No. 88 Maandag 14 Januari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland «0epopulariteit uaóaA BUSTEVAER HENDRIKSE&Co's BANK - GOES EERSTE BLAlT Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. berust op de tevredenheid van een zich steeds uitbreidende krino van trouwe afnemers. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank d 4 pCt. O irecteur- Hoof dredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. Ds Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per-3 maanden, franco per post f3.— Losse nummers f 0.09 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 4 Bij abonnement belangrijke korting. V Er was eens. Er was eens een socialistisch vakver bond, dat al scheldend en strijdend tegen het kapitalisme, een der grootste kapi talisten werd en een vermogen van vele millioenen verzamelde. Dit vakverbond had altijd den mond vol van kapitalistische misdaden als: het uitbetalen van te laag loon, het als uit- geknepen citroenen opzij gooien van oude en invalide arbeiders, enz. Dit vakverbond had een machtigen voorzitter, die voortdurend een groot woord voerde en die daarom door de S. D. A.»P. met duizend banden aan dit Verbond verbonden, naar de Tweede Kamer werd afgevaardigd, waar hij niet naliet zijn machtige stem te laten hooren. Maar nu gebeurde het, dat deze krach tige en machtige bestrijder van het ka pitalisme werd aangevallen, door een, die machtiger was dan hij. Hij werd ziek en na eenigen tijd op een verklaring van eenige doktoren als invalide uit zijne hooge functie ontslagen. Natuurlijk met een behoorlijk pensioen. Zoo, dat hij voortaan onbezorgd zal kunnen leven? Ja, dat zou men denken, van een groot kapitalist als het socialistische vakver bond, dat gewoon is zoo scherpe critiek op andere kapitalisten uit te oefenen. De werkelijkheid blijkt echter een wei nig anders te zijn. In een .dezer dagen gehouden verga dering verklaarde de wegens invaliditeit ontslagen voorzitter, dat hem een pensioen van £600 per jaar was toegekend plus nog een toelage van f 1400 per jaar, mits hij zich als invalide wilde gedragen, d.w.z. het niet zou wagen te misprijzen wat het socialistisch-kapitalistisch vakver bond zou gelieven te wijzen. Er was eens een socialistisch vak verbond, dat in samenwerking met do S. .D. A. P. grooten invloed wist te verkrijgen. En er waren in ons goede land ook in Zeeland die zich door de schoonschijnende woorden van deze ron de combinatie lieten verleiden en haar hun geld en hun stemmen gaven. Maar het behoeft niet onmogelijk te worden geacht, dat vele van die arbeiders in een helder oogenblik als ze zien waarvoor ze eigenlijk gebruikt worden, er den Jbrui aan geven en aan dezen veel kapitaal bezittenden bond, met zijne kapitalistische allures den rug toekeeren. De toestand In Afganistan blijft ernstig. Ondanks de concessies van Koning Aman Oellah blijft de toestand in Afga nistan ernstig. De rebellen blijven succes- een behalen bij schermutselingen. Eenige troepenafdeelingen van Aman Oellah's le ger zijn naar de rebellen overgeloopen. Een goede vangst. De politie van Leipzig is er in geslaagd een uit twintig leden bestaande bende in brekers en helers in hechtenis te nemen. Aan bet hoofd van de bende stond een 22- jarige jongeman, afkomstig uit Lodz. De bende heeft in een groot aantal Duitsche steden in bet geheel ongeveer honderd in braken gepleegd. De buit werd gewoonlijk naar Leipzig gebracht, waar de juweelen uit elkander werden genomen en het goud en zilver werd gesmolten. Daarna werd een en ander over de grenzen naar Neder land, België en Zwitserland gesmokkeld om daar te worden verkocht. Ook in het buitenland vonden in verband met deze zaak enkele arrestaties plaats. Stakingsepidemie in Duitsche scholen. De stakende leerlingen van de techni sche scholen te Hamburg hebben besloten vandaag weer naar school te gaan. Zij spreken tegelijk de verwachting uit, dat na dit besluit de onderhandelingen met de be voegde autoriteiten tot een voor de leer lingen bevredigenden uitslag zullen leiden. De aanleiding tot de staking was een verbod, door het bestuur der technische scholen aan de studenten, om zich in stu dentenorganisaties te vereenigen. Ook te Berlijn is reeds sedert verschei dene waken aan studente&s taking uitge broken. Het betreft de hoogeschool voor lichaamsoefeningen, waar de