No. 84 Woensdag 9 Januari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Orgel HENDRIKSE&Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. gen. rg- Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle en Koe, aarskalf iano- en ndel, Middelburg. NNING. e Knecht, snoodigd, BODE. ienstbode. Huishouding, 9 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 4 l Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws, Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank a 4 pCt. Ierland. E- li-era. I E •seille. pass. 5 Berim. itschappij. Idense, pass. 7 men. D irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummersf 9.05 Prijs der AdverfentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. :N 1 leumkachels. 7 75. Haar- Kolenkitten. OON, (Vluijnck. Middelburg, oorrad ig. Een zware in, 5 jaar. mak is aanstaanden iorradig puike Ifd en aan rek. N DEN BERG elburg. prima kwaliteit ette Lappen en .G. enhouwerssingel cening. scheweg, Mid- ïtkalf. of kwart A. WILLEM- isters (w. o. oeden staat, 1150.— r keuze. tn Kruide- k en Sigaren. erend. Brieven Vliss. Courant", OP: twagen met y met tuig. ran dit blad te laart of Mei aanwezig, door "REN te K o r t g e n e. met Mei aar, bij iUI/SE, Noord- IDDELBURG. s invoering van '0 stbode. DER VLIET te jt met Mei a.s. een eenvoudige, w e Zich te vervoe- 178 ben., Mid- *;r Liberals verwachtingen. Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat de nieuwe leider van den Vrijheids hond aan zijne hooggestemde verwachtin gen voor de toekomst van het liberalisme uiting gaf. Hij kon niet ontkennen, dat de liberale partij de laatste jaren in stemmental ach tergebleven was, maar bij zijne tochten door het land hal hij kunnen waarnemen, dat er thans bij de liberale mannen en vrouwen g:oote geestdrift haerschte, dat er was grooite werkiust en werkkracht om de positie van de liberale partij te ver sterken. Op grond van deze waarnemingen meende Mr Fock te mogen profeteeren, dat de liberale partij nog een groote toekomst heelt en dat van haar nog veel te verwachten is. Hoewel naar buiten van deze groots geestdrift weinig te bespeuren viel wa ren er het bleek op de gehouden landdagen ook anderen die deze hoog gestemde verwachtingen deelden. Ook het „Vaderland" is nog vol goe den moed. De tijden lijken wel slecht, zegt dit orgaan, maar ze zijn het niet. De libe ralen zijn langzamerhand bekneld geraakt tusschen het socialisme en het verbon den clericalisme, maar zoo luidt de profetie die twee muren die ons be knellen staan op vallen. Waar de so cialist op het kussen komt daar leert hem de practjjk zich als een doodgewoon liberaal te gedragen, terwijl wat rechts betreft, van den gemeenschappelijken ge- loofswortel door den antipapistischen storm uit den Chr.-Hist. hoek op 11 Nov. 1925 de laatste vezels die er nog van over waren (zjjn) weggevaagd." De tijd heet dan ook niet ver meer te zijn, dat het hoofdbeginsel van de liberalen, weer zal zegevieren. Dat zijn voor het liberalisme blijde pro- fetiën. En tooh de blijdschap is niet on vermengd. Daar is om te beginnen het ietwat ver ontrustende .getob om een parlementair leider te vinden. Eerst is er geweest de histori©- Posthuma. Men herinnert zich hoe de heer Posthuma a's politiek leider door een wel gericht schot nit Utrecht werd afgemaakt, op hetzelfde oogenblik dat hg als zoodanig op het schild werd verheven. En thans komt het „Vaderland" onthul len, dat nu weer de naam genoemd wordt van iemand, die hoe knap in eigen vak ook, niet kan bogen op eenig staatkundig inzicht of kennis van onze parlementaire geschiedenis en die daarenboven „den 'zestigjarigen leeftijd reeds heeft overschre den". Wij wisten niet dat dit laatste een be zwaar kan zijn, maar' in liberale kringen scliijnt men er misschien onder den indruk van de zich overal openbarende geestdrift anders over te denken. Maar dan is er nog iets anders. Terwijl