Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Voor huis en hof. Marktberichten. Radio-Nieuws. Advertentiën. MIJNRAMP. Ondertrouwd De heer K. de Visser werd met algem. stemmen herbenoemd tot lid van de oommissie van toezicht op het lager on derwijs. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de straatlantaarns niet meer tot 12 uur, maar tot 11 uur 's avonds te laten branden. Over het laten branden der lantaarns gedurende de lichte maan was eenige discussie. Besloten werd om in November, December en Januari de lantaarns gedurende de lichte maan 10 dagen niet te laten branden en ip October, Februari en Maart 14 dagen. Naar aanleiding van 't verzoek der aid. Ritthem van den Ned. Chr. Bond van Landarbeiders om steun en werkverschaf fing bij eventueel© werkloosheid werd op voorstel van B. en W. besloten de wacht tijd te stellen- op 4 weken. Bij event, tewerkstelling werd het dagloon van ge- organiseerden bepaald op f2, van onge organiseerden op f 1.75. Als werkverschaf fing komt in aanmerking wegsverbetering. De gemeenteraad besloot om a's lid toe te treden van de vereeniging van Ned. gemeenten, onderafdeeling Zeeland, con tributie 'tl 'sjaars. Op de besroot.ing zal f 10 worden uitgetrokken voor reis geld naar de vergaderingen dier afdeeling. Uitvoerig werd gediscusseerd over den gevaarlijken hoek Weverijstraat, Dorps weg en 't Wegje. Alle leden achtten het noodzakelijk, dat van dhr J. C. Marijs eenige M2. grond werd gekocht tot wegne ming van den scherpen hoek. Dhr J. de Pagter vond deze verbetering voldoende. Dhr J. Meliefste zei, dat het dan wel gemakkelijker zal zijn om op en van de hofstede van J. de Pagter te komen, maar dat dan het gevaar voor ander verkeer nog niet weg was. Vol gens hem is er alleen afdoende verbete ring als ook een gedeelte van de aan grenzende sloot werd gedempt. De overige raadsleden, behalve J. de Pagter, wa ren van dezelfde zienswijze als J. Me liefste. Op voorstel van dhr H. M. v. d. Putte werd besloten ,dat B. en W. de zaak nog eens grondig zullen onderzoe ken om op de volgende vergadering een definitief besluit te kunnen nemen. De voorzitter deelde mede, dat hij streng de hand zal houden aan het hou den van een voldoende breedte en diepte der slooten. Bij de rondvraag verzocht dhr W. Ce- vaal het wegsnoeien van houtgewas, waar dit de straatverlichting der lantaarns be lemmert. Dhr P. J. de Pagter achtte het noodzakelijk, dat de zijkanten van den Dorpsweg ontdaan werden van het over tollige zand en slijk. Dhr J. Lijnse klaag de over den overlast, die ondervonden werd van den uitgeworpen delfgrond uit de waterleiding. Dhr W. Bongerd wees op het gevaar voor vernieling bij hot rooien en vervoeren der boomen op de algem. begraafplaats. De voorzitter be loofde aan de sprekers, dat hij aan a'los zooveel mogelijk zijn aandacht zal schen ken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oude- en Nieuwe-Wetering Joh. IJzerman te Heemskerk; te Zoe- terwoude A. J. Eijkman 'te Sebaldeburen. Aangenomen naar Maassluis J. J. Kloots te Zwammerdam; naar Brielle J. J. van der Grient te Kerkdriel. Bedankt voor Charlois J. W. Swaan te Domburg; voor Suameer J. van Woerden te Marken. