DE ZEEUW TWEEDE BLAD. FEUILLETON Binnenland Uit de Provincie. (Wondt vervolgd.) Het huisje aan den zeedijk VAN VRIJDAG 11 JANUARI 1929. No. 80. HET JUBILEUM VAN DE KONINGIN MOEDER. Een groctsche herdenking te 's-Gravenhage. la de Groot<3 K;t\c te 's Gravenhage heelt gisteravond een grootsche herden king van het 5)-jarig Nederlanderschap van H. M. de Koningin-Moeder p'aa.ls gevonden. Met de gouden koets naar de kerk. Reeds lang voor achten bewogen zich dui enden in de buurt van het Voorhout om getuigen te zijn van het vartre.c van Koningin Emma en van de Koningin, den Prins en de Prinses, die Haar in de gouden koets zouden vergezellen naar de Groote Kerk, waarin de plechtige uit voering ter gelegenheid van het gouden feest van de Koningin-Moeder zou wor den gegeven. Het Lange Voorhout baadde zich in een zee van licht, dat tusschen de vlag- genrijen in de midienlaan uit speciaal voor dezen avond geplaatste lampen straalde en dat voorts schitterde uit de gebouwen en particuliere woonhuizen al daar, waarvan ingevolge het verzoek van liet Ilaagsch Comité-lti29 de gordijnen waren opengelaten. Het geheele midden vak van het Lange Voorhout werd door agenten te paard en te voet vrij gehouden en voor het Paleis der Koningin-Moeder was het voorplein gereserveerd. Tusschen kwart voor acht en acht uur reden eenige auto's en hofrijtuigen aan het Paleis voor, om eenige leden van de Hofhouding van Koningin, Prins en Prinses te laten uitstappen en binnen treden; precies te acht uur kwam per auto Prins Hendrik, gekleed in uniform met den steek aan het Paleis aan en een paar minuten later stapten Koningin Wilhelmina en de Prinses uit Haar auto voor het Paleis uit. Onder luide toe juichingen van het publiek gingen de Koningin en Haar 'dochter, die beiden in het wit gekleed waren, het Paleis binnen. Tegen kwart over acht reed de met zes paarden bespannen gouden koets, voorafgegaan door twee afzonderlek be reden paarden voor, en de overige Hof- rijtuigen sloten zich daarachter aan, en precies te 8 u. 15 stapten de Koningin- Moeder, die in het grijs gekleed was, de Koningin, de Prins en de Prinses in de gouden koets. De gouden koets 1 Meermalen, schrijft het „Hdbl.", hebben wiji haar gezien als de Koningin het zit tingsjaar der Staten-Generaal ging ope nen, of van die ceremonie terugkeerde. Maar nooit als nu, flonkerend in het licht der lampen, iets schoons niet van deze wereld. Een schouwspel zooals kin deren het zich kunnen droomen in onge breidelde fantasie. Maar ook nu alweder: pure werkelijkheid. Iet3 dat u bij blijft. Het enthousiasme der duizenden omstanders uitte zich daarbij in een hartelijk hoerageroep en gewuif, dat de Koninklijke personen met vrien- d© ijk hoofdbuigen beantwoordden. Ophet- ze.fde moment weerklonk uit de luidspre kers op het Voorhout het Wilhelmus, dat plechtig door de boomen ruischte. De stoet begaf zich daarop, nadat ook de leden der Hofhouding in de voor hen bestemde rijtuigen hadden p.aats ge nomen, op weg naar de Groote Kerk. Daar de gouden koets die door lakeien te voet werd geflankeerd van binnen ruimschoots was verlicht, konden allen, die zich langs den weg hadden geschaard, de vorstelijke personen goed aanschouwen en Zij waren daardoor mede in de gelegenheid de Hun gebrachte groe ten en toejuichingen der omstanders te beantwoorden. De Grootmoeder zat rechts achter in het rijtuig. Naast haar was de Konin gin gezeten. Prins Hendrik en de Prinses reden achteruit. Het was een feestelijk gezicht de Koninklijke Familie in dl© aan Blankert. „Marie moest zich