Gemengd Nieuws. Wetenschap en Kunst Voor huis en hof. Radio-Nieuws. vaardigden naar dit college werd herko zen W. de Jager. Eveneens werden her kozen als bestuursleden J. Bottenberg, en A. C. van de Repe, resp. voorz. en penningm. Tot afgev. naar de vergadering van het Prov. Comité werd gekozen C. Douw, met sec. A. Krijger. Besproken werd de candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Res,loten werd de adviezen van het Centraal- en Prov.- Comité op te volgen. Vóór de verkiezing zal getracht worden een spreker te doen optreden, in combinatie met de vereen- te Baarland en Driewegen. Blezellnge. Daartoe uitgenoodigd door de Tuinbouwvereeniging Biezelinge en omgeving en de vereeniging van oud- leerlingen van de Tuinbouwcursussen te Kapelle trad in het Veilingsgebouw voor een flink bezette zaal op Ir W. J. Dewer uit Breda om te spreken over kali-mest stoffen en haar gebruik. De spreker werd .ingeleid door den voorz. van de Tuinbouwvereen. te Bie zelinge, dhr v. d. Graaff. Het deed dezen genoegen zooveel belangstelling te mo gen zien voor der,e lezing. Inzonderheid heette hij den Rijkstuinbouwconsulenf li A. W. v. d. Plassche en burgemeester Bierens welkom. Ook de besturen van Land en Tuinbouw waren flink vertegen woordigd- In een helder betoog wees dhr Dewer op het noodzakelijke van kali bemesting, onmisbaar voor sommige gron den. Getoetst op ervaring word aansta toond en voorgehouden, wat met een goede kali bemesting valt te bereiken. Niet al te spoedig mag men zeggen: oude kleigronden hebben geen kali noo- dig. Spr. adviseerde, -neemt eerst eens proef, legt eens een proefveld aan en oordeelt dan Jonge polders zijn veelal rijk aan kali Niet gaarne zou spreker dit ontkennen Maar steeds dient men eerst dit te onderzoeken. Spr. behandelde ook de kali-bemesting van vruchtboomen. in deze fruhstreken b:j uitnemendheid, daar bij wijzende op het Oclober-nummer van den Plantenziektenkundigen dien-t, waar in waardeerend wordt gesproken ovei kalibemesting voor vruchtboomen. ook met het oog op de ziektebestrijding. Waargenomen is met de zwarte luis op de bieten, hoeveel met een flinke kali- bemesting men voor was en deze luis veel minder of in het geheel niet voor kwam. Hetzelfde is eveneens geconsta teerd met de platluizen bij de aardappelen Bij het "blauw worden van de aardap pelen bij gebrek aan kali stond spreker uitvoerig stil- Tenslotte eindigt spr. mei de aanmaning, zelf proefvelden aan te leggen voor men gaat bemesten Het ge bruik van de kalimeststoffen zal dan niet uitblijven. Nadat nog enkele vragen door d<m spr. uitvoerig waren beantwoord sloot dhr v. d- Graaff de vergadering met een woord van dank aan spreker en hoorders. '8 Heer Abtskerke. Loop der bevolking over 1928- Op 31 December 19,27 be droeg de werkelijke bevolking 226 m. en 219 vr. Samen 4-15. Vermeerderd in 1928 door: Geboorten 5 m. en 5 vr. Samen 10; door vestiging: 3 m. en 6 vr. Samen 9. Totaal; 8 m. en 11 vr. Samen 19 per. Verminderd in 1928 door: overlijden 1 m. en 2 vr. Samen 3 pers.; door ver trek 8 m. en 13 vr. Samen 21 pers. Totale vermeerdering 19 pers. Vermin dering 21 pers. Totale vermind. 