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Rotterdam-Zuid K. Groen te Nieuwpoort. D s J. C. H. S c h o H e n. Naar ge meld wordt, zal Ds J. C. H. Scholten, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam, op medisch advies geduren de eenigen tijd rust nemen. Ned. Herv. Kerk. Goes, Zondag vm. ds Steinz, nm. geen dienst av. ds de Vries. Dinsdag vm. ds Steinz, av. ds Homburg. Woensdag vm. ds de Vries. Wilhelminadorp, Zondag vm. d3 Homburg, ttm. ds Steinz. Dinsdag 9.33 u. ds de Vrie3, 2 u. ds Steinz. Woensdag geen dienst. Waarde, Dinsdag vm. ds v. d. W^a, am. ds Wildschut. Rilland-Bath, Dinsdag vm. ds Wildschut, nm. ds v. d. Waa. Gere.f Kerken. Colijnsplaat, Zondag 9 33 en 5.30 u. leesdienst. Ierseke, Zondag vm. leesdienst, 2 u. ds B. Mefjer. Wemeldinge, vm. ds Meijer, nm. leesdienst. Dinsdag 9.30 en half twee oand. Ba- vinck (verbeterd bericht). Oostkapelle, Zondag vm. ds Douina, da Dqkstra. Mej. J. Nieuwenhuizen te Middelburg is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot onderwijzeres aan. da Chr. School te Eind hoven. Vier mfjnwerkere om het leven gekomen. Gistermiddag, omstreeks 1 uur, heeft in eea kolenpjjler, boven de 891 M- ver Gisteren werd een proefvaart gemaakt met het door de Nederl. Scheepsbouw maatschappij gebouwde s.s. „Josefine". Nadat het schip door de hestellende Mij is aanvaard wordt de vlag geheschen ten teeken, dat het schip is overgenomen. dieping, in „Staatsmijn Maurits" een in storting plaats gehad, waarbij1 vier mijn werkers onder de steenen zyn geraakt. Alle lijken zjjn le voorschijn gebracht De getroffenen zijn: de houwer H- H. de Vries te Geleen, 39 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen; de houwer F. H. Cox, te Sittard, 27 jaar, gehuwd en vader van één kind; de houwer L. Hen zen, te Sittard, 26 jaar, gehuwd en vadei van één .kind; de sleeper K. H. Scham pers te Sittard 19 jaar en ongehuwd- Het ongeluk is op het meest onver wachte moment zonder eenig voorteeken geschied. Over een lengte van 20 meter en een breedte van 3 M. stortte een steen van 60 70 c.M. dikte naar boneden en dood de de vier arbeiders. Ongelukken. Gistermorgen is bjj rioleeringswerken te Santpoort een ar beider door eeu plotse inge aardverschui ving ander het zand bedolven. Onmiddel lijk werden pogingen in het werk ge steld om hem uit zijn benarde positie te bevrijden. Na eenigen tijd slaafde men er in den man te bereiken. Hiji bleek echter het bewustzijn te hebben verloren. De pogingen om hem weer bjj te brengen faalden, lïet slachtoffer is de 24-jarige V. uit Assendelft. Een tragische bijzon derheid is nog, dat ook de vader van het slachtoffer op het terrein werkzaam was. De landbouwer K. te Wisch is bjj het dorschen door de machine, gegre pen. Zijn arm werd geheel verbrijzeld. Zjjn toestand is ernstig. De 27-jarige V. te Haarlem, die Donderdagmiddag, ter wijl zij bezig was met het ontvlekken van kleeren door middel van benzine,- in brand geraakte, is des avonds in het gasthuis aan de bekomen wonden over leden. Gisteravond kwam de 16-jarige leerling der vakteekenschool te Coevor- den van A. in de school bij het plaat sen der banken zoo ongelukkig te vallen, dat hij direct naar heit ziekenhuis ver voerd moest worden en daar na eenige uren overleed. Vroeg verdorven. De politie te Maastricht heeft gisternacht op hee- terdaad betrapt bij een diefstal met in braak aan den Cabergerweg bij1 mej- van Aken twee 17-jarige jongens, recidivisten. Ze waren in 'het hezit van zilveren le peltjes. Verduistering. De penning meester van de vereeniging van winke liers in Koloniale Waren „Ons Belang" te Haarlem, heeft f2000 verduisterd en is naar Amerika gevlucht. De overval op de Boazbank teBussum. Ingevolge een wenk van de Amsterdamsche politie, -die verband zoekt tusschen den overval in de Linauesstraat te Amsterdam, en den 'bekenden overval op de Boazbank te