DE ZEEDW TWEEDE BLAD. Het huisje aan den zeedijk Gemengd Nieuws. Uit de Provincie. VAN FEUILLETON MAANDAG 7 JANUARI 1929. No. 82. H. M. DE KONINGIN-MOEDER 50 JAAR IN ONS LAND. Herinnering aan de huwelijksplechtigheid. In verband met bet feit, dat het deze week 50 jaar geleden is, dat H. M. Ko ningin Emma in ons land haar intrede deed, brengt de N e d e r 1. in herinnering de huwelijksplechtigheid op 7 Januari 1879 in de kerk te Waldeck, waaraan wij het volgende ontleenen: Z. M. de Koning was gekleed in admi raalsuniform, met al zijne ordeteekenen De bruid had een wit kleed van halfdof atlas, hier en daar men gouden sterretjes bezaaid en een lange traine. Een kanten sluier was bevestigd aan den myrthen- krans, die rond den diadeem gewonden was. Diamanten oor- en halssieraad en een prachtige hermelijnen schouderbedek king voltooiden haar eenvoudig, maar bui tengewoon sierlijk toilet. De rechterhand was zonder handschoen. De princessen waren in zacht rose, met bloemen opge maakt. Zij en alle overige dames hadden de schouders onbedekt. Aan keur van edelgesteenten was bij deze hooge verza- meling geen gebrek. Terwijl de stoet binnenkwam, zong het koor het: Heilig! Heilig! en de geestelijken, die het bruidspaar aan den ingang der kapel hadden opgewacht, plaatsten zich nu voor het altaar. De Hofprediker, Konsistorialrat Scipo, hield na gebed en de lezing van Ps. 121 de volgende rede: Een der gewichtigste oogenblikken is gekomen, een van die, in welke de mensch diep beseft, dat op zijn levensweg een keer punt is gekomen, één, dat op zijn toekomst van beslissenden invloed zijn zal. Deze gedachte vervult thans ook Uwe harten, Allerdporluchtigst paar! Gij staat op het punt van voor God en deze Chris telijke getuigen, U wederkeerig echtelijke liefde en trouw tot in den dood te beloven en deze verbintenis de kerkelijke wijding te geven. Hoeveel hartelijke heil- en zegenwen- schen zullen U heden worden gedaan. Juist echter in dat wenschen ligt de be kentenis opgesloten, dat de vervulling niet gegeven is in de zwakke menschenhand. 's Menschen doen staat niet in zijne macht, noch in iemands macht, hoe hij handel en wandel zal sturen. Hoe zaligend dan ook het verheffende geloof, dat den mensch doet zeggen: „Ik hef mijne oogen op naar de bergen, vanwaar mijne hulp komen zal. Mijne hulp is van den Heer, die hemel en aarde gemaakt heeft." Tot Hem wendt zich thans ook Uwe ziel en in het opzien naar den levenden God ligt Uwe blijde hoop in deze heilige Ure. Vele harten zenden met U vurige gebeden omhoog, dat God uit de volheid zijner liefde deze echtverbintenis doe worden tot een bron van zuiver en duurzaam levensgeluk. Uwe Koninklijke Majesteit verheugt zich in dezen feestelij'ken kring in de tegen woordigheid van hartelijk deelnemende hooge verwanten, maar zij gedenkt ook de zeer geëerde koninklijke ouders, den za ligen Willem den Tweeden, roemrijker ge dachtenis, en de onvergetelijke moeder, Anna Paulowna, die beiden in den geest tegenwoordig, dit echtverbond zegenen. Gij, koninklijke bruid, hebt nog het geluk, Uwe vorstelijke ouders, zusters en broeders te bezitten. Met den zegen van getrouwe liefde, hebben zij U hier naar bet altaar begeleid en zullen zij ook op Uw verderen levensweg U begeleiden met het gebed, dat genade en barmhartigheid U volgen moge, Uw geheele leven lang, »en gij aan de zijde van den koninklij ken gemaal zijn wakker en edel volk ten zegen zijn moogt, en gij daar van heeler harte zult kunnen zeggen: Uw volk is mijn volk. Daartoe smeeken wij allen met U de hulp ai van den levenden God. Die echter zijne hulp alleen zoekt bij den Heer, kan zeker zijn dat hiji ook door HUGO KINGMANS. 