schamen. Daarmee uit" prachtige koets te zien si en. Achter het rijtu'g re'en de ordonnansoffici'ren. Daar achter voglen hofrijtuigen met dames en he eren van hot Hof. La gs Kneuterdijk, Buitenhof en Gra venstraat werd de Groenmarkt bereikt en van daar reed de Koninklijke stoet ter linker :ij ie van het Stadhuis rechts om de Groote Kerk tot den kerkingang tegenover het achtergebouw van het Post kantoor. Ook daar had zich een dichte me.se enmcn'gte opge teld, die hartelij k juici: e toen de Kotiink ijice bezoekers het i.erkgebouw binnentraden. Inmildeis verlustigde men zich daarbui ten, waar het Wilhelmus van het ordel door luidsprekers opnieuw weerklonk, i.i het aanschouwen v..n den fantast.sch be lichten toren e vaa het eveneens fraai be.ich.e kerkgebouw. In de Groote Kerk. De deuren van de Groote Kerk gingen precies half acht open. Lange files men- schen waren toen reeds verzameld, zoodat de meeste banken terstond vol liepen. Maar aangezien niet 'meer kaarten waren uitgegeven dan er plaatsen waren, hadden velen niet zoo'n haast. In het geheel zullen ongeveer 2300 men- schen aanwezig geweest zijn. Alle rangen en standen uit het maatschappelijk leven der residentie waren vertegenwoordigd. In het statige kerkgebouw waren alle licht kronen aangestoken. Er was een sobere, maar fraaie palmenversiering en langs de gaanderijen hingen prachtige Perzische tapijten. Vooral het koor, dat eveneens geheel met menschen gevuld was, trok aller be wondering. Het zangkoor, dat aan dezen kunst avond zijn medewerking verleende, had zich in den hoek, links van het spreek gestoelte, opgesteld. In de kerk waren o.a. aanwezig de groot-officieren van het Huis van de Ko ningin, de hoofden der Hofdepartementen en andere leden der hofhouding, de voor zitter der Eerste Kamer en dr de Visser, waarnemend voorzitter der Tweede Ka mer; de ministers de Geer, Beelaerts van Blokland, Donner, Lambooy, Wassink, Koningsberger, van der Vegte en Slote- maker de Bruine, de ministers van Staat Gort van der Linden, Idenburg, Heems kerk, Fock en Jhr. van Karnebeek, com missaris der Koningin in Zuid-Holland; de vice-president van den Raad van State, graaf van Lynden van Sandenburg, en vele leden van dit hooge college, de voor zitter van de Algemeene Rekenkamer, de directeur van het Kabinet der Koningin, de chef van den generalen staf, de gou verneur der Residentie, enz. In het koor van de kerk hadden zusters uit verschillende ziekeninrichtingen te 's-Gravenhage, waar een feestgave was uitgereikt, een plaats gevonden. De ministers hadden plaats genomen in de monumentale bank onder het orgel. Precies om half negen arriveerde de Koninklijke familie in de gouden koets. Aan den ingang der kerk werden de vor stelijke personen ontvangen door burge meester Patijn en enkele comitéleden. De Koningin, de Koningin-Moeder, Prins Hendrik en de Prinses namen in de Ko- ninginnebank plaats, terwijl de organist De Zwaan het orgel bespeelde. Bij het bin nentreden van de Koninklijke familie had- Uit het kabinet haalde de boer schrijf papier, pen en inkt, om dan met groote min fraaie letters het adres op de enve loppe te zetten. De brief was zoo kort mogeljjk. Hjj schreef: Aan Lia van Meersma. Je brief heb ik ontvangen. Ik vind het goed, dat je komt. Schrijf maar wan neer en hoe. Je Grootmoeder. Zijn vrouw tas bet briefje. „Kouder kan het wet niet," zeide zij. „De lust zal zoo het meisje wel vergaan om te komen." „Dan blijft zij maar weg", zei Adriaan Blankert met harde stem. HOOFDSTUK VII. Het oude, vervallen provinciestadje lag aan een