No. 83 Dinsdag 8 Jannari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENÖRIKSE&Co's BANK-GOES Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Coupons Effecten Deposito's Crediefen Wissels Spaarbank 4 pCt. D irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummersfO.OG Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. Land- en tuinbouw bedreigd. Over de uitkomsten van land- en tuin bouw in het afgeloopen jaar wordt nogal verschillend geoordeeld. Mede als een gevolg van het feit, dat het een groot verschil maakt van welken kant men deze zaak beziet. Let men op de opbrengst, dan was er zeker reden om te roemen. Maar slaat men het oog op de gemaakte p r ij z e n en dit geldt inzonderheid van die producten die voor uitvoer bestemd zijn of waarvan de prijzen door de uitvoer- mogelijkheden worden beheerscht, dan blijkt de toestand minder gunstig. Niet het minst onze land- en tuinbouw hadden van de handelsmaatregelen van het buitenland veel te lijden. En het ziet er ondanks de veelgepre zen „geest van Gènève", niet naar uit dat hierin spoedig verandering zal komen. Eer is het tegendeel het geval. Uit Duitschland kwamen meermalen on heilspellende tijdingen en thans wordt uit Amerika het volgende gemeld: „Er moet op worden gerekend, dat op 4 Maart a.s. een extra-zitting van het Ame- rikaansche Congres zal worden gehouden, gewijd in hoofdzaak aan de quaestie der tariefherziening. Daaraan zullen vooraf gaan een serie „hearings", waar belang hebbenden hunne wenschen te dien aan zien bekend kunnen maken. Het beginsel der Tariefwet zal naar alle waarschijnlijkheid blijven: bescherming van landbouw en nijverheid tegen de bui- tenlandsche concurrentie, als gevolg van lagere productiekosten. Sommige landbouw-autoriteiten in de V. S. echter gaan verder en verlangen een reserveering der Am. markt voor den Am. landbouw, feitelijk neerkomende dus op algeheele uitsluiting van buitenlandsche landbouwproducten. Ook de a.s. president Hoover stelt zich op dit standpunt. Velen betwijfelen echter, of het industrieele Oos ten zulk een vérgaande bescherming van den landbouw zou aanvaarden. Volgens mededeeling van consulent Pe ters komen voor verhooging van invoer recht zeer vermoedelijk in aanmerking o.a. de volgende land- en tuinbouwproducten: suiker, melk en melkproducten, boter, kaas, vee, varkens, vleesch, eieren, mais, lijnzaad, aardappelmeel, huiden (thans op de vrije lijst), verschillende kla verzaden, aardappelen, rapen, uien, tomaten en verschillende andere groenten. Deze lijst maakt geenszins aan spraak op volledigheid, doch bevat pro ducten, waarvoor reeds herhaaldelijk een verhooging van invoerrecht gevraagd is door groote groepen van producenten. Ook zal de Amerikaansche landbouw een invoerrecht ofwel verhooging van het bestaande invoerrecht vragen voor die producten, welke indirect concurreeren met Amerikaansche landbouwproducten, zooals voor bananen (bescherming van ap pelen), plantaardige oliën en vetten (be scherming van zuivelproducten). Dit is ook iets nieuws in de tariefwetgeving". I Ook hier dus, evenals in andere landen, geen slechting van de tariefmuren, maar een voortgaande belemmering van den in voer, ten nadeele ook van onzen land- en tuinbouw. Het vooruitzicht is niet gunstig. Wat zal Nederland doen? Volharden in de politiek van weerloos heid? Rustig toezien dat belangrijke bronnen van volkswelvaart worden afgedamd? Het is mogelijk. Maar dan moge worden bedacht, dat de slagen zijn voor den rug der zotten. V Snijdt niet zelf de stokken 1 Ten opzichte van de gevaren die onzen land- en tuinbouw bedreigen, mag in de eerste plaats een beroep worden gedaan op onze regeering, opdat het mogelijke ge daan worde om nieuwe beperkende maat regelen van het buitenland te