Bussum, heeft de Bussum- sc'he politie gisteren een onderzoek inge steld. Een der overvallen personen heeft echter van de portretten, die haar getoond zijn, niet met zekerheid durven zeggen, dat zij de afbeelding zijn van den man die haar indertijd heeft overvallen. Vanmid dag zullen andere personen worden ge hoord. „Het Volk" meldt nog: Donderdag zijn de tweede zes-dagen preventieve hechtenis ingegaan voor de drie anarchistische jongemannen, die ver dacht worden betrokken te zijn bij den roofoverval op den bejaarden kaslooper van de Spaarbank voor de Stad Amster dam. Het politie-onderzoek wordt in deze zaak nog voortgezet. Dit onderzoek heeft dezer dagen nog een bijzondere wending genomen. In anarchistische kringen Terluidde des tijds reeds, dat de drie verdachten, al thans eenigen hunner, ook meer zouden afweten van de een paar jaren geleden in Bussum gepleegden roofoverval in de Boaz-bank. Aanvankelijk is aan deze beschuldiging niet zoo heel veel aandacht geschonken, nu zich evenwel het bewijs tegen de aan gehouden anarchisten in de zaak van den roof-overval in de Van Swindenstraat op stapelt, meende de justitie, dat ook de be schuldiging inzake Bussum ernstig diende te worden onderzocht. Men heeft de politie van Bussum daar om de portretten van de drie verdachten verstrekt, teneinde die aan het personeel van de Boaz-Bank en aan de getuigen, die den roover destijds bij zijn vlucht uit het bankgebouw hebben gezien, te vertoonen. Naar het blad verneemt, is het resultaat hiervan geweest, -dat een der verdachten door alle getuigen met vrij groote stellig heid is herkend als de man, die het bank personeel door bedreiging met een revol ver in bedwang hield en toen zijn slag sloeg. Is „Het Volk" wel ingelicht, dan is er nog een ander feit, dat een sterke aanwij zing tegen den verdachte oplevert. Toen de politie destijds in verband met den roof in de Boaz-zaak een woonwagen bewoner had aangehouden, die een paar dagen later weer op vrije voeten moest worden gesteld, ontving de directie van de Boaz-Bank een anoniem briefje, waarin door den schrijver werd meegedeeld, dat de politie den verkeerden had aangehou den, want dat hij de dader was. Dit briefje, door de justitie uiteraard zorgvuldig bewaard, is thans vergeleken met het handschrift van den nu ook van dit misdrijf verdachten anarchist. Gebleken zou thans zijn, dat beide hand schriften op tal van punten gelijkenis ver toonen. De Bussumsche getuigen zullen nu naar Amsterdam komen opdat de verdachten persoonlijk met hen geconfronteerd kun nen worden. De verdrinking te Heem stede. De rijwielhandelaar te Heem stede, die in verband met het verdrin ken van zijn vrouw in de ringvaart te Heemstede in arrest was gehouden, is gisteren op vrije voeten gesteld. Liebermann wordt uitge leverd. Een telegram uit Helsingfors meldt, dat de regeering het verzoek van de Nederlandsche regeering 'tot uitlevering van Liebermami heeft ingewilligd. Voorjaarshengsfenkeuringen. De voorjaarshengstenkeuringen zijn voor loopig vastgesteld als volgt: Dinsdag 5 Februari te Zierikzee om 2 uur- Woensdag 6 Februari te Kattendijke om 8Vg uur. Woensdag 6 Februari te Hulst om' 2 u. Donderdag 7 Febr. te Axel om 9 uur. Vrijdag 8 Februari te Oostburg om 8V2 uur. EEN WARME OF KOUDE BAK. Meer dan eens moeten we ondervin den, dat velen der lezers, het verschil niet erg duidelijk is, en ook wel eens moeten we ervaren, dat er gevonden won den, die slechte eea zeer raag idee heb- ben, wat eigenlijk een warmen bak is, en hoe deze moet worden aangelegd. Het