awljn jders! :s No. 80 Vrijdag 4 Januari 1029 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Purol bü Ruwe Huid eu Schrale Lippen urwijnen >KS NDIGE EERSTE BLAD. HENDRIKSE C°'s BANK GOES. itbode, FRÈRES, A/ GOES". deauxwijnen. FRÈRES, imeisje. meisje, 1EISJE, FRÈRES JRG. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. SPAARBANKBOEKJES SCHRIJFMACHINES KANTQORMACHSNEHANDEL VAN DER PEUL - Tel. - IERSEKE. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ische Natuur- en goedkoop. mgeboden kunst- hts f 1.25. de Importeurs mrg. an dat I houdt in >rige maal hebt :hans degelegen- BROOKS APPA- nmiddellijk ver- mogelijke kans w aandacht er stigen dat sinds onze prijzen zijn en hoven de garantie van n prijs indien het cht blijken te ree dagen laatsten dag). 5 n.m.; 7—9 av. APPLIANCE CO. Amsterdam. llge aanbieding de, Ouderoode '18, p. fl. fl.25. ilac, fijne zoete P fl, f 1.30. Middelburg. rAN HOOGE- :rke (W.) vraagt S, Corn. Jol- iningen, vraag iaat klein gezin en werken. tbode ISE, Hoofd der rke. iEIHSE. Balans agt met half koken. huwelijk der Mei bouwer, ge, Olmenstein, br. in kl. gezin f.hulp In de eeuwsche fami- als zoodanig en kunnende rkster 2 dagen, n' o. 1 Boekh, stond gevraagd ^meisje. }VEN, ]acob rteerd. iurwijn, fijner f 1.25. j de importeurs. 4 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorslstraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratis no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Adverientiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke kortinu. V Vrijstelling vaocineplichl. In de laatste vergadering van de Eerste Kamer is, hoewel dit punt niet aan de orde was, een interessant debat gevoerd over het ten vorige jare door de Tweede Kamer aangenomen amende- ment-Bjjleveld bij' de behandeling van de wet op de besmettelijke ziekten, door welk amendement het mogelijk gemaakt is, dat zij die tegen de vaccinatie ern stige bezwaren hebben, daarvan worden vrijgesteld. Het was op grond van dit amendement dat de heer Rink bezwaar maakte tegen de verdere opschorting van den vaccine- dwang. Door de aanneming van bedoeld amen dement, zoo betoogde hij, zijn waarborgen geschapen, dat allen, die hetzij op medi sche, hetzij op godsdienstige gronden be zwaren hebben tegen de vaccinatie, daar aan ook niet zuilen worden onderwor pen. Van verschillende kanten werd deze opvatting weersproken. Niet alle medische bezwaren, zoo werd door verschillende le den aangevoerd, kunnen tot vrijstelling leiden. i Door den heer de Veer werd hierop bij interruptie gewezen, terwijl de heer Diepenhorst met de stukken aantoonde, dat er een zuiver persoonlijk individueel gevaar aanwezig moet zijn. Hierdoor is de beteekenis van het amendement-Bijleveld echter niet ver minderd. Immers, in den loop van het debat werd er de aandacht op gevestigd, dat het gewetensbezwaar niet alleen in ver band behoeft te staan met de vaccinatie in het algemeen, maar zeer beslist ook verband kan houden met de gevaren die men van de inenting vreest. Herinnerd werd aan de verklaring door den Minister hij de behandeling van de wet op d© besmettelijke ziekten afge legd: „Ik voor rnjj heb intusschen geen en kel bezwaar dit uit te spreken: wanneer de wet zegt, dat de verzoeker op grond van diens godsdienstige overtuiging in enting tegen de pokken niet geoorloofd moot achten om te vallen onder te be palingen van de wet, dan kan dit gods dienstige bezwaar tweeërlei karakter heb ben, óf het karakter: ik heb principieel