No. 73 Maandag 24 December 1928 43e Jaargang Sbegpi/saapd BESTEVAER HENDRIKSE& Cos BANK-GOES EERSTE BLAD, Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GLORIA IN EXCELSIS. met de kalme bedaardheid en het matig overleg eigen aan den oudeKdoroJaat zich niet spoedig in vlam zetten ^vooeiebniecjwo. Daarom is zQn enthousiasme een dubbel Uit de Statenzaal. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank 4 pCt. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per past, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. Onder de Christelijke feestdagen, zijn die van het Kerstfeest zeker niet het minst in eere. - Niet alleen in godsdienstige kringen waar men belijdt den Christus der Schrif ten, maar zelfs bij; volksgroepen waar veelal een vijandige stemming tegen den Christus en het Christendom openbaar wordt, stelt men ex prijs op, dit feest te vieren. Men ziet in deze dagen de kerstboomen, dp kerstuitstallingen, kersttooneeluitvoe- ringen zelfs en in socialistische kringen houden de leiders hunne kerstredevoerin gen. Vooral het „Vrede op aarde" is een motief dat op allerlei wijze ge- melodieerd, evenals het „onschuldige kind" in de kribbe, misbruikt wordt voor de verbreiding van in den, grond anti- Christelijke theoriën. „Vrede op aarde", de tweede strofe van den heerlijken engelenzang vindt met name in de dagen van het Kerstfeest nog wel weerklank. Zelfs zij, die den bitteren klassenstrijd prediken en als een Lamech het lied van den haat laten schallen, 'fungeeren by tijd en wijle wel gaarne als vredes apostelen en pretendeeren daarbiji te zijn de ware vereerders van het kindeke Jezus. Ook het laatste gedeelte van den enge lenzang, dat spreekt van het goddelijk welbehagen in menschen, vindt meu nog wel bruikbaar. Immers de mensch is het eerste en het voornaam ste en al gelooft men dan niet in een God op de manier zooals de Bijbel dat leert, in dat welbehagen in menschen zit toch wel iets dat het gemoed kan be koren en de zinnen streelen en dat daar om ook wel waard is bezongen te wor den. Maar het teekenende hierbyi is, dat van het voornaamste bijl den zang der engelen van het „Gloria in excel- s i s" gezwegen wordt I Men heeft de Engelen-boodschap ver minkt en veranderd in een zuiver men- s c h e 1 ij k lied waarbij niet de eere Gods in het middelpunt staat, maar de eere der menschen; waarbij niet de Heere God als Schepper en Herschepper worden ver heerlijkt, maar de mensch op den voor grond wordt geplaatst. Men heeft met de Engelenzang gedaan, wat men ook gedaan heeft met de liefde wet, zooals die door Jezus werd gegeven; men heeft het eerste deel er afgekapt om lalleen heit laatste gedeelte te behouden. Den naaste liefhebben als zichzelf, dat kan er nog mee door, maar aan wat vooraf gaat: God liefhebben bo ven alles, daarvan wordt niet gerept. Zoo wordt het Woord. Gods, zoo wordt ook de Engelenboodschap krachteloos ge maakt en waardeloos. Immers, door zoo te handelen' wordt de mensch in het centrum geplaatst en wordt het goddelijk welbehagen ver keerd in menschelijfc heil. Zoo wordt de vrede door de Engelen bezongen, geen oorzaak van groote blijdschap, maar van bittere teleurstelling; geen vrucht der ver lossing, maar van eigenwaan, waarmee men straks bedrogen uitkomt. Want de ware, de werkelijke vrede, is voor den mensch alleen te vinden door het geloof in den Christus, die op aarde kwam om zijn volk van zonde en dood te verlossen; door zichzelf te verliezen om in God het leven te vinden; door de eere van God te stellen boven de mem- schelijke eere en het menschelijk heil. Wanneer wij wat te Bethlehem gebeur de hadden moeten bezingen, zoo