verschil tusschen een warmen en een kouden bak is, dat de eerste met mest of warmwatergeleiding verwarmd kan worden, terwijl' de laatste hoogstens vorstvrij wordt gehouden door dekking met rietmatten. Het doel van een wannen bak is, om ondanks de afwezigheid van een kas, toch vroege groenten te kunnen kweeken, ter wijl eveneens verschillende bloemen in een wannen bak gekweekt kunnen' worden. Om voor een éénraamsbakje ver warming aap "te laten leggen 'Zou veel te kostbaar zijn en komt daarom niet voor. Alleen voor lange bakken is dit l'oonend en waar de amateur tuinier in den regel met zeer bescheiden middelen moet en wil1 werken, zullen we ons in dit artikel' tot een warmen bak, aangelegd met mest, bepalen. Ook bij de kweekers vindt dit zeer veel' toepassing. Brceimest is een artikel, aat als hel beste kan worden beschouwd om bakken, geschikt voor groente, te verwarmen De grootte van den bak bepaalt natuurlijk de boeveelheid mest, terwijl eveneens de qualiteit dezer mest een geducht woordje meespreekt. Een eenvoudig warm bakje kan het best in het voorjaar worden aangelegd met wat paardenmest. Beschikken we nog pver een partij blad, dan kan dit eveneens voor den bak worden gebruikt. Voor een éénraamsbroeibakje kunnen tve als lengte nemen 1.752 M., breedte 11.25, hoogte voorkant 0.35 M., achterzijde 0.50 M. De bak kan gemaakt worden van hout, steen, cement, ijzer of desnoods van turven. De te gebruiken mest moet eenige da gen van te voren flink worden omgezei, opdat de lucht er goed op kan inwerken. Daarna wordt hij onder voortdurend aan trappen in den bak gebracht, totdat de dikte der laag ongeveer 50 k 70 c.M. bedraagt. Hebben we mest en blad dan nemen we beurtelings een laag mest en blad. Na het aanbrengen der mest dekken we alles af met ramen en rietmatten. Om de en tokkelde dampen te laten ont- snappen worden de ramen eenige dagen op lucht gezet. Zoodra het dampen voor bij is, brengen we een laag aarde over de mestlaag aan, ter dikte van 10 15 c,M. De bak is dan voor gebruik gereed. Bij- 't aanleggen van den bak nemen we de helling bij voorkeur naar het zuiden, waardoor schaduw wordt vermeden. Als broeimest kunnen we geen bevroren mest gebruiken, aangezien deze niet tot broeien overgaat. Daarom "is het verstandig de te gebruiken mest tegen vorst, sneeuw en regen af te dekken. Willen we een eenvoudig bakje aan leggen met turven, dan graven we eerst oen gat, stapelen langs ae wanden hier van de turven, losse steenen gaat ook wel, en hat) delen overigens als hoven is aangegeven. In een kouden bak kunnen we vrijwel alle zomerbloemen zaaien, waarmede we einde Maart kunnen beginnen. Hiervoor hebben we duis geen warmen bak noodig. Knolbegonia's en derge'jjfce, welke vroe ger gezaaid moeten worden, eischeneen verwarmd bakje. Het aanleggen van een kouden of war men bak is dus heel eenvoudig en be hoeft slechts heel weinig te kosten. We kunnen het net zoo duur en goedkoop maken als we zelf wenschen. In een goedkoop eenvoudig bakje groeit het niets minder dan jn een kostbaren bak, en met overleg gebruikt, loont het ruim- sohoota de moeite. GOES. Veiling van 21 December 1928. Zure Bellefleur 23—33, Court Pandu 23, Kleiperen 1320, Gieser Wildeman 15, Spruiten 312, Stekuien 14 gld. per 100 K.G. Prei 36 per 103 bos, Bloemkool 10, Roode kool 2—6, Wittekool 14 Savoije- kool 13, Boerenkool 2.60, Andijvie 0.20, Selderij 0.101 per 103 stuks. Hazen 3.29 4.16 per stuk. Volgende veiling Vrijdag 28 December, nm. 1 uur. 1 I' VLISSINGEN, 21 Dec. 1928. Winter- louwtje 