Kerknieuws. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Uit de Provincie. Onderwijs. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Apeldoorn en Het Loo, N. de Wilde te Reitsum. ie Eiiimen (Evangelisatie) X. G. A. van l>yk te Garsdniizen. Aangenomen naar Zoaterwou.de, A. J. Eijk- man te Se.jaldeburen. Bedankt voor Woudrichem, A. G. Ooster buis te Ernst. 1 Geref. Kerken. Bedankt voor Urk, W. Itooranbos te Ger- kesklooster. Dr R. Schuursma, doopsgezind pre dikant te Zutpben, zal mei bet oog op zijn gezondheidstoestand vervroegd emeritaat aan vragen. Dr J. Offringa, geneesheer-directeur van het Geref. Petronella-Zendingshospitaal te Djogjakarta (Java), is, naar de „Macedoniër" meldt, even vóór zijn terugkeer naar Indië nog ten paleize genoodigl, o.n H. Al. de Ko-. ningin mededeelingen te doen over het werk der Medische Zending te D'jogja. De Konin gin onderhield zich ongeveer een uur lang met Dr Offringa en informeerde vooral naar de geestelijke zijde van den Zendingsarbeid. D r J. II. B a v i n c k van Heemstede werd gisteravond door Dr W. G. Ilarrens.ein van Amsterdam, als Iderde missionair die naar des Woords voor Solo, bj de zendende gemeente, de Geref. Kerk van Delft, beves tigd met een predikatie over Handelingen 13 vs 13. Hierna verbond zich Dr Bavinck aan deze gemeente met een kort woord, naar aanleiding van Genesis 12 vs 1. Vervolgens werd gesproken door ds K. van Anken na mens den Kerkeraad van Delft, en ds W. S. Pontier van Maasdijk namens de Classis. Vacatures Ned. Herv. Kerk. Het Doetinchemsche weekblad meldt, dat bij de Herv. Kerk op 1 Jan. j.I. 333 predi kantsplaatsen vacant waren. 'Dit getal bedroeg in Juli 1923 331 en 1 Jan. 1928 319. In 1928 zijn 16 predikanten overleden, 25 emeritus geworden, 9 tot een anderen werk kring overgegaan of hebben het ambt ver laten. Opnieuw in dienst zijn getreden 9 predi kanten, die emeritus waren of uit hei buiten land zijn overgekomen, 8 nieuwe predikants plaatsen zijn gesticht en 1 plaats is gecom bineerd, 42 candidaten tot den II. D. zijn toegelaten, waarvan nog 11 beschikbaar zijn. In Gelderland zijn 46 vacatures; in Zuid- Holland 73; in Noord-Holland 33; in Zeeland 17; in Utrecht 23; in Friesland 53; in Over- ijsel 11; in Groningen 42; in Noord-Brabant 14; in Limburg en in Drente 11; te samen 333. ingang van 1 Februari 1929, aan Dr Ir P. C. Labouchère, op zjn verzoek, eervol ontslag verleend als tjdelijk assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wageuingen. Zondag 13 Januari 1929. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. Ds de Vries (H. Av.), nm. Ds Steinz (H. Av.), av. Ds Homburg (Dankz.). Lokaal Wijngaardstraat (G. J. V.), 9.30 u. leesdienst. Wilhelminadorp, vm. Ds Homburg, nm. Ds de Vries (Bed. H. Av. en Dankz.). Koudekerke, 9.39 u. ds Blaauwendruad van Vlissingen (v'oorber. H. Av), 7 u. D3 Ten Kate (Jeugddienst). 't Zand, 10 u. ds Tjehbes, 2 u. d3 Hartjes. Geref. Kerken. 