is te recht opgemerkt, dan zouden wij eerst van het kindeke en van die herders en van die kribbe zijn gaan spreken. Bij ons zou het gevoel, het aandoenlijke van heit schoon tafreel op den voorgrond hebben gestaan en dan eindelijk, om een goed besluit te vinden, zouden we óók nog van een „eere zij' God" hebben gewaagd. Maar de Engelen handelden anders. Het eerste wat hun bij de openbaring van de boodschap des heils over de lippen kwaim, was een „Gloria in exoelsis", „Eere zij God in de hoogste hemelen:". >,Gloria in excelsis" dat moet ook onze levensleus, ons levenslied zijn niet alleen op het Kerstfeest. Wij behoeven niet te vragen hoeveel daarvan in de praotjjk van het leven ont breekt. Van nature zijn we geneigd niet alleen onze haasten maar ook God te haten. Liefhebbers van cms zdf zyn we. Zoekers van eigen eer. Maar nu komt het Kerstfeest ons weer spreken van onze eigen verlorenheid, en van de groote liefde Gods geopenbaard in de vleeschwording van Zijnen Zoon, die de gestaltenis van een dienstknecht aannam om menschen, slaven van de zonde, te maken tot kinderen Gods en ze te geven het leven en den vrede. Zij de vrucht van dit feest, dat wij het Engelenlied meer leeren verstaan op dat het „Gloria in exoelsis" niet alleen wordt onze levensleuze, maar ook be- heerscht onze levenspractijk. Een zeedijk van 44 K.M. tusschen Frankrijk en Engeland. Naar aanleiding van de aanbieding van ItaliaanschFransche zijde voor een tun nel voor spoorwegverkeer onder het Ka naal heeft de Nederlandsche ingenieur de heer S. ten Bokkel Huinink'te Zand- voort zijn plan van 1925 voor het bouwen van een zeedijk door het Kanaal thans aan de Engelsche en Fransche Regeerin gen aangeboden. Daaromtrent worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. Over den massieven zeedijk, welke aan de zwaarste stormen het hoofd biedt, met een gemiddelde breedte van 136 M. op den bodem van het Kanaal en welks kruin ter breedte van 33 tot 45 M. op groote hoogte boven hoogwater uitsteekt, kan een veilig spoor- en autoverkeer plaats hebben De bouw van den zeedijk van kust tot kust kan, trots het groote getijde-verschil zonder buitengewoon risico plaats hebben door toepassing van bet geoctroieerd sy steem: „handhaving gedurende den ge- heelen bouw van gelijke waterniveaux aan beide zijden van den te maken dijk", waardoor sterke stroomsnelheden worden voorkomen en ook de dichting van het laatste sluitgat zonder risico kan geschie den. Aan de Engelsche en Fransche kust zullen groote zeesluizen din de groot ste ter wereld beschermd door zware golfbrekers, in een ongestoord scheep vaartverkeer voorzien. De bouwkosten van dezen zeedijk, ine. zeesluizen en verdere werken, in 7 of 8 jaren te voltooien, bedragen 70.000.000. Vergeleken by de bouwkosten van een tunnel, welke by gelijke verkeers-capaci- teit minstens op 200.000.000 gesteld moeten worden, wordt heit bedrag van 70.000.000 zeer aannemelijk geacht. De brug over de Kleine Belt. De bouw van de brug over de Kleine Belt die zoowel voor het spoorweg- als voor het overig verkeer zal dienen, heeft thans zijn beslag gekregen. De bouw zal ongeveer 21 mïllioen kronen kosten. De eigenlijke brug over de Kleine Belt zal een lengte van 825 M. hebben en door 4 stroom- en 2 landpeilers geschraagd worden. De hoogte van de brug zal 32 h 33 M. bedragen. De brugbouw zal aan een j2000-tal arbeiders werk verschaffen- „Vredes-Zondag in DuifschlandL Gisteren werd in talryke Evangelische Kerken in alle deelen van Duitschland als een „vredes-Zondag" gevierd. Deze gedachte is uitgegaan van de Duitsche groep van den Wereldbond voor bet in ternationale