No. 77 Maandag 31 December 1928 43e Jaargang BESTEVAER KENflRIKSE&Co's BANK - BOES BERLINER BOLLEN Sèe^ffijppöokei? OJiqgelaar^Mmk EERSTE BLAD. De Jaarwisseling BAKKERIJ VAN MELLE Buitenband. Belangrijkste Nieuws. G0UP0NS EN LOSSINGEN Binnenland Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HEDEN Telefoon 114 stelt zich niet tevceden met de eeeste de beste tabak die hem woedt voorgelegd Z'rc smaak is veeedeld en es is heet wat voos noodig om hem voor? een nieuwe soot?E enthousiast te stemmen.Dit kar? alleen geschieden door? hem het beste uit het beste aan te bieden, zooals ALLE per 1 Januari vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tei. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post. f3.- Losse nummersf 0.03 Prijs der Advertentlën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 e# Bij abonnement belangrijke kortina. 1928—1929. Ach wij vinden waar wy staren, Niets bestendigs hier beneen. Niets bestendigs hier beneen. Zoo was het ook weer in het jaar, dat voorby ging. Er was alleen de bestendigheid van het onbestendige. En als het was in 'toude jaar, Zal 't in het nieuwe blijven. het terugzien op het voorbijgegane jaar, komt de vraag op of het jaar 1928 aan de verwachtingen, die bij de intrede gekoesterd werden heeft beantwoord. Als wij de balans opmaken, of althans trach ten, dat te doen, moet het afgeloopen jaar dan onder de goede jaren gerekend worden? Wij zullen geen poging doen op deze vraag een antwoord te geven. Vooreerst al omdat wy allerminst in staat zijn het geheel te overzien wie pnder de menscbenkinderen "kan dat wel? maar dan ook omdat de maatstaf, dien wy plegen aan te leggen, vaak zooveel te wenschen overlaat. Het is toch menigmaal zoo, dat het goed gaat als wij in onze bekrompen heid meenen, dat het den verkeerden kant opgaat, en dat, als wy reden mee nen te hebben om te roemen en te jui chen, er in merkelijkheid aanleiding is om ons te bedroeven. Wij zien de dingen vaak precies ver keerd. En dat komt omdat de mensch slechts aanziet wat voor oogen is en dat wy steeds geneigd zijn goed en zoet met elkaar te verwarren. Maar goed is vol strekt niet altijd zoet en zoet is omdat het zoet is, nog niet goed. Maar al is oüze blik dan verduisterd en ons gezichtsveld klein, zoodat wy niet in staat zijn een zuivere balans op te maken, dit kan toch wel worden ge zegd, dat zy, die droomen van den ko menden wereldvrede, zich bij de jaar wisseling wel sterk teleurgesteld moeten gevoelen. Zeker, er waren bemoedigende ver schijnselen. Er waren internationale conferenties van politieken en economischen en socia len aard en ook aan overeenkomsten en verdragen tot bevordering en behoud van den vrede ontbrakt.het niet. In het algemeen kan wel worden gezegd, dat er bjj een deel der machthebbers een ernstig pogen was om het geweld op den achtergrond te dringen en voor het recht een voorname plaats in te ruimen. En dat is verblijdend. Wij mogen daar voor dankbaar zijn, omdat het toch eigen lijk 'is een christelijk ideaal, dat hier, zij 'tdan niet altijd uit zuivere motieven, werd nagestreefd. Wij mogen er in zien een vrucht van Gods gemeene genade, tot tempering van de verwoestende kracht der zonde. Maar wij moeten ook de keerzijde niet uit het oog verliezen. En dan kan niet worden ontkend, dat er bijna overal een_ streven was om de oorlogstoerustingen 'te verbeteren, dat er niet alleen was de oorlogsdreiging maar dat we ook meermalen door het wapen gekletter werden opgeschrikt. Het oor logsvuur heeft ook in 1928 gebrand, al werden we er dan ook voor bewaard, dat het naar alle kanten uitsloeg. Dat is op zichzelf reeds teleurstellend. Maar erger is nog, dat de ware vredes- gedachte, die alleen vrucht is van het „Eere zij God" nog zoo weinig wortel schoot, dat het lied van Lamech van alle kanten, soms zelfs in de vredeszan- gen, wordt beluisterd. Er was wel een