No. 78 Woensdag 2 Januari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDfiiKSE&Go's BANK - SOES 4> Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröie Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Januari vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door l, bijv. door Men zorgt ■se ol stok- iken. Dit is een beetje Bjjv. om toer is het aarvan een aar maken, 3 stokjes, r tusschen; jschen, enz- bet kleedje 60 of 80 Het wordt Nu maakt dj es, welke maaid wor- 1 wit. en tot een 1 stokje, 5 aatjes heeft stokjes, dan 1 stokje 7 en tusschen losse; men 6 1., enz.; e. stokjes. 2 1., enz. kjes. 1., enz. stok- i één gaatje, er 3 st, 2 1., vischgraatje 5 losse, dan te losse van een nopje) je, 1 st.ok'e, en de visch- dan begint ende visch- hadden nog deel kunnen >n reden tot nnering' n op Len hem bij- lijna elf uur. Toegen vader Ier ging open oor de deur. brief," zei hij. ieder verwc n >eg de man. edeT. Dag juffrouw, man en ver in brief naar at je," zei ze. rader op zijn mij1 nu een iet adres en in het rond. gauw opcn- „Dan weet je der den brief vatfhting keek jl las. ig, toen blijd- irwijï hij moe sgels door. ilde ze toen, ikomst geeft Moe?" vroeg noeder. „Mijn- erin geslaagd rijgen bij een „lees jij: den het bijna niet len brief voor. zal zijn als nd er aan het morgen wach- te doen toe- t na zóó lang- ericht voor je uwe jaar Gols if neer. Toen snige uren ge- ader geen aan- en van vreugde iten. Aan Em- in, dat ook in woonde, van de .klok lar was heen- ckige, dankbare amertje. FRANCINA. D Irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posi f3.- Losse nummersf 0.05 Prijs der Advsrtentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Teleurgestelde verwachtingen. Mag men de socialisten gelooven, dan zal het „Vrede op aarde" alleen werke lijkheid wórden door de komst van het J Socialisme- Door middel van de vadio werd nog dezer dagen over heel het land uitgedra gen de blijde boodschap dat de sociaal- democratie het „vrede op aarde" zal ver werkelijken. Het is niet voor de eerste maal dat dergelijke lofzangen worden aangeheven- Toen het Bolschewisme, dat evenals de S. D. A. P. staat op den grondslag van de Marxistische beginselen, in Rus land de gelegenheid kreeg zijne idealen te verwerkelijken, waren de verwachtin gen boog gespannen. Het Bolschewisme weid begroet als de nieuwe Messias, die im vervulling zou brengen het „vrede op aarde in den men- schen een welbehagen." Prof. Diepenhorst wijst er in Anti-revo lutionaire Staatkunde op, hoe MevT. Ro- land-Ho"l3t op den eersten gedenkdag der revolutie in Rusland in blijde verruk king een mystieken jubelzang aanhief. „Wj revolutionairen, zoo schreef zij, herkennen en begroeten in dit kind den lang verwachten Messias, die komt om de gefolterde menschheid te verlossen- En door de kreten heen van toorn en pijn, van woede en smart, die het gewor stel der strijdenden daarginds begeleiden, door het eehuil der hartstochten, daemo- nisch oplaaiend in de worsteling, door het luid krakende scheuren heen, waar mee de oude maatschappij ineenstort, en de ruw bonkende slagen waarmee haar bouwvallen en puinen meedoogenloos worden opgeruimd, door al die geluiden van haat en ontzetting, van uiterste krachtsinspanning en wilde vertwijfeling heen, hoort ons hart in een heldere verte den ouden engelenzang zoo liefelijk klinken: „Vrede zij den menschen en op aarde een welbehagen". Een jaar later was de verrukking bjj deze vurige communiste nog niet ge weken. Sovjet-Rusland zoo juichte zjj leeftdat is op dezen Meidag de groote vreugde voor alle werkers. Het Commu nisme leeft, het boort zijne wortels die per in de aarde, het spreidt zijn takken wijder uit door de lucht. Onder" alle gren zen door boort het de wortels, over allo grenzen heen steekt het die takken uit- Zichtbaar ver over zeeën en landen staat de nieuwe levensboom, door zjjn Joover stroomt het jubellied der menschelijke opstanding