vriendschapswerk der Ker ken, die de geestelijken aangezet beeft een „Vredes-Zondag" in te stellen. Treinontsporing in Beieren. Bij het rangeeren nabij het station Be- ratshausen reed Zaterdagmorgen een goe derentrein door een onveilig signaal en kwam daardoor op de lijn Friedensburg Neurenberg, waar de trein ontspoorde. Op hetzelfde oogenblik naderde een goe derentrein op de lijn RegensburgNeu renberg. Deze laatste trein reed op de ontspoorde locomotief, met bet gevolg, dat van dezen trein de locomotief en de eerste drie wagens ontspoorden. Machinist en stoker werden slechts licht gewond, maar de materiëele schade is aanzienlijk. Kerstfeest aan hst Uddeïermeer. Evenals vorige jaren, hebben de Ko ningin en Prinses Juliana den bewoners van Uddel een aangenaam Kerstfeest be zorgd- Prinses Juliana had reeds een gedeelte van haar Kerstvacantie besteed aan het versiereu van twee Kerstboomen: een in bet theehuis van den heer Jttmann aan het Uddeïermeer en den anderen in hot vereenigingsgebouw van de buurtvereeni- ging Uddel. De Prinses werd daarin bijge staan door freule Bentinck ea mej- Scboch. 's Middags om 4 uur waren de meis jes van de naai- en breivereeniging in het theehuis tegenwoordig, toen de Ko ningin en de Prinses per auto daar aan kwamen. De Koningin en de Prinses gin gen voor in gebed en vertelden een kerst verhaal. Er werd chocolade geschonken en gebak gepresenteerd. De meisjes zon gen Kerstliederen en ontvingen een blij vend aandenken, waaronder een pot met bloeiende cyclamen, gekweekt in de Kon. bloemisterie Het Loo. Ongeveer 6 uur was deze bijeenkomst afgeloopen, en toen gin gen de Koningin en de Prinses naar het vereenigingsgebouw te Uddel, waar de arbeiders hun Kerstboom gereed vonden. Ook zij1 kregen allen een -geschenk. Het mannenkoor onder leiding van den heer K. Boelen, hoofd der school, te Uddel, zong eenige liederen. Korte berichten. Naar uit Moskou gemeld wordt, is de Newa buiten haar oevers getreden, tengevolge waarvan een geheele stadswijk te Petersburg onder water werd gezet. Hierbij werden talrijke fabrieken over stroomd. Ook enkele electrische centrales staan onder water, zoodat de electrificatie in verscheidene stadskwartieren gestag neerd is. De aangerichte schade is zeer groot. Naar uit Moskou geméld wordt, is tengevolge van een aardstorting aan de kust van de Zwarte Zee op het Krim- schiereüand een motorschip bedolven. De geheele bemanning kwam om het leven. JDe pladen melden uit Spanje, dat in het 'geheele land een strenge koude heerscht. Op de Catalonische hoog vlakte daalde de temperatuur tot twaalf graden onder nul', terwijl er veel sneeuw viel. De directeur der posterijen inj Pa lestina heeft voor de postambtenaren een pet naar Engel'sch model ingevoerd, wat het misnoegen van "de Arabische bevol king heeft gewekt, die tegen een dergelijke vereuropaniseering van de post protes teert. De Canadeesehe regeeritig heeft een contract goedgekeurd voor den bouw van twee torpedo-jagers. De bouw is ge gund aan een Engelsche maatschappij! Deze torpedojagers moeten in 1931 klaar zjjn en Siul'len 3.350.000 dollar kosten. De aangekondigde wet tot verhoo ging van de huishuren is door den Fran- schen ministerraad aangenomen. Volgens deze wet zullen de huren met ingang van één April 1929 worden verhoogd tot 150 pet. van de huurprijlzen van 1914. D© nieuwe huurprijzen zullen tot 1 April 1931 gelden ien dan iedere twee jaar opnieuw met 25 pet. van den huurprijs in 1914 kunnen worden verhoogd. In de myn te La Foux (Fr.) zyin veertien mijnwerkers door een" grond stor ting bedolven. De meesten van hen zijn gered kunnen worden, maar er zijn nog menschen