No. 72 Zaterdag 22 December 1928 43e Jaargang Bank voor Zeeland - Goes I I HEUSE Uo's BANK-GOES Voor een Bril J. GEENSE, 387 AREN3 othouder, EERSTE BLAD. Effecten, Coupons Alle Bankzaken. HET ADRES A. WILKING Buitenland. BOHEMIA. Belangrijkste Nieuws. Vakkundige bediening Binnenland Dit nummer bestaat uit 3 bladen. DONKERE DAGEN VOOR KERSTMIS. W. J. VAN DOESELAAR. Coupons Effecten Deposito's Credieten Wissels Spaarbank a 4 pCt. Lange Vorststraat 49, GOES. &s©©S OES, m met een :aan. D trecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.- Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. ZIJ, DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVANGEN DE NOG IN DECEMBER VERSCHIJ NENDE NUMMERS GRATIS. DE DIRECTIE. In verband met den beperkten post dienst op den eersten Kerstdag moet ons blad van a.s. Maandag, evenals anders des Zaterdags, vroeger dan gewoonlijk ver- sckljnen. H.H. adverteerders en correspondenten gelieven hiermede rekening te houden en voor vroegtijdige inzending der copie zorg te dragen. Het is gewoonte om in de laatste weken van het jaar te spreken van de donkere dagen voor Kerstmis. En daar is als regel ook wel reden voor. Het kan dan zoo donker zijn en zoo triest. De zon blijft verborgen achter de wol ken, mist en regen en sneeuw doen hun verkillende werking gevoelen, 'tis alles even vochtig en somber en droefgeestig. En daarbij blijft het niet. Tal van ziek ten waren rond en meer nog dan anders schijnt in deze dagen de doodsengel, die nooit rust, ouden en jongen weg te maaien. En dan is er nog de donkerheid in vele gezinnen, omdat dn den wintertijd de werk gelegenheid beperkt is en het brood «chaarsch. Zorgen van allerlei aard schijnen dan het menschdom neer te drukken; het is somber en donker in het politieke en het sociale leven, in het zakenleven en 't leven van den arbeid en niet te vergeten in de internationale verhoudingen. Meer dan anders wordt- in deze donkere dagen voor Kerstmis gevoeld de verwoes tende en neerdrukkende werking van de zonde. En te midden van al die donkerheid om ons heen, worden we nu weer geroepen om te vieren het K e r s t f e e s t. Het mag dan donker zijn in ons lerven, we mogen weer zingen: Daar is uit 's werelds duistre wolken Een Licht der lichten opgegaan. Het komt de schaduwen beschijnen, De zwarte schaduw van den dood: De macht der zonde zal verdwijnen, Genade spreidt haar morgenrood. De macht der zonde zal verdwijnen, dat is de heerlijke profetie die ook dit Kerst feest ons weer in herinnering brengt. Een blijde boodschap. Want al de ellende en donkerheid is een gevolg van de schrikke lijke macht der zonde. „Op den bodem aller vragen ligt der wereld zondeschuld". En nu komt het Kerstfeest en zegt ons 'hoe de te Bethlehem geboren Koning die schuld heeft verzoend en de macht der zonde heeft gebroken. Hieruit volgt, dat zij die waarlijk Kerst feest wenschen te vieren, in 't bijzonder in deze dagen, weer geroepen worden om als dienstknechten des Konings de zonde en hare gevolgen te bestrijden en te ijveren voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk. In dit verband wordt vaak tweeërlei fout gemaakt. Er zijn er onder de Christenen, die voor al op de vruchten van het Kerstfeest de aandacht vestigen en den belijders toe roepen dat zij ijveriger aan het werk moe ten gaan, dat zij wakker moeten worden en alle krachten inspannen om het Ko ninkrijk Gods te doen komen en den in vloed van het Christendom te versterken. En daarnaast zijn er anderen, die van al dat werk en al dien arbeid een afkeer heb ben, maar die veel liever in stille aanbid ding toeven bij het Kind in de kribbe. In dit opzicht kunnen we in de leer gaan bij de wijzen uit het Oosten. Nedervallende, zoo lezen wij in de Schrift, hebben zij het kindeken aangebe den, en daarna hebben zij hunne schatten opengedaan en hun goud en wierook en myrrhe gegeven; gegeven met groote blijd schap en echte toewijding. Dat voorbeeld hebben wij na te volgen. Wij hebben te werkeii, hard te werken, volhoudend te arbeiden, maar „als wij werken zullen, dan moet allereerst God werken in ons", dan moeten wij eerst heb ben aangebeden. En als wij dat hebben gedaan, als wij in Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) waarheid hebben geknield bij de Kribbe, dan zal dat ook weer in ons werken openhaar worden. In