3 pers- Totale bevolking 225 m. en 217 vr. Samen 442. Getal huwelijken 5. Oostkapelle. Donderdagavond vergader de het varkensfonds „Helpt Elkander", onder voorzitterschap van dhr K. Louwer- se. Uit het jaarverslag van den secr. dhr P. Tavenier bleek, dat het ledental thans 74 bedraagt. De penn. dhr A. Bimmel deed rekening en verantwoording van zijr gehouden beheer. In plaats van dhrn F C. de Roo en P. Tavenier, die niet meer in aanmerking wenschten te komen, wer den gekozen tot secretaris dhr F. Boone Pz. en tot commissaris dhr P. Wijkhuis. Als bode werd herbenoemd J. J. Abraham- se en tot hulp bij inenting I. Wattel. Tot leden der commissie tot nazien der reke ningen werden benoemd M. Boone en A. Schoe. RtHhem. De leden der geitenverzekering „Onderling Belang" hielden gisterenavond een algemeene vergadering. Uit de reke ning en verantwoording van den penning meester bleek o.a. dat de inkomsten over 1928 bedroegen f52.14 en de uitgaven f27.43. Alzoo een goed slot van f24.71. Hierdoor steeg het kapitaal der vereeni ging tot f 181.211/2- De heeren J. Bree! en J. Osté hebben de rekening en verant woording nagezien en in orde bevonden Tot schatters der geiten werden benoemd de heeren J. J. Schout en M. Hoogesteger. Besloten werd, dat geiten ingeschreven in 't Provinciaal Stamboek niet hooger mogen verzekerd worden dan f 30, voor niet ingeschreven geiten is het maximum f23. De premie werd vastgesteld op V2 pet. per maand. Aan den penningmeester werd als blijk van waardeering een gra tificatie toegekend van f5. In 1928 waren 43 geiten verzekerd tot een 'bedrag van f769. O. en W. Souburg. Opgave der bevol- king dezer gemeente over het jaar 1928. Totaal op 31 December 1927: 2301 m. en 2204- Samen 4505. Gevestigd in 1928: 219 m. en 242 vr. Totaal 461 personen. Geboren: 51 m. en 42 vr. Totaal 93 p- Totaal vermeerdering: 270 m- en 284 vr- Totaal, 554 personen. Vertrokken in 1928: 241 ra. en 249 vr. Totaal 490 pers.; Overleden: 17 m. en 15 vr. Tot. 32 personen. Totale vermindering: 258 m- en 264 vr. Totaal 523. Zoodat de bevolking op 31 December 1223 bestond uit 2301 (vermeend. 12) m. en 2U24 (vermeerd. 20) vr. Samen 4537- Bevolking van de laatste helft Dec. 1928. Gevestigd: J. de Meulder, Marnix- plein C 67, Breda; C. Verdaasdonk en gezin, Tuindorp D 10, Middelburg; Mej. H. Sanderse-van Roekei, v. Teijlingenstr. B 239, Vlissingen; G. Sanderse, v. Teijlin- genstraat B 239, Vlissingen; P. Verwoerd en gezin, Vlissingsche str. E 3, Rotterdam; J. P. C. van Hout, v. Turnhoutstr. E 41, N.-Indië; J. Dik en gezin, Tuindorp D 70, Winschoten; mej. K. v. Schaik, Bu- teuxstr. B 201, Haarlem; J. N. de Man, Nieuwe Abeele C 259, Vlissingen; mej. Th. NieuwenhuijzeMulder, Braamstr. B 29, Vlissingen. Vertrokken: R. v. d. Berg, Middelb.wng A 184, naar Vlissingen; J. J. Andriessen' en gezin, Kanaalstr. B 160a, Vlissingen; Chr. Bus en gezin, v. Teijlingenstr. B 238, Den Helder; C. J. Gunter,en gezin, Tuin dorp D 18, Middelburg; D. J. v. d. Berg en gezin, Middelb.str. A 184, Vlissingen, J W. Suurland en gezin, Nieuwe Vliss. weg C 177, Vlissingen. Oud-Vossemeer. Alhier zijn in De- cembor een aantal jongelieden naar Eind hoven vertrokken, waar zij werk vonden aan de Philips fabrieken; Ook deze weck gingen weer een viertal, terwijl eerstdaags een zeer groot gezin volgt. Terneuzen. Donderdagavond werd in het gebouw „Ons Huis" een propaganda- avond gehouden voor de Ned. Chr. Ra dio vereeniging. Deze samenkomst was slechts matig bezocht, wellicht mede ten gevolge van de radio uitzending van den feestavond te Den Haag, Ds G Timmer man, Ned. Herv. Predikant alhier sprak «en openingswoord, waarna het Wilhel mus gezongen werd. Hierna verkreeg ds spreker van dezen avond. Ds K. H. Wal lien, Evang. Luth. Predikant en bestuurs lid der N.C.R.V. het woord. Als onder werp had spr. gekozen: „Wat nu?" In zijn rt-de bepaalde spr. zijn gehoor o.m- bp de tegenwerking, welke onze Chr. Om roep vaak ondervindt, sprak ook ovei hetgeen reeds bereikt is, en wat wij als nog hopen te bereiken in de toekomst. Dat