's Gravenpolder, vm. en nm. leesdienst, 6 u. ds Merkelijn. Aan het Centraal Station te Amsterdam arriveerde gisteravond de Fins 'he rechts geleerde dr lierman Frieimann, die te Amsterdam de Licbrrmann afiair met den verdediger van Lirbermann zal bespreken. GEBUCO'S TEERSTROOP bij alle Hoest- en Keelaandoeningen! Te Goes alléén bij A C. VAN DER REST, Ass. Apotheker, Lange Kerkstraat 42, Tel. 168. roeping voor een onderwijzer plaats had. Burg. en W"th. stellen nu voor, den eenig- sten sollicitant, den heer A. Harpe, onder wijzer te Brakel, te benoemen tegen een nader door hen te bepalen tijdstip. Burg. en Weth. stellen voor, de wachtgeldregeling voor het per soneel der meelfabriek wederom voor 3 maanden en dat wel tot 1 April 1929 te verlengen, wat de gemeente f 650 zal kosten. Door den Raad van commissarissen der N.V. „Centrale Ammoniakfabriek te Weesperkarspel, waarvan de gemeente contractant-aandeelhouder is, worden en kele contractwijzigingen voorgesteld, waarvan de inhoud de volgende is; Tot nu toe worden de kosten van vervoer van het ammoniakwater door de fabriek gedragen. Voortaan zal worden berekend hoeveel de gemiddelde vervoerkosten per H.L. ammoniakwater hebben bedragen voor de totale hoeveelheid, door de N.V. ontvangen ammoniakwater, waarna die kosten aan de verschillende Gasfabrieken in rekening zullen worden gebracht voor iedere door hen geleverde H.L. water. Re sultaat zal zijn, dat de onkosten voor de Centrale fabriek verminderen en daardoor het voordeelig saldo van een exploitatie- jaar wordt vergroot resp. het nadeelig saldo wordt verkleind. 'De Gasfabriek zal zelf de vervoerkosten van het water hebben te 'betalen, maar eventueel daardoor van de C A F een evenredig hoogeren prijs voor het water ontvangen. Wanneer de C A F geen prijs zal 'kunnen betalen hooger van of gelijk aan de vervoerkosten, komt het verlies voor rekening der Gasfabriek. Het wijzi gingsvoorstel wordt gedaan om zooveel mogelijk te voorkomen, dat de C A F met verlies werken zal, waarop, bij een voort gaande daling van de prijzen der ammo- niakproducten, zeer zeker kans zou be staan. Verlies voor de C A F beteekent in verband met het geringe aandeelenkapi taal gevaar voor de waarborgen van de obligatieleening en voor het voortbestaan der fabriek. De gemeente heeft bij beide belang- Immers zij is voor f 13300 (f12000 in de eerste obligatieleening. over 1924 f 200 en over 1926 f 1100 voor geleverd am moniakwater, in obligaties uitbetaald) deelhebster in de obligatieleening. teiw' l het voor de gasfabriek oen noodzakel'jk- heid is om, zij het ook met verlies, het ammoniakwater te Kunnen afzetten. Het gewijzigde contract beperkt zich tot het jaar 1929 en nadien wordt tellunmale slechts met één jaar verlengd, indien niet vóór "1 Juli bij aangeteekend schrij ven opzegging is geschied. Bij beëindiging van het gewijzigde contract wordt het thans geldende wederom van kracht. De commissie van financiën vereenigt zich met dit voorstel, doch vraagt wat de oorzaak is dat voor het geleverde ammoniakwater de gemeente is betaald met obligaties in plaats van contanten. B. en W. antwoorden, dat dit in 1924 en 1926 is geschied, in verband met de kasvoorraad der vennootschap, over eenkomstig haar voorstel, met hetwelk de contractanten, aandeelhouders zich heb ben vereenigd. B. en W. stellen voor aan I. Da- nielsé 600 vierk. M. grond aan de Zuid oostelijke zijde van het Park van Nieu- wenhove te verkoopen, teneinde daar op een dubbel woonhuis te bouwen. Er zal ter plaatse voldoende ruimte over blijven voor den bouw van nog een dub bel woonhuis. R. en W. stellen voor aan de N.V. Lompen en Metaalhandel M. L. Polak en Zoon een perceel grond in huur te geven aan de Loskade, thans bij de ge meente in gebruik als opslagplaats van grind e.d. Naar aanleiding van desbetref fende opmerkingen van do commissies van fabricage en financiën, zeggen B. en W., dat