No. 81 Zaterdag 5 Januari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland v.ROSSEM'* ZEEPAARD ISo EERSTE BLAD. HET ADRES A. WIL KING HENDRIKSE C°'s BANK - GOES. Een scherpe tegenstelling. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. SPAARBANKBOEKJES Binnenland Uit de Provincie. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. D irecteur- H oof dredacieur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraai 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiin: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. In het concept program van actie der Antirevolutionaire partij, wordt op den voorgrond gesteld, dat een vaste beginsel- politiek den grondslag van geheel onze actie moet vormen, met name waar het geldt, de handhaving en bevestiging van de Christelijke grondslagen van ons volksleven. Een vaste beginselpolitiek, wat beteo kent, dat de A,R. partij: blijft vasthou den aan wat in haar Program werd uitge sproken, n.l.: dat zij noch in den volks wil, noch in de wet, maar alleen in God de bron vindt van het souvereine gezag; dat zij ook op staatkundig ter rein belijdt de eeuwige beginselen, die ons in Gods Woord geopenbaard zijn; dat zij de Overheid eert als dienaresse Gods, die daaraan hare regeermacht ont- leenende aan de eene zijde het gezag heeft hoog te houden maar aan den an deren kant ook de rechten des volks heeft te eerbiedigen. Een vaste beginselpolitiek brengt mee, dat gestreefd wordt naar handhaving van de zelfstandige positie welke ons land naar Gods bestel' gekregen heeft, maar dat tegelijkertijd ook gesteund worden alle maatregelen die de heerschappij van het recht in het leven der volkeren kunnen bevorderen. Pat {je invloeden die de goede zeden kwetsen en de oneerbaarheid bevorderen, krachtig worden tegengegaan, de Zondags rust wordt bevorderd en om niet meer te noemen, de sociale gerechtigheid wordt beoefend. De A.R. partij is overtuigd, dat het, naarmate de grondslagen van het natuur lijke leven, het gezin en het gezag, meer blootstaan aan aanvallen van den geest, die alle Gods ordeningen wil verzwakken en ontbinden, temeer noodig is pai te staan in den strijd voor 'sHeeren ordi nantiën en te ijveren voor de beveiliging van de Christelijke grondslagen van ons maatschappelijk en staatkundig leven. Terugkeer naar en bevestiging van den hand met het Woord van God, zie daar de blijvende grondslag van het optreden der Antirevolutionaire party. Geheel anders is het bij de Soc.-Dem. Arb. partij. Mr i'roelstra, de groote leider van deze partij, die thans, nu zijn lichaamskracht gebroken is, door zijne Gedenkschriften nog spreekt tol de massa, verhaalt daar- 'in, hoe hij in het „Communistisch Manifest" don blijvenden grondslag voor zijn sociaal-democratische actie heeft gevonden. De tegenstelling is wel scherp. Immers nog kort geleden, werd er in de „Stand." aan herinnerd, dat dit docu ment beroemd is geworden, omdat hier in systematisch, in vlammende taal, de leer van den klassenstrijd wordt ontwik keld. „Het document is beroemd, omdat het op onverholen wijze het materialistisch karakter van het socialisme huldigt: AJe geschiedenis is de geschiedenis van klas senstrijden. Alle geestelijke conflicten zijn in den diepsten grond botsingen van klas sentegenstellingen. Tempering van dien klassenstrijd door moreele overweg ngen is onmogelijk: godsdienst, recht, zeae.ykheid zijn in den grond burgerlijke vooroordee- Ien, waarachter zich evenzoovele burger lijke belangen verschui.en. Heit document is ook beroemd om de radicale wijze, waarop het revolutionair karakter van het socialisme slechts langs den weg van gewelddadige omverwerping zijn doei kan bereiken. Het document is ook beroemd om den hartsfcoehte.ijk revolutionairen toon, waar op de arbeiders tot strijd worden opge roepen. Die toon bereikt zijn hoogtepunt in het slot, waar het heet: „In één woord, de communisten on dersteunen overal elke revo.udonaire be weging, die tegen de bestaande maat schappelijke en politieke toestanden is gekeerd. Tenslotte werken overal de commu nisten voor verbond en overeenstem ming tusschen de democratische partijen van alle landen. De communisten wenschen hun meenin gen en bedoelingen