No. 86 Vrijdag 11 Januari 192P 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland I HENQRIKSE&Co's BANK - 60ES I qoed EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Nieuwlandsche legenden. 4 Uw dag mei: Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. v Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummers(0.Q5 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Een zekere „men" uit Nieuw- en St. Joosland schrijft in de „Middelb. Crt." een epistel om eens te laten zien hoe duur ae erkenning van het good recht der bijzondere scholen is, zulxs in tegenstel ling met wat in September 1927 in ons blad geschreven werd en bij de behande ling van de Onderwijsbegroting 1C29 door den heer Zijlstra in de Tweede Kamer werd betoogd. Aanvanke ijk verwonderde het ons een weinig dat dit epistel onder een „men schrijft ons" werd weggestopt en dat de schrijver die het toch zoo goed meent zijn naam niet noemde. Na le ing van het artikel echter, week on/e verwondering. Wie ziou toch voor zoo iets fraais zijn naam widen leenenl Men oordeele. De Nieuw- en St. Jooslandsche „men" schrijft ten bewijze van zijn bewering het volgende: „Tot op 1 Mei 1928 bestond er te Nieuw- en St. Joosland één school, tel lende ruim 150 leerlingen en waaraan verbonden vier leerkrachten. Op 1 Mei van dat jaar werd er geopend een Bij zondere school, welke aan de gemeente kostte rond f 22,5.0. Was het onder wijs niet versnipperd, deze f22.500 had de gemeente in zijn geheel kunnen be sparen. Het onderwijzend personeel be stond van toen af uit 5 personen, zoo dat *t Ryk dus het salaris van een Hoofd meer moest betalen voor deze gemeente. Door invoering van het zevende leer jaar en de leerlingenschaal van 1923 krijgt 1 Mei 1929 de B. S. recht op een derde leerkracht en moet de ge meente dus een derde lokaal bouwen, kosten, laat ons zeggen f5000. Het is derhalve een feit, dat in weerwil van hot „verhaaltje" van den heer Zijlstra, en „De taaie legende" van de Zeeuw de versnippering te Nieuwland kost aan de gemeente rond f30.000 en aan het Rijk het salaris van twee leerkrachten (pl.m. f4000), welk laatste bedrag jaarlijks te rugkeert." In gedachten zien we al de lezers die dit fraais voor zoete koek slikken het hoofd schudden over zóóveel zorgeloos heid ten opzichte van de gemeentefinan- ciën. Laten we echter maar dadelijk opmer ken dat er veel meer reden is om ver baasd te zijn over de onnoozelhedd van de Nieuw- en St. Jooslandsche „men" die bljjk geeft al zeer slecht op de hoogte te zijn ól, wat ook mogelijk is, er be hagen in schept, via de „Middelb. Crt." een nieuwe logende te helpen vormen. De zaak is deze. In het voorjaar van 1927 dienden de voorstanders van een bijzondere school, wier rechten dit tusschen twee haak- jes bjj de wet gewaarborgd zijn!, bij het gemeentebestuur een aanvraag in om medewer.cing te wi.len verleenen voor de stichting van een schoolgebouw. Toen deze zaak in de Raadsvergadering van 11 Maart aan de orde kwam, bleek dat er twee mogelijkheden waren, n.l.: splitsing van de openbare school wat pl.m. f2700 zou kosten öf de bouw van een bijzondere school, die zooals „men" thans meedeelt, f22.630 heeft gekost. Door een der voorstanders van Chris telijk onderwijs, den heer Rooae, werd voor het goedkoopste plan gepleit. Hij achtte het bouwen van een afzonderlijke school onnoodig en duur, en wees er op, dat bij invoering van het 7e leer jaar in beide gevallen een nieuw lokaal Dijgebouwd zou moeten worden. De liberale meerderheid wilde daarvan echter niet weten. Hoewel het hier een bez uini- ging gold van rond f2).003, zette de liberale meerderheid, die de bijzondere school onder geen voorwaarde zoo dicht in de buurt wilde hebben, ondanks do waarschuwingen van de heeren Rooze en J. Dingemanse toch door, dat een nieuwe school zou worden gebouwd, en dat een bedrag van f2 ).003 g e heel onnoodig zou worden uit gegeven. Van dit dwaza aa kostbare besluit draagt men thans de gevolgen en het is wel eenigszins verklaarbaar dat „men" pogingen doet, zij 't dan onhandige pogin gen, om dezen last te schuiven op de voorstanders van bijzond r onderwijs. Dat zal echter niet gelukken. Vast staat, onweerspreke'ijk vast, dat men, wanneer geluisterd was naar het verstandige