No. 75 Vrijdag 28 December 1928 43e Jaargang HENDRiKSE&Co's BANK - GOES I EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Januari vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door W. Joziasse S But, Souburg, 1 M. Pierens, Sou L. P. de Bree eere; 3. J. An- eere; J. Meeuse 1, Grijpskerke, 1 jerwoert Jr., Kou- tweede, 1 derde, m.d, 1 Z.E.V.; J. |e, 2 eere; F. Pe- |l eerste, 1 eere; tweede, 1 eere [ponder, 1 tweede, ^■ere; W. Theune, eere; C. Weeda >loed, Veere, 1 Z. jdekerke, 1 eerste, >uburg, 1 Z.E.V.; tweede, 1 Z.E.V. In KeulenSchel- K. Meertens 1 Keulen 1 derde, lanse, Nieuwland, eere; C. A. Pol- serste, 1 eere; J. lere. lllillebrand, Brig- Lv., 1 eere; Jac-. leede; H. M. van IdersA. Rijntjes lurg, 1 eerste, 1 Ikerlce, 4 tweede, Joster 1 eerste, 1 idekerke, 3 twee- eere; R. A. Bas le, 1 eere; J. J. G. J. de Nood leere; J. L. Wi- Bosch, 'tZand, Rottier, Vlissin- bre; J. C. v. d. te; A. Nolet, Ier- I T. But 1 tweede, te; J. W. Willem- Vste, 1 Z.E.V., 1 (er, Veere, 1 E.V.; II eerste, 1 eere; lurg, 2 tweede, 1 Temanse 3 eerste, (e.V. en 3 eere; ]1 tweede, 1 der- re, Zuidzaude, 1 I. Uijlenbroek 1 (en 1 Z.E.V.C. jid, 1 vierde; A. Nieuwland, 1 eer- Kraamer, Sou- |R. Boei}©, Water- Boone, Ritthem, derde, 1 Z.E.V., use, St. Laurens, lere; A. Francois Luitwieler, Nieuw- P. J. van Hal, 1 tweede, 2 eere In, 2 tweede, 1 JWigard 1 derde; |H. Siegers, Vlis- L. Wisse, Sou- lPagter 1 tweede, Ire; C. v. Sluijs br, Vrouwepolder, v. d. Boudt 2 Ire; M. Passenier ferde; N, C. But., jsrde, 1 eere; R. tweede, 1 derde, Pieterse, St. Lau- |l E.V. en 1 eere; lie, 1 Z.E.V.M. erste, 1 eere; A, t. Bimmel, Dom- B. de Jong, te I, een eere; A. leede; Iz. de le |e, 2 eere; J. A. Z.E.V., 1 eere; k 1 eerste, tE.V.; E. Brand, tweede, 3 eere; 1 E. V.; Jacs rste, 1 eere; A. le, 2 tweede, 1 11 eere; P. van bek 2 eerste, 1 [•e; R. Dirven 1 ere; J. de Buck, (Klaassen 1 twee- lJ. le Granse 1 eerste, 1 eere. |j. J. Worrell 1 ll E. V.; D. A. leuwland 2 eer- |j. Bosch, 't Zand ^■e; mej. A. Bra- P. Maljers 10 rde, 5 eereW. (tweede, 2 dejdo le, Goes 1 eerste, |n Haag 1 eerst^, eerste, lelbekers worden J. Basting voor tenders door J. Meertens voor Ids voor J. Ph. lileum-beker van mooisten toom Jrd; zilveren van (konijn eigen fok pa van Nut en j ram door Joz. (or mooiste voed- verz. nikkelen aooiste postduif (Rijswijk, en die j u „Onze Zan- lerduif door Jac. |ng, die druk be- (er L. J. Basting hn, die zich wil- |b op Walcheren, op het fokken enkonijnen. D i recteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsgrijs: Per 3 maanden, franco per post f3.- Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Politieke profetieën. De heer Albarda verstaat ongetwijfeld de kunst om politiek vuurwerk af te steken en zijn politieke volgelingen met zijn fantasiën in een opgewekte stemming te brengen. Zoo werd in de Kerstvergadering' te Amsteidam weer eens de profetenmantel omgehangen en werden schitterende ver gezichten 'geopend, met het gevolg dat het applaus van de opgewonden massa niet van delucht was. De S. D. A. P. staat er, volgens dezen redenaar meer dan gunstig' voor. Van alle kanten stroomen de volgers van het roode vaandel toe. Het aantal „geloovigte arbeiders" dat het Socialisme aanhangt groeit bij1 den dag en daarmee treedt het Socialisme do laatste phase van zijn overwirmings- tocht in. En nu zijn er wel' moeilijkheden: de afsplintering van de partij in Limburg, de gToepen in de partij die zich fel' tegen de leiding koeren, het dalend ledental van de laatste maanden en het gebrek aan ge loof in het Socialisme, zooals indertijd de heer v. Eek constateerde, maar toch gaat het in de goede richting. Neen, de heer Albarda belooft nog niet den spoedigen intocht in het beloofde land van het Socialisme, maar de grens van dit land zal toch in een zeer nabije toekomst worden bereikt. Nog een of twee verkiezingen, en dan zal volgens den Socialistischen kerstrede- naar