Staten-Generaal. Provinciale Staten van Zeeland. Uit de Provincie. sympathieke belangstelling, welke hier roor de vorstelijkheid ligt opgetast. De stemming, welke zich thans laat voelen, moge voor ons een aanwijzing zijn voor 'het zeer grootsche enthousiasme, dat on getwijfeld zou uitlaaien, wanneer Indië het voorrecht mocht hebben Prinses Ju liana in zijn midden te zien. Moge de wen- schelijkheid van dit bezoek goed begrepen worden door hen, die in het moederland over dit deel van ons hoogste regeerings- beleid hebben te oordeelen. K. A. Grondijs, f In den ouderdom van 66 jaar is, naar de Nederl. meldt, overleden de heer K. A. Grondijs, gepensioneerd werktuigkundig ambtenaar bij de Ned. Spoorwegen, oud lid van den Utrechtschen gemeenteraad, oprichter van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, penning meester van het hoofdbestuur van Patri monium en bestuurslid van de afdeeling Utrecht van die organisatie. De heer Grondijs is een van de groote figuren ge weest die den stoot hebben gegeven tot op richting van het Comité van Verweer te gen do groote spoorwegstaking in 1903. inspecteur van het landbouwonderwijs. Naar het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag verneemt, zou eerlang de be noeming te verwachten zijn van den heer J. J. Wintermans, te Eindhoven, lid van de Tweede Kamer, tot inspecteur van het landbouwonderwijs, ter vervanging van dr K. H. M. van der Zande, die, zooals be kend, in het volgende voorjaar aftreedt. Niet-uitbetalingonderwijzers- salarissen. De gemeente Giethoorn heeft jaar op jaar geschil met Gedeputeerde Staten over de begrooting, welke dan ten slotte eerst na maanden en maanden onderhandelen tusschen het gemeentebestuur en Gedepu teerden wordt goedgekeurd. Het gevolg hiervan is, dat ook nu weer de onderwij zers moeten wachten op uitbetaling van hun salarissen, welke n.b. door het rijk hij voorschot aan de gemeenten worden uit gekeerd. Dit is nu reeds sedert een 5-tal jaren het geval. In opdracht van het hoofdbestuur van den Bond van Ned. On derwijzers is thans het gemeentebest uur van Giethoorn op zeer korten termijn ge dagvaard. Na toewijzing van de vordering zal dan desnoods onmiddellijk tot gerech telijke execute worden overgegaan. TWEEDE KAMER. Wijziging L.O.-wet. Gisteren kwam in de Tweede Kamer aan de orde het wetsontwerp inzake de herziening van de wet op hot Lager On derwijs. De heer v. Wijnbergen (R.K.) ver klaarde tegen te zullen stemmen, omdat de wijziging van do leerlingensehaal on voorbereid en ondoordacht zonder nood zakelijke gegevens ter beoordeeling wordt voorgesteld. De heer Tilanus (C.H.j acht het voorstel betreffende de leerlingenschaal niet ongeschikt en aanvaardt het ondanks de kosten. Spr. is tegen artikel 3, om dat er geen enkele school te veel is ge bouwd, en paragraaf II niet in de wet thuis hoort. De heer Zijlstra (A.R.) kan zich bij het ontwerp neerleggou, al had de aan vaarding van zijn eigen ontwerp voor den minister moeite bespaard, wijl de minister thans in het volgend jaar weer met een nieuwe wijziging moet kortten. Spr. had gaarne een beter overzicht ontvangen van de cijfers betreffende het binnenland; die van het buitenland laten hem koud. Spr. meent, dat paragraaf 11 moet gehandhaafd blijven in afwachting van het rapport der Staatscommissie- Rutgers. Daarom zal spr. vóór artikel 111 stemmen. Mej. Westerman (lib.) vereenigt zich met het ontwerp, al had zij: heit liever gesplitst gezien. JDe heer Bulten (R.K.) stemt even eens in met het ontwerp, dat verslech tingen vervroegd wegneemt. De heer Ketelaar (V.