21) o- „Beste Grootmoeder, U zult wel verwonderd zijn, eeö brief van mij te krijgen. Ik heb u nooit ge schreven, omdat Mama het altijd deed. Maar ik zit nu in zoo'n moeilijk geval, dat ik uw hulp kom inroepen, in de hoop en in het vertrouwen, dat U toe stemming zult geven. Ik zou namelijk gaarne eenigen tijd, als het mag den heelen winter over, bij U komen logeeren. Hel i3 voor mij nood zakelijk, dat ik eens in een andere om geving kom. Waarom, dat zal itt U wel vertellen, al3 ik komen mag. Toe, het mag wel, hé? Papa en Mama vinden het goed, dat ik U dit vraag. Als U schrijft, dat U het goed vindt, kom ik al heel gauw. En ik geloof wel, dat ik het mlt U vinden kaai. te zal met lastig zjjn, hoor Grootmoeder. Eigenlijk zou ik wel uitvoerig willen schrjjven, waarom ik zoo gaarne van huia wil, mur hat is beter, dat ik U dat rat tel. Dan begrijpt U het misschien beter. Ik hoop nu maar, dat U toestemming geeft- Dan ben ik gauw bij U. De groeten van Papa, Mama en Uw nichtje. LIA VAN MEERSMA. Toen Adriaan Rlankert den brief lang zaam gelezen had, begon hij opnieuw. Dan keek hij, zonder een woord te zeg gen, zijn moeder aan. „Van een dochter van Marie, Adriaan", zeide zijn moeder, veelbeteekenend. Het kwam hem voor, dat door haar stem een vroolijke toon klonk. En die hinderde hem. „Je zult toch zeker terugschrijven, dat je haar niet gebruiken kunt?" vroeg hij. „Waarom zou ik zulk een leugen schrij ven, Adriaan?" vroeg zij eenvoudig weg. „Wel nu nog mooier!" barstte hij los- „Maar moeder toch! Wat mankeert je nul Nooit, nooit meer hoorea wij iets van Marie. We zijn te min voor Mevrouw Van Meersma. En nu^zou je zoo maar schrijven, dat haar dóchter welkom is) Zij moet in een andere omgeving zijn", hij wierp een blik in den brief, „schrijft Nu, laat ze dan gaan. As zij maar t hier komt. *t Is me wat moois I Altijd laten zjj ons links liggen. En nu zij oma ooodig lubben, ja, an s£ö wjj goed. Ik zou, kort en krachtig, terugschrijven, moe der, dat je haar niet hebben kunt- Martje denkt er vast ook zoo over." „Dat kan wel, Adriaan, al geloof ik het nog niet. Ik was blij, dat je kwam. En toch was ik bang. Ik verwachtte, dat je zoo zoudt spreken. Marie zit jou nog altijd dwars" sprak de oude vrouw met zachte, treurige stem. „Maar moeder, dat spreekt toch van zelf. Zij is hier tegen den zin van vader en moeder, weggegaan. Zij trouwde, tegen den zin van vader en moeder, met dien mijnheer Van Meersma. Een paar maal in al die jaren is zij eens wezen kijken, heel in het begin. Maar dat werd al minder, tot er nu in enkele jaren niets van haar vernomen wordt en op je brie ven toen kreeg je niet eens antwoord. En daar opeens komt haar dochter vragen, hier nota-bene den heelen winter te mo gen komen logeeren, niets doen natuur lijk. Ik zou ze feestelijk bedanken, nu weet je. hoe ik er over denk." Adriaan Blankert sprak opgewonden- Van toom flikkerden zijn oogen. De oude vrouw bleef kalm en liet hem rustig uitrazen. Dan klonk weer haar zachte, sympa thieke stem: „Zoo moet ie niet spreken, Adriaan. Ik geloof, dat dit een begin van g«b«direEbooring Ia. Je weet, boe ik dage lijks den Heere bid, om Marie weer te recht te brengen. Dat Lia dit schrijft, is een goed teeken. Adriaan. 