voorkomen °f indien dit niet mogelijk blijkt, de na- deelige gevolgen daarvan zooveel moge lijk te beperken. Verwacht 'kan voorts^ worden dat de betrokken organisaties diligent zullen zijn en dat ook onze volksvertegenwoordigers aan deze kwestie de noodige aandacht zullen schenken. Maar daarnaast, of liever in de eerste Plaats, hebben de bij den uitvoer betrok kenen hier zelf een taak. Het is helaas een feit, dat ondanks de dringende en herhaalde waarschuwingen van verschillende zijden, aan de voor uit voer bestemde producten niet altijd de noodige zorg wordt besteed. Terwijl men weet, dat verschillende re geeringen ijverig zoeken naar een stok waarmee zij ons land kunnen treffen, zijn er nog altijd kortzichtige personen, die ar geen bezwaar in zien, bij: de verzending van producten tevens zulk een stok aan te bieden. In dit verband is van belang, wat gis teren door ons onder Landbouw werd op genomen omtrent de klachten uit Enge land over de sorteering en verpakking van aardappelen en bloemkool uit Friesland en de Zuid-Hollandsche eilanden. Wat daar gezegd werd geldt in niet mindere mate van de Zeeuwsche uitvoer- producten. Niet genoeg kan er de nadruk op wor den gelegd, dat aan sorteering, verpakking enz. de grootst mogelijke zorg moet wor den besteed. Laten wij toch niet zoo dwaas zijn zelf de stokken te snijden waarmee het buiten land ons kan slaan. De staatsgreep te Belgrado. Zondagmiddag heeft de Servische mi nisterraad z|jn eerste vergadering gehou den. Bij het verlaten van het gebouw zeide generaal Jivkowitsj tot de journa listen, dat hij niets mee te deelen had, daar het ministerie gevormd was om te werken en niet om verklaringen af te leg gen. V oor taan zullen aan de pers geen mon delinge meedeelinge.n over regeeringsfoe- sluiten meer gedaan worden. Deze beslui ten zullen alleen in het staatsblad ver schijnen. Men zegt, dat de ministerraad een heele reeks besluitwetten het getal 18 wordt genoemd heeft genomen- De bladen hebben in extra-edities alleen de koninklijke besluiten, die in het staats blad opgenomen waren, meegedeeld, dioch onthielden zich van eiken uitleg der ge beurtenissen en van elk commentaar. Naar de Times meldt, is generaal Jivko witsj, de nieuwe premier, in zijn jeugd betrokken geweest bij, de geheime militaire organisatie, waartoe de moordenaars van Koning Alexander Obrenowitsj en Konin gin Draga behoorden. De leden dier ver- eeniging werden uit het leger gestooten, doch Jivkowitsj werd eenige jaren daarna weer in zjjn rang hersteld en bestreed toen den invloed van de „Zwarte Hand". Hij onderscheidde zich in de Balkanoor logen, verdedigde Belgrado tot het uiterste bij Maickensen's grooten aanval in 1915 en won zich nieuwe lauweren op het front van Saloniki. Z|jn naam is in politieke kringen reeds eerder als een ultima ratio genoemd om aan de latente crisis een einde te maken. In Belgrado is men met de oplossing van de Kabinetscrisis tevreden, het meest wel in de kringen van handel en industrie, die er een consolideering van het econo misch leven van verwachten. Ontevreden zijn de afgevaardigden, die plotseling van hun invloed zijn beroofd, met uitzondering van die der Kroatische boerenpartij. Deze toch beschouwen den nieuwen toestand als een overwinning hunner eigen zaak. Zij betreuren het alleen, dat in het6 ko ninklijk manifest van nieuwe verkiezin gen met geen woord wordt gerept. Even min is daarin gezegd, hoe lang de thans geschapen toestand zal duren. Berichten uit Dalmatië en Kroatië ma ken melding van geestdriftige demonstra ties voor den Koning. Het nieuwe Kabinet heeft zijn werk zaamheden reeds begonnen; ondanks het feit, dat het Kerstmis is, heerscht er op de departementen een buitengewone be drijvigheid. De ministers weigeren eenige verklaring