de S. D. A. P. de grootste politieke partij van ons land zijn. Nog slechts een paar jaar en de S. D. A, P. zal de R. K. Staatspartij, die een _30 leden in de Tweede Kamer telt, hebben overvleugeld. Is er voor deze verwachtingen een redelijken grond? Zijn ©r aanwijzingen, dat deze politieke profetieën in vervulling zullen gaan Oogenschijnliik niet. De positie yan de S. D. A. P. is de laatste jaren niet noemenswaard ver sterkt. Na de invoering van het algemeen kies recht wist zjj het tot 22 Kamerzetels te brengen, welk getal na een tijdelijke inzinking in 1925 op 24 werd gebracht, dank zij vooral haar gunstige positie hij de verdeeling van de overschotten. En dank zij ook de -weergaloos felle actie te gen Minister Colrjn, waarvan de heer Albarda, die een optimistische natuur heeft, verwachtte, dat de rechtsche meerderheid in één slag zou worden wegr gevaagd. Aan de rechterzijde zou „een donde rend halt" worden toegeroepen en door het geweldig applaus, dat bij deze pro fetie losbrak, meende de roode profeet, dat de vervulling niet uit kon blij ven. De uitslag was echter lichtelijk 'teleur stellend. En zoo zou het ook in 1929 en 1933 kunnen gaan. Als de sociaal-democraten in den Bij bel nog den weg wisten, dan zou er misschien reden zijn hen te herinneren aan het wijze woord van Koning Achab, •(dat die zich aangordt zioh.nieit moeit beroe men als die zich Jpsmaakt. Intusschen bevat de profetie van den socialistischen kerstredenaar voor ons een ernstige waarschuwing. Want al zal straks wel blijiken, dat hij sterk is in 't bouwen van luchtsche pen, de S. D. A. P. zal natuurlijk haar uiterste best doen de kerstprofetie wer kelijkheid te doen worden. Er zal een geweldige propaganda wor den gevoerd, waarbij het aan geld S. D. A. P. en Vakverbond beschikken over millioenen niet ontbreekt. Ook in Zeeland. Uit Schouwen werd reeds melding ge maakt van een aantal openbare verga deringen, waarvan jhet heet, dat ze uit stekend slaagden. Wij willen deze dingen niet te hoog Blanslaan. Maar wij willen ze toch ook niet met een onverschillig schouderophalen voorbij gaan. Wijl wagen ons niet aan het doen van voorspellingen, maar zeggen alleen dit: A1 s straks de S. D. A. P. wint, en ook in Zeeland met sprongen vooruit gaat, laat het dan niet zijn tengevolge van onze laksheid en onverschilligheid. En als de heer Albarda straks zal moeten erkennen, dat .hij zich vergist heeft, laat het dan niet zijn ondanks onze laluwheid en onze weinige activiteit. De toestand van den Koning van Engeland Gisteren was de toestand van den En- gelsc'hen koning niet zoo gunstig. Na de publicatie van bet bulletin van gisteravond heerschte in het paleis een stemming van minder groot vertrouwen. Dit is inderdaad het eerste weinig bevre digende rapport, dat de dokters sedert eenigen tijd gepubliceerd hebben. Men kan het verklaren als de aanwijzing dat er een duidelijke stilstand gekomen is in de beter schap van den koning. Reuter meent te weten, dat de verbetering in de laatste da gen langzamer was geweest dan men ver wachtte. Voor de eerste maal sedert Zon dag hebben de dokters weer de radio therapie toegepast. Nieuwe overstroomingen In België. Tengevolge van een nieuwe dijkbreuk van de Schelde in de streek van Dender- monde staat het dorp Greenbergen weer geheel1 .onder water. In de straten is er 70 c.M. water. Het verkeer per as' is onderbroken. Tusschen Hamme en Den- dermonde is de spoorweg eveneens op verschillende plaatsen overstroomd en het station Grembergen-Moerzeké bereikte het Water een hoogte van 1.20 M. Het treinverkeer is sedert Donderdagochtend stopgezet. Te Moerzeke, waar het centrum van het dohp; dat op een kléine hoogte is 'gebouwd, tot dusver was drooggieblë- ven, is het water nu gestegen, tot den drempel' van de kérk. Da overstroomirig heeft zich' uitgebreid in noordwestelijke richting. Dreigende staking van transport-arbeiders in Saksen. Naar de Leipziger