breeden zeearm. Een lange haven oen stoomboot deed er twintig minuten over verbond de plaats met 3ien zeearm, waarop het, als de Noordzee haar golven opjoeg, soms geducht spo ken kon. Het was zes ^uur in den yroegen win teravond. Het vriezende weer nad het water in de haven naar zee gedreven. Het wilde niet met de getijde-bewegingen zooals ander». Wel was er beweging in bet water. Op tjjd vu bet boog ra op den allen zich van hun zitplaatsen ver heven. Nadat allen wederom hadden plaats ge nomen, zong het koor, onder leiding van dr Joh. Wagenaar, de Koningin-Moeder toe Gezang 178: De Heer is God, de Heer is God. Dadelijk daarna werd een aanvang gemaakt met het programma. Met het oude „Wilhelmus", eerst door het koor, daarna door de solisten en ten slotte door alle aanwezigen staande ge zongen, werd het concert gesloten. De zware zang van het oude, krachtige volks lied, gedragen door het orgel, en opge stuwd door de schetterende tonen der ba zuinen, klonk plechtig en verheven door de hooge gewelven en maakte diepen indruk. Door dezelfde heeren die haar hadden ontvangen, wprd de Koninklijke Familie weer uitgeleide gedaan. Alle aanwezigen zongen haar de psalm- regels toe: Waar liefde woont, gebiedt de Heer zijn zegen. Daar woont Hij zelf, daar wordt Zijn heil verkregen, En leven tot in Eeuwigheid. De Koninklijke familie heeft haar groote blijdschap te kennen gegeven over de uit voering, en speciaal de Koningin-Moeder, die in het midden van aller aandacht had gestaan, heeft bij deze gebeurtenis ver klaard, zich innig verheugd te hebben over het mooie concert. Tegen tien uur kondigde men per luid spreker aan, dat de Koninklijke Familie zich gereed maakte om te vertrekken. Een klaterend voetgestamp was het antwoord van het publiek op deze mededeeling. De gouden koets stond weer voor. Een luid hoera kondigde aan, dat de menschen voor de kerk H. M. de Koningin-Moeder zagen aankomen. Spoedig was de stoet weer geformeerd. Nu werd de kerk rond gereden. Luide toe juichingen overstemden het gezang uit de kerk. De tocht over de helverlichte laan met de kleurige vlaggen was weer sprookjes achtig. Wat een prachtstuk is die gouden koets toch. En hoe rijk was de aanblik van onze Koninklijke Familie, hoe statig, hoe waardig zat daar onze Koningin, hoe stra lend en bemjnnelijk de Koninklijke Jubi- lares. Hoe schoon deden de witte bont mantels van Koningin en Prinses en de admiraalsuniform met goud en decoraties van Prins Hendrik, in het zachte licht van de koetslantarens, omlijst door het goud van de koets! Toen de Koninklijkee Familie bij het Paleis kwam liet Philip's radiowagen het Wien Neerlandsch Bloed hooren. Het publiek bleef wachten of de Konink lijke Familie voor de ramen zou verschij nen. Maar eerst bleek de Koningin af scheid van haar Koninklijke Moeder te ne men. Spoedig reden de auto's voor en re den H. M. de Koningin, de Prins en Prin ses naar het Paleis terug. En toen verscheen de Koninklijke Groot moeder inderdaad voor het raam. Een hartelijk gejuich barstte los. Het publiek kreeg de neiging naar het Paleis op te dringen, maar een cordon van agen ten handhaafde de afzetting. Lang hield het gejuich aan. De avond was een waardig slot van de zen zeer bizonderen feestdag, en zeker tijd was het laag water, natuurlijk, dat wa3 de ijzeren wet in de natuur, maar er zat niet de drang van andere in. Dat doet de vorst, zeiden de menschen. En zij hadden gelijk. Het was, hoe vroeg in den winter het ook was, blijven vriezen. In de lange haven dreven hier en daar ijs3chotsjes. Als het zoo