studenten bet collegebezoek gestaakt hebben om hun ontevredenheid te betuigen over de benoe ming van een hoogleeraar. Vermoedelijk zal de hoogeschool tot het eerstvolgende studentenjaar worden gesloten. Alsof dit nog niet genoeg was, komt Wolff nu weer met het bericht, dat te Pankow (een district van Berlijn) in de Oberrealschule de 35 leerlingen van de „Obersekunda" de 'klas hebben verlaten, omdat er in de school niet behoorlijk ge stookt werd. Nu is het wel niet prettig den dag op de schoolbanken door te brengen bij een temperatuur van 12 graden Cel sius I De directeur schijnt het ook eenigs- zins begrepen te hebben en heeft beloofd de jongens niet te straffen, wanneer zij Maandag terugkeeren. Ondertusschen is een delegatie van de stakers bij den bur gemeester van Pankow verschenen 1 Het nieuwe bewind te Belgrado. De Politica brengt een beginselprogram der regeering van generaal Zjiwkowitsj, dat naar bet heet, uit gezaghebbende bron komt. Volgens dit program zijn de doeleinden der regeering hoofdzakelijk: le. bestuurs- hervorming; 2e. economische vernieuwing en financieele zuivering; 3e. vorming van een volkomen geestelijke eenheid van Ser viërs, Kroaten en Slovenen. Er zal o.a. een wet uitgevaardigd wor den tot bestrijding der corruptie, die te rugwerkende kracht zal hebben. Speciale aandacht zal besteed worden aan de eco nomische kwestie en den landbouw. De openbare ministeries hebben aan alle bladen een instructie laten geworden, vol gens welke de censuurexemplaren reeds in den laten middag moeten worden inge diend. Tevens kregen de redacties een mondelinge vermaning, dat zij steeds een voldoenden voorraad zetsel moeten zorgen te hebben om de gecensureerde gedeelten te kunnen vervangen, daar het verboden is met witte plekken te verschijnen. De staatsbegrooting is opgesteld. Alle posten, die uit partij-politieke overwegin gen aanvankelijk waren opgenomen, zijn geschrapt. In het geheel wordt hierdoor 320 millioen dinar bespaard. De regeering is van plan een verminde ring van de begrooting door te drijven. Om dit doel te bereiken zullen ongeveer 20.000 ambtenaren worden afgevloeid. De ontbinding van het parlement en de instelling van vacantiegelden voor de af gevaardigden zullen den staat een jaar- lijksche bezuiniging van 860 millioen di- narien opleveren. Aardeabokkfu. In jle provincie Toscana werd Vrij dag om 6 unr 20 een hevige aardschok bespeurd, voorafgegaan door een dof rol len. Ondanks de buitengewone koude ver liet de bevolking haar woningen en was door een panischen schrik bevangen. De wolvenplaag. In de streek van Wilna krijgt mem steeds meer te lijden van wolven, die over do Russische grens binnenkomen en des nachts de dorpen overvallen. In Poraje werden vijf personen door de wol ven zwaar gewond; in een ander dorp zijn twee kleine meisjes opgegeten. Aan de grenspatrouilles gelukte het 27 wol ven neer le leggen. Philips in België. Een combinatie, waarbij de Philips Gloeilampenfabrieken zijn geïnteresseerd, is o.a. te Leuven in onderhandeling over den aankoop van een terrein van on geveer 12 H.A. Men zou voornemens zijn hier nieuwe fabrieken te bouwem en wel direct een tweetal werkplaatsen met een werkop- pervlakte van 5000 M'., plaats biedend voor 1000 arbeiders, en daarna een fa briek van 7 verdiepingen waar 3500 ar beiders zullen worden te werk gesteld. Een roofoverval. In de buurt van Aleppo hebben roo- vers een aanval gedaan op een kara vaan van acht auto's. De veertig reizi gers werdon van alles wat ze bezaten, zelfs hun kleeren, beroofd. Dc Syrische bereden politie, die ter plaatse verscheen, werd gedwongen den aftocht te dekken na aan gevecht met de bandieten. Na de overstroomlngan. Uit do streek van Dendermonde wordt bericht, dat het water, dat gedurende een maand tal van dorpen heeft over stroomd in de rivierbeddingen is terug getrokken. Het spoorwegverkeer tusschen Dender monde Lokeren-St. Nikolaas is weer her vat, evenwel met nog veel vertraging. De gevluchte dorpelingen keeren ge leidelijk naar hun zwaar geteisterde wo ningen terug. Het is vooral tengevolge van de strenge vorst, dat het water zich, nog vrij on verwacht, heeft teruggetrokken.. Van deze situatie zal men profiteeren om do nog bestaande bressen in sommige dijken te stoppen. Kerken gesloten. Via Kowno wordt gemeld, dat de sovjet-autoriteiten in Azerbeidsjan