en de gouden vrucht van ka meraadschap, vrodekennis en schoonheid sterrefonkelen daar doorheen." Niet lang echter duurden deze lofzan gen. Reeds betrekkelijk spoedig kwam de ontnuchtering. Teruggekeerd van een reis naar Rus land om het revolutionaire vredesfestijn mee te vieren, bleek Mevr. Roland—Holst diep teleurgesteld. „Als alle oprechte communisten, zoo klaagde zij, doorleef ik een brandend leed van teleurstelling, de bitterheid ervan stijgt bij ©ogenblikken van mijn hart naar mijn oogen, mijn wangen, mijn voor hoofd." Een brandend leed van teleurstelling, dat zal ook het deel zijn van hen, die het Socialisme als de brengster van het vrede op aarde, een vrede, die tevens be- teekent opstand tegen God, begroeten. Naar het einde van het conflict In Afghanistan. Het jongste telegram door 'de Afgaan- sche Legatie te Londen ontvangen, zegt dat de gevechten geëindigd zijn wegens de nederlaag der opstandelingen en omdat er onderhandelingen gevoerd worden over een vreedzame regeling. Het normale le ven en de vreedzame bedrijvigheid zijn hervat te Kaboel en te Djallahabad. De Koning en de leden van zijn gezin ver- keeren volkomen in veiligheid, evenals de buitenlandsche legaties te Kaboel. Uit .Kaboel wordt gemeld, dat de aan beide zijden in den loop van den burger oorlog geleden verliezen in totaal geschat worden op 400 doodea en 1000 gewon den. De materieele schade wordt op 1.800.000 gulden geschat. De regimenten, die geweigerd hebben tegen de opstande lingen te vechten, zijn ontbonden. Op bevel van den Koning is een hoogge rechtshof opgericht, waarvoor de opstan delingen terecht zullen staan. 110 vls8Chers afgedreven op een ijsschots. Uit Berlijn wordt gemeld: In Oost- ÉHand zijn 110 visschers op een ijs schots door sterken wind naar zee afge dreven. 49 visschers, die met achttien paarden bij het visschen met sleepnetten op het randijs van het Peipusmeer door het bre ken van het ijs op een ijsschots naar het midden van het meer waren gedreven, hebben zich op den Russischen oever goed en wel kunnen redden. Een andere ijsschots met twindig man nen, welke eveneens was afgedreven, is inmiddels in zicht gekomen, zoodat een vliegtuig te hulp kon worden gezonden. Tot dusver is nog niet alle ongerust heid geweken, daar zich oorspronkelijk ongeveer tweehonderd personen op het ijs moeten hebben bevonden. Gas onder het plaveisel. Naai de „Lok. Anz." meldt, werd dezer dagen in het kantoor van de pneumati sche post op het Leipziger plein te Berlijn een zoo sterke gaslucht waargenomen, dat de ambtenaren dadelijk de gasfabriek opbelden, die er na eenig zoeken in slaag de, het defect aan een gasbuis in de Katzbachstrasse te ontdekken. Door het vacuum van de pneumatische inrichting was het gas naar het postkantoor opge zogen. Het geval heeft, wegens de recente ontploffing te Londen, eenige onrust ver wekt, omdat er uit blijkt, dat zich ook te Berlijn vrjj groote gasmassa's onder het plaveisel kunnen ophoopen, zonder dat het dadelijk wordt opgemerkt. Slechts de nabijheid van de pneumatische post heeft ditmaal tot spoedige ontdekking ge leid. De gasfabriek, tot wie de „Lok. Anz. zich om inlichtingen heeft gewend, verzei kerde bet blad dat het meegedeelde wel iswaar juist is, maar uiterst zelden voor komt, daar de fabriek er op uit is, elk defect in de leidingen zoo spoedig moge lijk te herstellen. Of dit de Berlijners heelemaal zal ge ruststellen is de vraag. Want voor men aan het herstellen gaat, moet men toch weten dat er een defect is en dat schijnt bij asphaltbestrating lang niet zoo tijdig te blijken als bjj bestrating met steenen- De financiëele schandalen in Frankrijk. Amard, de Parijsche bankier, die uit naam van mevrouw Hanau een millioen zou hebben aangeboden aan Le Journal om de stilzwijgendheid van dit blad, dat een campagne voerde tegen de Gazette du Franc, te koopen, is ia hechtenis ge nomen. Havas verneemt uit Colmar, dat de ban kier Wolff, op