No. 79 Donderdag 3 Januari 191 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Het huisje aan den zeedijk Buitenland. PEPERMUNT SsSm Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle 18) gekkere smaakt „Ik meende, dat ik geen pepermunt lustte, maar se- heb geproefd, vind ik ze heertijkl" J TONNEMA'i CONFECTIONERY WORKS ALLE per 1 Januari vervallende worden verzilverd door D irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ^)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d" Bij abonnement belangrijke korting. 3* V Een nieuw geloof. In zijn gisteren aangehaald artikel van Prof. Diepenhorst over het Bolchewisme vindt men een treffende uitspraak van den soioia istischen predikant Ds Banning. Tegenover hen die van meening zijn dat Godsdienst en Socialisme niet samen kunnen gaan, wordt er met name* in orthodoxe streken, waar men de geloo- vige arbeiders moet trachten te winnen, steeds op gewezen dat er in de S.D.A.P. toch een sterk religieuse strooming is. Er zijn immers ta'i van socialistische predikanten I Er is een groot aantal reli gieuse socialisten 1 Het gaat bij de S.D.A.P. niet a'leen om 't materieele, maai ook aan de geestelijke dingen wordt ter dege aandacht geschonken. En dus be hoeft de godsdienst geen beletsel te zijn om tot de S.D.A.P. toe te treden! Welnu, tegenover deze voorstelling is het gewenscht kennis te nemen van wat Ds Banning in 1926 schreef: „Er is meer dan eens op gewezen., dat het Marxisme zulke fanatieke aanhan gers heeft, en dat een streng wetenschap pelijke theorie en fanatisme toch niet bij elkaar hoeren hoe kan men zich zoo warm maken voor vraagstukken van ka pitaal-concentratie, trustvorming, meer waarde enz. Men vergeet één ding: dat het Marxis me ook het geestelijk ontwortelde en door allerlei invloeden ongodsdienstig gewor den proletariaat niet een louter weten schappelijke theorie was, maar dat het de rol van een godsdienst heeft vervuld. De godsdienst spreekt van een God, die de wereld bestuurt naar zijn almachti- gen raad, die het onrecht straft en de verlossing der wereld bedoelt, waarvoor hij den Messias zendt het socialisme predikt de Evolutie, die naar onverbid delijke noodwendigheid het kapita'istische onrecht doet verkeeren .tot socialistisch recht, die de verlossing van het proleta riaat brengen zal, waarvan de Revolutie de eindstrijd zal inluiden. Wat voor ve len in den godsdienst het Koninkrijk Gods heette, het heerlijk einde van alle aard- sche kommer, heet in het socialisme de heilstaat. Hier ligt dus de wetenschappelijke daad Van het Marxisme; dat het de wetenschap pelijke uitdrukking heeft voor de zielkun dige werkelijkheid van het in het ka pitalisme in wanhoop verzonken, maar naar bevrijding hunkerend proletariaat." „Evenals de godsdienstige mensch, in den diepsten nood en ellende van het leven, in de diepste duisternis veroor zaakt door de duivelsche krachten van het kwaad staande blijft en strijdende blijft in de zekerheid: Goid overwint zoo draagt de overtuigde socialist neder lagen en tegenslagen in de door het Marxisme wetenschappelijk bewezen ge achte zekerheid: het socialisme komt De socialistische gedachte tot geloofs waarheid omgeschapen, is het organisee- rend beginsel der massa geworden." Terecht concludeert Prof. Diepenhorst: FEUILLETON door HUGO KINGMANS. ,,'k Ben