geenszins te verber- jgen. Ze verklaren het openlijk, dat hun doel slechts kan worden bereikt door de gewelddadige omverwerping van elke maatschappelijke regeering, zooals ze tot dusver hebben bestaan. Laat tie regee- rende klasse beven voor een communis tische revolutie. De proletariërs hebben er niets bij te verliezen dan hun ketenen. En een wereld is er voor hen te winnen." Proletariërs van alle landen, ver- eenigt ui" Welnu van dit Manifest, dat de Bol- schewisten in Rusland als hun Evange lie beschouwen, verklaart Mr Troelstra en hij' mag hier worden aangemerkt als te spreken namens de S.D.A.P. dat het den blijvenden grondslag is voor zijn optreden. De tegenstelling is wel scherp. De A.R. partij die krachtens het Woord van God den klassenstrijd verwerpt, en er oip uit is de klassetegenstellingen te verzachten, en de S.D.A.P. die den klas senstrijd predikt en de klassenhaat aan wakkert. De A.R. partij die de geestelijke dingen op de eerste plaats stelt en de S.D.A.P. met zijn huldiging van het materialisme. De A.R. partij die het gezag eert en bet gezin hoog houdt en de S.D.A.P. die zoowel het gezag als het gezin zoekt te ondermijnen. De A.R. partij die den socialen vrede langs den weg van het recht zoekt te bevorderen en de S.D.A.P. die van de Eewelddadige revolutie volstrekt niet af- eerig is. De A.R. partij die zich buigt voor het Woord van God en de S.D.A.P. die naar het woord van Troelstra in het goddelooze Communistisch Ma nifest den blijvenden grondslag vindt voor hare revolutionaire actie. voor Manufacturen Dames- en Kinderccnfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST Sneeuw en ijs. De strenge koude, die gedurende de laat ste dagen in Denemarken heerschte, heeft reeds belemmering van de scheepvaart tengevolge gehad. In de Skipe-fjord heeft zich veel ijs ge vormd. Een Duitsch motorschip is aan den grond geraakt. Kleine vaartuigen kunnen zich geen weg meer door het ijs banen. Uit verschillende deelen van Duitsch- land worden berichten omtrent hevigen sneeuwval ontvangen, die op sommige plaatsen zoo sterk is, als men sedert jaren niet heeft gekend. In de Beiersche Alpen zijn de wegen voor een groot gedeelte onbegaanbaar ge worden. Het autoverkeer is daar geheel onmogelijk geworden. Ook in Thüringen is buitengewoon veel sneeuw gevallen, zoodat auto's en post wagens in de sneeuw bleven steken. De morgentrein tusschen Ilmenau en Stützerbach werd door de sneeuw geblok keerd, zocidat een extra sneeuwploeg moest uittrekken. Ten einde het platteland niet geheel van het bezorgen van de post uit te sluiten, zijn maatregelen getroffen om een hulpdienst per slee in te richten. Ook in het Zwarte Woud is buitenge woon veel sneeuw gevallen. De winter sport wordt overal druk beoefend. In Slovenië en het Karstgebied hebben de sneeuwstormen zulk een grooten om vang aangenomen, dat het gezamenlijke verkeer ernstig bedreigd is. Sterft Weenen uit? Aan het eind van 1928 had Weenen 8000 inwoners minder dan aan het begin van dit jaar, wat een achteruitgang van drie op de duizend beteekent. De laatste twee jaar is het inwonertal van de Oos- tenrijksche hoofdstad met ongeveer 18.000 zielen verminderd. Dit komt in hoofdzaak door den achteruitgang van het geboorte cijfer. Tot den oorlog toe ging het inwoner tal geregeld vooruit. Zonder den oorlog zou Weenen, naar men destijds berekend heeft, thans meer dan 2K millioen zielen moeten tellen en het zijn er nu in werke lijkheid ternauwernood 1.800.000. Andere Oostenrijksche steden daaren tegen toonen een snellen groei. Smokkelhandel in bedwelmende middelen. De Poolsche politie is een omvangrijken smokkelhandel in geneesmiddelen en be dwelmende middelen op het spoor geko men. De smokkelwaar werd door Poolsche handelaars over de grens van Opper Sile- zië gesmokkeld. Zij hebben hun bedrijf bijna twee jaar lang uitgeoefend en den Poolschen staat voor ongeveer-8K mill ioen gulden benadeeld. Verscheidene han delaars zijn reeds in hechtenis genomen. Men neemt aan, dat er medeplichtigen on der de Poolsche douane-ambtenaren zijn. Dr Karl linger, f Gisteravond werd de voorzitter derAn- throposopische Vereeniging in Duitscb- land, Dr Karl Unger te Stuttgart, toen