grond van een door de schuldeischers en leden van den Raad van Beheer der Schlettstatter Bank uit gebrachte beschuldiging in hechtenis is genomen. Hij wordt beschuldigd van be drog, misbruik van vertrouwen en over treding van de wet op de naamlooze vennootschappen. De bank heeft een passief van 6 4 8 millioen franc en Is in staat van faillis sement verklaard. Sneeuwstormen en schipbreuken. De sneeuwstormen, die al in het Noor den van Engeland woedden, hebben zich naar het Zuiden toe verspreid, waar in verschillende districten een dikke laag sneeuw gevallen is. De „Malakand", een schip van 7000 ton, dat op de thuisreis was van Calcutta, is in het Kanaal stuurloos geworden door verlies van het roer. Twee sleepbooten uit Dover, die draadloos te hulp geroepen waren, slaagden er ondanks de sneeuw en regenvlagen, die het zicht belemmer den, de „Malakand" te vinden, vast te maken en het schip naar Gravesend te sleepen. DeNederlandsche stoomtreiler El- net LTM. 80 (van de stoomvisscherij El- net te IJmuiden) die op weg was naar Lowestoft, is Zondagavond bij Lowestoft op de kust geloopen; de stuurketting was in een storm gebroken. Een motorredding boot voer uit, maar slaagde er niet in, hulp ta bieden; zjj sloeg bjjna om. De elf personen tellende bemanning van den treiler is gered van de kust uit met een reddingstoestel. Eén van hen werd in het zeemanshuis in bed gestopt. Een Drief van Dr Borms. De Belgische regeering heeft nog steeds geen aanleiding gevonden, om Dr Borms in vrijheid te stellen. Bijna geheel Antwer pen heeft zich in jje fameuze verkiezing voor amnestie uitgesproken en het am- nestie-geknoei van de regeering aan de kaak gesteld. Kerstmis is voorbij en Rorms zit nog steeds in de gevangenis. Hij heeft nu on- derstaanden brief aan zijn Vlaamsche strijjdgenooten gericht. „Tegen uwen uitdrukkelijken wil, zoo klaar en duidelijk uitgesproken in de Ant- werpsche verkiezing van den 9en j.l. blijft de regeering op bevel van de loge en het hof mij gevangen houden. Zelfs word ik hier nu strenger -bewaakt dan ooit te voren en zooals de bladen het u hebben gemeld, heeft men binnen deze muren talrijke gendarmen samengetrokken, die dag en nacht op wacht staan en mitrail- leuzen geplaatst hebben, tot in de burcht torentjes boven den gevel van de ge vangenis. Niets werd verwaarloosd; tot de takken toe van de reusachtige hoo rnen die het dichtst bij den ingang staan werden weggekapt. Wat heeft onze verdrukker, het centra listische België, schrik gekregen, sedert die davering hem door de Antwerpsche kiezers Is toegebracht. Mij tracht men intusschen te beïnvloe den met me meer dan vroeger nog, af te zonderen .aanvragen voor bezoek worden afgewezen, met de uitvlucht, dat het de moeite niet meer is, daar ik weldra zal vrjj zijn. Wel Iaat de censuur allerlei doodsbedreigingen tegen mij door. Ook bladen met schimp-artikels liet het bestuur welwillend door, zelfs zulke, die niet op de lijst staan van de kranten, welke de politieke gevangenen mogen lezen. Vlaamsch-nationalistische bladen blijven evenwel streng geweerd en zelfs „De Tijd" het blad van minister Heijman dat een brave ziel me sedert jaren op stuurt uit Gent, mocht me nog nooit be reiken. De regeering schijnt het er op aan te leggen, me niet enkel van al mijn burger rechten te blijven berooven, doch mij ook vogelvrij te verklaren. Mij goed. Na tien jaren mijne vrijheid opgeofferd te hebben, wil ik ook gaarne mijn leven geven voor ons geliefd vaderland, Doch mijn bloed kome dan over den verdrukkenden staat Ik bied u allen, alsook onze broeders en zusters in het dierbaar Vlaanderen een zalig en gelukkig 1929. Het worde een zege jaar. Leve Vlaanderen! Vergeet mijn zwaarbeproefde gade en kinderen liietl JDe politieke toestand in Frankrijk. De Franscbe Ministerraad heeft Maan dagavond den politieken toestand bespro ken. De minister-president Poincaré deel de aan zijn collega's mede, dat hj zjn