Volkszeitung be richt, beoordeelde men in arbeiderskrin gen de vooruitzichten voor de totstand koming van een overeenkomst in het Sak sische transportbedrijf door de 28 Dec. bijeenkomende arbitragecommissie voor Saksen pessimistisch. De werknemers der groote steden hebben daarom de toebe reidselen voor een stopzetting van het werk, die tegen 2 Jan. voorzien wordt, reeds getroffen. Griep in Canada. De griep, die in de Vereeni'gde 'Staten heerschte, is naar Canada overgeslagen- Vandaar wordt gemeld, dat sedert het uitbreken van de influenza-epidemie, 14 dagen geleden, te Toronto 29 menschen aan de ziekte bezweken zijn en te Mon treal ruim honderd- De epidemie heeft echter geen kwaad aardig karakter. In Ontario en Quebec blijft de ziekte woeden. 'De tunnel onder de Schelde. De Belgische regeering zal, onmiddel lijk na het Nieuwjaarsreces, het wets voorstel indienen tot bekrachtiging der conventie gesloten tusschen den Staat en de Interprovinciale en Intercommerciëele maatschappij, voor het 'graven van een tunnel onder de Schelde, te Antwerpen- Het wetsvoorstel moet nog een lichte wij ziging van zuiver juridischen aard onder gaan. Hen hoopt dan zeer spoedig na de goedkeuring door het parlement, de hand aan het werk te kunnen slaan- Aardschokken. In de laagste gedeelten van de Weste lijke dalen van Monmouthshire (Wales, in Engeland) zijn in den nacht van Dins dag op Woensdag drie aardschokken ge voeld. De huizen trilden, hier en daar viel iemand uit bed, maar ernstige schade werd niet aangericht. Op den Eersten Kerstavond werden in de omgeving van Stirpan (Buig.) nieu we, krachtige aardschokken waargeno men. Vele huizen vertoonen scheuren ook stortten schoorsteenen in. De aard- schokken werden begeleid door een on- deraardsch rommelen. De bevolking werd door een hevige paniek bevangen en bleel ondanks de groote koude en de vele sneeuw in de open lucht. Mijnwerkerssfaking geëindigd. De arbeiders in de steenkolenmijnen van Pennsylvanië hebben na een staking van twintig maanden onvoorwaardelijk voor de mijneigenaars gecapituleerd en hebben verzocht weer aan het werk te mogen gaan. Duizenden zullen naar verwacht wordt den arbeid hervatten op een loon dat 15 a 20 pet. la-ger is dan de schaal van 7 Yi dollar per dag, die in 1920 door een regeringscommissie werd vastgesteld en opnieuw bekrachtigd werd bij de bekende overeenkomst van Jacksonville van 1924. Door den langen duur der staking heerscht er onder de mijnwerkers groote nood. Door deze stakihg is een der groot ste arbeidersorganisaties der V. S. ineen gestort. Chineesche methoden. Uit Nanking worden eenige bijzonder heden gemeld omtrent het in beslag nemen van de locomotief van een trein, waarin zich vier gezanten, o.m. die van Neder land, de heer 'Oudendijk, bevonden. De Chineesche generaal Hoe Toeng Soe reisde in tegengestelde richting als de ge zanten. Aangezien de trein van laatstgenoemden door een snellere machine getrokken werd dan die van den generaal, beval deze, dat de locomotieven gewisseld zouden worden Toen de stationschef dat weigerde, werd hij door soldaten van den generaal neer geslagen en maakten zij zich van de loco motief van den diplomatieken trein mees ter, nadat ook het personeel van deze ma chine door de soldaten mishandeld was. De 'gezanten moesten zes uur wachten, voordat uit Peking een andere locomotief was gekomen, waarmee de reis kon wor den voortgezet. De Kerstdrukte 'e Berlijn. In den tijd van 22 tot .3 December heb ben niet minder dan. 380.000 personen Berlijn verlaten. Behalve de treinen voor zien in de dienstregeling, vertrokken 201 bijzondere treinen uit de Duitsche hoofd stad. Het aantal reizigers was ongeveer zestigduizend 'hooger dan verleden jaar. Bij de buurtverkeerspoorwegen bedroeg het totaal aantal reizigers cp elk der beide Kerstdagen ongeveer één millioen, wat volgens de directie der spoorwegen niet buitengewoon veel is. De Berlijnsche trams hebben