Woens dag 74 Mohammedaansche kerken, 9 or thodoxe kerken en 4 synagogen geslo ten hebben. De gebouwen en woningen zullen in gebruik worden genomen als woningen en voor een deel voor com munistische clubs worden ingericht. De religieuse genootschappen hebben een te legram tot Kalinin gericht, waarin hem verzocht wordt, dezen maatregel onge daan te maken, maar dit verzoek is door hem afgewezen. Frankfort gaat een modelstad bouwen. Het gemeentebestuur van Frankfort a. d. M. heeft den burgemeesters vair Bunzlau, Burmann, de opdracht verstrekt om tezamen met den stadsbouwer May, plannen te ontwerpen voor de stichting van een model-stad, die aan de meest moderne sociale en oeconomische eischén moet voldoen en 39.000 inwoners moet kunnen herbergen. De stad zal Nieuw- Frankfort heeten en in de buurt van de bestaande voorstad Goldstein gesticht worden; in den vorm van een coöpera tieve vereeniging onder leiding van bur gemeester Burmann is nu de Mietheim A.G. opgericht, van welke ieder toe komstig bewoner lid kan worden. Weer een luchtschip naar de Noordpool. De correspondent te Oslo van de „Ob server" meldt de volgende bijzonderheden omtrent de Fooi-expeditie, wel'ke dr Nan- sen in de lente en den zomer van 1930 met het luchtschip „Graf Zeppelin" zal onder nemen en die de grootste en meest inter nationale is, welke ooit is georganiseerd. Het luchtschip zal met 50 koppen be mand worden, terwijl tien of twaalf ge leerden aan den tocht zullen deelnemen. De leiding van den weten,schappelijken arbeid zal bij dr Nansen berusten. Het luchtschip zal bestuurd worden door dr Eckener. Een van de voornaamste doeleinden der expeditie zal zijn bet onderzoek der moge lijkheid van geregelde tochten per lucht schip over de poolzee, en voorts of en waar luchthavens kunnen worden gevestigd, hoe daar geregeld levensmiddelenvoorraden e. d. kunnen worden gebracht en in het al gemeen, op welke wijze een geregelde luchtdienst zou kunnen functionneeren. Men wil verder trachten, te ontdekken, welke de omvang en de diepte van de pool zee is, terwijl men oo'k de positie wil vast stellen van Andrejef-land, welke nog nooit met zekerheid is bepaald, en voorts bet Nicolaas II-land wil exploreer en. Er worden speciale voorzorgsmaatrege len genomen om een herhaling te voorko men van de oorzaken, die hebben geleid tot de catastrophe met de „Italia". Oorspronkelijk was het plan, nog in dit voorjaar te vertrekken, doch daar men de voorbereidingen niet bijtijds kon beëindi gen, werd besloten, den tocht in 1930 te ondernemen. 2Y> millioen werkloozen in Duitschiand. De cijfers over de werkloosheid in Duitschiand gedurende de tweede helft van de afgeloopen maand zijn gepubli ceerd. Daaruit blijkt, dat de toeneming der werkloosheid nog grooter is dan de ergste zwartkijkers hadden voorspeld. Het aantal van hen, die geheel werk loos zijn, steeg gedurende genoemde .pe riode van 1.330.000 tot 1.702.000, een stijging met ongeveer 34i/2 procent. Het aantal van hen die crisissteun ontvan gen, steeg van 116.890 tot 127.400. Op 31 December 1927 ontvingen 1.188.000 werkloozen steun, dat is dus ruim een half millioen minder dan 1 Januari 1928, In de eerste weken van hot nieuwe jaar is de werkloosheid nog verder gestegen. Schat men daarnaast nog het aantal van hen, die geen steun ontvangen, op een half millioen, dan komt men op dit naakt eens kennis met dit overheerlijk, volrijp product. Av.D.BIGGElLAARyr nfKr\. ROOSENDAAL peiffpond oogenblik tot een cijfer van 2Vs mil lioen werkloozen, dat is van 19 mil- lioen arbeiders, ambtenaren en bedien den 13 procent. Korte berichten. Te Dresden zijn in een woning in da Williamstrasse de lijken gevonden van een 49-jarigen man en van een jonge arbeidster. De recherche stelde vast, dat de dood bjj beiden reeds eenige dagen geleden ingetreden is. De doodsoorzaak was kolendampvergiftiging. In Middletown (Pennsylvanië) is een zeer ernstig vliegongeluk geschied. Bij een mislukte noodlanding werd een legervliegtuig geheel vernield, waarbij alle 5 inzittende officieren om het le ven kwamen. Te Wesserling in den Elzas zijn een spinnerij en weverij geheel door brand vernield. De schade wordt op vijf millioen frank geraamd. De regeering van Egypte heeft het aanbod van Henry Ford een weg aan te leggen van Kaïro naar Assoean in ruil voor den vrijen invoer van zijn auto's in Egypte afgewezen. Voor de rechtbank te Essen hadden zich een invalide, Prigau genaamd, en diens vrouw te verantwoorden wegens koppelarij, Toen de zitting was geopend, sprong Prigau op een der getuigen toe en stootte hem een dolk in de borst. De man moest dadelijk naar een ziekenhuis wor den gebracht, terwijl Prigau wegens po ging tot moord in hechtenis werd geno men. De Kamerverkiezingen. De „Vrijzinnig Democraat" meldt: De candidaatstelling voor de plaatsen 9 en volgende der candidatenlijsten zal afzon derlijk geschieden in vier groepen van kieskringen, te weten Groep I. 