tegenover de journalisten af te leggen. De Tsjechoi-Slowaksche pers is tame lijk gereserveerd bij de beoordeeling van de gebeurtenissen in Zuid-Slavië. De Hongaarsche bladen beschouwen de oplossing der crisis niet veel anders dan „een Koninklijke Putsch". Het laud, dat wantrouwen tegenover Mussolini koes terde, huldigt nu zelf het Mussoünisme. De Roemeensche pers geeft toe, dat de oplossing, waartoe zich koning Alexander genoodzaakt zag, niet overeenkomt met diens eigen democratische gevoelens, doch juicht den stap des konings toe, als waarborg dat eenheid van staat be waard blijft. De Oostenrijksche Neue Fraie Presse noemt den staatsgreep in Servië een over winning der Kroaten, maar tegelijk het uitbreken van den staatscrisis vol geva ren. Het kunstmatig verwekken van regen. De heer C. K. Hall, die proeven neemt voor het anti-droogte genootschap van de Zondagsriviervallei (de Kaap) heeft uit Middelburg (de Kaap) bericht, dat door het van uit een vliegtuig strooien van zan'd op in de lucht zwevende wol ken, tot tweemaal toe, het gelukt is, regen buien te verwekken nabij Middelburg. De proeven worden voortgezet. Mist te Londen. Londen was gistermorgen in een zwa- ren mist gehuld. Op het einde van de week had het geregend en gesneeuwd e.n daarna was het gaan vriezen, zoodat 5e wegen in vele deelen van het land spiegel glad waren. Het auto-verkeer ondervond er ,veel hinder van en er gebeurden tal van kleine ongelukken. Gisterochtend had het verkeer in sommige deelen van Lon den ook met moeilijkheden te kampen, vooral omdat het in den mist aarde donker was. Razzia tegen boeven te Chicago. De begin December gepleegde moord op Gilbert, den hoofdcommissaris van politie," in een voorstad van Chicago, heeft thans de federale autoriteiten op krachtige wijze doen ingrijpen. Tegen de te Chicago gevestigde misda- digersbende, die van nog 60 andere moor den wordt beschuldigd, is een razzia on dernomen, waarbij 25 personen werden in gerekend. Men vond meer dan 100 hagel- buksen, die wegens haar groote versprei ding van de lading en de daaruit voort spruitende doodelijike werking een gelief koosd wapen in de Amerikaansche mis- dadigerswereld vormen. Verder nam de politie talrijke revolvers in beslag en ten slotte ©en zóó groot aan tal benoodigdheden voor het beoefenen van hazardspel, dat drie vrachtauto's noo- dig waren om ze te vervoeren. Een der schuilplaatsen van de misdadi gers bleek een wijdvertakt net van onder- aardsche gangen met geheime in- en uit- -gangen te bezitten. Deze schuilplaats diende den alcoholsmokkelaars en mis dadigers tot vluchtoord. Hier vandaan werden ook rooftochten ondernomen, waarbij op de eenzame straatwegen, dis door uitgestrekte moerassige streken lei den, alcoholtransporten uit Canada wer den overvallen en buit gemaakt. Verzet in een gevangenis. In de gevangenis te Meslowitz is Zater dag een hevig' rumoer uitgebroken naar aanleiding van een besluit van het g'e- vangenisbestuur om een der gevangenen naar een afzonderlijke cel te brengen. In genoemde gevangenis zijn hoofdzake lijk politieke gevangenen, meest commu nisten, ondergebracht, die bij1 groote aan tallen te zamen in verschillende cellen' zijn gehuisvest. De opstand nam een dergelijk karakter aan, dat de opzichters de muiters niet meer in bedwang konden houden en de hulp van de politiemacht inriepen, waar na het pleit speedig beslecht was. De gevangenen werden nu in afzonderlijke cellen ondergebracht 1 Als protest is een aantal1 hunner in hon gerstaking. gegaan. Koude en sneeuw. De hevige koude houdt boven geheel Frankrijk aan. Uit de meest onderscheiden deelen van het land wordt zware sneeuw val gemeld. Uit verschillende deelen van Spanje wordt zware sneeuwval met zeer lage temperatuur gemeld. Overal