doorging, vreesde men, dan zou "binnen niet al te langen tijd de stoomboot, die driemaal per weck naar de groote handelsstad voer, moeite heb ben, om de haven te verlaten of er bin nen te komen. Maar zoover was het nu nog met. Op de kade liepen reed3 de menschen, die aan den stoombootdienst verbonden wa ren, te ijsberen, toebereidselen makend, om straks in allerijl de boot, die, als steeds, volgeladen 'zou zijn met vracht goed, te gaan tossen. Hun oogen tuurden zoo nu en dan naar het havenhoofd, waarop een vuur baak stond, die zijn licht spreidde over den zeearm. Ieder oogenblik kon de boot in de haven draaien. Een lichtje, hoog in den mast, zou, nu de duisternis belette de omtrekken van de boot te zien, baar aanwezigheid verraden. Uit één van de straten, die op de kade uitliepen, kwam een tilbury aangeraden, •ra ooog rjjtuig op twaa wielen, juist mag niet verzuimd worden het Comité een woord van dank te brengen voor zijn stre ven om de feestelijkheid zoo wijd mogelijk te doen weerklinken. Een dreigende staking. Aan de rubberfabrieken „Hevea" te Oosterbeek dreigt, naar gemeld wordt, een staking uit te breken. Na velerlei acties van de arbeiders om verbetering der ar beidsvoorwaarden, is op 31 October 1928 een uitvoerige brief naar de directie ge zonden, waarin een vijftal verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden werden ge vraagd. Een loonsverhooging van f 3 per week; verhooging van de uitkeering bij ziekte tot 70 pet. van het loon; 6 dagen vacantie; doorbetaling van de christelijke feestdagen en van noodzakelijk verzuim en regeling van de arbeidsvoorwaarden in een collectief contract. Daar de directie op dezen brief het ant woord is schuldig gebleven, zal nu in een met redenen omkleeden brief worden me degedeeld, dat, voor het geval de directie bij haar afwijzend standpunt blijft volhar den, de arbeiders op Zaterdag 19 Januari den arbeid zullen onderbreken, om alsnog de gewenschte verbeteringen te verkrijgen. Behalve een groot aantal meisjes zijn er pl.m. 300 mannen op deze fabriek werkzaam. De actie wordt gevoerd door de Neder- landsche Vereeniging van Fabrieksarbei ders, de R. K. en de Chr. Fabrieksarbei dersbonden. Wantoestanden te Nieuwer-Amstel. In „Het Volk" treffen wij, aan een zeer uitvoerig relaas over wantoestanden ten gemeentehuize te Nieuwer-Amstel. Oud-wethouder Houtman was namelijk reeds lang ontevreden over het werk van secretaris en secretarie-personeel. De bom barstte toen het vaststellen van een nieuwe instructie voor den ge meentesecretaris aan de orde kwam. Aan de hem gegeven opdracht zulk een ge wijzigde instructie samen te stellen, vol deed de secretaris niet. De burg-emoes ter gaf toen de opdracht aan eon ande ren ambtenaar. Uitdrukke'ijk werd daarbij gestipuleerd, dat de kantooruren van den secretaris gelijk zouden zijn aan die dei overige ambtenaren. Hiertegen maakte de secretaris bezwa ren. Na veel strijd benoemde de raad toen een commissie aan welke tevens werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar -de-gedragingen van den administra teur van Zorgvlied. Weldra bleek, dat deze administrateur groote sommen van de gemeente voor eigen doeleinden had gebruikt. Er bleek een tekort van f3900; het slot was dat de administrateur ontslag kreeg. Ten aanzien van de grieven jegens het secretariaat vermeldt het blad nog uit het door vorenbedoelde raadscommissie ui'gebracht rapport, dat inderdaad verzui men ten gemeentehuize meermalen 'tot benadee'ing der gemeente hadden geleid. Tijdens de behandeling van het conflict, kwam nog