bezwaar, altoos, tegen het gebruik van voorbehoedmiddelen, èn het karakter: ik heb bezwaar, om bij de bestaande on zekerheid als ik een dogmatischen term mag gebruiken God te verzoeken. Ook dit laatste is ongetwjj- f aid een godsdienstig be- zwaar." Deze verklaring is van veel belang, als te eeniger tijd de verplichte vacci natie weer mocht worden ingevoerd. Ook al kan het encephalitisgevaar als geweken worden beschouwd, dan b.jjit toch, de ervaring heeft het geleerd, de koepokinenting een operatie waaraan al lerhande gevaren verbonden zijn. En het is waarlijk geen wonder, dat sommige ouders deswege tegen den vac- cinepiicht bezwaar maicen, dat zij zich met ernst de vraag stellen of het wel te verantwoorden is, wanneer zij. hunne kin d-eren aan derge.ijke gevaren blootstejen. Wemu hier biedt evenals bij; gewetens bezwaren tegen de vaccinatie het amen dement-Bijleveld uitkomst. Naar de eigen verklaring van den Mi nister. Arbeidsconflicten In België. Daar de havenarbeiders te Antwerpen ontstemd waren over het feit, dat zg ten gevolge van een reorganisatie van den arbeid in de haven gisternacht één uur loon verloren, brak op verscheidene schepen een staking uit. Op enkele sche pen werd o-p de oude, op andere op de nieuwe voorwaarden gewerkt. Op een te Charleroi gehouden vergade ring van werkgevers en werknemers in de ijzerindustrie hebben de patroons ten slotte toegestemd in een verhooging van het loon van alle arbeiders met een franc per dag. De arbeiders hebben echter nog geen besluit genomen. Sneeuw en koude. Sedert meer dan 30 jaar heeft men niet zoo'n sneeuwstorm gehad als ge woed heeft langs de Zuid-SlavischIta liaansche grens. Op sommige punten ligt de sneeuw meer dan drie meter ho-og. Het spoorwegverkeer tusschen Adelsberg en Triest is stopgezet. De Orient-Express is niet vertrokken. Van Italiaansche en Zuid-Slavische zijde zijn troepen solda ten naar de grens gezonden, om de ba nen vrij te maken. Zij komen echter slechts uiterst langzaam vooruit. Op de Karst ligt de sneeuw drie me ter hoog. Fiume is door de sneeuw van alle spoorweg-, telefoon- en telegraafver- keer afgesneden. Men herinnert zich niet, dat er sedert 30 jaar zoo'n hevige koude heeft ge- heerscht. Naar de Romeinsche bladen meldden, is het ook in Trente zwaar begonnen te sneeuwen. In de Alpen heerschen sneeuwstormen. Tal van Alpenwegen zijn onbegaanbaar. In Parma en in de Apennij nen ligt de sneeuw eeu halven meter hoog. De sinds eergisterennaicht in heel Oos tenrijk bijna onafgebroken sneeuwval heeft in het Zuideljjlc deel des lands reeds ver tragingen in het treinverkeer veroorzaakt. In het Weensche stadsverkeer ontston den tijdelijk belemmeringen, vooral door vele ontsporingen van tramwagens. Een groot aantal voorbijgangers liep ongeval len op. In heel Spanje heerscht hevige koude. Op verschillende passen is het verkeer met auto's en vrachtwagens door de sneeuw onmogelijk geworden. In de Noor delijke bergstreken heeft men bovendien veel last van de wolven, die bij heele benden in de dorpen binnendringen en daar veel schade veroorzaken, vooral het vee moet het ontgelden. Huwelijk, geboorte en sterfte. Het aantal huwelijken in Pruisen is in het derde kwartaal 1928 weer ge stegen en geeft voor de meeste steden hoogere cijfers te zien dan het over eenkomstige kwartaal van 1927. De achteruigaig van het geboortecijfer schijnt in het derde kwartaal tot stilstand te zijn gekomen. Ook te Berlijn is dit iets hooger dan vroeger, hoewel Berlijn nog steeus het laagste