advies van de rechtsche raadsleden rond f 23.000 voor de ge meente had kunnen besparen en dat het alleen aan de koppige houding van de liberale meerderheid, die blijk gaf te be krompen te z^ju en te zeer vooringenomen tegen de Christelijke school, om de libe rale voormannen op den pacificatiewcg te kunnen volgen, een bedrag van 23 mi le geheel onnoodig werd uitgegeven. Dat is de simpele waarheid. De door „men" verspreide „legende" zal misschien hier en daar bij' niet tor zake kundigen geloof vinden, het zal mis schien een „taaie legende" blijken te zijn maar het is toch niets anders en niets beters dan een legende. Hevige hittegolf. Een hevige hittegolf bracht de tempera tuur te Sydney (Australië) gisteren op 106 graden Fahrenheit en veroorzaakte (al van boschbranden. Een hevige brand woedde in 'de mili taire oefenterreinen in Nieuw-Zuid-Wales. Meer naar het binnenland waar het land zeer droog is, woeden verschillen de groote branden. Servisch-Bulgaarsch grensincident. Drie Bulgaarsche boeren zijn door Ser vische soldaten van de grensbewaking doodgeschoten. Deze boeren willen zich met toestemming van do Servische auto riteiten naar het op Servisch grondge bied liggende deel van het dorp Strazim rovtzi begeven, om hun ouders 'ter gele genheid van het Kerstfeest te bezoeken. Werken te B'ankenberghe. Een groep Engelsche en Hollandscho financiers heeft aan de stad Blanken- berghe het voorstel gedaan de Wester- pier aldaar te transformeeren en er een restalurant, een toonee'zaal en een zwem- dok met rotonde te bouwen. Deze werken zouden 8 millioen francs kosten'. De invoering van het Latijnsche schrift. Uit Angora wordt gemeld, dat Woens dag in Turkije de officieele invoering van het Latijnsche schrift feestelijk werd gevierd. In ConsitiaJntmopel werden 1230 scho len voor volwassenen geopend. De regee ring heeft den leerplicht, voor alle Turken van 16 tot 40 jaar ingevoerd, teneinde het Latijnsche schrift algemeen ingang te doen vinden. Kemal Pacha heeft zich met een oproep tot het Turksche volk gewend, waarin hij een ieder Qproapt, hem bij de invoering van het nieuwe schrift te steunen. De mist te Londen. Een dikke, zwarte mist heeft Londen weer eens- in duisternis gehuld. Vooral de voorsteden hebben er veel last van ondervonden. De treinen hadden bijna al le vertraging. Te Croydón zijn de luchtdiensten uit gesteld. Alleen een Engelsch vliegtuig uil Parijs is op het vliegveld gedaald. Er hebben verscheidene auto-ongelukken plaats gehad. Te Southampton is het vertrek van da transatlantische stoomers naar de "V. S. uitgesteld. Sinds den eersten Januari heeft men te Londen de zon niet gezien. Spoorweg-ongeluk door den mist. Naar de directie der -staatsspoorwegen bekend maakt, is Woensdagnacht om 11 uur een personentrein in het station Lis- sa aan de Elbe op een goederentrein, welke het station binnenreed geloopen- Bij de botsing werden twee spooiweg- b-eambten gedood en veertien personen gewond- Het ongeluk weid veroorzaakt doordat het personeel van den personentrein bij den zeer dikken mist het onveilige sein bij het seinhuis over het hoofd zag en daardoor door het sein reed-. De griep in de Vereen, staten. In de tiende week van de griep-epide- coie ja de Vereen. Staten heeft dese zich nog uitgebreid tot de Midden-Westelijke Atlantische en Noord-Oostelijke Staten. Volgens de berichten, ontvangen uit 39 steden, bedroeg het aantal sterfgevallen ten gevolge van de griep de vorige week 2041 tegen 1275 sterfgevallen in de voor afgaande week. Maatregelen tegen de vakvereen'gingen. De stedelijke overheid te Belgrado heeft beslag gelegd op het bureau en de maga zijnen eveneens de nieuwe gebouwen van het centraal bestuur der Zuid-Slavische syndicaten, van het syndikalistisch ver bond en van de vakvereenigingen, die tot He onafhankelijke arbeiderssyndicaten behooren. De syndicaten zijn krachtens de nieuwe wet tot bescherming van den Staat, ontbonden verklaard. Schoiierstaking. De stakende leerlingen op de technische staatsscholen te Hamburg hebben gister avond een vergadering gehouden die door honderden leerlingen e:i oud leT'ingcn van de staatsscholen bezocht was. De leerlingen van de hoogere school voor machinebouw en e'ectrotechniek ver klaarden zich voor voortzetting