bedolven. Nieuwe salarissen t 4 het leger. De „Avondp." meldt, dat de Commissie Georganiseerd Overleg bij de Landmacht dezer dagen gereed is gekomen met haar eenstemmig advies inzake de technische herziening der salarissen. De Minister van Defensie en de voorz. van de Centr. Commissie G. O. hebben zich met de voorstellen vereenigd. De .geheele herzie ning zal, naar het blad verneemt, 'onge veer zes ton kosten. De algemeene schalen voor officieren en onderofficieren zijn vastgesteld als volgt Officieren: 2e luit. f20002300 (na twee dienstjaren); le luit. f25004400 (na 18 dienstj.)kapitein f 35005200 (na 26 dj.)majoor f42005900 (na 30 dj.); luit.-kolonel f48006400 (na 32 dj.); kolonel f6000—7200 .(na 34 dj.); generaal f 8500, luit.-generaal f 9600. Onderofficierensergeant f 1000—f 2'2O0 (na 18 dj.); serg. met geschikth. voor serg.-maj. f 1100—2400 (na 20 dj.); serg.- maj. f1300—2650 (na 22 dj.); ad.j-onder- officier f 14002950 (na 26 dj.). Controle op rij'- en belasting-bewijzen op Zondag. Op vragen van den heer Leenstra in zake de controle van rij- en wegenbelas- tingbewijzen op Zondag, heeft de mi- nisler het volgende geantwoord: De controle voor onderzoek van de rij bewijzen en van de wegenbelastingkaar- ten kan op Zondagen niet geheel wor den gemist, omdat op die dagen vele personen, dia men op, werkdagen niet compliment voor de byzondere kv*a!ïfeil\oa op den weg treft, van hun auto of mo torrijwiel gebruik maken. Indien de controle der rijbewyzen op Zondagen nimmer zou geschieden, zou dit tot gevolg hebben, dat juist zij, van wie door .ongeoefendheid en woest rijden het meeste gevaar voor het verkeer is te duchten een modern soort Zondags jagers op Zondagen straffeloos de wegen „onveilig zouden maken. De controle voor de wegenbelasting kan evenmin op Zondagen geheel achter wege blijven, omdat velen uitsluitend of hoofdzakelijk op die dagen gebruik ma ken van auto of motorrijwiel en van de omstandigheid, dat op Zondagen niet werd gecontroleerd, misbruik zouden kun nen maken door de wegenbelasting te ontduiken. Om bovenbedoelde redenen is op Zon dag 18 November j.l. in enkele plaatsen in Friesland controle gehouden van rij bewijzen .en wegenbelastingkaarten. Plaitelandersbond. De Plattelandersbond heeft besloten, in alle kieskringen den heer Braat als num mer één op de lijst te plaatsen. De overige candidaten zullen provinciegewij- ze worden aangewezen. Mr A. J. I. M. Smits, f Te Berchem bij Antwerpen, waar hij zich den laatsten tijd metterwoon had ge vestigd, is Donderdag in den ouderdom van 66 jaar overleden nir A. J. I. M Smits, oud-inwoner van Oosterhout, oud lid van de Eerste Kamer. Burgemeester De Vlugt naai I n d i De burgemeester van Amsterdam zal met zijn jongsten zoon, den candidaat in de rechten de heer E. de Vlugt, a.s. Donderdag 27 December met den mail- trein van 7.57 uur C.S. naar Genua ver- v trekken, om daar op de „Huygens" scheep te gaan naar Ned.-Indië. Den 18en Januari a.s. hoopt de burge meester te Batavia te arriveeren. Dan volgt een reis door Java. Bezocht zullen worden Bandoeng, Ga roet, Wonosobo, Djocja, Solo en Soerabaja. Een excursie naar Bali staat eveneens op het pro gramma; ook Zuid-Sumatra: Benkoelen, Palembang, Padang. Daarna gaat het dwars door Sumatra naar Medan, van waaruit gedurende tien dagen Deli zal worden doorkruist. Den 29en Maart hopen vader en zoon met de „Prinses Juliana" te Genua te arriveeren. Op den len Aprildag hoopt de burge meester weer in functie zijn. Eindelijk! De beslissing is gevallen 1 De middengroep krijgt, na jarenlang wachten, electriciteit. Een lange lijdensweg is bewandeld, eer het zoover