-D.) zal ook met liefde voor het ontwerp stemmen. Minister Waszink betoogt, dat de re geering niet anders heeft gedaan dan den duur van een tijdelijken maatregel ver vroegen. Inzake paragraaf 11 zal spr. een wetsontwerp indienen. Wat de kosten betreft houdt spr. vast aan de cijfers der memorie van antwoord. Iedere andere berekening die de kosten stelt op 7 k 8 millioen, is er volko men naast. Spr. is voornemens de Staats- commissie-Rutgers op korten termijn te vragen of zij bereid is een afzonderlijk advies over paragraaf 11 uit te brengen. Mocht zij daartoe niet bereid zijn, dan zal spr. de zaak zelf ter hand nemen en een wetsontwerp indienen dat hij met de Kamer nog zal kunnen behandelen. Een amendement-O n d om paragraaf 11 der wet te wijzigen, zoodat de medetel ling van kinderen uit nabulrigo gemeenten voor de oprichting van bijzondere scholen niet meer mogelijk is, wordt na toezegging van den minister teruggenomen. De heer Tilanus vraagt aanteeke- ning, geacht te willen worden tegen ar tikel III te hebben gestemd. Hel wetsontwerp wordt aangeno- uen z. h. s. De Begrootingen. De begrooting van Defensie werd vervolgens met 55 tegen 28 stemmen aangenomen, en de Indische begroo ting, nadat verschillende moties waren verworpen, z. h. s. De Voorzitter deelde mee, dat de Kamer waarschijnlijk tegen 12 Februari weder bijeengeroepen zal worden. Hij wenschte van harte den voorzitter der Kamer toe, dat hjj dan weer geheel her steld zijn zetel zal kunnen innemen. Na het reces zullen de mijnbegrooting en de postbegrooting worden behandeld. Vorder zijn in staat van wijzen de wijzi ging der Ziektewet en der Arbeidswet. Spr. wenschte den leden een aange naam reces, een gezegend Kerstfeest en een gelukkig Nieuwjaar (applaus.) Mej. Westermann dankte namens de leden, die den voorzitter tot het laatst zijn trouw gebleven den voorzitter voor zijn leiding en wenschte ook hem een rustig Kerstreces en een goed Nieuwjaar (applaus). Do vergadering werd te 7.55 uur ge stolen. (Vervolg van het Bijblad.) Dhr Kodde (Staatk. Geref.) bespreekt de eventueele overname van de tram- Spr. heeft tegen die overname geen be zwaar, omdat de provincie niet gebonden is de tram op Zondag te exploiteeren Spr. vraagt een toezegging van Ged. Staten, meer inhoudend dan de vage toezegging in de stukken gegeven. Spr. vraagt algeheele stopzetting van de tram op Zondag. Ook de A. R. en C.II. programs vragen bevordering van Zon dagsrust. Hier is geen kwestie van verbinding tusschen geïsoleerde deelen der provincie, van ziekenbezoek, enz. Van de toezegging van Ged- Staten in dit opzicht zal sprekers stem over hot voorstel afhangen. Dhr Brand sma (A.-R.) kan den fi- nanciëelen opzet der zaak niet beoor- deelen. Er moet ook een zeker vertrou wen zijn tegenover Ged. Stalen, die voor gelicht worden door bekwame adviseurs. Spr. heeft ook bezwaar tegen overname van de tram. Het ligl, niet op den weg der provincie om een tram te exploiteeren en zeker niet een tram als deze, die een groot deel van haar inkomsten op Zondag tracht te vinden. De toe/.eggiag van Ged. Staten is heel mager. Nu hoeft Spr. in dit opzicht wel eenig vertrouwen in Ged. Staten, al moest dit collego nu en dan wel eens een duw!je hebben. Graag zou Spr. echter een meer positieve toezegging hebben. Dhr R e i 1 i n g h (v.b.) hoopt, dat de P.Z.E.M. zich zoo snel mogelijk van de tram zal ontdoen. Spr. is vóïr Zondags rust en voor ontspanning op den Zondag, niet voor Zondagsheiliging. Wordt do tram een provinciaal bedryf, dan dreigt het gevaar, dat