roepen om vrede en ontwapening, maar het feit, dat men deze dingen gebruikt als strijdmiddelen, dat ze dienst moeten doen om den klassen strijd aan te wakkeren, is voor ons een waarschuwing om er niet te veel waarde aan toe te kennen. Op economisch en sociaal gebied was het ook ver van rustig in 1928. En. dat ondanks de veel geprezen con ferentie van Genève, die voor de toekomst zooveel goeds beloofde, dat .met zekeren trots, telkens weer werd gewezen op ..den geest van Genève". Van de doorwerking daarvan in de practjjk hebben we echter tot nu toe bitter weinig kunnen zien. Meerdere lan- Uen zijn, ondanks da mooie woorden to Genève gesproken, druk bezig de tarief- muren te bouwen, en we kunnen er wel zeker van zijn, dat ons land, waar tot nu toe in economische ontwapening en weerloosheid heil werd gezocht, daarvan ook in 1929 de kwade gevolgen zal onder vinden. En op sociaal gebied was het al even min pais en vree. We behoeven om dit te bewijzen, slechts te herinneren aan de arbeidsconflicten te Antwerpen en in de Duitsche metaal-industrie. Voor ons land was 19;28 in vele opzichten een goed jaar. Werden tal van andere landen door aardbevingen en andere natuurrampen ge teisterd, wij bleven gelukkig voor groote rampen gespaard. Land- en tuinbouw ondervonden In niet geringe mate de gevolgen van onze ont- wapeningspolitiek op economisch gebied, maar gelukkig werd door een rijken oogst veel vergoed. Handel en industrie hebben ondanks de moeilijkheden bij den uitvoer, zeker nog wel reden om dankbaar te zijn en op sociaal gebied is er eveneens veel, dat tot dankbaarheid kan stemmen, al blijft er dan ook nog altijd zeer veel te wenschen over en al blijft het noodig tegen misstanden van allerlei aard te getuigen en tot conformatie van het leven van den arbeid aan de in Gods Woord gestelde normen, aan te sporen. Op politiek gebied was het een jaar van stilstand en verwarring. De door velen gekoesterde hoop, dat bij het algemeen politiek debat in de Tweede Kamer zou blijken, dat de recht- sche partijen straks weer eensgezind zul len optreden .is helaas niet vervuld al was er dan ook in de groote lijnen meer malen overeenstemming tè bespeuren. Teleurstellend was zeker ook, dat de kleine protest. Chr. partyen hunne po gingen om de kracht van de groote recht- scho partijen te breken een pogen, dat door de revolutionaire partijen met handgeklap werd begroet onvermoeid hebben voortgezet. En wat tenslotte het kerkelijk en gods dienstig leven betreft, er was naar de eene zjjde een vaak verblijdende actie, terwijl aan den anderen kant moet worden toe gegeven, dat het ongeloof zich geweldig roerde en dat de tegen-kerkelijk.e stfoom aan invloed begint te winnen. Een liberaal blad constateerde dezer dagen met eenige voldoening, dat de massa zich meer en meer van de kerk gaat afwenden. Een feit, dat door ons niet anders dan betreurenswaardig kan worden genoemd. Het jaar 1928 behoort tot het ver leden. Wij staan aan het begin van 1929. Wat zal dit jaar, voor ons land in verband met de verkiezingen .van bij zondere beteekenis brengen? Wat zal het zijn? Wij weten het niet, God weet het. Slechts dit weten wij, "dat er ook in den nieuwen tijdkring weer zal zijn be stendige onbestendigheid, maar ook, dat achter en boven al die onbestendigheid staat, de onveranderlijke God, die het al regeert en die zijn waarheid nóóit zal krenken, maar eeuwig Zijn verbond ge denken. Met de vreugde trekt de smart, Door dit aardsche leven, Ais het was in 'toude jaar, Zal 't in 't nieuwe blijven. Zonnen wentlen om elkander, Eeuwen gaan, maar wat verander, Smart en vreugde blijven. Geve, Die de weegschaal houdt Ieder hier beneden, Ware vreugd in goede dagen, In do kwade kracht tct dragen, EN IN ALLE: VREDE. Dreigende staking. Naar de „Schabische Tagwach" meldt, hebben de werkgevers in de metaalindus trie in Wurtemberg en den Palts