914, Zure Bellefleur 2337, Goudreinet 3148, Reine d'Or 22, Pip ping 22, Rietpeer 1718, Comtesse de Paris 2030, Ermgaard 1435, Zoete reinet 21, Fransche Bellefleur 2425, Gieser Wildeman 1926, Pondsperen 16 18, Kleiperen 1125, Rood Bakker 28, Grauwzoet 3132, Brederode 18, Ber gamot 1415, Huijsmanzoet 18, Bruine boonen 3032, Uien 69, Koolraap 2, Spruiten 1021,5, Kroten 45, Wijn peeën 2,55,5, Witlof 1820, Schorse- neeren 20 ct., alles .per K.G. Boerekool 1,53, Roode kool 57, Savoye Kool 37, Bloemkool 832 ct,, alles per bos. Selderie 0,51, Prei 59, Peeën 3—4, Rapen 12,5 ct., alles per bos. Veldsla 1423, Andjjvie 2483, Pieterselie 7 13 ct, alles per kist Programma van Zondag 23. Deo. HUIZEN, 340.9 M. (K.R.O. kerkdienst an na 6 uur 1852 M.) 8.259.23 Morgen wijding onder leiding van Joh. de Heer 10.00—12.00 R.K. Kerkdienst. 12.30—1.30 Concert 1.30—2.30 Literair halfuurtje 2,304.30 Concert in Artis te Amsterdam 5.50 Dienst in de Geref. Kerk te Amster dam. Da J X. SsheuUe, voorganger. 8.0Q Concert door de Amsterdamsche Orkeetvereeni ging. HILVERSUM, 1071 M. 10.00 soc. dam. uitzending. 1.50 Concert. 2304.00 Aansluiting van het Concertgebouw te Am sterdam. Bceihovoa-programma. 4.035.00 Orgelmuziek, zang en kerstklokken 6.03— 6.00 soc. dem. Kinderuurtje 6.30 Vrijz, dienst in het Kerkgebouw van de Ned. Herv. Gem .te Zaandam. Spreker ds G. Westmijse. 8.15 Concert door het Omroeporkest, DAVENTRY, 1562 M. 2.35 „De Messias", oratorium van Handel Symphonie-orkest. 5.35 Vioolconcert 5.50 Voorlezing uit „The Pilgrim's Progress", van Bunyan 6.05 6.35 Bach's kerkcantate no. 132 8.20 Dienst in de Liverpool Cathedral 9.05 Liefdadigheidsoproep 9.25 Emilio Colom bo's Orkest. Programma van Maandag 24 Deo. HUIZEN, 310.9 M., na 's avonds 6 uur 1870 M. 11.03 Ziekendienst door dhr. J. Valk, Ned. Herv. Godsdienstonderwijzer te Hilversum 12.30 Orgelconcert 4.03 Ziekenuurtje door Ds K. J. v d.. Berg, Ned. Herv. Pred. te Amersfoort 5.30 Concert door het Christel. Badio-Dubbelkwartet 6.30 Inleiding op carillon-concert 7.03 Carillon-concert vanaf het Kon. Paleis te A'dam door dhr. J. Vincent. 8.03 Kerstuitvoering vanuit de JHoogland- sche Kerk te Leiden. Programma van Dinsdag 25 Deo. (le Kerstdag). HUIZEN, 340.9 M., na 's avonds 6 uur 1870 M. 9.30 Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk te Stadskanaal. Voorganger: Ds P. Bos, Pred. aldaar 5.50 Kerkdienst vanuit de Hocglandsche (Ned. Herv.) Kerk te Leiden. Voorganger ds D. Kuilman. Programma van Woensdag 26 Deo. (2e Kerstdag). HUIZEN, 310.9 M., na 's avonds 6 uur 1870 M. 8.25 Morgenwijding door Ds A. C. G. den Hertog, Ned. Herv. Pred. te Rotterdam 12.30 Concert 3.30 Orgelconcert 5.00 Kerkdienst vanuit de Hollandsoh-Vlaamscha kerk te Roubaix (Frankrijk). Voorganger: Da J. Rijks, Pred. aldaar. 6.30 Kerstavond van de stichting „Radio-Comité Amsterdam- Zuid" vanuit de Parkkerk te Amsterdam 8.30 Concert door Chr. Gem. Zangvereeniging. Stand van hedenmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 2 uur 770 Licht op voor fletoero: Zondag 4 u. 13. Maandag 4 u. 13. D. MULDER (Wedn. van N. M. Vallentgoed) en S. M, ALMEKINDERS. Goes, Stationsstraat 4 )-,.n Ermelo, Stationsstraat 141) 21 i8' Thuis: Ermelo, Dinsdag 8 Januari 3—5 uur. Aan allen die blijken van belang stelling betoonden, gedurende de ziekte en na het overlijden van onzen ge liefden Man en Vader MARINUS SNOEK, zeggen wij onzen hartelijken dank. Wed. M. SNOEK-Bosdijk, MARINUS Nw ea St.-Joo»land, 22 Des. 1928.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3