ons werken voor de Kerk, de zen ding, de evengelisatie, de school, maar ook in ons werken op het gebied van het so ciale en het staatkundige leven. Dan zullen we leeren allerlei kleine moeilijkheden en onaangenaamheden over 't hoofd te zien om de groote hoofdzaak in 'toog te vatten en te volgen de lichtende ster, die ons den weg wijst naar Beth lehem. Wij kunnen elkaar dan ook voor het komende Kerstfeest niets beters wenschen, dan dat wij waarlijk mogen aanbidden en dat de vruchten daarvan steeds in ons leven mogen openbaar worden; dat het licht, hetwelk uitstraalt van de Kribbe ons mag leeren, door al de donkerheid van dezen tijd, den rechten weg te vinden. Dat is niet gemakkelijk. Het schijnt soms of alles samenwerkt om den weg te verdonkeren en ons af te trekken van het rechte pad. Daarom is er wel reden om de bede tot de onze te maken: Geef mij verstand, met godd'lijk licht bestraald en te vragen: Leer mij naar U w wil te hand'len, Neig mijn hart en voeg het saam: Tot de vrees van Uwen Naam. Als we daar meer waren en meer ons aangezicht keerden naar het Licht der lichten, dan zou het zeker minder donker en somber zijn, bij ons, en om ons heen. Het leven is zoo druk en gejaagd, en 't stelt zoo hooge eischen, dat we nauwe lijks tijd hebben om te leven en over onzen levensgang na te denken. Maar nu komen er een paar Kerst dagen, die voor alle lezers feestdagen mogen zijn in den besten zin des woords en die misschien gelegenheid bieden over deze dingen nogeens na te denken en ons gesterkt door het toeven bij de Kribbe en het buigen voor den Koning te Bethlehem geboren, prikkelen tot nieuwe, Godver- heerlijkende actie. voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST De toestand van Koning George. Met den Engelschen koning gaat het thans goed en hoewel de verbetering lang zaam gaat, zijn de doctoren tevreden. Prins George kwam gisteren te Londen aan en begaf zich onmiddellijk naar het paleis, waar hij door Sir Derrick Keppel werd ontvangen. Daarna begaf hij zich onmiddellijk naar de koninklijke vertrek ken. Aardbevingsrampen. Uit Manilla wordt gemeld, dat een aard beving gisteren het grootste gedeelte van het eiland Mindanao (Philippijnen) heeft verwoest. Te Gotta Bato werd een persoon gedood. Het aantal gewonden staat nog niet vast. Vele huizen stortten in en er brak een brand uit, die echter terstond kon worden gebluscht. Een draadloos bericht uit Berlijn meldt dat Valparaiso door een hevige aardbe ving zou geteisterd zijn, die ook in Gon- cepcion zou zijn waargenomen. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. De „vader" van den gasooriug. Een geleerde, die in de geschiedenis der menschheid een plaats zal innemen, welke niemand hem hoeft te benijden, is Frits Haber, die thans 60 jaar is geworden. Van hem is, zoo al niet het idee, dan zeker toch de verwezenlijking en de organisatie van den gasoorlog uitgegaan en onder zijn leiding heeft dit droevig bedrijf zich steeds verder ontwikkeld. Al de verschrikkelijke gifgassen, waarmee de menschen gedood werden en die in een volgenden oorlog niet alleen de gevechtstroepon, maar heele ste den met vrouwen, kinderen en grijsaards zullen vernietigen, zijn direct of indirect uitvindingen van Frits Haber. Oorspronkelijk was Frits Haber een een voudig geleerde, zonder eenige pretentie. In 1906 werd hij professor aan de tech nische hoogeschool in Karlsruhe en 5 jaar later werd hij door den keizer als leider van het Physisch-chemisch Instituut van de „Kaiser Wilhelm-Gesellschaft" in Ber lijn aangesteld. In dien tijd dacht hij nog niiet aan ver giftige gassen om menschen te dooden. Zijn grootste doel was: de synthetische •bereiding van ammoniak en stikstof uit de lucht. Hij slaagde in het jaar 1910 en daarmede was vooral voor de landbouw kunde een gewichtig probleem opgelost. In den oorlog benoemde de keizer hem tot oppersten leider en organisator van de chemische wijze van oorlog voeren en hechtte hem, die tot nu toe slechts onder wachtmeester was, met eigen hand de majoorsepauletten op de schouders. Op het oogenblik is Haber weer profes sor aan de universiteit en doet hij heele vreedzame onderzoekingen. Hongersnood in Qekraine. Gemeld wordt, dat de toestand in Oe- kraine ten gevolge van den hongersnood dagelijks tragischer wordt. lederen dag blijkt duidelijker, dat de sovjetregeering