No. 76 Zaterdag 29 December 1928 43e Jaargang HENDRIKSE&Go'sBANK-GOES EERSTE BLAD. HET RUSSISCHE GEVAAR. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Dit nummer bestaat uit 2 bladen ALLE per 1 Januari vervallende worden verzilverd door VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummers fO.OS Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. no. 259. D irecteur- H oof dredacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Met name van Sociaal-democratische zijde wordt in verband met de komende verkiezingen de ontwapening'sleuze met kracht op den voorgrond gesteld en voor ons land de eenzijdige nationale ontwape ning al's een begeerlijk ideaal geteekend. De weerloosheid wordt voor ons land genoemd het beste middel om den vrede en de nationale onafhankelijkheid te be waren. Nu is het waar, dat men dergelijke leuzen, met hoeveel bezieling; ook voor gedragen, niet al te ernstig kan nemen. De sociaal-democraten, die in theorie den klassenstrijd prediken en in de practijk dien strijd voeren, en die op het terrein van den arbeid zich zoo krach tig mogelijk wapenen, geven telkens blijk alles behalve vredelievend gezind te zijn. En feit is', dat de Socialisten, hoe machtig ook, practisch nog weinig in de richting van ontwapening hebben gedaan. De heer Albarda moest zelf in zijn meer aangehaalde Kerstrede erkennen, dat het niet aan de socialistische bewe ging te danken is dat in Zuid-Amerika de oorlog voorkomen werd, maar aan den Volkenbond die toch allerminst als een Socialistische instelling 'kan worden be schouwd. Maar hoe dan ook, de ontwapenings- gedachte wordt gepropageerd. De weer loosheid van ons land als een begeerlijk ideaal voorgesteld. In verband daarmede kan hel nuttig zjjh nog,eens te wijzen op Rusland, waar 'da Marxistische beginselen zegevierden. In een Finsch blad werd er onlang's op gewezen, dat de leiders der Bolsje wisten, om den buit die de revolutie hun gebracht heeft te behouden, en om te voorkomen dat het dak boven hun hoofd zou instorten, zich steeds meer verzoenen met de gedachte dat Rusland zich meer al's economische en militaire macht moet ontwikkelen dan "als prole tarische. Het gaat in Rusland als in Frankrijk ruim 'een eeuw geleden. „De tjd is niet meer zoo "heel ver af, dat de ontwikkeling van het Bolsjewisme dat nu nog in pijn beginstadium 'is, lo gisch verder schrijdt en dat Europa den aanval van het Russische militairisme, dat de laatste consequentie van de Re volutie van 1917 is, zal moeten, weer staan. Reeds grjpen er diepgaande verande ringen plaats in het Roode Leger, om het voor te breiden op die rol, die het is toegewezen. In een der laatste nummers van het „Anglo-Russian News" staat te lezen: „de geheels bevolking van Rusland is gemili- tairiseerd. Overal zjn stormcompagnieën gevormd van de grens van Polen tot die van Afghanistan. De duur van den dienst tijd voor de geregelde troepen is tot 5 jaar verhoogd; ieder jongeman, die in het leger wil treden, moet eerst twee jaar vooroefening meemaken". Niet alleen de militairen^ maar óofc do civiele overheid der Sovjet laat een groot aantal' vliegmachines, zeppelins en tanks in orde brengen; verder hebben ze een heele reeks fabrieken voor het berei den van vergiftige gassen opgericht. Het is geen overdrijving, wanneer men zegt: Sovjet-Rusland wordt één groote kazerne. Het africhten der troepen ge schiedt gedeeltelijk door vroegere Pruisi sche officieren. Zijn de manoeuvres van Kieuw niet een dringende waarschuwing geweest? Ziet men dan nog steeds niet duidelijk genoeg wat er van het Roode Leger ge worden is? Het zou niets anders dan een consequentie van een logische ont wikkeling zijn, indien de revolutie in Rus land tenslotte tot een wederopleving van het Russische Militairisme voerde. En dit herlevende militairisme zal waarschijnlijk met een ongehoord