de meerderheid de min derheid ook hier zal gaan dwingen en de Middelburgers zal gnan beletten, den Zondag aan liet strand door te brengen. Dhr V i e n i n g s (R.K.) herinnert aan het Statenbesluit van 1923, om de cen trale van de S. A. niet aan te koopen. Spr. vroeg zich dan ook aanvankelijk af, of het voorstel, dat nu aanhangig is, niet boven de krachten der provincie zou uitgaan. Maar Spr. is nu gerust ge steld. Elf jaar geleden is het bekende besluit genomen om de provincie van provincie- wege te electrificeeren. Noord- en Zuid- groep hebben stroom. En nu moet het einddoel bereikt worden. Spr. zal dan ook, gehoord de toelichting, vóór het voorstel van God. Staten stemmen. Wel dringt Spr. aan op tariefsverlaging voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Dhr Adriaanse (v.-d.) wil de tram niet alleen op Zondag, maar ook op alle dagen stopzetten. Het zou van do pro vincie een mooie daad zijn, de trambaan te benutten voor wegsverbreeding en aan autobussen concessie te verleenen. We vermijden dan ook het getwist over den Zondagsdienst van de tram in elke Sta- tenzitting. Dhr Dieleman (Ged. St.) zegt, dat het in de bedoeling ligt de tram spoedig over te doen aan een andere combinatie, hetzij een bestaande of een nieuw te vormen. Men zal onverwijld daarmee be ginnen. De gedachte van den heer Adri aanse is ook door Ged. Staten besproken, maar dat heeft tijd noodig. Er zit in de tram ook een bedrijfswaarde en daar mee moet gerekend worden. Het is juist, dat wanneer de tram ge ëxploiteerd wordt door de provincie of de P.Z.E.M. er in vrijwel elke Staten- zitting gesproken zal worden over do Zondagskwestie. Dit is dan ook een re den, om de tram over te doen. Maar mocht dit niet lukken, dan zul len Ged. Staten spoedig nagaan, in hoe ver de Zondagsdienst kan worden be perkt. Dhr Kodde handhaaft zijn eisch van stopzetten op Zondag, die gegrond is op Gods Woord. Wel erkent Spr. de moei lijkheid voor Ged. Staten, om nu een definitieve toezegging te doen. Daarom zal Spr. er later zoo noodig op te rugkomen. Dhr Brandsma (A.R.) is dankbaar voor de toezegging van Ged. Staten, dat de Zondagsdienst beperkt zal worden. In hoever dat nu zal zijn, zal Spr. later vanuit Holland wel vernemen. Dhr v. d. Putte (A.R.) heeft in Ged. Staten altijd bezwaar gehad tegen de over name van 'de tram. Maar gehoord de toezegging van mr Dieleman zal Spr. nu voor het voorstel stemmen. Dhr de Jonge (C.H.) bespreekt de electrificatie van de gemeenten in Ooste lijk Zuid-Beve'and, die eon gas'abriek heb ben en vraagt nadere inlichtingen hier omtrent van Ged. Staten. Dhr Dieleman (Ged. St.) antwoordt, dat er geen vaste regel is gesteld, maar dat in de berekening ook voor de bedoel de gemeenten een bedrag ia uitgetrokken. Of er een overeenkomst met die gemeen tebesturen zal worden gesloten, zal de tijd leeren. Het is mogelijk (dit is ook in Axel en Hulst gebleken), 'dat èn gas èn electriciteit een grooter debiet krijgen. Dhr Welleman (v.-d.) juicht het principe, in het voorstel gelegen, toe, maar merkt op, dat een particulier bedrijf soepeler is dan het overheidsbedrijf. Spr. heeft getracht met de koopsom als uit gangspunt een exploitatierekening op te stellen en noemt de good-will te( hoog. Spr. blijft bezwaren maken tegen 'de af schrijving door den heer Lohr genoemd en tegen de gedachte vermeerdering van debiet in M'burg en Vlissingen. Spr. vraagt of Ged. Staten, als ze te gemoetkomen aan de wenschen van de heeren Kodde c.s. niet de rentabiliteit van de tram in gevaar brengen en de tarieven zullen