de partijleider Mr Fock en di verse organen gewagen van de te ver wachten overwinningen, komt het liberale „Handelsblad" verklaren, da,t het lach wekkend zou zijn zich te buiten te gaan aan grootspraak omtrent te verwachten overwinningen, maar om er dadelijk aan toe te voegen, dat de ergste vij,and van het liberalisme niet is de staatkundige tegenstander, maar het gebrek aan ge loof in de mogelijkheid van verbreiding en toepassing der liberale gedachte in eigen geiederen. En 'het „Vaderland" dat eerst zoo en thousiast deed neemt dit met instemming over met de opmerking, dat het groota élan van de liberalen in den lande zooals men dat gaarne zou wenschen, er nog niet is. Het staat er met de liberale partij, dus niet zoo schitterend voor als men het aan- vanke.ijk deed voorkomen. Want wat geeft het als men al consta teert dat er voor het liberalisme nog wel een toekomst is, als tegeajkerüjd ge constateerd moet worden, dat er is ge brek aan geloof in de mogelijkheid van de toepassing der beginselen? De nieuwe toestand In Servië. Naar de Weensche Neue Freie Presse schrijft, moet op den staatsgreep van koning Alexander vooral het feit van in vloed zijn geweest, dat zoowel Parijs als Londen ernstige waarschuwingen naar Belgrado hadden gezonden, waarin zij den raad gaven een einde te maken aan de kritieke betrekkingen tusschen de Ser viërs en de Eroaten. Zelfs Engeland, dat zich anders zelden in Balkan-aangelegen heden mengt, had zijn gezant te Belgrado opdracht gegeven bemiddelingspogingen aan te wenden. Voor deze wenschen kon koning Alexander het oor niet sluiten, daar Servië het crediet in het buitenland te hard noodig heeft. Ook met Italië moet het land tot overeenstemming komen. Voorts merkt het blad op, dat Servië de achtste Europeesche staat is, die onder dictoraal bewind is gebracht. Italië, Spanje, Turkije, Polen, Rusland, Litauen en Portugal zijn het voorgegaan- De Liberté ziet in de gebeurtenissen te Belgrado een nieuw bewijs, dat het par lementarisme afgedaan raakt. Dë prestatie van het Vraagteeken. Nu de Question Mark, het Amerikaan- sche legervliegtuig, te Los Angeles bijna 151 uur aan een stuk in de lucht js geweest, en zonder groote moeilijkheid leefkost en brandstof heeft ingenomen uit andere vliegtuigen in de hoogte, acht dg directeur van den marine-luchtvaartdienst het maken van reizen om de- wereld per vliegtuig zeer veel gemakkelijker gewor den. Er zal niet telkens meer onderweg behoeven Te worden geland. 'Griep en oor-ontsteking. Bij- een lijkschouwing heeft Dr Holiday een van de chirurgen van het London Hospital, Zaterdag verklaard, dat de griep welke op het oogenblik te Londen heer schende is, dikwijls middenoor-ontste king aan een of twee kanten tot gevolg heeft. De secretaris van een keel-, neus- en oorl^'ders-ziekenhuis deelt mede, dat ei van de 93 patiënten, die er verpleegd worden, 60 p'Cl- aan middenoor-ontsteking lijden. Hevige koude. In Polen heerscht sinds enkele dagen strenge vorst; de thermometer daalde tot 21 graden onder het vriespunt. Door hevige sneeuwstormen wordt het verkeer naar Oost-Europa ernstig bedreigd. In Polen zijn 85.000 arbeiders uitgestuurd om de spoorbanen van sneeuw te reini gen. In verschillende deelen van het land zijn rnenschen het slachtoffer geworden van de groote koude- Te Sowalki zijn 4 en te PrmeBle zijn twee menschen dood gevroren. Ook is strenge vorst opgetreden in Amerika en wel in de Staten van het Midden-Westen. De laagste temperatuur werd waargenomen in Minnesota, waar twintig menschen door de koude omge komen zijn. Ook in het Westen van den Atlantischen Oceaan is hevige koude in getreden en de Mauretania liep gisteren 26 uur te laat en geheel met ijs bedekt te New-York binnen. Leerlingenstaking. Een groot aantal leerlingen van de hoo- gere staatsschool voor machinebouw electrotechniek en scheepsbouw te Ham burg heeft gistermorgen ostentatief