er nog zoo zeker niet van, Lia, Enfin, we zullen het vanzelf wel zien- Het zal me spijten, als je gaat. Ik zal je missen." „Als Papa nu liever heeftbegon Lia nu. „Neen, neen, het kan voor jou wel goed zijn, kind. Dat wil ik tenminste hopen. Maar eerlijk gezegd, geloof ik, dat je na een week terug zult zijn. Het kan niet anders, of je moet je daar gruwelijk vervelen. Het is een levende begrafenis, Lia." „Het zal wel wat meevallen, Papa", lachte zij vroolijk. „Nu we zullen zien. Maar ik wil wel wat eten. Om half negen zouden er een paar heeren op het kantoor zijn." Behalve de laatste morgens, toen Lia al present was, was mijnheer Van Meers- ma altijd gewoon, alleen te ontbijten. In den zomer half negen, des winters negen uur, half tien verschenen pas zijn vtouw ea de beide meisjes. Eein nieuw geloof alzoo is het socialis me, een nieuw geloof is het bolsche- wisme. Maar een goddeloos geloof. Een geloof dat naar God niet vraagt. Met God niet rekent en tot het verzinsel is gekomen van zekere godsdienstigheid, maar zonder God, ja tegen God. Hier is een heilsleer die bezieling aan het leven zoekt te schenken door alle heuge nis aan het waarachtige Christendom weg te cperen. Zij- steekt de Christelijke re ligie naar de kroon en eischt voor zich- zelve op de eereplaats, eeuwenlang door deze ingenomen. Jong. en oud op de Turksche schoolbanken. Het was gisteren een merkwaardig schouwspel in Turkije, toen de geheele natie, oud en jong, opgeroepen werd naar de schoolloka.en om het nieuwe Latijn- sche alfabet te leeren. De nationale scho len voor het algemeene onderwijs van het nieuwe Latijnsche schrift werden met indrukwekkende plechtigheid geopend en er werden redevoeringen gehouden, waar in gewezen werd op de voordeelen van de hervorming van de schrijfwijze. Er zijn maatregelen getroffen om gedurende één jaar onderwijs te geven in het lezen en schrijven van het nieuwe alfabet aan der bevolking. Een reis om de wereld per Zeppelin? Dr Eckener heeft zich tegenover een Ametrikaansohen persvertegenwoordiger over zijn plannen voor 1929 uitgelaten. Hij deelde mede, dat hij na zijn proef vluchten voor de „Deutsche Luftwarte", waarschijnlijk in Maart, weer een groote reis gaat ondernemen, die eventueel over de Middellandsche Zee naar Egypte en Palestina zal leiden. De reis om de wereld, die dr Eckener reeds langen tjjd bezig houdt, zal hij wel licht in het midden van den zomer onder nemen. De reis gaat eerst naar Tokio-, waar waarschijnlijk wanneer Amerika gas levert een opslagplaats voor brandstof zal worden ingericht. Van To kio wordt vermoedelijk naar San Diego (Californië) gevlogen, waarop de terug reis naar Friedrichtshafen wordt aan vaard. Dr Eckener stelt zich voor bij deze reis om de wereld passagiers mede te nemen. Er zijn onderhandelingen gaande over het bouwen in 1930 van een Zeppelin, welke de Graf Zeppelin niet aleen in grootte, doch ook in aantal motoren verre zal overtreffen. Een definitieve beslissing is nog niet gevallen, doch een der plannen Hij vond het de laatste morgens heer lijk, om met Lia te ontbijten. Én het was voor hem, of het ontbijt nog lekkerder smaakte, nu hij tot de ontdekking was gekomen, dat hét door Lia was gereed gemaakt. „O, ja, dat is waar ook'", zeide hij- „Mama had graag haar ontbijt op bed. Breng je het even, Lia?" „Is Mama