'kHeb er God voor gedankt- Het past je niet, te spreken, zooals je doet." „Moeder, je weet, dat ik veel respect voor je heb. Maar ik kan daarin geen ge- bedsverhooring zien. Als het d&t was, dan moest Marie zélf schrijven en schuld belijden. Maar dat doet ze niet. Zij laat haar dochter een zoet briefje schrijven- Geen woord wordt er over gerept, dat Marie, schandelijk, eerst met vader en moeder en later met moeder alleen ge handeld heeft. Ik kan dat niet zoo ge makkelijk vergeten, moeder. Als een vuile handdoek, als onwaardigen zijn wij weg gesmeten. Ze kijken niet naar ons om. En dan komt daar zoo'n briefje met de simpele vraag: „mag ik komen?" Je moet „neen" zeggen, moeder. Dan zullen zij eens voelen, dat wij ze kunnen missen." „Ik ben het heelemaal niet met je eens, Adriaan", zeide de oude vrouw. „Als het daarover gaat, dan ken ik m'n jongen niet. Zoo spreekt niet een zacht moedige van geest, jongen. Zou onze Hei land het zoo willen? Zullen wij kwaad met kwaad vergelden? Marie heeft ver keerd, de Heere moge het haar vergeven- 'kHeb er veel onder geleden en lijd er oog onder. Maar dexe brief beeft rag ver kwikt. 'tls niet gebedsvexbooring, maat wel, dat geloof ik vast, het begin er van- Marie vond het goed, dat de brief geschre ven werd. Is dat niet een goed teeken? Wie weet, als dat meisje uier is, of het niet in orde komt. k Zal er vurig om bidden. Daarom moet er geschreven wor den, dat zij komen mag. Zoo denk ik er over. 'k Geloof dat ik daarmee in Gods weg ben. En als ik doe, wat jij zegt, dan ga ik van dien goeden weg af." „Ik kan het zoo niet inzien, moeder. Je zult het wel goed bedoelen. Maar ais je schrijft, dat het meisje komen mag, zullen ze ginds in hun vuisje lachen, en zeggen, dat wij toch maar gaarne willen." „Krek, ik wil ook graag, dat zij komt- Zij is mijn kleindochter, Adriaaa." „Heb je ze al eens gezien, moeder?" „Ze was nog maar klein, Adriaan, toen zij eenmaal geweest is. Het was een lief kind" „Nu is het natuurlijk een stadsjuffertje, moeder. Je zult er ellende van beleven. Wat moet dat kind hier komen doen? 'kBaad je sterk aan, te schrijven, dat ze niet mag komen. Laat maar eens mer ken, dat je een moeder bent, die diep beleedigd is. Dat kan geen kwaad. Zq moeten bet maar eexu roeien. (W<udt vervolgd.) in dat rapport, dat door het geleidelik groeien der organisaties toch de contracten met werkgevers en werknemers worden afgesloten. Spr. wil er dan hierbij op wijzen, dat er in geheel Zeeland nog maar een paar contracten met de organisaties zijn afge sloten. Het is daarom te hopen, dat hef ontwerp spoedig tot wet verheven worde. Spr. deelde verder mode, dat het voor nemen van het hoofdbestuur is om een persoon aan te stellen, die in het hijzpn- .der de propaganda kan aanvatten. Na deze inleiding ontspon zich over de propaganda een uitgebreide gedachten- wis seMng. De secretaris van den Chr. Besturen bond te Middelburg, dhr A. S. Boone, deelde mede, dat de Chr. Besturenbonden op Walcheren op bijna alle plaatsen, waar nog geen afdeelingen bestaan, de actie krachtig ter hand heeft genomen. Thans zijn er 6 afdeelingen op Walcheren. Na beantwoording van de verschillende vragen, gaf spreker nog de verzekering, dat