de school verlaten, omdat de leiding van de staatsonderwijs-inrichtingen het lidmaat schap van studenten-vereenigingen ver boden had. De directeur heeft bepaald, dat degenen die morgen niet op t'jd aan wezig zijn, van school gejaagd zullen worden. De andere staatsscholen doen aan de staking niet mee. Sneeuwstormen langs de Oder, Langs de Oder is in de laatste dagen veel sneeuw gevallen. Herhaaldelijk moes ten auto's uit dikke lagen sneeuw wor den uitgegraven- Het bezorgen van kran ten per auto naar het platteland moest ge deeltelijk worden gestaakt. Op de spoorbaan bij Mittelwalde ont spoorden door opgewaaide sneeuw twee wagens van een goederentrein. In de omgeving van Liebau had de wind in do hooger gelegen dorpen om eenige boerderijen de sneeuw zoo hoog opgewaaid, dat de bewoners door het venster moesten klimmen om- buiten te komen. Een eiland verdwenen. Het expeditieschip „Norwegia", dat in December 1927 naar het Eouvet-eiland voer om dit voor Noorwegen te laten be zetten en welk vaartuig zich thans weer in den Zuidelijken Oceaan bevindt, meldt draadloos, dat het Thamson-eiland, een klein eiland dat tegelijk met het eiland Bouvet aan Noorwegen werd overgedra gen, niet meer te vinden is. De geheele omgeving werd afgezocht, doch het eiland schijnt verdwenen te zijn. Ontploffing. Gistermorgen beeft in de ijzergieterij „Tafel" te Neurenberg een ontploffing plaats gehad. In een van de groote hal len lag wegens één storing het bedrijf stil- De 27-jarige arbeider Schlepf ver wijderde uit een 1 meter diepen put het daarin binnengedrongen water, toen uit een waterstofgasbuis, welke door dien put liep, gas ontsnapte, waardoor S.bet bewustzijn verloor. Toen men hem reeds tot aan den rand van den put had opge haald, had een hevige ontploffing plaats De arbeiders deinsden in hun eersten schrik terug en lieten den bewustelooze weer 'in den put vallen, waarin hij om het leven kwam. Drie andere arbeiders liepen lichte verwondingen op. Over de i or zaak der ontploffing tast men in het duister. De raateriëele schade is gering. De overstroomingen in Vlaanderen. Niet alleen particulieren, leden van de Nederlandsche kolonie in "België, maar ook Nederlandsche vereenigingen hebben steun toegezegd en ook reeds verleend, aan de 9030 slachtoffers der overstroo ming in Vlaanderen met dezelfde spon- taniëteit als welke de Vlaamsche bevol king indertijd bezielde bij het vernemen van de ramp ie Borculo- Zaterdag 12 Januari richt de Vereeni- ging Neerlandia te Gent een feestavond in, waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen aan de zoo zwaar be proefde bevolking der dorpen Hamme, Moerzeke, Grembergen, terwijl 19 Januari te Brussel in het Théatre Lyrique door een comité van Vlaamsche vereenigingen met de medewerking der plaatselijke af- deeling van het Alg. Ned. Verbond even eens een feest voor hetzelfde doel zal worden gehouden. Korte berichten. Naar Central News aan de Impcro ontleent, zou Mussolini voornemens zijn, krachtige maatregelen te nemen tegen hen, die zich schuldig maken aan beperking van geboorten. Met name zouden wel gestelde vrouwen, die weigeren kinderen te krijgen, door deze maatregelen getrof fen worden- Zij zouden worden verbannen naar een of ander klein eiland- Op het oogenblik zjjn er in de Ver- Staten bijna 25.000.000 auto's en goede ren-auto's in gebruik. De Amerikaanschci auto fabrikanten hopen dit jaar hun il lusie te verwezenlijken, van het vervaar digen en verkoopen van 5 millioen auto's- In de auto's van de latere jaren wordt minder de nadruk gelegd op snelheid dan op sierlijkheid van uiterlijk. Aan het eind van December waren er in Oostenrijk ongeveer 203.000 werk- loozen, waarmee bijna het hoogste cijfer van een jaar te voren was bereikt. Dit zijn alleen de werkloozen, die steun ge nieten van staatswege. Daarbij komen er nog ongeveer 30.000, die niet in dat ge val verkeeren. De