een ander punt te voorschijn, n.l. het uitschrijven van een valsch man daat van f60.000. Te Arnhem vierden gisteren de Militairen feest. Het 8ste Regiment Infanterie herdacht het llö-jang jubileum. Op onze foto ziet men Overste Waltheer voor het regiment, terwijl dit de eer aan het vaandel bewijst. groot genoeg voor twee menschen. Het vehikel was bedekt met een groote, lee- ren kap, van achteren en op z|j geheel dicht, van voren open. Bij de vaste aanlegplaats van de boot gekomen, hield het paard stil en de voer man boog zich buiten de leeren bekap ping, om een vraag te stellen aan een man, die kwam aangeslenterd, de handen diep in de zakken vanwege de koude. „Is de boot nog niet in het zicht?" vroeg Adriaan Blankert. „Zij zal zoo de haven indraaien." „O, dan rijd ik nog maar wat om. Dank je." De leidsels werden even aangetrokken en de tilbury ging verder. 'tWas veel te koud, om stil te staan èn voor den voerman en voor bet paard. 't Was omdat zijn moeder het hem ge vraagd had. Anders had Adriaan Blankert er geen oogenblik aan gedacht, 's avonds kwart over vijf, in deze strenge koude, Bles voor de tilbury te spannen en naar de stad te fjjden om ae dochter van Marie te gaan balen, die met de boot zou medekomen- Er was spoed achter gezet Bjjna per omgaande was antwoord gekomen, bij moeder, op zjjn korten brie f. Het ant woord gekomen, bij moeder op zjjn kot ten brief. Het antwoord was weer ge* •chrevra doos bot meisje- Z§ w«s bral De geheele waarheid omtrent deze quaestie zal, v-o-lgens het blad, wel nooit aan het licht komen, omdat de betrok kene zijn overeengekomen daarover geen mededeelingcn te doen. Einde'ijik wordt nog vermeld, dat thans aan twee ambtenaren tor provinciale grif fie een onderzoek is opgedragen. Melk en room uit Nederland p e r K. L. M. Van heden af zal de K. L. M. dagelijks een zending melk en room uit Nederland voor den zieken koning naar Croydon transporteeren. Jubileum van II. M. de K o - n i n g, i m M o e d e r. Namens den „Vlis- singschen Oranjebond", welke vereeniging daartoe werd in staat gesteld door ruime bijdragen van verschillende ingezetenen te Vlissingen, werden gisteren, ter gele genheid der herdenking van het vijftig jarig verblijf in Nederland van H.M. de Koningin-Moeder, de zieken in het ge meente-lijk en in het St. Jozefziekenhuis, alsmede de verpleegden in het Gasthuis en de weezen van de verschillende ge zindten op versnaperingen onthaald. De „Vlissingsche Oranjebond" heeft ge meend hiermede te hande'en in den geert van do jubileerende Koningin Moeder. Ook werd gisteren namens den „Vlis- singschen Oranjebond" een telegram van gelukwensch gezonden aan H.M. de Ko ningin-Moeder. Middelburg. De herdenking van het 50- jarig verblijf van de Koningin Moeder in- ons land, was hier gisteren overdag slechts door eenige vlaggen van openbare en particuliere gebouwen te bemerken. Des avonds echter is door vele honder den gaarne gebruik gemaakt van de door de Kerkvoogdij der Ned. Kerv. gemeente geboden gelegenheid om in &e Nieuwe Kerk de uitzending uit Hilversum te vol gen van. het concert door het Haagsch Comité aangeboden aan H. M. de Ko ningin-Moeder in de groote kerk te den Haag. De uitvoering kon door een lOtai luidsprekers, die op verschillende plaat sen in de kerk waren opgesteld, uitste kend worden gevolgd. Heinkenszand. Ter gelegenheid van de huldiging van H. M. de Koningin-Moeder in de Groote Kerk te Den Haag werden de inwoners dezer giemoente in de geler genheid gesteld deze uitvoering kosteloos bij te wonen in het lokaal der