Kabinet indertijd geformeerd had met de bedoeling een verlenging van den crisis te vermijden. Nu de begrooting echter is afgedaan, en de stabilisatie de proef doorstaan heeft, beschouwt hij zijn taak als volbracht en wenscht hij zijn ontslag in te dienen. In den loop van de levendige discus sies, die hierop volgden, verklaarde het meerendeel der ministers, dat het aan blijven van Poincaré voor het oogenblik onontbeerlijk is voor den goeden gang van zaken. De mini ster-president is ten slotte voor dezen aandrang gezwicht en trok zijn ontslag-aanvrage tot het tijdstip van de bijeenkomst van de Kamer in. Donker Berlijn. In een vergaderlokaal van de „Harn- burgsche timmerlieden" bij het Schle- zischer Bahnhof te Berljn is het in den nacht van Zaterdag op Zondag tot een bloedige botsing gekomen tusschen ledein van de vereeniging „Immertreu" en den bond van „Hamburgsche timmerlieden". „Immertreu" is een vereeniging van menschen, die op een of andere wijze met den strafrechter in aanraking zijn geko men en elkaar steunen in ongeoorloofde praktijken. Zaterdagavond nu waren de timmerlie den in hun vergaderlokaal bijeen. Tegen elf uur drongen plotseling tien tot twaalf elegant gelcleede mannen in rok, hoogen hoed en lakschoenen, binnen, die da tim merlieden aanvielen. Toen de politie ver scheen, waren de aanvallers reeds weg. Een uur later kwamen vier timmerlie den, die van het gebeurde niets afwisten, bij hun clublokaal. Voor den ingang wer den zij door leden van „Immertreu" aan gehouden. De timmerlieden riepen om hulp waarop hun collega's uit het lokaal toeschoten. De aanvallers schoten hun pistolen af en troffen een timmerman zoo ernstig, dat hij op weg naar het zieken huis stierf. j Tijdens het gevecht reden dertig a veer tig taxi's voor, waarin leden van „Im mertreu" zaten, die zich op de timmer lieden wierpen. Toen de politie kwam, verdwenen de aanvallers pijlsnel in hun auto's, voor dat de litie iets kon doen. Drie timmer lieden ;gen met zware wonden in het zieken! is, De aanleiding van dit conflict moet gezocht worden in het feit, dat twee timmerlui Vrijdag ruzie met twee leden van „Immertreu" hebben gehad. Aardschokken in Wurtem'berg. Zondagmorgen werd door het seismo- grafisch observatorium te Hohenheim een aantal sterke aardschokken opgeteekend, waarvan de eerste te 8.33 uur werd waar genomen. De haard der aardschokken lag op 30 k 40 K.M. afstand van de plaats van waarneming en moet dus ergens in Wurtemberg liggen. Korte berichten. Door de hevige koude in Polen, vooral in de Oostelijke districten, zijn wolven in grooten getale uit de bosschen gekomen en richten onder het vee groote verwoestingen aan. De autoriteiten orga- niseeren klopjachten. Bij een chemische fabriek te Mainz, is men malversaties op groote schaal op het spoor gekomen. Het bedrag der malversaties zou meer dan 150-000 mark bedragen. De roedelboper Lewin heeft in het Neder-Oostenrijksche dorp Hafnerbach het voorkomen van goud gevonden. Bij een opgraving is in een leemlaag stofgoud gevonden. Men denkt te doen te hebben met een begraven schat van Romeinsche legioenen. t De griep neemt te Berlijn sterk toe- Op 27 December was het aantal griep- lijders bij de ziekenfondsen tot 341 ge stegen. Tot dusver is de ziekte goedaar dig gebleven. De directie van een groote mijn te Pontypridd in Zuid-Wales heeft haar 2500 delvers met één maand moeten opzeggen, daar het onmogelijk gebleken is, het be drijf rendabel te houiden. De Bulgaarsche koning heeft ter ge legenheid van 't Kerstfeest aan 20 ver oordeelden gratie verleend. De meesten hunner zijn wegens overtreding van de wet tot bescherming van den Bulgaar- schen staat veroordeeld. Zondagmiddag is hoven het vlieg terrein van Montauban een verkeersvlieg tuig neergestort. Het toestel werd volko men vernield. Tengevolge van den regen en het daardoor veroorzaakte smelten van de sneeuw op de Vogezen is het water van de Saar zeer sterk