kust van Finmarken wordt de Laatste dagen door zware stormen be zocht. Een visscherschuit met zeven man aan board, van wie vijf broers, wordt vermist; ook een dokter, die met zijn boot naar patiënten onderweg was. De super-intendant van de Evan- gelisch-Gereformeerde kerk in Polen, Jas- trzehski, is tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld omdat hij het huwe lijk ingezegend heeft van een katholiek priester met een katholieke vrouw. Naar via Kowno gemeld wordt, woedt op de Zwarte Zee een hevige storm. De verbindingen tusschen Odessa en Sebastopol zijn verbroken. De draad- ioaze instiaLatias van de Sovjet-Unio van pen S.O.S. seinen op van schepen, die in nood verkeeren. Het te Kaïro verschonende blad Si- asaa meldt, dat de Egyptische regeering een merkwaardig voorstel van Henry Ford in overweging heeft- Hij biedt daarin aan, op zijn kosten een gemacadamiseerden weg ter lengte van 250 K.M. in Egypte aan te leggen en voor het onderhoud ervan te zorgen. Daartegenover zou de Egypti sche regeering zich moeten verbinden, Ford's auto's vrij van invoerrecht in Egypte toe te laten. Een geïsoleerde locomotief kwam bij Besanpon in volle vaart in botsing met den sneltrein LyomStraatsburg. De locomotief werd achteruit geworpen, ter wijl de sneltrein even daarna ontspoor de. Twee reizigers en een postbeambte liepen kneuzingen op. De stoker van de locomotief werd onthoofd en de machi nist gewond. Uit Sofia wordt gemeld, dat in Bul garije meer dan 1200 politieke gevange nen in hongerstaking zijn gegaan, om op deze wijze de regeering te dwingen, on middellijke amnestie aan de politieke ge vangenen te verleenen. Sedert. Dinsdagmorgen woedt in Triëst een -hevige storm, die op sommige o ogenblikken ren snelheid van 115 KM. bereikte.Een trein van Triëst naar Paren zo moest wegens den storm 2 uur lang blijven stilstaan. De temperatuur is tot 2 graden onder het vriespunt gedaald. Het verkeer ondervindt groot nadeel van de gladheid. Te Nizza is een driemotorig vlieg tuig ir 'ee gestort. 5 Personen zouden daarb' agekomen zijn. x Gent had een geweldige ont ploffing plaats in de kruitfabriek van Wetteren. Een groot, geïsoleerd gebouw vloog in de lucht. Er werd g'roote mate- rieele schade aangericht, doch er zijn geen personen omgekomen. 'De staking van de bootwerkers te Antwerpen schijnt in omvang toe te ne men. Zij hebben het werk neergelegd aan boord van twee verdere schepen. Het verkeer in de ha,ven van Straatsburg over 1928 heeft 5.373.000 ton bedragen, .waardoor het cijfer van 1927 met 1 millioen overtroffen wordt. Straats burg is aldus de derde haven van Frank rijk geworden. In Engelsche reg eeringskringen ver luidt, dat het parlement in de laatste helft van Mei ontbonden zal' worden. Als datum wordt Vrijdag 24 Mei genoemd. Indien dit werkelijk geschiedt, is het waar schijnlijk, dat de algemeiene verkiezingen op 13 Juli worden gehouden. De toenemende vorst heeft bijna het g'ehoele scheepvaartverkeer op de Elbe stilgelegd. Daar men voortduring van het vriezend weer verwacht, moet men reke ning houden met een algeheele stopzetting van het scheepvaartverkeer op de Elbe. Binnenland. Het jubileum van H.M. de Koningin- Moeder. Gala-diner ten Hove. IJs-ongelukken. De militaire corruptie te Woerden. De stoombootdienst EnkhuizenStavo ren gestaakt. Buitenland. De nieuwe politieke toestand in Servië. Hevige koude, o.a. in Amerika. Sneeuwstormen in Duitsohland. Het jubileum van de Koningin-Moeder. Verlichting van den St. Jacobs- toren. Donderdag zal er, zooals bekend, een speciale avond In de Groote 'Kerk te 's Gravenhage gegeven worden ter eere van H.M. de Koningin-Moeder. Niet alleen binnen in het kerkgebouw heeft het ijverige en voortvarende co mité iets bijzonders willen brengen ter eere van de jubileerende Koningin, ook buiten het Paleis en op den weg naar de keric is voor een feestelijke stemming gezorgd- Het Lange