O.L. school. Het muziekgezelschap „Euterpe" was me de aanwezig om vóór de .radio-uitzert ding eenige nummers uit te voeren. Er was zeer veel belangstelling. Biezelfnge. Door de vereeniging voor bewaarschoolonderwijs gevestigd te Bie- zelinge is een .perceeltje grond aange kocht van dhr Jac. de Jonge te Biezelinge, gelegen aan de Kerkstraat aldaar, voo-r een mogelijk nieuw te bouwen Bewaar school voor dit deel der gemeente. Rllland-Ralh Woensdagavond vergader de de kies vereeniging „Vreest God, eert den Koning". Door den secretaris wetrd verslag uitgebracht van de vergadering der centrale. Hierop werd de candidaten- lijist voor de a.s. Kamerverkiezing bes ro ken en met algemeene stemmen voor nr 1 der lijst gekozen de heer J. C. C. van Dijk, oud-Minister van Oorlog te 's Gravenhage. Naar aanleiding van een schrijven der kiesvereen. te Krabbendijke, hetwelk de volle instemming der vergadering had, werd met a'g. st. besloten om aJs nr 1 voor den staart der lijst den heer P. A. Schwartz, burgemeester dezen* ge meente aan te beve'en. Tot afgevaardigde naar de vergadering van het Ptov. Comité werd gekozen de heer C. Jansen. Hierop werd door dhr C. Jansen een inleiding gegeven op het program van actie, waarop een aangename bespreking vo'gde. Oudelande. Woensdagavond hield de A.-R. kiesvereen. jaarvergadering, wélke matig was bezocht. De secretaris deed jaarverslag dat o.a. meldde het ontvallen van 3 leden der vereeniging, wegens ver trek naar elders, 1 nieuw lid werd' in geschreven. De rekening van den pen ningmeester wees aan een batig saldo- Verslag werd uitgebracht der vergadering van den Centralen Kieskring. Tot alge- blij, dat ze komen mocht. Papa had het even onderzocht. Dan en dan ging er een boot, die ongeveer zes uur zou ar- riveeren. Maar toen werd het schrijven een hopelooze vraag: hoe kom ik, als ik daar ben, dan verder? Op verzoek van zijn moeder bad Adriaan Blankert geantwoord, weer zoo kort als bgm maar mogelijk was: er zal iemand aan de boot zijn met een rijtuig om je te halen. Moeder had het hem gevraagd. En voor zijn moeder zou hij het doen. De tilbury reed schokkend enkele hob belige straten van het stadje door, om na een kwartiertje weer op de kade te verschijnen, waar nu meer menschen wa ren gekomen, daar de vage omtrekken der boot reeds zichtbaar waren. De stoomboot gaf een vervaarlijk sig naal. Na eenigen ïijd van laveeren en scharrelen, het was niet gemakkelijk aan te leggen, daar het water uit de haven weggeloopen was, lag de boot op haar plaats en konden de weinige passagiers haar verlaten. Adriaan Blankert was tut zijn tilbury gekomen en had het paard gelaten in de zorgen van een leeglooper, die wel een dubbeltje verdienen wilde op deze gemak kelijke wgze. door HUGO KINGMANS. 24.) o „Heb je den brief?" „Neen, die heeft moeder. Maar wel de enveloppe met het adres." „Wat moet je schrijven?" „Dat het goed is, dat zij komt", ant woordde hij laconiek. „Maar wie is het eigenlnk? De oudste of de jongste? Er zijn er immers twee? „Twee kinderen zeker. Misschien wel meer. Wie zal het zeggen?" „Natuurlijk twee. Anders hadden wij dat wel gehoord." „Zij schrijven nog al veel", spotte hij. „Ik begrijp moeder niet. Ik zou terug schrijven: „als je moeder eerst een3 hier komt praten, dan kunnen wij verder zien." Maar nu? Zonder meer schrijven, dat het goed isl Ik zou ze krijgen." „Je weet wel, dat moeder zachtmoe dig van aard is, Adriaan. We mogen toch geen kwaad met kwaad vergelden? „Dat heeft zijn grenzen," bromde Adri-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5