cijfer te zi-en geeft. Hel sterftecijfer was iets hooger dan verleden jaar, hoewel in vergelijking tot vroegere jaren, toch nog laag. Ook het cijfer der .zuigelingensterfte bleef laag. Verbod van den chemlschen oorlog. De regeeringen van België en Egypte hebben bij de Fransche regeering ratifica tie oorkonden gedeponeerd van het proto col op het verbod van den gas- en bac- teriologi-schen oorlog. Dit protocol werd gelijktijdig met de internationale conventie op jde contróle van den wapenhandel op 27 Juni 1925 gesloten. Destijds werd met het oog op de Vereenigde Staten en andere piot-leden van den Volkenbond besloten, dat de Fransche regeering namens den Volken bond de onderteekeningen en ratificatie oorkonden in ontvangst zou nemen. Dit protocol is op het oogenblik s echts door acht staten geratificeerd, namelijk: Oos tenrijk, België, Egypte, Frankrijk, Italië, Liberia, Sovjet-Rusland en Venezuela. Het „Gazette du Franc"-schandaal. De „Matin" meldt, dat de verliezen van de slachtoffers van de „Gazette du Franc'' minder groot zullen zjjn dan aan vankelijk werd vermoed. Volgens mede- deelingen van bevoegde zijde zou bij de afwikkeling van het faillissement 60 pCt. worden uitgekeerd. In verband met het schandaal van de „Gazette du Franc" zijn nog 5 personen in staat van beschuldiging gesteld. Een longontstekeingsepidemie. Do Italiaansche dokters hebben op bet oogenblik do handen vol met het behande len van een record-aantal gevallen van longontsteking. Vele lijders zijn reeds aan de ziekte gestorven. Met uitzondering van kinderziekten, welke in Italië de meeste levens vragen, is longontsteking de voornaamste doods oorzaak in het af geloop en jaar geweest; op alle tienziekt ege va len was er n.l. één met doodelijken afloop. Staking van artsen. In verband met het feit, dat de zieken kassen een centraal ambulatorium voor haar leden in Pommerel.en hebben opge richt en naar aanleiding, daarvan de sa larissen der artsen met eenige procenten hebben verminderd, zijn de artsen van de ziekenkassen in Pommerellen in sta king gegaan. Zij weigeren leden van de ziekenkassen zonder beta ing van net ge wone honorarium te behandelen. Reeds gevoerde onderhandelingen hebben tot geen resultaat geleid. hoeken van „cowboys" en slenteraars, die dikwijls dik in het geld en de juweelen zitten en vaak allerlei minderwaardige karweitjes opknappen, zooals het drij en van smokkelhandel in drank en narcotica. Korte berichten. De griepepidemie is thans van de Vereenigde Staten naar Mexico- overge slagen. Ook daar zijn tal van personen ziek. In het district Loedau (Duilschlan.l) is de griep ingetreden. Vooral in de ge meenten Cunewalda en Taubenheim a.d. Spree heerscht de ziekte erg. In vele ter bijschrijving van rente Inleveren. Rentevergoeding 4 pCt. Een geweldige Electrische Centr&le. De Landeshauptmarin van Salzburg heeft mededeeling gedaan omtrent de plannen tot den bouw van 'n reusachtige electrische centrale in het gebied van den Grossblockner, met welker uitvoering men reeds in 1929 hoopt te beginnen. De centrale zal op een hoogte van onge- -veer 2000 M. worden gebouwd om met het water, dat van de gletschers vloeit, electriciteit op te weklcSn. Do capaciteit van het station zal zoo groot z(jn, dat behalve Oostenrijk ook ge heel Duitschland van electriciteit zal kun nen worden voorzien. gezinr zijn drie k vier leden ziek Te C jwalde heeft de ziekte meestal een v, ernstig karakter, zoodat ook en kele gevallen met doodelijken afloop zich hebben voorgedaan. In verband met de staking der mijnwerkers in het bekken van de Loire is over het betrokken gebied de staat van beleg afgekondigd. De Berlijnsche bladen melden uit Japan, dat door den orkaan, die Woens dag de Noord-Westkust van Japan teis terde, 87 menschen gedood werden. 