aller medewerking hiertoe noodig is, mag wel als bekend verondersteld wor den. Deze avond was dan ook een krach tige opwekking om to-t de Vereeniging toe te treden als 'id, aan welken oproep door verschillende aanwezigen gevolg ge geven werd, door zich op te geven als werkend of niet werkend lid. Ds S. Groe- neveld, Geref. pred. sprak het slotwoord er o.m. op wijzende, dat /.Eerw. uit eigen ervaring weet, wat de radio-kerkdiensten voor zieken en ouden van dagen kun nen zijn. Zierikzee. Voor de Geref. Jongelings- vereen. ,,ïn Gods Woord zij onze kracht" trad gisterenavond op Ds ven Mevenfeldt van Rotterdam, met het onderwero: De beteekenis van het Christendom. Na ge bruikelijke opening en het spieken van een inleidend woord door Dr J. van Lonk- huijzen, verkreeg de spreker het woord en behandelde de vraag, welke de betee kenis is van het Christendom en of 'het absoluutheid nog kan handhaven. Hij bracht allereerst zijn gehoor in her innering, welke beteekenis de moderne mensch van onze dagen aan het Chris tendom toekent. Met uitspraken van tal van groote denkers toonde hij aan. dat de beteekenis van het Christendom voor duizenden van onze dagen niets meer is. Nadat de hoog aangehevene leuzen van vooruitgang, geloof in de wetenschap verstandsontwikkeling, individualisme, alle leuzen van de 19e eeuw, zijn weg geslagen, is er van allen kant gekomen een herleving van religie. Nieuwe geeste- "ike stroomingen en religies kwamen op n ging de eene religie met de andere vergeleken, ook met het Christendom, hetwelk men met alle andere religies op één lijn stelde. Door deze vergelijking ging men alles, en dus ook het Christen dom, een betrekkelijke, waarde toekennen- Geen absolute waarheden erkende mm. Gevolg van dat alles was, dat men alle stevige en belijnde uitspraken ging schuwen. Tegenover alle relativisme houdt spr- staande de absoluutheid en geheel eenige beteekenis van het christendom. Die ab soluutheid is geen theorie, maar wer kelijkheid. Het "karakteristieke van het Christen dom is, dal God den mensch genade schenkt, vergeving der zonde, en dat wij Hem mogen aannemen als onzen Vader, door Jezus Christus. Met den Christus staat of valt het Christendom. Hij is het uitgangspunt en middelpunt van ons leven. Het Christen dom is een werk Gods van verstand en hart, voor den enkele en de gemeen schap. Jn het tweede gedeelte van zijn rede bepaalde spr. zijn gehoor er bij, dat het noemen en roemen van Jezus Christus is geweest een positie nemen tegen den tijdstroom. 7ijn naam is in de wereld in- geploegd. Christus brengt tenslotte ook scheiding aan en zoo is het steeds weer voor of tegen Christus. Vervolgens her innerde 'spreker er aan, dat alle bewe gingen en stroomingen zich op Christus beroepen. Die veelzijdighe:d van Zijn per soonlijkheid is Zijn grootheid zoadat nie mand Hem alleen kan opeischen. Deze boeiende rede werd in stille aan dacht aangehoord. De onbewaakte overwegen. Door een sneltrein werd gisterenmiddag op een oabewaaktea ovexweg tusschea Heer Hugo waard en Noord-Scharwoude een boerenwagen aangereden. Alhoewel de wagen totaal versplinterd was, ble ven de berijder en het paard ongedeerd. Vermoedelijk had wegens den dikken mist de voerman den trein niet zien aankomen- Ongelukken. De 17 jarige T. te Klazienaveen zakte bij het schaatsen door het ijs en werd levenloos opgehaald. Te Spekholzerheide viel een dronken man in een goot, waarin hij gedurende den nacht vastvroor, 's Morgens heeft men hem met een bijl en hamer moeten los hakken. Te Rande bij Diepenveen had de zoon van den landbouwer M. het ongeluk zich bij