het loon- contract tegen 31 Januari 1929 opgezegd. In Wurtemberg zijn ongeveer 70.000, in den Palts 20.000 arbeiders bij dit conflict betrokken. De vereeniging van ijzerindustrieelea te Stettin heeft het voor de metaalindustrie aldaar geldende looncontract tegen einde Januari opgezegd. De opstand te Afghanistan. Naar uit Konstantinepel vernomen wordt, wordt uit Kaboel gemeld, dat de opperbevelhebber van het Afgaansche le ger van zijn post is teruggeroepen, aan gezien hij niet tijdig de noodige maatrege len tegen de opstandelingen zou hebben getroffen. Voorts wordt gemeld, dat de koning alle eischen der Sjiwari's afwijst en hun volledige onderwerping eischt. Gisteren hebben regeeringsvliegtuigen een aanval gedaan op de stellingen der opstan delingen. Eén der vliegtuigen werd door hen geraakt en raakte in de lucht in brand. De stad Daka is thans geheel van opstandelingen gezuiverd. De overstroomingen in België. In het overstroomd gebied bij Eam.me zijn een paar binnendijken bezweken, een paar dorpen, die gedeeltelijk van het water verlost waren, zijn weer ondergeloopen. Het aantal dakloozen is tot 10.000 geste gen. Ook ten zuiden van Brussel is de Zenne buiten haar oevers getreden. In verschei dene dorpen zijn de pachthoeven onder geloopen en moesten de paarden en het hoornvee in allerijl naar hooger gelegen plaatsen gebracht worden. Moordaanslag op een hoogleeraar. Op prof. Schwerdtfeger van de universi teit te Marburg is door een onbekend ge bleven persoon een aanslag gepleegd. Een ongeveer 26-jarig man loste eenige scho ten op den professor, die ernstig gewond werd. In den loop van den dag is zijn toe stand eenigszins verbeterd. Aangezien prof. Schwerdtfeger er een leidende po sitie in de Jung-Deutsche Orden inneemt, vermoedde men, dat het hier een politie ken aanslag betrof. Dit schijnt echter niet het geval te zijn. De financieele schandalen In Frankrijk. Wederom is een vervolging ingesteld te gen den directeur van een blad wegens misbruik van vertrouwen en verduiste ring: n.l. tegen den heer Merlo, directeur van de „Paris Soir" en „Le Merle Blanc", beschuldigd van verduistering van een be drag van een half millioen. In de zaak-Klotz wordt vernomen dat er druk wordt uitgeoefend op de crediteu ren van den oud-minister, die één voor één hun klachten intrekken. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat de zaak zonder gerechtelijke uitspraak zal afloopen. Korte berichten. De typhusepidemie in Lyon kan als geëindigd worden beschouwd. Sedert Zaterdagochtend vroeg mist het te Berlijn zeer sterk; de mist is zoo dicht, dat men geen 10 M. ver kan zien. Het verkeer ondervindt van dit ongemak zeer veel last en op talrijke punten der stad komen botsingen voor, waarbij reeds vele menschen gewond zijn. Ook uit vele ai e plaaatsen in Duitschland wordt mi gemeld. De verordening van den hoofdcom missaris van politie te Kassei, dat de werkloozen er geen optochten meer mogen houden, heeft ten gevolge gehad, dat het raadhuis aldaar met een groote hoeveel heid verf is besmeerd, waarvan de ver wijdering heel wat moeite en tijd zal kos ten. In verband hiermede is de leider van den rooden frontstrijdersbond, Schmid, eveneens een werklooze, gearresteerd. Men verwacht nog meer aanhoudingen. Volgens een bericht uit Berlijn, zou te Angora de gescheiden vrouw van een Egyptischen arts gearresteerd zijn met haar dochter, daar zij voornemens zou zijn geweest een aanslag te plegen op Moestaf a Kemal pasja. Op de vrouw wer den een revolver en een brief, waarin zij door onbekende personen aangespoord wordt „den tyran niet te missen". Uit Milaan wordt, gemeld, dat de Popolo d'Itaiia, het lijfblad van Mussolini aankondigt, dat de regeering te Rome van plan is, de uitbreiding van de Itali aans che vl-oot met kracht ter hand te nemen, en dat zij de middelen daartoe bijeen zal trachten te krijgen door het