moeten verhoogen. Ten slotte verklaart Spr., dat hij door den heer Lohr op verschillende punten is gerustgesteld, al blijft Spr. de afschrij ving te laag en de voorgestelde winsten te hoog vinden Hij zal daarom voor het voorstel van Ged. Staten stemmen. Dhr Laernoes (A.R.) voelt weinig voor het Overheidsbedrijf. Slechts in uiterst noodzakelijke gevallen zal Spr. daaraan zijn stem geven. Het particulier initiatief kan nog meer dan tof dusver in de behoefte voorzien. Voor overname van de tram voelt spr. heelemaal niets. Wel dringt spr. er op aan, de tram niet op te heffen. Spr. kan zijn stem niet aan het voorstel geven. Dhr Onderdijk (s.-d.) zegt. dat er over het betoog van den heer Welleman lang te debatteeren zou zijn, maar er is een sfeer in de Staten, om nu maar gauw te stemmen Wel herinnert spr. er aan, dat dhr Welleman indertijd stemde tegen een vroeger voorstel van overname der S- A. Dhr Boender (Staatk. Geref.) vraagt, of de Staten ook straks te beslissen heb ben, als de tram aan derden wordt over gedaan. Dhr Welleman (v.d.) vraagt 'twoord- (Dhr van Oeveren: och kerel, schei nou toch uit) en verklaart zijn houding bij de gelegenheid, door den heer Onder- dijk genoemd. Dhr Vienines stelt voor de beslis sing uit te stellen tot morgen (Geroep: tegen). Het voorstel wordt niet onder steund. Dhr Dieleman (Ged. St.) zegt, in antwoord cp een vraag van den heer Do Jonge, dat wanneer een gemeenfe- bosluur weigert concessie aan de P. Z. E. M. te geven voor aanleg van electri citeit, een hoogere Overheid moet be slissen. De vraag, of een Overheids-, dan wel een particulier bedrijf soepeler werkt, hangt geheel af van de personen, die in zulk een bedrijf leiding geven. Spr. toont nog eens aan de financiëele voordeelen van overname van het be drijf der S. A. boven stroomaankoop bij de S. A. of waar ook. Spr. noemt 'den heer Laernoes niet anti-revolutionair ,maar reactionair. De Staten hebben in 1917 hun bekende be sluit genomen. Daaraan heeft ook dhr Laernoes medegewerkt. Ged. Staten kregen dezen zomer een opdracht van Prov. Staten en het is hun gelukt, het bedrijf der S. A. tegen een redelijk bedrag over te nemen. Nu moet men niet terug willen gaan. De S. A. is zeker niet in Btaat, de ge- heele middengroep te electrificeeren. Ook de gemeente Goes kan geheel Zu:d- en Noord-Beveland niet voor haar rekening nemen. Spr. zegt, dat overname van de tram aan derden tot de bevoegdheid van de aandeelhoudersvergadering van do P.Z. E.M. behoort en dus niet in de Staten komt. Spr- hoopt, dat deze dag zal worden een historische dag, van groote betee- kenis vooral voor het platteland van onze provincie en dat wij allen straks vredig onder onzen wijnstok en vijgeboom zullen mogen verblijven en getuige zullen zijn van den vooruitgang van Zeeland. Dhr Wal li en (C.-H.) stelt voor de debatten te sluiten en het voorstel van Ged. Staten met alg. stemmen aan te nemen. Tot het eerste wordt met alg. st. be sloten. Het voorstel van Ged- Staten tot aankoop van'het bedrijf der Société Anonyme te Vlissingen wordt aangenomen met alg- 3t. uitgezonderd die van dhr Laer noes. Aangenomen wordt z.h st. het voorstel tot het aangaan van een geldleening van ten hoogste f5.280.000 ten behoeve van de electrificatie van de middengroep. Ook de begrooting voor 1929 ondergaat eenige wijziging. De voorzitter richt ten slotte een woord van afscheid tot dhr Brands ma, die Zeeland gaat verlaten. Sinds 1923 is dhr Brandsma lid der Staten. Aan de beraadslagingen nam hij een ruim aandeel. Men luisterde graag naar hem en zijn adviezen