het schieten van hout duiven in het been te treffen en ernstig te verwonden. Hij moest, onmiddellijk naar het ziekenhuis te Deventer worden over gebracht. Een wieg in brand. Door on oplettendheid van de dienstbode, geraak te Dinsdagavond in een woning te Bui- tenveldert een wieg in brand waarin een IV2-jarig meisje lag te slapen. Het dienstmeisje dat gedurende de af wezigheid der familie op zou passen was in slaap gevallen en had tijdens den slaap met haar handen een petroleumlampje omgestootpn, tengevolge waarvan de be- kleeding der wieg vlam vatte. Zij had echter de tegenwoordigheid van geest het kind onmiddell'k uit zijn brandend bedje te nemen en luidkeels om hulp te roepen waarop buren toesnelden, die er in slaag den het vuur te dooven met een brand- blu'sehapparaat. Het kind, dat reeds brand wonden over het geheele lichaam had bekomen, kon echter Ihuis worden ver pleegd- Ook het dienstmeisje had brand wonden aan de handen bekomen, die door een ontboden geneesheer werden verbonden. Diefstal met braak. Bij den landbouwer Fr te Kerkrade. bü wien reeds herhaaldelijk is ingebroken, is Dins dagavond wederom een diefstal met braak gepleegd. De dieven klommen door een raam in de slaapkamer en doorzochten heel het huis. Ze zijn op de vlucht ge dreven Bij hm verhaast vertrek ver loren zij een por, mille met geld. schoe nen en andere za^en. Hun buit bestond uit een revolver. Te vroeg teruggekomen Door de marechaussee te Boxmeer werd aldaar aangehouden zekere J-, die ongeveer 9 jaar geleden door de Bossche Rechtbank wegens mishandeling van een politie amb tenaar werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Na ziin veroordeeling bleek de vogel echter gevlogen. Na een 8V2-iarig verbliif in het buitenland keer de de veroordeelde dezer dagen in Box meer terug, waar hem de politie nog niet vergeten was. Gisterenmorgen werd J. gevankelijk naar Den Bosch overgebracht- Tragische gevolgen van dronkenschan Vrijdag j.l. stapte te Rotterdam dos middags te ongeveer kwart over vijf een 63-jarige beschonken man op een tram. De conducteur achtte het noodig, hem bij de eerstvolgende halte op straat te zetten, doch daarin bleek de beschonkene geen zin te hebben Hu werd buitengewoon kwaad en wilde in geen geval zijn tramrit al zoo gauw be ëindigd zien. E<m der andere passagiers kwam den conducteur toen ter hulp doch D. bleek voor geen kleintje vervaard, en gaf den meneer, die hem van de tram wilde zetten, een harden trap tegen zijn onderlichaam. Intusschen gelukte het, met vereende krachten, den beschonkene van het ach- terbalcon af te krijgen. De oude baas was door deze neder laag zoo kwaad geworden, dat hü in zijn drift op den passagier afstormde, die dicht bij hem -op straat stond. Toen gaf deze laatste, hetgeen zeer begrijpelijk was zijn tegenstander een klap. De besehonf- kene viel achterover en moest naar huis worden gebracht. Zondag j.l. is hij ten gevolge van dezen val in zijn woning overleden Den passagier treft hierbij geen schuld die heeft zich slechts verdedigd, na eerst zelf een trap te hebben gekregen. Thrombose en Embolie na bevalling en operatie. De hoofdinspecteur van het Genees kundig Staatstoezicht op de Volksgezond heid Dr Terburgh, heeft alle Nederiand- sche artsen en vroedvrouwen uitgenoo digd mede te werken aan een enquete naar het voorkomen van boedvaatverstop- ping (thrombose en embo'ie) na beval ling en operatie gedurende het jaar 1929. Deze ernstige complicatie komt de laat ste jaren in sterk toenemende mate voor, zonder dat men de oorzaak daarvan kan aangeven. Het aantal gevallen is zoo groot, dat