's Hertogenbosch, Tilburg, Rot terdam, Den Haag, Leiden, Dordrecht en Middelburg. Groep II. Arnhem, Nijmegen, Zwolle en Maastricht. Groep III. Helder, Amsterdam, Haar lem, Utrecht. Groep IV. Leeuwarden, Groningen, As sen. Het aantal candidaten op iedere Ijjst zal ten minste 12 en ten hoogste 20 bedragen. Aangezien door het algemeens referendum 8 candidaten zijn gesteld, zul len da aan in iedere groep dus ten minste en ten hoogste 12 candidaten moetei worden toegevoegd. De Koninklijke Familie. Met den gewonen sneltrein van 10.17 uur, waarin een Koninklijk salonrijtuig was gehaakt, is de Koninklijke familie Za- Binnenland. Afscheid van den heer Brandsma als in specteur L.O. te Middelburg. De werkverschaffing en de schoolarts te Middelburg. Een tram in het Zeeuwsch-Vlaamsch grensgebied? Gasvergiftiging te Middelburg. De borgstelling bij aanbestedingen. Vergadering van het Prov. Comité van A.-R. Kiesvereenigingen in Zeeland. Buitenland. In 1939 weer een tocht per luchtschip naar de Noordpool. Een Philips-fabriek in Leuven? Aardschok in Italië. Stakingsepidemie aan scholen in Duitsch iand. Het nieuw bewind in Servië. teidagochtend van het Staatsspoorstation naar Het Loo vertrokken voor een verbluf van ongeveer een week aldaar. Jubileum Koningin-Moeder. Namens het Nederl. Indonesisch Ver bond is 10 dezer het volgende telegram aan de Koningin-Moeder gezonden: „Het NederL-Indonesisch Verbond ge denkt dankbaar de Koninklijke zorgen en moederlijke liefde, waarmede Uwe Maje steit gedurende 50 jaren Nederland en In donesië heeft willen zegenen en verzoekt Uwer Majesteit, zijn oprechte gevoelens van eerbiedige hulde en groote verknocht heid wel te willen aanvaarden. (Geteekend De voorzitter: Raden Mas Soeripto)". Burgemeester van Schiedam. Sedert eenige we-ken is de heer A. J- Gijsen, burgemeester van Schiedam, we derom ongesteld. De toestand is van dien aard, dat er reden is voor bezorgdheid. Paspoorten. De minister van buitenlandsehe zaken heeft naar de Gemeentestem mededeelt, de volgende circulaire tot de commissaris sen der Koningin in de provinciën gericht: Hiermede heb ik de eer u te berichten, dat ik een onderzoek heb ingesteld no pens de vraag of de in de verschillende Europeesche landen (behalve Sovjet-Rus land) van kracht zjjnde bepalingen inzake de toelating en het verbluf van vreemde lingen vereischen, dat het portret en de handteekening van den houder van een vreemd buitenlandsch paspoort voor echt worden gewaarmerkt door de over heid van het land, waar het paspoort is afgegeven. Uit de verkregen inlichtingen is mg gebleken, dat zoodanige waarmerking al leen wordt vereischt door de in Noor wegen, Zweden en Finland op dit stuk bestaande voorschriften, doch dat deze waarmerking niet vereischt is voor toe lating en verblijf in alle overige Europee sche landen. Onder deze omstandigheden kan, tenzij de aanvragers van een buitenlandsch pas- poort uitdrukkelijk te kennen geven zich naar een der drie hierboven genoemde landen te willen begeven, de waarmerking der handteekening en van het portret van houders van Nederlandsche buiten landsehe paspoorten in het vervolg vei lig achterwege worden gelaten, hetgeen voor hen een besparing van kosten mee brengt. Ik verzoek u beleefdelijk de burgemees ters in uwe provincie met het vooraf gaande in kennis te stellen. De postvluoht Indië-Nederland. Van de bemanning der P.H.-A.EN. werd Zaterdag bij de K. L. M. het volgende telegram ontvangen: „Zijn 6.47 uur van Akyab vertrokken en 10.30 te Calcutta aangekomen. Van daar 11.31 vertrokken en arriveerden 17.31 te Allahabad- Uit Karachi seinde de bemanning Zon dag „Zijn om 7.03 uur uit Allahabad ver trokken en cm 11.40 uur te Nasirabad ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1