hij' het Luitpoldhuis te Neurenberg binnen trad, om daar een voordracht te houden, door een krankzinnige met drie schoten gedood. De dader is gearresteerd maar zijn identiteit is nog niet vastgesteld. Noodweer. In geheel Italië duurt het zware weer voort. Uit de Alpengebieden worden sneeuwstormen gemeld. Het water in de Arno stijgt nog. Rondom Pisa zijn landerijen over stroomd. De noodige maatregelen zijn ge troffen om een overstrooming der stad te vermijden. In Trentino woedde in den afgeloopen nacht tijdens een overvloedigen sneeuw val een hevig winteronweer. De hooge stand van de Tiber is de hoofd gebeurtenis van den dag. Gistermiddag be droeg hij 14.75 meter, de hoogste stand sedert 1913. De brandweer en politie trekken door de bedreigde streken om de menschen naar de stad te brengen. Korte berichten. Op het oogenblik telt het Roode Le ger, soldaten en officieren bijeengerekend, bijna 100.000 leden van de communisti sche partij en 140.000 van de communis tische jeugdcentrale. Van de totale sterkte van het leger maken de communisten 14 pet., de comsomoltsen 20 pet. uit. Van de officieren zijn 60 pet. communist; Volgens een telegram uit Madrid zijn aan de Algerijnsche kust de wrakstukken gevonden van een Spaansch marine-vlieg tuig, dat sinds -drie dagen werd vermist. Van de vier leden der bemanning is geen spoor ontdekt. De staking in het kolengebied van Zuid-Frankrijk heeft zich weer aanzien lijk uitgebreid; het drie vierde deel van het totale aantal mijnwerkers staakt. Te Grossenham is in de gummi- warenfabriek van de Vulkaan A. G. een zware brand uitgebroken, waardoor het geheele fabrieksgebouw verwoest is, vijf arbeiders zijn ernstig gewond. Te Gelsenkirchen is de kassierster Hilde Kraus door twee jongelui aange rand en van haar aktetasch, die 1700 mark bevatte,, beroofd. In November hebben 355 landverhui zers Oostenrijk verlaten. De voornaamste plaatsen van vestiging waren de Ver. Sta ten en Argentinië op verren afstand -door Brazilië en Canada gevolgd. De meeste landverhuizers zijn boeren of boschbou wers. De directie van politie te Weenen heeft bepaald, dat binnen het gebied van haar directie voortaan geen aangehoude- Docnen 30-60 cd 90 cl. Tube 80 cl. Bij Apoth. cd Drogisten Binnenland. Voorstellen voor werkverschaffing en schoolartsen-aanstelling te- Middelburg. Malversaties te Roosendaal. Candidaatstelling voor de Tweede Ka mer door de vrijz. democraten. Een motie over den toestand in de sui kerindustrie. Buitenland. Dr Karl Unger vermoord. Noodweer in Italië. Sneeuw en ijsberichten. ter bijschrijving van rente inleveren. Rentevergoeding 4 pCt. nen meer te voet door de straten geleid mogen worden. Het transport van aange houdenen zal voortaan in dichte auto's ge schieden. Zulks geschiedt uit overwegin gen van humaniteit. Bij de politie te Londen is aan gifte gedaan, dat uit een auto een koffer is gestolen, welke tubes met baoi len be vatte, welke voor proefnemingen bestemd zijn. Indien de tubes' mochten breken, bestaat de kans, dat te Londen een ern stige griepepidemie zal uitbreken. De Engelsche koning heeft een rus- tigen dag gehad. Over den toestand van den koning, valt niets bijzonders te mel den. Tot nog toe zijn in Amerika meer dan 5CQ.Q30 personen door de inftuenza- epidemie aangetast. In ©en aantal geval len is ',o influenza gevougd door slaap ziekte j 'I loyd George verlaat de volgende week Engeland voor een tocht over de Middellandsche Zee aan boord van een particulier jacht. Jp. de fabriek der I. G. Farben te Leverkusen bij Keulen zijn door de ont ploffing van een zuurstofcylinder een ar beider gedood en twee gewond. Gistermiddag zijn nabij Wehrden drie schooljongens, van 8, 10 en 11 jaar door het ijs gezakt en verdronken. De malversaties te Roosendaal. Daar de Directeur cfer Gemeentebedrij ven te Roosendaal geen gevolg gegeven heeft aan de uitnoodiging van den Raad, vóór 1 Januari ontslag te nemen, is met ingang van dien datum het vertrouwelijk karakter van het rapport van de com missie van onderzoek inzake vermeen de malversaties bij de Gemeentebedrijven te Roosendaal, opgeheven en aan de openbaarheid prijsgegeven. Na ampele overweging sprak de com missie, met uitzondering van één