dr Terburgh van een kritieken toestand spreekt, zoodat het publiek der mate verontrust is, dat het vertrouwen in de chirurgische behandelingsmethode wordt geschokt en de vrees voor deze complicatie de patiënten na een bevalling of operatie in ernstige spanning houdt. Aan de circulaire ontleenen we het volgende: Zoowel ten c mt als in het buiten land is, volgens et algemeene oordeel, het aantal gevallen van thrombose in de laatste jaren voortdurend toegenomen en dat van dopielijke embolie sterk ge stegen. Die toeneming is van dien aard, dat het gevaar van embolie en thrombose een ernstige bedreiging vo-rmt voor kraamvrouwen en geopereeirden. In het bijzonder wanneer de laatsten. een buik- 1 operatie hebben ondergaan. Ook na on gevallen en lichte verwondingen schijnt het aantal thrombosen toe te nemen evenals de overigens zeldzame gevallen buiten eenig verband met operatie, baring of ongeval. Klinisch- en laboratorium-onderzoek zijn er tot dusverre niet in geslaagd de eigen lijke oorzaak vast te stellen. De weten schap heeft dan ook, zooals uit de gesta dige toeneming blijkt, nog steeds geen be vredigende voorbehoedende maatregelen aan de hand weten te doen en evenmin zijn die langs zuiver empirischen weg gevonden. Intusschen wordt de toestand kritiek. In velband met deze omstandigheden acht ik het ten zeerste gewenscht een onderzoek in te stellen naar het voor komen van thrombose, en embolie in Ne derland onder verschillende groepen van personen (geopereerden, kraamvrouwen, ongevalspatiënton, enz.), haar voorkomen in de verschillende jaargetijden en do verdeeling dezer aandoeningen over de zie'ceninrichtingen, de steden, liet plat teland, enz. Zulk een onderzoek kan ech ter slechts slagen, indien ik daarbij kan rekenen op de welwillende medewerking van alle artsen en vroedvrouwen. Ik houd mij overtuigd, dat deze medewerking gaar ne verleend zal worden, gezien het groote belang bij dit onderwerp1 betrok- ken. Het geheim van Stradivarius. Over het geheim v)an Stradivarius is men nooit uitgepraat geraakt, zegt liet „Vaderland". De een schrijft het wonder van da visie van dfefi grooten meester toe aan het lak, da ander aan het hout, weer anderen aan den Vorm. Paul Kunze, de bekende Haagsche vioolmaker, verze kert dat er maar één geheim van Stradi varius bestaat, n.l. dat hij! efen grooter meester in de kunst van vioolbouwen was dan alle andere vio-olmakers. Een uit spraak, die wel de annnemelijkste lijkt van de tot dusver gedane uitspraken. Onlangs kwam het bericht uit Bergamo, dat in een geheime lade van een oud meubelstuk da documenten zijn gevon den, die inderdaad het geheim van Stradi varius' kunst, O'pgeteekcnd door den mees ter zelf, moesten bevatten. Hieruit zou dus blijken, dat er werkelijk een geheim van Stradivarius bestond. Ook Paganini heeft beweerd, dat aan zijn kunst een ge heim ten gronds'ag lag, maar het is met hem in het graf gedaald, zonder dat hij gelegenheid heeft gevonden het te boek staven. Maar hoe hot ook zij, of men al of niet veel verder is gekomen met de ontdekking van het geheim van Stradivarius wordt in vakkringen sterk betwijfeld, temeer waar reeds vioolmakers in bet bezit wa ren van documenten 'van Stradivarius zelf. De Neue Freie Presse heeft naar aanleiding hiervan een gesprek gehad met den vioolmaker Anton Witlmann, en hi-r- aan is het volgende olntleend: le. zijn vo'gens Wittmann reeds het grootste ge deelte van de documcnteele nalatenschap in handen van vaklui. Kort geleden werd een deel hiervan door nakomelingen var den meester verkocht aan een bekenden vioolmaker te Milaan en een