van de staking; eveneens hot meerendeel van de scholieren van de hoogere school voor mijnbouw. Van deze la-atste school was echter slechts een derde deel der leer lingen aanwezig; in verband hiermede zal de stemming voor deze school van morgen opnieuw plaats vinden. Zij die nog hun examen moeten doen mogen vo'gens een bijzonder besluit zich builen de staking houden, opdat zij hun examen kunnen afleggen. De directeuren van de scholen hebben den stakers doen weten dat, wanneer zij vandaag de lessen niet hervatten, ern stige maatregelen zullen vo'gen. Niette genstaande deze concessie is tot voort zetting van de stalling besloten. De ziekte van den Koning van Engeland. Het Britsh Medical Journal zeg!, dat bjj de bestaande uitputting, van lichaam en geest, waaraan de Koning lijdende is, de vooruitgang slechts langzaam en moei lij'k in zijn werk kan gaan. De ongerust heid is dan ook nog in geen enkel opzicht verdwenen. De bulletins van de laatste dagen stellen een lichte, maar daarom niet onbeteekenende verbetering vast en ook de pols is beter geworden. Een spoe dig herstel is na de streptokokken-infec- tie, bij een ziekte van den leeftijd des Ko- nings echter buiten kwestie. In de medi sche pers is deze week geen enkel nieuw communiqué verschenen, maar de Koning gaat zooveel vooruit, als men in deze phase van de lange en ernstige ziekte kan verwachten. Algemeen geeft men nu In het paleis Buckingham toe, dat de Koning definitief op weg is naar beterschap. Hoewel de verbetering zeer langzaam gaat, geschiedt zjj toch niet minder snel dan verwacht werd. i De crisis bff hef Leger des Heils. De Hooge Raad van het Leger des Heils heeft een comminiqué uitgegeven, waarin wordt bekend gemaakt, dat de Raad besloten beeft een deputatie te zen den naar generaal Booth, en hem voor te stellen, dat hij, daar hjj tengevolge van zijn ziekte door overwerking waarschijn lijk niet in staat zal zijn, zijn taak te her vatten, zal aftreden. Hij zou dan den rang van generaal met al wat daarbij behoort aan uiterlijke eer behouden. De H-ooge Raad is verdaagd, teneinde zeven gedelegeerden in de gelegenheid te stellen een bezoek te brengen aan ge neraal Booth. Het schrijven, dat aan den generaal is gericht, is opgesteld in hartelijke be woordingen en werd op tafel gelegd, waar de leden, onder een indrukwekkende stilte de een na den ander toetraden om het stuk te teekenen, dat ongetwijfeld een historisch document zal zfjn. Indien de generaal weigert af te treden wat niet onmogelijk is, daar zijn dokto ren hem verzekerd hebben, dat n j ge heel kan herstellen, terwijl deze verkla ring niet juist zonder bedoeling, juist aan den vooravond van de zitting van den Hoogen Raad is gepubliceerd, dan kan de Hooge Raad den generaal met een meerderheid van drie vierde, dus- met minstens 48 van de 63 stemmen, onge schikt verklaren om zijn werkzaamheden te verrichten en dan een opvolger be noemen- Hei wordt niet onwaarschijnlijk ge- acht, dat de zuster van den generaal, Evangeline Boóth, hoofd van het Leger in de Vereenigde Staten, den generaal zal opvolgen. Korfe berichten. De gedurende de laatste dagen heer schende fe'le koude heeft groote vertra gingen in het spoorwegverkeer tot gevolg gehad. De D-trein WeenenGenève kwam gistermorgen met 1 uur en '40 minuten vertraging te Genève aan. De staking onder de bootwerkers te Antwerpen is vrijwel geëindigd Do arbeiders laten zich voor den nacht-ar beid inschrijven onder de nieuwe voor waarden die het contract voorschrijft. Door den mist is de scheepvaart op de Schelde en de Belgische kanalen volkomen stilgelegd. Een Engelsch blad meldt, dat Por tugal, met inbegrip van fle Azoren en Madeira, m 1927 een bevolking had van 6.083.13") zie'en, Van deze waren er 2\0i0 vreeir ingen- Vier millioen volwasse nen k- den' lezen noch schrijven. In de omgeving van Sic na- zijn sedert eenige dagen aardschokken bespeurd- De temperatuur in geheel Italië is zeer ge daald. 'De griep is thans ook naar Noor wegen overgeslagen, waar de ziekte op sommige dee' en do-s lands op groote schaal h-eerscht, o a. in Telemarken, waar op verschillende plaatsen de scholen geslo ten moesten worden. De bouw van een wolkenkrabber op het stationsplein te Aken, die enkele jaren geleden, hij gebrek aan de noodige middelen moest worden gestaakt, zal nu worden voltooid. In het gebouw zullen gemeentelijke bureaux worden onderge bracht- Groote uitbreiding van Rotterdam. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren een aanvang gemaakt met de be handeling van een voorstel van B. en W. tot grenswijziging. De immer voortgaande groei der ge meente is de aanleiding tot dit voorstel. Het voorstel beoogt de volledige annexatie •van de gemeenten Pernis, Hoogvliet, IJs- selmonde, Hilligersberg, Schiebroek, Over- schie, Schiedam en Vlaardingen en deelen van de gemeente Poortugaal, Rhoon, Ba- rendrecht, Ridderkerk, Krimpen aan de Lek, Krimpen aan den IJssel, Capelle aan den IJssel, Kethel en Vlaardinger-Am- bacht. Aan de gemeente Rotterdam wil men toevoegen in tofaal een grondgebied van 13096 H.A., zoodat de tegenwoordige op pervlakte van 6246 H.A. zou worden ge bracht op 19.342 H.A., terwijl de bevol king zou toenemen met ruim 100.000 in woners. B. en W. argumenteeren het voorstel met de noodzakelijkheid om bestuur en be heer over een zeer uitgebreid gebied ver der te regelen uit één centraal punt. Binnenland. Het jubileum van H. M. de Koningin- Moeder. De samenkomst in de Groote Ke?k te Den Haag. Herdenking van de Unie van Utrecht. Onderzoek naar thrombose en embolie na bevalling en operatie. Annexatieplannen van Rotterdam. Buitenland. Hittegolf in Australië. De crisis in het Leger des Heils. Scholierstaking te Hamburg. De toestand van den Engelschen Koning. De mist te Londen. Als onderwerpen, welke vooral deze een vormige regeling behoeven, worden in da stukken genoemd: le. exploitatie van de oeverterreinen langs den Nieuwen Waterweg voor ha vens, industrieterreinen enz.; 2e. distributie van de industrieën over het geheele vergroote gebied; 3e. arbeiderswoningbouw; 4e. wegenaanleg; 5e. voorkoming van onhygiënische toe standen in de randgebieden, en 6e. aanleg van parken, plantsoenen, sport- en speelvelden. In het Centraal Rapport dat over dit voorstel na afdeelin-gsonderzoek is ver schenen, zijn tal van bezwaren tegen deze annexatie geuit. In de Memorie van Antwoord handhaaf den B. en W. hun meening dat noch door vrijwillige, noch door gedwongen samen werking een bevredigende regeling kon worden verkregen, doch dat slechts door gebiedsuitbreiding een oplossing moge lijk is. Aangenomen mag worden dat in den Raad een vrij groote meerderheid met dit voorstel zal accoord gaan, doch niet zon der slag of stoot. Van Chr.-Hist. en A.-R. zijde werden in de vergadering van gisteren ernstige be zwaren tegen dit plan ontwikkeld, omdat naar veler oordeel de noodzakelijkheid voor zulk een uitgebreide annexatie niet is aangegeven. Tegen partieele gebiedsuitbreiding be staat weinig of geen bezwaar. Een noodlijdende gemeente. R u c p h e n c.a. instaatvanonver- mogen. De gemeente Rucphen, Vorenseinde c a. verkeert in een staat van financieel on vermogen en zal wordt zij niet gehol pen van hoogerhand weldra in gebreke moeten blijven aan hare verplichtingen te voldoen. Deze uitgestrekte gemeente in het overi gens zoo welvarend Westelijk deel van Noord-Brabant omvat niet minder dan een vijftal derpen, te weten Rucphen, Zeg ge, Sprandel (of Vorenseinde), Schijf en St. Willebrord, en beslaat een oppervlakte van ruim 5800 H.A., waardoor zij tot de wat uitgestrektheid betreft grootste gemeenten van ons land behoort. Haar gebied strekt zich uit van Rijsbergen tot Oud- en Nieuw-Gastel en van Etten tot aan de Belgische grens, nabij Nispen- Esschen. De genoemde dorpen tellen respectieve lijk 1400, 1100, 1900, 800 en 2100, dus te zamen 7300 inwoners. De belastingschroef is reeds tot het uiterste aangedraaid met het resultaat, dat in 1927 nog een bedrag van f 32.000 aan gemeentebelasting werd opgebracht. De uitgaven overtreffen verre de inkom sten uit gewone diensten. In 1927 bedroe ven de uitgaven ongeveer f 82.000 en de rekening kon slechts sluitende worden ge maakt met de opbrengst uit andere mid delen, als van nevenbelastingen (opcenten op rijksbelastingen enz,), verhuur van ge meente-eigendommen, boschexploitatie, rijksuitkeering enz. en met een batig slot van vorige dienstjaren ten bedrage van f 14.000.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1