0D0MA nieuw met tabulator f 275— ODOMA zonder 250— W00DST0K met 325— IMPERIAL H 255— IMPERIAL (Portable) 185.— IDEAL 290— ERIKA (Portable) 175— MERZ 175— REMINGTON 12 z.g.a. nieuw 180— UNDERWOOD H 170— W00DST0K tt 99 155— REMINGTON 11 Prima 125— THE COURIER 99 -70— HAMMOND 12 w 40— De batterij „Deutsohland" vernield. Bij Ostende bevonden zich nog bijna geheel intact, de" twee zware kanonnen van de fameuse kustbatterij „Deutsoh land", die daar door de Duitschers ge durende den oorlog waren geïnstalleerd. Tien jaar lang werden zij als curiositeit getoond aan tienduizenden to-uristen, die er het uitstapje voor over hadden. Eindelijk heeft men dezer dagen de stalen monsters door dynamiet in de lucht laten vliegen. Een oud-ijzer-koopman is er daarna met de stukken van door ge gaan. Kranten vertellen, dat de Dui-tsche inge nieur, die destijds deze batterij gemon teerd had, Verlof had gevraagd, thans haaf verwoesting te mogen bijwonen. Wat hem. geweigerd werd. De strijd tegen de misdadigers. Whalen, de nieuwe hoofdcommissaris van politie te Now York, heeft zijn ambt aanvaard met een geweldige razzia onder de misdadigers. Hij heeft in veertien da gen tijds.niet minder dan vijfhonderd per sonen doen arresteeren, den laatsten dag van het vorig jaar nog 153. Velen der gearresteerden worden beschuldigd van zware misdaden, doch tallooze-n zijn een voudig op verdenking gearresteerd. Com missaris Whalen heeft, ter vergemakke lijking van zijn arbeid, met medewerking van de magistraten, de uit den oorlogs tijd stammende wet o-p de lanclloop-ers in eere hersteld, welke van iedereen eischt, dat hij een werkkring heeft of een ander bevredigend excuus voor lediggang, wil hjj niet in de gevangenis terecht ko men. Hierdoor konden de rechercheurs overgaan tot het zuiveren van de s-traai- Eerste Kamer. De Eerste Kamer is thans bijeengeroe pen tegen Dinsdag 8 Januari des avonds om half negen. Na een korte openbare vergadering op Woensdag 9 Januari zullen een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen worden onderzocht, o.a.: Wijziging van de grenzen tusschen de gemeenten Breskens en Groede; wijziging van de wetten van 2 Juli 1928 tot wijziging der Ongevallenwet '21 en tot wijziging der Land- en Tuinbou- ongevallenwet; wijziging van de Pakketpostwet; verlaging van den accijns op gedistil leerd en van dien op houtgeest enz.; Verder zal de voorzitter aan de centrale afdeeling voorstellen, in do afdeelingen te doen onderzoeken op Donderdag 10 Januari, des voormiddags te 11 uur, met voortzetting zoo noodig op volgende dagen: de Surinaamsche begrooting voor 1929 en de Rijksbegrooting voor 1929. Een aannemersstaking. De Nederlandsche Aannemersbond en de Ned. R.-K. Bond van Bonwpatroons hebben besloten hun leden te verbieden in te schrijven naar werken, welke dan ook, waarvoor borgstelling wordt geëischt en waarbij niet is bepaald, dat alle ge schillen door arbitrage zullen worden be slecht. Dit verbod is in werking getreden met ingang van 1 Januari van dit jaar. Het treft aanbestedingen van het Rijk, van negen ovinciale besturen (niet van-N.