werden op prijs gesteld. Als inspecteur van 't Lager Onderwijs toonde hij zich een eerlijk en onpartijdig strijder voor het openbaar en het bijzonder onderwijs Het optreden van den heer Brandsma zal bjj ons allen in aangenaam aandenken bliiven. Spreker wenscht hem in zijn verder leven het beste toe. (applaus). Djhr Brandsma dankt hartel"k voor deze vriendelijke woorden en voor het applaus, alsmede voor de prettige samen werking. Spr. heeft het ondervonden, dat ondanks verschil in inzicht, de collegiali teit bleef. De voorzitter wenscht hierna alle leden een gelukkig Kerstfeest en het beste met de iaarswisseuuj en sluit te onge ler zes uur de vergadering. Loodsgelden voor Terneu- z e n. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft, zooals bekend is, vertoogen tot de regee ring gericht, naar aanleiding van de ver houdingen, die zijn ontstaan met betrek king tot de loodsgelden, geldende voor die haven, en die, geldig voor de Bel gische Scheldehavens, welke zich zeer ten nadeele van de Nederlandsche haven hebben gewijzigd. Thans heeft de Kamer bericht ontvangen, dat 't overleg tusschen de betrokken ministers heeft geleid 'tot 't besluit, in de huidige verhoudingen ver betering te brengen langs den weg van overleg Het resultaat hiervan zal, naar werd te kennen gegeven, moeten worden afgewacht, alvorens andere maatregelen in overweging kunnen worden genomen. De commissie uit de Tweede Ka mer, in wier handen zijn gesteld de in lichtingen op het adres van P. van Houte, adj. onderofficier-administrateur hij staf 14e reg. infanterie, te Middelburg, hou dende verzoek alsnog in het genot der aan zijn rang verbonden jaarwedde te worden gesteld, zegt in haar verslag, 'dat het voldoen aan het verzoek van adres sant zou beteekenen afwijking van het stelsel, 'dat de vredesorganisatie beslis send is voor de vraag, welke onderoffi cieren (en officieren) in aanmerking ko men voor bezoldiging overeenkomstig den verkregen rang. Een dergelijke afwijking, die nimmer voor adressant alleen zou mogen gelden, zou toch op allen moeten worden toegepast. Zoo lang echter het stelsel blijft be staan is er voor inwilliging van verzoe ken als van adressant naar de meening van de commissie geen plaats. Zeeuwsch-Vlaamsche Wa- ter leiding - Maatschapp ij. Men schrijft ons „Daar van verschillende zijden meer malen gevraagd is hoe thans de situatie is van de Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding-Mij nadat door de Commissie van Onderzoek rapport is uitgebracht aan Heeren Commissarissen, deelt men ons mede, dat door omstandigheden buiten do schuld van H.H. Commissarissen het rapport nog niet in een vergadering kon worden besproken. Dit zal geschieden 8 Januari a.s. te Terneuzen. Binnen zeer korten tijd zal dan vermoedelijk oólc een vergadering van aandeelhouders tegemoet gezien kunnen worden. Al mag niet ver geten worden, dat het rapport is uitge bracht op verzoek van en aan de Com missarissen, en niet aan het publiek, zoo mag toch wel worden verwacht, dat het aan do Pers zal worden verstrekt en al thans zeker aan de aandeelhouders." Voorschotten Landarbei ders wet. Bij beschikking van den mi nister van financiën is aan de gemeente Wolphaartsdijk een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f 7180, ter verstrekking aan de ver- eeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de ver krijging van onroerend goed door land arbeiders, ter uitbetaling van het door twee landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Vlissingen. B. en W. bieden den Raad ter