de volle aandacht wordt geschonken aan Zeeland en dat de verdere plannen deze week in het hoofdbestuur verder uitgewerkt worden. De wenschelijkheid werd nog betoogd', om binnenkort wederom eenzelfde verga dering te beleggen. r In den breede werd nog gesproken over de loonen en arbeidsvoorwaarden in ver schillende streken van Zeeland. »8Q Na de rondvraag sloot de heer van Vliet deze bijeenkomst met een krachtige opwekking om mede te werken aan deO bloei van den Chr. Landarbeidersbond in Zeeland,, opdat ook daardoor voor de landarbeiders een wat betere positie kan worden verkregen. Hansweert. De sleeptrein, die hier Vrij dagnamiddag omhoog is gevaren, was de sleepboot „Adrianus"' met de schepen „Algol" en de „Celina". Gisternacht zijn de schepen met behulp van sleepbooten vlotgekomen. en hebben de reis naar Gent oogenschijnlijk onbeschadigd voortgezet. Op de Oostersohe'de had een'aa.tivM- iing plaats tusschen de schepen „Prins Alexander" en „Griendtsveen 4" waar bij eerstgenoemd schip belangrijke averij bekwam, zoodat het de reis niet kon voortzetten. Door de Bergings-maatschap- pij van Hoogenboezem en van tier Tak wordt een noodreparatie aangebracht, en zal die het schip naar Antwerpen slepen. St. Laurens. Bevolking over de maand December 1928. Ingekomen: J- B. Hulstaert, zonder her. B 143 uit Antwerpen; J- Trigelse en echt- genoote. zonder ber. B 155 uit Gouda; S. A. Bierens, geb. Kodde, zonder ber. A 33, uit O. en W, Souburg; P. Ie Grand timmerman B 18 uit Hoensbroek. Vertrokken: Pa. Snoep, zonder ber. van B 167a naar Arnemuiden; L- de Potter, geb. Willemse, zonder ber. van A 60 naar Koudekerke. Ovezand. Zaterdag j.l. had alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Landbouwvereeniging „Help U Zei ven" welke door 29 leden werd bijge woond. Door den secretaris-penningmees ter werd rekening en verantwoording ge daan en een verslag omtrent den toestand der vereeniging uitgebracht. Uit het een en ander bleek dat het ledental met 'l was vermeerderd en thans 270 bedraagt, dat 'in het afgeloopen dienstjaar 1928 drie aankoopen van meststoffen waren gedaan, ter gez. grootte van 11.99800 KG- en tot een bedrag van f92.128.74 en dat tot Bestuursleden werden herkozen de heeren C- M. Nijsten te Borsselen en A' van den Dries Jzn te Ovezand. Temeuzen. Naar aanleiding van ons bericht inzake het jubileum van den beer J. F. Koevoets, commissaris bij den Proiv Stoombootdienst alhier, kan nog nadar gemeld worden, dat het schilderij, voor stellende de haven met steiger omstreeks 1900, den jubilaris geschonken werd doOr enkele vrachtvervoerders uit Terneuzes en omliggende plaatsen. Het Paleis van H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk. De inbraken in en om Sit- tard. De laatste dagen is de streek ia en om Sittaid onveilig gemaakt door in dividuen, die naeht op nacht ban eiag Christelijke Landarbeiders. Middelburg. Zaterdag j.l. hield de Chr. Landarbeidersbond in het Militair Tehuis alhier een vergadering met de in Zeeland gevestigde afdeelingen, onder leiding van den heer van Vliet, hoofdbestuurder van genoemde organisatie- Na de gebruikelijke opening, heette spr. allen welkom en zette in den breede uit een, boe noodzakelijk bet is, dat de Chr- Vakbeweging, in het bijzonder onder do landarbeiders, in Zeeland, meerdere vast heid krijgt. Daarom wil het hoofdbestuur speciaal in