ziek?" vroeg Lia. „Weineen, kind. Te weinig slaap ge had. Zij wil nog een paar uren slapen. Zeker niet in slaap kunnen komen vam geluk", spotte hij. Lia begreep onmiddellijk, waarop haar Vader doelde. Het deed haar toch pijn, dat hij het zoo spottend zeide. Zwijgend smeerde zij enkele dunne stukjes brood, nam de ham en het ei, schonk thee in en liep daarmee, alles op een presenteerblad geschikt, naar de slaapkamer van Mama, die ten hoogste verwonderd was, dat Lia met het ontbijt boven kwam. Zij had het binnenmeisje verwacht- „Ben jij al present?" vroeg zij. „Ja, Mama, al eenigen tijd". „Behoort dat soms ook tot je nieuwe leefwijze, Lia?" Lia was te gelukkig dan dat zij den steek ernstig opnam. „Misschien wel, Mama", glimlachte zij. „In ieder geval is het gezond, om vroeg op te staan". is een nieuwe Zeppelin te bouwen met 10 motoren in plaats van vijf. Er zal een nieuwe groote loods te Friedrichs- bafen worden gebouwd, die 50 M. breed, 46 M. hoog en 250 M. lang zal zijn. Een der oude loodsen wordt afgebroken. Het weer in het buitenland. In Midden-Ilalië regent het sedert twee dagen zonder ophouden. In Noord-Italië is sneeuw gevallen. Boven Pisa woedde Maandag een buitengewoon hevig nood weer, tijdens hetwelk groote hagelsteenem vielen en talrijke vensterruiten vernield werden. Er viel zooveel hagel, dat de bodem door een laag van meer dan 1.0 c.M. bedekt werd. Het noodweer hield twee volle uren aan. Volgens een bericht uit Tetoeau heerscht op de hoogten Van Tetoean een koudegolf. Eenige beken zijn toegevroren, hetgeen in Marokko slechts uiterst zelden voorkomt. Verscheiden inboorlingen zijn bevroren. De troepen hebben eveneens zeer van de koude te lijden. Met de intrede van het nieuwe jaar is hevio^, vorst in Schotland gepaard ge gaan en gisteren vroor het te Glasgow 18, te Edinburgh 16 en op de hoog landen reeds meer dan 29 graden. Een dichte, koude mist heeft bovendien het scheepvaartverkeer op de Clyde onmo gelijk gemaakt en ook in de stad Glas gow groote stagnatie en tientallen van kleine ongelukken veroorzaakt. In Frankrijk is het heel koud gewor den; het vriest sterk. Drie menschen zijn van koude omgekomen. Gisterenmorgen is het in Weenen he vig begonnen te sneeuwen, wat den ge- heelen dag voortduurde. Af en toe kon zelfs svan een sneeuwstorm worden ge sproken. Bij een temperatuur van 3 gra den vorst ligt de sneeuw thans 39 c.M. hoog. Hat verkeer ondervond natuurlijk groote belemmering. Sedert Zondag heerschen aan de Fran- sche kanaalkast en aan de kust van de Middellandsche zee hevige stormen. In het Zuiden van Frankrijk is een hevige koude ingetreden. Te Avignon en te Ni- ■mas is veel. sneeuw gevallen. In het midden en het Zuiden van Frankrijk is een koudegolf opgetreden. Er is overal veel sneeuw geva.len. In de Pyreneeën is niet minder dan een meter versche sneeuw gevallen. De afgedreven visschers gered. Uit Riga wordt gemeld, dat de Estland- sche visschers, die op een ijsschots in het Peipusmeer afgedreven waren, thans alle op 3 na gered zijn. De redding is raoge'ijk geworden door het invallen van pen strenge vorst, tengevolge waarvan de jjisscho'tsen niet verder braken. De pest in de Kaapprovincie. De in de Kaapprovincie voorkomende pest is nog niet gelocaliseerd. Te Petrus- ville zijn twee personen aan longpest gestorven, terwijl de plaatselijke genees heer door dezelfde ziekte is aangetast. Men vermoedt, dat veldratten de oorzaak zijn. Onder deze dieren, die zich in ge- „Best mogelijk. Maar dan moet je niet zoo'n brandende hoofdpijn hebben als ik". „Heeft u slecht geslapen, Mama?" „Houd er van op. Om twee uur sliep ik nog niet. Maai ik zal nu onthijten en dan de schade nog wat inhalen.