in België blijft de koude aa^s houden. Het heeft op sommige plaatsw weer fel gesneeuwd. De hevige vorst veroorzaakte reeds groote moeilijkheden op verschillende ka nalen; zoo o.a. op de Kempische vaart. Indien het vriezend weer nog een paar dagen zou aanhouden, zo:u de scheep vaart op dit en andere kanalen volkomen gestremd zijn. Het vraagteeken geland. Gistermiddag kruiste de Fofcker-eendek- ker Question Mark nog steeds boven Los Angeles, na in 139 uur vliegens ongeveer 16.000 K.M. afgelegd te hebben. De bemanning had veel van de koude te Ijjden. Het vliegtuig ia verder ter nauwernood aan een ongeluk ontsnapt, toen het hulpvliegtuig iu een „Tuchtdal" geraakte en verscheidene meters naar be neden viel. Gisteravond werd gemeld: De Question Mark is geland om' 14.12 uur, na gedurende 150 uur 46 mmuten gevlogen te hebben. Volgens een nader bericht is de landing van de Question Mark toe te schrijven aan een motordefect. Reeds, om 1.26 u meldde de bemanning, dat er iets haperde aan den linker motor. Spoedig de groote coalitie in Duitscfhland? In parlementaire Duitsche kringen ver wacht men dat onmiddellijk na den terug keer van den Rijkskanselier de onder handelingen over de uitbreiding der re- geeringscoalitie van het rijk zullen wor den heropend. Bovendien verwacht men een zoo vlot verloop dat 'de gewijzigde rijksregeering reeds op 22 Januari, als de Rijksdag bijeen komt, gevormd zal zijn. Bovendien zal er met de regaling van het herstalvraagstük zooveel tijds gemoeid zijn, dat het Centrum ook wel begrijpt, dat van een Schoolwet in 'de eerste pe riode toch niets kan komen, zoodat hel daarop ook niet zal aandringen, mits het zijn drie ministers 'krijgt. Ook deze aanvulling zal Müller weinig z'orgen ba ren. Stegerwald zal het ministerie van verkeer en voedselvoorziening overnemen, de bevoegdheden van von Guérard als mi nister van de bezette gebieden zullen belangrijk uitgebreid worden, en öok na het eindigen der bezetting zal het depar tement als ministerie voor de grensge bieden behouden blijven en het hoofd van dit departement zal dan niet 't gevoel hebben 'dat zijn baantje niet veel meer dan een senécure is. Vulkanische uitbarsting in Chili. Volgens 'berichten uit Chili is in het grensdistrict een paniek uitgebroken ten gevolge van een uitbarsting van den vul kaan Calbuco. Tal van gewonden en dak- loozen kwamen te Puerto Montt aan. Zij melden, dat versoheiden personen zijn omgek' 'nen. De vulkaan bood van het meer n Llanquihue gezien een fan tastic n aanblik. De omgeving was hel der v .'licht. Eén ondera'ardsch gerom mel verhoogde nog den schrik der be volking. De verbindingen zijn verbroken. Naar gemeld wordt is de vulkaan de Puyehue eveneens aan het werken. Korte berichten. Gisternacht is de machinekamer van een fabriek te Riga uitgebrand. Hierdoor zijnn honderden arbeiders werkloos gewor den. Men meent, dat het weder-opbou- wen van de fabriek zes maanden zal duren. De brand is door arbeiders aan gestoken, die zich ten onrechte ontsla gen achtten. De Engelsche Koning heeft Zaterdag voor het eerst zijn slaapkamer verlaten, Hij werd naar de aangrenzende audiëntie' zaal overgebracht, waar hij ongeveer een uur verbleef, om daarna naar de slaap kamer teruggebracht te worden. Volgens een door de gezondheids commissie te Washington uitgebracht rap port, bedraagt het aantal dooden ten ge volge van de op het oogenblik in de Vereen. Staten heerschende griep-epide* mie reeds 12.000. Men vreest, dat het aantal dooden nog aanzienlijk hooger zal worden voor de epidemie ten einde is. De „New York Telegram" die een enquête heeft gehouden naar de schen kingen der prohibitie-wetgeving in de stad New-York, deelt mede, dat er op het oogenblik 20.000 klandestiene kroegen in de metropolis zijn. Volgens