Voorhout is voorzien met 17 z.g. diepstraalarmaturen, elk van 1500 kaarsen. Ook voor het Paleis van H. M- de Koningin-Moeder zal meer licht stra len dan anders. De beide lantarens geven gewoonlijk ieder 1000 kaars licht. Voor deze gelegenheid zullen zij versterkt wor den tot 3000 elk. Maar het meeste werk is gemaakt voor de kerk. Die zal van buiten verlicht wor den Meermalen heeft het buitenland al getoond, wat er met verlichting van fraaie gebouwen te bereiken is. Het G. E. B. zelf had geen installatie om daarvoor te zorgen. Maar dank zij welwillende mede werking van verscheidene groote firma's is het bedrjjf in de gelegenheid gesteld, om zulk een installatie te maken. Aan den voet van de torenspits zijn j vier groote lampen opgesteld, elk van 2000 kaars, met roode schijven voor- zien. Die zullen den top in een fantas- tischen gloed zetten. Op de daken van de omstaande hui zen, o.m. op bet voormalige Veritas en het Postkantoor, zijn in totaal 18 lam pen geplaatst, eveneens van 2030 kaars elk- Die lampen geven stralenbundels, die het middelste gedeelte van den toren raken. En aan den voet zijn aan verschei dene palen 24 lampen elk van 2000 kaars geplaatst, die het licht dadelijk breeduit werpen, recht tegen den kerkmuur aan, die wel veel zal terugkaatsen en zoo ook de omgeving van de kerk in de zee van licht zal opnemen. De kerk alleen zal dus bestraald worden door meer dan 90.000 electrische kaarsen. Gerekend naar het aantal kaarsen, dat in "het buitenland gebruikt wordt, moet het effect volgens berekening goed zijn. Philips was den geheelen dag bezig met het opstellen van een versterkings1- installatie, die het geluid naar buiten zal brengen om de wachtende menigte toch deel te doen nemen aan de plechtigheid binnen. De Rijkstelegraaf werkte aan een spe ciale verbinding met het uitzendstation, zoodat wat in de kerk gebeurt, naar alle kanten kan worden uitgezonden. Het telefoonverkeer met Oost-lndië. Het is nog maar een jaar of tien ge leden, zegt de N. R. Crt, toen voor het eerst in ons land den Haag heel schuch ter zijn radio-stem liet hooren en mot geringe energie wat muziek uitzond. Het kostte met de bestaande hulpmiddelen in die dagen vaak heel wat moeite in Rotterdam, luisterend met een hoofdtele foon. Mairconi gaf zelf in het begin niet zeggen had. Niemand, althans zeer wei nigen begrepen, wat er feitelijk met dat nieuwe snufje gebeuren moest en het valt dan ook gemakkelijk in te zien, dat de groote massa met een medelijdend schouderophalen de enthousiaste ama teurs voorbij gingen, wanneer- zij een groote toekomst aan de radio-telefonie voorspelden. Doch niet alleen de groote massa ver wachtte weinig van de draadlooze tele foon. Marconi gaf zelfs in het begin niet veel voor radio-telegraafverkeer met ultra korte golven over groote afstanden, laat staan voor telefonie, die aanmerkelijk hooger eischen stelt. Vandaar, dat het ultra-korte golfgebied, als zijnde practisch zonder waarde vrijgegeven werd voor de knutselende, experimenteerende ama teurs, die op dit terrein toch niets kon den verknoeien en tevens aardig zoet werden gehouden. 'Maarde verachte althans, bij de officiëele autoriteiten niet meetellende amateurs, zouden heel wat anders laten zien, dan wat gepruts op een zolderkamertje. Zij seinden met geringe energie over den Atlantischen Oceaan, haalden van Engeland uit Austra lië en vonden pp welke uren en met welke golflengen soms een aardig suc ces bereikt kon worden. Toen achtten de verschillende regeeringen den tijd ge komen, ook eens hun technici voor ama teur te laten spelen en met betere mid delen aan het werk te zetten. De re sultaten bleven ook hier niet uit en wel dra. hadden enkele landen al radio-tele graafverbindingen over groote afstanden. Maar- telografecren of te'efoneeren naar Indië is lang niet hetzelfde 1 En al dacht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1