den honger-lijdenden slechts onvoldoenden steun biedt. De toestand ontwikkelt zich tot een ca tastrofe, even vreeselijk als die van 1922, toen onder sovjet-overheerschdng millioe- nen personen in de Oekraine van honger omkwamen. De sovjet-pers meldt bovendien, dat de opbrengst van het winterkoren slechts 90 percent bedraagt van den beraamden oogst. De toestand van Klotz. Klotz, de Fransche oud-minister, oud- Senator en oud-medewerker van Clemen- ceau, die wegens malversaties op finan cieel gebied werd gearresteerd, aanvanke lijk in verband met vermoede stoornis zij ner geestvermogens in een sanatorium te Suresnes werd opgenomen, doch thans naar de gevangenis te Fresnes is overge bracht, is aan een zeer bijzondere en stren ge bewaking onderworpen. Hij heeft een niet-onbehagelijke, doch sombere cel be trokken en tot dusver sle hts één maal zijn advocaat ontvangen. Zijn maaltijden mag hij uit een naburig restaurant laten ko men. Klotz zou zeer terneergeslagen zijn en zijn dagen doorbrengen met het lezen van romannetjes. Hij wordt daarin niet ge stoord omdat men hem zooveel mogelijk tot rust wil laten komen voor het onder zoek der experts naar zijn geestvermogens. Het eerste onderzoek is reeds geschied, •doch omtrent het resultaat is nog niets be kend gemaakt. Handel in blanke slavinnen. Naar uit Konstantza gemeld wordt, heeft eene huiszoeking van de politie in een café chantant tot verrassende ontdek kingen geleid. In den kelder van het café werden vier meisjes van 1416 jaar gevonden, die de eigenaar van de inrichting daar ai weken opgesloten hield. Op grond van de verkla ringen der meisjes stelde de politie vast, dat de m a zich met den handel in blanke slavinnen bezig hield. Hij had zich te dien einde met een inspecteur van politie ver bonden en daarna om alle verdere verden king van zich af te wenden het café-chan- tant gehuurd. Ten einde zich voor dit café- chantant de noodige artiesten te verschaf fen, had hij heel Zevenbergen overstroomd met agenten, die de meisjes naar Kon stantza brachten. Wanneer de meisjes hier het bedrog ontdekten, werden hun schit terende contracten met het een of ander „theater" in Konstantinopel of Kaïro ter teekening voorgelegd, waarheen zij dan den volgenden dag werden verzonden. Bleek een meisje onwillig, dan werd zij in den kelder opgesloten tot zij haar tegen stand opgaf. Daar de compagnon van den ondernemer inspecteur van politie was, meende deze tegen elk gevaar van die zijde gedekt te zijn. Den laatsten tijd kwamen er echter uit alle declen van Zevenbergen aangiften bij de politie, dat jonge meisjes door gewetenlooze agenten verleid, naar Boekarest waren gegaan en daarna spoor loos waren verdwenen. Naar uit het verhoor van den thans ge arresteerden inspecteur van politie blijkt, zouden nog andere, hoogere autoriteiten bij de zaak betrokken zijn. Maarschalk Cadorna. f De Italiaansche Maarschalk Gadorna is gistermiddag 4 uur overleden. Gadorna stamde uit een familie van mi litairen. Als zeer jonge man nog koos hij even eens de militaire carrière. Bij het uitbreken van den oorlog was deze ietwat dorre, theoretisch geschoolde militair, die niet zeer populair was, chef van den generalen staf. Van Mei 1915 tot November 1917 voerde hij het bevel over de Italiaansche troepen aan de Isonzo. In elf bloedige offensieven kwam hij slechts luttele meters vooruit. Toen hij het twaalf de voorbereidde, werd hij verrast door een geweldigen aanval der Oostenrijksch-Hon- gaarsehe strijdkrachten, versterkt met Duitsche troepen, die zijn werk van maan den met één slag vernietigde en de Itali anen over de Piave terugwierp. Hij werd van zijn commando ontheven en generaal Diaz werd in zijn plaats henoemd. In Juli 1918 keerde de verontwaardiging zich zelf zóó sterk tegen hem, dat hij niet slechts van zijn rang werd beroofd, maar zijn pensioen ingetrokken zag. Mussolini maakte echter weer goed wat onder de oorlogspsychose was geschied. Hij gaf or der, dat Gadorna zou worden gerehabili teerd en tot veldmaarschalk benoemd. DAMES. Voor de komende feestdagen zijn we weer ruim voorzien van verschil lende soorten Drinkserviezen. Ook Punchglazen met oor, zeer geschikt voor warme wijn. Ook ruim gesorteerd in vuurvast Aardewerk. Zie hiervoor onze etalages. De ontploffing te Londen. De brandweer rapporteerde, dat ér een