invoeren van nieuwe belastingen. Twee helscbe machines zijn te Mi' laan gevonden in een kelder bij het Ves pucci-paleis. Er wordt een onderzoek in gesteld- De stand van de Theems by Shep- perton was Zaterdagmiddag 2 uur 90 c.M. boven normaal. Een van haar zyrivieren de Wye, is by Weybridge buiten haar oevers gelredea. Donderdag vertrok Burgemeester de Vluigt naar Genua om zich van daaruit per boot naar Indië met een van zyn zoons te begeven. Burgemeester de Vlugt neemt afscheid van Wethouder ter Haar, naast dezen een der zoons van Burgemeester de Vlugt. Binnenland. H. M. de Koningin-Moeder zal met Indië spreken. Terugkomst van generaal Snijders. Een wethouder te Roosendaal geschorst Het Kerstvliegtuig in Bandoeng aange komen. Buitenland. Financieele schandalen in Frankrijk. De toestand van den Engelschen koning onveranderd. De Berlijnsche politie heeft een 35- jarigen gewezen bankbeambte gearres teerd die zich in talrijke groote steden aan belangrijke verduisteringen en dief stallen had schuldig gemaakt en meestal onder den naam van Prins van Croy was opgetreden. Uit Moskou wordt gemeld, daJt 't ver zet ten platten lande tegen d8 agrarische politiek der regeering nieuwe vormen be gint aan te nemen. Een groot aantal par ticuliere molens moet het bedryf hebben stilgezet. Zulks als protest tegen de be lastingmaatregelen der overheid. De re geering is voornemens, de eigenaars der molens wegens hun contra-revolutionaire houding voor de rechtbank te dagen. Gala-diner ten Hove. Naar Wij: vernemen, beeft de Konin gin het voornemen om een galadiner ten paleize Noordeinde te 's-Gravenhage te geven by gelegenheid van het a.s. jubi leum van de Koningin-Moeder. Daartoe zullen o.a. verschillende autoriteiten uit den lande worden uitgenoodigd. Aan genoodigden zal de gelegenheid worden geboden, de Koningin-Moeder hun gelukwensclien aan te bieden. Een wethouder gesohoret. In de Vrijdag' gehouden raadsvergade ring van Roosendaal', deei de voorzitter allereerst mededeeling van een dien mor gen ingekomen schrijven, van tien leden van den Raad, waarvan de inhoud luidt als volgt: „Ondergeteekenden, van oordeel1, 'dat bij de behandeling van het vertrouwelijk rapport van 26 Sept. 1928, in de ver gadering 1 van 7 December 1928, niet alle aandacht is geschonken aan 'hetgeen in dat rapport is vermeld betreffende leve ring aan gemeente-instellingen door het lid van den Raad G. J. Konings, en door Vennootschappen, by welker nestuur hij betrokken is, wenschen dit verzuim te herstellen en noodigen 'den voorzitter uit vóór de behandeling der agenda van de vergadering, van 28 December 1928, hun voorstel tot schorsing krachtens artikel 24 der Gemeentewet van 'den heer G. J. Konings aan de orde t.e willen stel len." Voorts deelde de voorzitter mede, nog een schrijven te hebben ontvangen en dit wel nog tijdens deze vergadering, waarin er aan werd herinnerd, dat van uit de geheime zitting der vorige raadsvergade ring al spoedig het in die geheime zit ting genomen besluit is bekend gewor den onder het publiek en in welk schrij ven voorts werd verzocht nog voor den aanvang der agenda een bespreking te houden over de schending van de ge heimhouding dier besloten zitting. Ook dit schrijven was door een 10-tal leden on derteekend. Naar aanleiding van deze ingekomen stukken stelde de voorzitter voor weder om in besloten zitting over te gaan, teneinde deze aangelegenheden, welke beide in nauw verband staan met het vermelde vertrouwelijk rapport te behan delen, waartoe werd besloten. Na een half uur geheime1 zitting ver liet wethouder Konings de vergadering ingevolge e,en genomen schorsingsbesluit der vergadering te zijhen opzichte. Terugkomst van generaal Snijders1. Na een afwezigheid van drie maanden is generaal Snijders Zaterdagmiddag ruim 2 uur met de Lloyd Rapida aan het 9

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1