Jodenprogrom begin nen. En dan zou zich het schouwspel voor Europa herhalen: dat het over stroomd wordt door Aziatische horden. Stalin, de „Roode Czaar", zal de mil- lipenen legers der vroegere Bolsjewisten, die nu door den nieuwen oorlog tot an dere menschen gevormd zullen worden, tegen Europa doen optrekken, evenals Napoleon I al de Pruisische Vrijmetse laars, die de Revolutie in Frankrjjk zoo hoog lieten komen om Frankrjk te ver nietigen, zeer teleurstelde, toen hj in zjn veroverings-oorlogea da ouda Jaoo- bijnen tot kapiteins over zjne soldaten aanstelde." Het is niet de eerste waarschuwing, die omtrent Rusland tot ons komt. Het Russische gevaar blijft dreigen. En het wordt ernstiger, wanneer de andere volken, door zich weerloos tema ken, reeds bij voorbaat de gelegenheid tol tegenstand afsnijden. Ontwapening en weerloosheid, betee- kenen, wat ons land betreft een uitnoodi- ging tot de Russische horden, om onze Indien te overstroomen en het met hun ne goddelooze practijken in een poel van geestelijke, moreelo en economische el lende te storten. Het beteekent, onmiddellijk, ons land van zijne welvaartsbronnen te berooven, en met name voor onze arbeiders een tijdperk van honger en ellende in te luiden. f["| En voor de toekomst, bij een even- tueelen oorlog, ons land te maken tot een zekere prooi van den eersten den besten overwinnaar, die het zoo niet uit veroveringszucht, dan toch uit zelfbehoud, zal overmeesteren en maken tot een too- neel van oorlog en ellende. Daarom is het drijven van de socialis ten zoo schrikkelijk gevaarlijk. Daarom hebben wij ons tot eiken prjs tegen hunne schoonschijnende theorieën te verzetten. Het Belgische kroonprinselijk paar. Donderdagavond is door middel yan de Indische en Hollandsche radiodien sten een telefoongesprek van een half uur gevoerd tusschen gravin Rethy (prin ses Astrid) en haar ouders te Nor- köping. Daarna werd een verbinding met Brussel tot stand gebracht, waar de ko ning en koningin van België en vele anderen uit het paleis met graaf en gra vin Rethy spraken. De gesprekken lie pen zeer vlot en het woord, dat over kwam, was verbluffend mooi. Voor de gesprekken werd gebruik ge maakt van de radio-ontvang- en zendin- stallaties resp. te Meyendel en te Koot wijk. De gesprekken werden vervolgens doorgegeven met gewone kabelverbindin gen naar Amsterdam en van daar over een vierdraadgeleiding AmsterdamStock holm, welke voor deze gelegenheid was omgeschakeld naar Nor 'köping, waar de Zweedsche Koninkljke familie zich be vond. Gesproken werd aldaar met een normaal telefoontoestel; prinses Astrid sprak Zweedsch, de kroonprins Engelsch. In Indië werd in de studio gesproken. Voor het daarop gevolgde gesprek met Brussel geschiedde de doorgifte met een gewone ljn AmsterdamBrussel. Daar werd in een der vertrekken van het paleis gesproken. Er werden pok nog eenige gesprekken gevoerd tusschen offi cieren van het gevolg, waarbj o.a. bij zonderheden over de Indische reis wer den meegedeeld. Alle gesprekken kwa men duidelijk verstaanbaar over. Revolutionair-socialistische vereenigintj. Donderdagavond is te Dordrecht een vergadering gehouden onder leiding van den heer Stenhuis ter oprichting van een revolutionair-socialistische vereeni- ging- Het resultaat was, dat zulk een ver- eeniging werd opgericht. Alle aanwezigen traden als lid toe. In Januari zal een openbare vergadering worden gehouden, waarin de heer Stenhuis het woord zal voeren. De financiëele schandalen in Frankrijk. De krach van de „Gazette du Franc" Schijnt steeds meer om zich heen te grijpen. Zoo werd Donderdagmiddag de directeur van de Parïjsche krant „Ru- meur", Anquetil, opnieuw door den rech ter van instructie gehoord en daarop ges- Vangen genomen. In de wandelgangen van de kamer is het gerucht verspreid, dat er oneenighei- den bestaan tusschen den minister