- Wil je mij om tien uur roepen, Lia?" „Ja, Mama, 'kzal er voor zorgen". „En dan moeten we direct met ons drieën een programma voor vandaag en volgende dagen ineenzetten. We zullen het druk krijgen. 'kHoop, dat ik op je rekenen kan, Lia." ,,'k Zal' zooveel mogelijk helpen, Mama." „Juist. Dat verwacht ik' ook. '4 Is een hee'e g' baurieah, ds v,-rlo ing' van Annie. De meesten verwachten het wel, maar het riieerendeel hoopte, dat het nog over zou gaan. Zij kunnen het moeilijk zetten. Nu, dat moeten zij zelf weten, dat zij het Annie en ons niet gunnen. Ik vind het een knap paar, wat jij, Lia?" Scherp had bij al deze woorden Me vrouw Van Meersma haar dochter aange zien. Als haar vermoeden juist bleek, dat Lia Annie haar geluk niet gunde, dat zij jaloersch was, dan moest dat toch ergens in blijken: in een licht kleuren, in een oogenfli'kkering, in een nerveuze bewe ging. Maar van dat alles w:as niets te bespeu ren. Kalm stond Lia voor haar Moeder, in diep nadenken verzonken. Het was toch mm weldige scharen in Westwaartsche rich ting begeven, is een enorme sterfte vast gesteld. Korte berichten. In den Oudejaarsnacht zijn te Ber lijn niet minder dan 238 personen ge arresteerd, voornamelijk wegens baldadig heden. Op verschillende plaatsen werden menschen op straat door vechtersbazen beireri waarbij, velen messteken en an dere 7ondingen opliepen. i mijrjwerkersstaking in het Gard bekken heeft zich uitgebreid. De metaal arbeiders hebben zich bij de staking aan gesloten. Naar de bladen uit Stockholm mel den heeft te Graengesberg: een ernsti ge ontploffing plaats gehad. Bij de Maat schappij Express-Dynamiet ontplofte onge veer vijfhonderd kilogram dynamiet. Het fabrieksgebouw werd geheel verwoest. Twee arbeiders werden gedood. t Wolff meldt uit Finmarken dat de aldaar aangespoelde flesch met een zooge naamde laatste mededeeling van Amund sen, jna nauwgezet onderzoek door des kundigen een verval'sching is gebleken zooals overigens reeds onmiddellijk ver moed werd. Te Los Angeles is men er in ge slaagd een Fokkermachine met drie mo toren op een jjoiogte van 1200 voet van brandstof te voorzien. Niet minder dan 270 gallons benzine werden door andere wel erg: Mama's eerste gedachte was, dat de verloving van Annie met Theo van Zeggelen de kennissen de o-ogen zou uit steken. Het geluk van Annie kwam in de tweede plaats „Nu, Lia, vindt je het niet een knap paar?" „Zeker, Mama," antwoordde Lia. Want het was de waarheid. Het wè.s een knap paar. „Ik hoop, dat ze gelukkig met el kaar zullen zijn," voegde zij er nog bij'. „Natuurlijk zullen zij dat," zei mevrouw Van Meersma op scherpen toon. „Alle voorwaarden zijn er voor aanwezig." Lia twijfelde er sterk aan. Maar zij waagde het niet, haar Moeder te weer spreken. Daarom wilde zij naar beneden gaan. Eigenlijk had zij nog willen spreken over wat Papa zooeven had gezegd aangaande de toestemming, die Mama gegeven had. Maar zij vreesde, dat haar woorden niet in goede aarde zouden