het terrein niet zal worden ge- hruikt voor beenderen of andere dierlijke afvalstoffen, maar alleen voor opslag van oud ijzer en om gegoten ijzer kapot te slaan Een desbetreffende bepaling is als nog in het ontwerp-besluit opgenomen.., Voorgesteld wordt aan J. Klaasse in erfpacht te geven tót 1 Juli 1951 een stukje grond achter zijne woning Smids'bolwerk O 94, thans bij hem in huur tot 1 Juli 1933, om hem in de ge legenheid te stellen daarop een keukentje te bouwen. Middelburg. De gvmnastiek en scherm- vereeniging „Medioburgum" gaf Vrijdag avond haar jiarlijksche uitvoering. Daar bij is de heer Chr. J. Mazure gehuldigd omdat hij juist heden (12 Januari) 25 jaar voorzitter der vereeniging is. Door de secretaresse, mej. M. Joosse, de voorzi'.ter van den voormaligen Turn kring Walcheren, den heer R. van Roo en den heer W. de Graaf als lid van het hoofdbestuur en als voorzitter van den Zeeuwsch-Rrabantschen Turnkring van het, K. N. G. V. werd de heer Ma- zure toegesproken en werd er o.a. op gewezen hoe ver hij de vereeniging heeft gebracht, o.a. op-het gebied van de ryth- mische gvmnastiek, waarmede o.a. te Utrecht bij het 60-jarig bestaan zulk een goed figuur werd gemaakt. Aan den jubilaris en ook aan mevr. Mazure werden bloemen aang"boden. Goes. De Java-SoemibafUm die een over zicht geeft van het zendingswerk dor Geref. Kerken werd hier deze week twee maal afgedraaid. Donderdagavond voor leden der Geref'. Kerken uit de omgeving en Vrijdagavond voor Goes. Reide avon den was de zaal van het Schuttershof geheel bezet, met een belangstellend pu bliek, dat met groote aandacht de ver schillende beelden, w.o. zeer mooie, die een goeden indruk gaven van den Zen dingsarbeid op Midden-Java ten Zuiden en op Soemba volgde. In het tekstboekje wordt er terecht op gewezen dat het trilbeeld niet de geeste lijke zijde van de zending kan laten zien, maar dat het wel klaar en duidelijk voor oogen kan stellen waar, wat en hoe zij werkt,, door middel van hen die zich geven voor den Naam van den Heiland en ook van die Inlanders, die zelf voor den Christus gewonnen, het "Evangelie brengon onder hun volksgenootcn en wel ke zichtbare resultaten zijn verkregen. Ongetwijfeld zullen deze filmavonden Vrijdagmiddag werd een kindervooir stelling goge.ven er toe hebben meege werkt om de belangstelling voor de zen ding te vermeerderen. Oudelande. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1927 401 mannen, 372 vrouwen, totaal 773. Geborea 2 mannel., 5 vrouwe!., totaal 7. Overleden 3 mannel., 2 vrouwel., totaal 5. Huwelijken 8. In de gemeente gekomen 19 m;, 27 vr., totaal 46. L'il de gem. vertrokken 29 m., 31 vr., to taal 60. Bevolking 31 Dec. 1923 390 m., 371 vr., totaal 761. Levenloos aangegeven 1 kind van het mannol. geslacht. Hoedekenskerke. Dhr Johs. Steenbakker, nieuw-aangewezen lid van den gemeente raad, heeft deze benoeming niet aange nomen. Thans zal worden aangewezen dhr Joseph Franse. Hansweert. De kommies le kl. N. de Haan te Middelaar, wordt mot ingang van 1 Febr a.s. verplaatst naar hier. BI"o°kerke. Donderdagavond kwam de kolenvereeniging „Helpt Elkander" in jaarvergadering bijeen. Uit 'het verslag van den secretaris bleek dat de vereeni ging 139 leden telt. Verhandeld zijn in hel afgeloopen jaar 253.440 k.g. steenkolen, 13.000 k.g. bruinkool en 5100 stuks turf, hiervan kwamen in de opslag laats 9 20 k.g. steenkool, 2300 k.g. bruinkool en 800 stuks