deze vergadering de propa ganda bespreken. Dat bet noodzakelijke van organisatie ook onzerzijds blijkt, is bewezen door het feit, dat, toen de Z. L. M. te beoordeelen had het voor-ontwerp tot regeling van den arbeid voor leerplichtigen en jeug dige personen in het landbouwbedrijf, zij in het daartoe uitgebrachte rapport de meening lanceerde, dat het niet wensche- lijk is, omdat het landbouwbedrijf niet kan gelijk gesteld worden met andere be drijven. Verder werd naar voren gebracht, H. M. de Koningin-Moeder in den tuin van het paleis nadig verhooren, wanneer wij uit de vol heid 'des harten met bet slotwoord van onzen psalm instemmen: De Heer beware U voo^ alle kwaad; hij b-cware uw ziel; hij beware uw gaan en uw komen van nu tot in eeuwigheid- Amen 1 Daarna werd het formulier gelezen en had de .wisseling der ringen plaats. Op de in het formulier gestelde vragen, antwoordde Z. M. een krachtig ja! De Koningin was blijkbaar zeer aangedaan en nu en dan liet zij haar tranen den vrijen loop. Zacht, maar zeer hoorbaar klonk haar ja! op de vragen van den predikant- Beiden hadden hunne ringen op den Bijbel gelegd. De Koning nam daarop dien van de Koningin en de Koningin den zijn©. Het bruidspaar legde de handen in elkaar, waarop de prediker ze in de zijne nam en den zegen uitsprak. Hét koor zong 'daarna, met begeleiding van orgel, het Domine fac Salvum Regem, naar den Duitschen tekst van Haupt. Onder dit gezang verliet de stoet de kerk. Z. M. de Koning, die tijdens de rede zichtbaar aangedaan was, zag er zeer gelukkig uit, toen bij zijne gemalin den arm bood. De plechtigheid in de kapel duurde geen half uur. Voor bet altaar lag het tapijt, dat de dames van Arolsen aan H. M. de Ko ningin schonken. De muren en het pla fond waren keurig versierd mot groen en bloemen, waartusschen overal de ver- eenigde wapens van Waldeck en Pyrmont Z. M. schonk aan de Koningin een prachtig medaillon met één brillant, waar in zijn portret gesneden is. zal yjnden, gelijk ortz.e Psalm zegt: „Hij zal uwen voet niet laten wankelen, uw bewaarder zal niet sluimeren. Zie de bewaarder Israëls zal niet sluimeren, noch slapen. De Heer is uw bewaar der, de Heer is uwe schaduw aan uwe rechterhand." Voor Zijn heilig aanschijn en in ver trouwen op Zijne hulp sluit Gij' thans uw echtverbintenis, waarin Gij voortaan met elkander en voo-r elkander loven wilt, zoodat vreugde en leed en alles wat de liefde Gods moge zenden, gemeenschap pelijk worde genoten en ieder Uwer slechts in die mate gelukkig zijn ka.n, als hij er naar streeft den ander gelukkig te maken. Dat kunnen wij slechts in de uit God geboren en in Christus ge openbaarde liefde, die zachtmoedig en vriendelijk is, niet zichzelf zoekt en geen ergenis geeft, die alles draagt, alles ge-- looft, alles hoopt en alles duldt, noo.it ophoudt en in de kroon van den Christus als de heerlijkste edelsteen schittert. In deze waarachtige Liefde beware en sterke u de Almachtige God, tot welken gij' heden Uwe oogen opheft. Het liefe lijke en geweldige woord, dat gij, Konink lijke hruid, bij uwe bevestiging als ken spreuk voor het leven hebt gekozen, late hij in dit uur uwer echtvereeniging ge heel in vervulling gaan- God is de liefde, en die in de liefde blijft, blijft in God en God in hem. De Vader in den Hemel mgge ons ge te Soestdijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5