- Binnenland. Voorloopig geen Holland-Indië-vluchten meer. Aan de familie H. Colijn is een auto-onge val overkomen. Liebermann wordt uitgeleverd. Een staking van aannemers. Ds A. de Geus, voorzitter der Unie „Een School met den Bijbel", overleden. Buitenland. Sneeuw en koude in het buitenland. De toestand van den Engelschen koning. Het geheim van Stradivarius ontdekt? De gasoorlog. Griep-epidemieën. Holland en N.-Brabant) en tal van ge meentebesturen. Amsterdam, Enschedé, Apeldoorn, Leeuwarden, en nog een veer tig kleine gemeenten vallen buiten de „staking". Zij treft ook niet aanbestedingen van de Nederl. Spoorwegen en van particu lieren. In hoeverre het uitgevaardigde verbod invloed zal hebben op den gang van zaken bij' aanbestedingen, zal de practijk moe ten leeren. Niet alle aannemers ook niet alle groote zijn lid van een der bonden. De besturen hopen echter op solidariteit hunnerzijds. Gift van H. M. do Koningin. Het Bestuur van den Chr. Volksbond heeft van H. M. de Koningin een belang rijke gift ontvangen ten behoeve van zijn werkzaamheden. De Kon. Luchtvaart-Maatschappij, De K.L.M. heeft in het afgeloopen jaar 17.165 passagiers, G88.130 K.G. goederen, 35.100 K.G. briefpost en 23.233 K.G. pak- ketpost vervoerd. Ten opzichte van 1927 beteekent dit een vermeerdering van het vervoer van passagiers met 33 pCt., van het goederenvervoer met 71 pCt., een tweevoudige toeneming van het postver voer en een toeneming met 42 pCt. van het gewicht aan pakketpost. De vloot van de K.L.M. presteerde 1.726.118 ton K.M-, tegen 1.272.000 in 1927, hetgeen een vermeerdering met 35.4 pet. beteexent. De toestellen vlogen 10.287 uur, tegen 8187 in 1927. Zjj legden daarbij om streeks U/i millioen K.M. af; de dienst- regelmatigheid bedroeg 95.1 pet. Het aantal personen, die korte vluch ten met de K.L.M. maakten on de vlieg velden en op Soesterberg, in Den Helder, te Arnhem, Venlo, enz., bedroeg 17.170- Tal van bijzondere vluchten werden uit gevoerd, tezamen over 450 000 K.M. Ge noemd worden hier de vluchten op Ame land, Schiermonnikoog en Urk op 1, 3 en 4 Januari, toen deze eilanden tenge volge van ijsgang van alle verkeer waren verstoken, de vluchten van den heer Van Lear Black (o.a. naar Khartoem, Kopen hagen Berlijn, Reims en Southampton) majoor H-o-lt en kapitein Loewenstein. Het vervoer van tuinbouwproducten is geweldig gestegen. Tn Mei alleen bedroeg dit reeds 70.000 K.G. Het aantal passagiers over Augustus 1928 is ongeveer gelijk aan dat over het geheele jaar 1923, en het vervoer alleen van aardbeien in Mei is gelijk aan hot geheel goederenvervoer van 1921. De Gouverneur van Curasao. Naar „De Res. bode" verneemt, zal de nieuwe gouverneur van Curasao, dr Frui tier, den llen Januari per s.s. „Venezu; ela" naar Curasao vertrekken, waar hij 30 Januari het bewind zal aanvaarden Met hem zal een ingenieur-deskundige op het gebied van havenwerken meegaan. Auto-ongeval familie Colifn. Naar de Stand, verneemt, heeft de fa milie Colijn dezer dagen te Wiesbaden eon auto-ongeluk gehad, dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. De heer H. Colijn en zijn echtgenoote, benevens zijn zoon Dr A. Colijn, en diens vrouw zaten in een huurauto uit Wiesbalen, 50 a 60 K.M. buiten Wiesbaden. Waar de weg Iets klimt, kwam een auto van tegenover-ge stelde richting met groote snodreid aan gereden. Aangezien de weg, doordat het na dooi weer was gaan vriezen, spiegel glad was, was van tijdig stoppen geen sprake meer en met geblokkeerde wielcD reed de wagen op dien van de fam. Coljjn in. De auto werd zwaar bescha-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1