turf. De penningmeester dee'de me de dat het batig saldo der kas was f290.13. De inkomsten bedroegen f5231.21 en de uitgaven f 4390.73. Hiervan is ech ter nog i 840.48 geplaatst op de bank. De altredende bestuurs'eden de heoren P. Janse en P. Wijkhuijs werden herko zen, terwijl tot bode herbenoemd werd de heer A. de Witte. In beginsel werd besloten het geheele bestuur een jaar lijksche vergoeding te geven. Medegedeeld werd namens den kring dat er eenige verandering is, aangaande het lossen der kolen. Terneuzen. In de haven a'hier zijn in 1928 308 stoomschepen binnengekomen, tezamen metende 228.354 ton. 't Zand. Donderdagavond hield de A.-R. Kiesverceniging alhier een open bare vergadering. Do opkomst was niet bij,ster groot. In deze eerste vergadering van dit jaar heette do voiorz.it;er, de heer A. Lorier, de aanwezigen hartelijk welkom. Bes! 0en werd voor de Kiesvereen. aan te scliaffen liet Gedenkboek bij bet 59- jarig bestaan der georganiseerde A.-R. Partij. Naar aanleiding van het verzoete van de Commissie van Redactie „Ons Richt snoer" werd besloten zich gedurende 1/2 jaar op 5 exemplaren, van dit week blad te abonneeren. Het schrijven van de A.-R. Kies ver eeniging der gemeente Krabbondijlce, in zake de candidaatstelling van don heer Schwartz werd voor kennisgeving aan genomen. Aan de orde komt de bespreking over de advieslijst van liet Centraal Comité in verband met de a.s. verkiezing van de leden dor Tweede Kamer. Besloten werd deze lijst met een drietal namen aan te vullen (oud-Minister van Dijk, Ds Severijn en Mr «Lambrink). Besloten, werd oud-Minister van Dijk te verzoeken in het laatst van Mei voor de Kiesverceniging op te treden. Voor de op 12 Januari a.s. te hou den vergadering van het Prov. Comité werd de burgemeester, de lieer A. Bak ker als afgevaardigde benoemd. Ten slotte werd nog gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen aan gaande oiiz,e Gemeentepolitiek. De heer de Vriend eindigde met dankgebed. Kamperland. Gisteravond hield de A.-R. kiesver. „Nederland en Oranje" haar ge wone jaarvergadering. De voorzitter, dhr W. F. Cournou, opende op gebruikelijke wijze de vergadering, waarna de secre taris, ds F. J. van den Ende, de notulen der vorige jaarvergadering, alsmede de notulen der vorige vergadering voorlas. Hierop bracht de penningmeester J. C. Kramer, het financieel verslag der ver. uit, dat met een tekort sloot. Rij de bespreking werd de weg aangewezen om dat te kort zoo spoedig mogelijk met vereende krachten te dekken. De aflre- dende bestuursleden ds F. J. van den Ende, secretaris, J. W. Lamain, vice-voor- zitter ,en J. C. de Munc.k werden herko zen. Voorts werd besproken de candi- datenlijst, welke de namen van de A.-R. candidaten bevatte, voor de a.s. verkie zing voor de Tweede Kamer, die voor- loopig op de lijst werden gerangschikt. Als afgevaardigde naar de vergadering van het Prov. Comité, te houden in Goes, werden aangewezen de hecren A. Balken ende en J. Bouterse Hz. Het te behan delen onderwerp (Pelrus Dathenus) door dhr J. C. Kramer, moest wegens het late uur uitgesteld worden tot een vol gende vergadering. Dhr J. C. Kramer ein digde met dankzegging. Geslaagd. Te Goes z jn vanwege het Kon.