een Russische statistiek is het aantal inwoners van Leningrad in het afgeloopen jaar met 75.000 toege nomen.. Het aantal inwoners is thans weer tot li/s millioen gestegen. Vóór den oor log telde St. Petersburg een bevolking van bijna 21/2 millioen. Na de revolutie daalde het cijfer der bevolking sterk. Volgens een mededeeling van den cer.tra'len gezondheidsdienst te Berlijn is het aantal grieppatiënten gedurende de laatste dagen nog niet verminderd. Alle gevallen dragen evenwel een zachtaar dig karakter. Verscheidene winkels te Athene op de fruitmarkt zijn door een brand ver woest. De schalde wordt op meer dan een millioea galden geschat. Binnenland. De telefoongesprekken met Indië. Te Utrecht zijn drie broertjes door het ijs gezakt en verdronken. De malversaties te Roosendaal. De scheepvaart en het ijs. H.M. de Koningin-Moeder door de Neder- landsche vrouwen gehuldigd. De abattoir-kwestie te VlissingenMid delburg. Buitenland. Nog koude in het buitenland. Bijzonderheden over den staatsgreep in Joeg0 Slavië. In Zuid-Afrika kunstmatig regen verwekt. Vulkaanuitbarsting in Chili. Het "Zuid-Amerikaansche vraagteeken. geland. De Fabersche Buchdruokerei te Maagdenburg, die in 1485 werd opge richt en de oudste drukkerij van Duitsch land is, zal het bedrijf van 1 Febr. af staken. Tegen dien dag is het geheel© personeel opgezegd. H. M. DE KONINGIN-MOEDER DOOR DE NEDERL. VROUWEN GEHULDIGD. H.M. de Koningin-Moeder is gisteren ter gelegenheid van haar jubileum dooi de Nederlandsche vrouwen gehuldigd. Hulde uit Indië. Indië ging ditmaal voorop. Vóór de afgevaardigden van de vrou wen in Nederland gelegenheid kregen H- M. hunne hulde te bieden, werd eerst bij monde van de echtgenoote van den G-G. de hulde uit Indië in ontvangst genomen. Op de radio-toespraak van Mevr. de Graeff, werd door H.M. het volgende ge antwoord: 1 „De woorden, die door Uwe bemidde ling uit bet verre Oosten tot mij komen, ontroeren mij diep. Ik gevoel mij geluk kig juist heden, op dezen voor mij zoo gewichtigen herinneringsdag enkele ©ogen blikken in nauwe verbinding met U en de Vrouwen van Nederlandscn-Indië te staan, in wier lief en leed Ik moederlijk belang stel. Innig dankbaar ben Ik voor de verzeke ring van warme aanhankelijkheid aan mijn persoon, voor de goede wenschen, die Ik zoo even uit Uwen mond mocht ontvan gen. Met groote bewondering voor het nieuwe middel van gemeenschap maak Ik er van gebruik om U allen den meest hartelijken groet te zenden- Dat. de Vrouwen van Nederlandsch- Indië mij ook stoffelijke blijken van ge hechtheid en liefde willen geven waar deer Ik ten hoogste. Ik hoop deze straks in ontvangst te nemen. Allen, aden, die er toe medewerkten zend Ik mijnen hartgrondigen dank." Aanhieding der geschenken. Gistermiddag werd ter Paleize Voor hout aangeboden het reeds vroeger ver melde nationale geschenk van de Neder landsche vrouwen en van de geschenken uit Indië, de Koningin-Moeder ter ge legenheid van haar jubileum vereerd. Om half vijf kwam de Koningin-Moeder met groot gevolg en vergezeld door de Koningin, den Prins der Nederlanden en Prinses Juliana de zaal binnen en be groette 'de eere-presxdente,. echtgenoote van dén voorzitter der Eerste Kamer, de presidente mevr. van Leeuwen en mevr. Koningsberger, echtgenoote van den minister van koloniën, met freule de Graeff, dochter van den gouverneur-ge neraal, alsmede alle aanwezige dames. Onmiddellijk daarna bood mevr. Van Leeuwen, geb. Waller, echtgenoote van den oud-vice-president van den Raad van State, het geschenk aan. In de daarbij gehouden toespraak zeide de presidente o.m.: U zult in het kastje, dat ons huldeblijk begeleidt, de handteekeningen en namen vinden van alle deelneemsters en het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1