gestegen. Ook de Blies is buiten baar oevers getreden. Het Blies- dal vormt een groote watervlakte. Te Schientochlowitz ontstond tus schen eenige arbeiders wegens het ver dwijnen van een hangslot een hevige twist die in een messengevecht ontaardde. Van een der arbeiders werd de buik letterlijk opengereten. Hij overleed kort daarop. Een tweede Werd levensgevaarlijk gewond- Vijf personen werden gearresteerd. Bij een chemische fabriek te Mainz is. men malversaties óp groote schaal op bet spoor gekomen. Het bedrag der mal versaties zou meer dan 150.000 mark bedragen. Van het Hof. H. M. de Koningin woondo Maandag avond de godsdienstoefening bij' in de Ned. Herv. Badkapel, waar bptrad prof. dr J. R. Slatemaker te Bruïne, Minister1 van Arbeid. Hg las een gedeelte van Pred. I en Openbaring 20 en bepaalde Binnenland. Dr F. van Gheel Gildemeester te Den Haag overleden. De moord te Oostburg. Kind te Middelburg verbrand. Drama te Den Bosch. Buitenland. Nog steeds financieele schandalen in Frankrijk. Hevige koude in sommige landen. Aardschokken in Wurtemberg. Eer. lrief van dr Borms. 110 visschers op een ijsschots afgedreven. Poincaré blijft minister-president. daarna de talrijke aanwezigen bij: Pred. 3 vers 11, deze woorden: „God heeft de eeuw in hun hart gelegd." Met het zingen van 'Psalm, 797 werd de dienst, die over Huizen per radio werd uitgezonden, besloten. De Prins was bij de godsdienstoefe ning in de Duitsche Kerk onder gehoor van Pastor Herbst, terwijl de Koningin- Moeder de godsdienstoefening bijwoonde in de Groote Kerk, waar dr Van Gheel Gildemeester voorging. Kolonisatieplan Z.W. Frankrijk. De Regeringscommissie voor Emigratie van Landarbeiders naar Frankrijk zal waarschijnlijk in de gelegenheid zijn in de eerste helft der maand April 1929 tien landarbeidersgezinnen te plaatsen in Z.W. Frankrijk, waar reeds een aantal' Neder- landsohe gezinnen als deelbouwers is gevestigd. In aanmerking komen gezinnen bij voorkeur mét volwassen kinderen, die met het geheele landbouwbedrijf (vee houderij en werk op het land) bekend zijn. De gezinnen zullen eerst gedurende een half jaar in loondienst werken, ten einde op de hoogte te komen van den landbouw In Frankrijk. Daarna, zal gele- 'enheid bestaan zich als deelbouwer halfbouwer) te vestigen. Gegadigden kunnen zich schriftelijk op geven vóór 15 Januari 1929 bij den secre taris der Commissie, Bezuidenhoutsche weg 97, te 's Gravenhage. 'Uit de textie In ij verheid. De sedert maanden durende staking bij de mechanische tapijtweverij van H. J. Peters te Deventer is opgeheven door een schikking tusschen den "R.K. Bond van Werkgevers in de textielnijverheid en den Modernen Textielarbeidersbond „De Eendracht". Het Eerste Kamerlid P. Dobbel- mann. Naar „De Tijd" uit Nijmegen ver neemt is het Eerste Kamerlid de heer P. Th. H. M. Dobbelmann sinds eenige dagen ernstig ongesteld. Hij lijdt aan pleu ris en longontsteking. Tot nu toe heeft de ziekte volgens den behandelenden ga- neesheer een normaal verloop, zoodat de toestand momenteel, ofschoon ernstig, niet direct zorgwekkend mag worden ge noemd. i Het vangen van vogels. Door den heer Braat zijn aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is Uw Excellentie bereid, het van gen van vogels met slagnetten alsnog weder toe te laten, aangezien bij het aanvragen der akten niet was te voorzien, dat de vangperiode zou worden bekort en belanghebbenden aldus gedurende zes we ken zouden worden beroofd van hun inkomsten, welke vooral in den winter niet kunnen gemist worden? 2. Is Uw Excellentie eveneens bereid om het soortental trekvogels, welke ge vangen kunnen worden, eenigszins uit te breiden, te meer, daar door het vangen van trekvogels de vogelstand in ons land zoo goed als niet wordt benadeeld? 3. Is Uw Excellentie bereid, een on derzoek in te stellen naar de steeds tal rijker klachten over groote schade, ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1