van 2É tot 26 December 10>^ mil lioen personen vervoerd. Zaterdag voor Kerstmis bedroeg het aantal trampassa giers alleen drie millioen; Maandag was het 2 millioen en op elk der beide Kerst dagen ongeveer 1H millioen. Natuurlijk waren ook de tunnelspoor en de autobus sen dicht bezet. De brandweer werd van Maandagavond tot Woensdagavond in het geheel 120 maal gealarmeerd, de meeste waren binnen branden, veroorzaakt door kaarsjes van Kerstboomen. Het aantal personen dat door ongevallen gewond werd bedroeg van 22 December tot Donderdagochtend 8 uur 940. I iJjat'j De opstand in Afghanistan. Berichten via Constantinopel uit Kaboel bevestigen, dat de strenge vorst thans verdere militaire operaties onmogelijk heeft gemaakt. De koning heelt een oproep tot het Afghaansche volk gericht, waarin hij' een politiek van vrede aankondigt en steun verlangt van. de geheele bevolking teg'em de opstandelingen. Behalve da vrouwen en kinderen' uit de Engelsche legatie zijn nog van andere nationaliteiten vrouwen, en kinderen per vliegtuig in veiligheid gebracht. Voorbereidingen zijn getroffen, om nog andere Italiaansche, Amerikaansche, Per zische, Turskche en Duiitscha vrouwen eh "kinderen over te brengen. Men had gehoopt, dat dit iep den twee den Kerstdag had kunnen geschieden, doch er viel ©en zwa're sneeuw, zoodait vliegen onmogelijk was. De mnieiljjkheden om de redding per vliegtuig uit te' voteren zijn natuurlijk zeer belangrijk. De afstand van. Kaboel naar Pesjawar is 160 mijd en de vlieg;- tuigan hebben niet alleen over 'een woest gabled, door vijandelijke stammen be woond, te vliegen, doch. ook over berg toppen. Derhalve moeten alle voorzorgs maatregelen worden genomen. Volgens ©en nader bericht uit New Delhi zijn, thans alle Euxopeesche vrou wen en kinderen van Kaboel naar Pesja war overgebracht. Korte berichten. Te München was het eergisteren zoo glad op straat, dat het geheele ver keer stop stond. Ongeveer vijftig perso nen vielen zoo leelijk, dat ze in het zie kenhuis moesten worden verbonden oi de hulp van. voorbijgangers moesten in roepen. Op den Eersten Kerstdag is een groot magazijn van de Deutsche Werke te Kiel te Spandau "door brand geheel ver woest. Wegens de omliggende fabrieks gebouwen die door het vuur bedreigd werden moest de brandweer zich ten zeerste inspannen om het vuur te Ioca- liseeren, wat haar na een paar uur hard werken ook gelukte. De schade is zeer hoog, doch wordt voor 'het grootste deel door verzekering gedekt. Het geboorte-overschot in Frank rijk bedraagt voor de eerste negen maan den van dit jaar 28.000 tegen 47.800 voor hetzelfde tijdvak van 1927. Deze ach teruitgang is vooral een gevolg der stij ging van het sterftecijfer. Het aantal leven loos geborenen bleef vrijwel onveranderd- Te Rijssel is een groote drukkerij, welke 2000 arbeiders in dienst had, door brand geheel verwoest. De schade be draagt ongeveer 4 millioen francs. In het kleine Saksi-sehe stadje Döbeln is een geheele straait aan beide zijden versierd met groote kerstboomen, di© 's avonds electrisch worden verlicht en aan het stadje in de Kerstweek een bijzonder karakter schenken. In t^t mijngebied vaJn het Loire- bekken (Fr.) is een staking uitgebroken. Ongeveer de helft der mijnwerkers sta/ ken. Sommige mijnen liggen geheel stil, doch op andere staakt slechts een tiende gedeelte van de mijnwerkers. De Theems heeft gisteren een hoog waterstand bereikt van 15 voet 3 inch- Dit is de hoogste stand van dit jaar en ruim 30 c.M. boven het niveau van de istraat, maar de schutwal, die er na de ernstige overstroomingen van het vorig jaar November is opgericht, heeft de proef prachtig doorstaan en geen drup pel water doorgelaten. Naar het Britsche Ministerie van Luchtvaart bekend maakt, zijn bij een botsing in 'de lucht ten Z.