ander ge deelte aan een te Rome. Het overige kwam in het bezit van den bekenden vi oolmaker en handelaar Hill te Londen, wiens boek over Stradivarius een stan daardwerk is. In de documenten van Hili moeten o.a. recepten voor het lak zijn. Het gedeelte dat de Italiaansche viool- makers bezitten, kent Wittmann nauw keurig. Te Rome vindt men het oorspron kelijke gereedschap, de modellen en teeke- ningen en ook een recept voor het lak. In Milaan bevinden zich opgaven van de maten, houtsoorten, de dikte van' het- hout en een aantal qecepten voor het lak. De bezitter werkt aan. een groote studie over dit onderwerp, die in het. Italiaansch, Duitsch en Engelsch zal ver schijnen. De vioolmaker te Rome heeft zijn verzameling aan de stad Rome aan geboden, onder voorwaarde, dat de stad een school voor vioolbouw zal oprich ten, waar gewerkt moet worden vo-gens de regels van Stradivarius. Tot dusver is men nog niet-op het voorstel inigegaan. Ten slotte wijst Wittmann nog eens op de inwerking van den tijd, waardoor de oude violen vanzelf al veel mooier klinken dan nieuwe. Want, beweert hij, een be wering die andere vioolmakers niet dee- len, oen nieuwe Stradivarius heeft ook niet zoo mooi geklonken als 'het instru ment nu klinkt. Ook ligt het veel aan den bespeler, een bewering, die aa. Kunze volkomen onderschrijft of een nieuw in strument al of niet beter zal gaan klin ken. Wordt een viool rïict voortdurend op een goede manier bespeeld, dan zal ook het beste instrument (zoowel een oud als nieuw) op den langen duur in klank verminderen of zelfs geheel beder ven. DE BLOEMENTUIN. Geschikte plan'en voor schaduw achtige plaatsen. Controleer de trekoollen op bladluis. In iederen tuin zijn er plekjes te vin den, waar de zon of in het geheel niet of slechts spaarzaam kan doordringen. Onoordeelkundige beplanting op dergelijke plekken hebben altijd mislukkingen tot gevolg en eindelijk worden de schijnbaar vergeefsche pogingen opgegeven en wor de p ekjes verlor aan hun. 1 4 overgelaten, Ze bieden dan het treurige beeld van kwijnen en'afsterven en zijn een voort durende ergernis. Door een dergelijke op lossing zyn we allerminst gebaat en de tuin wordt er in niet geringe mate door ontsierd. Willen we hierin verbetering en af wisseling brengen, dan dienen we naar die soorten om te zien. welke zelfs op ongunstige plaatsen behoorlijk groeien en bevredigende uitkomsten geven. Uit den aard der zaak is onze keuze beperkt, doch onder de hooger groeiende gewas sen, en met name onder de heesters zijn er verschillende aan te wijzen, welke uitstekend voor het beoogde doel ge schikt zijn. Verschillende diersoorten, de sneeuw- bes en de Kardinaalsmuts en voor zand gronden de Duindoorn doen "het op der gelijke ongunstige plaatsen en verd enen hiervoor alle aanbeveling. Al deze soorten zijn eveneens- geschikt om onder grootere boomen gezet te worden. Meermalen komt het voor, dat op sterk beschaduwde plekken -ook het gras het heel slecht doet. Het wo-dt dan een hope loos- gescharrel en geeft steeds een on ooglijk aanzien. Ook dit euvel is afdoende te ondervangen Dergelijke plekk"n kun nen heel goed beplant worden met ver- verschillende soorten varens of met. ge wone klimop. Zoo'n mislukt grasveldje spitten we clan eerst goed om en daarna planten we alles vol met klimop Jn eenige jaren tijd heeft de klimop zich dermate ontwikkeld, dat alles geheel is overdekt- Het groote voordeel is dan, dat niet alleen alles er altijd even frisch en groen uit ziet, doch dat ook het onderhoud zeer miniem is te noemen. Ook de vollegrondsvarens kunn-n voor dit doel worden