert drie wet ten. De eerste bepaalt, dat de benoemin gen, overplaatsingen, dienstontheffingen en pensioenneering van ambtenaren zul len geschieden door den koning, op voor stel van den betrokken minister. Alle tot dusver geldende en daarmee in strijd zijnde verordeningen worden herroepen. Ten tweede: alle wettelijke bepalingen be treffende de verkiezing van afgevaardig den voor het parlement en de wet betref fende de kiezerslijsten worden buiten wer king gesteld; ten derde: de bestaande bepalingen betreffende de verkiezing van distric' i-, arrondissements- en gemeente- besfr worden opgeheven. Korte berichten. Reuter seint uit Washington, dat de buitenlandsche handel van Amerika in in de rede. „Maar ik vrees toch, dat het je op den duur hier niet zal bevallen- Het leven is zoo heel anders. En dan bij zoo'n oude vrouw, als ik ben. Maar je kunt naar je oom gaan zoo nu en! dan. En gister was de dominé hier en die zeide, dat je maar eens in de pastorie komen moet. Er zijn daar een paar meis jes van jouw leeftijd. Maar in den zomer is het hier toch gezelliger." ,,'tls alles goed, Grootmoeder. Als ik hier maar welkom ben." „Je bent welkom, Lia- Je maakt bet je maar gezellig hier in huis en op het dorp Was oom Adriaan soms niet vriendelijk tegen je?" De oude vrouw begreep in eenen het vragen van het meisje. Adraan was na tuurlijk kort aangebonden geweest; hij had met het bezoek niets op; gelukkig dacht Martje er wat anders over; nu kwam het op den duur wel in orde- Lia gaf geen antwoord op de gestelde vraag. Van oom Adriaan wilde zij maar niet spreken. Zjj wist niet, hoe Grootmoe er tegenover stond. „Was oom Adriaan niet vriendelijk, Lia?" Nu moest zjj wel antwoorden. „Ik was zoo'n vreemde voor hem, Grootmoeder", ontweek zjj een recht- streeksch bescheid. „Nu ja, maar daarom kou hg wel vriea- Binnenland. De Burgemeester van Schiedam overleden. De distributie van mosselzaad. De gasvergiftiging te Middelburg. Vergadering Ned. Trekp. Stamboek, afd. Zeeland, te Goes. Buitenland. Het nieuwe bewind in Servie. Koning Amanoella doet afstand van den troon. 1928 het hoogste peil heeft bereikt sedert 1920. De Belgische Kabinetsraad heeft be sloten tot indiening van een wetsontwerp betreffende den aanleg te Antwerpen van een tunnel onder de Schelde door en de inrichting voor dit doel van een terrein op den linkeroever der rivier. Te Neuenfelde in Oldenburg heeft een arbeider Zondagavond zijn vroegere verloofde de keel afgesneden uit wraak omdat zij zich Zaterdag met een ander verloofd had. De .dader is reeds gevat en heeft zonder een spoor van berouw bekend. Uit Sulzbach in Beieren wordt ge meld, dat daar omvangrijke verduisterin gen ontdekt zijn van de gelden van de gemeentelijke spaar- en ziekenkassen. De burgemeester, de Oberregierungsrat en de directeur van de afdeeling spaar- en zie kenfonds hebben gespeculeerd met de ontvangen premiën en deze speculaties zijn misgeloopen. Er is een voorloopig tekort van 185.000 mark. De drie hoofd schuldigen zijn geschorst. De Britsche seismologische stations hebben Zondag een hevige aardbeving geregistreerd, waarvan het centrum blijk baar bij' de Koerden gelegen was. De orkaan, die j.l. Zondag boven de Canarische eilanden woedde, heeft on geveer de helft van den tornatenoogst vernield en bovendien op de sinaas-appe len-plantages groote verwoestingen aan gericht. Gisteren zijn. te Praag een reeks van gasvergiftigingen voorgekomen. Daar het in geen der gevallen om zelfmoord gaat, moet men aannemen, dat de gaslei ding door de weersverandering defect is geworden. Bij elkaar zijn tot nog toe 9 gevallen van gasvergiftiging gemeld, waar van één een doodelijken afloop had. Slasjef, lector aan een militaire school te Moskou, die vroeger generaal in het leger van Wrangel is geweest, is in zijn woning vermoord. De 24 jaar oude delijk zijn voor zijn nichtje. Ik dacht wel, dat hij het niet zou zijn. Maar da* komt wel goed, Lia. Hij is niet zoo kwaad. Jij moet altijd maar vriendelijk tegen hem wezen, dan komt het vanzelf in orde." „Ja, Grootmoe, dat denk ik ook wel". Lia gaf de oude vrouw maar gelijk. Zij begreep ter wereld niet, hoe dat goed moest komen, want zij was de vriende lijkheid zelf geweest. Onder dit praten had vrouw Blankert over het tafelzeil een tafellaken gelegd- Ook dat zou Adriaan Blankert mot wre vel hebben bespeurd, want het gebeurde nooit en waarom moest dat nu voor dat nichtje, dat onverwachts kwam over-- waaien? I Maar al was hij er geweest, Grootmoe der Blankert zou zich aan zijn wreveligen blik niet gestoord hebben, maar was kalm haar gang gegaan. Zij was zielsblij, dat Lia er was. Te meer, nu zij in deze korte oogenblikken reeds meende bespeurd te hebben, dat het meisje zich volkomen schikken zou in deze omgeving, die vergeleken hij thuis, armoedig was. Grootmoeder Blankert had, daarin ook al gestijfd door haar zoon en schoondochter, zich Lia voorgesteld als een meisje, dat voor alles den neus zou ophalen en in hooge mate nuffig zou zjjn. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1