van justitie Barthou en Poincaré in verband met de „Gazette du Franc". Barthou zou volgens deze geruchten de geheele affaire langzamerhand in den doofpot willen stoppen, terwijl Poincaré alle betrokken personen gerechtelijk wil zien vervolgd. Sinds vele dagen liep het gerucht, dat een viertal banken, waarin de joodsche invloeden groot zijn, de nobdige millioe- -nen hadden beschikbaar gesteld om oud minister Klotz uit zijn netelige positie te halen door het schadeloosstellen der fir ma's, die door de uitgifte van de chèques zonder provisie waren geschaad, en om tevens verdere schuldeischers te betalen. Thans wordt dat gerucht bevestigd doch dit kan de actie van de justitie wegens uitgifte van de vaïsche chèques en de valschheid in geschrifte niet stopzetten. Er is opnieuw een bankschandaal aan het licht gekomen. De politie zoekt op het oogenblik een zekeren Pierre Gauch, die een bankinstelling had opgelicht en thans is verdwenen, nadat hij zijn cliënten voor bijna 600.000 francs had bedrogen. Het eerste handelstelegram naar Mars. Thans heeft ook Belgrado zich bij1 het algemeen verlangen om met de planeet Mars door de radio te spreken aangeslo ten. Dezer dagen heeft een antiquair te Bef grado het eerste radio-handelstelegram aan de bevolking van Mars verzotiden. Het luidde: „Sein terug of daar antiqui teiten te koop zijn". Het radiotelegram, dat over "Berlijn werd geleid, kostte 2000 dinar, d.i. on geveer 90 gulden, een altijd nog betrek kelijk goedkoop® reclame, want het anti- quaritaat wordt sindsdien door het pu bliek overstroomd. En de Belgradoschè pers komt eiken dag aan haar lezers mededeelen, dat er nog geen antwoord van Mars is bin nengekomen. Geen tijdverspilling met nieuwjaar^, wenschen. Evenals verleden jaar heeft Mussolini ook thans weer aan de ambtenaren van de ministeries bekend gemaakt, dat hij op den eersten Januari geen bezoeken voor het uitspreken van nieuwjaarswen- schen verwacht, aangezien dit een massa tijd kost,, welke beter gebruikt kan wor den. Tevens verzocht hij den minister en secretarissen dezelfde maatregelen te wil len nemen ten opzichte van hun ambte naren. De nieuwjaarsbezoeken zullen 'dus be perkt worden tot da speciale bezoeken aan den koning. Men verwacht, dat Mus solini daar ook aan zal deelnemen. De hongersnood In 'China. Volgens Amerik'a.ansche berichten wor den in het Noorden van China 12 mil- l'ioen menschen door hongersnood be dreigd. De Amerikaanscha vereeniging tot be strijding van den hongersnood deelt mede, dat de schaarschte aan levensmiddelen nog verscherpt wordt, doordien vooral' in het Noorden van het land een epi demie woedt, die veel op pest gelijkt. Daardoor is op Vele plaatsen alle verkeer en zoodoende ook de toevoer van le vensmiddelen onmogelijk geworden. Duizenden zieken komen om, zonder dat hun eenige medische hulp wordt ver leend. f Bolivia en Paraguay. Het conflict tusschen Bolivia en Para guay is opnieuw verscherpt, daar de Bo- livianen het fort ïanguardia in he't be twiste gebied opnieuw hebben bezet en de troepen 12 mijl vooruit hebben ge schoven. De Argentijnse!.© regeering heeft den doorvoer door Argentinië van wapens voor Bolivia verboden zoolang het ge schil tusschen Bolivia' en Paraguay niet is bjjgelegd. In verband met persberichten als zouden de Bolivian©., andermaal 12 mij- Jen in de betwiste zone zijn vooruitgerukt, doet zich de vraag voor, of de voorzit ter van den Volkenbondsraad andermaal het initiatief zal nemen tot een Raads- interventie, teneinde nieuwe uitbreiding van het geschil tusschen Bolivia en Para guay te voorkomen. Te Genève wordt dit onwaarschijnlijk geacht. Vermoed wordt, dat nu beide partijen de arbitrage van de Pan-Ameriakansche Arbitrage conferentie hebben aanvaard, de Raad ;aan deze internationale instantie zal over laten, partijen zoo noodig te herinneren aan de