gebruikt- Over het alge meen wordt er van de schoonheid der varens in heel wat tuinen veel te weinig profijt getrokken, terwijl ?e toch op veel meer belangstelling aanspraak k innen maken, dan ze wel ond-rvinden. Ze groeien graag op plaatsen waar weinig zon komt en door hun groote vormen rijkdom verleenen ze de gewenschte af wisseling en teekening. Van de inlnnd- sche soorten noemen we de Adelaars varen, de Koningsvaren en de Wijfjes- varen En verder zijn er nog de talrijke gekweekte vormen, zoodat er hier van een beperkte keuze geen sprake is. De varens verlangen een beschaduwde stand plaats, een lichten, poreusen grond en veel water. Waar dit dus noodig is, kan de grond eerst geschikt gemaakt wor den door toevoeging van boschgrond en wat turfmolm. Het verdient dan tevens aanbeveling er wat verteer len mest aan toe te voegen. Al deze moeiten en kosten zijn in alle opzichten gerechtvaardigd. Bladluizen O'p trekbo.len. Ver schillende der hofgewassen staan nog in het donker en in de kou en willen we verzekerd zijn van fraaie bloemen, dan zal liet voor velen noodzakelijk zijn, ze alsnog in het donker te laten. Dit wil echter volstrekt niet zeggen, dat er ver der niets aan te doen is .en dat we rustig kunnen afwachten wat er zal ko men. Vooral de jonge neuzen der Talpen en Crocussen krijgen bij een niet te stren gen winter oagewenscht bezoek van b'al- luizen. Als er bij het oppotten ook maar één dezer rakkers is meegekomen, dan zorgf dit eene exemp'aar wel voor een ta'rijke scha-e nakomelingen en kunnen zo door hun groot aantal belangrijke scha de veroorzaken. Hier komt nog bij, dat de kleur dezer parasieten ongeveer gelijk is aan de k'eur der pl m'endc- len, waarop te ritten. Daardoor worden ze m ar al te vaak veel te laat ontdekt en is er in den regel reeds veel kwaad aang -richl. Het is dus ge wenscht om de planten eerst grondig te inspecteuren en ze in geen geval naar een warmere p'aats over te brengen voer de bladluizen zijn gedood. Doen we dit niet, dan is er na het overbrengen in de warme kamer geen houden moer aan en kunnen we a le hoop op fraaie bloo men wel laten varen. Bovendien hebben we dan te vreezen, dat ook de andere kamerplanten worden aangetast. Programma van Zaterdag 12 Jan. HUIZEN. 340.9 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsluitend K.R.O.-uitzendingen. 12.30 1.30 Concert door trio. 34 Kinder uurtje. 5.306.40 Gramofoonmuziek. 77.30 Engelsche les. 7.31)8 Knip les. 8—8.20 Spr. L. J. N. Feber: Onze Koloniën. 8.20 Uitz. uit Den Bosch- Muziekkorps Eug. Goulmy en Baar Mannenkoor. Gem. Koor. Mandoline-ork. viool, piano. HILVERSUM, 1071 M. 10—10.15 Mor genwijding. 12.1512 Concert. 24 Aansl- van het theater Tuschinsky. 44.30 Italiaansche les. 4.305 Ita liaansche les. 5S Fransche lessen 6G.45 Concert. G.457.45 Duitsche lessen 8 Soc. Dem. avond. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst- 11.05—11.20 Modepraatje. 1.20 2.20 Octet. 3.50 Balladenconcert. 6.20 Muziek. 7.50 Concert door de militaire kapel. 9.35 „Six strange Sa- terday-1" door Holt Marveil. PARIJS. „Radio-Paris." 1750 M. 12 50 2.10 Gramofoonmuziek. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.3511.20 „Dok ter 'tegen wil en dank" van Molière. LANGENBERG, 469 M. 11.30 Mecha nische muziek. 12.,251.50 Orkest concert. 5.055.50 Orkestconcert. 7.20 Carnavalszitting. ZEESEN, 1650 M. 3.50—4.50 Orkest- concert. 7.20 Dorpsmuziek. 8.20 Duetten. BRUSSEL, 509 M. .7.05 Pianocon cert V.20 Gramofoonmuziek- 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Orkestconcert-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6