lid, als haar pordeel uit, dat: le. den heer Jaijens als directeur der gemeente-bedrijven dient te worden op gelegd een verplichting tot storting van de blijkens de justitiëele stukken door hem van leveranciers' ontvangen gelden tot een bedrag van f 6705 in de gemeente kas, zulks in een tijdvak en op een wijze, hetzij door den gemeenteraad, hetzij door B- en W. te bepalen; 2e. het salaris van den heer Paijens als directeur der gemeentebedrijven dient te worclen teruggebracht tot het mini mum, thans voor zijn rang bepaald, zulks voor den tijd van vijf jaren, aan het einde waarvan de gemeenteraad opn'euw omtrent het aan den heer Paijens uit te keeren salaris een uitspraak zal hebben te doen. Gelijk men weet, besloot de Raad later den directeur uit te noodigen, zijn ont slag te nemen. De conclusies van het rapport werden verworpen met 123 stemmen. Daarop werd het. voorstel betreffende ontslaghemen aangenomen met 141 st- De Kamerverkiezingen. De „Vrijzinnig-Democraat" meldt: Het referendum voor de vaststelling van de eerste acht plaatsen der candidatenlijsten, die in alle kieskringen door dezelfde per sonen in dezelfde volgorde zullen worden bezet, heeft den navolgenden uitslag op- i geleverd: 1. Mr H. P. Marchant te Sche- veningen; 2. Mr P. J. Oud te 's-Graven- hage; 3. Mevrouw mr B. Bakker-Nort te Groningen; 4. Th. M. Ketelaar te Amster dam; 5. F. E. H. Ebels te Nieuw-Beerta; 6. Mr A. M. Joekes te 's-Gravenhage; 7. Mevrouw H. W. B. van Itallie-van Emb- den te Leiden; 8. Klaas de Vries te Am sterdam. Th. G. A. M. Spierings. f Te Wassenaar, waar hij wegens over spanning vertoefde, is, naar de „Msbd meldt, overleden de heer Th. G. A. M. Spierings, burgemeester van St. Michiels gestel, lid van de Prov. Staten voor Nrd.- Brabant, en oud-voorz. van de „Hanze". Naleving Veiligheidswet. Het bestuur van het Ghr. Werklieden verbond Patrimonium heeft in een adres aan den minister van arbeid, handel en nijverheid verzocht, nog in 1929 over te gaan tot versterking van het personeel van de arbeidsinspectie, teneinde een behoor lijke naleving te verkrijgen van de bepa lingen van de Veiligheidswet. Rijkswaterstaat. De Minister van Waterstaat heelft benoemd tot buiten gewoon opzichter L. de Vries te Vl'issin- ig:en en A. P. M .Mol te Rilland bij de Rijkswegen in Friesland; J. A. Dek ker te Veere bij het maken van een sl'uisdeurenbergplaats te Veere. Het mosselzaad uit de Zui derzee en de Bruinisser vis- schers. Te Bruinisse heeft een verga dering plaats gehad van de visschers met de Kamerleden Kersten en Krijger. De vergadering kwam tot de conclusie, dat de beste regeling om alle moeilijk heden uit den weg te ruimen is, langer openstellingstermijn van de Zuiderzee voor het visschen van mosselzaad, voor de Zeeuwsche visschers te vragen. Lezingen van den heer J. Hollander. Gaarne herinneren wij nog even aan "de lezingen, welke de heer J. Hollander van Den Haag a.s. Maandag avond te Middelburg (Militair Tehuis) en a.s. Dinsdagavond te Goes (Prins van Oranje) voor Patrimonium zal houden over „De smart onzer handen". De heer Hollander is een bekend en be gaafd spreker. De toegang tot deze ver gaderingen is voor mannen en vrouwen, jongeren en ouderen geheel vrij. Middelburg. Gisterenmiddag had de be jaarde D. het ongeluk, in de Langedelft tegen een stilstaand rijwiel te loopen en daardoor op een stoep te vallen, waarbij hij een bloedende wonde nabij het rechter oog opliep. Bij een der omwonenden bin nengebracht werd de man door een ver pleegster verbonden, en kon hij, nadat me disch advies was ingewonnen, door een zijner huisgenooten afgehaald, zich te voet huiswaarts begeven. Goes. De A.R. Kiesvereeniging zal' a.s. Woensdagavond vergaderen, in de be nedenzaal1 van „De Prins van Oranje". Daar dan o.m. aan de orde komt de candidaatstelling voor de Tweede Kamer, mag zeker wel op een drukke opkomst worden gerekend. Hansweert. Met ingang van 14 Jan. a.s. is de surnumerair J. van Haarts werk zaam gesteld aan de Inspectie der Directe Belastingen te Hoorn, en wordt de Adj. Inspecteur W. H. v. d. Berge te 's Graven- hage belast met de tijdcljjke waarneming van. de Inspectie alhier.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1