goedkeuring aan een gewijzigde be grooting voor het Gasthuis voor 1928, waarop een bedrag ad f 3000 aan meer der subsidie is uitgetrokken en welke door hen is nagezien en acooord bevon den. Dit meerder bedrag is noodig, door dat de ontvangsten wegens „restitutie van verpleegkosten" over 1928 f .2250 minder zullen bedragen dan bij het opmaken der begrooting is geraamd. Dit doordat 8 ver zorgden voor eigen rekening zijn over leden en geen nieuwe aanvragen tot op name als zoodanig zijn ingekomen- Do uitgaven zijn daardoor niet verminderd daar het aantal patiënten zoodanig is toe genomen, dat in 1928 gedurende gerui- men tijd alle beschikbare plaatsen, zoowel in het Ziekenhuis als in het Gasthuis bezet zijn geweest. De overige f 750 zijn voornamelijk het gevolg van enkele on derhoudswerken. De f3000 zal worden gevonden uit den post „onvoorzien" van de gemeentebegrooting 1928. Collectief contract Bak kersbedrijf. Het resultaat van het ge voerde overleg tusschen de besturen van de Vlissingsche Bakkerspatroonsvereeni- ging en de besturen van de beide arbei dersorganisaties in het bakkersbedrijf, te weten de afdeeling Vlissingen van den Chr- Bond en de Federatie van Arbeiders in het Bakkersbedrijf, is beëindigd door de aanvaarding en teekening door beide partijen van een collectief contract, rege lende de arbeidsvoorwaarden voor het Bakkersbedrijf te Vlissingen. Deze overeenkomst treedt 1 Januari a.s. in werking en is afgesloten voor een tijdvak loopende tot 31 Januari 1930. Goe3. Een oplichter, die in verschil lende plaatsen van ons land met succes vooral de kleine luiden „bewerkte", heeft dezer dagen, naar de Goesche Courant meldt, hier zijn praktijken beoefend. Op zekeren dag verscheen hij hier bij een gezin, dat het geenszins breed heeft. Hij kende het gezinshoofd van een vluchtige ontmoeting elders, maakte een joviaal praatje, dronk koffie en gaf hoog op van zijn werk en verdiensten. Toen hij man en vrouw eenigen tijd met allerlei gezellige verhalen had bezig gehouden, kwam hij tot de ontdekking, dat hij 's morgens zijn verkeerde portemonnaie in den zak had gestoken. Natuurlijk was ze leeg. „En dat is nu juist zoo jammer", aldus de bezoeker, „want ik moetnaar Breskens om iemand voor zaken te spreken." Gastvrouw en gastheer vonden het eveneens jammer. Maarde vriend wist er wel wat op- „Leen me tot Woensdag een gulden o! 16". Zoo gezegd zoo ge daan. De huisvader ledigde zijn spaarpot die circa 16, met veel zorg weggelegdo guldens bevatte, (waarvan de erg noodige winterjas gekocht moest worden) en over handigde het geld aan zijn kennis. Deze verdween onder veel dankbetui ging- Den anderen dag evenwel dook hij weer op Niet om zjjn schuld te vereffe nen, doch om nogmaals een aanslag op de menschlievendheid te doen. Ditmaal werd de huishoudkas van de vrouw aan geboord. (Haai echtgenoot was afwezig). Tot op den laatsten cent gaf ze haar geheele geldje, waarvan het gezin nog een week moest omspringen, aan 'den handig pratenden bezoeker. Woensdag zou hij zijn schuld wel del gen Het werd Woensdag, doch wie niet verscheen, dat was de vluchtige ken nis. Het gezin, dat nu in geldgebrek ver keerde, vond het tenslotte raadzaam de politie te waarschuwen. Deze stelde een onderzoek in en toen bleek, dat de „vriend" een beroepsop lichter was. Te goed vertrouwen had de Goesche menschjes van 25 gulden beroofd De oplichter is voorloopig door de po litie opgeborgen. De Harmonie „Hosanna" alhier, is voornemens om op a.s. Dinsdag 25 Dec. Ie Kerstdag, een concert te geven op de Groote Markt, alhier, des