was. Verschillende oplossingen zijn voorgesteld, om de moeilijkheden uit den weg te ruimen, maar in .den loop der jaren liet men de eene na de an dere schieten. Duidelijk was merkbaar een gebrek aan vastheid in de leiding der P.Z.E.M. Men Binnenland. Burgemeester de Vlugt naar Indië. Nieuwe salarissen bij het leger. Buitenland. Een dijk door het Kanaal? Een brug over de Kleine Belt. zocht het nu eens hier, dan weer daar en niet onvermakelijk al was de zaak zelf toch feitelijk te ernstig, om er zich over te amuseeren was het te lezen hoe bij de indiening van een nteuw voor stel niet zelden vroegere, met evenvee] overtuiging verdedigde voorstellen, als ab soluut verwerpelijk van de hand werden gewezen. Do P.Z.E.M.-historie is werkelijk eenig in haar soort. En niet geheel ten on rechte hebben we eens iemand, die ter zake niet ondeskundig was, hooren zeg gen: „In Zeeland is alles mogelijk". Meermalen hebben we kunnen bespeu ren, dat de leidende personen in de P.Z.E.M. ontstemd waren over de cri- tiek, die op hun diverse plannen is uit geoefend. Maar al .heeft de electrifi catie der middengroep daardoor wat lan ger op zich moeten laten wachten was ze, enkele onderdeelen misschien daargelaten, niet gerechtvaardigd en heeft ze onze provincie niet behoed voor be sluiten, waarvan men later spijt zou heb ben gehad? Het beste bewijs daarvoor leverde de Statenzitting van Vrijdag j.l. Dezen zomer kwam aan de orde een voorstel van Ged. Staten (oftewel Raad van Bestuur der P.Z.E.M.), tot bouw van een eigen centrale een voorste), zoo heette het, dat zóó goed was voor bereid, en zóó in het belang der pro vincie was, dat de Prov. Staten dit met algemeene stemmen moesten aannemen. Dit laatste is niet gebeurd. Het advies van ,den Raad van Advies der P.Z.E.M. was hoogst ongunstig. Ged. 'Staten waren deswege boos op dien Raad en van den weeromstuit was een deel van dien Raad ontstemd en ging heen. Toch meenen wij, dat dien (ouden) Raad een woord van dank past. Waarom, zal straks blijken. Er zou zeer waarschijnlijk in de zo- merzitting der Prov. Staten voor het voorstel van "Ged. Staten tot den bouw van een eigen centrale voor de midden groep geen meerderheid zyn geweest. Deze verwerping echter was ook weer niet gewenscht, want ze zou de positie der provincie bij eventueele latere on derhandelingen met de Sociétè Anonyme te Vlissingen zeer zwak hebben gemaakt. Daarom dient krachtig toegejuicht het amendement, dat toen door den heer Van 'tHoff c.s. werd ingediend en dat toen om tactische redenen sober moest worden toegelicht. Dit amendement zet te als stok achter de deur de bouw van een eigen centrale, maar gaf de voorkeur aan nadere onderhandelingen met de S. A. te Vlissingen: primair over overname van het bedrijf en secundair over stroominkoop. Werkelijk, onze A.-R. Statenleden hebben toen, in die zitting, niet weinig het belang onzer provincie gediend. Hun zij daarvoor dank gebracht 1 Want nu, in de zitting van Vrijdag j.l. is pas gebleken, hoe we er ons over moeten verheugen, dat èn de (oude) Raad van Advies der P.Z.E.M. èn de heer Van 'tHoff c.s. tusschenbeiden zijn gekomen. Het oordeel van den heer Lohr, direc teur der P.G.E.M. te Arnhem, man van jarenlange ervaring, die heldere advie zen wist te geven, was verre van gunstig over de eigen centrale. Hy meende zulk een plan aan alle kanten te moeten ontraden. Feitelijk nam hij het niet eens au serieux, want, zoo zei hij ongeveer, de provincie heeft toch eigenlijk met de eigen, kleine centrale zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bjj Apoth. en Drogisten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1