- Ned. Gymnastiek-Verbond examens af genomen. Voor voorturner 3e graad sliag- den de heeren M. Zaniea, J. P. Schipper, M. Hogesteger e.i N. Gelok van „Volharding" te Goes en A. Le.js van „Sparta" te Krabben- dijk©. Kunstmatige voeding. Te Al- blasserdam werd da Openbare Lagere School II, naar wg eenigan tijd geleden reeds meld den, op kunstmatige wijze met leerlingen* op peil gehouden. De Gemeenteraad is nu voor deze zaak in spoedeischende vergadering bij eengekomen. 'Thans bleek, dat op 15 December 1.1. bij de telling van het aantal leerlinge) voor éón dag een tiental leerlingen op gmosnvle School geplaatst was, waaronder afkomstig van de Openbare School I en waaronder ook zelfs kinderen, die de school al verlaten hadden en op werk waren. Niettemin was de opge maakte leerlingenlijst door het be rokken Schoolhoofd onderteekend, als waren alle in geschrevenen werkelijk schoolgaande kinderen. De Raad besloot met alge.neeie stemmen, een onderwijzer van deze School II over to plaatsen naar School 1 en in zjn plaat» oen tijdelijk onderwijzeres als kweekeling aan te stellen. De Unie-collecte bracht te Goes op f 70.96 Onderwijs voordracht. Op de straat 11 en als nr 1, A. Ilarpe voornoemd en Rotterdam, zijn o.a. geplaatst aan de O. L. school Zwetstraat als nr 2 A. P. Bosdijk te Middelburg en als nr 3 A. Harpe te Brakel idem aan de O. L. School Louisa Henriette- I straat 11 als nr 1, A. Harpe voornoemd en als no. 3, 1. M. Hoste te AarJenburg. Ouderco mi missies. Gisteren zijn de voorzitter en de secrelaris van den Nederlandschen Ouderraad bij het Openbaar Lager Onderwijs in de vergadering van de afdeeling voor het algemeen vormend lager onderwijs en het bewaarscho ol onderwijs van den Onderwijsraad, welke vergadering gehou den werd ten departem-ente van onderwijs, ontvangen, ter toelichting en bespreking van de desiderata van den Ned. O ude-raad, be- (treffende uitbreiding en wettelijke rjg ling van de ouderbemoeiing, door aanvulling en wij ziging van de liger ond.-rwijswet 1920 en van het Kon. Besluit van 31 December 1923 Stbl. 951. Deze desiderata zijn in 1925 door den Nederl. Ouderraad in een uitvoerigen brief met too'ichting ter kennis van den Minister van Onderwijs gebracht en door Z. Etc. ter fine van advie3 aan den Ouderraad gezonden. Het Zuiderzee-gebied. Te Kom- werderzand zal de eerste openbare school in het droog te lejgei Zuiderzeegebied worden den gesticht; in het do-pje on'staan op de opgespoten Zuiderzeeterreinen z'jn ongeveer 30 leerlingen. Het geme mtebestuur van Wonsma- deel heeft hiervoor de zorg en roept gega digden voor de functie van hoofd op. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is, met Ongelukken, l'it de rivier de Maas is te Rotterdam opgehaald liet lijk van den 21-jarigcn v. 'D., die in Novem ber daar te water is geraakt. De 80-jarige V. te Rotterdam is 011 Ier een auto geiaakt. Hij is in het ziekenhuis aan de govolgen overleden. Woensdagmor gen is het 14-jarig'e achterlijke zoontje van C. van M. uit Nieuw Helvoet mot zijn slee naar het strand gegaan. Later werd hij vermist en men dacht dat lij op een ijsschots het Haringvliet was o; ge dreven. Gistermorgen is hij evenwel door zijn broertje op het Groene strand onder Roekanje dood gevonden. Vermoedelijk is hij door de koude omgekomen. Een 31/2-jarig jongetje te Lopikerkapel is Woensdagmiddag' bij de ouderlijke wo ning te water geraakt en verdronken. Het 8 jarig zoontje van v. d. I. te Beets (Friesl.) is door het ijs gezakt en verdron ken. Te Leidschendam was de 30- jarige 'O. bezig mest te rijden met een met een paard bespannen wagen. Hij' zelf liep er