-W. van Kar- ioem 3 militaire vliegers gedood. De pi loot van. de ©ene machine en zijn mede- inzittende waren op slag dood; dé vlieger van de andere machine stierf kort na den val- De Tweede Kamer. In verband met zijn benoeming toit inspecteur van het landbouw-onderwijs, zal de heer J. 7. Wintermans moeten 'beda'nken voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, waarvan hij sedert Sep tember 1918 doel uitmaakte. Opvolger van den heer Wintermans als lid van Binnenland. Het nieuwe ontwerp-ziektewet. Interpellatie in den Terneuzenschen ge meenteraad over de economische positie van Zeeuwsch-Vlaanderen. Vergadering van het Dag. Bestuur der Z. L. M. Twee loodsen in de Wielingen ver dronken. Ds S. J. Vogelaar, oud-directeur van „de Glindhorst" overleden. Gruwelijke moord te Vierlingsbeek. Buitenland. Dreigende staking in Saksen. Griep in Canada. Aardschokken in Engeland en Bulgarije. Nieuwe overstroomingen in België. ons parlement is de heer M. Krijgsman, wethouder van Den Bosch. De posfviucht naar Indië. Woensdag' seinde de bemanning van de P.H.-AEN aan de K.L.M. uit Akyab, dat zij daar om 15.35 dien dag1 was geland; te 7.05 werd 's morgens uit Allahabad vertrokken en na een vlucht van 4 uur en 15 minuten werd Calcutta bereikt. Van 'daar werd na een rust van 25 minuten gestart met bestemming naa.r Akyab. Verwacht wordt dat het vliegtuig1 he den Bangkok zal bereiken. Verlaging van briefport. Sedert eenige weken, zegt „Het Hdhld" zien wij weer een bekende kleur op onze gewone binnenlandsche brieven: de 7i/a cents postzegels hebben weer de kleur gekregen van de oude 5-cents zegels waar mede wij in den „goeden ouden tijd" onze brieven frankeerden. In 1919 is hier in wijziging gebracht: het tarief voorden gewonen binnenlandschen brief tot 20 gr. werd toen op 7i/2 cent gebracht, en in 1921 op 10 cent- Het duurde ongeveer zes jaren, vóór dat men tot een verla ging van het 10-cents-tarief tot 7i/2 cents overging- Men meende, dat het tekort van het bedrijf door tariefverlaging nog groo- ter zou worden. In werkelijkheid neemt door p'ortoverlaging het verkeer zóó toe, dat dit een groot deel van het verlies aan inkomsten per brief goedmaakt. Tot nu toe is de invloed van de ver schillende tariefverlagingen der laatste jaren ook niet zóó groot geweest op de opbrengsten als werd verwacht. Dit toont de Memorie van Antwoord op de Post- begrooting van 1928 wel aan en 'in het Voorl. Verslag van de begrooting voor 1929 gaven verschillende leden ook te kennen, dat h.i. de raming van de winst te laag zou zijn door de overschatting van den invloed van porto-verlagingen, op grond van vroegere ervaringen. Do minister heeft hierop niet veel meer ge antwoord. dan dat met voorzichtigheid moet worden te werk gegaan. Een loffelijk beleid! Maar wanneer wij zien, dat de Poste rijen den Staat een aardig winstje op leveren en in een land als Engeland ernstig sprake is, weer tot de „penny"- porfc over te gaan, dan rijst de vraag of het werkelijk een onverstandig beleid zou zijn, de briefport te verlagen. De minister zeide, dat, gezien de stij ging van het indexcijfer, het peil der ta rieven reden tot tevredenheid mag geven- Deze vergelijking gaat door de toeneming van het verkeer en de grootere diensten,' welke de Post verricht, niet geheel op. Bovendien gaat het er slechts om, of het met het oog op de belangen van het verkeer en die van de 'Posterijen, ge- wenscht is, het tarief op 5 cents terug te brengen. Het behoeft geen betoog, dat verlaging van briefporto een eminent ver- keersbelang is. Sedert het vorige jaar wachten wij op die verlaging. De M. van A. op het Voorl. Verslag van de begroe ting voor 1928 klonk zoo hoopvol, maar dit jaar zegt de Minister, dat voor het oogenblik in dit opzicht de telefoon-ta rieven zijn bijzondere aandacht hebben. Wij mogen ook verlaging van den bin nenlandschen briefport in de „bijzondere aandacht" van Zijne Excellentie aanbeve len. Wel is de sprong van 7Va op 5 ct. percentsgewijze grooter dan die van 10 I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1