Oppervlakte van ca. 800 bq 15 M. straat en trottoir vernield is, dat 19 gebouwen in High Street zijn beschadigd en 12 straatlantaarns alsmede dat een onder- grondsche tunnel' met alle kabels en lei dingen onbruikbaar is geworden. De vrees Voor nieuwe ontploffingen 'is zoo groot dat men de reizigers in de Londensche ondergrondsche treinen in de buurt van het jVIuseumstation waarschuwt niet te rooken. Arbeiders met maskers voor zijn er gis termiddag in geslaagd de groote gasbuis onder de Highstreet in Holborn af te sluiten, waaruit het gas gestroomd was sedert de ontploffingen, die zooveel scha de aanrichtten. Nadat de buis was afgesloten, werden de vlammen, die in het micklen van dep weg gedurende dertig uur uitsloegen, ge doofd. De autoriteiten durfden ze niet eerder uitmaken, daar de vlammen als veiligheidsklep; werkten, 'doordat zij het ontsnappende gas verteerden. Politieke moordaanslag te Parifs. Gisterochtend drong' een individu de woning binnen van den heer Fachot, raadsheer in het 'hof, en procureur-ge neraal tijdens h >t autonomister,. proces te Colma.r, en loste drie schoten op hem, waarvan twee hem in de buik troffen. De toestand van den heer Fachot, die naar een kliniek is overgebracht, is zeer ernstig. Een bewoonster van het huis kwam even nadat er schoten hadden geklonken, op de trap een langen, blonden jongen man tegen, die zich niet erg haastte naar buiten te komen. Zjj vroeg hem, of hij niet had hooren schieten, waar op hg antwoordde: Ja, ik geloof, dat er op de derde of de vierde verdieping een .ongeluk is gebeurd.'' Binnenland. De ryijziging L. O.-wet door de Tweede Kamer aangenomen. De Provinciale Staten besluiten tot overname van het electriciteitsbedrijf der S. A. te VTissingon. De loodsgelden voor Terneuzen. Mijnramp te Heerlen. Vier dooden. Het Kamerlid Wintermans inspecteur van het Landbouwonderwijs. Liebermann wordt uitgeleverd. Buitenland. Hongersnood in de Oekraïne. Politieke moord te Parijs. Aardbevingen. Fachot zou toen men hem na 'de daad op een rustbed legde, hebben verklaard: Het is iemand uit den Elzas, die de daad heeft gepleegd. Ik ben verloren. Fachot is in de kliniek geopereerd. De ingewanden zijn door de revolverscho ten op zeven plaatsen gekwetst. Fachot heeft medegedeeld, dat hg reeds te Colmar gedurende het proces en na afloop daarvan brieven had ontvangen, waarin men hem met den dood dreigde. Ook te Parijs had men hem vooral' den laatsten tijd dergelijke brieven gezonden. De dader van den aanslag heeft zich gisteravond aangemeld. Korte berichten. Te Berlijn is de zoon van een rijk in dustrieel uit Boekarest gearresteerd we gens oplichting van 50.000 mark ten na- deele eener Duitsche exportfirma,. De va der weigert het bedrag te betalen en be roept zich op het feit dat zijn zoon wegens verkwisting onder curateele is gesteld. Den laatsten tijd heerscht in Noord- Moravië een roodvonkepidemie. Eenige scholen moesten worden gesloten en de autoriteiten hebben de noodige maatrege len getroffen. De aard der ziekte is minder goedaardig dan in vorige jaren. mef zuiver geslepen glazen Is het aangewezen adres OPTICIEN De Kerst-posivlucht naar Indië. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat de P.H.-A.E.N. gisteren om 8 uur 35 (plaatselijke tijd) uit Aleppo is vertrokken en om 13 uur 55 (pl. tijd) te Bagdad is aangekomen. Alles was in orde. Het Belgisch kroonprinselijk paar in Oost-Indië. Uit Soerabaja wordt het volgende ge meld: Het Soer. Handelsblad releveert de groote sympathie van het gansche publiek van Ned.-Indië voor het kroonprinselijk paar van België en zegt, dat „Indië hon gert naar vorstelijkheid". De gemeenschap hier, aldus vervolgt het Wad, heeft steeds geleefd buiten direct contact met het vorstelijk huis, en op deze vlakke samenleving, die voor een goed deel op een materieele basis rust, moet de vor stelijkheid een zeer aparte charme uitoefe nen. Daarbij komt, dat van den Belgischen kroonprins, en nog meer van prinses As~ trid, de roep uitgaat van grooten eenvoud en groote beminnelijkheid. Zij hebben alle eigenschappen, die noodig zijn voor een snelle populariteit. Dan ligt het voor de hand, dat Indië, dat zoo lang gespeend is van contact met het eigen vorstelijk huis, naar het huidige be zoek doet uitgaan een groot deel van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1