vallen. Evenwel, juist, toen zij het slaapvertrek verlaten wilde, zei Mevrouw Meersma: „Heb je Papa al 'gesproken, Lia?" „Ja, Mama," antwoordde Lia. „Bedoelt u „Ja, dat bedoel ik zeker. Ik vind dat je je daarvoor wel eens dankbaar kunt to-onen. In don grond is het een dwaas denkbeeld van je. En niettegenstaande dat geven Papa en ik toestemming." „Ik ben er dankbaar voor, Mama, Binnenland. Commissoriaal rapport over het wetsont werp tot regeling van den kleinhandel in alcoholische dranken. De P.Z.E.M. contra de gemeente Aarden burg. De P.H.A-E.N. vertrekt op 9 Jan. a.J. uit Indië. De .„Schutlevaer" van Plymouth ver trokken. 1 Buitenland. Winterweer in het buitenland. Een reis om de wereld per Zeppelin? Stormvloed en aardbeving in Japan. vliegtuigen op den Fokker overgebracht. Deze ondervinding doet do mogelijkheid voorzien, dat vliegtuigen vluchten kunnen maken die verscheidene weken duren. Ook in de eerste helft van Decem ber is het aantal werkeloozen in Duilsch- land aanzienlijk toegenomen, n'l. van on geveer 1.030.609 tot 1.309.030, d.i.. met ca. 270.000 of 23.2 pet. Jubileum H.M. de Koningin-Moeder. Het geschenk der Nederianische vrou wen zal' den 7den Januari a.s. aan II. M. de Koningin-Moeder worden 'aangeboden. Dit zal geschieden door het Comité, dat in deze de leiding heeft genomen onder voorzitterschap van mevr. Van Leeuwen Waeler. Drie dames uit de verschillen de Provinciale Comité's zullen "daarbjj tegenwoordig zijn. Het weer in 1928. Blijkens mededeelingj van het Kon. Ned. Matoor. Instituut was gemiddeld over het geheele jaar de temperatuur 0.4 graad Celsium te hoog; November, Februari, Januari, Juli, April en October waren resp. 2,5, 2, 1,5, 0,5 en 0,5 graad ta warm; Mei, Juni, Maart en September respectievelijk 1,5, 1, 0,5 en 0,5 graad te koud; Augustus en December normaal'. De jaarsom van den neerslag- was 7 pet. boven de normale van 691 m.M. Be langrijk te veel neerslag: hadden Novem ber, Januari, Mei en Februari met respec tievelijk 110, 70, 40 en 30 pet. boven het normale; Augustus en April hadden 10 pet. te veel'. Te droog waren Maart, September, Juli, October en December met 50, 50, 35, 10 en 10 pet. beneden normaal; Juni was normaal. heusch", zei Lia. ,,'k Had het u vanmor gen willen zeggen." „Goed, al goed. Maar waarom nam je daarvoor Pap-a in den arm? Je hadt toch wel direct naar mij kunnen komen?" „Ik dacht, dat u het wel niet zou toe staan, Mama", stamelde Lia. Zij was geheel in de war en begreep niets van het optreden van haar Moeder. „Waarom zou ik mijn toestemming niet geven? Nu kan Grootmoeder tenminste eens zien, dat niet wij de verwijdering willen. Je schrijft dus maar. En dan hoop ik, dat er niet een weigerend ant woord komt. Want dan zoudt ge eens zien, wie de verwijdering dan wel' wil." „Ik was van plan, vandaag te schrijven. Mama." „Goed. Je moet maar zien." Mevrouw Van Meersma was reeds lang aan haar ontbijt begonnen. Lia spoedde zich naar beneden, waar de architect zoo goed als klaar was. „Ik kon niet langer wachten, hoor, Lia. Waar blijf je toch?' „Mama hield mij aan de piraat, Papa." „Over Grootmoeder?" „Dat ook, Papa." „En dan natuurlijk over waar haar hart vol van is. O, Lia, ik gaf 'kweet niet wat, als die nietsnut wegbleef en Annie niet halen kwam." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1