middags van 121/^11/4 uur. Mocht het weder onverhoopt zoo ongunstig zijn, dat het concert niet op de markt gegeven kan worden dan wordt het programma uitge voerd in de benedenzaal Beursgebouw. Nieuwdorp. Donderdagavond werd in de Geröf. Kerk alhier een propaganda- avond gehouden voor de J. V. op G. G. „Timotheus". Na ingeleid te zijn door den voorzitter, A. de Smit, sprak de ©erevoorzitter Dp E. Beukema over: „De stad Gods" van Augustinus. Na een kort woord ter inleiding over don schrijver deelde sir. mede, waarom dit boek werd geschreven en wat de in houd er van is. Immers de titel' sprak van do stad Gods, maar het boek behan delde beide: de Godsstad en de wereld stad. Waarom het werd geschreven In 410 werd Rome door de Goten genomen (nog niet de inname van 470) waarvan algemeen de Christenen do schuld kregen en om dit te bestrijden, schreef Augustinus z'n boek. Op meesterlijke wijze toonde Augus'inns aan, dat het juist de zegen van het Chris tendom was, dat velen .gespaard bleven, immers de Goten spaarden de menschen, die zich in de kerken hadden verzameld. Daarna toonde hij ook aan de onmacht van de afgoden, die de Romeinen -dien den, hoe zij oneindig Veel goden noodig hadden en hoe door hen nooit vrede was gebracht. De Romeinen hadden de Grieksche go den overgenomen, maar tevens de Grie ken vermoord. Het eerste deel der rede werd beëindigd met een vergelijking die Augustinus maakte met Plato en wat Paulus schreef in de „Romeinen" over de ingeschapen Godskennis. Als nu kwamen aan de beurt de boeken 1118 van het tweede deel', waarin Augustinus laat ,,zien de geschie denis van Gods volk tegenover die van 'de wereld, van „de stad Godsen de „We reldstad", de laatste aanvangende met den broedermoord van Kaïn. Hierna vólgde het slot, waarin de af loop van de beide steden werd behandeld. Hierna dankte de voorzitter den spre ker. Deze eindigde met dankgebed. 's-H. Hendrikskfnderen. Gisteravond vergaderde de kolenvereeniging „Een dracht maakt Macht", in de zaal „Sa muel", alhier. Na opening door den voor zitter bleek, dat 90 van de 161 le<Jen aanwezig waren. Dit jaar werden aange kocht 2293 H.L. eierkolen, 152 H.L. noot jes, 372 H.L. stukkolen en 289 H.L. an- thraciet. De kas sloot met een batig sal do van f 582.25V2- Tot bestuursleden wer den herkozen dhm J. Zandee en N. Schipper en dhr Jac. de Schipper in plaats van dhr J. Kousemaker. Ook werd een flink kwantum kolen besteld, waarna het verder samenzijn met een gezelligen maal tijd "besloten werd. Kapeile. Van uit deze gemeente wordt ons meegedeeld: 25 Dec. wordt het 10 jaar, dat vanwege het Coöp. Elec. bedrijf het eerste licht werd verstrekt aan de inwoners „de aangeslotenen". Langzaam maar zeker zijn de aanslui tingen toegenomen „behalve de ver ver wijderde in de kom der gemeente", zoodat alle Inwoners, een enkele uitgezonderd, verbruikers zijn geworden in dien tijd. Rltthem. De gemeenteraad hield giste renmiddag een algemeene vergadering. Alle leden waren tegenwoordig. Verschil lende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, zooals de be grooting 1929 voor den keuringsdienst voor waren te Goes; mededeeling van 't gemeentebestuur van Vlissingen, dat het f 100 uiLtrekt in het keuringsdistrict Vlis singen voor het toezicht op de vernieti ging van afgekeurd vleesch; verzoek tot toetreding als lid van de vereniging tot tewerkstelling van onvolwaardige arbeids krachten en van de Kon. Politiehonden- vereeniging; verder de bekende adressen van Axel en van IJselmonde. i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2