naast. Hij schijnt toen gestruikeld te zijn en met het hoofd onder de wie len gekomen te zijn. Men vond hem badend in zijn bloed en zwaar verwond aan het hoofd up den weg liggen. De on gelukkige werd in een fabriek binnen gedragen. Hij overleed echter kort daarna. De gasvergiftiging to Duisburg. Uit het onderzoek naar du oorzaak vau de gasvergiftiging te Duis burg, waarbij vijf mensehen den dood hebben gevonden en verscheidene nog aan de gevolgen van vergiftiging lijden, is gebleken dat er een lek was in do koppeling van twee buizen van de gas leiding. Tand-af druk ken. De politie te Kopenhagen heeft op een merkwaar dige manier een bekentenis losgekregen van den leider eenor groote dieven- organisatie. Toen de dief onlangs in oen provincieplaats inbrak, zag hij een stuk marsepein liggen en kon hij de verlei ding niet weerstaan er eon flink stuk af te bijten. Daardoor kwam in het over blijvende stuk marsepein de afdruk van 's mans gebit te staan, waaraan twee tanden ontbraken. Toen de politie de zen afdruk vergeleek met het gebit van den dief, bleek dat er overeenstemming bestond. Verrast, bekende hij ten slotte. Mislukte roofoverval. De politie te Detroit was op het spoor ge komen van een aanval, welke zou wor den gedaan op een zeer rijken aanne mer door een bende bandieten. Toen een lid van de bende in heit kantoor van den aannemer drong, stond de politie gereed. Toen de maft een re volver trok en op den aannemer richtte, werd hij door de politie neergeschoten, voordat hij den heer Wood had kun nen treffen. De overige leden der bende ontsnapten, doch werden later gearres teerd. Ook de vrouw van den he^r Wood, die in oneenigheid met haar man leef de, werd gearresteerd, daar een der ge arresteerde bandieten verklaarde, dat het complot was gesmeed op aanstichting van de vrouw. Een verdachte bankinstel ling. In April van het vorig jaar werd een kleine bankinstelling te Rotterdam, waarvan de heer M. Id. v. d. S., direc teur en P. L. D., procuratiehouder wa ren, en welke bank zich hoofdzakelijk bezig hield met het doen van speculaties voor kleine luiden, in staat van faillisse ment verklaard. Thans is gebleken, dat directeur en procuratiehouder zich aan verduisterin gen hadden schuldig gemaakt en dat de bank een defecit had van ruim 92.009 gulden, terwijl bovendien het aandeelen kapitaal, groot 51.500 gulden vermoede lijk geheet verdwenen is. De cliënten bestonden voor het over- groote deel uil kleine renteniers e.d. die graag eens een kleine speculatie wilden doen. Do accountant bevond, dat een kasboek valsch was. Directeur en procuratiehou der hadden gelden uit de kas getrokken welke door hen voor particuliere doeiein den gebruikt werden. Zij hadden beiden slechts een salaris van 150 guiden pef maand. Toen het onderzoek de fraudes dui delijk uitwees, zijn beiden gearresteerd en hebben bekend. Zij hebben den ac countant daarna geholpen duistere posten op te heldoren. De directeur heeft toe gegeven bijna 4009 de procuratiehouder bekende ongeveer 6909 gulden te hebben Verduisterd. Zij zijn na eenigen tijd weer op vrije voeten gesteld. De gedupeerden, die slechts een klein percentage van hun geld terug zullen krijgen, zijn over het geheele land ver spreid. Alweer malversaties te N.