conservatoire maatregelen, die de Raad aanvankelijk aan partijen heeft an- bevolen. De 'Raad zïfi zich vermoedelijk alleen dan weer met het geschil bemoeien, wanneer een der partijen een beroep op den Raad doet, of andermaal de vrede ernstig in gevaar wordt gebracht. De ziekte van den Engelschen Koning. Officieel werd ten het Buckingham- paleis bekend gemaakt, dat gistermiddag te kwart over drie geen enkele verande ring in den toestand der koning was ingetreden. Een belangrijk ding in het bulletin van gisterenmorgen was de mededeeling, dat 'skonings algemeen© toestand niet den vooruitgang toont die een week geleden werd verwacht. Het is des konings al gemeene toestand, flie den geneesheeren de voornaamste zorg baart. Gistermiddag zijn op het Buckingham- paleis uit da Vereenigde Staten pakket ten aangekomen, een product bevatten de, dat „Soluction Dakin" wordt ge noemd en hetwelk de gezondheidsdiensten der geallieerde legers tijdens den oorlog gebruikten voor het steriel maken van wonden. Dr Sherman van de Carnegre Steel Company te Pittsburgh, had aan geboden een bepaalde hoeveelheid van deze oplossing te zenden tot het be handelen van den koning. Dit aanbod werd met dankbaarheid aanvaard. Tegen 'het klokkengelui. De bolsjewistische „Rabotsjaja Gazeta" eischt, dat de sovjet-regeering het klok kengelui verbiedt. De krant motiveert dit voorstel op de volgende wijze: In som mige gedeelten van Moskou stoort het klokkengelui de „rabfakowtsen" (arbei ders, die een „arbeiders-faculteit'" stu- deeren) bij hun studie, terwijl in andere wijken het klokkengelui hinderlijk is voor zieken in de ziekenhuizen. Do sovjet-regeering kan zonder eenige moeilijkheid het klokkengelui verbieden, omdat artikel vier van het decreet over de afscheiding van kerk en staat na drukkelijk bepaalt, dat de vrije uitoefe ning der kerkelijke plechtigheden alleen dén toegestaan wordt, wanneer dat nie mand hindert. Het is niet waarschijnlijk, dat de sov- jet-regeering op dit voorstel zal ingaan. Aardschokken. Naar de „Giornale de Italia" uit Cala- brië (Italië) meldt, zijn gistermorgen om 4.40 ®n 4.56 twee tamelijk sterke aard schokken in verschillende plaatsen van Calabrië waargenomen, die echter geen schade aanrichtten. Corruptie In Zuid-Slavlë. De parlementaire commissie van onder zoek tot vaststelling der misbruiken bij de uitvoering der contracten met hout- induistriëelen in Bosnië heeft bij het par lement haar rapport ingediend. Volgens de Politika heeft de commis sie groote misbruiken ten nadeele van den staat geconstateerd. Tengevolge van deze corruptie, waarbij tot dusver tien maatschappijen betrokken zijn, zou de staat een verlies van 134 millioen dinar hebben geleden. Crisisgeruchten in Frankrijk. Een bericht uit Parijs bevestigt de daar circuleexende geruchten over een ten- staand aftreden van het kabinet, althans van Poincaré. Men acht het niet onmogelijk, aldus het bericht, dat ten gevolge van de «me ningsverschillen tusschen Poincaré en de overige ministers in verband met de ver- ■hO'Oging der vergoeding voor de afgevaar digden, een nieuwe kabinetscrisis zal uit- breekn. De senaat heeft de parlementaire scha deloosstelling aanvaard. Het heengaan van Poincaré wordt daar door onvermijdelijk geacht en einde der volgende week verwacht. Pokkenepidemie In Irak. In Irak is een pokken-epidemie uitge broken, die zich ondanks alle maatregelen van de overheid snel uitbreidt. Te Bagdad zijn 34 ziekte-gevallen voor gekomen, waarvan 18 met doodelijiken afloop. In de stad Mosoel zijn 74 personen door de ziekte aangetast, die allen zijn bezweken. In een dorp' zijn van de 140 aangetaste personen er 73 overleden. De naburige landen hebben de noodig,e maatregelen götroffen, om het overslaan 'van de ziekte op hun grondgebied zoo veel mogelijk te verhinderen. Korte berichten. Naar de „Daily Express" uit Parijs verneemt, wordt het plan overwogen om Van het Fransche mandaatsgebied Syrië een monarchie te maken. Volgens een officiëel bericht uit Washington zijn in den tijd van 3 No vember tot 22 December in de Vereenigde Staten 10.000 personen aan griep, over leden. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat een in .'de Garonne liggend schip, geladen met zwavel en beijzine in blikken, in brand is geraakt, waarbij de brandende benzine zich over de rivier verspreidde en ge vaar voor andere schepen opleverde. De brandweer is er echter in geslaagd den brand te beperken. 'Naar gemeld wordt, zal de bevrij ding van dr Borms binnen veertien dagen geschieden. In het revolutie-museum te St.-Pe- tersburg, zal, ter gelegenheid vani het a.s. Binnenland. De Eerste Kamer verlengde de Opschor ting' der vaccinatie en nam de wijziging der L.O.-wet aan. Telefoongesprekken met Indië. De actie van Stenhuis. Buitenland. Hongersnood in China. Het conflict tusschen Bolivia en Para. g]uay. De financieele schandalen 'in Frankrijk. Dreigende kabinetscrisis in Frankrijk. Pokkenepidemie in Irak. De toestand van 'den Engelschen 'Ko ning1. 10-jarig bestaan der communistische in ternationale, een tentoonstelling worden ingericht, die de oprichting en geschie denis tot nu toe dezer organisatie in beeld brengt. De tentoonstelling wordt 18 Maart a.s. geopend. Van het Hof. De Koningin zal Dinsdag; 1 Januari, des middag;s te 1 uur ten Koninklijken pal'eize de civiele autoriteiten ontvang'en ter aanbieding aan H. M. van hun gelulc- wenschen bij' de jaarwisseling. Daarna zal te 1% uur de Koningin' de leden der Hofhouding in de gelegen heid stellen tot het aanbieden van geluk- wenschen. Tot hetzelfde doel zal de Koningin Woensdag 2 Januari te 12 uur het Corps Diplomatique ontvangen en daarna het Permanente Hof van Intern. Justitie. De radto-telef. gemeenschap met Indië. Aan de waarde, die een geregelde ra- dio-teletonische verbinding met Indië, voor het maatschappelijk en economisch verkeer met ons land in de toekomst zal' hebben, zegt het Hbld., zal wel nie mand twijfelen. Telkens werd dit onder werp in ons blad ter sprake gebracht en maakten wij' melding van met succes gevoerde proefgesprekken. Voor het zakenverkeer met Indië kan dit communicatiemiddel van groote betee- kenis worden en daarom trof ons de passage, die wij lazen in een communi qué van de aandeelhoudersvergadering der Cult. Mij. Melangbong, vermeid ondeï „Beurs en Nijverheid". Een heel nuchter berichtje, alsof het de meest alledaagsche zaak was: „In een telefoongesprek, dezer dagen met den administrateur van Me langbong gevoerd, deelde deze mede, dat op de beide ondernemingen alles naar wensch gaat." En het zal1 vermoedelijk ook niet zoo heel lang1 duren of het is inderdaad een zeer alledaagsche zaak geworden. Uit In dië ontvangen wij dan een brief, geda teerd tien dagen geleden: „Wij bevestigen hiermede ons telefonisch gesprek van he den De Kerstvlucht naar Indië. De directie der K.L.M. ontving gisteren bericht uit Medan van de bemanning der P.H.-A.E.N., dat zij gisteren om 6.41 uur pi. tijd u,it Bangkok vertrok en om 13.35 u. pï. tijd te Medan is geland. Luchtvaartverdrag met Duitschland. Ingediend is een wetsontwerp houden de goedkeuring van de op 24 Juli 1922 te 's Gravenhage gesloten voorloopige schikking tusschen Nederland en Duitsch land inzake luchtverkeer en Van het op 17 Augustus 1928 te 's Gravenhage getee kend aanvullingsprotocol bij die schikking. De inhoud van de schilling komt in het algemeen overeen met dien van de voorloopige luchtvaartverdragen, waar voor reeds de goedkeuring van de Staten- Generaal' werd verkregen, laatstelijk dat met Denemarken. De schikking betreft, evenals laatstgenoemd Verdrag, alleen de particuliere luchtvuurtuigen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1