- Vosmeer. Te Nieuw-Vosmeer hebben weer verduisteringen plaats gehad, dit maal bij de plaatselijke afdeeling van den N. C. B. De secretaris dezer plaatselijke afdee ling de heer P. v. d. B., die tevens agent is van de Onderlinge Ongevallenverzeke ring van den N. G. B. heeft de plaatse lijke afdeeling voor f 300 weten te be- nadeelen, terwijl hij tevens de contri butie van de boeren betaald voor pre mie aan de Onderlinge Ongevallenver zekering, zijnde een bedrag van f 500 heeft verduisterd. Maandagavond heeft een spoedeischen de bestuursvergadering plaats gehad, waarop genoemde feiten aan het licht kwamen. De heer P. v. d. B. is toen direct als secretaris der plaatselijke af deeling ontslagen. Een cynische chauffeur. Een Berlijnsche automobilist heeft des morgens om zeven uur bij Angermiinde een arbeider, die zich per fiets naar zijn werk wilde begeven, overreden en gedood. De chauffeur wilde jongelieden, die liet ongeval gezien hadden, met cigaretten het zwijgen over het gebeurde opleggen. Toen zij dit weigerden, reed hij weg, zonder zich om den arbeider te hekommeren. Zware Westmoesson op de J a v a-k u s t. Aneta meldt uit Batavia: Langs de geheele kust wordt zwaar west- moessonweer gemeld. Van tal van plaatsen komen berichten van kleine ongevallen. Uit Semarang wordt gemeld: Bij het binnenkomen van sleepbooten van het Prauwenveer, na het hijsdien van de blau we vlag, met als sleep een vijftiental prau wen, waarvan er verscheidene met djati- balken waren geladen, werden de prauwen even voor de pieren door zware grond- zeeën gegrepen. De trossen knapten af en de prauwen dreven weg. Eenige zijn er ge strand, andere gezonken. Ondanks de zware zee zijn daarop toch sleepbooten uitgevaren om te zien of er nog hulp noodig was. Tot dusver is het ge lukt om vier prauwen binnen te brengen. Het stoomschip Garmula heeft te Cheri- lion zeven personen aangebracht, die gered waren van een visschersprauw, die van Tandjong-Prio'k op weg was naar Telaga, maar die bij den hoek van Indramajoe was omgeslagen. Van de zestien inzitten den zijn er acht verdronken. Een bleek la ter gered door het stoomschip Banhon- liong. De kapitein van de Garmula verklaarde, dat de geredden zich niet minder dan 60 uur vastgeklemd hadden aan een mast. Een woest heerschap. Men meldt uit Nieuwer-Amstel: Donderdagmiddag ontstond op den Am- steldijk twist tusschen een tweetal reizende kooplieden. Op epn gegeven moment liep deze twist zoo hoog. dat men handgemeen geraakte, waarbij een der vechtenden een zijnor kaken werd stukgeslagen. Laatst genoemde persoon liet zich ook niet onbe tuigd en trapte behalve zijn tegenstander diens geheele negotiekist zoo goed als in elkaar. Omstanders gelukte het tenslotte de vechtenden te scheiden, waarna de man van de stukgeslagen kaak bij in de nabij heid wonende menschen werd binnenge bracht, waar een geneesheer het eerste verband legde. Per auto werd de man, die het danig op zijn zenuwen 'had, naar zijn woning te Amsterdam overgebracht. Zijn tegenstander had zich op „eigen kracht" weten uit de voeten te maken, voordat de politie kon ingrijpen. Poging tot inbraak. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ge tracht in te breken in de hoeve van den landbouwer Sp. te Kerkrade. Een der dochters werd wakker en waarschuwde haar broer, die door een geopend venster een langen man zag staan op het erf Reeds was een raampje van de voordeur uitgesneden. De dief of dieven zijn op de vlucht gegaan. De bij vergissing failliet verklaarde uitgever. Het faillis-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2